Nederland weer bovenaan in het ploegenklassement wttPi.n-siimssM 10C0M0TIEF JIMMY BROWN en de oranjehemden TWEEDE DAG VIERDAAGSE BRACHT RUSTIG WANDELWEER Het werd hoog tijd voor moderne methode 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 JULI 1953 BOBET SLOEG ZIJN SLAG EN PAKTE GELE TRUI Nolten arriveerde als tweede, vijf minuten na Bobet Dat het succes van de Nederlandse Tour-ploeg niet zo maar een opflik kering is, maar duidelijk een bewijs van de sterkte van onze landgenoten, is gisteren tijdens de étappe van Gap naar Briancon wel overtuigend bewe zen. Nee, het word geen derde Nederlandse overwinning in successie, dat niet, maar Nolten, Wagtmans en Van Est en trouwens ook de anderen hebben zich zo goed door de zeer zware Alpen-étappe heen geslagen, dat Nederland thans de eerste plaats in het ploegenklassement inneemt met acht minuten voorsprong op de Frans-natioualen. Louison Bobet heeft zich tot het uiterste moeten geven om de étappe te winnen en daarmede de gele trui, maar niet nadat Jan Nolten hem het vuur zeer na aan de schenen legde. Onze dappere Jan werd tweede na een fantastische rit, waarin de beruchte Vars en Izoard beklommen moesten worden. Jammer genoeg is er ook een minder gunstig bericht: Adri Voor- ting, nog niet geheel uitgerust van de vorige étappe, kon het niet bolwer ken en kwam na sluiting van de controle in Briancon aan. Hij zal dus niet voor de negentiende étappe starten. Met de 2111 m. hoge Col de Vars en de gevreesde Col d'Izoard voor de boeg, had niemand er op gerekend, dat reeds spoedig na de start de lont in het kruitvat zou worden geworpen. En toch was dat zo. Daequay, Quen- nehen en Deledda gingen er tussen uit. Het was voor de anderen een raadsel, hoe dit drietal een grote en veilige voorsprong zou moeten ver krijgen om enige kans te maken te gen de klimmers van formaat, die ze- Zuïd-Korea weigert erkenning wapenstilstand (Vervolg van pag. 1) De beloften Volgens Zuidkoreaanse ministers zou Robertson indertijd de volgende toezeggingen aan president Rhee heb ben gedaan: 1)Een tijdslimiet van 90 dagen voor de politieke conferentie. 2) Als dan nog geen succes is be reikt, zullen de Amerikanen zich van de conferentie terugtrekken. 3) Indiase en communistische ver tegenwoordigers zullen alleen tot de neutrale zóne worden toegelaten. 4) De Chinese troepen moeten aan het einde van de politieke conferentie uit Noord-Korea worden teruggetrok ken. 5) Vóór het sluiten van een bestand zullen tussen de V. S. en Zuid-Korea onderhandelingen voor een verdrag voor wederzijdse veiligheid beginnen. Het verdrag kan echter na net be stand worden getekend. 6) Onafhankelijk van dit verdrag zullen de Ver. Staten militaire en eco nomische hulp aan Zuid-Korea verle nen. 7) Aan de politieke conferentie na het van kracht worden van het be stand zal een Zuidkoreaanse verte genwoordiger deelnemen. De Ver. Staten hebben inmiddels, hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings toegegeven, dat de punten 3, 5, 6 en 7 inderdaad deel uitmaken van de be reikte overeenstemming met Rhee. Punt één wordt echter ontkend zowel door minister Dulles als door de lei der van de «jelegatie der Ver. Naties bij de bestandsbesprekingen, Gene raal Harrison. Het tweede punt is nu voor het eerst officieel genoemd. Eisenhower zweeg Eisenhower wilde zich Woensdag tijdens zijn wekelijkse persconferentie niet uitlaten over de verklaring van minister Pjoeng en over de impasse, waarin men thans weer geraakt was. Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, ver klaarde, dat president Syngman Rhee aan Eisenhower beloofd heeft op geen enkele wijze een bestand met de communisten te zullen belemme ren. Minister Dulles verzekerde, dat hij onmiddellijk na het tekenen van een bestand een onderhoud zou hebben met Syngman Rhee over de te be leggen politieke conferentie. „Wij -nemen aan", zo besloot minis ter Dulles, „dat president Rhée, niet tegenstaande zjjn gevoelens van twij fel, zich zal houden aan de verzeke ringen, welke hij aan de president, de minister van buitenlandse zaken en aan onder-minister Robertson heeft gegeven". „President Rhee kan er op zijn beurt op vertrouwen, dat de Ver. Sta ten de republiek Korea eerlijk zullen helpen bij de wederopbouw en bij het bereiken van haar eervolle doelen". De waarnemend premier Butler, sprak in het Engelse Lagerhuis over de nieutoe bezwaren van Zuid-Korea. Hij zeide, dat de toezeggingen aan de Noordelijken gebaseerd waren op af spraken'met Syngman Rhee. Nagekomen advertentie. Op 19 Juli overleed te Oosterbeek onze ge liefde Zuster, Behuwd zuster en Tante MARIA PAULINA JACOB A KETTING, in de leeftijd van 83 jaar. Uit aller naam: Dr. G. N A. KETTING, 's Gravenhage, 23 Juli 1953. Laan van Meerdervoort 94. De teraardebestelling heeft heden in alle stil te plaats gehad. Enige en algemene kennisgeving. Iter later hun slag zouden slaan. Hoe het zij, de drie koplopers namen 300, 500 'meter en slaagden er in 1% mi nuut voorsprong te nemen. Toen het verschil echter acht minuten was ge worden, werd men onrustig in het pe loton. Met inspanning van alle krach ten bestegen" Daequay, Deledda en Quennehen de Col de Vars, maar nog voor de top bereikt was, -had men van uit het peloton een tegenaanval ingezet. Het dodelijk vermoeide drie tal moest met lede ogen aanzien, dat hun 'oorsprong gaandeweg kleiner werd. Het was Bobet, de man op wie alle Fransen hun hoop -hebben geves tigd, die naar voren was gekomen. Hij werd daarbij gesteund door de Span jaard Lorono, de gele-truidrager Mal- lejac hg moest natuurlijk wel en de Italiaan Astrua. Even over de top snelde Bobet zijn vrijwel leeggereden landgenoten voorbij en achter Loui son "kwamen in snélle vaart men bereikte af en toe snelheden van bo ven de 80 km! Nolten. Lorono, Ser- ra en nog enige andere goede klim mers. Slechts Deledda kon het nog even volhouden gedurende de afda ling naar het 1100 m. lager gelegen Guillestre. Hoogste top Toen begon-de klim naar de hoog ste bergtop, die de renners in de Tour moeten nemen. Voor hun ogen rezen vervaarlijke rotswanden op, naast hen griezelige afgronden en recht vooruit stak de lugubere Izoard zjjn top als een waarschuwende vinger in de lucht. Erger was, dat de weg zeer slecht begon te worden. Op sommige gedeelten was het een zandpad, dan weer een rotspad met hobbelige, scherpe keien. Dat kostte menigeen een lek bandje. Zo ook Van Est, die zich naar de voorste gelederen had opgewerkt. Reeds tweemaal was hij plat gereden en toen voor de derde maal zijn band langzaam leegliep was hij de wanhoop nabij, want hij wist, dat voor Nederland daarmee de kans op het dagploegenklassement was verkeken. Zijn hulpgeroep om een nieuwe band werd beantwoord door... Deledda, een renner van de concurre rende Franse nationale ploeg. Dank zij Deledda kreeg Van Est slechts en kele minuten achterstand, maar de drie lekke banden kostten Wim 10 mi nuten. Intussen eiste de miserabele weg alle aandacht van de renners op en mede daardoor kwam er in de onder linge rangschikking niet veel veran dering gedurende de klim naar de top. Negen kilometer van deze top was de Eositie: Bobet, op 1.35 Nolten, op 3.25 orono, op 3.55 Deledda, op 6.05 Mal- lejac, Serra en Geminiani en op 7 mi nuten een groepje met Bartali, Wagt mans, Van Est en nog enkele ande ren. Óp de top van de Izoard kon de fendarmerie de tienduizenden, die obet aanmoedigden, slechts met moeite in bedwang houden. Nolten passeerde de top als tweede, daarach ter kwamen Lorono, Serra, Geminia ni, en Bartali. Wagtmans, die uitste kend had geklommen, lag op de tien de plaats en Van Est op de vijftiende. Roks had een kwartier achterstand, Suykerbuyk (tweemaal over de kop wegens bandbreuk), Van Breenen en Gerrit Voorting volgden even later. Toen begon de afdaling, waarin Bobet zich eveneens een meester toonde. Nolten liet evenwei niet los, maar de Limburger kreeg nog een lekke band, waardoor zrjn tweede glaats bijna in het gedrang kwam. lobet echter was niet meer in te ha len en Nolten eindigde op de tweede plaats met ruim vijf minuten achter stand. Wagtmans haalde het stoute stukje uit door in de afdaling Bartali nog voorbij te rijden en zo op de achtste plaats beslag te leggen. Deze uitstekende prestaties in de zwaarste étappe van de Tour droegen bij tot het beslag leggen op de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement. Iturbat en Dupont kwamen te laat binnen: Adri Voorting en de Luxem burgers Goldschmidt en Diederich staakten onderweg de strijd. De klassementen Het officiële klassement van de acht tiende étappe van Gap naar Briancon (165 km.) luidt: 1. Bobet (Fr.) 5.11.17. 2. Nolte (Ned.) 5.16.45. 3. Lerono (Sp.) 5.17.14. 4. Serra (Sp.) 5.19.39. 5. Close (Belg.) 5.19.47. 6. Lazarides (Fr. Z.O.) 5.21.01. 7. Schaer (Zw.) 5.21.02. 8. Wagtmans (Ned.) 5.21.05. S. Bartali (It.) 5.21.46. 10. Gernlnianl (Fr.) 5.22.05. 11. Astrua (It.) z.t. 12. Mallejac (Fr. W.) z.t. 13. Mahe (Fr. W.) 5.22.10. 14. Teisseire (Fr.) 5.23.18. 15 .Lauredi (Fr.) 5.23.33. 16. Impanis (Belg.) 5.23.37. 17 Magni (It.) 5.24.17. 18. Huber (Zwits.) 5.24.20. 19. Bober (lie de France) 5.25.45. 20. Rolland (Fr.) 5.26 05. 27. Suykerbuyk (Ned.) 5.29.37. 30. Van Est (Ned.) 5.31.39 33. Roks (Ned.) z.t. 39. Gerrit Voorting (Ned.) 5.33.46. 42. Van Breenen (Ned.) 5.35.31. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Bobet (Fr.) 105.01.05. 2. Mallejac (Fr. W.) op 8.35. 3. Astrua (It.) op 9.48, 4. Close (Belg.) op 11.55. 5. Schaer (Zwit serland) op 14.58. 6. Rolland (Fr.) op 16.26. 7. Geminiani (Fr.) op 16.50. 8. Lau redi (Fr.) op 16.55. 9. Wagtmans (Ned.) op 17.14. 10. Mahe (Fr. W.) op 21.24. 11. Bartali (ït'.T op '24.59. 12. Mirando (Fr. ZO,) op 28,49, 13. Serra (Sp,) op 30,53 14. Magni (It.) op 33.55. 15. Van Est (Ned.) op 36.45. 16. Gerrit Voorting op 37.08. 17. Nolten (Ned.) op 39.38. 18. Ernzer (Lux.) op 39.56. 19. Bauvin (Fr. N.O.C.) op 40.10. 20. Lazarides (Fr. Z.O.) op 42.06. 27 Roks (Ned.) op 1.02.00. 29. Suykerbuyk (Ned.) op 1.07.02. 36. Van Breenen (Ned.) op 1.22.34. Het algemeen ploegenklassement luidt na de 18e étappe: 1. Nederland 314.26.22. 2. Frankrijk Nationaal 314.34.21. 3. Frankrijk Noord Oost Centraal 315.05.17. 4. België 315.11.30. 5. Frankrijk West 315.25.52. 6. Italië 315.30.31. 7. Spanje 316.30.00. 8. Ile de France 316.42.57. 9. Frankrijk Zuid Oost 316.45.03. 10. Zwitserland 317.13.36, 11. Frankrijk Zuid West 317.59.20. 12. Lu xemburg 318.41.53. Bedrog met Frans renpaard in Engeland Verscheidene Engelse bladen heb ben er met groot ophef melding van gemaakt, dat het Franse renpaard „Francasal", na zijn onverwachte overwinning in een grote race te Bath, in een stal bij Reading terug gevonden werd, samen met een „dubbelganger". Men is er haast zeker van, dat het werkelijk de „dubbelganger" is, die buiten medeweten van de eigenaar, do trainer en de jockey, die gewoon lijk het paard berijdt. Het bedrog kon op touw gezet worden, omdat „Francasal" slechts weinig bekend is in Engeland. De genen, die het plan tot deze bedrie- felijke omwisseling uitvoerden, zou- en' ongeveer 250.000 pond sterling hebben opgestreken, door even vóór de grote wedstrijd voor grote bedra gen te wedden op het paard, dat slechts weinige andere inschrijvin gen had gekregen. 1 Als Jan Nolten over de ber gen gaat, rijdt ook hij op Locomotief-fabrikaat loopt altijd lichterI Rijwielen voor sport, toeris me en dagelijks gebruik. Twee Nederlanders aangehouden in Genua De Italiaanse politie heeft in Genua twee Nederlanders gearresteerd op het ogenblik, dat zij zich aan boord wilden begeven van een schip, dat naar Tanger zou vertrekken. Een der aangehoudenen is de 29-jarige W R., die woonachtig was in Heemstede, en wiens aanhouding door de Amster damse politie was verzocht in verband met een vermoedelijke verduistering van twee auto's. Volgens een mede deling van de Italiaanse politie werd R. aangehouden omdat hij een ver valst paspoort had. Van de tweede arrestant werd de naam nog niet bekend gemaakt. R zou zich in Italië bij een bende heb ben aangesloten, die zich bezig hield met het vervalsen van paspoorten. 9 Tot de onderwerpen, die tijdens de aanstaande bijeenkomst van de interna tionale tarweraad te Londen aan de or de komen, behoort mogelijk het kiezen van een nieuwe vestigingsplaats voor di lichaam. Het gemeentebestuur van "s- Gravenhage heeft doen weten, dat vesti ging van de zetel van dit lichaam te Den Haag op prijs wordt gesteld. 57. De feestvreugde in Wilgenwolde over het door de Biggers behaalde kampioenschap, een feestvreugde waaraan alles wat jong was in het stadje deelnam, werd op een onverwachte wijze vertroebeld en vergald. Er gebeurde iets, waarvan heel de stad schande sprak en als het niet zwart op wit in de krant had gestaan, hadden de mensen het misschien niet eens willen ge loven. Meneer Ballewipper, de voorzitter van de Keu ze-commissie. had n.l. een persconferentie belegd en daarin had hij de sportjournalisten zijn mening mee gedeeld over het „Wonder van Wilgenwolde", zoals Jackie algemeen genoemd werd. Deze mening was niet alleen vernietigend, maar ook beledigend. Hij had gezegd: die Brown is op het oog wel handig en men zou van zijn techniek heel wat denken, maar het is allemaal boerenbedrog of beter gezegd apenbedrog. Dit ventje hoort niet op het voetbalveld thuis, maar op het toneel van een specialiteitentheater. In elk ge val past h(j niet in het Nederlands elftal. Hij zou het door ons gevolgde stopperspilsysteem totaal bederven. Van het magische vierkant heeft hy geen kaas gegeten en hy ziet er niet naar uit, dat het hem ooit aan zijn verstand gebracht kan worden. Zijn spel dat mis schien de domme menigte, die een voetbalwedstrüd afweegt naar het aantal doelpunten, dat zij ziet maken, in extase kan brengen, is veel te zelfzuchtig Daardoor is deze Jackie Brown nu reeds een over het paard getildaapje". Dat was de mening van meneer Bal lewipper van de K.N.V.B. en zo had iedereen het in de krant kunnen lezen. Toen meneer Bikkebakker het bericht gelezen had, was hy een bezwijming nabij.... Wout Wagtmans wint de 11e etappe Tour de France. Onze landgenoot Wout Wagtmans heeft de zeventiende etappe van de Tour de France, van Monaco naar Gap over 261 km, ge wonnen in 8 uur 18 min. 81/ sec. Hier gaat onze landgenoot glimlachend over de finishlijn. Conflict rond de Tour-film De heer Tonny Bok uit Rotterdam neeft met financiële medewerking van de gebroeders Voormolen, even eens uit Rotterdam en tezamen met de heer Mullens van de Haghe-film- maatschappij opnamen gemaakt van de verrichtingen der Nederlandse renners in de Ronde van Frankrijk. Alle gebeurtenissen sinds de bij eenkomst van de ploeg in het Olym pisch stadion te Amsterdam tot de aankomst /an de Tour-karavaan te Gap heeft de „Haghe-film" reeds op genomen. Voor de medewerking en de filmrechten heeft de heer Bok aan ploegleider Kees Pellenaars een bedrag van 4000,— geboden, te verdelen onder de renners. De direc teur technique van de Nederlandse ploeg heeft echter ondanks her haald verzoek nog geen uitbeta ling gekregen. Hij heeft zich daarom na overleg met de heren dr. Hans Tetzner, de sportieve Amsterdamse chirurg, die met enkele journalisten in zijn wagen de Tour volgt, en L. de Wolff, een der A.N.P.-verslagge- vers. tot zijn juridisch adviseur mr. Willem Russell te Amsterdam ge wend. Een der gebroeders Voormolen heeft intussen te Monaco aan Pel lenaars verzekerd, dat hij de heer Bok naar Nederland zou terugstu ren en dat de beloofde 4000,be taald zouden worden. Indien deze betaling niet op korte termijn geschiedt, zal mr Russell beslag laten leggen op de film, zo dra deze in de Nederlandse biosco pen komt. Nader heeft de directie van de N. V. Haghe-film, mede namens de fi nanciers. de gebroeders Voormolen meegedeeld, dat de voor de Tour- ploeg bestemde 4000,— ten name van de heer Pellenaai's bij de Rot- terdamsche Bank zijn gestort. On middellijk na terugkomst in Neder land zal de heer Pellenaars over dit bedrag kunnen beschikken. Óm deviezen-technische redenen, zo wordt ons medegedeeld, kon ge noemd bedrag aan de heer Pellenaars in Frankrijk niet direct ter hand worden gesteld. Twee broers verdronken Dinsdag zijn in de Noord, bij het nieuwe veer onder de gemeente Ridderkerk, de broertjes B. en A. L. v. D., resp. 11 en 10 jaar, bij het spelen te water geraakt en verdron ken. Na urenlang dreggen heeft men de lijkjes opgehaald. 66 deelnemers moesten opgeven De tweede dag van de 37e Interna tionale Vierdaagse bracht beter wan delweer dan de eerste. De zon bleef schuil achter het wolkendek, wat ener- zijds wel prettig was voor de deelne mers, want zonder zon zijn de moei lijkheden van het parcours altijd min der groot, maar wat anderzijds aan deze tweede dag veel van zijn glorie ontnam. Voor de buitenstaanders is het, als of de prestaties der wandelaars dan minder indrukwekkend zijn. Vroeg men echter ronduit aan wan delaars, hoe ze deze dag hadden be leefd, dan luidde als regel het ant woord: het was lekker rustig wandel weer. In de morgenuren was het vrij koud en de massagediensten te Beuningen Korte Sprintjes DE DUITSE VOETBALCLUB F.C. Saarbrücken zal twee wedstrij den in Nederland spelen. Op 18 Au gustus is Ajax in Amsterdam de tegenstander en de volgende dag komen de Duitsers in Eindhoven te gen P.S.V., dat dan zijn veertig jarig bestaan viert. IN DE BADINRICHTING in de Waal te Tiel is, toen spelers van Vahalis (Tiel) en Wilskracht (Utrecht) voor een waterpolowed- strijd te water gmgen, de Wilskracht- speler Jan vatt Liempt in het ondiepe gedeelte met zijn hoofd in de modder gedoken. Van Liempt xoerd direct naar een ziekenhuis overgebracht. H\j bleek een nek wervel gescheurd te te hebben, terwijl bovendien zijn rug- gemerg was beschadigd. DE NEDERLANDSE DAMES in het tournooi om het wereldkam pioenschap floret zijn op de vijfde plaats geëindigd. Toch zijn deskun digen het erover eens, dat het peil seders vorig jaar belangrijk is ge stegen. De jongste van het Neder landse team, Jeanne van Es zag zelfs kans de wereldkampioenede Hon gaarse Ilona Elek, een 1/2 neder laag toe te brengen. HET ZIET ER NAAR UIT, dat de oud-wereldkampioen sprint pro fessionals, de Engelsman Reg Harris, niet zal kunnen deelnemen aan de wereldkampioenschappen, ivelke in Augustus in Zurich worden gehouden. Enkele dagen geleden kwam hij tij dens wedst.fi den in Engeland zodanig te vallen, dat hij het bed moet houden wegens water i?t de knie. en Druten moesten nogal eens in actie komen voor onwillige spieren, maar later op de dag had men zich aange past en het aantal klachten beperkte zich tot enkele. In het Land van Maas en Waal was als gewoonlijk de belangstelling weer buitengewoon groot. Overal in de dor pen had men het werk in de steek ge laten om de voorbïjtrekkenden gade te slaan. Wychen was deze dag het grote centrum, waar de dertigers en de veertigers zowel als de vijftigers en vijf-en-vijftigers moeten passe ren. Velen hielden rust in de omge ving van het Marktplein, waar de Koninklijke Marinekapel concerteer de. In het kasteel-raadhuis was de traditionele ontvangst van het Wy- chense gemeente-bestuur. Deze dag van de Internationale Vierdaagse was een dag zonder bij zondere gebeurtenissen. De elf Engel sen van het bezettingsleger in West- Duitsland, die Woensdag op een ver laten parcours een geforceerde mars maakten, om de verloren tijd in te ha len, liepen thans normaal mee tussen de wandelaars en hadden een mooie kans op deze kalme dag te acclimati seren. 66 deelnemers moesten het opgeven. Aaverientie) Huisvrouwen zijn verschrikking kwijt Ngmegen, Juli 1953. Onder de kar weitjes, waarmee de vrouw maar op geknapt blijft, behoort de afwas. Het werd hoog tijd. dat ook hier eens schoon schip werd gemaakt. En van de bekende Castella-fabrieken kwam het grote nieuws, dat ook de afwas voortaan zijn verschrikking kwijt is. Een volslagen nieuw product, Cas- tella Vaatwas, laat de huisvrouw nu zingen, terwijl zij de afwas doet. Een eetlepel Castella Vaatwas blijkt teilen vol parelend, actief schuim op te leveren, waarin alle vet, vuil en aanslag direct oplost. Borden, kopjes lepels en vorken.... in een omme zien zijn zij flonkerend als kristal, glanzend als pas gepoetst zilver Bo vendien neemt Castella Vaatwas nog een tweede verschrikking weg: het is afgelopen met ruwe „washanden". Castella Vaatwas houdt de huid van handen en armen zacht als fluweel. Bij duizenden gaan de huisvrouwen nu over op de moderne Castella Vaat was. De prijs (slechts 25 cent per pak) speelt daarbij 'een prettige rol! •paart R. S. STOKVIS ZONEN N.V. 140 dealers en subdealers, t kilometer geld overal in Nederland. kilometer na

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4