PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communistische opmars aan centrale front in Korea gestuit Omwenteling in vlasindustrie binnen viif jaar een feit? BILT Kantlijn IN S0WJET-REGI0NEN VINDT ZUIVERING VOORTGANG GELUIDSBARRIÈRE BOVEN SOESTERBERG DOORBROKEN 196e Jaargang-No. 166 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B, den Boer. Adjunct W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 CL per mm. Minimum p. advertentie t 2.-. 'ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regelsi van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef 2475 (bgg. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr C ICQ, telef 26 TEGENOFFENSIEF VAN GEALLIEERDEN Opperbevel van de V.N. eist daden van Noordelijke onderhandelaars De geallieerden zyn aan het centrale front in Korea een tegenoffensief begonnen. Men spreekt aan het front van „het grootste offensief in twee jaar". Het offensief is ingezet tussen „Sluipschuttersheuvel" en de rivier de Poekan. Er wordt „bevredigende" voortgang gemeld. Het tegenoffen sief, waaraan 45000 Zuidkoreanen deelnemen, wordt gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen. Volgens beri chten zou de communistische opmars aan het centrale front Donderdagmiddag geheel zijn gestuit en zouden de communisten zeer zware verliezen he bben geleden. Het geallieerde tegenof fensief wil de Chinezen terugdrijven voor zij gelegenheid hebben gehad hun nieuwe stellingen te consolideren. Het opperbevel van de V.N. heeft in krachtige bewoordingen van de Noordelijke onderhandelaars geëist, dat zij onmiddellijk besluiten tot het doen van de nodige stappen voor het tekenen van een wapenstilstand. Van gezaghebbende zijde is Donder dag verklaard, dat de geallieerde onderhandelaars de Noordelijken heb ben medegedeeld, dat zij voldoende waarborgen van het opperbevel der V.N. hebben gekregen, dat president Syngman Rhee van Zuid-Korea zal medewerken bij de naleving van de De predikantenstand is een stand van schuldenaars, aldus werd gezegd in een beschouwing uit het orgaan van de Bond van Neder landse Predikanten, die wij Woens dag afdrukten. Het Dagblad van het Oosten (on- afli.) tekent bij deze beschouwing aan, dat tot schrale troost van de pre dikanten gezegd moet worden, dat zij niet de enige is. De leraren vechten eveneens reeds geruime tijd tegen een verpauperi- sering, die bedroevende vormen heeft aangenomen. Ook de lerarenstand dreigt een stand van schuldenaars te worden. Daarnevens zien wij de officieren optornen tegen de kwalificatie „klei ne middenstanders", die hun door een der ministers is opgedrongen. Een recent onderzoek naar de financiële positie der officieren heeft aange toond, dat ten minste een derde van deze groep voor een behoorlijk be drag in het krijt staat. Ook de offi cierenstand is een stand van schul denaars. Beide laatstgenoemde groepen wor stelen moeizaam voort in het Geor ganiseerd Overleg met de regering, dat tot dusver tot geen bevredigend resultaat leidde. Deze besprekingen worden geacht vertrouwelijk te zijn en wij verkeren in de mogelijkheid, te publiceren wat ons daaruit bekend is. Wellicht wordt weldra een tipje van deze sluier opgelicht wanneer de (inmiddels toegestane) interpellatie- Roosjen in de Tweede Kamer wordt gehouden. Er wordt, zó zegt het orgaan van de Bond van Nederlandse Predi kanten, van de dominee een uit gesproken leiderskracht geëist. Dat is nu precies wat, in een ander vlak, ook van de leraren en officie ren wordt verlangd. Leiderskracht, wat is dat? Het is de kracht om aan eigen of anderer denkbeelden gestal te te geven; om ze te toetsen, te com bineren, te kneden, om ze over te dragen op hen, die deze leiding wil len aanvaarden. Het is de kracht om anderen te bezielen. Die gave hebben er niet velen. Lei derskracht eist een combinatie van denkkracht en daadkracht, die zeld zamer wordt naarmate zij harmoni scher in één persoon is verenigd. Lei derskracht vraagt ook moed om, te gen de opinie van meerderheid of machtsgroep in, voor een idee op de bres te staan. Wjj zijn het ten volle eens met de predikanten, dat dit de gaven zijn, die de voormannen der gemeente nodig hebben. Anders degradeert ,.het won dere ambt" tot een administratieve betrekking met vrij wonen. En zulke betrekkingen lokken de ware leiders niet aan. of zij nu leiding moeten ge ven aan een parochie, een bataljon of een klas pubers. Heeft het kerkvolk, geeft de Ne derlandse regering zich van dit alles rekenschap? Juist Zaterdag lazen wij in de Me morie van Antwoord aangaande het Europees Leger de volgende passage: „Waar mogelijk neemt de regering steeds met kracht stelling tegen de tendenz om salarissen en emolumen ten op te voeren". Dat is dus het standpunt van tien Nederlandse ministers, w.o. de heer Beel, minister van Binnenlandse Za ken. Maar diezelfde minister van Binnenlandse Zaken stuurde drie da gen later een nota aan de Kam^r met de mededeling, dat ernstig over wogen wordt, bijzondere salarissen te gaan betalen voor de topfuncties. Hoe nu Gaat het ene deel van' de regering met kracht de tendentie be strijden, waaraan een ander deel wil toegeven? Of ligt het accent mis schien op de uitdrukking in de M. v. A. „waar mogelijk"? "M.a.w.: Wil men alleen topsalarissen betalen als de bekwame figuren eerst by drie, vier tegelijk weglopen, zoals bij Eco nomische Zaken, zodat men tenslotte wel betere salarissen moet betalen? Als dat zo is. zou de bekwaamsten onder de predikanten, leraren en of- bestandsvoorwaarden en dat er niet langer reden is om het sluiten van een wapenstilstand uit te stellen. Verder is aan de Noordelijken te Panmoendjon medegedeeld, dat het geallieerde opperbevel niet van zins is, de Noordelijke eis in te willigen, dat meer dan 27.000 Noordkoreaanse krijgsgevangenen, die de vorige maand op bevel van Rhee zijn vrijge laten, weer gevangenen genomen moeten worden. De geallieerde dele gatie had de Noordelijken gezegd, dat zij in het begin van de oorlog veel meer krijsgevangenen hadden vrijge laten, zodat zij zich zouden moeten neerleggen bij de vrijlating van de gevangenen in Zuid-Korea. Volgens Amerikaanse functionaris sen te Washington is het standpunt van het geallieerde opperbevel aan de Noordelijken op besliste wijze uit eengezet. Aan de Noordelijken zou duidelijk gemaakt zijn, dat het op perbevel der V.N. van gevoelen is, dat er niets meer te bespreken valt en zijn standpunt definitief is. Van gezaghebbende zijde is er op gewezen, dat een definitieve vaststel- Straaljager neergestort Piloot bleet ongedeerd Te Bilthoven is een straaljager neergestort van de Nederlandse luchtmacht. Het toestel was in een vrille geraakt. De piloot, de eerste luitenant-vlieger R. H. A. Schmidt Crans uit Voorschoten, is met zijn pa rachute behouden op de vliegbasis Soesterberg neergekomen. Het vliegtuig kwam terecht in de verversingsvijver van het gemeente lijk zwembad „Brandenburg" te Bilt hoven. Enkele stukken vielen in een boomgaard. Materiële schade op de grond werd niet gemeld. ling van de bestandslinie, met het oog op het Noordelijke offensief en het geallieerde tegenoffensief, voor het tekenen van de wapenstilstand moet geschieden. De commissie voor buitenland se zaken van de Amerikaanse senaat heeft Donderdag strenge geheimhou ding gelast voor een verslag van Ro bertson over zijn overeenkomst met president Rhee, dat hij aan de com missie heeft uitgebracht. Robertson had zich aanvankelijk voorgenomen, hedenavond voor de radio en de tele visie over zijn missie naar Korea me- delingen te doen. Tragisch overlijden in Amsterdams hotel Millionnair stierf eenzaam Nauwelijks 250 km verwijderd van de geboortestad, welke hy in geen halve eeuw had gezien en die hy nog éénmaal voor zijn dood wilde bezoe ken, is een Amerikaanse Nederlander in een Amsterdams hotel plotseling overleden. Weinige uren na de aankomst van de 74-jarige millionnair Pieter Koerts uit Michigan op Schiphol, werd zijn gebalsemd stoffelijk over schot door Amerikaanse en Neder landse familieleden uitgeleide gedaan naar deze zelfde luchthaven. Pieter Koerts stierf zonder zijn geliefd Delf- zijl te heb,ben mogen zien. Opgeveer 47 jaar geleden emigreer de ae toen 27-jarige huisschilder Pie ter Koerts naar de Verenigde Staten. Aanvankelijk hoorde men weinig van hem. Later vernamen de familieleden die in Nederland waren achtergeble ven, dat Pieter carrière had gemaakt en een zeer welgesteld man was ge worden. Vorige week vloog Pieter Koerts, in gezelschap van zijn zoon Albert en kleinzoon Peter, naar Nederland Zjj namen hun intrek in een groot Am sterdams hotel. In de loop van de middag bracht een kellner enige ver frissingen op de kamer van de mil lionnair. Deze kellner was de laatste, die Pieter Koerts nog levend heeft ge zien, aldus de „Tel." De man, die nog eenmaal Delfzijl had willen zien. werd overvallen door een plotselinge hart aanval. De zoon vond de vader dood op de kamer. Regeringswijzigingen in Oekraine en Estland Radio Kief heeft Donderdag ge meld, dat T. A. Strokatsj is benoemd tot minister van binnenlandse zaken van de Sowjet-republiek Oekraine. De radio maakte geen melding van Strokatsj' voorganger, Mesjik, die tot op heden deze post bezette. Dit is de derde regeringswijziging in een Sowjet-republiek sinds de val van Beria. Woensdag meldde radio-Tiflis dat de minister van binnenlandse zaken van Georgië, Dekanozof, was ontsla gen als lid van het partijbestuur in Georgië en Donderdag maakte het Estlandse blad „Rahva Haal" bekend, dat Oessenko als minister van justi tie in Estland was vervangen door Raudsaloe. Oessenko is een Rus, Raudsaloe een Est. Strokatsj werd in April j.l. door Mesjik vervangen. In April werd te vens A. Pirogof ontheven van zijn functie als minister van staatscontro le. In Februari was reeds V. Gar- boezof ontslagen als voorzitter van de plancommissie voor de Oekraine en in Mei werd L. G. Melnikof als secre- Politieman viel uit auto De Apeldoornse politieman H. J. is op de Brouwersmolenweg achterover uit een rijdende politie-bestelauto ge vallen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Juliana ziekenhuis over gebracht. Het slachtoffer is waar schijnlijk door een samenloop van om standigheden tegen de, blijkbaar niet goed gesloten, achterdeur gevallen, die het op dat moment begaf. ficieren niets anders overblijven, dan ook maar eerst eens weg te lopen om daar mee het pad te effenen voor hun opvolgers. En wanneer hun roe- pingsgevoel hun dat verbiedt, zal hun stem blijven klinken als die van een roepende in de woestijn. Intussen: een volk en een regering, die zo hinken op twee gedachten, missen het recht om te klagen over mislukte herhalingsoefeningen, ver vlakking en verwildering van de jeugd, ontkerstening van de natie. Want dat zijn dan slechts de onver mijdelijke verschijnselen in het kiel zog van een schip, welks bemanning het cr niet over eens kan worden, of men een kapitein met officieren op de brug wil hebben of liever maar alle matrozen tegelyk aan het roer. tal is van de Oekrainse comunistische partij vervangen door de ondersecre taris, Diritsjenko. Strokatsj werd in Januari 1946 be noemd tot volkscommissaris voor bin nenlandse zaken en in Maart 1946, toen de commissariaten werden ver vangen door ministeries, tot minister. Toen in April 1951 een nieuwe lijst van ministers werd gepubliceerd, bleek hij nog minister van binnenland se zaken te zijn, doch op de lyst van April j.l. werd als minister van bin nenlandse zaken Mesjik genoemd. H.M. Koningin Juliana heeft, verge zeld door Z.K.H. Prins Bernliard, Woensdagavond te Rotterdam in het Bparta-stadion de openingsdemon stratie bijgewoond van de Gymnae- strada 1953". Bij aankomst van het koninklijk paar: door een erehaag van turnsters begeven de Koningin en de Prins zich naar hun loge in het stadion. Grote Vier zullen in Zwitserland bijeenkomen De Zwitserse Bondsraad heeft geen bezwaar tegen een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier op Zwitserse bodem. De raad deelde dit mee na een speciale bijeenkomst, die belegd was, nadat de Franse ambassadeur '"'iauvel het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken om zijn mening hierover had gevraagd. Prinsessen winkelden in New-York Na de nacht in het Waldorf-Asto ria hotel te hebben doorgebracht, heb ben de prinsessen Beatrix en Irene Donderdagochtend winkels en waren huizen aan de Fifth Avenue bezocht, 's Middags woonden zij een voorstel ling by, waar een film volgens het cinerama-systeem werd vertoond. Het was de eerste maal, dat de prinses sen een dergelijke filmvoorstelling waarbij 1 beeld op een groot gebogen scherm wordt gepro jecteerd en het geluid uit een aantal luidsprekers in de zaal komt. Minister Luns sprak met premier Nehroe De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken. mr. Luns, die op het ogenblik in India vertoeft, heeft Don derdag een uur met premier Nehroe fesproken. Vervolgens had hg een on- lerhoud met de Indische minister van financiën. Grootse repetitie geslaagd Gisteren om kwart voor vier in de middag, is boven Soesterberg voor het eerst de geluidsbarrière doorbro ken. Het was de hawker hunter, het vliegtuig, dat de Nederlandse me teors gaat vervangen, met invlieger Neville Duke aan de stuurknuppel. Van 14.000 voet dook Duke naar be neden en twee zware knallen bewe zen, dat de snelheid van het geluid overtroffen was. Duke doorbrak reeds meer dan 70 maal de geluidsbarrière en kent alle verschijnselen, waarmede dit gepaard gaat. Gisteren vloog Duke over om de generale repetitie van de grote Na- vo-luchtvaartshow, die Zaterdag bo ven Soesterberg gehouden wordt, mee te maken. De R.A.F. was er met de pijlsnelle Nederlandse tanker bij Kaapstad lek gestoten Het 10.560 ton metende Nederland se tankschip „Sliedrecht" is Woens dagavond, toen het de Tafelbaai bin nenvoer, op een zich onder water be vindend obstakel gestoten, waardoor er een scheur in de romp kwam. Ook in enkele tanks, waarin 16.000 ton olie werd vervoerd, ontstonden scheuren, zodat honderden tonnen olie in de zee vloeiden. Het vaartuig, dat in de baai voor anker is gegaan, bevindt zich niet in onmiddellijk gevaar. De havenautori teiten hebben echter geen toestem ming gegeven om de haven binnen te lopen, voordat de lekken in de olie tanks zijn gedicht. Het schip is eigendom van de N.V. Phs. van Ommeren's Scheepvaartbe drijf te Rotterdam. ROOTPROCES WORDT OVERBODIG Vérstrekkende gevolgen voor de Zeeuwse vlasserswereld Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn deskundigen in vlas serskringen van mening, dat de ommekeer in de vlasindustrie ten gevolge van een wijziging in het bewerkingsprocédé inderdaad ver strekkende gevolgen zal hebben. Zoals bekend, zal de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, aan dit punt vandaag de nodige aandacht schenken tijdens zijn bezoek aan Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Men verwacht binnen vijf jaar een grote structurele wij ziging, welke met name ook voor de Zeeuwse vlasindustrie een aantal sociaal-economische problemen tengevolge zal hebben. De directe oorzaak is het feit. dat in 1946 te Delft door het Vezelinsti tuut in samenwerking met het Insti tuut voor Natuurwetenschappelijk On derzoek begonnen proefnemingen op kleine schaal, geleid hebben tot ver rassende resultaten. Het gehele kost bare en langdurige rootproces zal in de toekomst vervallen. De zwingelmachi- ne (turbine) zal vervangen kunnen worden door een eenvoudig „onthou- tingsapparaat" en de vlasindustrie zal dan zelf het bewerkingsprocédé kun nen voortzetten. Het z.g. „hekelen" dat nu nog door de spinnerijen gedaan wordt, zal in de vlasindustrie zelf kun nen geschieden, evenals het voorspin- nen. Het drogen van het vlas op de weide zal overbodig worden, hetgeen het o.m. mogelijk zal maken ook in de vlasindustrie continu te werken. Het systeem verandert dus gron dig en theoretisch gesproken kan elke vlasserij én vlas- en spin- industrie worden! Dit is dus het resultaat van de in 1946, in opdracht van de Ondervak groep Vlasbewerkende Industrieën, begonnen proefnemingen met het kunstmatig bewerken van vlas. Een groot aandeel hierin had drs- Selling, die aanvankelijk bij wijze van hob by thuis het procédé bestudeerde. Naderhand bouwde men in Delft een semi-technische apparatuur en in 1952 kwam men tot de genoemde resultaten Deskundigen uit vlasserskringen, die in de gelegenheid werden gesteld te Delft van het nieuwe systeem kennis Proefbedrijf in Delft Naar wij vernemen bestaan er plannen om op korte termijn te komen tot het stichten van een proefbedrijf in Delft, ter afwik keling van de thans reeds be reikte resultaten in de vernieu wing van de wijze van vlasbe werking. De kosten, welke aan het stich ten van zulk een proefbedrijf verbonden zijn, belopen een mil- lioen gulden. illilHiilllllHIHIIilllllllllillllllHIIHIIIIIIiü te nemen, hebben verklaard, dat er inderdaad een revolutie in de vlas industrie op handen is. Consequenties. De consequenties zijn groot. Zo zul len de vlasindustrie en de vlasspinin- dustrie tot nu toe twee afzonderlij ke bedrijfstakken samenvallen, waardoor de bedrijven een grotere omvang zullen krijgen. In vlassers- kringen is men van mening, dat slechts coöperatief werken nog mogelijkheden zal bieden. Van de 450 zelfstandige vlassers in Zeeuwsch-Vlaanderen zou den er ongetwijfeld velen terugvallen tot de positie van werknemer, daar de kapitaalsfactor een grote rol zal gaan spelen. (Vervolg op pag. 2) venam, voorgevlogen door flight lieutenant Buchan, die met een stijg- snelheid van 3 km per minuut vrij wel loodrecht omhoog schoot. Italianen lieten met hun thunder- jets een aantal prachtige stuntma noeuvres zien, evenals de Nederland se thunderjetvliegers onder leiding van luitenant kolonel De Zwaan en drie sabres van de Canadese lucht macht. Het is nog niet zeker dat „ruiten vier", het meteor-stuntteam, Zater dag zal meevliegen, aangezien de lei der, majoor Wansink, een lichte oor ontsteking heeft. Vliegt dit team niet. dan zal een kort geleden ge vormd stuntteam meteors van Soes terberg onder commando van ma joor-vlieger Droste demonstreren. Majoor-vlieger G. Sonderman gaf een goede demonstratie met de lok ker s-11 en ten slotte kwamen 8 can- berra-bommenwerpers van de R.A.F. brullend over als sluitstuk van dit overigens kleine voorproefje van a.s. Zaterdag, het grootste vliegfeest van Europa, waarvoor op dit ogenblik alleen nog maar staanplaatsen te krijgen zyn. Bejaarde auteur Belloc na val overleden De Britse auteur Hilalre Belloc is in de leeftijd van 82 jaar overleden. Zon dag j.l. kwam hij in zijn huis te King's Land (Sussex) te vallen bij een open haard. Hij liep daarbij brandwonden op aan hoofd en schouder en werd naar het R.K. ziekenhuis te Guild ford vervoerd. De hier uitgevoerde operatie mocht niet meer baten. Belloc werd geboren te St. Cloud in Frankrijk. Hij bezocht de „Oratory School" te Birmingham, diende in het Franse leger en keerde in 1892 terug naar Engeland, waar hij in 1902 werd genaturaliseerd. Hij schreef gedich ten, geschiedkundige werken, mono grafieën en reisbeschrijvingen. Belloc was een groot vriend van K. Chesterton. Weinigen van zijn gene ratie konden Bellocs scherpe tong evenaren. Hij beschouwde de reformatie, die van Engeland een protestants land maakte, als „een catastrophe", die „het geld van de kerk in de handen van een nieuwe plutocratie bracht". Generaal Navarre voorspelt harde strijd in Indo-China De Franse bevelhebber in Indo-Chi na, generaal Navarre, heeft te Parijs verklaard, dat de Vietminh-opstande- lingen aan het einde van de regentijd (in October) in Tonkin, Laos of Mid- den-Vietnam kunnen aanvallen, wan neer zij maar willen. „De mobiele strijdkrachten van de Vietminh. waar van de totale st rkte overeen komt met ongeveer acht divisies, zijn nog nooit zo sterk geweest", aldus de ge neraal, die hieraan toevoegde: „Wij moeten ons voorbereiden op een bui tengewoon harde strijd in de herfst". DE VERWACHT: KANS OP ONWEER. Half tot zwaar bewolkt, plaatselijk enkele buien, hier en daar met on weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. In het Zuid-Oosten van het land iets warmer. Elders ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 18 Juli Zon: op 4.41 onder 20.51 Maan: op 12.57 onder 22.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1