PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe zuiveringen aangekondigd in Oost-Duitsland Ramp en slecht weer benadeelden Zeeuws badseizoen BILT Kantlijn STRAALIAGER UITGEBRAND NA NOODLANDING BIJ 0SS Vandaag WESTEUIKE GROTE DRIE" EN ZUID-SLAVIE 196e Jaargang-No. 167 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kW., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat G3, tclef. 2475 (b.g g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. MET „ONMEEDOGEND ONDERZOEK" GEDREIGD Weer Russische tanks in Berlijn en onrust in industriegebieden Blijkens berichten in Oost-Duitse bladen heeft Hermann Axen, één van de Jonge, machtige leden van het Politbureau, in een rede een nieuwe zui vering aangekondigd- Hij verklaarde, dat een „onmeedogend" onderzoek zal worden ingesteld naar het gedrag van partij- en regeringsfunctionaris sen, teneinde na te gaan, hoe zij hun plichten tegenover de arbeidersklasse hebben vervuld. Hij zei voorts, dat de volgende vergadering van het centrale comité van de Oost-Duitse socialistische eenheidsparty (S.E.D.) „krachtige maatregelen" op grond van de resultaten van dit onderzoek zal nemen. (In West-Berlijnse politieke kringen maakt men hieruit op, dat reeas vooraanstaande S.E.D.-functionarissen zijn gearresteerd). Axen zei o.m. „dat het geen zin heeft beloften te doen die niet nageko men kunnen worden. De productie zal moeten worden vergroot, vóórdat de levensstandaard zal kunnen worden verbeterd". Volgens berichten uit West-Duitse regeringskringen, heeft de Oost-Duit se veiligheidspolitie onlargs snel in gegrepen in industriegebieden in Mid den- en Zuid-Oost-Duitsland. Een ge allieerde woordvoerder geloofde, dat de Oost-Duitse regering vastbesloten is de arbeiders te tonen, dat concessies slcehts door de regering kunnen wor- Toen enkele jaren geleden de ge dachte aan afsluiting der zeega ten voor het eerst in de pers als een mogelijkheid ter sprake werd ge bracht, waren zelfs de waterstaat kundigen van mening, dat zij die af sluiting niet meer beleven zouden. Mogelijk? Ja! verzekerde een onzer knapste professoren. Doch hij voegde er onmiddellijk aan toe: Werkelijkheid? Over honderd vijftig jaar! De ramp heeft een plotselinge ver andering gebracht. Jan en alleman praat over de dichting der zeegaten, of het een peuleschilletje is. Volsla gen leken matigen zich een goedkoop oordeel aan en menen zelfs van ad vies te kunnen dienen. Kortom de af sluiting der zeegaten is een actueel probleem geworden. Dat heeft zo zijn voordelen en zijn nadelen. Een voordeel is, dat publieke be langstelling de overheid prik kelt. Als een gedachte, een denkbeeld, een mogelijkheid lééft on der ons volk, zal Rijkswaterstaat zich sterker concentreren op die ma terie, dan wanneer het publiek er on verschillig tegenover staat. Een nadeel is, dat al te veel pu blieke belangstelling en een reeks van ondeskundige oordeelvellingen de rust verstoren, die nodig is voor het bestuderen van een plan en verwach tingen wekken, die onvervulbaar zijn. Zo is in Zeeland al enkele malen gepleit voor het beginnen van die af sluiting in het Zuiden, bij de Ooster- Schelde. Terwijl men maar op de kaart behoeft te kijken om te zien. dat het logisch is in het Noorden te beginnen en dus de Ooster-Schelde tot het laatst te bewaren. De Brielse Maas is al gesloten. Haringvliet en Grevelingen zijn ge makkelijker hanteerbaar dan de Ooster-Schelde, omdat zij veed smal ler zijn. Niets ligt dus meer voor de hand, dan dat men van Noord naar Zuid gaat werken. Als men eenmaal werken gaat. Er zijn Zeeuwen, die achter „in het Noorden beginnen", een welover wogen plan zoeken om Schouwen alvast bij Zuid-Holland te annexeren, omdat het straks over de dammen weg zal kunnen rich tine: Rotterdam en alleen per veer naar Goes. Meent men der' 'ijke critiek nu werkelijk Wij kunnen het. ons nauwelijks in denken. Wanneer werden sedert 1815 ooit provinciegrenzen gewijzigd? En is het niet logisch en was het ook vóór de oorlog niet zo, dat Zee land „georiënteerd" was en weer worden zal op Rotterdam Steeds oriënteert een gebied zich min of meer op de meest nabij gelegen gro te stad. Dat is voor Zeeland benoor den de Wester-Schelde nu eenmaal de Maasstad. Rotterdam was verwoest en had alle attractie verloren. Maar straks, als het herbouwd is? Dan is er geen dichting der zeega ten nodig om de Zeeuwen weer naar Rotterdam te doen gaan. De Zeeuwse middenstand begrijpt dat. En wanent zich, door goede win kelpanden te bouwen, door actief te zijn. door te tonen, dat men ook in Zeeland kopen kan. Eén gevaar dreigt er voor Zeeland en daarover hoort men het minst Door de plannen tot afsluiting der zeegaten dreigt namelijk het Drie Eilander Plan, dat in Zeeland actueel was geworden en nog is, na tionaal in het vergeetboek te raken. Daarom zou hernieuwde Zeeuwse activiteit ten opzichte van dit pro ject allerminst misplaatst zijn. Want de dichting der zeegaten zal zeker niet in een vloek en een zucht geschieden. En het Drie Eilanden plan kan ook los van deze dichting worden uitgevoerd. Men zij daarom acH^f en waak zaam! den gedaan en niet door middel van verzet en stakingen. Andere geallieerde woordvoerders menen clat de Sowjet-autoriteiten de leiding van de S-E.D. hebben opgedra gen de haarden van verzet op te rui men met het oog op eventuele bespre kingen ovei de Duitse eenheid. In West-Berlijn zijn Vrijdag opnieuw berichten ontvangen over onrust in Erfurt, Dresden, Dessau en Halle, waar arbeiders vrijlating van stakers eisen en klagen over de slechte voedselrant soenering. Ooggetuigen uit Oost-Berlijn maak ten Vrijdag melding van een „parade" van 200 Russische tanks en verken ningswagens door die delen van Oost- Berlijn, waar precies en maand ge leden de ongeregeldheden begonnen. Processen Naar anti-communistische berichten diensten in West-Berlijn Vrijdag meld den, heeft de nieuwe Oost-Duitse mi nister van justitie, Hilde Benjamin, opdracht gekregen processen tegen de aanvoerders "an de opstand van 17 Juni voor te bereiden. Eén dezer dien sten verklaarde voorts, dat de zoon en schoondochter van Benjamins ontsla gen voorganger, Fechner, uit gevan genschap ontslagen zijn. Fechner zelf zou nog in arrest verblijven. De burgemeester va-' Oost-Berlijn, Ebert, hec-t medegedeeld, dat 1017 personen zijn vrijgelat n, die op be schuldiging van economische misda den tot gevangenisstraffen waren ver oordeeld. Hij verklaarde voorts, dat 700.000 Mark is uitgetrokken voor ver beteringen op hygiënisch gebied in ge nationaliseerde bedrijven. Levensmiddelen. In een Vrijdagavond uitgesproken radiorede heeft de burgemeester van West-Berlijn, Reuter, aangekondigd, dat iedere Oost-Duitser binnenkort maandelijks gratis levensmiddelen in West-Berlijn voor een waarde van 5 Mark kan krygen. De nodige voorbereidingen voor de verstrekking van de levensmiddels zouden onmiddellijk ter hand geno men worden. Slechts levensmiddelen met een hoge voedingswaarde zouden ter beschikking gesteld worden. Reu ter verwachtte, dat ongeveer 1 millioen Oost-Duitsers het kosteloze levensmid delenpakket wouden kunnen afhalen. Naar men verneemt, zal het gratis ter beschikking te stellen voedsel voorlopig tot de aankomst van le vensmiddelen uit de Verenigde Staten aan de in West-Berlijn, uit voor zorg tegen een eventuele nieuwe Rus sische blokkade, aangelegde voorraden, onttrokken worden. Franse aanval in Indo-China Verscheidene Franse bataljons pa rachutisten zijn Vrijdagmorgen vroeg bij Langson, 150 km. ten Noordoos ten van Hanoi, uitgeworpen om ver nielingen aan te richten in de opslag plaatsen van de Vietminh. Langson is een kruispunt van aanvoerwegen uit. China. Deze stad is einde 1950 door de Fransen verlaten. Dit is de eerste grootscheepse Fran se aanval sedert eind 1951. De val schermtroepen zullen zich, na vol brenging van de opdracht, over een afstand van honderd kilometer een weg' moeten banen door bergachtig terrein naar door de Fransen bezet gebied. Men verwacht, dat de overval een zware slag voor de opstandelingen zal betekenen, aangezien dezen in plaatsen als Langson voorraden had den opgeslagen met het oog op de strijd na het einde van de regentijd in October. Nog geen Indonesisch kabinet •Tussen de Indonesische kabinets formateur, Boerhanoeddin Harahap, en de Partai Nasional Indonesia kon geen overeenstemming worden be reikt over de vorming van een nieuw kabinet. De P.N.I. bleef bij haar eis om het premierschap. De formateur zal nu overleg plegen met president Soekarno. De kabinets crisis duurt reeds 45 dagen. Piloot ongedeerd Een Thunderjet-straaljager van de militaire vliegbasis Vol kei heeft Vrij dagmiddag om drie uur wegens mo torstoornis een noodlanding moeten maken op de heide in de gemeente Heeseh bij Oss. Direct na de landing vloog het toestel in brand. De piloot, de 22-jarige sergeant A. L. M. Snij ders uit Kerkrade, had nog juist de Amerika mengt zich niet in Suez-kwestie Na publicaties in een Egyptisch blad, waarin verklaard werd, dat Amerika ten volle het Egyptisch standpunt deelde in het geschil met Engeland over de kanaalzone, is in bevoegde_ kringen te Cairo verklaard, dat de Ver. Staten zich niet in het Brits-Egyptische geschil zullen men gen. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo had de Egyptische minister op de hoogte gebracht van de resultaten der conferentie te Washington, doch geen bepaalde voorstellen ter regeling van het geschil naar voren gebracht, aldus verklaarde men. is het 75 jaar geleden, lat na heftige discussie de on- derwijswet van minister Kap- i peyne van de Coppello werd I aangenomen, welke een sterke bevoordeling van het openbaar boven het bijzonder onderwijs inhield; viert prins Alexander van België zijn elfde verjaardag; is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse natuurkun dige en Nobelprijswinnaar H. A. Lofentz te Arnhem werd geboren. MORGEN is het 750 jaar geleden, dat Constantinopel tijdens de vierde kruistocht werd -vero verd, waarbij inwoners van Biervliet het eerst de banier van Vlaanderen aldaar plant ten. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ zwaargehavende machine kunnen verlaten. Hij bleef ongedeerd. Dc ma chine brandde geheel uit. Even voor de noodlanding heeft de piloot nog twee bensünetanks kunnen afwerpen. De brandweren van Heesch en Gef- fen en de regionale brandweer uit Oss zijn uitgerukt. Van de vliegbasis Volkel kwam men met schuimblus- sers. Men kon echter niet verhinderen dat het toestel uitbrandde. De bur gemeesters van Heesch en Geffen waren eveneens ter plaatse. Er is enige schade aangericht aan tuinbouwgewassen. MILITAIRE CONFERENTIE TUSSEN Over militaire bijstand Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Teeft Vrijdag me degedeeld, dat de V.S., Engeland en Frankrijk Zuid-Slavië hebben uitge nodigd een conferentie van militaire functionarissen te Washington by te wonen, waarop zal worden gesproken over „kwesties, die voortvloeien uit de militaire bijstand, die de drie landen aan Zuid-Slavië verlenen". Er is nog geen datum voor de be- Kans op beter weer (Van onze weerkundige medewerker) Het zomerweer is deze week nogal onbestendig geweest. Vooral de krachtige Zuid-Wes ten winden hebber, de werk zaamheden aan de dijken tegen gewerkt. Gisteren was het veel rustiger, maar hier en daar kwamen toch buien voor. Over Engeland nadert een bui enstoring, zoda' kans op buien, plaatselijk met cnweer vandaag vrij groot zal zijn. Wanneer de kleine depressie over Engeland, die langzaam naar het Noord- Oosten wegtrekt, te lang treu zelt, mag tegen Zondag gelei delijke verbetering worden ver wacht. Een rug van hoge lucht druk zal na vandaag de kans op zonnige perioden doen toene men, maar verder zullen we de horizon niet afspieden, want verder op de oceaan bewegen zich nieuwe depressies naar het Oosten. Deze zullen echter de eerste dagen nog geen roet in het eten kunnen gooien. sprekingen vastgesteld. Alleen kwes ties die "betrekking hebben op de mili taire bijstand, zullen worden behan deld, aldus de mededeling. Gezegd wordt, dat militaire verte genwoordigers van de drie Westelijke mogendheaen periodieke besprekin- fen met Zuidslavisehe functionarissen ebben gevoerd om de noodzakelijke hulp vast te stellen, maar de voorge stelde conferentie te Washington was van groter belang „wegens het feit, dat Zuid-Slavië volgens de huidi ge plannen bepaalde afgewerkte wa penproducten zal ontvangen op grond van het program voor wederzijdse be veiliging*'. De woordvoerder van het ministe rie, Lincoln White, nam aan, dat dit betekent, dat Zuid-Slavië bepaalde wapentypen zal krijgen, die het nog niet in het verleden neeft ontvangen. Van gezaghebbende zijde te Wash ington is verklaard, dat Zuid-Slavië de Westelijke uitnodiging heeft aan vaard. Militaire deskundigen hebben ver klaard, dat de aanvaarding van het aanbod, Zuid-Slavië onvermijdelijk in nauwere betrekking brengt met de verdedigingsstrategie voor Europa van het Atlantisch Pact. Premier Churchill wordt weer sterker Premier Churchill, die thans rust houdt, wordt weer iets sterker. Hij zal indirect deelnemen aan het parlemen taire debat over buitenlandse zaken, dat de volgende week zal worden ge houden. De waarnemende premier, Butler, zal met hem overleggen voor het debat. ZOMER NEGENTIEN-DRIE-EN-VIJFTIG In de kop van Schouwen geen badgasten maar evacué's en werkers voor herstel 't Is nu medio Juli en eigenlijk zouden we dus volop moeten genieten van een stralende zomer. Langs de Zeeuwse stranden zouden duizenden moeten genieten van de koesterende zon en het verkoelende water en voor de ho tels en pensions zou het top-seizoen nu onmiddellijk voor de deur moeten staan. Maar terwijl wij dit schrijven, gutst de regen langs de vensters van ons redactiebureau en wandelen enkele verregende toeristen, in gummi of plas tic gehuld, over het Vlissingse Kleine Marktje omdat zij op een regenach tige middag toch iéts moeten doen. Het weer is inderdaad niet best deze zomer. Dat weten we allemaal. Maar dat ervaren in het bijzonder toch wel de hotel- en pensionhouders en de ex ploitanten van restaurants, zomerhuisjes en kampeergelegenheden. De re serveringen van vacantiegasten zijn na de ramp van 1 Februari uiteraard al niet zo groot in aantal geweest als anders, maar nu daar nog eens deze „slechte" zomer over heen komt, is de terugslag in vergelijking met andere jaren zelfs wat groter, dan waarop men eigenlijk min of meer al gerekend had. Wij hebben ons licht eens opgesto ken in de verschillende Zeeuwse bad plaatsen en gelukkig bleek daarbij, dat van een werkelijk slecht seizoen nog niet gesproken behoeft te wor den. Althans niet in een deel van de Zeeuwse badplaatsen. In de kop van Schouwen Burgh, Haamstede en Renesse is de toestand natuurlijk geheel anders. Daar zijn de hotels en pensions vaak wel redelijk bezet, maar niet met badgasten. Evacué's en mensen, die bij het dijkherstel betrok ken zijn, nemen hier de plaats van vacantiegangers in. En al is er daar door geen sprake van een bepaalde topdrukte in Juli of Augustus, de spreiding over een groter aantal maanden brengt toch automatisch mede, dat de inkomsten van de ex ploitanten niet zo ongunstig afsteken bij d: van andere jaren. En hetzelfde kan ongeveer ook gezegd worden dat verzekerde de burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Röell, ons althans van de plaatselijke midden stand. Toch zijn er in enkele hotels en pen sions nog wel wat vacantiegasten, terwyl ook de kampeerders Schou wen niet allen gemeden hebben. WALCHEREN. Wanneer we van Schouwen over steken naar Walcheren, komen we toevallig eerst in Domburg te recht. Voorzitter W. Brand van de V. V-V. is natuurlijk ook niet enthousi ast. De aanvragen, die anders in Fe bruari en Maart al in groten getale binnenkomen, bleven dit jaar vrijwel achterwege. Men durfde het niet aan Zeeland voor zijn vacantie te kiezen en daarvan ondervinden ook de bad plaatsen, die nu toch weer in normale omstandigheden verkeren, de terug slag. Tóch mag men de bezetting be slist ook niet slecht noemen. Er zijn gasten en vooral in de komende we ken zullen de hotels en pensions heel aardig bezet zijn. Met de dagjesmen sen is het echter beslist treurig ge steld, maar daarvan heeft het slechte weer de meeste schuld. De heer Brand vertelde ook nog, dat de Domburgse V.V.V. prompt heeft gereageerd op de publicaties in de P.Z.C. over de miskenning van die (Vervolg op pag. 2) H.E.H. Pritises Beatrix en H.K.H. Prinses Irene gefotografeerd by hun aankomst te Neio York, waar zij door de broer van Prins Bernhard, Prins Aschwin, werden verwelkomd. V.l.n.r.mevrouw Van Hattum, echt- genote van de plaatsvervangende con sul van Nederland, mevrouw Korthals Altesechtgenote van de vice-consul van Nederland,. Prinses Beatrix, Prin ses Irene en Prins Aschwin. KORTE PREDIKATIE. Op één van de duintoppen van de Zeeuwse kust hadden we dagsluiting met een jongenskamp. Na een span nende speurtocht was de avond ge vallen. Halverwege de vlaggemast hing de lantaarn met zijn zwakke schijnsel. Achter ons de tenten en rondom de donkere begroeide glooi ingen van het duinenlandschap. Je kon de stilte horen. In die omgeving kwam een oud verhaal opnieuw tot leven we lazen bij het grillige licht van een brandende fakkel een ge schiedenis uit het oude Richterenboek. Van die geheimzinnige overval op het slapende tentenkamp van de Midia- nieten. Hoe driehonderd man op hun tenen overal tussen de tenten ge slopen waren en op een teken van Gideon, hun leider, opeens een vre selijk lawaai ontketend hadden met hun schetterende trompetten en de aan scherven geslagen kruiken, in hun handen, wild zv}aaiend de onheil spellend vlammende fakkels. Over die Gideon met z'n driehon derd man hebben we nog wat door gepraat. Eerst was er een massaal leger van 32.000 man op de been geweest. Maar hij had ze moeten schiften en schiften totdat hij er driehonderd over had. Minder dan 1%. Een handjevol tegenover een Midianietenleger, talrijk als de sprinkhanen". Waarom had Gideon al die anderen naar huis moeten stu ren? In het oude verhaal is dit het antwoord: God volvoe/% zijn plan desnoods met een paar mensen. Alles wat God van die mensen vraagt, is bereidheid het met Hem te wagen. De bangen en degenen die hun eigen gemak zoekenkunnen niet meedoen. Er is een overeenkomst tussen Gideoji en... Christus. Gelijk Gideon opriep tot de strijd tegen de Midia- nieten, zo roept Christus op tot de strijd tegen een nog veel gevaarlijker vijand (die je niet kunt zien, maar die er dèarom is!), tegen „de duivel en zijn ganse rijk". In die stryd is Hij tenslotte alléén gebleven. Ze hebben Hem allen verlaten, ook het handje vol discipelen. In die strijd kan ook geen mens staande blijven. Maar door de wereld gaat nog steeds het ver blijdend bericht (in het Grieks: „evangelie"!)dat Christus in de nacht de stryd volstreden heeft en als Enige de vijand heeft overwonnen. Het grote verschil met Gideon is dat Christus niet tegen cms zegt: ,/ils je bang bent, kan ik je niet gebruiken" maar: heb goede moed Ik ben met u! Alles wat gij nog hebt te doen is de goede strijd te strijden. De goede strijd des geloofs. De kwade strijd heb Ik al gestreden en gewonnen. Alles wat Ik van u vraag, is dat ge het met Mij waagt. En dat ge niet bang zijt om uitgelachen te worden. En dat ge niet uw eigen gemak zoekt, maar het heil van uw naaste!" Schoondijke. M. J. W. SCHOPENHAUER DE VERWACHT: IETS KOELER Geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking met enkele verspreide buien en een kans op on weer. Overwegend matige Zuid-Wes telijke wind. Iets lagere middagtem- peraturen. ZON EN MAAN. 19 Juli Zon: op 4.42 onder 20.49 Maan: op 14.09 onder 23.14 20 Juli Zon: op 4.44 onder 20.48 Maan; op 15.23 onder 23.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1