Vrouwenpagina Onze Een huisapotheekje mag in onze woning niet ontbreken WENNEKER TWEE KLEINE IJDELTUITJES JURKJES voor de jongere garde VAN VROUW TOT VROUW LENS VRIJDAG 17 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT c ALS JANTJE ZIJN HAND BRANDT Onderhoudt het even zorgvuldig als uw linnen- en provisiekast Er zyn gezinnen, waar de huisvrouw, als Jantje zyn hand brandt of Marietje een gat in haar knie valt, onmiddellijk paraat zijn. Ze behouden te allen tjjde haar kalmte, weten precies wat haar te doen staat en, wat zéér belangrijk is weten wat er in huis is aan medicamenten en verplegingsartikelen. Maar er zyn ook gezinnen, waar de huisvrouw op het critieke moment zenuwachtig de hele boel in haar linnenkast ondersteboven gooit, omdat ze „dacht", dat er nog ergens een tube brandzalf lag, of een flesje mer- curochroom, en toch in ieder geval een buisje aspirine! Maar néén. de brandzalf is nergens te vinden, het flesje mercurochroom is leeg en, ja, er is wèl een roestig schaartje en ook een doosje met witte tabletjes, maar Zou het asperine zijn? Of zyn het vitaminetabletten Of is het nóg wat anders? Een tijdje geleden heeft een van de leden van het gezin eens zulke witte tabletjes gehad op voorschrift van de dokter. Die zouden het ook wel kunnen zijn. Och, veel kwaad zal het niet kunnen; baat het niet, dan zal het ook wel niet schaden! Maar misschien waren de witte ta bletjes, die uw man kreeg, wel Pron- tosiltabletten, mevrouw, of behoor den zjj tot de z.g. sulfapreparaten, die alleen op dokters attest te verkrijgen, en dan nog in nauwkeurige dose ringen in te nemen zyn. Wist U, dat het gevaar van naderhand optreden de stoornissen in de samenstelling van het bloed, in het geheel niet denkbeeldig is, wanneer U op eigen houtje te veel van deze onschuldig uitziende pilletjes slikt? Meestal worden deze preparaten voorgeschre ven voor een kuur, maar wanneer de ze ten einde is, gooit U dan alstu blieft de eventueel resterende tablet ten weg! Ook is het mogelyk, dat weer an dere medicamenten, pillen of tablet ten hun kracht en werkzaamheid ver liezen, wanneer ze te lang bewaard blijven. Neem geen risico! Gooi weg, die paar tabletten, die U overhoudt! U stelt er een eer in, een keurig opgeruimde linnenkast, naaimand en provisiekast te hebben, nietwaar? Maar waarom springen zoveel huisvrouwen op zo nonchalante en zorgeloze wijze om met geneesmidde len? Onderhoud en Heeft U wel een huisapotheek? Het komt er niet op aan, of het een mooi witgelakt kastje is van metaal of van hout. 't Kan ook een doos zijn, of misschien alleen maar de bovenste Ïlank in een kast. Hoofdzaak is, dat r er een heeft, endeze geregeld onderhoudt! Dan loopt U geen risi co, dat U op een gegeven ogenblik het opschrift op een fles niet meer kunt lezen; dat het middel dat U zoekt, niet meer voorhanden is; dat het flesje jodium is leeggelopen, en dat U eerst eens moet ruiken, of de fles, die U in de hand heeft, nu ben zine bevat of boorwater! In die tijd wordt de brandwond van Jantje's hand een lelijke blaar en blijft Ma- rietje's knie bloeden. Wat er in de huisapotheek thuis hoort? In de eerste plaats een koortsthermometer, een buisje jodi um of mercurochroom. Kinderen heb ben over 't algemeen angst voor de bruine (bijtende) jodium, daarom is mercurochroom te verkiezen. Voorts verbandmiddelen, zoals hydrophiel- gaasjes, (d.w.z. absorberend, dus vocht-aan trekkend verbandweefsel handsaplast, leukoplast, rolletjes ver bandgaas in verschillende breedten, verbandwatten en wat oude, schone linnen lappen, (voor compressen) een stuk taft, (voor Priesnitzverband) en zwachtel. Vingers van oude hand schoenen kunnen ook van veel nut zijn (vooral voor de huisvrouw), om een vingerverband op zijn plaats te houden. Wat in geen enkele huisapotheek mag ontbreken: de z.g. pijnstillende middelen, zoals aspirine; ontsmet tingsmiddelen voor de keel; talkpoe- der, glycerine en kamferspiritus, (een Europa's mooiste vrouwen gaan elkaar ontmoeten Yvonne Meijer uit Haarlem, die on langs de titel „Miss Holland 1953" wist te verwei-ven, zal volgende maand naar Turkije vertrekken om aldaar deel te nemen aan de offici ële verkiezing van „Miss Europa 1953". Dit concours van schoonheidsko ninginnen wordt op 25 Augustus ge houden in Instanbul, ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van deze stad. De Nederlandse deelneemster zal het moeten opnemen tegen 13 con currenten, n.l. uit de landen Duits land, Oostenrijk, België, Finland, Frankrijk, Groot-Brittanië, Grieken land, Ierland. Italië Portugal, Zwe den, Zwitserland en Turkije. Een nieuwe jurk wordt door elk meisje met vreugde begroet, vooral als het zo'n vlot zomers modelletje is. Wat zal ze er mee pronken! En moeder ziet haar dochter toch ook graag in iets nieuws. Het patroon is heel eenvoudig en als U het geheel van dezelfde stof maakt, heeft U niet meer dan 2 m. van 90 breed no dig. Het patroon van het voorpand knipt U langs de ingetekende lijn door, zodat U een bolerovormig zij- Èandje en een middenstukje krijgt. >e zijpandjes worden opgestikt. Aan de rugpanden vouwt U het beleg naar binnen, waarna U de knoopsgaten maakt. Zij- en schoudernaden sluiten en onderin de zijnaad als aansluiting op het onderkantje van het midden stuk een rugceintuurtje van 50 bij 3 cm. aan weerskanten meestikken. De vleugelmouwtjes maakt U van dub bele stof en zet ze ingerimpeld in het armsgat. De halsrand werkt U met schuine biesjes af. Het patroon van de achterbaan van de rok is ln de voorbaan aangegeven. U sluit de zij naden en zet de rok ingerimpeld aan het lijfje. Langs de bolero en 10 12 cm. van de onderkant brengt U een dan de rok als een rechte lap knip- garnering van puntband aan. pen, wat nog meer mogelijkheden En is dit jurkje van tweeërlei stof biedt tot een aparte garnering met ook niet alleraardigst Weer een an- biezen of randen van dezelfde stof der ideetje krijgt U, als U alleen het in een andere richting. Probeert U middenstukje en de ceintuur van af- het eens! stekend materiaal neemt. Streepjes ELLA BEZEMER. en ruitjes zijn bij dit modelltje even eens heel leuk te verwerken. U kunt JURKJE 8a9J t O. XV. 28. 50 L veel beproefd middeltje tegen ruwe handen), brandzalf, zinkzalf, vase line; laxeermiddelen; rust- en kalme ringsmiddelen; boorwater voor de ogen, en benzine om pleisterresten te verwijderen. Richt uw huisapotheek overzichtelijk in met de uiterste nauwgezetheid, zodat een kind er desnoods de weg in kan vinden, wan neer U het opdracht geeft iets te ha len. Ook als U op reis gaat, dient U een en ander bij U te hebben; een aspi rientje kan wonderen verrichten bij een opkomende hoofdpijn of kou. Mercurochroom en schaar plus een pakje hansaplast in uw tas en U bent gewapend tegen kleine verwon dingen. Zorg vooral, dat U een wond onmiddellijk desinfecteert met jodium of mercurochroom! Een bloedvergif tiging is snel opgelopen en dan is goede raad vaak duur ofniet te krijgen, vooral wanneer U uw va- cantie „in de rimboe" doorbrengt of in een van die afgelegen oorden, waar geen dokter of apotheek in de nabij heid is. W'JLLVLNHLl LANGS! LN VROUWEN LEVEN LANGER DAN MANNEN (DE GEMIDDELDE LEVENSDUUR) 67 I 171 AUSTRALIË M3 31 1 f 35" eiland MAURITIUS laagste leeftijd terwrvfc Professor Cilie en hel getal 13. De byna tachtigjarige professor dr. G. G. Cilié Sr. (populair bekend als „doctor Gawie") is de oudste van het thans levende, uiterst begaafde geslacht van die naam in Zuid-Afri- ka. Hij is befaamd om zyn enorme kennis, zyn eeuwige jeugd, zijn ori ginaliteit en om de speelse wijze, waarop hy de draak steekt met vele en velerlei zaken, die de meeste men. sen ernstig nemen, maar waaraan hy teveel komische kanten ziet om er serieus onder te blijven. In een verhandeling over de Vrouw in de moderne Maatschappij schreef hij onlangs: „Men wil de vrouw kn- ders hebben. Waarom eigenlijk? Zo als ze is, is ze al ènders genoeg!" Voor de vereniging van onderwij zers, die hem tot erelid benoemde hield hij deze week een toespraak, waarbij hg te velde trok tegen het bijgeloof nopens het getal 13. „Kijk", zei hij tot de verzamelde paedagogen, „ik sta hier als het levende voorbeeld van de onzinnigheid van dat bijgeloof. Ik ging op 13 Juli 1878 voor het eerst naar school, maar na een paar jaar werd ik er al weer afgehaald om op de boerderij te werken. Nadat ik zes jaar geboerd had ging ik naar school terug: op 13 Juli 1888. Op 13 Juli 1892 slaagde ik voor het junior-certificaat, op 13 Juli 1894 voor het matrikulasie-examen met de beste cijfers van geheel Zuid-Afri- ka (en toen dachten ze dat ik een slimme jongen zou worden), op 13 Juli 1895 slaagde ik voor het inter mediaire examen, op 13 Juli 1901 haalde ik in Edinburg myn B.A.- graad, op 13 Juli 1904 werd ik in Straatsburg doctor in de filosofie, oo 13 Juli 1910 werd mijn oudste zoon geboren. En wie durft nu nog bewe ren, dat 13 een ongeluksgetal is?" Wie nadere informaties over het getal 13 wil hebben kan prof. dr. Ci lié in Stellenbosch opbellen. Het te lefoonnummer? Dertien! Jersey, ideaal voor op reis Het vacantieseizoen is aangebro ken en daarmee is het oude probleem van „hoe pak ik het maximum aan garderobe in een minimum aan ruimte" weer actueel geworden. De oplossing luidt: jersey. Jersey kan men dragen op ieder uur van de dag, het vergt weinig ruimte, is kreuk- herstellerid en kan tegen een stootje. Jersey neemt niet veel plaats in en verlangt niet veel zorg; op een kleerhanger hangt het heel spoedig uit, ook al heeft het opgerold in een koffertje gezeten. Katoen is de grote mode, maarkreukt snel Wanneer de zon af en toe zo goed is om de bewoners van ons natte, re denrijke land met wat milde stralen te verwarmen, grijpen we met beide handen de gelegenheid aan om ons weer eens in een luchtig, kleurig zo- mertoiletje te steken. Zo'n echt hoogzomer-dingetje, waarvan we er he laas maar zo weinig in onze linnenkast behoeven te hebbenVooral de jongere garde, die zich gewoonlijk zonder mantel op straat vertoont zo gauw het weer dit toelaat, zorgt er we! voor dat haar japonnetjes dan tip-top in orde zyn, en voor haar werden bijgaande modellen ontworpen. Advertentie GENEVER „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" Katoen is dit jaar de grote mode en het meisje op de linkerfoto koos dan ook dit materiaal voor het jurkje, waarin zij naar een tuin feest ging. De japon werd namelijk gemaakt van katoenen popeline met een felgekleurde Schotse ruit in rood, groen, zwart en wit, en de rok blijft zo, mooi uitstaan, doordat er een stijve onderrok vanraffia onder wordt gedragen! Het is een opvallend jurkje, dat slechts bij te- paalde typen past; men moet er donker en slank voor zijn en zich goed weten te bewegen. De rok is aan de linkerzijde opgenomen, waar door de felgele onderrok te zien komt; het lijfje sluit met een knoop op de rechterschouder, terwijl de linkerschouder onbedekt blijft. Het bijpassende hoedje (op een tuinfeest verschijne men niet blootshoofds!) is van geel stro; de handschoenen zijn eveneens geel en de schoenen zijn zwarte pumps van Italiaanse her komst. De japon stamt trouwens ook uit Italië; ze is een ontwerp van „Vanna" in Milaan. Het enige be zwaar van deze modieuze creatie is, dat katoen zo snel kreukt! De lachende jongedame op de rech- terfoto draagt een blouse waarover elke vrouw vermoedelijk verrukt zal zyn. Ze is dan ooi een ideaal bezit Parijs zorgt voor de winter De zomer is alweer voor een groot deel verstreken en al is de winter nog niet in aantocht, de modeontwerpers zijn allen druk bezig aan hun najaars- en wintercollecties. Velen, althans de tweede-plans haute couture huizen vertonen zelfs al wintercollecties! Basta, B.V.R. Cattegno, Madeleine Casalino en Lempereur hebben met het vertonen van wintermodellen al een tipje van de sluier opgelicht, die a.s wintermode nog omhult. Dezer dagen raakte ik met liart en ziel verdiept nee, niet in een imposant standaardwerk, maar doodgewoon in een speci fiek Amerikaans Damesblad. Nu moet U mij goed begrij pen: ook weer niet in zo'n sim pel zwart-wit-met-hoog stens een kleurtje-geval, dat voor ons goed genoeg is. Nee, dit was een gestroomlijnd super-de-luxe boekdeel op glanzend papier in de weelderigste kleurendruk, met advertenties, die lyrisch worden over koelkasten en on sterfelijke dichters aanroepen bij step-ins Ik heb een zwak voor die din gen, dat wil ik best weten; al was het alleen maar om de werkelijk voortreffelijke illu straties bij de meestentijds zeer middelmatige verhalen. En zij ademen zo onschuldig weg en evenwel zo onmiskenbaar een levensbeschouwing die type rend is voor driekwart van het vrouwendom. Men kan daar iets op tegen hebben, maar men doet alleen maar dom die te negeren. Ik stak dus mjjn neus tussen de glanzende bladzijden, bereid tot mits ik iets leerzaams te ver werken vond. Ik vond het. Niets meer of minder dan een fragment uit de memoires van ex-koningin Narriman. Memoires is wel een wat zonderlinge term voor de belevenissen van een nog- geen-twintigjarige; maar alla Huygens wist het al, dat men „Wél jong van jaren, maar oud van uren" kan zijn. Ik nam dus de hevigste tech- nicolorprentjes van een in- mens zalmkleurig hemelbed en een kinderkamer, die veel van een burgermans-salon had, voor lief, en verdiepte mij in de mededelingen van een jonge vrouw, die voor mij en waar schijnlijk voor u evenzeer een levend raadsel is gebleven tot vandaag. Wellicht dat ik nu, na haar réiaas iets zou begrijpen van haar moraal, haar innerlijk leven, haar drijfveren. Ik moet u eerZf fc bekennen: Ik weet het nog niet, zij is met al haar Oosterse r\jplieid van voorko men, öf een groot kind dat haar speelgoed weggooit, öf een we zen dat alleen maar handelen kan uit kalme, koude bereke ning. Zij leeft niet. Op een grieze lige automatische manier be weegt zij zich door dit réiaas als een mooi aangeklede pop. Alles wat ik uit deze bladzijden druks gepuurd heb, dat zij blijkbaar alleen maar ge trouwd is geweest met luister, eerbetoon, fenomenale luxe, for tuin, kleren en juwelen maar niet met een man. Deze duikt af en toe op als een weliswaar despotisch, maar aan de andere kant ook vrij jongensachtig heerschap dat van pure geblaseerdheid niet weet wat voor stunts-in- geldverspilling hij nu weer zal uithalen. Het is blijkbaar on eindig belangrijk om te verne men hoeveel paar schoenen et bij haar trousseau waren, hoe z\j aan haar voortreffelijke kame nier kicam en hoe flauw het was kosten van haar huwelijlcsreis van de publieke opinie om de zo zwaar te nemen. Wie niet beter wist zou den ken, dat hier een eenvoudig al lerliefst volksmeisje door 'n jon ge welgemaakte prins met sier lijk handgebaar naar de troon is geleid. Als ik met eigen ogen dat filmjournaal niet gezien had, waarop datzélfde zwartogi- ge ingénuetje voor een legertje persfotografen poseert terwijl een secretaresse haar „acte van verlatinge" voorleest: dan zou ik wezenlijk gaan geloven aan een naïevesprookjesachtige idylle. Maar de realiteit... Eerst een verloving verbre ken, dan trouwen met een man van een lieftallige verstoten reputatie, en de plaats bezetten van wél zeer hm vreemde koningin. Een huwelijksreis ge nieten die kapitalen verslindt terwijl een groot gedeelte van haar onderdanen nauwe lijks 'n potscherf bezit om zich te krabben. Moeder worden van een zoon en zich daarvoor laten huldigen alsof dat de be langrijkste prestatie in een vrouwenleven is. Om dan, na een korte bal lingschap plotseling te ontdek ken, dat de man, die haar met weelde overlaadde en haar ge ringste wens voorkwam ei genlijk toch niet degene is, die bij haar past. En kalmweg niet alleen hem, maar ook de zo sentimenteel beschreven baby in de steek te laten. U vraagt misschien, of dat alles nu zo belangrijk isOf zulke dingen zich niet élke dag zij het niet op zo'n vorstelijk niveau, afspelen En of men al die publieke ophef niet met een korreltje zout moet nemen Misschien als het niet zo'n verderfelijke strekking had voor jonge ogen en oren. Als d6 camera's der publiciteit niet, hier en altijd en overal, gericht werden op het verkeerde doel. Als niet de onbelangrijkheid, de lege uiterlijkheid, de vergulde berekening tot nieuws van de de eerste grootte werden aan geblazen, waarvoor filmjour naal en wereldtijdschrift direct grote plaatsruimte afstaan. Want, wanneer alle franje er af geplukt is, blijft deze ten dens zich toch maar hartstoch telijk opdringen: Alleen succes is belangrijk en tcie succes heeft is belangrijk. Het wordt wél moeilijk in deze tijd, om dochters op te voeden. SASKIA en kan, in combinatie met een zwar te rok (des zomers van taftzijde, des winters van wollen stof) te allen tijde als uitgaans-toiletje gebruikt worden. De blouse werd gemaakt bij de Engelse zaak „Clarmar"; kunst zijde en Zwitserse kant zijn de ma terialen en het model is zo eenvou dig mogelijk. De blonde jonge vrouw op de der de foto is de Engelse filmster Ann South, die hier gekleed is in een ja ponnetje van grijze zijden tweed, in z.g. doorknoopmodel. Deze hoogge sloten jurk heeft als garnering een grote, wit-piqué kraag, die meer mo gelijkheden in zich bergt dan men op het eerste gezicht zou vermoe den. Deze kraag kan n.l. getransfor meerd worden tot een grote hoed. De ontwerper van dit ensemble is Robert Dorland, die geïnspireerd werd door de costuums, welke te zien zijn in de film „De weg naar de vrijheid", die de historie der eerste Engelse emigranten in Amerika be helst. Dergelijke kragen vormden destijds de strenge afsluiting van de ingetogen kleding die de vrouwen toen nog plachten te dragen. Thans dient de kraag alleen als grappige versiering op een pretentieloos jurk- Haring als voorgerecht, of bij de koffiemaaltijd „Hollandse nieuwe!" Als deze kreet door ons vaderland klinkt, hijst men i haringtentjes en viswinkels de ag. In haring is smakelijkheid met voedzaamheid verenigd. Haring als voorgerecht, of bij de koffiemaaltijd. Wij zullen u daarom enige ideeën ge ven voor het gezellig opdienen van haring als voorgerecht of bij de kof fiemaaltijd. Haringtoastjes. Haringen van graten en staart ont doen en in stukjes snijden. Deze met slasaus vermengen. Het mengsel op stukjes toast leggen en met fijnge sneden peterselie-groen garneren. Brood met ei en haringrolletjes. 4 sneden brood, een hardgekookt ei, 2 haringen, slabladeren, slasaus of mayonnaise. Het brood doormidden snijden en besmeren met slasaus of mayonnaise. De sla wassen, de dikke nerven insnijden en de hl aderen op het brood leggen. Het ei in 8 plakjes snijden, de haringen van staart en graten ontdoen. Iedere helft in de lengte halveren, zodat lange repen ontstaan. Deze oprollen en met een Haringsla. 2 haringen, 2 grote gekookte aard appelen, een kropje sla, peterselie, sjalotjes of een uitje, olie en azijnj zout. De haringen schoonmaken en evenals de aardappelen in stukjes snijden. De groenten schoonmaken de sla wassen en snijden, de sjalotjes of ui snipperen, de peterselie fijn snij den. Alle ingrediënten dooreenmen gen en op smaak afmaken met olie azijn en zo nodig zout. Desgewenst de sla garneren met plakken kom kommer of partjes tomaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11