Verzet tegen Rampschaderegeling Wetsontwerp immunisatie door Tweede Kamer aanvaard TOCH IS 'T ZO! MINISTER KOMT TEGEMOET AAN ENKELE WENSEN Een BOEK met DONDERDAG 16 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HET INENTEN VAN MILITAIREN. Ministers contra partijprogram (Van onze parlementaire redacteur) Binnenhof, 15 Juli. Tot tweemaal toe heeft Woensdagmiddag een mi nister in de Tweede Kamer de strijd moeten aanbinden met zijn politieke geestverwanten en in beide gevallen werd tijdens deze strijd de minister herinnerd aan het verkiezings- en beginselprogram van de partij, waartoe hij behoorde. Dit overkwam minister Staf naar aanleiding van zijn bestrij ding van het amendement-Bruins Slot (A.R.), dat beoogde ook de ouders van een minderjarige militair het recht te geven op aan godsdienstige over tuiging ontleende gronden bezwaar tegen een inentingsverplichting te ma ken. Het amendement werd met 49 tegen 19 P.v.d.A. stemmen aangeno men. De Kamer aanvaardde het wetsontwerp zelf z.h.st. met aantekening tegen van S.G.P. en C.P.N. Ook de socialistische minister Van de Kieft geraakte in een dergelijke situatie. Hij toch moest de verlenging van de concessie aan de particuliere dominiale mijnmaatschappij verdedigen, terwijl het P.v.d.A.-program so cialisatie van door particulieren geëx ploiteerde mijnen verlaagt. Anders dan minister Staf, die op niet erg gelukkige wijze trachtte aan te tonen, dat zijn opvatting over de ouderlijke macht in overeenstemming met het C.H.-beginselprogram was, bekende de minister Van de Kieft ronduit, dat hg het onder de gegeven omstandigheden niet wenselijk achtte het ook door hem van harte onder schreven programmapunt van de P.v. d.A. tot uitvoering te brengen. De P. v.d.A.-fractie toonde zich echter niet overtuigd en vroeg hoofdelijke stem ming over dit ontwerp. Deze stem ming zal Donderdagmiddag worden gehouden. Tgdens zijn verdediging van het ontwerp-immunisatie militairen, dat grote, bevoegdheden aan de militaire overheid zal geven op het stuk van inentingen van militairen tegen pok ken en andere besmettelijke ziekten, verklaarde minister Staf het debat met ds. Zandt (S.G.P.) voor afgeslo ten te houden. Deze was hier uiter aard allerminst door overtuigd en handhaafde in tweede instantie al zgn bezwaren. Overigens was de Kamer met de minister van oordeel, dat de rechtsbescherming der gewetensbe zwaarden in dit ontwerp goed is gere geld. De desbetreffende commissie zal onder voorzitterschap staan van de president van de Hoge Raad, mr. Donner. Minister Staf wees er voorts op, dat de rechtspositie van de mili tair bij invaliditeit tengevolge van in enting ten volle en naar behoren is ge regeld. De bevoegdheid tot het opleg gen van een inentingsplicht strekt voor alles tot bescherming van de in dividuele soldaat. Een commissie van bevoegde des kundigen uit de medische wereld, met enkele ambtelijke adviseurs, zal de minister voorlichten over de medische zijde van eventueel te nemen maatre gelen. In het kader van de Navo vindt voorts deskundig overleg plaats, on der meer over de standaardisatie van de immunisatiemiddelen. De minister eindigde met te ver klaren, dat de regering zich ten vol le bewust is van haar grote verant woordelijkheid in deze en de wet met grote nauwgezetheid en zorg zal toe passen. Na deze discusie kwam aan de orde de aankoop van grond voor het bou wen van een marinehospitaal te Aer- denhout. Met aantekening tegen C.P. N. en V.V.D. werd het ontwerp aan vaard. Ondernemingsraden Een korte discussie werd laat in de namiddag nog gevoerd over een voor stel tot verlenging met een jaar van de termijn, waarbinnen in alle daar voor aangewezen ondernemingen on dernemingsraden moeten zijn inge steld. Met uitzondering van de C.P.N. verenigde de Kamer zich met het voorstel. Tenslotte wisselde freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) nog van gedachten met minister Donker over de taak van de studiecommissie voor de bouwkundige voorzieningen in onze gevangenissen, aan te bren gen als gevolg van de nieuwe begin selenwet op het gevangeniswezen. De minister hoopte, dat in ieder geval binnen niet al te lange tijd met de bouw van een afzonderlijk centraal vrouwengesticht zal kunnen worden begonnen. Het ontwerp, waarin een bedrag van f 10.000.wordt w vraagd voor door de commissie te ma ken kosten, werd z.h.st. aangenomen. ■/WVVVWVVVVSV 599 Wij hebben bij het voorgaande angstvallig buiten beschouwing ge laten, welke ingewikkelde chemische processen zich in onze ingewanden af spelen eer ons voedsel in een zodanige staat is gebracht dat de voedmgs- stoffen in de gewenste vorm door de darm kunnen worden opgenomen. Maar in zekere zin moeten we in dit opzicht een uitzondering maken voor de gal, die een smokkeltrucje uithaalt, dat ons herinnert aan de smokkelwegen, die in oorlogstijd een zekere faam hebben verworven. Stelt U zich gerust, we zullen wer kelijk niet de ingewikkelde samen stelling van het gal gaan bespreken en evenmin zullen we ons wagen aan een verhandeling over de rol die deze stof bij de spijsvertering speelt, want zelfs door deskundigen is het fijne hiervan nog niet opgehelderd kunnen worden. We willen er uitsluitend op wijzen dat de gal door de lever wordt afgescheiden, in de galblaas wordt verzameld en vanuit dit reservoir in de twaalfvingerige darm wordt uit gestort. Wanneer xce bovendien nog weten, dat de gal, behalve andere be langrijke bestanddelen, ook de gal- zure zouten bevat, hebben we al weer voldoende materiaal verzameld om de goocheltruc te aanschouwen. De vetten, welke wij dagelijks in één of andere vorm consumeren, worden n.l. gesplitst in vetzuur en glycerine. Deze vetzuren bestaan uit grote, on oplosbare vetzuurmoleculen, die met geen mogelijkheid door de darm wand kunnen komen. We zouden ze kunnen beschouwen als katten, die voor het kippengaas staan: er is geen door komen aan! Deze vergelijking gaat natuurlijk weer in zoverre ma uk, dat een kippenhok het uitstekend zonder kattenvisite kan stellen, zo dat er geen enkele aanleiding be staat de katten toch door het kippen gaas naar binnen te smokkelen. Bij ons is dat, ten opzichte van de vet zuurmoleculen totaal anders, want wij hebben enig vet nu eenmaal nodig. Maar goed, die vetzuurmoleculen staan dus onmachtig voor de darm- wand, waarin zij niet kunnen door dringen. Hiervoor weet het galzuur- molecule een uitstekende oplossing; hij verbindt zich met het vetzuur tot een wèl oplosbare stof, ze glippen ge zanten.hand in hand door de darm- wand heen, maar eenmaal over de grens, laat het galzuur zijn partner los. Het binnengesjttokkelde vetzuur- molecuul moet dan verder zijn eigen weg maar gaan en het galzuurmole- cuul glipt weer door de darmwand terug om een nieuw vetzuurmolecuul over de grens te smokkelen! Wonder lijk, of niet Dit is één van de werkin gen van de gal, maar deze stof doet uiteraard nog veel méér, doch een be spreking daarvan zou ons te ver bui ten het, kader voeren. Wèl moeten we echter nog even stilstaan bij een bacil die in onze in gewanden leeft. Schending ambtsgeheimen Nasleep Velser-affaire Het Tweede Kamerlid mejuffrouw Tendeloo heeft aan de minister van ju stitieschriftelijk de volgende vragen gesteld: 1) Is het waar, dat bij een kort, ge ding tussen een voormalig hoofdinspec teur van politie, die betrokken is ge weest bij de z.g. Velser affaire, als eiser en de N.V. Salatiga (het dagblad „De Telegraaf") als gedaagde, voor de president van de arrondissements rechtbank te Amsterdam gevoerd, door de raadsman van de gedaagde voorle- zing is gedaan*van gedeelten uit een rapport, dat zou zijn uitgebracht door een commissie van advies, die in 1950 door de toemalige minister van justitie zou zijn ingesteld met betrekking tot deze Velser affaire? 2) Kan de regering mededelen, of er inderdaad een zodanig iapport is uitge bracht en of dit werd gepubliceerd dan wel voor vertrouwelijk gebruik be stemd was? 3) Indien dit laatste het geval mocht zijn, was het de regering dan bekend, dat dit rapport in handen van derden is geraakt? 4) En in dit laatste geval, welke maatregelen, zowel disciplinaire als strafrechtelijke, heeft de regering dan genomen of is zij voornemens alsnog te nemen tegen diegenen, die zich aan schending van ambtsgeheimen schij nen te hebben schuldig gemaakt? MATERIËLE OORLOGSSCHADEN Korting wegens overwinst wordt met mate toegepast De minister van financiën is bereid enkele normen in de wet op de ma teriële oorlogsschaden zodanig ingrij pend te wijzigen, dat in de practijk slechts in een betrekkelijk gering aan tal gevallen op grond van het ma ken van hoge winsten een aftrek op de aanvullende bijdrage zal worden toegepast. In alle gevallen, waarin sprake is van inkomens of winsten niet hoger dan f 10.000,per jaar, za,I geen korting wegens overwinst worden toegepast. Hiermede bereikt men tevens, dat in vele gevallen een onderzoek op dit punt achterwege kan blijven, hetgeen de afwikkeling aanzienlijk zal kunnen versnellen. Dit blijkt o.m. uit de memorie van antwoord op het nader verslag van de Eerste Kamercommissie over het ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de materiële oorlogsschaden. Het ligt niet in de bedoeling van de minister, zo blijkt voorts, om de moT lestuitkering in zichzelf als winstuit kering of reservering te kwalificeren. Op dit punt zal de gewijzigde beschik, king dan ook verandering brengen. Wel zal in een andere vorm met de molestuitkering rekening worden ge houden en wel door te bepalen, dat een getroffene geacht kan worden de kosten van herstel in elk geval zelf redelijkerwijze te kunnen financie- Mossadeq regeert zonder de Perzische Kamer. Acht en twintig leden van de Perzi sche Kamer, allen behorend tot het Na tionale Front (de partij die primier Mossadeq steunt), zijn afgtreden om dat het hun, naar zij zeiden, onmogelijk was in deze „boosaardige sfeer" met de oppositie samen te werken. Er is nu geen quorum meer aanwezig, waar door Mossadeq in de elegenheid is zonder de Kamer te regeren. ren voorzover hij daarvoor een an dere vergoeding- (bijdrage per 9 Mei 11940, vei-zekerxngsuitkering, al dan niet op onderlinge grondslag) ont vangt. Op een request van de Federatie van Stichtingen van oorlogsgetroffe nen antwoordt de minister o.m., dat alleen winstuitkeringen en reserverin gen yit winst in aanmerking genomen zullen worden, welke gemaakt zijn" tussen de rampdatum en het herstel, en dat in geen geval de winsten van invloed zullen zijn, behaald na het in werking treden van de wet op de materiële oorlogsschaden. Dagblad in kort geding veroordeeld Nasleep Vélser-affaire Dc president van de Amsterdamse rechtbank, mr. B. de Gaay Fortman, heeft het dagblad „De Telegraaf" veroordeeld tot betaling van de kos ten (f 100.van het kort geding, dat mr. P. J. Engels, plaatsvervan gend kantonrechter te Haarlem, te. gen dit dagblad aanhangig had ge maakt. De president was van oordeel, dat inderdaad enkele mededelingen met betrekking tot de Velser-affaire in ,,De Telegraaf" krenkend waren ge weest voor mr. Engels. De president besliste, dat gedaagde zich dient te onthouden van soortgelijke onrecht matige of beledigende artikelen. Voor iedere overtreding van dit bevel ver oordeelde hij „De Tel." tot betaling van een dwangsom van f 1000. Mr. Engels werd niet geheel in het gelijk gesteld: enkele andere passa ges in artikelen over de Velser-af faire achtte de president niet aan stootgevend en bovendien, aldus mr. De Gaay Fortman „onttrekt de waarheid in de Velser-affaire zich aan onze beoordeling". Regering heeft geen schuld aan de oorlog, maar aan de ramp...? (Vervolg van pag. 1) De opmerking, dat de regering wèl aansprakelijk zou zijn voor oorlogs schade, doch niet voor watersnood- schade, gaf enkele lede:, aanleiding als hun oordeel uit te spreken, dat men eerder het omgekeerde kan betogen- Men kan de regering niet verwijten, dat Duitsland ons in 1940 overvallen heeft doch zij gaa' naar het oordeel van deze leden niet geheel vrijuit ten aanzien van de hoogte en het onder houd van onze dijken. Dit laatste blijkt reeds uit de omstandigheid, dat alle nieuwe dijken, de Afsluitdijk, de dijk in de Brielse Maas en aie in de Braak man b.v. het water gekeerd hebben, terwijl honderden kilometers oude dij ken bezweken zijn, voornamelijk om dat ze niet h genoeg waren. Reeds nit dezen hoofde achtten deze leden het noodzakelijk, dat de schade ten gevolge van de watersnood volledig vergoed wordt. Ook sommige andere leden meenden, dat de regering verantwoordelijk is voor de watersnoodschade. Zij gingen in dit opzicht verder dan degenen, die in de vorige alinea aan het woord wa ren. Huns ïziens is de watersnood in hoofdzaak het gevolg van verwaarlo zing der dijken. Dit is, zo meenden zij, sedert Februari wel gebleken en het is van allerlei kanten door deskun digen bevestigd. Tc ;en het betoog, dat verwaarlo zing van onze dijken de hoofdoorzaak zou zijn geweest van de watersnood, kwam men van andere zijden krachtig op. Daarbij- wordt blijkbaar vex-geten, H. Pétillon. dat de wat' rstand in de nacht van 31 Januari op 1 Februari j.l. op tal van plaatsen 60. ln en zelfs meer centi meter hoger is geweest dan ooit eer der was voorgekomen en dat de dij ken niet zijn doorgebroken omdat ze te zwak waren, doch omdat het water over de kruin heenliep, hetgeen op grond van ervaringen gedurende ver scheidene eeuwen niet te verwachten was geweest. De hoogte, waartoe de schadever goeding zal worden verleend, is mede afhankelijk van de algemene econo mische toestand van ons land en van de draagkracht der bewoners. Onge twijfeld zijn deze aanzienlijk gunsti ger dan onmiddellijk na de bevrijding. Wat moet het kosten? De vraag, of deze verbetering echter reeds van die aard is, dat de schadevergoeding algemeen integraal kan worden geboden, wilden de hier aan het woord zijnde leden in eerste aanleg aan de regering voorleggen. Zij zou den hieromtrent een duidelijk en met redenen omkleed antwoord van de regering op prijs stellen. Gaarne zouden zij o.m. daarbij 'n overzicht ontvangen van de kos ten, welke integx-ale vergoeding over de gehele linie met zich mee zou brengen. Ook zouden zij gaarne vernemen, op welk bedrag de regering de gehele rampscha- de raamt. Het van vei-schillende zijden ge- voerde betooa, dat de oox-logsslacht- offers geen bezwaar zouden mogen maken tegen de toekenning van een hogere vergoeding aan de waters noodslachtoffers, vond niet bij alle leden instemming. Er waren ook le den, die de redenering der regering konden delen. Bijna algemeen verklaarde men er ernstige bezwaren tegen te hebben, dat het- wetsontwerp geen regeling bevat betreffende de vergoeding van huisraadschade, doch deze geheel overlaat aan het nationaal rampen fonds. Dat de regering in principe heeft gebroken met het beginsel van de vergoeding naar draagkracht, juichte men vrij algemeen toe. Van verschil lende zijden werd er echter de aan dacht op gevestigd, dat dit beginsel op verschillende punten toch weer is binnengeslopen. Hieruit blijkt een tweeslachtigheid, welke men niet juist achtte. Sommige leden meenden, dat de to tale duur van de afwikkeling van de schadegevallen geschat wordt op twee jaar. Indien dit juist mocht zijn, achtten zij dit veel te lang. Door zo min mogelijk bureaucratisch te werk te gaan en zoveel mogelijk het volk zelf in te schakelen bij de werkzaam heden moet het mogelijk zgn de af wikkeling te bespoedigen. In Calcutta werpt men bommen naar trams. Hevige protestacties zijn te Cal cutta gaande tegen de vex-hoging van de tram tarieven. Woensdag werd in de gehele provincie Calcutta ge staakt. Een man werd gedood en vier ge wond toen de politie Woensdag het vuur opende op 5000 demonstranten, die een spooi'lijn versperden. De stakers hebben zes trams met bom men bestookt en getracht er een iq brand te steken. Voor het stadhuis te Rotterdam vond de „Cérémonie protocolaire" plaats voorafgaande aan de opening van de „Gymnaes'rada"waar alle buiten landse en Nederlandse deelnemende groepen aan dit gymnastiekfestijn deelnamen. Overzicht, gemaakt tij dens het hijsen van de vlaggen, en het spelen van de diverse buitenlandse volksliederen. Onderzoek infiltratie in Nieuw Guinea Officieel wordt uit Hollandia ge meld: Enige tijd geleden zijn er in Ajama- roe geruchten ontvangen, volgens wel ke in de omgeving van Inanwatan een groep personen zou zijn gesignaleerd, die niet afkomstig zijn uit deze streek. Het zou ongeveer 20 man betreffen, die in het groen gekleed waren en van wie 1 een geweer droeg. Naar aanleiding van deze geruchten is een onderzoek ingesteld,' waartoe een politiepatrouille van Ajamaroe derwaarts is gezonden. Bovendien is Maandag j.l- een patrouille van de mo biele politie-brigade uit Sorong al daar aangekomen. De overbrenging van deze manschappen geschiedde door de koninklijke marine. Uit de thans ontvangen rapporten van de commandant van de patrouille blijkt, dat het zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat hier sprake is van infiltratie. De oorspronkelijke berichten zijn alle afkomstig van één zegsman, wiens beweringen echter in tegenspraak zijn met die van zijn echt genote, die hem voortdurend vergezel de en die verklaarde geen vreemde personen ontmoet te hebben. Het ge rucht moet dan ook verrqoedelijk wor den beschouwd als nawerking van de onlangs verijdelde poging tot infiltratie in de nabijheid van Fak Fak. Vliegende Schotel Een nieuw type magne- sium-lichtfakkel van de Ame- rikaanse luchtmacht blijkt verantwoordelijk te zijn voor J sommige berichten over vlie- 4= gende schotels. =5= De luchtmacht heeft Woens- dag bekend gemaakt, dat na de 4= J eerste proefneming in 1951 4: met de nieuwe fakkel talrijke •jf. meldingen binnenkwamen van personen, die vliegende schotels of brandend neerstortende 4* J vliegtuigen hadden waargeno- 4= jij men. De fakkel, die een lichtsterk- te heeft van tien millioen kaars, wordt aan de vleugel 4= van een vliegtuig meegevoerd en kan door de piloot in. en 5 uitgeschakeld worden. jj. «■a**********************: Reactor vergt tijd Alvorens in Nederland een reactor gebouwd zal kunnen worden om be langrijke hoeveelheden electriciteit op te wekken, zal nog veel onderzoek van zuiver natuurkundige en vooral van technologische aard moeten worden gedaan, waarvoor tenminste één en misschien meer reactoren ge bouwd moeten worden als tussenpha- sen tussen de huidige experimentele reactor en het uiteindelijke type. Dit antwoordde de minister van economische zaken o.m. op vragen van het Tweede Kamerlid Wijffels over deelneming van het Nederlandse bedrijfsleven bij de ontwikkeling van atoomenergie voor commerciële doel einden. A. A. M. Stols werd ere-hoogleraar. De Haagse uitgever A. A. M. Stols, sedert October 1951 lid van de Unes- co-missie te Quito, is door de cen trale universiteit van Ecuador be noemd tot ere-hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte. In een plechtige zitting der facul teit op 3 Juli 1.1. werden aan de heer Stols het diploma en het insigne over handigd. Voor zijn verti-ek zal een door de heer A. A. M. Stols in het Spaans geschreven werk over de geschiedenis van de drukkunst in Ecuador gedu rende de periode 1755—1830, het licht zien. Het Wereldgebeuren Nationalisatie Kan men op het gebied van social1- satie en nationalisatie de klok terugzetten? Kan men een groep bedrijven, die onder overheids- beheer zijn gebracht weer rustig af spelen aan particuliere onderne ners, zonder dat men daarbg hetzfj groot financieel nadeel ondervindt, hetzg de productie tijdelijk in gevaar brengt? Over deze vragen heeft men zien de laatste tijd nog al eens het hoofd ge broken in de Westerse landen. Voornamelijk keek men dan naar zulke landen als Oost Duitsland, Po len, Hongarije en Tsjecho Slowakije, waar het bedrijfsleven sterk gesocia liseerd en genationaliseerd is. Men keek niet naar een land als West Duitsland, waar toch ook een heel groot deel van de productie (31 *7o) onder leiding van de staat wordt verwerkelijkt en niet naar lan den als Engeland en Frankrgk, die zich na 1945 aan opmerkelijke natio naliseringen „schuldig" maakten. Toegegeven werd dan meestal, dat het voor landen als Polen, Oost Duits land enz. uiterst moeilijk zou zijn de sector van het vrije bedrijfsleven te vergroten en die van de staatsbedrg- gelijk in Engeland enz. Deze mening overheerste tot voor kort ook xn Engeland zelf. Daar werd door de conservatieve par- lementsmeerderheid een wet aange nomen. waarbij de nationalisering van de staalindustrie ongedaan gemaakt zou worden. Die wet is 13 Juli j.l. van kracht geworden en nu zal men dus deze ge weldige industrie aan particuliere ondernemers moeten teruggeven. Het treft ongelukkig, dat tot de Engelse ministers, die ziek zgn ook Duncan Sandys behoort. Deze schoon zoon van Churchill heeft als minister van voorzieningen de voornaamste bemoeienis met het de-nationaliseren van de staalindustrie. Een voetkwaal dwingt hem thuis te blijven en bij alle narigheid van dat ziek zijn is er voor hem toch dit licht- f'Unt, dat men hem voorlopig niet las- ig kan vallen met vragen over de toekomst van de staalindustrie. Waarschijnlijk heeft hij van die toe komst zelf geen helder denkbeeld. Het is namelijk in Engeland reeds ge bleken, dat de vroegere eigenaars van de staalbedrijven met met de hoed in de hand bij de regering zullen komen om asjeblieft hun vroegere onderne mingen teiTig te vragen. Zij vinden de financiering uiterst bezwaarlijk. De Engelse staat heeft onder soci alistisch régime een 24-tal grote staalbedrijven overgenomen, waarvoor een bedrag van 264 millioen pond sterling werd betaald. De eige naars kregen hun uitkering in stuk ken, die 3Vs rente deden. De beurs waarde van deze stukken is thans on geveer 220 millioen pond. Na de nationalisatie is men overge gaan tot reorganiseren van de bedrij ven, tot investering van nieuw kapi taal enz. Tal van vroegere bezitters deden hun 3% stukken van de hand, omdat ze het kapitaal nodig hadden voor belegging in andere be drijven. Binnen enkele jaren werd dus de vex-houding tussen de vroegere kapi taalgevers en de ondernemingen gx-on- dig verstoord. Het gevolg daarvan is nu, dat voor een drietal van de grootste en meest winstgevende staalonderne- mingen wellicht interesse bestaat bij de particuliere ondex-nemex-s, maar dat men voor de resterende onderne mingen weinig belangstelling heeft. Men stampt zo maar geen honder den millioenen ponden uit de zakken van beleggers, vooral niet nu de staal industrie aan het einde van een hoog conjunctuur-tijd staat en er met te ruglopende winst gerekend moet wor den. Bovendien is het bekend, dat er voor de komende jaren regelmatig 60 millioen pond per jaar nieuw-geïn- vesteerd moet worden, waarvan maar de helft uit zelf-financiering gevon den kan worden. Zoiets schrikt af en het laat zich voorzien, dat de Engelse S taal commissie. die het probleem van de de-nationalisering moet oplossen, groot geduld zal moeten hebben. Dit wordt geen kwestie van maan den. maar een kwestie van jaren. Waarbij dan nog het gevaar be staat, dat de staat zijn staal-kapi- taal tegen een uiterst slechte koers zal moeten overdragen. Neenhet is "niet gemakkelijk de klok terug te zetten. Ook niet bij nationaliseringen! Prinsessen in New York De prinsessen Beatrix en Irene zijn Woensdag op het New Yorkse vlieg veld Idlewild aangekomen, op weg naai- Chatham in de Amerikaanse staat Massachusetts, waar zij zes we ken zullen blijven. De prinsessen zul len vandaag haar reis vervolgen. ANECDOTEN OVER SCHRIJVERS. Van de hand van de bekende schrijfster Clara Eggink (die een speciaal zintuig voor aantrekkelijk bloemlezen blijkt te hebben) ver scheen een kostelijk boekje: „Kleine grapjes over grote mensen", anec- doten over en uitspraken van Ned. schrijvers van Kloos en Verwcy af tot heden. Motto: „Een anecdote over een persoon zegt evenveel als een dikke levensbeschrijving." Nederlandse auteurs doen xn slag vaardigheid zeker niet onder voor hun Franse of Engelse collega's, en van deze rake en geestige opmerkin gen of humoristische situaties heeft mevr. Eggink er menige voor volko men vergetelheid behoed, want: „de goede dingen die de auteurs niet op papier zetten, verstuiven a!s kaf voor de wind" en niets ia minder waar dan dat schrijvers mensen zou den zijn die niets anders doen dan zich met begrafenisgezichten aan letterkunde wijden. Wij hebben he laas in Nederland echter heel weinig „chx-oniqeurs." Een boekje, spranke lend van „esprit" dat men in ieders hand zou wensen tot lering en ver maak. (Moussaults Uitgeverij, Am sterdam). H.W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3