PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ondanks storm en tegenslag gaat het werk voort Grootste Chinese aanval op Koreafront sedert 2 jaar BILT Kanfli ijn „GROTE DRIE" ZIJN HET NIET EENS OVER CHINA-POLITIEK PARILSE POLITIE OPENDE HET VUUR OP DEMONSTRANTEN OPPERSTE S0WJET TEGEN 28 JULI BIJEENGEROEPEN 196e Jaargang-No. 164 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W: Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., £r. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 15 regels t 1,—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—80. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N Bogerdslr. C 160. teief. 26 MET DRIE DIVISIES In Zuid-Koreaanse linies werden drie wiggen gedreven In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben de communisten in Korea de zwaarste aanval sedert twee jaar ingezet. Minstens drie Chinese divi sies met tezamen 30.000 man vielen een deel van het centrale front aan. De aangevallen sector wordt hoofdzakelijk door Zuidkoreanen verdedigd. Volgens een communiqué van de Verenigde Naties zjjn de Chinezen er in geslaagd verscheidene diepe wigge n te vormen, ondanks de krachtige afweer van de strijdkrachten van de Verenigde Naties. De aanval werd ondernomen over een frontbreedte van 30 tot 40 kilo meter, namelijk van een punt ten Noorden van Koemhwa tot juist ten Westen van de rivier de Poekhan. De Chinezen zijn er in geslaagd bij hun offensief, drie bressen van on geveer drie kilometer diepte te slaan in de Zuidkoreaanse stellingen. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde, dat de geallieerde verde digingslinie niet was ineengestort. Hij zei, dat de Chinezen trachtten achter de Zuid-Koreaanse stellingen om een tangbeweging uit te voeren. T erugtocht. De Zuid-Koreanen, opnieuw gegroe- Ïieerd na een terugtocht over kronke- ende wegen in het door regen door weekte heuvelland, waren Dinsdag avond bezig zich in te graven, terwijl geallieerde kanonnen de Chinese ver bindingslijnen bestookten. Het hoofdkwartier van de Zuid-Ko- reaanse Kapitooldivisie gaf toe, dat de Chinezen het initiatief nog steeds in handen hadden. Dinsdagochtend vroeg werd een Wie heeft ooit vermoed, dat de blaren onder de voeten van de deelnemers aan de Vier daagse Afstandmarsen nog eens aan leiding zouden worden tot een con flict? Toch is het zo! Er bestaat namelijk verschil van mening tussen het Nederlandse Rode Kruis en de leiding van de Vierdaag se over de manier, waarop die bla ren moeten worden behandeld. En zowaar: het Nederlandse Rode Kruis heeft zijn medewerking aan de Vier daagse opgezegd! Maken we ons als Nederlanders niet belachelijk Hoe lang is het ge leden, dat Staring over „de hoofdige boer" schreef? Het zou aardig zijn om te weten, wie het mannetje is, dat hoofdig vast houdt aan zijn eigen standpunt. Bij het Rode Kruis of bij de Vierdaagse. Dan weet men ten minste met wie men voorzichtig moet zijn Nog altijd verdiept men zich in de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen en men weet daar bij zo af en toe opmerkelijke dingen te ontdekken. De r.k. Nieuwe Eeuw bijvoorbeeld is tot de conclusie gekomen, dat de N. Brabantse steden nog nooit de K. V.P. zo ontrouw zijn geweest als de ze keer. Al hun geschut hebben de Katholieken in het vuur gebracht om hun kiezers op de K.V.P. te doen stemmen. Zelfs de radio werd er bij ingeschakeld. En desondanks Het blad zegt: „Met een soort Friese koppigheid heeft men zich schrap gezet tegen het vermaan der kerkelijke overheid en heeft men blijk gegeven van an tipathie jegens de KVP. Dit is de houding geweest van ongeveer een derde deel van de Brabantse katho lieken in Eindhoven. Tilburg, Breda, 's Hertogenbosch, Helmond en Oss. Hierin ligt niet alleen een ernstige waarschuwing aan het adres van de KVP, maar bovendien openbaart zich hierin ook een ernstige crisis van het §ezag van de geestelijkheid in Noord- rabant. De leiding, welke vroeger door de priesters gegeven werd aan het nog niet van de onderdrukking bekomen Brabantse volk, wordt nu door een groot deel van dit volk nog slechts aangevoeld als een onhebbe lijke bazerigheid. Het heeft geen zin, men zou het zelfs gevaarlijk kunnen noemen, dit te blijven verbloemen. De tijd, dat de priester in Brabant boven de critiek verheven stond, is voorbij. De grieven, die men tegen hem heeft, gaan van mond tot mond en worden, vaak in aangedikte vorm, aangehaald als een motief voor de verslapte ge loofsbeleving. Men komt zelfs, en zulks vooral wel onder de arbeiders, vele mensen tegen, die menen, dat het flink staat de priester achter zijn rug te bespotten en belachelijk te maken. Hier is duidelijk de invloed merkbaar van het achterbakse ge wroet van communistische cellen en oud-SDAP-ers. Wie in het aposto- laatswerk werkelijk open staat voor de mensen, komt sterk onder de in druk van de geestelijke verwoesting, welke hierdoor is en nog wordt aan gericht. Begrijpen de priesters zelf wel, hoe ernstig deze situatie begint te worden? Wanneer men er niet in slaagt aan deze toestanden het hoofd te bieden, zal de geloofsverwoesting in Noord-Brabant groter worden dan in de zestiende en zeventiende eeuw". Men zal moeten toegeven, dat dit opmerkelijke woorden zijn. Het gezag van de Kerk is in Noord-Brabant en Limburg van ouds her onaantastbaar geweest. Thans wordt er gesproken van een geloofs crisis in deze gebieden. Veroorzaakt mede door de politiek. Amerikaanse artillerie-eenheid tijde lijk door de Chinezen omsingeld. Men bleef echter doorvuren, totdat men door de Zuid-Koreanen werd ontzet. Een Amerikaanse adviseur bij de Zuid-Koreanen heeft gezien, hoe een geheel Zuid-Koreaans regiment door de Noordelijken onder de voet werd gelopen. Eisenhower optimist. Volgens Amerikaanse Congresle den, die Dinsdag met Eisenhower te Washington hebben geconfereerd, gelooft de president, dat een wapen stilstand in Korea aanstaande is, on danks de nieuwe krachtige aanvallen van de Noordelijken. Eisenhower hield zijn wekelijkse bijeenkomst met Congresleiders. Ook militaire leiders waren aanwezig. Zij waren, evenals Eisenhower, van me ning, dat het jongste offensief, ge richt tegen door Zuid-Koreaanse troe pen verdedigde gebieden, in de eerste plaats bedoeld is om een penetratie ongedaan te maken, die in 1951 door een geallieerd offensief was veroor zaakt. Eisenhowers optimisme werd ge deeld door de aanwezige Congreslei ders, die spoedig een einde van de strijd verwachten. Volgens mededelingen van gewoon lijk welingelichte zijde heeft Eisen howers speciale afgezant Robertson van de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee een schriftelijke be lofte ontvangen, dat hij een wapen stilstand niet zal tegenwerken. Om redenen van prestige kon niet open lijk worden gezegd, dat Rhee beloofd had een wapenstilstand actief te steunen. De belofte, niet tegen te zul len werken, kwam echter op hetzelf de neer. Conferentie van de Grote Vier De ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk hebben voor gesteld, in het begin van de herfst een conferentie met hun Sowjet-Russische ambtgenoot te houden, waarop gespro ken zal worden over een oplossing van het Duitse vraagstuk door het organi seren van vrije verkiezingen en de ves tiging van een vrije regering voor ge heel Duitsland. Spanning in Egypte nam weer af De spanning in de Suez-Kanaalzöne is Dinsdag weer afgenomen na de plotselinge oplaaiing der hartstoch ten door de Britse maatregelen ter opsporing van een vermiste Britse militair. Britse valschermtroepen bleven echter alle verkeer, dat Ismailia in en uit ging controleren. Er stond een Egyptische militaire politieman bij de controleposten. Alle verloven van het Egyptische politie- en legerpersoneel in de Ka- naal-zöne zijn ingetrokken. De politie wordt overal versterkt. VREDE VOOR KOREA NODIG Ieder blijft eigen politiek volgen De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben besloten maatregelen te nemen om de vrede te her stellen, indien Communistisch China na een wapenstilstand in Korea op nieuw een aanval zou beginnen, aldus is Dinsdag te Wasliington officieel be kend gemaakt. In een gemeenschappelijk communiqué zeggen de drie ministers, dat een wapenstilstand op Korea het herstel of de verzekering van de vrede in enig ander deel van Azië niet in gevaar mag brengen. De ministers verklaren, dat zij gesproken hebben over maatregelen om de communisten in Indo-China te verslaan. Zij hebben evenwel niet medegedeeld, over welke maatregelen zy gesproken hebben. De ministers zullen, naar zij verkla ren, alle pogingen doen om de „moe dige en zwaar beproefde „Koreanen te helpen, zich vreedzaam te hereni gen volgens hun eigen mogelijkheden. Nogmaals wordt „krachtige steun" toegezegd voor de pogingen van het opperbevel der Ver. Naties, om spoe dig een wapenstilstand tot stand te brengen. Besloten is, dat de drie ministers weer overleg zullen plegen over him eigen politiek ten opzichte van Com munistisch China. Voor het ogenblik zo voegen zij er aan toe, dient echter de politiek van elk der betrokken lan den gehandhaafd te blijven. DUITSE INTERESSE. Hoewel de Duitse regering niet werd uitgenodigd voor de conferentie van de Grote Drie, heeft de Westdultse bondskanselier dr. Adenauer toch een speciale vertegenwoordiger naar Washington gezonden. Deze vertegenwoordiger Herbert Blankenhorn heeft voorstellen van de Westduitse regering bij zich voor het oplossen van de kwestie der Duit se eenheid. Hij zal zich ter beschikking houden voor het geval de Grote Drie hem willen raadplegen over de Duitse aangelegenheden. Tenslotte is in Washington ook aan wezig de Westduitse secretaris voor de defensie, dr. Blank, die Dinsdag te Washington een verklaring aflegde. Hg zeide, dat de Verenigde Staten hulp hebben toegezegd in de vorm van wapenen voor de twaalf divisies van Evans werd niet ten onrechte opgehangen De jurist J. Scott Henderson te Londen, die in opdracht van de Brit se regering een onderzoek heeft inge steld naar de juridische gronden, waarop de chauffeur Timothy Evans indertijd is opgehangen 'wegens moord op zijn dochtertje van veer tien maanden, is tot de slotsom ge komen, dat hier geen gerechtelijke dwaling in het spel is geweest. Er was twijfel aan de juistheid van het vonnis gerezen naar aanleiding van verklaringen van John Christie, die Woensdagochtend zal worden op gehangen. Christie heeft bekend Evans vrouw te hebben vermoord. Scott Henderson noemt deze beken tenis val het Westduitse leger. Generaal Heus- singer voegde er aan toe, dat het twee of drie jaar zal duren om deze strijd macht op de been te brengen. Voor de voorgestelde Duitse luchtmacht van 1500 toestellen zou men op Ameri kaanse vliegtuigfabrieken aangewe zen zijn. De nieuwe Duitse vloot zal slechts uit kleine schepen zoals mij nenvegers enz. bestaan. Jongeman pleegde moordaanslag op zijn vader De 29-jarige W. H. te Groningen heeft gisteravond na een ruzie een moordaarriag gepleegd op zijn vader, J. R. H. De buren van L. werden plotseling opgeschrikt door het knallen van en kele schoten. Kort daarop vluchtte een hevig bloedende persoon uit de wo ning van de fam. H. luid „moord" en om hulp roepend. Het bleek de heer J. R. H. te zijn. Hij werd achtervolgd door zijn zoon. die ook buiten de wo ning enkele schoten op zijn vader loste. Het slachtoffer werd ernstig ge wond Bendewezen in Indonesië In een kampong te Makassar (Cele bes) heeft de politie een vuurgevecht geleverd met een bende, die bestond uit 20 man. Twaalf leden van de bende werden gedood Na een hevige vuur- wisseling gaf de bende zich over. Zeven doden, meer dan honderd gewonden De Parijse politie heeft Dinsdagavond het vuur geopend op een menigte van meer dan 2000 Noord-Afrikanen, die na afloop van de traditionele, on der communistische leiding staande, mars ter herdenking van de bestorming van de Bastille demonstreerde op d e Place de la Nation in Oost-Parijs. Aan de zijde van de betogers vielen 7 doden. 44 zwaar gewonde demon stranten bevinden zich in ziekenhuizen. Tachtig politiemannen werden ge wond- De ongeregeldheden begonnen, toen de deelnemers aan de optocht zich be gonnen te verspreiden. Op het ogen blik, dat de groep Noord-Afrikanen, Stationsbrand te Oidenzaal Om kwart over één Dinsdagmiddag brank brand uit in de boven de sta tionsrestauratie te Oidenzaal gelegen woning. De brand breidde zich snel uit en de dakbedekking boven de 2e en 3e klas restauratie stond binnen enkele ogenblikken in lichte laaie. De woning en de 3e klas restauratie brandden uit, in de 2e klas restauratie was de ravage iets minder erg. Van de inventaris kon door spoorweg-per soneel en belangstellenden nog veel .worden gered. De brandweer, die met tien stralen water gaf, was het vuur te 3 uur meester. Doordat de brandmuur tussen de restauratie en de technische afdelin gen van het station het hield, kon ver dere uitbreiding van de brand worden voorkomen. Het treinverkeer had geen vertra ging. Het plaatskaartenkantoor is door waterschade voorlopig onbruikbaar. Elfjarige jongen door krokodil verslonden Een elfjarige Europese jongen, An thony Clavell Paton, is door een kro kodil verslonden, toen hij in het Na tionale Park te Nairobi aan het poot je baden was. Op een bord ter plaatse, dat waarschuwde voor de aanwezig heid van krokodillen en nijlpaarden, had hij geen acht geslagen. Toen hij een eindweegs het water in gewaad was, schoot plotseling een krokodil op hem af en voor de ogen van zijn zusje werd hij door het ondier overmeesterd. hoofdzakelijk Algerijnen en Marokka nen. uiteen ging, begon het hevig te regenen. De betogers trachtten zo snel mogelijk een goed heenkomen te zoe ken. waarbij de politie, die voor de af zetting zorgde, in het gedrang kwam. Toen zij zich tegen de opdringende me nigte verzette, kwam het spoedig tot gevechten, waarbij de demonstranten gebruik maakten van knuppels en stukken meubilair van de café-terras sen en de politiemannen aanvankelijk alleen met gummistokken de orde poogden te herstellen. Inderhaast aan gevoerde politieversterkingen werden door de Noord-Afrikanen met allerlei porjectielen bekogeld. Hierop openden de politiemannen met vuur. Toen de orde op het plein en in de naburige straten hersteld was. lag het plaveisel bezaaid met glas en stukken hout en ijzer. Dinsdag heeft men een begin gemaakt met de verkoop van Amerikaanse le vensmiddelen in West-Berlijn aan de bevolking van Oost-Berlijn. De ver koop in volle gang. (Telefoto) Prinsessen Beatrix en Irene naar Amerika Dinsdagavond zijn de prinsessen Bea trix en Irene met het lijntoestel van de K.L.M. naar New York vertrokken, vanwaar zij zullen doorreizen naar Chatham (Cape Cod). Tijdens haar verblijf in de Verenig de Staten zullen de prinsessen de gas ten zjjn van de familie Feaver. Zoals bekend vertoefde mevr. Fea ver met haar oudste dochter Renée Roell gedurende de gehele laatste oor log bij de Koningin en haar kinderen in Canada. Na het verblijf in Chatham zullen de prinsessen nog enige tijd doorbrengen in Ottawa, de woonplaats van de familie Feaver, waarna zij aan het eind van haar vacantie wederom per vliegtuig naar Nederland zullen te rugkeren. Te New York zullen de prinsessen worden ontvangen door hun oom, prins Aschwin. Bij het vertrek uit Amsterdam wer den de beide prinsessen Dinsdag avond op Schiphol uitgeleide gedaan door koningin Juliana en prins Bern- hard. NA DE VAL VAN BERIA Regeringsblad dringt aan op revolutionnaire waakzaamheid Radio Moskou heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat de Opperste Sowjet van de Sowjet-Unie tegen 28 Juli is bijeengeroepen. Dit zal de tweede vergadering van de Opperste Sowjet (het Sowjet-par- Iement) zyn sedert Stalins overlijden. Het decreet, waarin het bijeenroepen werd bekendgemaakt, was getekend door maarschalk Worosjilof, voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet, en Pcgof, secretaris van het presidium. De Opperste Sowjet, ook wel op perste raad genoemd, is het hoogste wetgevende orgaan in de Sowjet- Unie. Zij bestaat uit twee Kamers DIJKHERSTEL OP SCHOUWEN-DUIVELAND. Volgende week sluiting van het gat bij Stevenssluis verwacht Een straffe Zuidwester blies de laatste dagen over de wijde watervlak ten van het ondergelopen Schouwen-Duiveland, waarop grauwe, witge kopte golven liepen. Jagende regen striemde uit de laaghangende wolken en in dit trieste, grijze landschap zwoegde, ondanks de ongunstige weers omstandigheden, een groot aantal mannen aan het dijkherstel. Schouwen- Duiveland, noodgebied nummer 1, ligt nog immer in de ban van het wa ter en al wordt er met man en macht gewerkt, toch zal het nog maan den duren, eer het laatste dijkgat gesloten is. Begin volgende week gaat, als er geen tegenslagen komen, het gat bij Stevensluls dicht. Dan is de Noordzijde van Schouwen-Duiveland gesloten. De Rampaartse dyk blyft echter een dubieuze post, want hoewel men ook hoopte in deze dyk de laatste opening binnen enkele dagen te sluiten, is door de storm van deze week een reeds gesloten gat weer open gesla gen en er gaapt een bi-es van 20 meter breedte, waardoor het vernielen de water opnieuw binnenstroomt» Schelphoek het grote gat baart ook veel zorg, maar evenals de beide gaten ten Zuiden van Ouwerkerk, hoopt de Dienst Dijkherstel de sluiting hier vóór de herfst te leunen uitvoeren. Het weekrapport van de Dienst Dijkherstel geeft in één oogopslag een overzicht van de stand van za ken. Dit is het „vuurplan" met een opgave van mannen en werktuigen, van het verrichte werk in de achter liggende week en van hetgeen nog gedaan moet worden. De cijfers van het verwerkte materiaal geven een duidelijk beeld van de moeilijkheden, waarmede men vaak te kampen heeft en ook van het hoge tempo, waarin gewerkt wordt. Droge cijfersMaar achter elk getal staan levende, hard werkende mensen, die zich niets aantrekken van storm of regen, die van hoog tot laag weten, dat er haast is bij de uitvoering en dat geheel Nederland met spanning de gebeurtenissen op Schouwen-Duiveland volgt. Het rapport meldt voor deze week: Gat bij Stevensluis, breedte 80 me ter, diepte van stroomgat 10 meter met ecu debiet van 6 millioen kubie ke meter water per getij. Wordt ge dicht met element van 4 caissons. Werktuigen: 1 perszuiger, 2 dragli nes, 1 baggermolen en lichters voor stortsteen. Aangebracht 9800 vier kante meter zinkwerk, waarvan 8400 voor caissonsluiting. Vier caissons voor landhoofd gesteld en aangeslo ten. Opdracht: maken van zinkstuk- ken, afwerken verbindingsdam tus- sep landhoofd en oude dijk. Tot zover de dorre cijfers. Bedrijvigheid. En dan naar buiten, waar een sterke wind de golven hoog opjaagt en de arbeiders op dekschuiten in het dijkgat steen storten. De vier juist gestelde caissons worden door een perszuiger volgespoten en het is moeilijk zich temidden van dit alles voor te stellen, dat dit gat binnen zeer korte tijd gesloten zal zijn. 350 arbeiders werken hier aan de slui ting. Opzichter Bleumink, diep in zijn las weggedoken, staat bij de barak ken aan „De Staart", het haventje bij Sirjansland, waar een enorme be drijvigheid heerst. Een dragline werkt met daverende motor, smal spoortreintjes rijden met klei naar het gat in de dijk, dat tijdens de Pinksterdagen werd gedicht. „Er moet nog heel wat gebeuren bij Stevensluis", zegt de opzichter, „maar zonder tegenslagen gaat het in het begin van de volgende week dicht". Enkele zinkstukken met een totaal oppervlakte van 2400 vier kante meter moeten nog worden ge zonken voor de drempel, waarop de caissons zullen rusten, sluit. Even een blik op het grotendeels vernielde doiT Sirjansland, dat bij laag water bijna droog ligt, en voort gaat de reis. (Vervolg op pag. 2) met gelijke wetgevende macht: de raad van de unie (682 leden) en de raad van nationaliteiten (657 leden). De Opperste Sowjet wordt voor de tijd van vier jaar gekozen. Het hoogste uitvoerende orgaan in de Sowjet-Unie, de raad van minis ters, wordt benoemd doqr de Opper ste Sowjet. In Maart j.l. kwam de Opperste Sowjet bijeen om de regeringswijzi ging na Stalins dood goed te keuren. Waarnemers verwachten, dat ditmaal wijzigingen naar aanleiding van Be- ria's val aan de raad zullen worden voorgelegd. Beria was een der vice- premiers van de raad van ministers. Er is nog een nieuwe wijziging in de Russische regering gekomen. Iwan Nosenko is benoemd tot minister van verkeer en zware industrie. Hg volgt Malysjef op. W aakzaamheid. De „Izwestia", het Russische rege ringsblad, heeft Dinsdag de val van Beria in verband gebracht met de ge beurtenissen in Berlijn en Korea Het blad drong aan op het vergroten van „de revolutionnaire waakzaamheid". „Het avontuur in Berlijn, de pro vocerende activiteit van Syngman Rhee in Korea tonen weer aan, dat de imperialisten, in de eerste plaats de imperialisten van de Verenigde Sta ten. hun ondermijnende activiteit te gen de landen uit het democratische kamp verhogen". DE VERWACHT: AANHOUDEND KOEL Wisselende bewolking met enkele buien, hier en daar vergezeld van on weer. Matige, tijdelijk krachtige, wind tussen Zuid-West en West. Aanhoudend koel. ZON EN MAAN. 16 Juli Zon: op 4.39 onder 20.53 Maan: op 10.38 onder 22.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1