Rampenfonds helpt ook kerken en sociale instellingen Zeeuwse Almanak A&da-stift MERKWAARDIGE ACHTERGROND VAN EEN OVERPLAATSING MINISTER ZIJLSTRA REEDS IN ZEELAND AANGEKOMEN VEERHAVEN KRUININGEN NOG NIET DICHT OP 22 JULI Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 JULI 1953 AANVULLENDE REGELING TOEGELICHT Schadevergoeding voor huisraad naar het woonmilieu i Advertentie' Het Nationaal Rampenfonds heeft zich bereid verklaard kerkelijke ge nieenten en sociale instellingen als bijv. rusthuizen en kruisverenigingen, welke door de watersnoodramp in moeilijkheden zijn geraakt, financieel te gemoet te komen, wanneer aan het eind van het jaar blijkt, dat deze een nadelig saldo hebben. Dit deelde de voorzitter van de Nationale Raad van Advies en Bijstand van het Nat. Ram penfonds, mr. H. L. s' Jacob, Donder dagmiddag mede, in een in hotel „de Korenbeurs" te Goes gehouden verga dering van Zeeuwse gemeentebestuurders. De vergadering welke onder leiding stond van het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, was in het bijzonder gewijd aan een bespreking van de nieuwe aanvullende regeling voor de vergoeding van de huisraadschade. Behalve mr. s' Jacob, waren o.m. aan wezig de directeur van het Rampen fonds, luit.-generaal b.d. P. Alons en de directeur van het Bureau Finan ciering en Coördinatie Oorlogsscha den van het ministerie van Financiën, dr. A. J. van Raalte. Na een welkomstwoord van de heer A. Schout, zette mr. s' Jacob de hoofd lijnen van de nieuwe regeling uiteen, waarna bij de bespreking ook de andere heren dieper op enkele de- tn.ln inn>i«r.AH tails ingingen. By de nieuwe regeling, waaraan lang is gedokterd, zat ook by het Rampenfonds het uitdrukkelijk ver langen voor, om, zo enigszins moge- lyk, de getroffenen in hun oude woonmilieu terug te brengen. Men moest zich kunnen herinrichten Seil, zoals men dit vóór de ramp faar de mening van mr. s' Jacob is men thans, voor zover mogelyk, aan de klachten welke aanvankelijk be stonden en ook door het Rampenscha defonds werden gebillijkt, tegemoet gekomen. Zoals bekend zullen de getroffenen een tweede uitkering van 50% ont vangen, zodat de totaal uitkering op basis van de forfaitaire regeling op 100 komt. Als derde phase vindt dan een groe- pen-indeling en een aanvullende uit kering plaats, waarbij rekening ge houden wordt met het woonmilieu. De burgemeesters krijgen daarbij een grote verantwoordelijkheid en een moeilijke taak, want zij zullen met een plaatselijke commissie, bij voorkeur bestaande uit een ambtenaar van de belastingen, een of twee vrouwelijke leden, een vertegenwoordiger van de gezamenlijke landbouw en/of midden- stands-organisaties en een vertegen woordiger van de gezamenlijke ar beidersorganisaties, de getroffenen in groepen moeten verdelen, gebaseerd op het woonmilieu. TWEEDE FORFAITAIRE LIJST Bovendien komt er, zoals bekend, een tweede forfaitaire lflst, (met een heidsprijzen), waardoor practisch al le goederen worden vergoed, welke niet op de eerste lijst voorkwamen. Dit betekent, dat er ook uitkeringen zullen worden gegeven voor bijv. kleine meubelen, verlichtingsartike len, muziekinstrumenten, speelgoed, klein gereedschap, boeken, sportarti kelen, tuinmeubelen, goud- en zilver werk, levensmiddelen en brandstof fen. De uitkering op beide lijsten zal dan aan de hand van de door de plaatse lijke commissies opgemaakte classi ficatie-rapporten, eventueel vermeer derd kunnen worden met een zeker percentage voor beter woonmilieu. Het op deze wijze vastgestelde eind bedrag wordt aan de getroffenen me degedeeld. Wanneer de getroffene meent, met de hem toegekende vergoeding niet accoord te Kunnen gaan, bestaat nog de mogelijkheid van beroep bij een nationale beroepsinstantie. TEVREDEN. Bij de bespreking bleek men over het algemeen tevreden te zijn met de- Os door bliksem gedood Dezer dagen werd een os, die in de weide liep te Oudelande en be hoorde aan de landbouwer J. F. C., door de bliksem gedood. Benoemingen aan Chr. scholen Tot hoofd van de Chr. school te Bruinisse werd benoemd de heer C. Zwart, te Velp en als onderwijzer aan de Chr. school te Poortvliet, de heer A. C. de Keyzer, te Putten (Gld.). UIT JAPAN... In enkele tuintjes van inwoners van Wolphaartsdijk, zijn onlangs Japanse plantjes gepoot en de schenker de jeugdige Japanner Kunihiko Konishi uit Tokio heeft de wens uitgesproken, dat zij mooie vriendschapsbloemen zullen dragen, welke geluk zullen kunnen schenken aan een getroffene! De bloemrijke taal der Ooster lingen kwam, tezamen met zeven pakjes bloemzaad, naar Zeeland via Radio Nederland wereldomroep. Een inwoner van Goes ontving ze uit Hil versum en verstrelcte de zaden van Atriccmen, éénjarige Chinese anjers, Zinnea, Matricaria aan kennissen in Wolphaartsi'jk, zodat de „vriend schapsbloemen" wellicht in volle pracht zullen kunnen opbloeien. Kunihiko Konishi uit Tokio hoorde in de Engelse uitzending van Radio Nederland over de ramp en spontaan heeft hij toen als een gebaar van medeleven, zeven pakjes bloemzaad gestuurd. Een wat simpel gebaar, zult ge wellicht zeggen, bedenkend, dat zeven pakjes bloemzaad een wel zeer ge ringe „bijdrage" vormen in zó grote nood. Zeven pakjes bloemenzaad. Een overdadig geschenk, in mate riële zin, is het niet, ontroerend is het wel. Om zijn eenvoud. ze nieuwe regeling. Wel rezen enkele bezwaren op onderdelen, doch de uit kering zal men in haar geheel moe ten zien. Wanneer men voor enkele voorwerpen iets minder ontvangt, wordt dit by de hogere uitkering voor andere voorwerpen weer vergoed. Er zal de mogelykheid beslaan om verloren gegane goederen, die men verzuimde op te geven, alsnog aan te geven. De bezitters van vee. die geen re gistratienummer hebben en daarom Ïeen aangifte bij Landbouwherstel onden doen, zullen dit bij het Ram penfonds kunnen opgeven. De uitke ringen van het Rampenfonds zullen in contanten geschieden, doch voor een groot aantal voorwerpen als bijv. piano's, klederdrachten, orgels, zal de uitkering eerst geschieden wanneer een remplacant van het verloren ge gane artikel wordt aangeschaft Scha de aan auto's bij de hulpverlening ge leden, kan rechtstreeks aan het Ram penfonds worden opgegeven. Er be staat n.l. ook een mogelijkheid tot uit kering van hulpverlenings-schade. Tenslotte wees mr. s' Jacob nog op het besluit van het Rampenfonds om ook een pensioenregeling en uitkerin gen voor nagelaten betrekkingen en invaliden in het leven te roepen. Voor de leden van de Geref. gemeenten, die bezwaren hebben tegen de verzeke ringsgedachte, is een oplossing ge vonden. Kleine oorzaken grote gevolgen! Burgemeester van Xortgene maakte lelijke val Hij moet enige weken rust houden Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene heeft dezer dagen in de kelder van zijn woning een lelijke val gemaakt, waarbij hij erg ongelukkig terechtgekomen is. Toen hy uit de kelder kwam, schoot de trap, die los gemaakt was en door een zoon werd vastgehouden, onderuit met het ge volg, dat de burgemeester ruggelings in de vrij diepe kelder viel. Hierbij blesseerde hij zijn rug zodanig, dat hij voorlopig enige weken het bed zal moeten houden. Üezei dagen heeft iemand zjn likdoorns met een mes trachten te verwijderen: het gevolg was bloedvergiftiging. Gebruikt nim- mer meer een mes of andere, omslachtige niet batende midde len, als pleisters, zalfjes of tinctuur. U kunt thans op ge makkelijke en ongevaarlijke wijze Uw likdoornswratten, enz. verwijderen met de 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apöth. of drog. ZEELAND TOCH GEEN DEPORTATIE-OORD Hoofdingenieur-directeur Rijkswaterstaat besteedde tienduizenden aan verbetering van zijn kantoor De reeds eerder gepubliceerde mutaties, welke per 1 September a.s. worden doorgevoerd bij de Rijkswaterstaat blyken een merkwaardige achtergrond te hebben. Uit publicaties in enkele landelijke dagbladen wordt n.l. duidelyk, dat de overplaatsing van ir. J. H. van der Burgt als hoofdingenieur-directeur naar Middelburg is voortgevloeid uit discipli naire maatregelen tegen deze functio naris in verband met diens finan cieel beleid in de directie Noord-Holland. Op last van ir. Van der Burgt zyn in Haarlem zeer kostbare interne verbouwingen uitgevoerd aan het onder zijn beheer staande kantoor van de Rijkswaterstaat, waarvoor op de Rijksbegroting geen gelden waren uitgetrokken. EEN WERKBEZOEK Besprekingen met vele Zeeuwse vertegenwoordigers De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, die zoals gemeld vandaag en morgen een werkbezoek aan de provincie Zeeland brengt, is gis teravond reeds aangekomen. Het was omstreeks zes uur, toen de auto van de minister, die in gezelschap was van de directeur-generaal %'oor de indus trialisatie, dr. E. L. Kramer, bij Kruiningen arriveerde, van waar een mo torrijder van de Rijkspolitie als escorte meereed. Tegen zeven uur arriveer de de minister in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Hier waren ter begroe ting aanwezig de leden van het College van Ged. Staten, de heren C. Hame- link, A. L. S. Lockefeer, mr. dr. A. J. J. M. Mes, C. Philipse, A. Schout en mr- A. J. van der Weel, en de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar. Nadat ge dineerd was vertrok de minister met dr. Kramer en de Zeeuwsch-Vlaamse leden van Ged. Staten naar Terneuzen, waar burgemeester mr .P. H. W. F. Teilegen en de directeur van het E.T.I., drs. M. C. Verburg ter begroeting op de ponton aanwezig waren. De minister logeerde in hotel „Rotterdam". Zoals gemeld, bezoekt de minister vandaag verschillende industrieën in Oost Zéeuwsch-Vlaanderen Zowel aan de lunch te Axel (restaurant Faes) als aan het diner in Terneuzen zal worden deelgenomen door verte genwoordigers van het bedrijfsleven, werknemers- en werkgeversorgani saties, middenstand enz. Ongetwijfeld zal de minister hierbij gelegenheid vinden zich door deze heren te laten voorlichten over de economische pro blemen, waarmede men in Zeeland te maken heeft. De beide Zeeuwsch-Vlaamse leden van Ged. Staten, de heren C. Hame link en A. L. S. Lockefeer, de griffier der Staten, mr. J. M. Pilaar en de directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, zijn zowel bij de lunch in Axel, als bij het diner in Terneuzen aanwezig, "in Axel treft de minister voorts nog de heren Cou- mou uit Zierikzee plaatsvervangend directeur van de N.V. Zeelandia) als werkgever, J. C. v. d. Hulle uit Ou- werkerk als werknemer en J. Steutel uit Zierikzee als middenstander. Aan het diner in Terneuzen neemt ook deel de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de Rijksnijverheidsconsulent, de heer J. v. d. Kooy, de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, de heren ir. T. Michielsen, directeur van de P.Z.E.M.. P. L. Abrahamse, directeur Prov. Gasbedrijf te Vlissin- gen, ir. W. R. Sweep, adviseur van het Prov. Gasbedrijf, ir. G. P. M. Dik- ötter, directeur van de N.V Water leiding mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen", en de voorzitters en secretarissen van de Kamers van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen, de heren C. A. Kammeraad en A. S. de Jonge uit Middelburg, ir. C. A. L. Horstmann uit Sas van Gent en A. Hendrikse uit Terneuzen Voorts zijn hier als verte genwoordigers van de werkgevers de heren J. F. de Klerk, directeur N.V. Scheepsbouw My. „Terneuzen". drs K. Veldkamp, directeur der N.V. Alginac te Schore, en E. H. van Dorsselaar, directeur van de N.V. Clitex te Clinge en als vertegenwoor digers van de werknemers de heren J. Jacobs, Sluiskil (K.A.B.), M. L. Vlissineer ernstig gewond bij autobotsing Een „lift" met noodlottige afloop Dinsdagmiddag is door onbekende oorzaak een Ford-personenauto, ko mende uit de richting Den Haag op de Rijksweg bij Sassenheim door de heg gereden, die de verkeersbanen voor de verschillende verkeersrich- tingen op deze drukke weg van elk aar scheidt. De auto reed met grote vaart op een uit de richting Amster dam komende personenauto, die met een snelheid van ongeveer 120 km. per uur reed. Beide auto's werden volkomen ver pletterd. De twee inzittenden van de Ford-auto liepen zeer ernstige ver wondingen op; zij werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het waren J. F. uit Zaandam en C. J. van E. uit Vlissin- gen, die als lifter meereed. De be stuurder van de andere auto, D. H. uit Velsen, kreeg geen enkele ver wonding, maar liep alleen een shock op. Gisteravond was de toestand van beide gewonden bevredigend. van Liere, Terneuzen (N.V.V.) en P. Meliefste, Middelburg (C.N.V.). De Zeeuwse middenstand wordt verte genwoordigd door de heren W. P. J. Baars, Middelburg, P. J. van Kam pen, Óostburg en J. H. Roose, Goes. Naar Walcheren. Vanavond steekt het gezelschap nog over via Breskens-Vlissingen naar Walcheren. De minister zal dan in hotel „De Burg" te Middelburg logeren. Ook op Walcheren worden, zoals gemeld, enige bedrijven be zocht, waarna het bezoek wordt ge ëindigd met een besloten conferentie over Zeeuwse aangelegenheden in hotel „De Burg" en een persconfe rentie. Ernstige aanrijding bij Kapelle Toen de wielrijder, de heer H. W. uit Kapelle, Donderdagmiddag van de Postweg kwam fietsen en huiswaarts kerende, bij de Vroonlandseweg wilde over steken, heeft hij vermoedelijk niet gemerkt dat achter hem een per sonenauto kwam aanrijden. Het ge volg was, dat hij door de auto werd gegrepen. Hoewel de bestuurder, de heer F. M. T. Z. uit Rotterdam, krach tig remde, kon hij een botsing niet meer vermijden. De heer H. W. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis „Oostwal" te Goes vervoerd, nadat dr. Risseeuw uit Kapelle eerste hulp had verleend. Ingenieurs op bezoek op Schouwen-Dui vel and Gisteren arriveerden 300 leden van het Koninklijk Instituut van Ingenie- nieurs (afd. bouw- en waterbouwkun de) in Zierikzee voor een bezoek aan de dijkdichtingswerken op Schouwen. Duiveland onder leiding van de staf van de Dienst Dijkherstel Schouwen- Duiveland. Deze excursie is te be schouwen als een vervolg op de insti- tuuts-vergadering van 20 Mei, welke gewijd was aan de watersnoodramp van 1 Februari. Bij de dijkgaten te Ouwerkerk en Schelphoek werd een rondvaart door de overstroomde pol ders gemaakt. Het gezelschap kreeg hier een levendig beeld van de grote bedrijvigheid en de vorderingen bij deze omvangrijke waterbouwkundige werken. Per auto werd o.m. een be zoek gebracht aan de Schouwense Dijk, over het definitief herstel en de verhoging waarvan dezer dagen het eerste interim-rapport van de delta commissie werd uitgebracht. Vandaag worden nog enkele ande re punten bezocht. Trouwring na elf jaar teruggevonden De tuinder Jac. C. aan het Lange Weegje te Koudekerke verloor in 1942 zijn trouwring op een stuk tuin grond. Dat dacht hij tenminste. Tot zyn niet geringe verbazing vond hy dezer dagen de ring terug bij werk- zaayiheden in zyn tuin bij het huis. Een der bladen weet zelfs te mel den, dat deze verbouwing, welke ge paard ging met een nieuwe inrichting o.m. van de kamer van de hoofdinge nieur-directeur zelf, ongeveer 60.000 gulden zou hebben gekost. Toen ir. van der Burgt in October 1951 naar Haarlem kwam, ontwierp hij vrij spoedig een tamelyk ingrijpende ver bouwing, welke overigens in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar uitge voerd had moeten worden. Het werk geschiedde onder de dagelijkse lei ding van de hoofdingenieur-directeur persoonlijk, die in allerlei details ook telkens weer veranderingen moet hebben aangebracht. Men bleef zo vele weken achtereen aan het werk. De werkkamer van de hoofdinge nieur-directeur werd verkleind, maar kreeg een voorportaal met een bal- ken-zoldering, die de illusie wekt, dat men zich in het vooronder van een schip bevindt. De ramen werden voor zien van brede houten vensterbanken van kostbare houtsoorten en naar ontwerp van een technisch ambte naar van zijn dienst, liet de hoofd ingenieur-directeur een kostbaar schrijfbureau vervaardigen. "Voorts werd de kamer versierd met schilde rijen, die ook al in opdracht van ir. van der Burgt werden vervaar digd door een waterstaatsambtenaar. Deze werd daarvoor van zijn dienst vrijgemaakt om landschappen te gaan schilderen od de Waddeneilan den, in IJmuiden en elders. Een en ander werd aanleiding tot een gespannen verhouding tussen de hoofdingenieur-directeur en een on der hem geplaatste hoofdingenieur, die voor het Noordzeekanaal verant woordelijk is. Een aanzienlijk deel van het uitgegeven bedrag zou ont trokken zyn aan het geld, dat be- Toppunt van technisch vernuft en schoonheid voorvork - verdiepte spatborden trommclrera voor on terugtraprem achter Niros lak- en chroom werk. Dit Is geen motorfiets en dit Is geen bromfiets, - dit Is een klasse apart. Zie eèns die prach tige vloeiende Ifln, de elegante wijze waarop het reservoir in het frame is opgenomen. Let op de practische plaats van de krach tige motor.De Batavus Bilonet vervult de hartewens van leder die afwisselend normaal fietsen en rustig motorrijden wil - zonder dat hiervoor een rijbewijs nodig is. Geboortehuis van Jacob Cats wordt gerestaureerd Te Brouwershaven is een begin ge maakt met de restauratie van de ge vel van het geboortehuis van Jacob Cats in de Noordstraat. Het geheel zal worden opgetrokken in middel eeuwse stijl, zoals het destijds ge weest is, met trapgevel en luifel. De woning zal zeker passen in het oude stadje en thans zeker een beziens waardigheid worden voor toeristen. SLECHT WEER ALS „SPELBREKER" Nieuwe dijk komt meer landinwaarts te liggen Het aanhoudende slechte weer speelt de Rijkswaterstaat en de aanne mers zodani- parten, dat de sluiting van 't stroomgat aan de Veerhaven te Kruiningen niet op de streefdatum, 22 Juli, zal kunnen geschieden. Zo als gisteren reeds gemeld werd, maak te de golfslag 't moeilijk om het f y- ne stortwerk op de drempels uit te voeren. De weersvooruitzichten voor vandaag waren ook niet beter, zodat de pijler-caisson van 22.50x11 meter nog niet kan worden geplaatst. Het Is onmogelijk te zeggen, wanneer dit thans wel kan geschieden, daar men hier volkomen afhankelijk is van het weer. Intussen wordt niet in het minst door de inwoners van Kruiningen met spanning deze laatste fase van de strijd gevolgd. Wanneer de midden- pijler zal zijn geplaatst, wordt aan de Westelijke zyde tussen de Phoenix Bx206 en de pijler een combinatie van caissons, met een totale lengte van 33 meter en een breedte van 15 meter, gezonken, waarna tenslotte aan de Oostelijke zyde de 62.50 meter lange Engelse reuzen-caisson de pol der van de zee zal afsluiten. Hierna zal een begin kunnen wor den gemaakt met het maken van de dijk van de Veerhaven, hetgeen een paar maanden zal vergen. Deze dyk zal meer landinwaarts komen te lig gen dan de vroegere, omdat ook de aanleginrichting voor de provinciale Geslaagd voor artsenexamen Aan de Klinische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor het arts examen de heer Th. A. Bos uit Mid delburg. boot meer achteruit zal worden ge bouwd. Terwijl de haven nl. voorheen een diepte had van plm. 7 a 8 meter, is deze door uitschuring bijna 25 me ter diep geworden. Bovendien zal de coupure in de dijk iets hoger komen te liggen, zodat de op- en afrit ook meer ruimte op het havenplateau vraagt. Zeeuwse jongens en meisjes naar Engeland Vanmorgen vertrokken 12 jongens uit het Zeeuwse Rampgebied vanuit Goes naar Engeland om daar als gas ten van de Rotary-beweging een va- cantie door te brengen. Maandagmor gen volgen nog 6 meisjes en 12 jon gens. Notarieel examen In Den Haag is geslaagd voor het examen notarieel 2e gedeelte, de heer notarieel examen 2e gedeelte, de heer C. E. Franken, te St. Jansteen. PTT loste „puzzle" op Dezer dagen meldde men ons uit Hoofdplaat, dat een voor deze ge meente bestemde brief in Antwerpen terecht kwam en op zijn reis werd voorzien van de mededeling „ontoe reikend adres". Een vergissing, wel ke de beste kan overkomen. Daarom maken wij ook gaarne melding van een geval, waaruit anderzijds de bij zondere „service" van de P.T.T. blykt. Onlangs stuurde een firma uit Duitsland een drukwerk in couvert aan een Goese relatie. Het adres luid de: „Sporthuis Olympia, Keizersdyk hoek Ganzepoort". Wellicht leefde de Duitse typiste in de veronderstelling dat „Ganzepoort" een plaatsnaam was. Het drukwerkje belandde zo doende op het bureel onbestelbare brieven van het postkantoor 's Gra- venhage, waar men aan het puzzlen sloeg. De oplossing was snel gevon den, want reeds enkele dagen na de verzending gleed het poststuk met de bemerking „zie Goes", by de gead resseerden in de brievenbus! Centrale bibliotheek voor het platteland Plan van de Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken De onlangs opgerichte Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in Zeeland heeft het plc opgevat een nieuwe bibliotheek te stichten, welke verzorgd zou worden door een eigen bibliothecaresse. Deze bibliotheek zou uitsluitend voor het platteland be stemd zijn. De Bond wordt hiertoe in staat gesteld door steun van Rijk en provincie. De bibliotheek zal vanuit een cen traal punt in steeds wijder kring het platteland van boeken kunnen voor zien, aanvankelijk door het zenden van z.g- boekenkisten. Maar als ideaal ziet het bestuur de Boekenauto, zoals deze reeds door verschillende andere pro vincies rijdt, telkens voorzien van een nieuwe „lading". Dan kan ook de bi bliothecaresse zelf in de dorpen komen om de mensen van advies te dienen en persoonlijk allerlei dingen te verzor gen. Het ligt in de bedoeling het plat teland op deze wijze zowel van ont spanningslectuur, als van studieboeken te voorzien. schikbaar diende te zyn voor onder houd van dit kanaal. Het conflict tussen beide ingenieurs, die studiege noten zyn geweest, is op het depar tement bekend geworden, waarop minister Algera een commissie van onderzoek heeft benoemd. De be vindingen van deze commissie werden ten slotte aanleiding tot een disci plinaire overplaatsing van ir. van der Burgt, die reeds sinds 30 Maart van Haarlem naar de directie Zuid-Hol land is verplaatst en die nu per 1 September a.s. naar Zeeland komt. De dienst in Haarlem wordt tydeiyk waargenomen door prof. ir. T. H. van Wisselingh; per 1 September wordt, zoals bekend, ir. Th. Heyblom uit Middelburg belast met de leiding van de directie Noord-Holland. Naar aanleiding van het boven staande hebben wij ons gewend tot het departement van Waterstaat. Wij meenden namelyk, dat het in Zeeland een ietwat merkwaardige in druk zou maken, als juist in een pe riode, waarin vande Rijkswaterstaat in onze provincie zeer veel geëist wordt, de opvolging van ir. Th. Hey blom geregeld zou worden bij wijze van disciplinaire maatregel. Ten departemente verzekerde men ons, dat de onderhavige dagbladarti kelen in wezen juist zijn. Inderdaad heeft ir. van den Burgt gelden voor doeleinden besteed, voor welke zij niet bestemd waren. Daar over ontstond een conflict met een der hoofdingenieurs en dat leidde tot tijdelyke plaatsing van ir. v. d. Burgt in Zuid-Holland. Deze overplaatsing geschiedde evenwel op een moment, waarop reeds vast stond, dat ir. van den Burgt, op grond van zyn onbetwyfel- bare capaciteiten, naar Zeeland zou gaan. Het is dus juister te spreken van een administratieve, dan van een dis ciplinaire maatregel, zo verzekerde Waterstaat en men voegde hieraan toe: Zeeland wordt allerminst be schouwd als deportatieoord! Vacantie achter IJzeren Gordijn Het „Landelijk Comité voor Volks hulp" te Amsterdam deelt mede, dat het een aanbod van.de Hongaarse re gering, om kinderen uit het rampge bied een vacantie in Hongarye te la ten doorbrengen, heeft aanvaard. Ruim 80 kinderen onder meer uit Zierikzee, Terneuzen en Middelburg, zyn gisteren in de vooravond uit Rot terdam per trein vertrokken. De groep wordt begeleid door een tiental leiders en leidsters. Omwenteling in vlasindustrie (slot van pag. IJ Voorts zal bij samengaan van vlas industrie en vlasspinindustrie de tus sengroep van linthandelaren, die thans het eindproduct (het vlaslint) van in dustrie naar spinnerij brengt, overbo dig worden. Dit is een kleine, doch so ciaal sterke groep. Een andere consequentie is, dat de vlasser zijn kennis zal moeten uitbrei den tot de vlasgarens en voorts, dat de rol van de arbeid in beide bedrijfs takken relatief zal afnemen. (Thans zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer 2000 personen direct bij de vlasindus trie betrokken). Andere aspecten Andere aspecten, welke de „revolu- ,_e" biedt, zijn de mogelykheid tot verwerking van het totale jaarlijkse vlasareaal (circa 25.000 H.A-) in Neder land en het in ons land verspinnen van deze gehele jaarlijkse productie. Tot nu toe wordt jaarlijks nog de opbrengst van circa 10.000 H.A. stro- vlas geëxporteerd, ter /yl slechts 1/10 van de jaarlijkse productie in Neder land tot vlasgaren wordt versponnen. Tenslotte lijkt de vraag gerechtvaar digd of de proeven, welke thans wor den gedaan om een oplossing te vin den voor het sinds jaren bestaande rootwaterprobleem niet overbodig zul len worden en daarmede ook het aan leggen van kostbare rioleringen voor de afvoer van het rootvvater. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „De eerbiedige lich tekooi", (18 jaar), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De laatste grens" (Bend of the River), (14 jaar), 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Singin' in the rain", (alle leeftijden). 7 en 9 uur (met optreden prof. Cordini); Luxor: ..Op de bres". 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Tien van het vreem delingenlegioen", (14 jaar), 8 uur. DOMBURG. Vandaag „Met de A.V.R.O. naar Ti-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2