Dit weekend vaart de „Kungsholm" voor het eerst uit Tweede Kamer begon het grote debat over de E.D.G. BOEK KONINGIN EN PRINS BIJ JUBILEUM K.M.A. BREDA DONDERDAG 23 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N 'I GEMOEDEREN RAAKTEN VERHIT Communisten verzetten zich hevig (Van onze parlementaire redacteur) Woensdagmiddag begon de Tweede Kamer met het grote debat over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap. Over de noodzaak van deze Gemeenschap bestaat in ons volk over het geheel geno men een gjote mate van eenstemmigheid. In het algemeen kan men stel len, dat zij alleen by uiterst linies en uiterst rechts, zij het op totaal ver schillende gronden, op aanzienlijk, soms fel verzet stuit. Hierbij maken met name de communisten een groot misbaar. Dit bleek ook gistermiddag in de Kamer weer. Niet minder dan drie hoofdelijke stemmingen en een dis cussie van een uur waren nodig, voordat vaststond, dat met de behande ling van het EJD.G.-verdrag kon worden begonnen. Allereerst verzette de heer Gort zak (C.P.N.) zich tegen de behan deling. Toen zijn partijgenoot, de heer Wagenaar, ook nog het woord verlangde, stelde de Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, echter voor de be raadslagingen over dit stuk te slui ten, waartoe de Kamer na enige strubbelingen besloot met 58 tegen 6 (C.P.N.) stemmen. Het voorstel van de voorzitter om direct met de open bare behandeling te beginnen, werd vervolgens met 57 tegen 3 stemmen aanvaard. Met de communisten stem den ditmaal ook de hoogleraren Ger- brandy A.R.), Lemaire (K.N.P.) te gen. Ter voorkoming van obstructie, stelde dr. Kortenhorst hierna voor de spreektijd voor elke fractie te be perken tot vijf kwartier. Tijdens de discussies over dit voor stel, waaraan naast de communis ten ook ds. Zandt (S.G.P.) en prof. Gerbramv eelnamen, geraakten de gemoed il aardig verhit. Op een gegeven .nblik ging de heer Wa genaar zelfs zover, dat hij de Kamer voorzitter voor een collaborateur uitmaakte, hetgeen hem uiteraard een ernstige reprimande bezorgde. Teneinde tegemoet te komen aan het verlangen van de heer Gerbran- dy, om uiting aan zijn afwijkend standpunt te kunnen geven, stelde dr. Kortenhorst ten slotte voor de spreektijd per fractie op anderhalf uur te bepalen. De Kamer ging hiermede accoord. Ook in het verdere debat waren de communisten in den beginne uiterst rumoerig. Zo erg was het, dat voorzitter Kortenhorst, toen de hamer alleen niet meer hielp, de De bezoekers van de driedimensio nale film hebben kunnen waarnemen dat een bril met één rood en één groen glaseen beeld op het doek tovertdat kleurloos lijkt. Voor velen is dit aan vankelijk een uiterst mei-kwaardige gewaarwording, maar de aardigheid is er gauvj af, wanneer er bij ver teld wordt, dut rood en groen z.g.n. tegenkleuren zijn, die elkaar ophef fen. Nu schuilt de verklaring ineens heel eenvoudig, omdat de indruk wordt gewekt, dat hier sprake is van een (rood) sausje, dat te zuur is en door toevoeging van suiker (groen) op smaak wordt gebracht. Maar zo simpel is het toch werkelijk niet. Materieel gesproken zijn rood en groen helemaal geen tegenkleuren d.w.z. zij heffen elkaar niet op. Mengt u maar eens rode inkt met groene en u zult zien dat er zeer zeker geen kleurloze vloeistof ontstaat. Wanneer rood en groen tegenkleu ren worden genoemd, is dit materieel onjuist, maar van psychologisch standpunt bezien, valt er niets op af te dingen. U weet, dat we zien met de hersenen, zodat liet u zeker niet zal verbazen, dat de opheffing van kleur indrukken eveneens een geestelijk proces is. De uitdrukking, dat het iemand „groen en geel voor de ogen wordt", bevat een diepe waarheid, want zij geeft te kennen, dat de geest bepaalde indrukken niet meer kan verwerken, waardoor de tegenkleu ren onststaan. Een tegenkleur is n.l. die kleur wélke ons door de hersenen wordt voorgegoocheld, wanneer het oog voor de tegengestelde kleur ver moeid is geraakt. Vermoeien we ons oog bijv. met de rode kleur, dan nemen we groen waar, zonder dat ons iets groens wordt voorgehouden. De proef op de som kunt u zelf gemakkelijk nemen door bij heldere belichting geruime tijd naar een rood voorwerp te kijken, bijv. een helder rode knoop. Vervolgens vestigt u uw blik op een blad wit papierwaarop dan het z.g?n. nabeeld van de knoop verschijnt. D.w.z. u krijgt eigenlijk een negatief beeld van de knoop te zien, dat groen van kleur is. (Bij êommige mensen met een bepaalde, psychologische instelling kan ook een positief nabeeld ontstaan, maar die uitzonderingsgevallen laten ive hier buiten beschouwing.) Op hetzelfde principe berust de proef, die een rode lamp groen licht laat geven. Hiervoor is vereist een cirkelvormig stuk bordpapier met een doorsnede van ongeveer 50 cm. Deze schijf xoordt half withalf zwart ge verfd, en daar waar beide helften aan elkaar grenzen wordt één cirkelseg ment weggesneden tei' breedte van 15 of 18 cm. Vervolgens moet de schijf zodanig gemonteerd worden, dat hij öf door een krukas, öf door een drijf riem aan het draaien kan worden ge- bracht. Plaatsen we de rode lamp i achten- de insnijding, dan geeft zij rood licht. Dat zult u zonder vader bcunjs wel willen aannemen. Maar laten we nu de schijf met een be paalde snelheid draaienzodanig, dat de rode lamp eerst bedekt wordt door de witte helft en daarna door het zwarte deel, dan is er opeens van het rode licht niets meer te zienmaar is het duidelijk groen geworden, d.w.z. er is een gloetdraad waar te nemen, die beslist groen licht geeft. En nu een vraag: wat gebeurt er, wanneer een rode en een groene lichtstraal (die dus tegenkleuren zijn) elkaar kruisen f H. PétïUon. heer Gortzak met tuchtmaatregelen moest dreigen. Hierop bedaarde de agitatie van deze zijde aanmerkelijk. De heer Gortzak herhaalde het reeds zo bekende refrein: knecht schap, overlevering aan de S.S., agressieve bedoelingen, ongrondwet tig, geheime clausule, speelbal van een overheersing door de Amerika nen en de mooie Russische vredes politiek, om te eindigen met de pa thetische uitroep: „Wij zullen ons hierbij nooit, nooit neerleggen." VOOR- EN NADELEN. De andere leden, die tijdens middagvergadering spraken, lieten een ander geluid horen. De voor- en nadelen tegen elkaar opwegend, kwamen zij, ieder voor zich, de een met wat meer, de ander met wat minder geestdrift, tot de conclusie dat het verdrag moet worden aan vaard, hetgeen de aanneming van het goedkeuringsontwerp verzekert. Dr. Bruins Slot (A.R.) achtte het verdrag het enige middel om een sterke Westerse defensie op te bou wen met inschakeling van een ge lijkberechtigd Duitsland. Mej. Klompé (K.V.P.) achtte een eensgezind en krachtig optreden van het Westen een belangrijke bijdrage tot de wereldvrede, evenals jhr. v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.), die waarschuwde de E.D.G. geen ruilob ject te maken in onderhandelingen met het zo onbereikbare Rusland. Neutralisatie van Duitsland bete kent, dat het machtsevenwicht on herstelbaar wordt verstoord ten kos te van 'n vrij Europa. De heer Kort hals (V.V.D.) noemde de E.D.G. niet een zaak van idealistische dromers maar van realisten. Met andere sprekers onderstreep te de heer Korthals de noodzaak van het op het vaste land blijven der Engelse en Amerikaanse troepen. Mej. Klompé kondigde een amende ment aan, dat beoogt in de goedkeu ringswet een voorbehoud op te ne men inzaJke de uitvoeringsovereen komsten van het E.D.G.-verdrag. Zo wel dr. Bruins Slot als de heer Kort hals sloten zich bij de K.V.P.-afge- vaardigde aan, daar het hier om een uitermate gewichtige materie gaat, waarin de Kamer moet kunnen mee spreken. Dr. Bruins Slot zette uitvoerig uiteen, waarom er voor de A.R.- fractie geen principiële bezwaren te gen dit verdrag bestaan. In de avondvergadering gaf prof. Amerikaanse oorlogsschepen in Istanboel Ondanks het protest, dat de Sowjet- Unie bij de Turkse regering heeft ingediend, zijn gistermorgen tien Ame rikaanse oorlogsschepen in de haven van Istanboel aangekomen. Drie sche pen van de Indiase marine, waarover in de Russische nota niet werd gespro ken, zijn eveneens in de oude haven stad gearriveerd. Gerbrandy als eerste spreker re kenschap van zijn, v^n de A.R.- fractie "fwijkend standpunt. PROF. GERBRANDY. Uitweidende over het begrip sou- vereiniteit, zeide prof. Gerbrandy zich niet te kunnen verenigen met een stelsel, dat de souvereiniteit inperkt. Spr. meende, dat de E.D.G. ener zijds te eng is en anderzijds niet vol doende recht laat wedervaren aan de staten Frankrijk, Nederland en Bel gië. Men kan wel komen tot eenzelf de uniform en een gelijke opleiding, maar men houdt mensen met hun eigen nationaliteit. Voorts wees hij er op,* dat er in de E.D.G. één partner zit, die niet zuiver defensief kan blijven: Duits land. Men heeft er zich rekenschap van te geven wat die staat kan zijn. Bij deze defensie-gemeenschap is z.i. een verkeerde greep gedaan: het zet het breekijzer in Europa. De heer Tilanus (C.H.) betoogde, dat er moeilijk te werken zal zijn als de parlementen te ver gaande voor behouden zouden maken. Hij staat dan ook afwijzend tegenover het door mej. Klompé ingediende amen dement om te bepalen, dat nadere overeenkomsten ten uitvoering van het verdrag aan de goedkeuring der staten-generaal worden onderworpen. De vergadering duurt voort. CADETTEN PARADEERDEN Herdenkingsrede uitgesproken door generaal Hasselman Koningin Juliana en Prins Bern hard hebben Woensdagmiddag een be zoek gebracht aan de jubilerende Kon inklijke Militaire Academïe_ te Breda. Het vorstelijk paar was per vliegtuig van Soesterberg naar Gilze Rijen gekomen, waar de auto's klaar stonden om de hoge gasten met hun gevolg naar Breda te rijden. Op het terrein van de K.M.A. werden zij ontvangen door de gouverneur, brigade-generaal K. F. Puffius, de chef van de generale staf, it.-gen. B. R. P. F. Hasselman, de chef van de luchtmachtstaf lt.-gen. I. A. Aler en de chef van het militaire huis van H. M. de Koningin vice-admiraal M. A. Rost van Tonuingen. Even voordat de gasten op het Kas teelplein arriveerden waren twee compagnieën cadetten in hun nieuwe gala-uniformen, voorafgegaan door de drumband van de K.M.A. en gevolgd door een peloton van de Indonesische opleiding in witte uniformen, het pa- radeveld opgemarcheerd, waar zij zich opstelden voor de inspectie. De prins was voor deze gelegenheid gekleed in het oude generaals-uni- form van het garde-regiment grena diers, de Koningin in een turquoise deux-pièce. Na de inspectie sloegen zij, staande op het podium, de parade gade. Tenslotte maakte het vorstelijk paar een rondgang door het gebouw en langs vele „heilige" plekjes, langs de namen met gesneuvelden, langs de uniformen van generaal Spoor, It.-kol. Den Ouden, de eerste commandant van het Korea-detachement en lt.- kol. De Ruyter van Stevenick, des tijds commandant van de Irene-briga- de. HERDENKINGSREDE. Des ochtends was in de Grote Kerk te Breda een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarin de chef van de ge nerale staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, de herdenkingsrede uitsprak. In zijn rede legde generaal Hasselman de nadruk op de band tus sen het Huis van Oranje Nassau en de krijgsmacht. Allen rekenen het zich tot een eer dat H. M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard het voornemen te kennen gaven, enige tijd binnen de muren van de academie te verblyven en het cadettenkorps te inspecteren. Na een historisch overzicht van de academie stelde spreker de vraag „heeft de K.M.A. in de achter ons lig gende 125 jaar aan haar doelstelling beantwoord". Generaal Hasselman meende, dat deze vraag ongetwijfeld bevestigend kan worden beantwoord. Het Nederlandse korps beroepsoffi cieren had en heeft, zowel in binnen- als in buitenland, een goede naam. De koninklijke landmacht rekent het zich tot een voorrecht, zo zeide generaal Hasselman tenslotte, dat de officieren van het' Voorinalïge Ko ninklijk Nederlands Indische Leger haar gelederen zyn komen versterken en dat zij, diepe teleurstellingen ten spijt, met volle toewijding de land macht dienen. Industriegassen schadelijk voor bloemkwekerijen De talrijke bloemkwekers, die op de geestgronden hun bedrijf uitoefe nen zijn bezorgd over de groei van de industrie in het gebied van Be verwijk. Vooral bij Zuidenwind on dervinden de jonge bloemen name lijk veel schade van de afgewerkte gassen en de rook uit de fabrieks schoorstenen. De schade, die vorig jaar aan de gewassen werd aange richt, wordt geschat op 70.000, verwacht wordt echter, dat zij dit jaar het dubbele van dit bedrag zal zijn. ZWERFTOCHT DOOR EEN CHAOS Kapitein Nordlander„Een mooi schip, maar eerst moet ik er mee varen Schril en doordringend hebben de Vlissingers gisteren en eergisteren de „luchtfluit" van de „Kungsholm" over hun stad horen klinken. Voor het eerstHet was alsof het nieuwe schip, dat nu nog voor de kade op de werf ligt, met dit signaal te kennen wilde geven, dat het tijd wordt, dat de bouwers het gelegenheid geven in het vrije water te tonen wat het waard is. Want een schip kan er nog zo mooi uitzien en dat doét de „Kungs holm" ongetwijfeld in de vaart kan het toch pas bewijzen, dat het inder daad een goed schip is. Zo dacht ook kapitein Nordlander, die straks gezagvoerder van de „Zweed" zal zijn, er blijkbaar over, toen we hem op het hoogste dek ont moetten en vroegen naar zijn mening over de „Kungsholm". „Een mooi schipinderdaad, daar ziet het wel naar uit. Maar of het ook een goed schip is, dot kan ikU pas volgende week vertellen, als ik er mee gevaren heb". Vrijdagmorgen gaat de „Kungs holm" naar buiten. Kapitein Schnet- ler van de Rotterdamse Lloyd, die na zyn pensionnering nog wel eens graag zo'n bijzonder reisje maakt als gezagvoerder, is reeds aan boord en van hem hoorden we, dat er vier, misschien zelfs wel zes sleepboten aan te pas zullen komen om het schip veilig door de grote sluis te brengen. Dat is altijd een heel kar wei, maar men rekent er toch op Vrijdagmiddag nog bij de S.H.V. te kunnen bunkeren en dan Zaterdag op de rede het kompas te stellen, wat dan de laatste voorbereiding zou zijn voor de „Kungsholm" aan zijn eer ste reis kan beginnen. Die gaat naar Rotterdam, waar in het dok het schilderwerk onder de waterlijn moet worden uitgevoerd. Ook dat behoeft slechts weinig tyd te kosten en dan komt de eerste „oversteek" naar de Engelse kust voor het varen va.n de „gemeten mijl." Intussen zullen van zelfsprekend ook velerlei proeven worden genomen, zodat men, wan neer de „Kungsholm" volgende week Vrijdag Vlissingen weer binnenloopt, inderdaad toch wel een indruk zal hebben of het een goed schip is. Maar zonder op deze proefnemin gen vooruit te lopen, mag men toch wel zeggen, dat er niemand is, die er aan twijfelt of de „Kungsholm" zal zijn eerste examen met succes doorstaan. Ook kapitein Nordlander niet! Gezagvoerder in overall Toen we deze week aan boord eens een kijkje mochten nemen, kwa men we tot de ontdekking, dat ka pitein Nordlander reeds in dit sta dium helemaal met wat hij reeds als „zijn schip" beschouwt, meeleeft. We vonden hem op het hoogste dek, waar hij. in overall gestoken, rond dwaalde bij de enorme schoorstenen hele gebouwen, als je er zo vlak bij bent, met allerlei installaties en zelfs machines er in en nauwlet tend het oog liet gaan over, we zou den haast zeggen, elk onderdeel van het werk. Nauwlettend toeziend, dat alles wordt uitgevoerd zoals het be hoort en gaarne bereid tot overleg, wanneer dat op een bepaald onder deel nuttig zou kunnen zijn. En er valt heel wat te overleg gen in dit stadium van het werk, waarin nog meer dan duizend wer kers over de negen dekken rondkri- oelen en waarin het voor de leek, die op een middag „zo maar eens" aan boord stapt, alles nog het aanzien heeft van een enorme chaos, waar van hij zich verbaasd afvraagt hoe daar ooit binnen drie maanden een schip kant en klaar uit te voorschijn moet komen. Assistent-bedrijfsleider De Kat, zonder wiens geleide we hopeloos verdwaald zouden zijn, kent de weg op de „Kungsholm" op zijn duimpje. Met hem dwalen we over de dekken en door dc gangen en telkens, wan neer hij een deur voor ons opent, zien we hoe de schier talloze onder delen, waaruit dit enorme „bedrijf" straks zal zijn opgebouwd, naar hun voltooiing toe groeien. De salons zijn nog niet ingericht, maar zij beginnen toch reeds gestalte te krijgen, vol doende althans om te kunnen vast stellen, dat de passagiers straks een aangenaam en comfortabel verblijf zullen krijgen. Datzelfde geldt ook voor de hutten, waarvan verscheide ne er reeds uitstekend uitzien. He lemaal onder in het schip vonden we zowaar het zwembad, nog niet met water gevuld weliswaar, maar toch al zover afgewerkt, dat men met verlangen naar dat water uitziet en zich door de lust bekropen voelt daarin eens een duik te mogen ne men. Om dan heerlijk opgefrist even de leden te strekken in het aardige gymnastiekzaaltje, dat aan 't zwem bad grenst. Maar er is nog zoveel meer op dit schip-in-aanbouw te zien. Klauterend over trappen en trapjes, soms strui- Een felle brand, aangewakkerd en voortgedreven door een straffe wind, maakte in de omgeving van Singa pore, in de nabijheid van het vlieg veld, ongeveer 8000 personen dak loos. De wijk, die v:erd vencocst, werd bewoond door Chinese handela ren; er brak paniek uit onder de be woners. Eerst na twee uur slaagde men er in de brand te blussen. Reis minister Luns zonder concreet resultaat Men had het in Djakarta te druk met andere zaken Woensdag is minister Luns van een reis door Indonesia, Nieuw-Gui- nea., Australië en andere landen, op Schiphol teruggekeerd. Bij zijn aan komst verklaarde de minister, dat een datum voor een conferentie in Den Haag, tot herziening van de Ronde Tafel-overeenkomsten, niet aan de orde is geweest. Hij liet zich prijzend uit over de stad Hollandia, al moest hij toege ven dat de Australiërs tot nu toe in Nieuw-Guinea meer hebben be reikt dan de Nederlanders. Met betrekking tot zijn reis door Indonesië zei de minister dat deze aan de verwachtingen had voldaan, hoewel die verwachtingen, door het ontbreken van een Indonesische re gering, niet op concrete resultaten, waren gericht. „Over het zogenaamd niet ontvan gen worden door president Soekarno en vice-president Hatta", 'zei de mi nister, „moet ik uitdrukkelijk verkla ren, dat Hatta ziek was en mij dus niet kón ontvangen en dat ik bij president Soekarno helemaal geen audiëntie heb aangevraagd." De -gesprekken met zijn Indonesi sche ambtgenoot Moekarto die het zeer druk had met het vormen van een nieuw kabinet over de kwestie van de Unie, de transfer, de Ambonezen en de Indo-Europeanen, hebben helaas zeer weinig concreets opgeleverd. EEN VAN: STYN STKEL VELS. Styn StreuvelsVolledige Werken deel IV. «Wereldbibliotheek, Amster dam). Uitvoeriger hebben we reeds het verschijnen van de Volledige Werken van de grote Vlaamse auteur aangekondigd. Vandaar de beknopt heid waarmee we dit mooie deel, dat de bundels verhalen „Langs de we gen", „Het uitzicht der dingen" en „Het glorierijke licht" bevat, onder uw aandacht brengen. Voor jeugdige kinderen een aardig boekje van K. van der Geest: Het Houtenmannetje (van Gorcum comp- Assen) met even aardige pentekeningen van Jo hanna Mulder, en van C. F. van Dam, een genoeglijk, humoristisch werkje over aviatiek in zestien lessen: Ik leer vliegen (Leiter-Nypels, Maas tricht ook bijzonder aardig geïllus treerd door Hugh Jans. Voelt U er voor een brevet te halen van de Ned. Luchtvaartschool H. W. kelend over balken of planken, ka bels en snoeren of zelfs over de be nen van de arbeiders, die in de won derlijkste. kronkels opgevouwen, op moeilijke plekjes hun werk moeten doen, „doorkruisen" we zo de „Kungs holm" van onder tot boven. We ko men in de wasserij en in de keukens, in de koelkamers, in de slagerij en in de bakkerij. En we constateren, al. weer tot onze verbazing, dat deze al in bedrijf zijn. Met de eerste proef vaart gaan straks immers enige hon derden mensen mee, van wie verschei- denen reeds aan boord zijn, en voor hen stijgen dus de voortreffelijke geuren op en hangen da. carbonaad- jes en frïcandeaux in de koelkamer. Zo zou men kunnen doorgaan en het verhaal zou eindeloos worden. Want op dit mooie schip vindt men letterlijk alles, wat maar dienstig kan zijn voor een goede verzorging van de passagiers tijdens een over steek over de North-Atlantic of een kruistocht door meer Zuidelijke wa teren. Voor een gedetailleerde be schrijving zal echter wellicht gele genheid zijn wanneer straks de „Kungsholm" werkelijk gereed zal zijn om de passagiers te ontvangen. Voor het zover is moet er nog néél veel gebeuren, maar de goede naam, welke de Kon. Mij. „De Schelde" heeft, is er een waarborg voor, dat op de daarvoor vastgestelde datum en dat is rond 1 October een volledig afgewerkt schip zal worden opgeleverd, dat na zovele van zijn voorgangers nieuwe roem zal toe voegen aan de naam van Vlissingen als de stad, waar sinds vele jaren goede en mooie schepen wórden af geleverd. Het Wereldgebeuren Franse vacantie De Nederlandse Tweede Kamer is begonnen met de behandeling van het Europees defensiever drag. Mogen wc het Russische pers bureau Tass geloven dan gebeurt dat om de Amerikanen te gerieven, die Nederland ten voorbeeld willen stel len aan de andere Westeuropese lan den, waar de parlementen nog niet aan behandeling van het defensie- verdrag toe kwamen. De opmerking van Tass latende voor wat ze is, mag wel vastgesteld worden, dat de grote onrust van de Amerikanen zich concentreert 'om het Franse parlement. Dat parlement gaat op 25 Juli a.s. met vacantie en het zet de defen sie-overeenkomst rustig in de ijs kast tot October a.s. De Franse parlementariërs hebben geen haastkunnen geen haast hebben, want het Franse volk is in meerderheid tegen dit defensiever drag. dat een herbewapening van Duitsland insluit. Eovendien zijn de Amerikanen snel bezig in Frankrijk impopulair te wor den, vooral nu de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Fos ter Dulles een taal spreekt, die men in Frankrijk niet wenst te horen. In perscommentaren op zijn jongste radio-redevoering verwijten de Fransen aan Dulles zyn agressivi teit. Men meent, dat hij er van te voren op uit is een Viermogendhe- den-conferentie te torpederen. Hfl heeft de uitnodiging aan Rusland met zoveel voorwaarden omringd, dat die uitnodiging practisch onaan vaardbaar is en zo de Russen by wij ze van grote soepelheid toch zouden komen, zal hij er voor zorgen, dat ze niets bereiken. Dulles wil pas praten met Rusland als Europa grondig versterkt en Rus land verzwakt is. De meeste Fransen echter zien geen heil in e politiek. Zij vrezen bewapening van West Duits! en zij nemen zelfs aan, dat vooi ..ct geval West Duits land op 17 Juni j.l. reeds de beschik king gehad zou hebben over de 12 divisies van het Defensieverdrag, deze soldaten zonder meer Oost-Ber- lijn en Oost Duitsland binnen ge stormd zouden zijn om de Oostduit sers by te staan tegen de Russen. Dit dan zou het uitbreken van een oorlog betekent hebb.n, waarin de Fransen tegen hun wil meegesleurd zouden zyn. Naar verluidt heeft de Russische maarschalk Wassilewsky, die onder-minister van oorlog in Rusland is, tijdens een vertrouwelij ke bespreking met een Frans diplo maat uiteengezet hoe hij de verhou ding Rusland-Duitsland ziet. De Russen willen: 1. sluiten van een overeenkomst, waarbij alle partij en de Oaer-Neisse-grens als defini tieve Duitse Oostgrens aanvaarden; 2. ontruiming van West- en Oost Duitsland door alle vreemde troepen tendele binnen 90 dagen en voor net overige binnen 180 dagen: 3. zes maanden na dc aftocht vrije verkie zingen in geheel Duitsland en in het Saargebied, dat „politiek" by Duits land blijft behoren; 4. eerst na twin tig jaar. mag het Duitse volk zelf kiezen of het herbewapening wenst; de troepencontingenten enz. moeten in overleg met de geallieerden vast gesteld worden; 5. Duitsland zal geen enkele herstelbetaling meer behoeven te doen. Tot zover de punten, welke Wassi lewsky aanroerde en die uiteraard snel doorgegeven werden aan de Franse regering. Naar het schijnt heeft ook de Rus sische minister voor buitenland- Se handel Mikojan, zich uitge laten over het terugtrekken van de Russen uit Duitsland. Hij moet daar bij het feit aanvaard hebben, dat Duitsland voor langere jaren een n iet-communistische regering zal hebben en dat dus de Oostduitse com munisten rustig de woestijn in gezon den worden!!! Mededelingen als van Wassilewsky en Mikojan plegen in Frankrijk die pe indruk te maken. Men blijft daar nog altyd op het standpunt staan, dat er eerst met Rusland gepraat moet worden alvorens een beslissing wordt genomen over het Europees Defensieverdrag. En men gelooft ook, dat er inderdaad met Rusland te pra ten valtmaar dan moet er niet zo agressief worden opgetreden als minister Foster Dulles doet. Bovendien wijst men er in Frank rijk op. dat niet alleen in Frankrijk de meningen verdeeld zijn en de re gering zwak staat. Datzelfde is ook het geval in Italië enzal het ge val zijn in Duitsland als daar na de hereniging verkiezingen wor den gehouden. Wat baat Foster Dulles' sterke politiek, zo merkt men tenslotte op, wanneerhij moet samenwer- ken met volkeren, die deze politiek niet van ganser harte steunen? Dit dan zijn de overwegingen in bepaal de Franse kringen en daarom hebben de Franse politici er de voorkeur aan gegeven eerst eens met vacantie te gaan. Ze zien geen uitwegZe spelen op de tijd, die raad zal moe ten brengen! .■Mikojan (minister van buitenlandse handel in Rusland): laat de Duitsers maar hun eigen gang gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3