PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Veel verzet bij Kamerleden tegen Rampschaderegeling Vredesverdragen met Oostenrijk en met geheel Duitsland BILT WESTLANDSE CONDUCTRICES WILLEN BETERE VOORWAARDEN TWEEDE ZUIVERING NA DOOD VAN STALIN IN GE0RGIE 196e Jaargang-No. 165 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierikzce. N. Eogergstr. C 160. telef. 26. WAAROM NIET INTEGRAAL Systeem volkomen in strijd met opvattingen van ons volk Het moet sneller kunnen dan in twee jaar Verschenen is het voorlopig; verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot regeling van de watersnoodschaöe. En wat uit vele besprekin gen en uitlatingen reeds duidelijk was geworden, heeft in dit officiële stuk zijn bevestiging gevonden: het verzet tegen de voorstellen van de regering, zoals deze in het wetsontwerp zijn neergelegd, is ook in de volksvertegen woordiging niet gering. Vele leden blijken ernstige bezwaren te hebben op tal van principiële punten en uit hetgeen bij de „voorbehandeling" van het wetsontwerp aan het licht treedt, moet het reeds duidelijk zijn, dat de rege ring het straks bij de openbare debatten zwaar te verduren zal krygen. Ongetwijfeld zal men in het rampgebied en dus vooral ook in Zeeland met grote belangstelling van de beschouwingen en de bezwaren van de Kamerleden kennisnemen. ramp van deze omvang, slechts door het gehele volk kan worden gedra gen. Die gezindheid bleek wel uit de spontane wijze, waarop talrijke gro te en kleine giften aan het Rampen fonds werden geschonken om de zwaar getroffen streken hulp te verschaffen. Waarom niet integraal? Al heeft de regering verklaard, dat zij de gevoelens van het Nederlandse volk deelt, in het ontwerp zelf gaat zy uit van een systeem, dat naar de mening van deze leden volkomen in strijd is met de opvatting van ons volk. Door tal van leden werd aange drongen op het verlenen van een in tegrale schadevergoeding. Zij waren zeer teleurgesteld, dat het wetsont werp niet van de noodzakelijkheid hiervan uitgaat. De regeling, zo betoogde men, heeft niet gesteld, dat een algehele schadevergoeding om financiële of technische redenen onmogelijk is. Haar voornaamste argument tegen een volledige vergoeding is. dat het tegenover de oorlogsslachtoffers niet te verdedigen zou zijn, indien men de door de watersnood getroffenen prin cipieel beter zou behandelen dan hen. De juistheid van dit argument werd van vele zijden bestreden. Vele leden konden de gedachten- Algemeen kon men instemmen met de uitspraak in de memorie van toe lichting, dat van stonde af aan bij de gehele bevolking de overtuiging heeft post gevat, dat de gevolgen van een ramp van zo ernstige omvang als de onderhavige slechts door het gezamen lijke Nederlandse volk kunnen wor den gedragen en dat ook de regering dit gevoelen heeft. Vele leden achtten het teleurstel lend, dat deze uitspraak wordt voor afgegaan door een zinsnede, waarin wordt gesteld, dat in het algemeen niet het rechtsgevoelen bestaat, dat schade tengevolge van overstromingen, stormen e.d. door de gemeenschap moet worden gedragen, maar dat het risico hiervan voor rekening van de bezit ters zelf dient te komen. Deze leden waren van oordeel, dat de motivering van de verlening van financiële hulp van overheidswege voor herstel en wederopbouw, n.l. dat slechts hierdoor ernstige economische ontwrichting en sociale repercussies in de geteisterde gebieden voorkomen kunnen worden, verre van volledig is. Deze motivering geeft immers als rechtsgrond alleen de schade aan, welke de gemeenschap als zodanig door het niet verlenen van financiële hulp zou lijden. Zij gaat er aan voorbij, dat ook het feit, dat de getroffenen zelf in nood verkeren, voor de gemeenschap verplichtingen schept. Zo zou ook gewezen kunnen worden op de plicht der gemeenschap, om daar, waar haar leden schade lijden tengevolge van risico, dat zü mede in het algemeen belang hebben gelopen, deze schade indien ze althans van betekenis is zoveel redelijkerwijs mogelijk en verantwoord is over allen om te slaan. Dit is een rechtsgrond, welke de regering bij de regeling van de oorlogsschade ook uitdrukkelijk heeft gesteld. Vele leden zagen in de door de re gering genoemde rechtsgrond, in die, welke zij daaraan toevoegen, en mo gelijk ook nog in andere rechtsgron den de oorzaak, dat algemeen in ons volk het rechtsbewustzijn leeft, dat hier een primaire taak van de over heid bestaat tot vergoeding der gele den schade en dat niet alleen in het belang van de gemeenschap, doch evenzeer als plicht ten opzichte van de getroffenen zelf. De regering maakt een onderscheid tussen „persoonlijke sfeer" en „andere sectoren". Dit onderscheid was de hier aan het woord zijnde leden niet dui delijk. Het kwam hun vrij gewrongen voor en zij zagen niet in, waarom huis raad meer in de persoonlijke sfeer zou liggen, dan b.v. het eigen huis, het vee, het eigen gereedschap, enz. Is het misschien de bedoeling van de re- ge ring geweest, zo vroegen zij zich af, dat het Rijk in beginsel alleen ,;e schade zal vergoeden, waardoor de gemeenschap als zodanig in moeilijk heden kan komen, maar niet de scha- j wel.ke uitsluitend persoonlijke xukt vemiogensverlies veroor- Sommige leden vingen hun opmer- ÏÏE 2Ver 5 uitgangspunt der re- er op te wÜzen, dat dit wetsontwerp doQr dg taIrijke troffenen met met groot enthousias me is ontvangen en dat hun teleur- XÏÏISF n°g ?Tot?r is geworden bij hftu)ï gi? bestudering van de in houd. Men had anders verwacht. Al gemeen was men er van overtuigd ^lt; etn "ogPunt van gerechtig heid, de schade, veroorzaakt door een Oost-Duitse minister van justitie ontslagen Otto Grotewohl. de Oostriuits* per ste minister, heeft Max Ferhner, de minister van justitie, van zijn ambt »enwegens „staatsvyandige ac- SiShH officiële Oostduitse persbureau A.D.N., dat dit heeft ge- HH<& £fncht. verder' (lat mevrouw Milde Benjamin, de huidige vice-nre- SJSSf® Oost-Duitse hróïS- iTbïSXa™ e pl"at" vn" Fo<hn-r Moet Benelux-conferentie uitgesteld worden In doorgaans welingelichte kringen in Den Haag betwyfelt men, of de voorbereidingen voor de grote Bene- luxconferentie, die voor 'Zi Juli a.s. is aangekondigd, wel tjjdig gereed zuilen zyn. Het is net uitgesloten, dat men zich op deze conferentie tot de hoofdzaken zal moeten bepalen. In dat geval zal een tweede conferentie nodig zijn. gang van de regering wel volgen, voor zover zij daarmede bedoelt, dat er tussen beide rampen verband be staat door het feit, dat nog geduren de vele jaren de kosten van de ver goeding der oorlogsschade op het jaarlijkse budget van het Rijk blij ven drukken, zodat bij het bepalen van de financiële mogelijkheden t.a. v. de watersnoodschade met deze fac tor rekening moet worden gehouden. Overigens meenden zij echter, dat elke ramp afzonderlijk moet worden beschouwd en dat de mogelijkheden t. a.v. de vergoedingen bekeken moeten worden op het moment, dat de rege lingen worden getroffen. De gedu peerden, wier recht op vergoeding is ontstaan in een tyd, waarin 's lands financiën zeer zorgelijk waren, mo gen zich niet ten achter gesteld voe len als de getroffenen bij een andere ramp grotere vergoedingen ontvan gen, omdat de financiële toestand of andere omstandigheden dit mogelijk maken. Verscheidene andere leden wilden geheel in het midden laten, of het beginsel, waarvan de wet op de ma teriële oorslogsschaden uitging, al of niet juist was, doch meenden, dat er tussen de oorlogsschade en de wa tersnoodschade een allesbeheersend verschil bestaat. Brj de oorlogsschade was 't motief voor de afwijzing van de integrale schadevergoeding niet, dat zulk een vergoeding onredelijk of op zich zelf ongewenst zou zijn, doch uitsluitend, dat het financieel en eco nomisch niet kon. Dit argument geldt naar de mening van deze leden thans zeker niet. Men kan niet zeggen, dat de Nederlandse gemeenschap thans een volledige vergoeding van de ma teriële schade niet zou kunnen dra gen. Trouwens ook nu moet men er van uitgaan, dat de schade geleden is en dus gedragen moet worden. De vraag is maar, door wie die schade het best kan worden gedragen, door de gehele Nederlandse volksgemeenschap of door de in verhouding tot het Neder landse volk kleine groep getroffenen in het Zuid-Westen van ons land. Het antwoord op deze vraag kan niet twijfelachtig zijn: de Nederlandse ge meenschap is hiertoe veel beter in staat. (Vervolg op pag. 3.) „LONEN ZIJN TE LAAG!" Ook voor chauffeurs De conductrices van de Westlandse Stoomtramweg Mij. te Den Haag, die onlangs geweigerd hebben de fooien met de busschauffeurs te delen, heb ben thans verklaard, dat zy niet in staking zijn gegaan, maar door de directie niet op de bussen worden toegelaten. Zy blijven hun diensten aanbieden, maar pleiten voor betere voorwaarden, ook voor de chauffeurs. Volgens de conductrices moesten zy voor elke honderd verkochte kaar tjes tachtig cent aan de chauffeurs afdragen, ongeacht of zij weinig of soms in het geheel geen fooi ontvin gen. Het zou zelfs zijn voorgekomen, dat een deel van deze afdracht van het loon werd afgehouden. De conductrices willen, naar zij verder meedelen, niet dat de inkom sten van de chauffeurs verminderd worden. Zij zijn integendeel van me ning dat het loon van de chauffeurs Het dossier-Fonleyn Minister: er zijn geen stukken vernietigd De minister van marine, de heer Staf, heeft op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vermeer o.m. ver klaard, dat by het ministerie van ma rine geen stukken, de zaak tegen de gewezen sergeant-konstabel Fonteyn betreffende, zijn vernietigd. Hollandse Schouwburg voor Israël B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad het voorstel doen toekomen de Hollandse Schouw burg in beginsel aan de staat Israël te verhuren, nadat het gebouw door en voor rekening van de gemeente in bruikbare staat is gebracht, en wel voor 49 jaar, tegen éen huurprijs van 1.per jaar, zulks onder nader overeen te komen bepalingen. De kosten, verbonden aan het her stel, zullen 400.000 a 500.000 be dragen. Daarna zal het volledige on derhoud voor rekening van de ge bruiker komen, die verder de gehele inventaris zal bekostigen. Een bepaling voor de verhuring is mede de instandhouding van een rouwkamer met een altijd brandende lamp. De staat Israël zal het gebouw in gebruik nemen voor het houden van tentoonstellingen op het gebied van wetenschap, kunst en andere culture le prestaties en voor het tentoonstel len van producten uit Israël. te laag is en hebben de directie voor gesteld, de chauffeurs vergoeding te geven. Zij wijzen er op, dat de chauf feurs thans verzwaarde diensten heb ben en tevens moeilijkheden onder vinden doordat de reizigers, die be grip tonen voor de houding der con ductrices, de Chauffeurs fooien ont houden. Een goede oplossing achten de conductrices dan ook in het be lang van de chauffeurs. Het gaat erom, aldus de conductri ces, dat zy niet langer accoord kon den gaan met „een uitermate onbil lijke regeling, die de directie in staat stelde op voor haar voordelige wyze de lage lonen der chauffeurs enigs zins, doch onvoldoende, ten koste van de conductrices aan te vullen". Rotterdam krijgt fruitbeurs Botterdam krijgt een fruitbeurs. Drie frultimporteurs hebben het Ini tiatief genomen en de N.V. Rotter damse Citrusveillng (Rotterdam fruitexchange) gesticht, welke ten doel heeft een modern veiling-gebouw met bijbehorende aecommondatie te bouwen en te exploiteren. De plannen voor de gebouwen zijn uitgewerkt door de architecten Van Tijen en Maaskant, die ook het „Groothandelsgebouw" hebben ge bouwd. Men wil de gebouwen tegen einde van het volgende jaar in ge bruik .nemen. Finaly-arrestanten voorlopig weer vrij De vijf Raskische geestelijken, die verleden week werden aangehouden in verband met het onderzoek naar de ontvoering van de kinderen Fina- ly. zijn Woensdag voorlopig op vrjje voeten gesteld. 58 slachtoffers bij Amerikaanse vliegramp. Het Amerikaanse hoofdkwartier van de marine op Hawaii heeft het zoeken naar de 58 inzittenden van het ver dwenen Amerikaanse passagiersvlieg tuig der Transocean Airlines gestaakt Het toestel stortte tijdens het afgelo pen weekeinde in de Stille Oceaan. Veertien lijken werden geborgen- Bij het waterschap Schipbeek is se- dert enige tijd een maaïboot in 6e- drijf genomen. Hiermede wordt twee maal per jaar de beek, voor zover dat mogeV-'k is in verband met de water stand, gemaaid, zodat al het onkruid en de waterplanten worden verwij derd. Onder de boot is een mes dat veel gelijkt op een mes van een grasmaaimachine bevestigd, en aan de voorsteven is eenzelfde mes cigebracht. Sowjet-Unie en technische bijstand Gift van 4 millioen roebel De Sowjet-Unie heeft Woensdag haar bereidheid te kennen gegeven mee te doen aan het V.N.-program voor technische bijstand aan achter gebleven gebieden- De Sowjet-Unie heeft vier millioen roebel voor dit werk toegezegd in 1953. De Sowjet-afgevaardigde Aroetioe nian deelde dit mee op een bijeen komst van de economische en sociale raad der Verenigde Naties te Ge- nève. Aroetioenian deed zijn mededeling, toen de Verenigde Staten een resolu tie indienden, welke aandrong op uit voering van president Eisenhowers op roep tot vorming van een internatio naal fonds voor de ontwikkeling van economisch ten achter gebleven landen. Dit fonds zou zijn gelden moeten krij gen door besparing op bewapening in de gehele wereld onder internationaal toezicht. „Er moeten geen voorwaarden wor den gesteld, ten gunste van enig land, dat hulp verleent", zeide Aroetioenian. „Onder deze omstandigheden is de Sowjet-Uni bereid deel te nemen aan de technische bijstand van de Verenig de Naties aan economisch ten achter gebleven Dnden en zegt zij vier mil lioen roebel (ongeveer 3Yz millioen gulden) toe voor het program van 1953". Sprekend over de Amerikaanse ont- werp-resolutie zeide Aroetioenian „waarom al dit gepraat over een in ternationaal fonds?" ANTI BERIA-DEMONSTRATIE Minister in ongenade De minister van binnenlandse zaken van de Sowjet-republiek Georgië, De- kanozof, is ontslagen als lid van het centrale comité van de Georgische communistische party. Ook is een ze kere Mamoelof ontslagen als lid van het centrale comité, aldus meldt ra- dio-Tiflis. Dekanozof werd op 16 April j.l. tot minister van binnenlandse za ken benoemd. Dit is Je tweede zuivering in Geor gië, het geboorteland van Stalin en Beria, sedert Stalins overlijden. In April werd Roekhadze ontslagen als minister van staatsveiligheid en teza- Dwangarbeid voor juwelendieven In het proces tegen de mannen, die er van beschuldigd worden vier jaar geleden juwelen ter waarde van twee millioen gulden van de echtgenote van de Aga Khan te hebben gestolen, heeft de openbare aanklager te Aix- en-Provence in Zuid-Frankrijk Woensdag tegen drie Corsicanen dwangarbeidsstraffen geëist De be trokkenen zijn Ruberti, Benedetti en Sarina. Tegen vijf andere beklaagden wer den wegens medeplichtigheid en he ling gevangenisstraffen geëist Semjonow vraagt om een „tegenprestatie" De Sowjet-Russische Hoge Com missaris in Duitsland, Semjonow, heeft drie Westelijke Hoge Commis sarissen verzocht zekere West-Ber- lijnse organisaties te ontbinden, als tegenprestatie voor de heropening van de sectorengrenzen in Berlijn. Deze organisaties zijn door de Rus sen beschuldigd van het aanstichten van de onregelmatigheden in Oost- Berlijn. „GROTE DRIE" WILLEN KOMEN TOT Regeringen willen bepaalde problemen uit de weg ruimen Op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier", welke op voorspel van de V.S., Engeland en Frankrijk eind Septem ber gehouden zou moeten worden, wil men de volgende onderwerpen bespre ken: 1. De organisatie van vrije verkiezingen in de federale republiek, de Oos telijke zóne van Duitsland en in Berlijn. Dit zou o.m. inhouden bespre king van de noodzakelijke waarborgen voor vryheid van beweging, vrij heid van handelen voor politieke partijen, vrijheid van pers en verzeke ring van de voornaamste vrijheden aan alle Duitsers voor, tijdens en na de verkiezingen. 'Z. Voorwaarden voor de vorming van een vrije regering voor geheel Duits land, met vrijheid van handelen in binnenlandse en buitenlandse aangele- heden. Dit zijn de voornaamste stappen, die vooraf moeten gaan aan het openen van besprekingen met de Sowjetrussische regering over een Duits vredes verdrag. De regeringen zijn ook van mening, dat op deze eerste bijeenkomst ten slotte een overeenkomst moet worden bereikt over het Oostenrijkse ver drag, waarna een belangrijke bijdrage tot de vrede zou zijn geleverd. Dit wordt gezegd in de tekst van de gelijkluidende nota's, welke Woens dag aan vertegenwoordigers der Sowjet-Unie in Londen, Parijs en Washington zijn overhandigd en waarin wordt voorgesteld de confe rentie in een nader bij onderlinge overeenkomst te bepalen plaats te houden. In de nota's wordt voorts o.m. ge zegd: „De ontwikkeling van de internati onale toestand en de gebeurtenissen van de laatste tijd in Oost-Duitsland en Berlijn hebben het algemene ver langen versterkt om de vrede te ver stevigen en de bestaande spanningen te verminderen op een wyze, die ver enigbaar is met het fundamentele recht op vryheid. Terwijl zij het feit erkennen, dat een duurzame vrede tenslotte slechts verzekerd kan wor den als zekere kernvraagstukken, zo als gecontroleerde ontwapening, kun nen worden geregeld, willen de rege ringen thans die problemen uit de weg ruimen, die spoedig opgelost kun nen worden. Het sluiten van de verdragen met Duitsland en Oostenryk dat al lang had moeten gebeuren is duidelijk een essentieel element van een Euro pese oplossing, die de regeringen als een belangrijke bijdrage tot de vrede beschouwen. Een vredesverdrag met Duitsland kan slechts gesloten worden met deel neming van een vrije en representa tieve regering van geheel Duitsland, die in een positie verkeert om vrijelijk over een dergelijk verdrag te onder handelen. Een dergelijke regering kan slechts voortkomen uit vrije verkie zingen. Vastbesloten. De omstandigheden waaronder een dergelijke regering zou moeten wor den samengesteld (en volledige vrij heid van handelen moet hebben) vor men een probleem, dat spoedig opge lost zou kunnen worden, indien bij al le betrokken partijen goede wil aan wezig is. Het is eveneens duidelijk, dat geen werkelijke voortgang ge maakt kan worden in de richting van een algemene vermindering van de spanning in Europa, zolang dit vraag stuk onopgelost blijft. Rekening houdend met het feit, dat de jongste gebeurtenissen de kwestie van de Duitse eenheid zelfs nog ur genter gemaakt hebben, zijn de rege ringen vastbesloten een nieuwe po ging te doen om een einde te maken men met twee medewerkers Mgeladze en Tsjarkmiani gearresteerd wegens „valse" beschuldiging van andere par tijfunctionarissen. Eerder weggezuiver. de ministers werden toen in ere her steld en maatregelen werden geno men om „de gevolgen van de hande lingen der gearresteerden ongedaan te maken". Radio-Tiflis meldde, dat op een ge zamenlijke vergadering van het cen trale comité van de Georgische com munistische partij en het partijbestuur van de afdeling Tiflis premier Bakrad- ze Beria ervan beschuldigde vrienden en aanhangers op hoge posten in Geor gië te hebben benoemd. Hij stelde de in April gearresteerde functionarissen verantwoordelijk voor tekortkomingen in Georgië, op vier na de grootste Sowjet-republiek met een bevolking van 3,5 millioen zielen. Op de geza menlijke vergadering werd het afzet ten van Beria toegejuicht. Dekanozo.' was voor de tweede we reldoorlog ambassadeur in Duitsland. Van 1939 tot 19/was hij onder-mi nister van buitenlandse zaken. John Christie opgehangen De 55-jarige John Christie, ter dood veroordeeld wegens moord op zijn vrouw, is in de Pentonville gevangenis te Londen opgehangen. Hij heeft be kend nog zes andere vrouwen te heb ben vermoord. Italië heeft nieuwe regering Alcide de Gasperi heeft Woensdag avond zyn achtste achtereenvolgende regering gevormd. Zij bestaat geheel uit leden van zijn eigen christende mocratische partij en zal de eerste regering van leden van één partij zijn sedert de oorlog. De nieuwe regering zal echter geen meerderheid in het parlement hebben en afhankelijk zijn van het onthou den of de steun van andere groepen, zelfs voor een eerste verti-ouwêns- stemming. aan de abnormale toestand, waarin het Duitse volk zich bevindt. Toch „Bermudcf'f Een officiële woordvoerder te Wash ington heeft verklaard, dat de minis ters tot een conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken besloten, omdat allerlei technische problemen in verband met de eenwording van Duitsland en Duitse verkiezingen be sproken moeten worden. Staatshoof den, aldus de woordvoerder, houden zich gewoonlijk niet met de techni sche zijde van problemen bezig. Britse en Amerikaanse woordvoer ders legden er de nadruk op, dat de voorgestelde ministerconferentie de mogelijkheid van een latere ..Bermu da-conferentie" niet uitsluit. Vele waarnemers in Londen zijn evenwel van mening, dat de conferentie in fei te een verwerping inhoudt van de wens van Churchill voor een spoedige byeenkomst van de „Grote Vier" op het hoogste niveau. DE VERWACHT: IETS WARMER Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige Zuidwestelijke wind Iets ho gere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 17 Juli Zon: op 4.40 onder 20.52 Maan: op 11.47 onder 22.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1