Salarissen, Stoombootdiensten en P.Z.EJVL onderwerp der discussies OMYL PANG Zeeuwse Almanak GOESE ULO-LEERLINGE KREEG PRACHTIG EXAMEN-GESCHENK BIJ HET AFSCHEID VAN DE HEER C. OUWEHAND 1C5 ISC2 I Ét I; Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 JULI 1953 PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND BIJEEN Salarisvoorstel door Gedeputeerden teruggenomen In de Woensdag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zee land hebben de Staten het Drie Eilanden Plan en zyn uitvoering binnen zo kort mogelijke tijd urgent verklaard en een daartoe strekkende motie van de heer Stemerding met algemene stemmen aangenomen. Voor de behan deling dezer kwestie verwijzen w|j naar ons verslag elders in dit nummer. Andere belangwekkende punten, die in deze vergadering aan de orde kwamen waren de salarissen der Griffieambtenaren, de Provinciale Stoom bootdiensten en de P.Z.E.M. Er bleken zeer ernstige klachten over de veer dienst VlissingenBreskens en de voorstellen van Ged. Staten tot correc tie van de salariëring der Griffieambtenaren wekte zoveel tegenkanting, dat Gedeputeerden ten slotte hun voorstel terugnamen, om het in de na jaarszitting, na voorafgaand overleg opnieuw aan de orde te stellen. Ook de voorstellen van Gedeputeer de Staten tot wijziging van het Be zoldigingsbesluit Provinciale Ambte naren lokten discussie uit. De heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) begreep volkomen, dat Gedeputeerden hun goede Griffieambtenaren willen bin den door betere salarissen, maar hij achtte dit onbillijk tegenover de amb tenaren bij andere diensten. Hij wilde eerst doen nagaan, of een dergelijke regeling ook voor andere diensten noodzakelijk is. Daarom vroeg hij te rugneming van het voorstel tot de na jaarszitting. De heren D. W. Lindenberg (V.V. D.) en J. Hommes (A.R.) sloten zich bij deze opvatting aan en laatstge noemde merkte onder meer op, dat er onder het personeel der andere dien sten ontstemming heerst over deze partiële regeling. De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) drong eveneens op terugneming van het voorstel aan. Hij informeerde of er slechts op be paalde afdelingen onvervulbare va catures zyn of op alle. Voorts wees deze spreker er op, dat het ook voor particulieren zeer moeilijk is om goed personeel naar Zeeland te krijgen. Men moet goede krachten eenvoudig kopen. Daarom zullen Gedeputeerde Verdelg ze met OMYL hel afdoende middel ter verdelging van: vlieg, vlo, mug. luis, enz Deze onhygiënische, hinderlijke insecten veronaangenamen U ♦iet leven en verstoren Uw gemoedsrust. OMYL bevat twee •nsectendodende stof fen, waardoor het snel werkt èn lang blijft na- >verken OMYL als vloeistokom te verspuilen fles mei 200 cm'f 1,15. Ook verkrijgbaar in gro tere Hessen en bussen. OMYL als poeder om Ie 50 gramJ 0,65 150 gram_..._I 1,65 N.V. ORCANON-OSS Het reizen is sinds enige jaren vrijwel gemeengoed geworden en steeds talrijker worden de karavanen autobussen met reisgezelschappen, welke Europa doorkruisen; van Oost naar West, van Zuid naar Noord. In Zeeland kunt ge het In het seizoen dagelijks ondervindenkunt ge aan schouwen, hoe men comfortabel en zonder veel inspanning onze provin cie „doet", zoals ge zelf wellicht Pa rijsde Balearen, of Majorda „doet". En waarom ook niet? Een reis om de wereld kunt ge in uw vacantie moeilijk maken, vermoedelijk zélfs geen tocht door Europa. Hetgeen jammer is. Hoe jammer dat wel is, sou de 53- jarigc, invalide, Franse zeeman Jo seph Font kunnen vertéllen! Jo seph Font, die bij een ongeval beide benen verloor, zat niet bij de pakken neer, maar passeerde dezer dagen te St. Anna ter Muiden in zijn invalide wagentje en vergezeld door zijn hond, de grens, op weg naar Amsterdam. Hij had 'toen Spanje, Italië, Triest Oostenrijk, Frankrijk en België reeds achter de rug- Niet gezeten In een comfortabele reisbus, maar in zijn invalidewagentje heeft hij deze lanaen van Europa be zocht. Een ondernemend man, die van bit tere nood een deugd wist te maken en die zijn tijd gebruikt om wat t>a» de wereld te zien Mede namens u zouden w'ij Joseph Font een goede reis willen toewensen! Staten vaker moeten overwegei aanstelling boven de geldende i of maxi ma mogelyk Nadat ook de heer D. Kodde (S.G.) gevraagd had om het voorstel terug te nemen en de heer J. de Kruyter (C. H.) zich daarby had aangesloten, was het woord aan Gedeputeerde, mr. J. van der Weel. Deze meende, dat de discussies het probleem niet verhelderd hadden. Het is noodzakelijk, dat de bezoldigings regeling gewijzigd wordt, wil men op de Griffie personeel op bepaald ni veau behouden. Speciaal voor de Griffie geldt, dat de bezoldigingsre geling niet voldoet, met name op de financiële afdeling. Daarom wensen Gedeputeerde Staten correctie voor een bepaalde groep ambtenaren en aanvechtbaar noemde mr. Van der Weel de stelling, dat'men deze cor rectie dan ook moet aanbrengen voor personeelsgroepen, waarbij deze moei lijkheden zich niet voordoen. Aller eerst is de voorgestelde verandering nodig, daarna kan men nagaan of er ook elders gecorrigeerd moet worden. Mocht dit inderdaad wenselijk blyken, dan zijn Gedeputeerden bereid om de ze correctie met terugwerkende kracht door te voeren. Gedeputeerden zijn van oordeel dat bepaalde groepen van het Griffie-personeel in Zeeland verantwoordelijker werk verrichten, dan in andere provincies en daarom ook een betere beloning behoeven. Mr. H. B. Bouwman (P.v.d.A.) achtte het wenselijk, dat de Staten beter op de hoogte zouden worden ge bracht van de betekenis der correc ties. Voorts verklaarde hij, dat het georganiseerd overleg met 143 stemmen tegen het voorstel van G. S. was en dat de ontstemming onder de andere groepen van het personeel veel groter is, dan in deze vergadering tot uiting komt. Daarom drong ook deze spreker aan op terugneming van het voorstel tot de najaarsvergadering. De heer Van Oorschot handhaafde zyn opinie. Hij achtte het onjuist, dat men alleen de goede ambtenaren, die de provincie willen verlaten, beter sa- laneert. Men doet daarmede de goede ambtenaren, die blijven, tekort. De heer Kodde sloot zich hierbij aan. Niet het aanbod moet het salaris bepalen, maar de prestatie. Daarom verdient bestudering van de gehele salarisregeling aanbeveling. Gedeputeerde Van der Weel meende zijn standpunt niet te kunnen whz gen. Hy preciseerde voorts, dat hi zeer bepaaldelijk niet de bedoeling van Gedeputeerde Staten om met een volledige salarisherziening te komen. Gedeputeerden willen uitdrukkelijk een correctie op het punt, waar die nodig is. Wat de heer Kodde wilde, noemde spr. revolutionnair. Na een korte schorsing der verga dering deelde de heer Van der Weel echter mede. dat Gedeputeerden hun voorstel terugnemen fot de najaars bijeenkomst. Vooraf zal grondig over leg plaats vinden en ook de positie der andere personeelsgroepen worden bekeken. De Stoombootdiensten Bij de behandeling van de wijziging begroting Provinciale Stoomboot diensten van 1953 vroeg de heer Van Oorschot hoever men nu gekomen is met het invoeren van een ruimere dienstregeling op Zondag. Provinciale Staten hebben daartoe in een vorige vergadering besloten, maar de stag natie op de veren is zo groot, dat zij dreigt een ernstige schadepost Zeeland te worden. Terwijl er boten stil liggen buiten de haven, wachten honderden vaak meer dan 3 uur. Buitenlanders zeg gen: Wij komen hier nooit meer. Heen en terug moet men soms 5 uur wach ten! Dat is een averechtse propagan da voor onze provincie, men bezorgt haar daardoor een slechte naam. Spr. heeft respect voor degenen, die de Zondagsrust voorstaan, maar er zijn ook andere groepen. Spr. acht het ge wenst, dat het Prov. Bestuur eens gaat praten met de hogere bewinds lieden om op deze misstanden te wij zen. Gedeputeerde A. L. S. Lockefeer deelde mede, dat reeds vele malen met de hogere bewindslieden hierover is gesproken. Verleden jaar ging de minister accoord met uitbreiding van de Zondagsdienstregeling. Voor 1953 is deze toestemming nog niet gege ven, maar op aandrang van het pro vinciaal bestuur heeft hij goedgevon den, dat men ook nu weer op Zondag fevolg zal geven aan de motie der taten. Er zal dus weer met twee bo ten op Zondag worden gevaren, als dat nodig is om het verkeer te ver werken. De heer Van Oorschot zeide dank baar te zijn voor deze mededelingen. De heer Lockefeer preciseerde nog, dat de minister zyn toestemming slechts heeft gegeven in verband met het uitvallen van de verbinding Krui- ningenPerkpolder. Hoe de definitie ve regeling zal uitvallen staat nog niet vast. (Vervolg op pag. 7.) Drie weken op reis door zes Europese landen „Elly, of je vanavond even bij mijn heer Van Faassen wilt komen!" Zo ging de 15-jarige Elly Ouwer- kerk uit Goes, die vorige week voor haar Mulo-examen slaagde, naar het Hoofd van de Burgemeester van Dus- seldorpschool, onbewust welk voor recht haar ten deel zou vallen. En daur werd haar de vraag gesteld, of zij idee had om voor drie weken een reis tc maken door België. Duitsland, Italië, Frankrijk, Luxemburg en Ne derland? Elly was een beetje be duusd van dit aanbod en een kwartier later zei ze nog: „Ik kan het bjjna niet geloven". Vorige week kreeg de heer K. H. van Faassen. hoofd van de Burg. v. Dusseldorpschool te Goes, een tele foontje van het Ministerie van onder wijs of hij een leerling(e) wilde aan wezen, die voor drie weken een reis door de zes landen van de Gemeen schap voor Kolen en Staal zou ma ken. De Hoge Autoriteit te Luxem burg had onder de leerlingen van de middelbare en lagere scholen in Frankrijk een opstelwedstrijd uitge schreven over het onderwerp „Euro pa", met als prijs een reis. Later werd beslist, dat hieraan ook van elk der aangesloten landen twee leerlin- §en van het M.O. en één van het U.L. mocht deelnemen. Bij loting mocht de inspecteur van het L.O. te Goes, de heer C. Kuiper, een school uit zijn in spectie hiervoor aanwijzen. De Burge meester van Dusseldorpschool was de gelukkige en als beloning voor haar yver, werd Elly, die by het examen een gemiddelde van acht behaalde, uitverkoren, om de Nederlandse Ulo- jeugd te vertegenwoordigen. Op 2 Augustus wordt zij in Luxemburg verwacht. Alles is tot in de finesses geregeld, de reis tweede klasse wordt feheel vergoed, zelfs een zakgeld van 5 Belgische francs per dag ont breekt niet. „Lycée Hoche" adopteerde Stedelijk Lyceum Zierikzee Het Lycee Hoche te Versailles (Frankrijk) heeft het Stedelijk Ly ceum te Zierikzee geadopteerd. In Zierikzee is reeds bericht ontvangen, dat kleren en geld gestuurd zullen worden. De leerlingen van de school ln - Frankrijk stellen voor dit doel hun zakgeld beschikbaar. Goederen voor Ouwerkerk Dezer dagen zal te Ouwerkerk 'n zending goederen arriveren, welke afkomstig z(jn uit Enschede en St. Maurice in Frankrijk. De zending omvat o.m. linnen, kleren, dekens en schoenen. Directeur-generaal voor de Wederopbouw bezoekt Zeeland Naar wij vernemen, zal dc directeur- generaal voor de Wederopbouw, dr ir Z. IJ van der Meer, vermoedelijk Maandag 27 Juli a s. een bezoek aan Zeeland brengen. Over de aard van het bezoek is alleen bekend, dat het waarschijnlijk een werkbezoék be treft. „Water over Zeeland" Door het Rode Kruis Korps Goes, afd. Zuid-Beveland West en de afd. Goes der Ned, Vereniging voor E.H. B.O. is een album samengesteld over de directe gevolgen, die de rampza lige nacht van 31 Januari op 1 Fe bruari voor een groo* deel van Zee land heeft gehad. Het geeft, vaak met pakkende foto's, een boeiend re laas van de gebeurtenissen tijdens en na de storm. In sobere bewoordingen wordt ver teld van het leed, dat die nacht -ge leden is en van het enorme werk, dat door de redders en geredden is ver- richt. Het boekje is opgedragen aan j allen, die het uiterste gegeven heb ben om zoveel mogelyk het leed te verzachten. Samenstellers en uitgever zyn er in geslaagd, om van dit triest gege ven een aantrekkelijk geheel te ma ken. mede door het prettig lettertype, dat is gebruikt. Officieel evacuatiebevel voor Kruiningen Donderdag is het officiële evacua tie-bevel voor Kruiningen afgekon digd. Bij de ramp werd het dorp vrij willig ontruimd, zodat na het dichten van de dijk de inwoners zonder ver gunning zouden kunnen terugkeren. Dit is thans met deze afkondiging vooi'komen. Wel zullen zij van zons opgang tot zonsondergang in het dorp mogen vertoeven om hun huizen schoon te maken e.d. 33 JAAR BIJ GEMEENTEWERKEN VLISSINGEN Gesprek op een verjaardag in een feeststoel We troffen hem in zyn werkkamer in het Stadhuis in een versierde stoel. „Lang leve de baas", prykte er in sierlijke letters op een cartonnen schild boven de stoel en guirlandes van rood- wit en blauwe wimpeltjes maakten het ten overvloede nog beter duidelijk, dat de heer C. Ouwehand, directeur van Gemeentewerken te Vlissingen, deze dag slachtoffer van een feestelijk heid was. Niet dat hij het zelf tragisch opnam. Integendeel. „Als je maar niet denkt, dat ik dit heb gearrangeerd om de krant te ontvangen", ver ontschuldigde hij zich alleen. En het was daarby duidelijk, dat het hem toch wel goed had gedaan, zo eens door zijn personeel op zyn 65ste ver jaardag intiem in de bloemetjes gezet te worden. Zo ongeveer als een vader thuis door zyn gezin, in een versierde stoel en met een goede sigaar. Odjial ifkuü Wie van drups of populair gezegd van ..zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft Uw winkelier heeft ze ln voorraad. Let op de naam RANG op hec beschermend hulsel van leder „Rangeqe" *t)e veisnapeua#. van Voor de heer Ouwehand betekent r deze 65ste verjaardag óók, dat hij aan het einde van deze maand zijn functie van directeur van gemeente- werken neerlegt. Na drie-en-Üertig jaar. Als kapitein van de Genie in Ned. Indië vertoefde de heer Ouwe hand, die in Katwijk werd geboren, in 1920 met verlof in ons land, na ongeveer negen jaar op verschillende plaatsen van Java en Sumatra te hebben gewerkt. Hij solliciteerde in diverse gemeenten en tenslotte koos hij uit enige mogelijkheden Vlissin gen. Met ingang van 16 Augustus 1920 werd de heer Ouwehand hier directeur van gemeentewerken en sindsdien is hjj cfe Scheldestad trouw gebleven. „Mijn eerste grote object in Vlis singen betrof het opspuiten van de terreinen van de zg. Zoute Vest. Ou dere Vlissingers zullen zich nog wel herinneren hoe, op de plaats, waar nu bijv. de H.B.S. staat, in die jaren op een plas in de winter geschaatst werd. We stonden voor de eerste grote woningbouwprojecten en al die terreinen moesten opgespoten wor den: langs de Singel, die daarna werd verbreed als de eerste asfalt straat van Vlissingen, maar ook de nieuwe begraafplaats en het stuk grond, waarop „Bcthesda" nu staat." Op dat eerste werk zyn er natuur lijk nog vele gevolgd, maar de heer Ouwehand is er de man niet naar om dat allemaal breed uit te meten. Eén project vervult hem echter nog altijd met een zekere trots: de dui ker voor het Haventje van Meijer. „Dat was een behoorlijke betoncon structie, die in de stad, in het klei ne dok van „De Schelde", gemaakt werd. Over zee hebben we haar toen naar de boulevard gebracht en zo konden de Vlissingse boulevards tot één geheel aangesmeed worden. Bij het Haventje van Meijer en onge veer tegelijkertijd ook bij de Gevan gentoren." Dat was betrekkelijk kort voor de oorlog. Dezelfde oorlog, die in vier jaar Tijd ongeveer alles heeft weg gevaagd, dat de heer Ouwehand in Vlissingen had helpen tot stand brengen. Die duiker by het Haven- S' v... ÉMfef 'i» Expositie ceramiek in Groede wordt geopend Door mevrouw De Casembroot A.s. Vrijdagmiddag zal de echtge note van de Commissaris der Konin gin mevrouw S. C. dé Casembroot- van der Feltz, In het gemeentehuls van Groede een tentoonstelling van Nederlandse pottenbakkerskunst openen. In de reeks van tentoonstel lingen, welke de laatste jaren ln deze gemeente werd georganiseerd, zal de ze expositie ongetwijfeld weer een waardige plaats Innemen. Tentoongesteld wordt ceramisch werk uit de laatste halve eeuw van vier bekende kunstenaars op dit ge bied: Bert Nienhuis te Amsterdam, Piet Wiegman te Groet (bij Schoorl), Harm Hendrick Kamer- lingh Onnes te Delft en Dirk Hubers te Bergen (N.H,). tje van Meyer lag er nog in 1944, evenals de school aan de Bonedijke- straat, maar de restweg, stuk geslagen door granaten en bommen. Zodat na October 1944 een bijna on menselijke taak de dienst van ge meentewerken wachtte. Ook bh het herstel en de wederopbouw van vlis singen heeft de heer Ouwehand van zelfsprekend een belangrijke rol ge speeld, tezamen met de wethouders van openbare werken, eerst de heer H. B. A. Knoop en later de heer M. A. van Popering. Maar daarover wil hy liever niet teveel spreken. Even min trouwens als over zijn rol in de Illegaliteit en het vele werk, dat hij in enige organisaties ook nu nog steeds verricht. Als voorzitter van de Nutsspaar- bank, als voorzitter van de Loge „L'Astre de l'Orient" en als vice- voorzitter van de afd. Zeeland van de Eigen Vervoerders-Organisatie (E.V. O.), waarin hij de gemedte verte genwoordigt. Waarbij dan nog ge voegd kan worden, dat de heer Ou wehand ook lid is geweest van de Middelburgse Kamer van het Tribu naal voor Zeeland en voorzitter van de Vlissingse Bridgeclub. AFSCHEID. Het staat vrijwel vast, dat de heer Ouwehand na zijn pensionnering Vlissingen zal verlaten. Alleen nog niet wanneer. Maar voor het zover is, zal hy zich nog hebben te onder werpen aan een afscheid, dat zyn personeel hem heeft willen bereiden en dat thans is bepaald op volgen de week Vrdag. Na afloop van de raadsver gadering van die middag, zal er eerst een meer officiële afscheidsbij eenkomst zyn met de leden van de door een ge- nemen voor en bedreven en an dere belangstellenden, die met de di recteur van gemeentewerken in con tact zijn geweest. Deze afscheidsre ceptie is geprojecteerd van 4 tot 5 uur. Ten slotte volgt er dan nog een intiem samenzijn met het volledige personeel van gemeentewerken in het Concertgebouw. Scheepskapitein gaf loods verkeerde inlichtingen Op 22 Februari j.l. liep het motor schip „Tamo" tijdens slecht zicht in het Oostgat bij het Zuiderhoofd voor Westkapelle aan de grond De Raad voor de Scheepvaart heeft thans uitspraak gedaan inzake de schuld vraag. Volgens de Raad hebben de kapitein en de loods zich vergist m de afstand tot boei 2. toen beslo ten werd de koers te wyzigen. De raad acht de kapitein P. Kraaye- noord te Katwijk, die vele keren door het Oostgat is gevaren, wel mede schuldig aan de ramp, maar acht net niet nodig enige strafmaatregel toe 16 énkele'dagen later op 28 Febru ari j.l. liep het Britse motorschip „Bucklaw" tijdens dikke mist by Terneuzen aan de grond, volgens de Raad voor de Scheepvaart tengevol ge van roekeloze navigatie van de kapt. van dit schip. Hoewel de loods adviseerde wegens de mist ten an ker te gaan, zette de kapitein de motor op volle kracht vooruit, daar bij vertrouwende op de radar. Even wel bleek hy de radarobservaties verkeerd te interpreteren en gaf hy de loods verkeerde inlichtingen óver de positie van het schip. De raad acht het gewenst, dat de Nederland se autoriteiten de rederij van de Bucklaw" er op te wyzen. dat de ze kapitein zeker binnen de Neder landse territoriale wateren zijn roe keloosheid achterwege moet laten. Eerste steenlegging voor scholencomplex Woensdagmiddag legde mevrouw Schuit, echtgenote van de burgemees ter van Kortgene, de eerste steen voor het nieuwe scholencomplex al daar. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van wethouder C. Maas, afgevaardig den van de oudercommissies, ir. 't Hooft uit Middelburg en de aanne mer, de heer R. Slotema. Wethouder Maas schetste in een korte toespraak het belang van de nieuwe scholen en sprak de hoop uit, dat het werk vlug gereed zal zijn. Het gezelschap be gaf zich daarna met het personeel van de aannemer naar de Stads Wijn kelder, waar een verversing werd aangeboden. Aan de hand van teke ningen kon men zich een beeld vor men van het scholencomplex. Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „All about Eve", (18 j.) 7 en 9.15 uur; Chr. Land- bouwhuishoudschool: eindmiddag. 2 uur; De Burg: vergadering deelheb bers Onderlinge Brandwaarborgmaat schappij. 2 uur. Muzikale wandeling Koninklijke harmonie „Ons Genoe gen" uit Vlissingen. 19.1519.45; Markt: concert „Ons Genoegen", o.l.v. Piet de Rooij, met medewerking van de signaalafdellng 20—20.45 uur en 21.30—22.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: optreden prof. Cordoni. 9.30 uur; Luxor: „De terug keer van Bulldog Drummond". (14 jaar), 8 uur; Cosy Corner: duo Abels —Van Eek; 36 en 811.30 uur; Con certgebouw: optreden „Indra", 8 u. GOES. Vandaag Grand: jaar), 8 uur. ,La Traviata", (14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2