Vervaardiging van diamanten in Bonn mislukte Vóór September herziening van de lerarensalarissen? DE OOST-DUITSE RELLETJES EISTEN VELE SLACHTOFFERS D VRIJDAG 17 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEN HIELD ZIJN HART VAST, MAAR Bondsrepubliek begroef het project met stille trom (Bijzondere c orrespondentie). BONN. Vgftig duizend bladzijden lang; is de aanklacht van de Of ficier van Justitie te Bonn tegen de „diamantmaker" dr. Hermann Meincke. Het proces loopt reeds. Het gaat hierbij om de beweerde ver duistering van meer dan een half millioen mark, een diamanten „eer steling", die met de naam „Dr. Ludwig Erhard" gedoopt is en om een ontgoocheld Ministerie van Economische Zaken, dat oorspronkelijk voor Jit project grote belangstelling toonde. In de herfst van het vorige jaar verraste een groot nieuws-bureau het publiek met het sensationele bericht, dat een groep Duitse geleer den erin geslaagd was kunstmatige industrie-diamanten te vervaardi gen. De journalisteh, die zich voor dit nieuwtje interesseerden, stonden echter voor gesloten deuren! Ze vonden de barakken op de binnenplaats van het Duitse Ministerie van Economische Zaken, waarin de „diamant fabrikanten" onder leiding van Dr. Ir. Hermann Meincke aan het werk waren, door de politie hermetisch afgesloten. Toch lekte uit, dat er een ven nootschap was opgericht om de nieu we uitvinding te exploiteren, de „Hartmaterial-Kommandit-Gesell- schaft" (Hamak) en dat het hele ob ject de bijzondere welwillendheid van het Ministerie van Economische Za ken genoot. Men fluisterde ook, dat de gemeente Godesberg reeds 90.000 vierkante meiter grond ter beschik king had gesteld om een grote fa briek te bouwen, waarin 4000 arbei ders ongeveer 10 millioen karaat ru we diamant per jaar zouden „graven" dit zou overeenkomen met de to tale tegenwoordige wereldproductie! Maar 't hoogtepunt was: Dr. Meinc ke had zijn eerste kunstmatig ver vaardigde diamant, die naar de be schermheer van de onderneming „Dr. Ludwig Erhard" gedoopt werd, Dij de vergadering van de eerste 30 aan deelhouders van hand tot hand laten gaan! Er heerste dus allerwegen een uitstekende stemming, behalve In Londen Ja, te zelfder tijd waren in het huis van Sir Ernest Oppenheimer te Londen verscheidene heren met nogal gemengde gevoelens byeengekomen 600 Het aantal bacteriën, dat in de bodem, in de lucht, in het ivater eh op de planten en dieren wordt aan getroffen, is werkelyk overstelpend groot. In totaal zijn ongeveer 1500 verschillende soorten beschreven, maar deze organismen behoeven we zeer zeker niet alle als onze yfijamden te beschouwen, want slechts een 100- tal verwekt ziekten bij planten en die ren en slechts een 50-tal veroorzaakt ziekten bij de mens. We komen er dm nogal schappelijk af, hetgeen eigen lijk wel een beetje vanzelfsprekend is, want stelt u zich eens voor, dat alle 150 soorten bacteriën, die alleen al in de ingewanden van mens en dier worden aangetroffen, even zovele vijanden waren; dan zouden de le> venskansen voor de meeste indiv* duen wel zeer gering worden.' Het inzicht in de functie van de darmbacteriën is gedurende de laatste halve eeuw herhaaldelijk gewijzigd ei naast de nuttige werking, die aan microben wordt toegeschreven bij de afbraak van verschillende stoffen, werd tevens de opvatting verkondigd, dat bij deze afbraak giftige stoffen zouden ontstaan, die verschillende ziekten zouden teweeg brengen. Het laatste woord hierover zal nog wel niet gesproken zijn, want enerzijds wordt de schadelijke werking der bac teriën door de meeste artsen niet meer gedeeld, maar aan de andere kant is ook gebleken, dat voor de afbraak de" voedingsstoffen de aanwezigheid van ingewandsbacteriën niet beslist ver eist is. Dit bleek uit de proefnemingen die Cohendy met pas geboren kuikens deed, en waarbij hij er in slaagde, deze dieren gedurende IS tot l/t dagen volkomen steriel te doen opgroeien, zodat dus ook de ingewanden geen bacteriën bevatten. Mits alle voor de groei noodzakelijke vitamines wer den toegevoegd, bleek de groei van deze dieren normaal te zijn. Zij schenen het voedsel weliswaar wat minder goed te verteren, doch zij kwamen aan dit euvel tegemoet door meer te eten, zodat zij toch de ge wenste hoeveelheid opnamen. Uiteraard kan een proefneming van een zo korte duur niet beslissend z\jn over de vraag, in hoeverre de aanwezigheid van ingewandsbacteriën bij de spijsvertering gewenst of vereist is. Momenteel worden in de Verenig de Staten proefnemingen verricht om groot vee, zoals kalveren en veulens, volkomen steriel op te kweken, doch de resultaten daarvan zullen nog ge ruime tijd op zich laten wachten, om dat hierbj) bijzonder ingewikkelde en kostbare installaties vereist worden. Intussen zijn Uij het vitamine-on derzoek van de laatste jaren toch reeds feiten aan het licht gekomen, die welhaast beslissend zullen zijn voor het inzicht in de functie van de darmbacteriën, want bij proeven op ratten is gebleken, dat in het darm- kanaal verschillende vitamines (K, E, B-complex) worden gebouwd, die door het lichaam uwer worden verbruikt. De waarnemingen bij de mens wijzen in dezelfde richting. Zo komt in ons darmkanaal altijd de colibacïl voor, die daar o.m. zich tot nuttige taak heeft gesteld, het vitamine K op te bouwen, wélk vitamine onmisbaar is voor de bloedstolling Ziezo, nu kunnen we eindelijk eens over die colibacil gaan spreken, wier nakomelingen na ruim 5 dagen het gewicht van de aarde kunnen over treffen. H. Pétillon. om over deze alarmerende berichten uit Duitsland te spreken. Het was de opperste raad van de De Boer- Company, het machtigste diamant- concern ter wereld, waarvan Sir Er- nest Oppenheimer president is. Als een bom was het bericht ook in Brussel ingeslagen, het centrum van de internationale diamanthan del; in het Congogebied en aan de Kaap, in Zuid-Westafrika en Brazi lië, waar honderdduizenden mensen in de diamantwasseryen leven van de vooral tengevolge van de bewa pening gestegen vraag naar diaman ten. Overal hield men zijn hart vast; want als de belichten uit Bonn wer kelijk waar zouden zijn, dan beteken de dat daar waren alle toonaan gevende kringen het wel over eens niets meer of minder dan een ca tastrophe. Bovendien was de Sovjet- Unie in de laatste jaren als koper op de Antwerpse diamantmarkt byna afgevallennog wist niemand of men er daar soms ook in geslaagd was synthetische diamanten te vervaar digen en misschien van plan was op een gegeven ogenblik een dergelijk offensief te beginnen met een enorm aanbod van goedkope, kunstmatige diamanten. De „diamant-oorlog" wordt reeds lang achter de coulissen gevoerd. Tot een bijzonder verbeten strijd kwam het, toen Duitse agenten tijdens de laatste oorlog de Braziliaanse pro ductie geheel trachtten op te kopen. Industrie-diamanten waren toen in Duitsland een begeerd artikel, dat dringend noodzakelijk was voor de oorlogsindustrie. De bemoeiingen ble ven vergeefs. Na de Britse zege in deze „diamant-oorlog" beleefde de De Boer-Company na de oorlog een nieuwe, ongekende hausse: De prij zen voor industrie-diamanten stegen door de nieuwe bewapening soms met 100 %- Alleen al de V.S. legden een reserve aan van kleine stenen ter waarde van 5 millioen dollar en kochten voortdurend by, daar de be hoefte aan deze stenen voor de vele nieuwe precisie-instrumenten van jaar tot jaar steeg. Maar wat wogen deze stenen nog in vergelijking met de „Steen" die Sir Ernest Oppenheimer tegen het einde van het vorige jaar van het hart viel, toen er nieuwe berichten uit Bonn kwamen, dat het grote di amantproject van de Bondsrepubliek met stille trom begraven was? Nog nooit, aldus luidden de officiële me dedelingen nu, was er in de electri- sche smeltovens van de barakken te Bonn ook maar een enkele kunstma tige diamant vervaardigd. De „eer steling", die de naam „Dr. Ludwig Erhard" had gekregen, was slechts een door de vennootschap aangekocht voorbeeld geweest, dat de „diamant maker" Meincke in zijn verlegenheid had getoond, om tijd te winnen voor een misschien toch experiment. nog succesvol Droom is uit. Ir. Dr. Meincke een „oplichter", zoals hem nu verweten wordt juist door die instanties, die zich oor spronkelijk het meest voor zijn proe ven interesseerden? Dr. Meincke wist, dat de vervaardiging van kunstmatige diamanten geenszins een utopie is: Omstreeks de eeuw wisseling had de Franse chemicus Meissen reeds succes gehad met dia mantsplintertjes „uit de reageer buis". Tijdens de laatste oorlog heeft in Duitsland een zekere GUnther er proeven mee gedaan. Tegenwoordig maken de Amerikanen in de steen ovens „Rutil-diamanten", die voorlo pig nog wel zeer duur zijn, maar in ieder geval gelijkwaardig aan de ech te stenen. Dr. Meincke kreeg een laatste uit stel. Onder toezicht van een deskun dige en een rechercheur experimen teerde hij nog een tijdlang in zijn la boratorium. Tevergeefs. Nu houdt de rechtbank zich bezig met de „dia manten-droom." En dit zal voorlopig wel de laatste keer zijn. dat er in Bonn „diamanten gegraven" worden. EEN GEHEIM RAPPORT Honderden doden Volgens „Die Welt", een onafhan kelijk Westduits blad, heeft de Oost- duitse minister voor staatsveiligheid, Zaisser, aan een vertegenwoordiger van de Russische geheime politie bij het hoge commissariaat te Oost-Ber- lijn, kolonel Ilintzki een gedetaileerd rapport over de gevolgen van de on lusten van 17 Juni doen toekomen. Volgens dit rapport, aldus „Die Welt", zijn 267 demonstranten om het leven gekomen en 1071 gewond. (De Oostduitse regering maakte indertijd melding van 25 doden en 278 gewon den). Aan de andere kant zijn 116 le den van de veiligheidsdienst en func tionarissen van de Oostduitse rege ring en de S.E.D. omgekomen, terwyl 645 personen werden gewond, onder wie verscheidene ernstig. Voorts wordt, aldus „Die Welt", in het rapport gezegd, dat 141 personen door Russische krygsraden ter dood lllllllllllltllllllllltllllllllllllllH I TE VEEL GELD GEEFT I OOK ZORGEN. Het is niet altijd even ple- zierig om goed bij kas te zijn. M Dat ondervindt ook de ge- -- meente Schoonebeek, waar in enkele jaren tijds al heel wat ==- „oliedubbeltjes" in de gemeen- te-pot zyn gevloeid. II Burgemeester Osse slaakte in de gehouden raadsvergade- ring min of meer een verzuch- ting, toen hij aan de journa- M s listen vroeg om in hun versla- p gen toch vooral duidelijk te i|| willen laten uitkomen dat de s s gemeente alleen maar kasgeld kan uitlenen met schatkist- e= papier als onderpand. Mis- H schien, aldus de burgemeester, dat ik dan voortaan bespaard M blijf voor aanvragen om geld- s leningen van mensen, die met vacantie willen of van oude H dames, die een pension willen f§ inrichten. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zijn veroordeeld en terechtgesteld, te- weten 89 demonstranten en 52 leden van de volkspolitie. Bovendien wer den „14 provocateurs", na door Oost duitse tribunalen ter dood te zijn ver oordeeld, gefusilleerd. Het merendeel van de terechtgestelde leden der volkspolitie werd beschuldigd van on gehoorzaamheid. Tenslotte werden te Oost-Berlijn en in Oost-Duitsland 31 personen ge dood en 28 gewond, die zich in strijd met het uitgaansverbod op straat be vonden. Aan Duitse zijde bedroegen de ver liezen dus 569 doden en 1744 gewon den. De Russen zouden 18 man aan doden en 126 man aan gewonden heb ben verloren. In totaal werden 5143 betogers gearresteerd, van wie 2917 inmiddels zijn vrijgelaten en 1076 ver oordeeld tot gevangenisstraffen. Volgens het door „Die Welt" aan gehaalde rapport zou minister Zais ser de tengevolge van de onlusten aangerichte schade schatten op 28.800.000 Oostduitse marken, waar onder 20 millioen mark als resultaat van de stakingen. De commissaris van het economische planbureau, Rau, en de minister voor de industrie, Selbmann, zouden deze laatste ver liespost echter op 40 millioen ramén. Zomerbuikgriep steekt kop op In enkele Nederlands badplaatsen hebben de plaatselijke artsen gecon stateerd, dat een vrij groot aantal kinderen door de zeer plotselinge temperatuurswisselingen van het wis pelturige zomerweer ziek is gewor den. Naar verhouding is het aantal ziektegevallen aanzienlijk meer dan vorige jaren. Deze ziektegevallen zyn overigens van betrekkelijk onschuldige aard. In negen van de tien gevallen heeft men te doen met de zg. „zomerbuikgriep", die thans kinderen en volwassenen in feheel Nederland naar bed jaagt, en griep, die in de badplaatsen waar men al gauw geneigd is om een badpak aan te trekken, gevaar loopt aan een plotselinge afkoeling van het grillige weer te worden blootgesteld dubbel snel toeslaat. De ziekte is na een paar dagen „bekeken", aldus de Tel. INTERPELLATIE IN TWEEDE KAMER Betere financiële positie voor burgerlijk Rijkspersoneel (Van onze parlementaire redacteur). Binnenhof 16 Juli De heer Roosjen (A.R.) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer geklaagd over de lijdensgeschiedenis de salarisherziening voor de leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Hij vroeg tenslotte of er na het trage tempo, nu toch inderdaad vóór het nieu we schooljaar de toegezegde salarisherziening tot stand zal komen. Minis ter Cals antwoordde, dat hij deze hoop nog steeds koestert. Ook hij betreur de de trage gang van zaken, maar hij maakte de Kamer er op attent, dat het overleg nog gaande is. Eind April j.l. was er in het geor ganiseerd overleg een tamelijk afge rond geheel tot stand gekomen, waar over de regering zich wilde beraden. Voorts was overleg nodig met het departement van binnenlandse zaken. Tenslotte heeft op 26 Juni j.l. de mi nisterraad zijn standpunt tegenover de salarisvoorstellen bepaald. De mi nister was van mening, dat in de ge geven omstandigheden toch snel is gewerkt. Het uiterste is gedaan om voor de nieuwe cursus resultaat te bereiken. De heer Roosjen diende hierna een motie in, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de gang van za ken en er bij de minister op wordt aangedrongen om het uiterste te doen om vóór de nieuwe cursus de regeling tot stand te brengen. In deze motie had mevr. Fortanier- de Wit (V.V.D.) geen vertrouwen. Natuurlijk zal de minister zijn best doen, zo meende zij, maar wat schie ten de leraren daarmee op. Geef ze een behoorlijk voorschot op de ver hoging. De heer Stokman (K.V.P.) vond de motie overbodig, maar daar waren de heren Tilanus (C.H.) en De Loor (Arb.) het niet mee eens. Uit het antwoord van de katholieke minister bleek echter, dat hij de mo tie zeer hoog nam. omdat er een ele ment van afkeuring van het gevoerde beleid in zou schuilen. Bovendien dringt zij aan op iets, dat reeds is toe gezegd. „Ik ben bereid", aldus minis ter Cals, „te blijven vechten voor een spoedige regeling van de lerarensala rissen, maar ik kan niet aanvaarden, dat de regering in gebreke zou zijn gebleven". De heer Roosjen verklaar de hierop, dat het geen zin heeft over de 'motie te laten stemmen en trok deze daarop in. EXPLOITATIE RADIODISTRIBUTIE In de bezettingstijd, in 1941, zyn de particuliere radiodistributies overge- §aan naar de P.T.T. Lang is er na de evryding geconfereerd over het al of niet herstellen van de vroegere toe stand. Gisteren heeft de Tweede Ka mer besloten de radiodistributies in het gehele land in handen te laten van de P.T.T. De voormalige radio- distribuanten zullen in totaal als ver goeding voor hun bedrijven ontvan gen ruim 30 millioen gulden, waar van het grootste deel in de loop der jaren reeds is uitbetaald. Minister Al- gera verklaarde met alle kracht te zullen streven naar een sluitende ex ploitatie. Hij zal tevens alles doen om verhoging van het tarief te voorko men. BURGERLIJK RIJKSPERSONEEL. De Tweede Kamer heeft ten slotte nog behandeld het wetsontwerp wijziging van de begroting 1953 van het departement van binnenlandse zaken. Hierin wordt een bedrag van 23.600.000 gulden aangevraagd voor uitgaven, voortvloeiende uit een aan tal maatregelen tot verbetering van de financiële positie van burgerlijk rijkspersoneel. De verbetering zal te rugwerkende kracht hebben tot 1 Ja nuari 1953. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelyke stemming aange- Hagenaar werd voor 40.000 opgelicht De Haagse recherche heeft de 48- jarige koopman F. E. van der B„ uit Amsterdam aangehouden, omdat hij, zoals hij naderhand tijdens het ver hoor bekende, de heer G. V. K. in Den Haag had opgelicht voor 40.000. Van der B. had verklaard grote za ken in papier en olie te doen. voor welke „transactie" hij de Hagenaar had weten te interesseren. In de peri ode van Mei 1952 tot Juli 1953 ont ving hij daardoor 40.000, welk be drag werd verfuifd. Twee Deense vliegers, Morgan Holck (26 jaar) en Jaaren Aasted (23 jaar), moesten onlangs met hun sportvlieg tuigje een noodlanding maken in de Sowjet-zöne van Duitsland, toen ze onderweg waren van Denemarken naar Sleeswijk. De Sow jet-autoritei- ten verleenden hun toestemming om het vliegtuigje over te brengen naar de Westelijke zóne, en de Duitse Volkspolitie verleende alle medewer king, om de overbrenging, die niet via de lucht, maar langs de grond plaats vond, zo snel mogelijk te doen geschieden, zodat de ongewenste gas ten met veel vriendelijkheid zo gauw mogelijk de „deur" werden uitge werkt. De Oost-Duitse Volkspolitie, bezig met de „verhuizing". De Denen werden nabij Lübeck weer over de grens gezet. ger in ij Korporaal in Den Haag bestal dronken zakenman Na een zakenreis door Zeeland In de nacht van Zaterdag op Zon dag jl., omstreeks 4 uur „leverde' een taxichauffeur aan het politie bureau Huygenspark te 's-Graven- hage een dronken man af, die de prijs van de rit niet had kunnen be talen. De man werd in een cel on dergebracht om zyn roes uit te sla pen. In de loop van de Zondagochtend was de man weer nuchter en zou hij kunnen vertrekken. Tot zijn grote schrik bleek toen, dat hij zijn porte feuille met 2.200 en autopapieren kwijt was. De man was, terugko mende van zaken uit Zeeland, in Den Haag en Scheveningen „aan de rol" gegaan en had, zoals bJeek in café's nogal kwistig zijn geld uitgegeven. Op een plein in Scheveningen nam hij een taxi. De chauffeur zag, dat in de taxi een militair meereed. De ze stapte op het Bezuidenhout uit. De chauffeur, niet wetende wat hij met de dronken man moest doen, bracht hem naar de politie. Later ging de chauffeur nog een kopje koffie drinken in een café in de binnenstad, waar hij de militair ook aantrof. Deze militair bleek op zijn beurt in dit café zeer royaal te zijn. De rechercherche ging op zoek naar de militair. Een agent van de jeep-patrouille herinnerde zich dat aan het Bezuidenhout een meisje woonde, dat een militair tot vriend had. Het meisje werd opgespoord en ondervraagd. Zij verklaarde dat haar vriend haar had bezocht en haar 200.had gegeven. Haar vriend was de 31-jarige be roepsmilitair, korporaal S. K., gele gerd in Eede. Op hem trof de recher che ongeveer 1700,en de auto papieren aan. De gedupeerde feest vierder, een zakenman uit Noord- Holland kreeg het overgebleven geld. ruim 1700,terug. K. bevindt zich thans in militair arrest. Bonn wil geen overleg met Oost-Duitsland In regeringskringen te Bonn heeft men zich uitgesproken tegen overleg met vertegenwoordigers van de Oost duitse regering. Zoals bekend, heeft de Oostduitse ministerraad zich Woensdag voor een dergelijk overleg verklaard. Te Bonn zegt men, dat de gebeur tenissen van 17 Juni hebben aange toond, dat de Oostduitse regering niet als de vertegenwoordigster van de bevolking kan worden beschouwd. Politieagent schoot op een vechtersbaas In het oudste gedeelte van IJmui- den heeft zich een incident voorge daan, waarbij de 40-jarjge monteur J. M. tot driemaal toe door een bri gadier van politie in de benen is ge schoten. De man kwam onder de invloed van sterke drank thuis en bedreigde zowel zijn vrouw als zijn dochter. De dochter riep om hulp en de politie man, die daarop verscheen probeer de het huis binnen te dringen. Dit werd hem belet door M., die boven aan de trap met zwaar meubilair stond te zwaaien. Toen de brigadier de trap wilde bestormen, werd hij door een stoel geraakt. Hij zag geen andere oplossing dan drie schoten te lossen op de woesteling. Daarna kon hy de monteur overmeesteren, met hulp van een toegeschoten ma rechaussee. Blijkbaar had de be schonken IJmuidenaar er nog niet genoeg van. De strijd laaide opnieuw op. De vechtende kluwen rolde van de trap. Ten slotte kon de vechters baas definitief ingetoomd, op een draagbaar bevestigd en naar het An- tonius Ziekenhuis worden overge bracht. Het Wereldgebeuren De grote strijdvraag Duitse generaals hebben in Enge land en de Verenigde Staten rondgereisd om de bewapening en de organisatie van de hedendaagse Engelse en Amerikaanse legers te be studeren. Ze werden voortreffelijk ingelicht, maar zowel in de Engelse als in de Amerikaanse pers kwam toch enige ongerustheid tot uiting. Sommige Engelsen vonden het be paald ontactisch, dat de Duitse gene raal Hans Speidel, die het plan voor Hitler's Russische invasie ontwierp en die voorts stafchef was van Rommels Afrika-corps, in Engeland kwam rondneuzen In Amerika legden de dagbladen er de nadruk op. dat het nieuwe Duitse leger geen wijkplaats mag worden voor gewezen Waffen-S.S. ers. Het moet een democratisch leger worden. In Bonn zal men deze critiek wel verwacht hebben, maar dr. Adenauer had geen andere ervaren officieren ter beschikking dan de oud-strijders uit het Hitler-leger en omdat hy haast wil maken met de organisatie van 't nieuwe leger, was hij op deze liedep aangewezen. Hg beschouwt het Europese Defen sieverdrag en het nieuwe Duitse leger als een van zijn grote successen en hoopt mede door deze successen verkiezingsstrijd te winnen, die op 6 September a s. zal worden uitgevoch ten. Dat verklaart dan zijn haast. Hoe staat de Christelijke partij (van Adenauer) er voor? In 1949 behaalde zy 31 van de 24 millioen uitgebrachte stemmen. De socialisten behaalden toen 29 Aan socialistische zijde venvacht men thans enige vooruitgang. Doen de communisten niet met eigen lijs ten mee, omdat ze vrezen geen enke le zetel te krijgen ze halen zeer waarschijnlijk ae vereiste 5 van het aantal stemmen niet dan gaan heel wat communistische stemmen naar de socialisten. Het is mogelijk, dat door deze stemmenwinst de socia listen de grootste Bondsdagfractie krijgen. Temeer omdat de partij van Ade nauer wel enig stemmenverlies zal lij- den door het optreden van extreem rechtse groeperingen. De grote vrees van Adenauer is, dat de Russen vóór de verkiezingen met stunts zullen ko men. die gericht zijn op de hereniging van Oost- en West-Duitsland. Voor velen in Duitsland is het niet aan twyfel onderhevig, dat bij een toespitsen van de verkiezingspropa ganda op de keuze tussen een her enigd Duitsland en een bewapend West Duitsland, het grootste deel van het Duitse volk een herenigd Duits land zal verkiezen boven een bewa pend West Duitsland. Dat zou een geducht stemmenver lies kunnen betekenen voor Adenauer, die met het Europese Defensiever drag staat of valt. e meest-opvallende van de nieu we partijen in Duitsland is de vluchtelingenparty van Walde- mar Kraft. Zij noemt zich het Ge- samtdeutsches Block en zij streeft naar het terugwinnen van de Duitse gebieden, die bij Polen en Tsjecho Slo wakije zijn gevoegd. Zij' heeft in stréken, waar vluchte lingen wonen, by plaatselijke verkie zingen reeds enige successen behaald. Kraft gelooft, dat hij thans 10 van de stemmen zal verwerven bij de verkiezingen van 6 September a s. De liberale partij heeft moeilykhe- den. Er is in deze partij een vleugel, die vooral steun wil zoeken bij de vroegere Nazi's. De partij behaalde in 1949 twaalf procent van de stem men. Het is nog niet zeker of zij thans tot dit aantal zal geraken. Behalve de liberalen hengelen ook een drietal kleine partijtjes naar de gunst van de oud-nazi's en op de can- didatenlijsten van deze partijtjes ziet men dan ook namen figureren van lieden, die onder Hitier naarstig het Duitse Ryk hebben voortgestuwd naar de ondergang. Men verwacht in West Duitsland niet, dat de activiteit van deze par tijtjes tot een politieke aardverschui ving zal leiden. De grote strijd zal gaan tussen de socialisten en de Christen-democra ten. Grijpt Rusland niet in, dan zullen de verkiezingen heel kalm verlopen en geen spectaculaire veranderingen brengen. Generaal Speidelontwierp de plannen voor de Duitse aanval op Rusland helpt nu bij de organi satie van het nieuwe Duitse leger- Carr volgt Matthews op Senator McCarthy heeft Frank Carr, voormalig hoofd van de New Yorkse afdeling van de F.B.I. be noemd tot directeur van zijn sub commissie voor onderzoek. Hij ver klaarde, dat Carr indertijd de leiding had van het onderzoek, dat leidde tot de veroordeling van elf vooraan staande Amerikaanse communisten. Carr volgt J. B. Matthews op. die verleden week aftrad wegens de con troverse naar aanleiding van zijn ver klaring over cbmmunistische infiltra tie in de protestantse kerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5