Zwin Zijpe MIDDELBURG BELEEFDE EEN SPANNENDE JACHT OP BEREN WALCHEREN FLINKE HELPSTERS STEKEN DE HANDEN UIT DE MOUWEN RESTAURATIE VAN KOUDEKERKS BEDEHUIS THANS VOLTOOID MATR0ZENSHAG DONDERDAG 23 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COVRAN1 7 Succes en opwinding in feeststad Grote belangstelling voor Westkappels Dameskoor De feestdag van gisteren fs voor Middelburg een dag van succes en opwinding geworden. Een dag van succes door het optreden van hel Westkappels Dameskoor, onder lei ding van de heer P. de Rooy uit Vlis singen, dat op de Buitenhof van het stadhuis door meer dan zeshonderd belangstellenden werd beluisterd; een dag van opwinding, omdat een gedeelte van de bevolking plotseling betrokken geraakte bü een jacht op de wasberenfamilie uit „Klein Bljj- dorp". De bèrenfamllie ontsnapte ver moedelijk reeds Dinsdagnacht. Eerst Woensdagavond was ze weer „ge kooid". Toen de oppasser gistermorgen de kooi schoonmaakte, waarin de was beren thuishoren, bespeurde hij geen onraad, maar een leerling van een school uit Scherpenisse vertelde, dat hij „gjin beren" kon zien De vijf beren bleken door een gat in het gaas te ztjn ontsnapt. Het hoofd van de school ontdekte twee beertjes op de kooi van de kameel, zodat deze spoedig gevangen konden worden. Moeder wasbeer en twee jongen bleven echter tot gisteravond zoek. hoewel politie en burgers een grondig onderzoek instelden. Tegen het vallen van de duisternis ontdek te men de beren aan een kade, ver borgen onder een stapel hout. Onder grote belangstelling probeerde de oppasser, gewapend met een bezem Diqlomermsf en bevordering Industrie-Huishoudschool Onderstaan laten wij de lijst volgen van de leerlingen, die aan de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg werden gediplomeerd, respect, bevorderd. Het diploma primaire opleiding werd uitgereikt aan: A. Brasser. S. Brouwer, M J Flipse. L. C. Goedhart, P, W. Groe ne. C. S. J. Harte. G. T. Hoogesteger. WE Joziasse. M. Kleinepler. E. Kluijf- hout, A. Kodde. S. J- Kramer. A. M C. Nooijens, E. M. van Oosten. A. M. Pas- senier. T. Reijnierse. J. Roose, M. M. Roose. M. de Vin. M. A. Adriaanse. M. Boogaard. C. W. Bouterse. F. W. Dun nes S den Engelsman, J. N, Florlsse. J. P. de Groot. E. J. Hollebrandse. A. J. Olijslager. P. C. Petiet. P. S. S. Pihl. E. C'. van Riet, A. W. Sies. A. J. C. Ver- sluljs. L. A. Bliek, C. J. Boone. N. Boo ne. A, W. Brasser. M. M. van Dongen. G N Fritz. C J. de Hamer. W. K. de Kam. A. C. P- de Kam. W. Koppejan. J. J. Labruijère, M. C. Marijs, D. de Nooijer. A. Paulussen, M. J. Sitanya en M. v. d. Woestyne. 9 leerlingen ontvingen geen diploma. Als huisnaaister werden gediplomeerd: J J. Boogaard. L. M. Crucq. N. J. FraiVcke. E. P. Huiibregtse. P de Jonge. M. Kaland. UT.' J- 'Koets; J. P. Konraad. E. M.-Leendêrtse. A. G. Meerman, J. Moest'). L. Poppe. A. Ruissen. M .S. Vreke. Het diploma costuumnaaister ontving: P. J. Bouman. Voor hulp in de huishouding slaagden: W. G. Antheunisse. N. J. v. d. Bosse, H. P. Coenraad. N. M. Elenbaas, J. P. Goe man. M. Haurissa. A- J ..Teras. P. Jobse. H. Kommcrs, J. Lawalata. C. J. Meertse, A. L. M. Riemens en P. K. Schroevers. 4 leerlingen ontvingen geen diploma. Gediplomeerd kinderjuffrouw werden: M. I. L. Gombért. E. H. Oranje, M Pieterse. 1 leerling ontving geen diploma. Bevorderd van de le naar de 2e klasse Primaire opleiding werden: S. Bakker. C. A. van Belzen. N. M. Boone. D. A. de Coninck. A. M. Dinge- manse. J. Goedbloed, C. de Graaf, S. J. Grim, W. C. A. Groenenberg, E. A. C. Hubrechsen, M. A. Jobse, L. A. Kerkhovc, E. C. Oele. J. Pleijte, J. W. Poppe, E. Spruijt, M. Streefkerk, A. J. Abrahamse. C. M. Bostelaar, S. E. Ekkebus. P. den Hollander. P. J. Koole, J. P. M. Monte- nari, E. P. de Nood, C. P, Olyslager, J. Pouwer. J. E. Schout, H. W. v. Spar- rentak. P. Verburg. J. J. de Vos. E. M. G. Willeboordse. A. C. Daalhuizen. M. W. Dekker, K. Dobbelaar. F. P. Flipse, J. J. Franse, E. van Keulen, J Kommers. M. Kosten. N. A. Legemaate, S. Mari- nisse. B. C. Marijs. J. M. Poppe, P. F. v. Steenhuiisen. A. C W, Steur. C. K. Wie- lemaker, C. de Witte, C. T. van Belzen, S. N. P. Boogaard. E. Castel, P. L. Ce- vaal. M. E. Corthals. L, Dekker. M. Francke, J. Jobse. J. Kruit. C. Meertse, Y, M. Meeuse. N. van Rooyen, J. Slab ber, L. W. Verhage. D. de Vos. A. Wil- lernse, C. J. Wisselink, J. P. M. Zandburg Niet bevorderd G leerlingen, Van de le naar de 2e klasse huisnaai sters gingen: A. van Belzen. H. J. Da- vidse, C. M. Flipse. B. van Iwaarden, A. P. Jacobse, J. de Jager, J. E. Jagt, A. van Keulen. C. J. Kodde, C. de Konink. J. M. van Ouwerkerk en van de le naar de 2e klasse Hulp ln de Huishouding: C. L. Cysouw, J. C, v. d. Hil, J. de Jonge, C. Joosse, L. H. Weousen. Mulo-examen Voor het Mulo-examen slaagden Woensdag te Goea: P. van Splunder, G. Schrier, Vlissingen, A. A. Hoste, C A. Salomé, Grolde, C. I. Jansen. Schoondijke, A. Daniëlse, S. T. Kos ters. H. P. Noordhoek, C. M. Oele, Goes. A. Dekker, Borssele, B. Dekker Bunnik, G. M. Leendertse, Kamper land, C. de Schipper, S. J. van Halst. J. L. Doeleman, E. M. H. Zuijdweg, Wissekerke, H. Visser, A. M. de Regt, Colijnsplaat. J. Focke, Zuidzande, A van Hanegem. Breskens, D. A. de Vos, Zoute Spui (Zaamslag). D. K van Luijk. Axel. W. G. Schipper, Kort- gene. Afgewezen 6. „Medio" naar Kapelie Op Zaterdag 25 Juli a.s. zullen te Kapelie adspiranten-athletiekwed- s tonden worden gehouden, waaraan de jeugdleden van de Middelburgse gymnastiekvereniging „Mediobur- gummet een groep zullen deelne men. Op het irogramma staan o.m. een driekamp voor jongens en meis jes. touwtrekken voor jongens en meisjes, een estafetteloop van vier maal 60 meter en een hindernisloop. en een zak, de dieren te vangen, doch het succes bleef uit. Eerst toen de drukte enigszins was geluwd, kon den de twee jongen, waarvan er een nog in het water terecht kwam. wor den gevangen. Moeder beer kon ten slotte in het dierenpark gepakt wor den, na daarheen te zijn geloodst „KLEIN BLIJDORP". „Klein Blijdorp" had gisteravond bij het optreden van „Soeara Maloe- koe" niet over belangstelling te kla gen. De 24.000ste bezoeker meldde zich: het was de heer O. N. Thenu, die een waardebon ontving, Tot laat bleven belangstellenden de tuin be zoeken. Het Westkappels Dameskoor voer de temidden van al deze drukte een aantrekkelijk programma uit, op de Buitenhof van het stadhuis. Begon nen werd met het Zeeuwse volkslied, waarna o.m nog uitgevoerd werden „Het Oogstlied". „Mooi Zeeland", „Russisch Vesperkoor" en „De Be vrijding van Westkapelle" (een com positie van de dirigent). In de pauze gaf de heer Th. L. Ferwerda een con cert op de beiaard van de Lange Jan Het programma na de pauze werd besloten met „Aa der schijnen blauen Donau" van Johann Strauss. Korea-vrij williger uit Goes gesneuveld Woensdag werd bericht ontvangen, dat bij de strijd in Korea de 25-jarige vrijwilliger C. Jongenelen uit Goes, is gesneuveld. De man was afkomstig uit Bergen op Zoom en vestigde zich ongeveer drie jaar geleden in Goes. Hij was ge huwd en vader van één kind. Nog slechts vier-en-een halve maand ge leden was hij naar Korea vertrokken. Zesjarig meisje dodelijk verongelukt Woensdagavond omstreeks half acht is het zesjarig dochtertje van de fa milie J. de V. te Krabbendijke bü een verkeersongeval om het leven geko men. Het meisje naderde per rijwiel van. uit de Kerkhoekstraat het kruispunt Noordweg—Kerkhoekstraat. toen juist een vrachtauto, bestuurd door S.V uit Krabbendijke passeerde. Het meisje werd gegrepen door de aanhangwagen van de vrachtauto, met het vermelde noodlottige gevolg. Verbetering nooddam in Zierikzee In de Woensdagavond te Zierikzee gehouden raadsvergadering Is o.m. be sloten een bedrag van f 50.500 te vo teren voor verbetering van het gedeel te van de nooddam, gelegen tussen het Bolwerk en de Weststraat. Nasleep van een brand De Middelburgse brandweer is gis teren nog de gehele dag in de weer geweest met het leeghalen van het pakhuis, dat Dinsdag jl. op een van de terreinen van de firma Polak aan de Schoorsteenvegerssingel uit brandde. Zorgvuldig werden de brandgevaarlijke pakken lompen en zakken, welke elk afzonderlijk een brandhaard kunnen vormen, tussen de geblakerde muren weggehaald en naar het groot industrie-terrein ver voerd. Hier werden zij uit elkaar ge haald, teneinde de laatste vuurresten, welke ondanks grondig natspuiten toch soms nog achterbleven, onscha delijk te maken en kans op een nieu we brand uit te sluiten. Herhaalde lijk moest ook gisteren water worden gebruikt, omdat overal in de zwarte massa nog smeulende restanten werden aangetroffen. Men was er laat in de middag zelfs nog niet ze ker van, of het werk in een dag zou kunnen worden voltooid. Wel kon met de hijskraan vlot worden ge werkt, maar er waren niet genoeg auto's beschikbaar. Gisteravond acht te men het waarschijnlijk, dat des nachts opnieuw een brandwacht bij de loods zou moeten achterblijven. Vlissingen en Westkapelle Uitwisselingsconcerten tussen Medio Augustus zullen er te Vlis singen en Westkapelle uitwisselings- concerten gegeven worden. De Ko ninklijke Harmonie „Ons Genoegen'' trekt dan naar Westkapelle, terwijl het Westkappelse „O.K.IC." te Vlis singen een concert zal geven. TENNIS Distrietskamnioenschappen Zeeland te Goes De twee Goesse tennisclubs ,,'t Hal ve Maantje" en „Sla Raak" organi seerden dit jaar de kampioenschappen van het district Zeeland. Daar de gemeente de drie tegelba- nen had veranderd in vier gravelba- nen, was dit tournooi, voor het eerst sinds lang, ook weer mogelijk in Goes en de beide tennisverenigingen namen met enthousiasme de organisatie op zich. Immers, hierdoor was het mogelijk, de sterkste speelsters en spelers van Zeeland in Goes te laten uitkomen. Het tournooi begon met 12 voor- wedstrijden op 9 en 10 Juli, terwijl de resterende 54 partijen op 11 en 12 Juli zouden worden gespeeld. Ondanks 't minder gunstige weer werd vrijwel alles gespeeld op drie partijen ge mengd dubbelspel na. welke enige da gen later door de regen tot een moeizaam einde werden gebracht. Het kampioenschap, heren enkelspel kwam weer in Terneuzen terecht, hoe wel deze keer niet bij de heer C. Jur- ry, maar by de heer C. van de Peijl. Het dames enkelspel werd gewon nen door mevrouw J. den Hamer uit Vlissingen, welke een grotere vast heid bleek te bezitten dan mevrouw A. Ochtman. Het dames dubbelspel gaf Goes een kampioenschap, daar de dames A. Ochtman en Z. Schuringa te sterk ble ken voor de dames L. Thomaes en M. Spaas. Het heren dubbelspel bracht een ze ge voor de heren C. Jurry en C. v. d. Peijl op 't Goesse dubbel H. Goettsch E. Gastman. Het gemengd dubbelspel bracht Ter- neuzen een derde kampioenschap daar mevrouw Spaas en C. van de Peijl wonnen van de heer en mevrouw Thomaes. Tevens veroverde de heer C. van de Peijl hiermede zijn derde kampioen schap Uitslagen finales: heren enkelspel' C. van de Peijl wint van C. Jurry 6—2. 7—5. Dames enkelspel: mevr. J. den Ha mer wint van mevr. A, Ochtman 6— 6—2. Heren dubbelspel: C. van de Peijl en C. Jurry winnen van H. Goettsch en E. Gastman 1513, 60. Dames dubbelspel: mevr. A. Ocht man en Z. Schuringa winnen van mevr. L. Thomaes en M. Spaas 63. 2—6, 6—3. Gemengd dubbelspel: mevr M. Spaas en de heer C. van de Peijl win nen van de heer en mevr. Thomaes 3, 8—6, 6—2. Aanbesteding uitbreiding riool-pompinstallatie Door de gemeente Vlissingen werd aanbesteed de uitbreiding van de ri ool-pompinstallatie aan de Paarden straat. Ingeschreven werd als volgt: v. d. Klippe, Vlissingen 73.650; L. v. d. Klippe en Lagasse, Vlissin gen 74.800; E C. Lindenbergh. Vlissingen 80.400; fa. Lctzer Vlis singen 81.800; N. V. Visser en Smit Papendrecht 82.400: J M. Goe- demondt, Vlissingen 85.580; J. F. Berting Vlissingen 86.500. Raad Aagtekerke bijeen Vrijdagavond a.s. komt de raad van de gemeente Aagtekerke in ver gadering bijeen. Het voornaamste punt op de agenda is het beschik baar stellen van gelden voor een nieuw te bouwen school. KERKNIEUWS Ds. P. N. Kruyswijk legt zijn ambt neer Naar wij vernemen heeft ds. P. N. Kruyswijk, Geref. predikant te Wie- ringen, vroeger te Vlissingen, afstand gedaan van zijn ambt als dienaar des Woords van de Geref. Kerken in Ne derland, daar hij meent dat het Evan gelie hem niet toestaat zich in alles te binden aan de belijdenisgeschriften zoals het ondertekeningsformulier dit verlangt. Ds. Kruyswijk is ook opge houden legerpredikant te zijn. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat Ds. Kruyswijk in volle harmonie van zijn gemeente heengaat. Er was bij de kerkeraad geen enkele klacht of enig bezwaar ingebracht en hij gaat dan ook eigener beweging heen. Ds. Kruyswijk, die een zoon is van wijlen ds. G. Kruyswijk. werd 18 Fe bruari 1922 te Oudega (Sm.) geboren en studeerde aan de Vrije Universi teit om 5 Maart 1950 het predikambt te Wieringen te aanvaarden. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Bedankt voor beroep naar Tholen candidaat A. Honkoop te Den Haag. Jaaroverzicht Ned. Herv. kerk te Middelburg Blijkens de dezer dagen verschenen statistiek van de Ned. Herv. gemeen te Middelburg telde deze gemeente 8546 leden, waaronder 3576 lidmaten, t.w. 1340 mannelijke en 2236 vrouwe lijke. In 1952 werden 43 personen als lid maat bevestigd, t.w. 15 mannen en 28 vrouwen. 3 personen traden uit ande re kerken tot de gemeente toe, ter wijl een 6-tal overging naar andere kerkgenootschappen Het aantal kerkgangers per mor- ;endienst bedroeg gemiddeld 900 .100 en per avonddienst 350 400. De jeugddienst, welke éénmaal per maand wordt gehouden, had een ge middeld bezoek van ca. 600 personen en de Kerstnachtdienst werd door 1100 personen bezocht. 108 personen, waaronder 9 volwas senen. werden in 1952 gedoopt De gewone catechisatie werd be zocht door 229 catechisanten, de be lijdenis-catechisatie door 47, de kin dercatechisatie door 520 en de Zon dagsscholen door 4S0 leerlingen. Naast zes predikanten, waren werkzaam 32 ouderlingen en 15 dia kenen. 1 Wika voor het jeugdwerk en 3 gezinsverzorgsters. De opbrengst van de collecten be- droeg in totaal 40.736,92. INTERVIEW OP SOKKEN Ook Lyceïsten snellen te hulp VAN TOT Te Breda behaalde de heer J. Hen- driksen. onderwijzer aan de O.L. school te Souburg, de hoofdakte. Voor het Staatsexamen handenarbeid (acte R) slaagde te Den Haag de heer C. M. Dekker te Vlissingen. Dinsdag maakten de ouden van dagen te Aagtekerke een uitstapje naar Ber gen op Zoom, waar een bezoek gebracht werd aan de Stichting „Vrederust" en de Wouwse Plantage. De leerlingen van de R.K. Jongens school te IJzendijke maakten dit jaar hun schoolreisje naar Hulst en Gent De twee laagste klassen bezochten de stad „Van Den Vos Reinaerde" en de hoogste klassen gingen naar laatstgenoemde stad Vele bezienswaardigheden werden be zichtigd. waarna in de prachtige bossen van Lembeke gepauzeerd werd. Dinsdagmiddag sprak voor de afde ling Oostkapelle van de Nederlands Chr Vrouwenbond dr. Spoelstra uit Gapinge die het onderwerp „Hoe is de bijbel tot ons gekomen" behandelde. Zaterdagavond geeft de harmonie „Mo zart" te Yerseke op de dam een concert. De Boerenkapel zal eveneens haar me dewerking verlenen. Jeugd van Scherpenisse kwam naar Walcheren Gisteren hebben 118 kinderen uit Scherpenisse in drie bussen een be zoek aan Walcheren gebracht, waar o.m. Middelburg en Zoutelande wer den bezocht. De meeste kinderen wa ren uit de laagste klassen van het la ger onderwijs in Scherpenisse, een klein gedeelte van het gezelschap werd gevormd door oudere kinderen, welke de vacantie in Schoorl, aangeboden door adopterende gemeenten in Noord- Holland aan de jeugd van 'Scherpe nisse, niet konden meemaken. De kosten van de tocht werden gedragen door de Stichting Adoptie Eiland Tho len, waarin vertegenwoordigers van vele Noord-Hollandse gemeenten zit ting hebben. In de beste stemming werd te Mid delburg een bezoek gebracht aan diergaarde „Klein Blijdorp". Het hoofd van de school, dat de kinderen op hun tocht vergezelde, had het ge noegen om twee van de ontsnapte wasbeertjes, waarvan men elders in dit blad kan lezen, Le ontdekken op de kooi van de kameel. Na Middelburg bezichtigd te heb ben vertrokken de kinderen naar Zoutelande, waar o.m. een bezoek aan het strand werd gebracht. Examen voor Rode Kruis-leden Voor het examen zieken- en ge- wondenverpleging slaagden de vol gende leden van de afdeling Souburg, Ritthem, Nieuw- en Sint Joosland van het Rode Kruis: mej. H. Feyts- ma. E. A. Bostelaar en J. J. Goed hart te Ritthem en mej. A. Moens te Nieuw- en Sint Joosland. De leerlingetjes van de kleuterschool te Borssele maakten dezer dagen een trip naar de sprookjestuin te Kaatsheu vel. De leerlingen van de Christelijke school ook al te Borssele maakten Dinsdag een reisje naar Rotterdam, waar vele bezienswaardigheden bezich tigd werden. Het zesjarig dochtertje van de fam D. te St, Annaland kwam zodanig met haar autoped te vallen, dat ze een ga pende hoofdwonde opliep. Dokter Van Es verleende de eerste hulp. De leerlingen van de school met de Bijbel te St. Annaland hebben dit laar geen schoolreisje gemaakt. Bij wijze van compensatie werden ze getracteerd op limonade en snoep. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Dorpsweg te St. Annaland speelde het eerste elftal van W.H.S een voetbalwed strijd tegen de Lepelstraatse Boys. W.H S. bleek ook deze ke'er de sterkste De strijd eindigde ln een 62 overwinning voor de jongens van St. Anna. In het rusthuis „Avondlicht" te Krulnlngen, waar behalve de bejaar. den ook vele dorpelingen in de ramp nacht op de bov-nverdieping een toe vlucht- zochten, klinken thans opge wekte meisjesstemmen op de gangen. Met bezems, dweilen en volle em mers sop zijn zü sinds Maandagmid dag aan het werk getogen, om het gehele gebouw een grondige schoon maakbeurt te geven. Het zijn de kwartiermaaksters van de „hulp troep" van het Werkcentrum Kath. Gezins- en Hulpcolonnes uit het Bis- Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 22 Juli. Nieuwe aardappelen: bonken 13—15. grote 9—14. drielingen 2—7, kriel 2—4. Bintjes, bonken 12—13. id. grote 9 —13. Aanvoer 42 ton. Fruit: Pruimen: Early Laxton 58—71. Golden Japan 112. id. p. st. 3—18. Toma ten 53—70. Yellow Transparant 28—52 Madame Moutot 1.38. Frambozen per doosje 21—46. per kg. 50. Kersen: zoete morel 66. Perziken 3—28. Netmeloen 120 Ananasmeloen 108. Rode bessen 28—101 Witte bessen 20—71. Kruisbessen 0—40- Druiven: Frankenthaler 198207. Groenten. Bloemkool A 3865. id. B 26—47. id. C 18—30. id. D 12—20. Dubbele Prinsessenbonen 40—53. Snijbonen 5591 Doperwten 3841, Wagenaars 2533 Tuinbonen 10—19. Saxa's 37. Uien 3—19 Bosuien 514. Boskroten 27. per kg. 4—6. Andijvie 8—22. Komkommers A 15—23. id. B 10—19. ld. C 8—18, id. krom 1020. Rode kool 714. Savoye kool 19 25. Spitskool 23. Sla 4—16. Spinazie 30- 34. Postelein 2140. Prei 4864. Augurken 61. Zilveruien 2030. Bospeen 814. Ra barber 3—10. Heden werd de eerste prei aangevoerd door de heren C. Bimmel, Duinstraat E 91 te Domburg en J. Pattenier. Zuidstraat C 71 te Domburg. Veiling zwarte bessen van 21 Juli Ex port 55.50. Industrie 55. VEILING GOES. 22 Juli. Industrieveiling en exportvei ling. Rode bessen 50.50. Zwarte bessen 55,10—55.20. Zure morellen 39.90—42.40. Frambozen 81111 Dubb. pr. bonen 38 90 40 50. Yellow Transp. A 4953. BC 39.80—41. I grof 44-46, I 36—36.70, II 26—28.10. Gewone veiling. Yellow Transp. 1946. .Rode besseq 5381. Frambozen 55—108 Kruisbessen 29—42. Kersen:Klerken 114 —120. Krieken 93. Vleeskersen 9195 Zure morellen 5057. Pruimen: Oranje- pruimen 2661. Ruth Gerstetter 3644 Tollenaars 23—39. Laxton 3772. Groenten. Komkommers 924. Kropsla 7—11. Bloemkool 19—51. Tomaten 51—66. Dubb. pr. bonen 3337. Saxa's 2731. Tuinbonen 20—21. Stamsnijbonen 5979. Eerstelingen 10—11. Drielingen 8—9. Groene Savoye kool 1620. Rode kool 7. Rabarber 5. Andijvie 1417. Kroten 6. Uien 11. Wortelen 1214. VISMIJN TE VEERE. 22 Juli. Export garnalen, aanvoer 3075 g„ 94140. Bot. aanvoer 130 kg.. 30— 37. Middel tong. aanvoer 120 kg., 87—202 Rog, aanvoer 15 kg.. 56—58. Visiever. aanvoer 4.50 kg.. 9597. Zweeds student gewond Een der Zweedse studenten van de C.C.H.-ploeg te Bruinisse viel bij het slopen van een muurtje rond de tuin van het postkantoor-gemeentehuis van een hoogte van 3 meter. Dokter Quaak verleende eerste hulp. De student had enige ernstige hoofd wonden opgelopen. Eeuwenoud orgel bleek kostbaar instrument met fraai houtsnijwerk Vandaag is het een grote dag voor de lidmaten van de Hervormde kerk te Ivoudekerke. Met de officiële overdracht van het gerestaureerde orgel, zal thans de gerestaureerde kerk officieel in gebruik worden genomen. Weliswaar worden de diensten in het bedehuis al sinds Februari gehouden, maar door de ramp werd een min of meer feestelijke Ingebruikneming uit gesteld. Thans Is het. dan zover en een bezoek aan het kerkje, daterend van omstreeks 1500. bewijst hoezeer dit gebouw, dat op de lyst van monumen tenzorg staat, is opgeknapt. Het interieur is zoveel mogelijk in eikenhout uitgevoerd, strak, met bo venin de machtige steunbalken. Het portaal is in de oorspronkelijke staat teruggebracht en gebouwd van Zeeuwse moppen. Ook de kerk is van deze stenen opgetrokken, die echter aan de buitenkant thans nog over dekt zijn met een laag cement. In de toekomst hoopt men deze grauwe laag te kunnen verwijderen. Bij de restauratie van het orgel kwam men tot verrassende ontdek kingen. Het eeuwenoude instrument was overdekt met een laag okerkleu- rige verf, zonder versiering. Toen men de verflagen ging verwijderen kwam sierlijk houtsnijwerk tevoor schijn. Tijdens de periode dat Napo leon de scepter zwaaide over de Lage Landen werd een belasting ingesteld op eikenhout en daarom had men met stopverf en dikke verflagen het orgel zo bewerkt, dat er van het fraaie eikenhout en het prachtige houtsnij werk niets meer te zien was. Toen he-t orgel dan ook te Kou- dekerke terugkwam, geloofde men dat de restaurateur te Utrecht zich had vergist en een ander orgel had gezonden. Dit bleek gelukkig geenszins het geval. Het instru ment. sierlijk bewerkt, past met de donkere elkentint bijzonder by het interieur. Zoals wij indertijd meldden, werd de kerk voor de restauratie in orde gemaakt door de gemeenteleden zelf. In acht dagen was de kerk volkomen leeggesloopt, tot grote verbazing van de aannemer, die dit tempo wel heel erg hoog vond. Bij de aanneming was namelijk bepaald, dat het sloopwerk door de gemeente zou worden ver richt. Een oproep vanaf de kansel was voldoende en practisch alle muo nen van Koudekerke boden vrijwillig hun hulp aan. Thans is met de restauratie van het eeuwenoude orgel de kroon op het werk gezet en de bevolking van Koudekerke kan met recht trots zijn op dit markante kerkje, dat het ge hele dorp beheerst. dom Haarlem, welke hier tijdelijk haar intrek zal nemen. Het vrolijke viertal, Riet Snelder- waard uit Voorschoten, Clasie Ter voort uit Bakkum, Cock v. d. Meer uit Alkmaar en Riny Groenendijk uit Nieuwkoop, die onder leiding staaD van mej. Groenendijk, kunnen het reeds goed vinden met de nog achtergebleven Kruiningenaren. Er gaat geen avond voorbij of zij heb ben een invitatie om „op de thee" te komen. Maar denk niet, dat zijvgeko- men zijn om hier vacantie te houden. LAARZEN UIT, S.V.P. De voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, de heer I. Vermeulen, die net als wij ook even on sok ken in de pos schoongemaakte zijka mer kwam binnenstappen, wa5 wèt tevreden over zijn helpsters. De bo venverdieping en de zolder was reeds bijna geheel schoongemaakt Trouwens deze vrijwilligsters had den reeds in Oude Tonge e.d. ge leerd, wat het betekent om in net rampgebied te werken. Maar toch, zo erg als in Kruiningen hadden zij het nog niet gezien. Maandag zal de eerste ploeg van 12 helpsters arriveren, die na de ru we schoonmaak in de huizen, dat rpannenwerk is, het fijnere werk ter hand zullen nemen Na veertien da gen volgt dan weer een andere groep, welke nog wel tot dertig meiB- jes zal uitgroeien. Allen worden on dergebracht in „Avondlicht", LYCEISTEN-IIULP. Het Christelijk Lyceum voor Zee land wil op Maandag en Dinsdag a.s. meehelpen aan de eerste schoon maak van het herrijzend Kruiningen. De deelnemers aan (le hulp-expeditie brengen zelf mee knielaarzen, werk kleding. brood en drinken. Voor hrn, dip bewesten Goes wonen, staat bij de school een bus gereed. Alle an deren rukken, onder gelelde, per eigen flets uit. Prov. Staten bijeen (Slot van pag. 2.) Weg door de Braakman In antwoord op een vraag van de heer A. J. Cambier (V.V.D.) deelde de Gedeputeerde Philipse mede, dat er nog geen beslissing is genomen over de weg door de Braakman. Gedepu teerden hopen in de volgende ver gadering een voorstel te kunnen doen. De P.Z.E.M. Bij de behandeling van de jaarstuk ken van de P.Z.E.M. kwam natuurlijk de tweemaandelijkse inning der kwi tanties aan de orde. De heer Stemerding vroeg, of als dit probleem aan de orde komt. over leg kan worden gepleegd door de P.Z.E.M. met andere utiüteitsbedrij- ven. De heer J. M. A. C. van Dongen (K.V.P.) drong aan op herziening van de electriciteitstarieven voor de kleine en middelgrote bedrijven, waarvoor de aansluitingskosten zeer hoog zijn, hoger dan voor de landbouw. De heer E. F. Poppe (K.V.P.) kon zich niet verenigen met de gang van zaken bij de aansluiting der onrenda bele gebieden. De P.Z.E.M. heeft een berekening gemaakt voor de aanslui ting van twee polders in de gemeente Graauw, waarbij door de belangheb benden maar even 52.000.— zou moeten worden opgebracht of 3500 per aansluiting. Gedeputeerde Van der Weel deelde mede. dat het gevraagde overleg met de andere nutsbedrijven inderdaad zou plaats vinden. De heer J. de Kruïjter vroeg of de P.Z.E.M. de mensen wel wijst op de voor hen voordeligste tarieven. Deze vraag werd bevestigend beantwoord. Aan de heer Poppe. die de invoering van een penningsvsteem voor beta ling der electriciteit bepleit had. zeg de de heer Van der Weel toe dit sv- steem aan het bestuur voor te zullen leggen. Wat de aansluiting der onren dabele gebieden betreft, de P.Z.E.M. moet zuinig zijn. Weliswaar is er dit jaar een grote winst, maar dat komt doordat de nieuwe investeringen nog met op de begroting drukken. Zodra dat wel het geval is, zal de situatie minder rooskleurig zijn. De heer M. A. H. Govaert (K.V.P.) vroeg of men onrendabele gebieden met goedkoper kon aansluiten, dan per kabel, maar Gedeputeerde Van der Weel meende, dat men dan te weinig bedrijfszekerheid zou kunnen garanderen. Ten slotte drong de heer Z. C. Sa- lome (P.v.d.A.) aan op spoed bn de aansluiting van Noord-Beveland bij de Waterleidingmij. 'Midden Zeeland. Het zou wenselijk zijn nu er te Kort- gene veel woningen hersteld moeten worden, het buizennet reeds aan te brengen. Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. JL Mes wist voor de moeilijkheden geen directe oplossing. ;naar verklaarde dat binnen anderhalf k twee Jaar Noord-Beveland leidingwater zal neb ben. Nog drongen de heren A. A. van Eeten (A.R.) en H. Flikweert (S.G.) aan op goede aandacht voor de ver bindingen van Schouwen-Duiveland e" voor de woningproblemen op dit eiland. Deze aandacht werd toege zegd. Nog dient vermeld, dat de wijzigin gen en aanvullingen van het Alg. re glement voor de Polders en Water schappen, waarover een vorige keer de stemmen staakten, nu weta aam nomen met 26 tegen 10 stemmen. VAN ROSSEM S f%CELES^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7