PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Vlammenzee in kazernecomplex in Den Haag Vorige week werden eerste bessen uit W esthoek afgevoerd BILT Kantlijn ONTPLOFFING IN KETELHUIS VAN DRUKKERIJ Vandaag GEEN EGYPTISCH VOEDSEL VOOR BRITSE TROEPEN 196e Jaargang - No. 169 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE. GOESSE. BKE^KENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels i 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven ol adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. RODE GLOED BOVEN DE RESIDENTIE Garage van Alexanderkazerne verwoest; 20 auto's verbrand Gisteravond, even na tien uur sloegen plotseling grote vlammen uit een garage, behorende bij het grote complex van de nieuwe Alexander-kazerne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. De militairen, die zich reeds in de slaapzalen bevonden, werden onmiddellijk gealarmeerd, terwijl tezelfder tijd de Haagse brandweer werd gewaarschuwd. De vlammen verbreidden zich echter zo snel, dat aan redding van het materieel in de garage een twintigtal auto's van diverse makelij niet viel te denken. De druk op de waterleiding was te gering en binnen enkele ogenblikken was het gebouw een loeiende vuurzee. Enige ogenblikken later arriveerde de Haagse brandweer met zes motorbrandspuiten, twee ladderwagens en een materi aalwagen, die na ongeveer twee uren onvermoeide arbeid er in slaagde de vlammenzee meester te worden. Men slaagde er daarbij in het vuur tot de garage te beperken. De brand was op verre afstand te zien en kleurde de donkere avond lucht rood boven Den Haag. De Zuid westenwind deed de vonken neerda len op de zich achter de garage be vindende gebouwen, die gelukkig geen schade ondervonden. Nieuwe commandant Ned. Korea-detachement Daags voor zijn verjaardag (hij wordt heden 35 jaar oud, is Maan dagavond van Schiphol met het lijn- vliegtuig van de K.L.M. naar Tokio vertrokken de nieuwe commandant van het Nederlands Detachement dei- Verenigde Naties in Korea, kapitein C. Knuist uit Den Haag. Hij zal daar de vorige comman dant, luitenant-kolonel C. M. Schil- peroord aflossen, die een jaar lang de leiding over het Nederlands de tachement gehad heeft. In verband met zijn benoeming tot commandant zal kapitein Knuist tijdelijk tot luitenant-kolonel worden bevorderd. Hij is de vijfde commandant van onze Korea-vrijwilligers. Onze luchtmacht heeft gejubileerd. Tweehonderdduizend bezoekers hebben aan het einde der vorige week het vliegfeest in Soesterberg bijgewoond. Allemaal uit achttien-karaats zui vere belangstelling voor onze lucht macht? Of ook wel een tikkeltje uit sensatiezucht? Wij zouden ons niet verwonderen, als wij vandaag of morgen hoorden, dat de organisatoren van dit grootse vliegfestijn opgelucht hebben ge ademd toen de laatste seconde ver streken was. Of hebben wij alléén ons hart vastgehouden Negen straaljagers in negen weken was immers al méér dan genoeg ge weest Misschien, dat de bromfietsers mopperen. Zij voelden zich prins heerlijk op de grote rijbaan en zij houden van „gevaarlijk leven", de leus van onze tijd. Vanaf 1 Augustus zullen de brom fietsers evenwel de rijwielpaden moe ten bewandelen, met een snelheid, die de normale fietsers niet hindert. Zij zullen geen duo-passagiers mogen ver voeren, noch andere wielrijders mo gen voortduwen. Het is wellicht een beetje zuur voor de snelheidsminnaars onder de brom fietsers. Maar de verkeersveiligheid zal er door toe nemen. En dat is het belangrijkste. Want de gezinnen in Nederland zijn meer gebaat bij levende bromfietsers, dan bij dode. En het ongevallen-per centage was ontstellend hoog. Niet omdat de bromfietsen niet deu gen. Die waren best. Maar de berijders Het Nederlandse Rode Kruis zal de lopers van de Vierdaagse niet in de steek laten, zo verzekerde ons dezer dagen een woordvoerder van het Nederlandse Rode Kruis. Alleen we zullen de „blarenlijders" géén verkeerde behandeling geven. Het hoofdige mannetje zit dus niet aan de Rode Kruis-kant. Waar het dan wel zit, ligt voor de hand. De „Haagse Post" komt naar Zee land om een reportage te maken I over de Zeeuwse badplaatsen- Dat stemt tot voldoening. Tal van ho telhouders hebben ons artikel aan het blad gezonden. Sommigen hebben zelfs logies aangeboden voor een re porter De „Haagse Post" verzekert nu, dat haar reportage welbewust alleen be trekking had op de Hollandse bad plaatsen. Maar waarom dan gespro ken van Nederlands badplaatsen? Ook meent de redactie, dat de Zeeuwse badplaatsen in haar bad plaats-reportage wel waren genoemd. In enkele regels. Ware dat het geval geweest, wij zouden onze aanval niet hebben dur ven lanceren. Wij hebben echter ver geefs gezocht. Overigens: de Zeeuwse badplaats reportage zal Zeeland welkom zijn. En het strekt de H. P. tot eer, dat zij een fout ridderlijk herstelt. In de brandende hangar bevond zich een twintigtal wagens van allerlei soort, welke alle verloren gingen: een gloednieuwe bulldozer, een grote Highspeed (een artillerietrekker), tal van drietons vrachtauto's, twee Cor- bitts, een radiowagen, jeeps e.a. Aan twee zijden werden via de lad derwagen stralen op het fel brandende dak gericht, terwijl met de motor spuiten het middengedeelte van het dak en de brandende wagens in de garage onder „water" werden geno men. Om half twaalf kon men zeg gen, dat men het vuur meester begon te worden. De oorzaak is onbekend. Nog om half tien gisteravond werd de laatste wagen in de garage gereden. Het ge bouw had een oppervlakte van 70 bij 35 meter. In Korea wacht men weer op vrede Volgens geallieerde officieren heb ben Noordel ijke troepen in Korea de werkzaamheden voortgezet aan de fundamenten van een groot gebouw, dat naar verwachting voor de plech tige ondertekening van een wapen stilstand gebruikt zal worden. De vo rige maand werden deze werkzaam- hèden gestaakt, nadat de Zuid-Kore- anen 27.000 niet-communistische Noordkoreaanse krijgsgevangenen hadden vrijgelaten. De stafofficieren hebben zich Maandagmorgen te Panmoendjon in twee groepen bezig gehouden met technische bijzonderheden met be trekking tot een wapenstilstand. Maandag was het aan het centrale front betrekkelijk rustig. Het hoofdkwartier van de lucht macht deelde mede, dat Zondag 265 ton bommen op communistische stel lingen over een frontbreedte van vijf tien kilometer in het saillant van Koemwha en Koemsong werden ge worpen. De watersnood in Japan De Japanse politie heeft medege deeld, dat 75.300 mensen dakloos zijn door overstromingen in de districten Wakajama en Nara, ten Zuiden van Osaka op het eiland Honsjioe. Drie Amerikaanse vliegtuigen zijn opgestegen om noodrantsoenen en me dicamenten te brengen naar deze ge bieden. De brandweer van Tokio treft voor zorgsmaatregelen bij een rivier in de nabijheid van de hoofdstad daar nieuwe zware stormen worden ver wacht. Ongeveer 330 huizen in het gebied van Tokio hebben van het wa ter te lijden. Verscheidene huizen zijn ingestort door de hevige regenval van de laatste dagen. Volgens de jongste, verbeterde schat ting van het aantal slachtoffers, dat door de Japanse politie Maandag is opgegeven, zijn tot dusver 251 doden geteld; 2004 mensen worden vermist; er zijn 345 gewonden. Ravage in Wageningen Maandagavond om acht uur is Wa geningen opgeschrikt door een hevige knal. Er deed zich in het ketelhuis van de drukkerij „Vada" van Zomer en Keunig een ontploffing voor, die een enorme ravage heeft aangericht. Het ketelhuis stortte geheel in elk aar. De enige op dat ogenblik aan wezige man in het ketelhuis, de sto ker Snijder uit Bennekom, werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De ooizaak van het ongeluk is niet bekend. Vijf stoomketels in het ketelhuis zijn intact gebleven. Het werk in de drukkerij men was nog bezig in de koperdiepdrukafdeling werd direct na het ongeluk stilgelegd. Het ketelhuis bevond zich in de nieuwe vleugel van het gebouw. Door de enorme druk werd het middengedeelte van de sedert enige maanden in gebruik zijnde Noorder- llllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Huwelijksreis De Australiër Roderick n Johnstone en de' Amerikaan Tom Kane zijn Maandag met hun vrouwen uit Londen ver- |g trokken voor een huwelijksreis van 25.500 kilometer, die zij zullen maken met een door een tractor getrokken kampeerwa- gen. Van Harwich zullen zij oversteken naar Nederland, van waar zij hun reis dwars door Europa en Zuid-Oost- Azië zullen vervolgen naar Co. lombo. Het einddoel van de reis is Australië, dat zij van Colombo per schip hopen te bereiken. Vrijlating van Duitse De Westelijke geallieerde commissie heeft Maandag te Bonn bekendge maakt, dat in de drie Westelijke be zettingszones adviesraden zullen wor den gevormd, waarvan ook door de Westduitse bondsregering aan te wij zen personen deel zullen uitmaken en welke aan de geallieerde autoriteiten aanbevelingen zullen doen inzake het verlenen van clementie aan of het op erewoord vrijlaten van Duitse oor logsmisdadigers. Een hiertoe strek kend verzoek was afkomstig van de Westduitse bondsregering, aldus de verklaring, waarin verder wordt ge zegd, dat nadere bijzonderheden bin nenkort zullen worden bekendge maakt. De conventies van Bonn, die nog steeds niet van kracht zijn, voorzien in de instelling van één enkele ge- allieerd-Westduitse raad voor herzie ning van de vonnissen der betrokken Duitse oorlogsmisdadigers. Deze raad krijgt veel grotere bevoegdheden dan de thans ingestelde zonale adviesra den. vleugel van het gebouw ingedrukt. De gevel werd met de grond gelijk gemaakt, terwijl een zware ijzeren deur over een afstand van dertig meter werd weggeslingerd. Direct na de ontploffing was een grote politiemacht op de been, om de toegestroomde menigte op een af stand te houden, daar het gevaar voor meer explosies niet denkbeel dig was. Naar de directie ons meedeelde, zal het bedrijf gedeeltelijk kunnen door werken, hoewel de schade en kele tonnen kan bedragen. De drukkerij Vada werd in de laatste oorlog twee maal verwoest. Nederlandse piloot in Canada verongelukt Donderdag 16 Juli j.l. is in Canada bij een vliegongeval met zijn instruc teur om het leven gekomen de derde sergeant-vlieger A. J. H. van der Haar. Tjjdens een duik bij een bom bardementsoefening is het toestel neergestort nabij het vliegveld Mac Donald van de Royal Canadian Air- force, gelegen in Manitoba. Sergeant Van der Haar uit Veenendaal was 22 jaar en ongehuwd. Priws Bernhardt naast H.M. de Ko ningin filmt de overvliegende vlieg tuigen tijdens het N.A.T.O. vliegfeest te Soesterberg Noodweer in Duitsland en Oostenrijk In het afgelopen weekeinde hebben hevige stormen boven Oostenrijk en Duitsland gewoed. In Oostenrijk is voor meer dan een millioen gulden schade aangericht. Een vjjftig ton wegende hijskraan werd van zijn stalen basis losgerukt en door de wind omver geworpen. De hoofdwegen en een spoorlijn zijn ge blokkeerd door de bij duizenden ont wortelde bomen. In Beieren, in West-Duitsland, is de te velde staande oogst over een oppervlakte van 780 vierkante kilo meter beschadigd. De aangerichte schade loopt in de millioenen mar ken. In Frankrijk werden beren door het slechte weer uit hun schuilplaat sen in het Franse gedeelte der Pyre neeën gedreven. De beren maakten negen geiten en drie vaarzen buit. ...is het 60 jaar geleden, dat s de Noorse ontdekkingsreiziger Fridtjof Nansen met de „Fram" uit de haven van Var- dö vertrok voor zijn onderzoe- H kingstocht naar het Noordpool- gebeid, van waar hij drie jaar H later behouden terugkeerde. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Jongelieden overvielen geldtransport te Lol (B.) Zij roofden drie millioen francs Een aantal jongelieden hebben te Lot (België) een overval gedaan op een auto, waarin een bedrag van ruim 3 millioen francs werd getransporteerd naar een metaalbedrijf voor het doen van uitbetalingen. Zij veroorzaakten een autobotsing en stapten met getrokken revolvers op de wagen van de metaalfabriek af, waarna zij zich van de geldkoffer meester maakten. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werd de wagen, waarin de jon gelui ontsnapten te Antwerpen ont- .'Jckt in een gracht op het Haventer rein. Drie van de overvallers konden gearresteerd worden, maar de vierde, die drie millioen francs in zijn bezit had is nog voortvluchtig. Jongeman trok pistool In een café aan de zeedijk te Am sterdam is Zondagavond tegen mid dernacht tussen de eigenaresse en een klant ruzie ontstaan, omdat de laatste een plaat van de wand had gescheurd. De caféhoudster uitte hierover haar verontwaardiging, het geen door de klant, een 19-jarige jongeman, werd beantwoord met door uit de achterzak van zijn panta lon een heel zwaar legerpistool te trekken en dit op de vrouw te rich ten! Toen een ijlings gealarmeerde politieagent verscheen, gooide de jongeman het wapen, dat later bleek met twee scherpe patronen geladen te zijn, in een hoek. Op het politiebureau gaf de Engels sprekende jongeman op, dat hij 20 jaar en Amerikaans soldaat was. Op hem werd echter een Nederlands pas poort gevonden en bij de ontdekking hiervan begon hij zich van zijn moe dertaal te bedienen. Bij nader onder zoek bleek hij in het bezit van verscheidene Amerikaanse papieren met verschillende namen. DE SUEZ-KANAAL-KWESTIE Toch geen blokkade zeggen de Egyptenaren Er wordt nog een lid van de Britse luchtmacht in Egypte vermist, aldus werd Maandag te Londen medege deeld. In een brief van het Britse minis terie van luchtvaart aan de ouders van de vermiste militair, Stainton, werd gezegd, dat Stainton op 18 Juli met een personenauto is zoek geraakt, toen hij op weg was van Aboe Soeeir naar Ismailia, een afstand van twaalf kilometer. Eerder in Juli verdween de Britse militair Rigden, eveneens van de luchtmacht. Het Egyptische ministerie van voed selvoorziening heeft een verbod uit gevaardigd voor het vervoer van le vensmiddelen en andere goederen van de Nijl-delta naar de Suez-kanaal- zöne. Als gevolg van deze maatregel zul- Tsjechoslowaakse ministers naar Moskou Volgens te Wenen ontvangen be richten zou een Tsjechoslowaakse re geringsdelegatie onlangs in het ge heim naar Moskou zijn vertrokken. De Sowjet-leiders zouden de wens te kennen hebben gegeven Tsjecho- Slowakije in te lichten over toekom stige ontwikkelingen van de Sow jet- Grootste vliegtuigen Ier wereld worden gesloopt De twee grootste vliegtuigen van de wereld, de Brabazone I en de Bra- bazone II, zullen worden gesloopt, al dus heeft de Britse minister van be voorrading, Duncan Sandys. Maan dag in het Lagerhuis bekendgemaakt. De minister verklaarde, dat be langrijke wetenschappelijke gegevens waren verkregen door deze prototy pes, die tezamen meer dan 60.000.000 gulden hebben gekost. Deze gege vens konden worden verwerkt bij het ontwerpen van nieuwe vliegtuigty pen. Hij voegde hier aan toe, dat de Brabazone slechts bedoeld was ge weest als een experimentele machine, en dat hij thans was verdrongen door de „Cornet" en de „Britannia". De Brabazone I kon 72 passagiers vervoeren over een afstand van bijna 5.000 kilometer. Het toestel woog 126 ton en had een vleugelwijdte van on geveer 70 meter. PROBLEMEN VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Vele evacué's moeten nog minstens tot het voorjaar wachten Vorige «eek heeft het zwaar getroffen Schouwen-DuLveland bezoek ge had van een groot aantal Nederlandse journalisten, die waren uitgenodigd door het bestuur van de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland". Onge twijfeld was dit een gelukkig initiatief, want nog maar al te vaak moet worden geconstateerd, dat men in Nederland-boven-de-Moerdijk geen juist begrip heeft van de problemen en moeilijkheden, waarvoor men zich in het rampgebied gesteld ziet. Deze problemen zijn immers legio: dijkdichting en droogmaking in de eerste plaats natuurlijk, maar direct daarna toch ook de vragen van herstel en wederopbouw, verkeers- en vervoersproblemen, re-évacuatie van de bevolking, enz. Een van deze problemen, waarop in het bijzonder de aandacht werd gevestigd ligt bijv in het fruitver- voer van het gebied van Burgh, Haamstede en Renesse. De Westhoek is een fruitstreek, die normaliter 4000 ton fruit kon afleveren. Na de verwoestingen wordt de oogst van dit jaar op 2500 ton geschat. Het is van het gTOotste belang, dat thans reeds de bessen, binnenkort de prui men en later de appels en peren tij dig kunnen worden vervoerd. Van de verkoop hangt veel voor de bevol king af. Maar hoe moet men vervoeren, als getijhaventjes het aanleggen van ge schikte schepen vrijwel ondoenlijk maken? De fruittelers hebben ge tracht een oud landingsschip te char teren, doch konden er geen krijgen. Thans is aller hoop gericht op de nieuwe weg, die over de oude, over stroomde weg tussen Scharendnke en Den Osse in de richting van Brou wershaven wordt aangelegd. Dan zal men immers via de corridor van Zon- nemaire en Noordgouwe de boot in Zierikzee kunnen bereiken. Het over laden heeft voor fruit vaak grote be zwaren, zodat het gereed komen van de nieuwe weg met spanning tege moet wordt gezien. Het gaat in de ogen der berokkenen te langzaam, ook al was er vreugde, toen deze week met zeer voorzichtig rijden bij eb de eerste acht ton zwarte bessen konden worden overgebracht. Nog bij na twee kilometer ontbreekt in de schakel tussen Oost en West. Alleen bij laag water kan voorshands ge werkt worden. Vrachtwagens, die zand aanvoeren, kunnen niet keren, zodat het werk maar langzaam vor dert, ook al wordt van twee zijden gewerkt. De dichting bij Schelphoek Veel belangstelling hadden de jour nalisten uiteraard voor het werk aan de grote dgkgaten. Zij bezochten de vier kilometer lange inlaagdijk, die achter om het 450 meter lange gat van Schelphoek wordt gebouwd. De zee sloeg hier diepe kreken landin waarts; in het Westen de Karremans- geul, ih het midden de Gemene Geul en meer Oostelijk de Oude Geul en de Klömpegeul. Uitgaande van de oude dijk, ten Westen van het gat, wordt een 700 meter lang dijkstuk landinwaarts gelegd. Onder Seroos- kerke groeit een dijkstuk van 600 meter, terwijl Oostelijk een aanzet- dijk van 200 meter wordt gelegd. De verbinding tussen deze stukken, 1100 en 1400 meter lang, worden bezon ken om er later kleine, in Nederland gemaakte, caissons op te plaatsen en (vervolg op pag. 2) len de 85.000 Britse soldaten, die in de Kanaal-zóne zijn gestationneerd, alsmede hun gezinnen en de ongeveer 35.000 hulpkrachten hun inkopen niet meer in dit gebied kunnen doen. Bo ter, suiker, vlees, fruit, olie en andere levensmiddelen zullen voortaan per vliegtuig of per schip moeten worden aangevoerd. In officiële Egyptische kringen wordt tegengesproken, dat het hier een „economische blokkade" betreft. Volgens deze zegslieden is de maatre gel slechts genomen om te voorkomen, dat de bronnen van het land worden uitgeput. Het bier was in de man Een 28-jarige textielhande laar had Maandag in Amster dam Noord met zijn auto reeds twee vluchtheuvels „ge nomen" zonder enige averij op te lopen, toen een verkeerszuil hem noodlottig werd. De zuil sneuvelde, de linkervoorband van de wagen sprong en het rechter voorspatbord werd H zwaar gedeukt. De textielhan- delaar verklaarde tegenover de politie, de vorige avond onge- veer 20 glazen bier te hebben gedronken. Omdat de man H noch een nummerbewijs, noch een wegenbelastingkaart bleek ee te bezitten, informeerde men op het hoofdbureau of aangifte was gedaan van een autodief- stal. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. De broer van de aangehoudene miste zrjn wa if gen Illllllllllllllllllllllllllll Diplomatieke relaties RuslandIsraël Radio Moskou heeft Maandag meegedeeld, dat de diplomatieke be trekkingen tussen Israël en de Sow- jet-Unie zijn hersteld. De Israëli sche radio heeft een dergelijk be richt omgeroepen. In het Russische bericht wordt verder gezegd, dat de Sowjet-rege- ring in aanmerking heeft genomen, dat Israël zijn verontschuldigingen voor de aanslag te Tel Aviv heeft aangeboden en dat, hoewel het onder zoek naar de schuldigen nog geen positieve resultaten heeft gehad, de nasporingen voortduren. Geen overeenstemming tussen Spanje en U.S.A. In gezaghebbende Amerikaanse kringen te Washington werd medege deeld, dat een Spaans-Amerikaans accoord, waarbij Spanje een aantal bases ter beschikking zou willen stel len, nog niet aanstaande is. Er zijn, zo zegt men, een aantal geschilpun ten van politieke en militaire aard gerezen. Nieuwe kabinets formateur in Indonesië De voorzitter van de Persatoean Indonesia Raya, Wongsonegoro, is benoemd tot Indonesisch kabinets formateur. Hij deelde de pers mede, dat hij zijn benoeming aanvaardde met „bonzend hart". Hij zeide „Ik zal mijn uiterste best doen mijn taak te vervullen". De P.I.R. is een der kleinere partijen. De opdracht van Wongsonegoro luidt, een regering te vormen met vol doende steun van het parlement. Hij kreeg daarvoor zeven dagen. DE VERWACHT: WARM WEER. Droog en vrij zonnig weer. Langs de Waddenkust vrij krachtige tot matige Zuidwestelijke, elders matige tot zwakke Zuidelijke wind. Vooral in het Zuiden en Oosten hoge tempera turen. ZON EN MAAN. 22 Juli Zon: op 4.46 onder 20.4f Maan: op 17.49 onder 0.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1