Telefoon op Schouwen-Duiveland einde 1958 automatisch Zeeuwse Almanak MAGGI' KIPPENBOUILLONSOEP Een „dure" sigaret voor drie kwartjes CAISSON VOOR SCHELPHOEK ZIT VOORLOPIG VAST 48 ct „HET JAGEN IN DE KUNST" TE IJZENDIJKE OFFICIEEL GEOPEND Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 JULI 1953 VERGADERINGEN „NIEUW SCHOUWEN—DUIVE LAND" Plannen voor tehuizen voor ouden van dagen In een algemene vergadering van de slichting „Nieuw Schouwen-Duive land", Dinsdagavond in Haamstede gehouden, heeft de voorzitter, de heer P. Heering, uitvoerige mededelingen gedaan over de door het bestuur ont wikkelde activiteit en de daarbij bereikte resultaten. O.m. kon de heer Hee ring mededelen, dat het hoo"-stuur van de P.T.T. thans heeft toegezegd, dat Schouwen-Duiveland eL j 1956 in liet automatische telefoonnet zal worden opgenomen. De heer Heering stond nogmaals stil bij de ramp en haar gevolgen en verzocht de aanwezigen ter nage dachtenis van de slachtoffers enkele ogenblikken van stilte in acht te ne men. Daarna dankte spreker allen, die de stichting hebben geholpen bij haar werk, in het bijzonder ook de Kon. Marine voor de hulp terstond na de ramp en de Dienst Dijkherstel voor al hetgeen deze reeds heeft ge daan en nog zal doen. De stichting is zo spoedig mogelijk begonnen met het leggen van contac ten met de verschillende instanties, in de eerste plaats om de enorme ver- keers- en vervoersproblemen van heb eiland op te lossen. Stappen werden ondernomen om het passagiersver voer via de havens Zierikzee en Burghsluis te verbeteren. Voor Zie rikzee is dit gedeeltelijk ook gelukt daar spoedig met het uitbaggeren van de havens is begonnen. Getracht is voor de haven van Burghsluis een vaste ponton te krijgen, maar dit bleek niet mogelijk omdat deze haven in de eerste plaats werkhaven is voor de dichting van het Schelphoekgat. Wél is bereikt, dat de veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder uitgevoerd zal worden met een boot met kopla- ding. Een lang gekoesterde wens ging daarmede in vervulling. De veerdienst Zierikzee-Burghsluis is nog steeds zeer kwetsbaar doordat de boten, welke deze dienst onder houden, niet voldoende zeewaardig blijken te zijn. Vooral bij de harde wind van de laatste dagen is dit weer duidelijk gebleken. De voorzitter zegde de vergadering toe, dat het stichtingsbestuur zijn uiterste best zal doen de vervoers- kwesties in betere banen te leiden. De weg Scharendijke-Den Osse blijft een zorgenkind. Ondanks vele toezeggingen van verschillende auto riteiten, is deze weg nog altijd niet berijdbaar. De stichting zal nogmaals op spoed aandringen. De bestemming van het vliegveld Haamstede maakt nog altijd een punt van bespreking uit bij de instanties, welke hiermede te maken hebben. Wat betreft de postverbindingen, deelde de voorzitter mede, dat de post binnenkort via Goes zal worden verzonden in plaats van over Roo sendaal. Dit betekent, dat men in Zie rikzee zijn post \Toeger zal ontvan gen. Helaas kan de Westhoek hier van niet profiteren. De voorzitter wees er voorts op, dat men er goed aan zal doen voor de wederopbouw na de droogmaking van het eiland nu reeds te trachten de nodige goedkeuringen e.d. te ver krijgen, opdat straks direct met de herbouw begonnen kan worden. Me degedeeld werd, dat de stichting als bemiddelaarster zal optreden voor emigratie en voor verkrijging van boerderijen, in de Noord-Oost Polder. Enkele vragen op het gebied van het vervoer, het onderwijs na 1 Sep tember en de postverbindingen wer den beantwoord. Na de sluiting van het officiële gedeelte, werden nog twee films vertoond: „Land uit zee" en „De herbouw van Walcheren". De ze films zullen ook a.s. Vrijdag op de vergadering in Zierikzee gedraaid worden. BESTUURSVERGADERING. In het „Huis van Nassau" te Zierik zee werd Woensdagmiddag een be stuursvergadering van de stichting ge houden, waarin werd medegedeeld, dat de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw. en Woningtoezicht in Noord-Zeeland, de heer A, J. Ar- gelo, oen rapport heeft ingediend, dat in een volgende vergadering nader zal worden toegelicht. Voordien kan het rapport onder de bestuursleden circu leren. Eén van de belangrijkste punten be treft het probleem van de krotoprui ming, dat ook in de Reconstructie commissie reeds ter sprake is geweest. Als een der middelen om tot krotop ruiming te komen, ziet men de onder brenging van ouden van dagen in te huizen. Dit zou ook bijdragen tot de oplossing van het huurvraagstuk voor minder-' edeelden. let ligt in de be doeling, dat in Haamstede er. in Nieu- werkerk dergelijke tehuizen gebouwd worden. Het ziekenhuis te Noordgou- we kan bestemd worden voor invali den en "'en van dagen. In Zierikzee overweegt men de mogelijkheid om aan de goede zijde van het Lange Groendal met behoud /an de oude ge veltjes woongelegenheid te scheppen voor ouden van dagen. Door de voor zitter zijn hierover reeds besprekingen gevoerd met ir. F. II. Klokke en nar. J. Hornstra, de directeur van de Stich ting Zeeland. Medegedeeld werd, dat op initiatief van de stichting op de Stenendijk een telefoonhokje zal worden geplaatst. UIT WANDELEN... „Kom, we gaan er ook eens op uit," moet Pa Zwaan in Goes gezegd heb ben, en Ma en de kinderen volgden ge hoorzaam. En zo wandelde er dezer dagen op het trottoir van de Stationsweg een groepje wagelende zwanen, Pa voor op en daarachter Ma met zes kleinen... De Rijksweg waren ze komende uit de Jacob Valckestraat zonder ongelukken gepasseerd en in volle moedsrust bewoog dit uitzonderl groepje toeristen zich in de richi van het station. Wellicht, wie zal het zeggen?met grote reisplannen- Van tijd tot tijd wierp Pa Zwaan een blik achterwaartsals om zich er van te overtuigen of hij nog wel ge volgd werd. Ma Zwaan was druk in de weer met het kroost, maar niette min vonden allen nog tijd om zo nu en dan genadig een korst brood te accepterendat enkele Stationsweg- bewoners op het zwanenpad wierpen Aldus ook innerlijk nog gesterkt vond het gezelschap de kracht het Stationsplein te bereiken, maar tot, een treinreis kwam het niet, Het avontuur vond hier zijn einde. Twee mannen van de plantsoenendienst gre pen in en lieten de ondernemende dieren „de weg terug" maken. Ze deden het berustend waggelend, of ze zeggen wilden: „Mag het niet Ook goed!" Getracht zal worden er voor te zor gen, dat leden van buitenlandse hulp ploegen voortaan bij hun aankomst worden verwelkomd. De mening werd uitgesproken, dat Zierikzee het con tact met de adoptiegemeenten wel wat koel Dneemt. Op een vraag werd me degedeeld, dat bij de verschaffing van kampeeruitrustingen in den vervolge de nodige soepelheid zal worden be tracht. Adhaesie zal worden betuigd aan het standpunt van de Kamer van Koophandr1 ten opzichte van het Del ta-plan, dat voor Zeeland van het al lergrootste belang wordt geacht. De heer J. Stevense vroeg een goed gefundeerd st ndpunt in te ,'emen in het vraag:+u.. van het al dan niet te rug'.eren an de tram. De directeur van de R.T.M., die voor deze vergade ring was uitgenodigd, had bericht van verhindering gezonden. Om met de auto naar Anna Jacoba polder te komen, is het thans nodig deze de vorige avond aan het Luitje te plaatsen. Dit achtte men een wan toestand. Medegedeeld werd, dat de „Konin gin Emma" vermoedelijk volgende v/eek volledig dienst zal doen tussen 7ierikzee en Katse Veer. Dit betekent een belangrijke vooruitgang. Helaas zal het plan om de R.T.M.- bus over Dreischor te laten rijden, niet kunnen doorgaan. De ponton te Burghsluis voldoet niet. Een voorziening is toegezegd, maar het bestuur zal hierover nog een brief tot de Rijkswaterstaat richten, waarin een brug in bruikleen zal wor den aangeboden. Advertentie Middelburgse politie stuurde briefjes uit De politie te Middelburg heeft een originele oplossing gevonden voor de verkeersproblemen, als overbelasting van de parkeerterreinen en tè druk autoverkeer in de stad tijdens de marktdagen, welke de laatste jaren hand over hand zijn toegenomen. Men heeft reeds een grote verbetering be reikt door het uitreiken van in het Nederlands en in het Frans gestelde briefjes aan chauffeurs van toeris tenbussen. waarin wordt verzocht niet te parkeren op de parkeerterrei nen in de binnenstad, maar op plaat sen, welke door de politie daarvoor worden aangewezen. Voorts is in deze briefjes een ver zoek opgenomen, om zo mogelijk bij een volgend bezoek tevoren aan de Eolitie te Middelburg te berichten, oe laat men aan de grens van de ge meente denkt te arriveren. Bij tijdige opgave worden de bussen en andere wagens dan door een lid van de ver- keersgroep met een motor- met zij span opgewacht en naar een goede parkeergelegenheid geleid. De chauf feur blijken aan het verzoek deze briefjes ook aan hun collega's door te geven vlot te voldoen, zodat deze nieuwe verkeersreleging in alle op zichten goed verloopt. WACHTEN OP VOLGEND SPRINGTIJ Onfortuinlijke sleepreis eindigde bij het Veerse Gat. Vyf betonnen reuzencaissons zijn nu reeds van de Engelse haven Port land naar de Zeeuwse wateren gesleept: vier voor Zierikzee en één voor Kruiningen. Het waren geen eenvoudige sleepreizen, maar onze slepers zjjn voor geen kleintje vervaard en dus kwamen de 6000 br. ton metende betonnen gevaarten (gemiddeld zo'n acht millioen kilo) ten slotte toch waar ze wezen moesten: één in de Vlissingse haven en (le vier voor de Schouvvense kust, waar ze voorlopig op een zandbank wachten tot ze ver der naar hun bestemming gebracht worden. Zondag vertrok nummer'zes uit Engeland en door het ruwe weer werd het een heel mosilyke reis, welke ten slotte onfortuinlijk eindigde in de monding van tie Oosterschelde, waar het caisson aan de grond liep. En daar het tij op het ogenblik vallend is, zit er na een mislukte poging Woensdagmiddag bij hoog water niets anders op, dan te wachten tot het volgend springtij rond 27 Juli. Zolang zal dit caisson bij het Schaar van Onrust moeten blijven vastzitten Gisteravond laat kwam een van de beide sleepboten, de „Blankenburgh", nog in Vlissingen aan en kapitein Koe bevestigde ons hetgeen wij reeds vernomen hadden; het was een heel moeilijke reis. Het manoeuvreren met een dergelijk log gevaarte is bij Haantje de Voorste! 4 flinke borden pure kippenbouillon vermicelliGetrokken van jonge kippe speciaal Zwitsers recept, kruid èn in 5 minuten klaar! met goudgele n volgens een Héél even ge- Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijn.' Zeeuwsch-Vlamingen kunnen nu kennis nemen van moeilijk bereikbaar kunstbezit Door de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, werd Woens dag te IJzendijke de tentoonstelling ,Het Jagen in de Kunst", officieel geopend. De burgemeester van IJzen dijke, jhr. L. E. D. S. van Bönning- hausen tot Heringhaven, kon zijn welkomstwoord richten tot tal van belangstellenden- Wij merkten o.m. op mr. Schöl- vinck, chef van het kabinet van de minister van Onderwijs, K. en W. en mevr. Schölvinck, dr. Houtzager, di rectrice van het Centraal Museum te Utrecht, de burgemeester van Gent, leden van het dagelijks bestuur van de provincie Oost-Vlaanderen, mr. J. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel werk, alsmede vele burgemees ters en autoriteiten uit Zeeuwsch. en Belgisch-Vlaanderen. De tentoonstelling beoogt, aldus de burgemeester, het geïsoleerd gelegen Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegen heid te stellen kennis te nemen van het anders moeilijk bereikbare kunst bezit uit de grotere centra en uit vele particuliere verzamelingen. Door de ligging van IJzendijke komt deze expositie tevens tegemoet aan de vooral door het Belgisch toerisme voor deze uitingen van cultuur ge toonde belangstelling. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, getuigde van zijn sympathie en van die van het provinciaal bestuur voor het geno men initiatief en illustreerde dit met te wijzen op de door de provincie ver strekte subsidie. De tentoonstelling is smaakvol on dergebracht in het zich hiervoor bij zonder goedlenende monumentale raadhuis Men ziet er op welke wijze de jacht.' van de middeleeuwen tot he den, in de kunst wordt afgebeeld. Hierbij overheerst de schilderkunst Bruggen bij Aardenburg hersteld. Tot voor kort waren de bruggen over het Leopoldskanaal en de Schipdam- schevaart zo slecht, dat grote vracht wagens en autobussen hier niet over mochten en gedwongen waren, een grote omweg over Sluis te maken. Deze bruggen, liggende nabij Eede, even over de Belgische grens, zijn thans weer hersteld en voor alle verkeer openge steld, zodat de hoofdverkeersweg BreskensAardenburgMaldegem weer normaal gebruikt kan worden. met jachtstukken van d'Hondecoeter, Honthorst, Wouwermans, de Vos, Ru bens en anderen. Daarnaast valt te genieten van een blijkbaar met ge duld, smaak en liefde uit Nederland en België bijeengebrachte kostbare collectie beeldhouwkunst, kunstnij verheid, boeken en voorwerpen, op de jacht betrekking hebbende. Deze ten toonstelling, waarvoor ook H.M. de Koningin een waardevolle en uitge breide inzending beschikbaar stelde, verdient een zelfde succes als in 1952 aan haar voorgangster, „De Neder landse Romantische School" is ten deel gevallen. Gat in Rampaartsedijk niet groter geworden Het weer was Woensdag gelukkig wat minder ruw dan de beide vorige dagen, zodat de schade aan de Ram- paartsedijk gelukkig niet opnieuw vergroot is. Men hoopt zodra het weer wat kalmer is geworden, de geslagen bres spoedig te kunnen dichten. Ook van andere punten op Schouwen be reikten ons geen berichten over nieu we schade. Hopman Bosdijk bij 80ste jaardag gehuldigd Pionier van de Zeeuwse padvinderij „Ik word honderd jaar!" riep de heer J. A. Bosdijk gisteravond la chend uit en allen, die in de boven zaal van de Schouwburg te Middel burg waren bijeengekomen om de vi tale, oude,, hopman" hulde te bren gen ter gelegenheid van zijn 80e ver jaardag, lachten hartelyk met hem mee. De bijeenkomst, welke werd bij gewoond door vele oud-padvinders en vertegenwoordigers van de nieuwe padvinderij, had Ïeanimeerd verlo'op. Hopman Bosdijk oonde zich bijzonder in zyn schilt met het weerzien van al zijn „jongens", die hun vroegere leider „dik in de Si- ten". garen zetten". Natuurlijk werden er vele waarde- l rende woorden gesproken. Na het bre ken van de vlag door een lid van de Middelburgse Berdenis van Berlekom- groep (groep I) las de districtscom missaris voor Zeeland, de heer J. J. Meijboom, de Padvinderswet van 1911 voor. Hierna voerde als eerste het woord de heer P. Vreeke, voorzitter van de Oud Padvindersgroep Middel burg, waarvan de 80-jarige hopman ere-voorzitter is. Spr. hermnerde aan de loopbaan van de heer Bosdijk bij de padvinderij en aan de oprichting van de broederschap van oud-padvin ders in 1936, onder voorzitterschap van de heer Bosdijk, die in 1946 pas zijn functie overdroeg. Tenslotte bood de heer Vreeke een fraaie sigaretten koker aan. De heer C. Hordijk sprak namens het groepscomité van de Berdenis van Berlekomgroep. Hy wees op de activiteit van de oud-hopman en me moreerde diens loopbaan bij de mari ne en de tocht, die hij per zeilschip naar Atjeh maakte. Spreker haalde verder aan hoe de heer Bosdijk in 1914 bij de in 1911 opgerichte groep kwam en deze sindsdien altijd, zij het met onderbrekingen door ziekte en oorlog, trouw is gebleven. Als blijk van waar dering bood hy de 80-jarige een oor konde aan. Namens de groep sprak de huidige leider, de heer J. Verniel, de vroege hopman toe. Hy noemde de heer Bos dijk de „vader van de padvinders in Zeeland" en bood een brief aan, waar in de jarige tot ere-leider van groep I, Blijf bij hoofdpijn niet bij de pakken neerzitten, maar neem direct Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). Middelburg, van de N.P.V. werd be noemd. Als laatste sprak de heer Meijboom, die herinnerde aan de strijd, welke de hopman destijds tegen het wantrou wen van de bevolking moest voeren om zijn groep in stand te houden en hopman Bosdijk een pionier voor de padvinderij in Zeeland noemde. Spr. deelde mede, dat de heer Bosdijk bij het Nationaal Hoofdkwartier is voor gedragen voor de hoogste onderschei ding, welke de padvinderij kent: de zilveren Jacobsstaf. Deze onderschei ding zal t.z.t. plechtig worden uitge reikt. De heer Meijboom gaf een overzicht van het leven, dat de hop man bij de padvinderij heeft geleid in een vers. dat later, nadat ae heer Bosdijk hartelijk had bedankt, geza menlijk werd gezongen. Gat bij Kruiningen toch op 22 Juli dicht? Enige stagnatie door ruw weer Het onstuimige weer van de laat ste dagen heeft wel enigszins het af storten van de drempels bij de Krui- ningse Veerhaven gestagneerd. Niet temin hoopt men nog steeds op 22 Juli het gat definitief te kunnen blok keren. Mogelijk zal vandaag of Vrij dag de pijler-caisson worden ge plaatst. Ook dit zal afhangen van de weersomstandigheden. Wrakhout verkocht. Het wrakhout te St. Philipsland, aangespoeld tijdens de ramp, is bij in schrijving verkocht. De gehele partij werd eigendom van de heer Delhez te Steenbergen voor f 5500. ruw weer nu eenmaal geen sinecure en aan deze buitengewoon moeilijke omstandigheden is het dan ook te wijten, dat het vlak voor het Veerse Gat ten slotte misliep. „Het ding was niet meer te hou den", vertelde kapitein de Koe. „Toen de „Oceaan" de tros eenmaal had la ten slippen, moesten wij ook wel kap pen". Woensdagmiddag is er door de bei de sleepboten van L. Smits Int. Sleepdienst nog een poging gedaan het caisson, dat toen reeds een beetje slagzij maakte, bij hoog water vlot te trekken, maar er bleef een kleine zandrug voor zitten en de poging mislukte. Toen is besloten het cais son voorlopig te laten zitten. Door het bergingsvaartuig „Dolfijn" van Van der Tak, dat van Vlissingen ter assistentie was uitgevaren, zullen vandaag de achter gebleven draden en trossen van het caisson afgehaald worden en men wil er bovendien nog een hoeveelheid water in pompen om het goed vast te zetten. De beide sleepboten, die deze on fortuinlijke reis van Engeland naar Zeeland maakten, vertrekken van daag al weer naar Portland om een volgend caisson te halen. Wanneer 't straks bij volle maan weer springtij is zullen ze opnieuw vastmaken en dan zal ook het nu vastgelopen caisson ongetwijfeld naar Zierikzee gesleept kunnen worden. Da&r rekenen de mannen van Smit tenminste vast op! Advertentie HM Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten nstaande situatiekaart van Schouwen-Duiveland toont aan, dat er op drie plaatsen nog gaten in de buitendijk gedicht moeten worden. Het gat bij Stevensluis hoopt men, zoals wij reeds berichtten, het begin van de vólgende week te sluiten. Daarna komen de gaten bij Ouwer- kerk en Schélphoek aan de beurt. Tot nu toe verloopt alles vólgens plan. In dien zich geen bijzondere tegenslagen voordoen zal de sluiting van beide gaten omstreeks het begin van de herfst een feit zijn, waarna men met het definitieve herstel van de dijken en de droogmaking van het eiland kan beginnen. SITUATIE 5CH0UWEN-MVELAND. Nederlandse journalisten op Schouwen-Duiveland Op uitnodiging van de stichting Op uitnodiging van de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland' is gis teravond 'n aantal Nederlandse jour nalisten naar Zierikzee gekomen om daar weer eens met eigen ogen te zien, welke moeilijkheden nog altijd overwonnen moeten worden. Tijdens een maaltijd in „Mondragon", sprak de voorzitter van de stichting, de heer P. Heering, een woord van wel kom en zette hij de bedoeling van dit persbezoek uiteen. Namens de jour nalisten werd ook een woord van dank gesproken, waarbij de wens werd ge voegd, dat het eiland nu spoedig droog zal komen. Na het diner gaf de heer Heering nog een uiteenzetting van het stre ven van de stichting: een „alzijdig werken om alle bronnen aan te bo ren, welke kunnen dienen tot het heil van Schouwen-Duiveland". Vandaag zou het gezelschap onder leiding van het bestuur van ae stich ting een tocht over het eiland maken. Eerst naar de juist in de laatste da gen nog weer zwaar gehavende Lan- gendijk, vandaar te voet naar Scha- rendijke, waar bode Rademaker van Haamstede de groep zou opwachten om haar per boot naar de meest ge troffen punten van Schouwen te brengen (o.a. naar Schelphoek). Het lag in de bedoeling tegen de middag naar Zierikzee terug te keren en dan zo mogelijk ook nog enkele punten op Duiveland te bezoeken. Doctoraal examen Veeartsenijkunde Te Utrecht is geslaagd voor het doc toraal examen veeartsenijkunde, de heer M. J. Dobbelaar te Hulst. MIDDELBURG. Vandaag Electro: Giuseppe Verdi's „De Troubadour", (14 j.), 7 en 9.15 uur; Markt: concert Abonese band „Soeara Maloekoe", o.l.v. J. M. Parlnussa, 20 20.45 uur, 21.15—21.45 uur; „De Burg": receptie ter gelegenheid van het af scheid van de heer E. Visscher, direc teur van de Technische en Machinis- tenschool te Middelburg, 1718 uur; Klein Blijdorp: optreden „Soeara Ma loekoe", 10—12 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De politie volgt het spoor", (18 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „De ranch der verdoemden", (18 jiar), 8 uur; Cosy Corner: duo Abels—van Eek, 3—6 en 8—11.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „De politie volgt het spoor", (18 jaar), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2