PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zuid-Korea weigert erkenning van een wapenstilstand Provinciale Staten verklaren het Drie Eilandenplan urgent BILT BENELUX-CONFERENTIE OVER INDUSTRIËLE CONCURRENTIE RUSSISCH PROTEST TEGEN HULP AAN 00STBERLIJNERS Vandaag 196e Jaargang-No. 171 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct VV. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw-, fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE. BRESKENSfc COUKAN1 EN VRIJE bTEMMEN Jonderdag 23 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 I—- Iedere regel meer 20 cent. .3rleven oi adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.i 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. AFSPRAAK MET ROBERTSON GESCHONDEN Onenigheid met Amerikanen over beloften aan communisten De Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoeng Joeng Tui, heeft aan een correspondent van Reuter Woensdag medegedeeld, dat Zuid- Korea de overeenkomst gesloten tussen Eisenhowers gezant Robertson en president Syngman Rhee, als verbroken beschouwt en dat Zuid-Korea geen wapenstilstandsovereenkomst zal nakomen. De minister zeïde, dat de Verenij* Staten door het doen van beloften aan de communisten in besloten gen te Panmoendjon, de overeen komst met Zuid-Korea hadden gescii.Jen. „Ik ben l/'j, dat de communisten ons lieten /eten wat de Verenigde Staten deden, voor het te laat was". Hij doelde hier op het feit, dat de jongste bijeenkomsten van de onder handelaars achter gesloten deuren werden gehouden en dat desondanks enige berichten over de onderhande lingen door Radio-Peking werden be kendgemaakt. „Het is thans duidelijk geworden dat generaal Harrison tegenover de communistische onderhandelaars heeft verklaard, dat president Rhee Kantlijn Niet alleen de leden, maar ook de journalisten waren Woensdag naar de Statenzaal getogen in de verwachting, dat de „tweede ver gadering van de eerste gewone zit ting" der Provinciale Staten van Zeeland kort van duur zou zijn. Het is anders gelopen. Drie uur lang werden de provinciaal-politieke degens gekruist, drie uur lang kolk ten de sluizen der welsprekendheid van een onstuitbare vloed. En het merkwaardige was, dat de ogen schijnlijk woestijndorre agenda zo waar toch het materiaal bleek te bevatten voor een belangwekkend de bat. Daar was bijvoorbeeld het zo langzamerhand al aardig aan de slapen grijzende Drie Eilan den Plan. Waar is de tyd, dat men mijnheer De Vink, die de euvele moed had gehad het spiksplinternieuw le ven in te blazen, nawees als een man, die met plannen maken al te gemak kelijk zijn brood verdiende? De com plete Statenvergadering verklaarde nu het Drie Eilanden Plan tot aan- eensmeding van Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland tot uiterste urgen tie! Wij geloven, dat zij daar juist aan gehandeld heeft. Er zal op dit plan gehamerd moeten worden anders huppelt Zeeland straks achteraan. Min of meer als een kille douche werkte de mededeling van Gedepu teerde Staten, dat het plan nog de finitief geformuleerd en aan de or de gesteld moet wordenO zeker, Keulen en Aken zijn ook niet op één dag gebouwd. Maar zo langzamer hand zal er toch eens iets definitiefs moeten gebeuren, en dat is te ge makkelijker omdat de uitvoering im mers een rijksaangelegenheid be hoort te zijn, evenals de betaling! Edele verontwaardiging sprak uit de vlammende protesten, die de heer Van Oorschot liet horen te gen het abominabele functionneren van de veerdienst Vlissingen-Bres- kens op Zondag. Vele uren lang wachten de brengers van kostelijke deviezen voor zij naar Walcheren toe en er weer vandaan kunnen. We komen nooit meer terug! roepen zij boos. Gelukkig kon Gedeputeerde Locke- feer mededelen, dat er verbetering zal komen. Maar helaas: zij komt rijkelijk laat. Met stomheid geslagen was me nigeen, toen bleek, dat de in ning der P.Z.E.M.-kwitanties geen ellenlange discussies uitlokte. En met stomheid geslagen was men eveneens, toen men hoorde, dat de P.Z.E.M. soms voor aansluiting van onrendabele gebieden 3500 per aansluiting meent te moeten vra gen Het was inderdaad om te schrik ken. Men bedenke evenwel, dat het hier om onrendabele gebieden gaat. Van alles wat de P.Z.E.M. in de onge lukkigst gelegen brokken Zeeland stopt, ziet zij practisch geen cent terug En tenslotte: de salarissen der Griffieambtenaren. Tjanu één groepje ambte naren een aangename salariscorrec tie was toegezegd, zijn de anderen boos geworden. Omdat zij zelf geen correctie kregen. De Statenleden hadden dientengevolge de nodige be zwaren tegen de voorstellen van Ged. Staten. Ged. Staten echter stonden als rotsen in de woelige branding. De heer Van der Weel verdedigde het voorstel met zwier, maar vastbe sloten. Omdat het een noodmaatre gel geldt, omdat het een correctie geldt en geen salarisherziening Reeds werden de stembriefjes klaar gelegd. Ex- kwam spanning in de Statenzaal. Toen vielen Gedeputeerden als ke gels om, de heer Van der Weel, zijn dappere verdediging ten spijt, in cluis. Wilden rij geen nederlaag ris keren In het najaar gaan we opnieuw over de salarissen bomen. er in heeft toegestemd zich voor een periode van onbeperkte duur niet te gen een wapenstilstand te zullen ver zetten. Dit is volkomen onjuist", zei- de hij. De minister voegde hier later nog aan toe dat, indien de Amerikaanse regering de gewenste opheldering niet zou geven, „Zuid-Korea zich ge dwongen zal zien bekend te maken wat Robertson nu eigenlijk precies beloofd heeft". „Wij zullen de wereld in dat geval vertellen dat de Verenigde Naties de Zuidkoreaanse regeling met voorbe dachte rade in het ongewisse hebben gelaten over de jongste ontwikkelin gen bij de bestandsbesprekingen, om haar te dwingen in te stemmen met een smadelijk compromis", verklaar de hij. T egenstrijdig De door de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken tegenover „Reuter" afgelegde verklaring is rechtstreeks in strijd met de verzeke ring, welke de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul- Liet Stalin „politiek testament" na Duitsland één Volgens het jongste nummer van het, door de West-Duitse regering uitgegeven, voorlichtingsblad heeft Stalin een politiek testament nage laten. Hij zou zich hierin uitgespro ken hebben vóór een hereniging van Duitsland, omdat dit land dan. naar zijn mening, in conflict zou komen met Frankrijk en Groot-Brittannië; dit zou de verbreiding van het com munisme bevorderen. „Het Kremlin is niet bevreesd voor een directe aan val van de Europese landen, maar wel vreest het dat de eenwording van Europa een ernstige hinderpaal zal zijn voor de uitbreiding van de com munistische invloedssfeer", aldus het voorlichtingsblad. les, Dinsdag op zijn persconferentie te Washington gaf, namelijk dat pre sident Syngman Rhee geen tijdslimiet had gesteld voor het bereiken van overeenstemming op de na een wa penstilstand te houden politieke be sprekingen. De Zuidkoreaanse minister van bui tenlandse zaken verklaarde voorts dat zijn regering er op staat dat ver zekeringen zuilen worden gegeven met betrekking tot een hereniging van Korea en door de Verenigde Sta ten te nemen stappen, indien de com munisten, na het ondertekenen van een wapenstilstand opnieuw tot de aanval zouden overgaan. (Vervolg op pag. 4.) Te veel ongelukken met Kamerlid Weiter richt vragen tot minister Het Tweede Kamerlid, de heer Weiter (KNP) heeft de minister van Oorlog schriftelijke vragen ge steld over „de met een tragische re gelmaat voorkomende ongelukken met straaljagers." De vragen luiden: 1. Wil de minister een opgave verstrekken van het aantal straal jagers, dat sinds 1 Juli 1952 is ver ongelukt, van het aantal personen, dat daarbij om het leven is gekomen, en van de schade, welke de staat daardoor heeft geleden? 2. Acht de minister de blijkens de dagbladberichten met een tragische regelmaat voorkomende ongelukken met straaljagers een niet te vermij den consequentie van het gebruik van deze toestellen door onze lucht macht? 3. Zo ja, behoort dan niet tot het gebruik van andere toestellen te worden overgegaan? 4. Zo neen, welke maatregelen denkt de minister te nemen of heeft hij genomen om het aantal ongeluk ken tot het uiterste te beperken? Nederlandse chansonniers op festival te Knokke Verschillende Nederlandse radio- artisten hebben successen behaald,] op het „internationaal festival van het variété-lied", dat wordt gehou den in het Casino te Knokke. In de Nederlands-Vlaamse groep plaatsten zich Karei van der Velden, Sonja Oosterman en Jetty Paerl met vier Vlaamse deelnemers in de inter nationale finale, die Vrijdag wordt gehouden en waarin zij het zullen moeten opnemen tegen Franse, Waalse en Engelse mededingers. BELGEN WILLEN BESCHERMING Belangrijker zaken moeten wachten De ministeriële Benelux-conferentie zal Vrijdag 24 Juli worden gehouden in de Treves zaal aan het Binnenhof. De besprekingen vangen om half elf aan. Aangenomen wordt, dat deze zich in hoofdzaak zullen bepalen tot het vinden van een oplossing voor de moeilijkheden in bepaalde Belgische bedrijfstakken. Zoals bekend zyn daaraan reeds vele conferenties, in Valkenburg, Luik, Den Haag, Brus sel en Luxemburg voorafgegaan, zon der dat men daarbij tot een afdoende oplossing is gekomen. De ministers zullen thans tot een overeenstemming hebben te komen over de wijze, waarop men de moei lijkheden van het ogenblik en moge lijke moeilijkheden van deze aard in de toekomst zal oplossen. Het valt niet te verwachten, dat de andere belangrijke zaken, als de coör dinatie van het handelsverkeer, het kapitaalverkeer en dergelijke Vrijdag aan de orde zullen komen. De grote Benelux-conferentie heb- Prinses Margaret zal geen regentes worden Wetswijziging aangekondigd De Engelse waarnemende premier. Butler, heeft Woensdag bekend ge maakt, dat zijn regering van plan is een amendement op de wet betreffen de het regentschap in te diehen, voor dat Koningin Elisabeth II haar voor genomen reis door het gemenebest begint. Desgevraagd zeide Butler, dat de inhoud van het wetsontwerp absoluut aanvaardbaar zal zijn voor alle leden van het koninklijke huis. De minister deelde niet mede, wel ke veranderingen in de wet zullen worden aangebracht. Volgens eerdere berichten zou Koningin Elizabeth heb ben voorgesteld „dat de hertog van Edinburgh als regent zou worden aan gewezen, in plaats van Prinses Mar garet". ben de deskundigen zich niet eerder gedacht dan in het eind van Septem ber of begin October van dit jaar. Het treffen van een regeling voor de hiervoor genoemde Belgische moei lijkheden zal daaraan in elk geval moeten voorafgaan. Zoals reeds eer der gemeld moeten de Belgische mi nisters nog dezelfde avond in Brussel terug zijn in verband met een ont vangst ter gelegenheid van het be zoek van de Japanse kroonprins. Politieke eenheid onder de katholieken K.V.P. wil overleg met andere katholieke groepen De secretaris van de Katholieke Volkspartij, dr. L. A. H. Albering, heeft zich uit naam van het bestuur der K.V.P. met een brief gericht tot het bestuur van de Katholieke Natio nale Partij en tot het bestuur vaD de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Hij deelt daar in mede, dat het bestuur der K.V.P. gaarne contact zou willen opnemen „over en naar aanleiding van de ver klaring van Z. Em. de kardinaal, af gelegd op 16 Mei j.l." Deze verkla ring hield een oproep in tot herstel van de politieke eenheid onder de Ka tholieken. In de brieven van de K.V. P. wordt te kennen gegeven, dat als er bereidheid tot dit contact bestaat, overleg zal worden gepleegd over een passende datum. Een beeld uit Japan, liet Walcajama district., dat op het eerste gezicht herinneringen oproept aan de bange Februaridagen in het Nederlandse rampgebied: een grote groep vluch telingen samengestroomd op een dijk die reeds gedeeltelijk door het wilde water is weggeslagen evenals de brug waar de weg over voerde. Reeds wordt de dood van meer dan 600 per- sonen gemeld; er zijn 5000 vermisten. 200.000 mensen zijn door de overstro ming dakloos. Het water op deze foto is afkomstig van de buiten haar oevers getreden Kino rivier. De ondergang van de „Dumlupinar" Instrumenten deugden niet Het Turkse gerechtshof, dat een onderzoek instelt naar de oorzaak van de aanvaring tussen de Zweedse vrachtboot „Naboland" en de Turk se onderzeeër „Dumlupinar", heeft gelast alle instrumenten van de „Na boland" nauwkeurig te onderzoe ken. De Zweedse gezagvoerder heeft namelyk bekend, dat een van zijn instrumenten niet goed meer werkte De „Dumlupinar", een van de Amerikaanse Marine in bruikleen ontvangen onderzeeboot, werd in April van dit jaar geramd, waardoor bijna honderd Turkse zeelieden om het leven kwamen. Britse atoomoroef in Australië De Australische minister van be voorrading, Beale, heeft Woensdag te Canberra verklaard, dat in het woes tijngebied in Midden-Australië een in Groot-Brittannië vervaardigde atoom bom tot ontploffing zal worden ge bracht. Dit is de eerste maal, dat of ficieel is medegedeeld, dat het bij de reeds aangekondigde proefneming gaat om het tot ontploffing brengen van een atoombom. Zoon verdronken voor ogen van zijn vader De 16-jarige scholfer Th. S. te 's- Hertogenbosch is bij het zwemmen in de diepe gemeentevijver onder Orthen verdronken. Met zijn vader was de jongen naar deze eenzame plek gegaan om te zwemmen. Ter wijl de vader zich nog in het bootje bevond, hoorde hij plotseling het hulpgeroep van zijn zoon, die in de diepte wegzonk. De vader was niet meer bij machte hulp te bieden. Toen het slachtoffer werd bovengehaald mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. WACHTEND OP BROOD Amerikanen gaan voort met voedselverstrekking De Russische hoge commisssaris in Duitsland, Semyonow, heeft bij de Amerikaanse autoriteiten geprotesteerd tegen de verkoop van goedkope voedingsmiddelen in West-Berlijn aan Oostberlijners. Dit kon niet anders dan als een nieuwe „fascistische provocatie" worden beschouwd, aldus Se myonow. Geëist werd, dat de verkoop gestaakt zou worden. Tijdens zijn wekelijkse persconferen tie te Washington heeft president Ei senhower Woensdag reeds geantwoord op deze Russische eis. Eisenhower verklaarde, dat de Ver enigde Staten de Sowjet-Russische eis tot stopzetting van het verstrekken van gratis levensmiddelen aan de Oost- Duitse bevolking hebben afgewezen De president zei, dat de levensmidde len uit zuiver menslievende overwe gingen werden gestuurd. Hij kon moeilijk begrijpen, waarom de Sowjet- Russische autoriteiten hiertegen be zwaar zouden hebben. Tot zover Eisenhower. Intussen komen uit Oost-Duitsland berichten, dat Oost-Duitse vrouwen in s is het 300 jaar geleden, dat Johan de Witt werd be- noemd tot raadspensionnaris van Holland. Nog een geval van veevergiftiging Ook te Pingjum heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan, tengevolge van aardappelziektebe- strgding met een arsenaat houdend preparaat. Door de wind, die dwars over het veld stond, kwam een ge deelte van de sproeistof op een er naast liggend weiland terecht. En kele stamboekstieren zijn hierdoor vergiftigd en overleden, andere die ren moesten onder behandeling van een veearts worden gesteld. Ook het personeel, dat bij het sproeien werk zaam was geweest, vertoonde ver giftigingsverschijnselen en moest zich onder doktersbehandeling stel len. Motie Stemerding met algemene stemmen aangenomen Plan nog niet definitief geformuleerd en nog niet aan de orde gesteld Di de gisteren gehouden vergadering der Provinciale Staten van Zeeland is het Drie Eilandenplan een belangrijk onderwerp van discussie geweest. By de behandeling van het algemeen verslag nopens de nota van Gede puteerde Staten betreffende de stand der werkloosheid in Zeeland vestigde de heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) wederom de aandacht op het Drie Eilandenplan. Hij vroeg, of Rijks- en Provinciale Waterstaat aandacht be steden aan dit plan en of uitvoering binnen afzienbare tijd is te verwachten. de voorgaande sprekers bij, al wilde de heer De Putter ook andere projec ten niet verwaarlozen. De heer D. Kodde (S.G.) meende, dat het Drie Eilandenplan buiten de nota van Gedeputeerden valt Gedeputeerde C. Philipse meende, dat de Staten een open deur in trap- Een. Het provinciaal bestuur doet al- ;s om de uitvoering van het Drie Ei landenplan te bespoedigen. Het ge schikte moment om het definitief aan de orde te stellen is echter nog niet aangebroken. Zodra dat er is, zal het plan panklaar worden gemaakt Men mene echter niet, dat de zaak zo een voudig is. Een plan. dat enkele jaren geleden op 30 millioen werd be groot, zal thans ongetwijfeld 38 millioen kosten. Aan een motie zeide De heer A. H. S. Stemerding (C.H.) meende, dat het verkeerd is, dat plan in verband te brengen met de werk loosheidsbestrijding. Er is immers practisch geen werkloosheid in Zee land. Bovendien dreigt dan het ge vaar, dat het Drie Eilandenplan zeer lang op uitvoering zal moeten wach ten. Voor Zeeland is het evenwel brandend actueel en spreker zou het dan ook willen lichten uit de projec ten ter bestrijding van de werkloos heid en uit de algemene plannen van de Delta-commissie tot afsluiting der zeegaten. Zo actueel achtte spr. dit probleem, dat hij zeide, de indiening van een motie te overwegen om op spoedige uitvoering aan te dringen. De heren L. F. du Bois (P.v.d.A.) en C. de Putter (A.R.) vielen de bei de heer Philipse geen behoefte te heb ben, omdat het provinciaal bestuur dilligent is. Nationale betekenis De heer Van Oorschot zette nog uiteen, dat men het Drie Eilanden plan niet uitsluitend mag zien als een provinciaal object in tijden van werk loosheid, maar dat het van nationale betekenis is. In de Staten heerst al gehele eenstemmigheid omtrent de noodzaak van spoedige uitvoering van dit plan. Spreker vroeg daarom, of er iets gezegd kan worden over een eventueel tijdstip van uitvoering en hoe de Rijkswaterstaat denkt over de noodzaak van de uitvoering. Ook de heer Stemerding repliceer de. De Staten zijn overtuigd van de activiteit van Gedeputeerde Staten, maar niettemin zou een uitspraak der Provinciale Staten, gesteund door Ge deputeerde Staten, de aandacht bui ten Zeeland vestigen op de noodzaak van uitvoering van het plan. Boven dien zou zulk een uitspraak het plan losmaken van het probleem der werk loosheidsbestrijding. Het Drie Eilan denplan kèn en mag niet wachten tot er weer eens werkloosheid in Zeeland komt. Daarom meende spreker dat een motie geen dag en geen nacht uit stel kan lijden. Spr. formuleerde daarna zijn motie als volgt: De Provinciale Staten van Zeeland, gehoord de besprekingen in de zitting de rij moeten staan om brood te krij gen. In de staatsbroodwinkels in Pfaffendorf werd Zaterdag j.L slechts gedurende drie a vier uur brood gele verd. Het West-Berlijnse sociaal-democra tische blad „Telegraf" schrijft in zijn editie van Woensdag, dat de Oost- Duitse minister van justitie, Hilde Benjamin, begonnen is met een nieu we zuivering van haar ministerie. Hilde Benjamin zou de arrestatie gelast hebben van zes hooggeplaatste ambtenaren, die nauw met haar voor ganger Fechner hadden samengewerkt. De ambtenaren worden beschuldigd van „vijandige activiteit jegens de staat". In Halle zouden vooraanstaan de rechterlijke ambtenaren zijn ont slagen op beschuldiging van het uit spreken van „onverantwoordelijke cle mente" vonnissen bij de berechting van personen, die hebben deelgeno men aan de ongeregeldheden in Juni. Internationale samenwerking voor televisie Conferentie te Londen De Britse nationale radio-omroep „BBC" heeft medegedeeld, dat verte genwoordigers van Britse, Franse, Westduitse. Nederlandse en Belgische omroeporganisaties in de loop van de volgende week te Londen zullen ver gaderen ter bespreking van plannen voor het vestigen van permanente te levisieverbindingen. Er zal tevens worden gesproken over de televisie-programma's voor de Kerstdagen van dit jaar. De besprekingen beginnen volgende week Dinsdag. Zij zullen drie dagen duren. Eerste Russische auto's op Nederlandse markt Met het Russische vrachtschip „Kry- mov" is de eerste zending Russische personenautomobielen van het merk „Moskvitch" aangekomen, die door de „Auto en motordelen import maat schappij" te Amsterdam onder de naam „MKV" nog deze week in de handel gebracht zullen worden. Het betreft 70 stuks, die waarschijn lijk tot het eind van dit jaar nog door 430 auto's van dit type gevolgd zul len worden. De „Moskvitch" is een 4-deurs Se dan met een vier cylinder motor De wagen is uitgerust met hydraulische remmen en stuurversnellingen. De top snelheid bedraagt circa 150 km/u., de kruissnelheid ongeveer 80 km/u. Het verbruik is 1 liter op 15 km. van 22 Juli 1953, spreken zich uit voor de urgentie van het zgn. Drie Eilandenplan en nodigen Gedeputeer de Staten uit ter zake het nodige te blijven verrichten. De heer Philipse antwoordde, dat het plan nog niet definitief geformu leerd is en ook in het kader der na tionale werkloosheidsbestrijding nog niet aan de orde is gesteld. In de mo tie wilde hij uiteindelijk wel berusten. De heer Stemerding handhaafde zijn motie, die daarna met algemene stemmen werd aangenomen. DE VERWACHT: VRIJ KOEL. Geldig tot Donderdagavond; Veranderlijke bewolking met en kele regenbuien, matige nu en dan vrg krachtige wind tussen Zuid- West en West. Vrij koel. ZON EN MAAN. 24 Juli Zon: op 4.49 onder 20.43 Maan: op 19.40 onder 1.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1