C J Een Engelse oplichter verkocht zijn hersens voor 100 pond Salarissen van predikanten beslist onvoldoende Louisa's grote strijd JIMMY BKOWN en de oranjehemden KLEERMAKERS HADDEN IN 1952 EEN MOEILIJK JAAR WOENSDAG 15 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEN BOEVENVERHAAL Levendige discussies in de Britse artsenwereld (Van een bijzondere medewerker). LONDEN, Juli. Het geval van Thomas Bough, de man, die zijn her sens verkocht, is op het ogenblik voor het Engelse publiek evenzeer een bron van hilariteit, als een aanleiding tot gemotiveerde bezorgdheid voor de artsen, die zich reeds lang zorgen maken over de kwakzalverachtige exploitatie van bepaalde psychochirurgische proeven. In 1946 verklaarde een specialist op dit gebied. Professor Mac Kissock, dat het in de toekomst niet onmogelijk zou zyn om door een hersenope ratie de persoonlijkheid van een man of een vrouw geheel bewust in een gewenste zin te veranderen. De ontwikkeling scheen dit optimisme te rechtvaardigen. Verschillende keren verklaarden zich dan ook rechters bereid een proces te verdagen om de beklaagde gelegenheid te geven een dergelijke behandeling op zichzelf te laten toepassen. De eerste, die van deze tegemoet koming kon profiteren, was 'de mu sicus Alan Wilfred Meckins. die we gens diefstal bij herhaling terecht stond. Zijn geval bleef niet het enige. Behalve deze soort operaties, die „lobotomie" genoemd worden, ont wikkelde een groep chirurgen een an dere hersenoperatie, die ten doel heeft bepaalde gemoedsziektes te ge nezen, zonder de persoonlijkheid op de een of ander wijze te beïnvloeden. door L. VAN BRUGGEN. De officiële goedkeuring van deze operaties, die tot uitdrukking kwam in de speciale behandeling van ver schillende beklaagden, werd nog eens uitdrukkelijk bevestigd door een beschikking in 1952, volgens welke bij terechtgestelden onmiddellijk na de executie de hersens weggenomen worden, om de artsen de mogelijkheid te geven de functies van de hersen cellen te bestuderen. Geen succes. Maar toch begint het er nu op te lijken, dat de wetenschap op deze weg te snel is voortgeschreden. Er waren chirurgen, die in volle ernst geloofden, dat de nieuwe behandeling reeds het proefstadium overschreden en een algehele practische waarde be reikt had. Er zijn tot nu toe reeds on- feveer 10.000 mannen en vrouwen in ngeland door lobotomie behandeld, waarbij echter slechts een derde van de geopereerden een verbetering van hun afwijking kon constateren. De andere twee-derde hebben hebben óf helemaal geen verandering van him toestand ondergaan óf ze zijn er zelfs nog slechter aan toe en 300 mensen zijn na de operatie gestorven. Eerlijkheid. Meer nog: de verwachting, dat men met behulp van de lobotomie een ka- Chinese communisten actief in Noord Birma. Het Birmese ministerie van bui tenlandse zaken heeft plaatselijke commandanten in Noord-Birma ge vraagd om bevestiging of tegen spraak van berichten, volgens welke Chinese communistische troepen de Birmaanse grens overschreden heb ben. Deze berichten afkomstig van rei zigers uit het grensgebied, meldden, dat vijf Chinese eenheden in Noord- Birma waren binnengetrokken en vijf dorpen op 250 kilometer ten Oosten van Lasjio hadden bezet. De reizgers verklaarden, dat de communisten de grens hadden overschreden om „Chi nees-nationalistische plunderaars te weerstaan". Vonnis van Nederlands journalist herzien. Een speciaal fascistisch tribunaal in Italië veroordeelde in 1942 de Ne derlandse journalist A. Luydjens, die sinds vele jaren als correspondent in Italië werkzaam was, tot vijf jaar gevangenisstraf wegens „politiek de faitisme". Hij had de hoop uitge sproken dat Italië nooit aan de znde van Duitsland aan de oorlog zou deelnemen en rampzalige gevolgen voorspeld indien het dat wel zou doen. Vorig jaar weigerde het hof van appel dat vonnis te herzien, zoals Luydjens verzocht had. Hij ging te gen deze beslissing in beroep bij het hooggerechtshof te Rome, dat de journalist thans in het gelijk heeft gesteld en het vonnis heeft geannu leerd. 9 Acht arbeiders van een fabriek voor op tische apparaten te Goerlitz in Oost- Duitsland zijn in de afgelopen week ge arresteerd, omdat zij een collecte hadden georganiseerd voor de gezinnen van de genen. die na de ongeregeldheden op 17 Juni in hechtenis werden genomen, aldus werd Maandag door vluchtelingen in W. Berlijn medegedeeld. LEZERS SCHRIJVEN Correspondentie. Wij ontvingen een anoniem ingezonden stukje uit Arne- muiden, dat wij dus niet kunnen op nemen. Nogmaals maken wij onze le zers er op attent, dat ingezonden stuk ken alleen kunnen worden opgenomen, indien tenminste naam en adres van de inzender bij de redactie bekend zijn. BIJ SPORT GEEN POLITIEK GEDOE! Bij de feestelijke viering van het suc ces van de Vlissingse Voetbalploeg waarover geheel sportminnend Vlissin- gen zich verheugde, meende een der aanwezigen namens zijn politieke par tij gelukwensen te moeten aanbieden. Fout. Ook van de redacteur, die er in zijn verslag gewag van maakte. Straks moeten onze fractieleiders nog naar Parijs om onze renners uit de „Tour" te gaan huldigen. Wat overigens weer niet zo'n gek uitstapje zou zijn!. SUPPORTER. rakterverandering in een bepaalde zin kon teweegbrengen, is geenszins uitgekomen. Geen enkele van de be klaagden, die van de justitie tijd had den gekregen om zich door een chi rurgische behandeling te laten veran deren, is daardoor een eerlijk mens geworden. Ook hier is de toestand van het merendeel eerder slechter ge worden. Men constateerde een aan zienlijke vermindering van het con centratievermogen, een toenemende apathie tegenover iedere inspanning en dikwijls grotere gevoeligheid. Wie is schuldig. Om de aanvankelijke geestdrift te bekoelen namen toen ook de juristen het woord en wierpen de vraag op wat er wel moest gebeuren, als iemand na zo'n operatie een moord beging of er dan misschien ver zachtende omstandigheden in het ge ding gebracht konden worden en of in dit geval de chirurg, die de opera tie had uitgevoerd, ter verantwoor ding geroepen kon worden, in dezelf de of nog hogere mate als zijn pa tiënt? Tenslotte besloot de Britse Artsenvereniging een permanente commissie in te stellen, die voortaan uitdrukkelijk toestemming moest ge ven voor een hersenoperatie in de ge noemde zin. Bovendien heeft de Ver eniging van Gerechtsartsen 'n bijzon dere vergadering belegd om de ge rechtelijke problemen te bespreken, die door deze operaties opgeworpen worden. De conclusies zullen aan de regering voorgelegd worden, tenein de in de komende wettelijke regeling verwerkt te worden. Handels-transactie. Al deze acties werden uitgelokt door een boevenverhaal, waar het pu bliek zich kostelijk over geamuseerd heeft: een zekere Thomas Bough had een lichtgelovige koopman 100 pond weten af te zetten voor de overhan diging van een document, waarbij hij hem zijn hersens verkocht, die on middellijk na zijn dood deze zou met 't oog op een ernstige hartkwaal niet meer al te lang op zich laten wachten uit zijn lichaam verwij derd zouden worden. De koopman waagde de schuchtere tegenwerping, wat hij dan wel met de hersens van Mr Bough moest beginnen, waarop deze hem verontwaardigd vroeg of hij dan geen kranten en tijdschriften las, waarin hij toch had kunnen lezen, dat men bij een krankzinnige of zenuw zieke de hersens van een ander mens. die onmiddellijk na de dood verwij derd waren, kon inplanten en de pa tiënt daarmee volkomen normaal kon maken. Gearresteerd. Nu herinnerde de koopman zich wel eens gelezen te hebben, dat men met een kleptomaan door een opera tie van zijn ziekelijke neiging tot ste len genezen had en hij luisterde al met heel wat meer belangstelling, toen Bough voortging: „Een „vers" stel hersens kan voor 1000 pond ver kocht worden; ik vraag U maar het tiende gedeelte, omdat ik dringend geld nodig heb en bovendien nog maar korte tijd te leven heb. U loopt geen risico, ik geef U mijn pas. zodat ik niet naar het buitenlandjcan gaan. Zelfs al zou ik nog een beetje langer leven, dan loopt U geen gevaar, ook niet, als het pond minder waard wordt in ieder geval hebt U uw geld goed belegd". Nu was de laatste twijfel van de koopman opgeheven, het koopcontract voor een stel her sens was ondertekend en Bough ging weg met 100 pond in zijn zak, blijk baar om zijn vindingrijke hersens nog een tweede keer te verkopen. Hij werd gearresteerd, toen hij een andere uit vinding aan de man wilde brengen een toestel, dat de resultaten van de hondenrennen zou voorspellen 50. Meneer Bikkebakker. die Jimmy en Henkle de po litiehond met geen mogelijkheid had weten bij te hou den en niet wist, waar zij gebleven waren, had eerst nog wat in de stad rond gedwaald en was toen maar naar zijn huis teruggekeerd. Maar hij was nog geen kwartiertje thuis of daar kwam Jimmy Brown reeds aangewandeld. Alléén, want hij had Henkie al weer bij meneer Pipjes afgeleverd met hartelijke dank voor de bewezen diensten. ..Envroeg meneer Bikkebakker vol spanning. „Hoe is het afgelopen? Hebt u kunnen uit vinden wie het is geweest, die ons die kool wil stoven?" Jimmy lachte kalmpjes. „Meneer Bikkebakker" zei hij rustig. „De zaak is al dik in orde Wie het nu geweest is en wat er allemaal gebeurd is. breek daér uw hoofd verder maar niet over. Ik garandeer u dat er verder niets zal gebeuren. De heren zijn zo mak als lammetjes. Ze zullen verder niets ondernemen en let u op mijn woorden, die Dries Drabbeldruif en die Dirk Dreun eten verder uit de hand. U zult geen kind meer aan ze hebben". „Aaaóh", riep de voorzitter van de Biggers. „Dat zijn dus de schavuiten die ons probeerden dwars te zitten". „Meneer Bikkebakker". zei Jimmy, terwijl hij bezwerend zijn hand ophief, „vergeet, wat ik u heb ge zegd, doe zelfs niets en u zult iets aanschouwen, waar u zelf versteld van zult staan. Dries en Dirk zullen hard meewerken om het succes van de Biggers groter te doen zijn dan ooit tevoren". Meneer Bikkebakker keek Jim my een tikje verbluft na. „Die man verricht wonde ren", mompelde hij. Oostberlijners kopen voedsel in West-Berlijn. Dinsdagochtend zijn in de Ameri kaanse sector van Berlijn de eerste uitreikposten van voedingsmiddelen voor Oost-Berlgners geopend. Twee uur voor de opening bevonden zich al meer dan duizend Oostberlijners in het Westelijk deel van de stad. Ieder kon een kwart liter melk, vijf sinaas appelen en een kilo kersen kopen te gen prijzen, die gelijk waren aan die in het Westen. De klanten konden met Oostmarken betalen, waarbij een Oostmark voor een Westmark gold. Julien Kuypers van zijn functie ontheven. Het ministerie van onderwijs te Brussel deelt mede, dat Julien Kuy pers, secretaris-generaal bij het mi nisterie, ter beschikking is gesteld. Dit betekent, dat hij van zijn functie ontheven is. Kuypers was bij gerechtelijke uit spraak mede verantwoordelijk gesteld voor een brand, die een aantal ja ren geleden een filmopslagplaats in het ministerie vernielde en aan zes tien mensen het leven kostte. Hij werd tot een gevangenisstraf veroordeeld. „NETTE ARMOEDE" Gebrek aan begrip verhindert verbetering „Het Orgaan" van de Bond van Nederlandse Predikanten publiceert het volgende: De huidige situatie van onze kerk in het midden van ons volk eist van alle ambtsdragers, maar in het bijzonder van de predikanten, een grote openheid voor de problemen van t(jd en maatschappij. „Gemeente-opbouw" heeft hiervoor onze ogen willen openen en de kerkorde dwingt ons als het ware met onze gemeenten op te treden voor het forum van een hyper- critisch volk, dat ten aanzien van vrijwel alle levensvragen aan de grootste onzekerheid lijdt. Ook in het kleinste dorp is het niet meer voldoende, dat de predikant over theologische kennis en liefde voor zijn gemeente beschikt. Er wordt in de praktijk van hem een veel breder ontwikkeling, een scherpe geloofsvisie en een uitgesproken leiderskracht geëist,zo schrijft „Het Orgaan" van de Bond van Nederlandse Predikanten. Het peil van kerkeraad en leden kracht wordt tot in het kleinste dorp bepaald door het peil van de pre dikant. En het peil der gemeente uit eindelijk door hen, die haar bedienen. 40 jaar schuld. Wie het lot van Kerk en volk ter harte gaat, verlangt zeer nadruk kelijk een hoger peil der gemeenten en stimuleert geen lager!! Het heeft ons dan ook zeer verontrust, dat over deze geestelijke achtergrond van de onderbetaling der predikanten in de toelichting op het ontwerp met geen Het blad vervolgt: De predikant, die aan deze eisen niet voldoet, wordt onherroepelijk uitgeschakeld uit het werkelijke leven van dorp en stad en met hem de officiële ver tegenwoordiging zjjner gemeente: kerkeraad en kerkvoogdij. Zij ver worden tot ornament in de samen leving. Vanuit de gemeenten moet een doel bewuste leiding, een karakteristieke levensstijl, kortom een duidelijk ant woord aan de samenleving uitgaan. Dit vraagt binnen de gemeenten een wijs, bezonken, maar daadkrachtig pastoraat, dat alleen door zeer be gaafde persoonlijkheden kan worden gegeven. Pauperdom. Zeer duidelijk laat echter de nieuwe salarisregeling de predikan tenstand verder afzakken naar een intellectueel pauperdom, dat alleen door zeer middelmatige geesten in nerlijk kan worden aanvaard. Zij be rooft ons immers niet alleen van de geestelijke, culturele en financiële armslag, die iedere rechtgeaarde pre dikant wéét nodig te hebben om zijn arbeid goed en met overwicht te kunnen doen, het ontwerp berust bo vendien en dat is nog erger al te kennelijk in een Kerk, die haar predikanten niet ziet als voorstrijders in de beslissende, geestelijke worste ling van deze tijd. maar nog altijd als de spreekwoordelijke tobbers, die hun stichtende, maar improductieve arbeid met meer of minder trouw verrichten en daarom dan ook meer of minder onvoldoende gevoed worden. Het spreekt vanzelf, dat een der gelijke mentaliteit in de Kerk de wer kelijk begaafden wel moet afstoten! Niet, omdat zij de armoe op zichzelf schuwen, maar wèl, omdat zij in zulk een Kerk al te ostentatief de liefde en het begrip zien ontbreken, die aan hun gaven ruimte kunnen geven, Zij kunnen deze elders beter, d.w.z. meer verantwoord gebruiken. Het noodzakelijke gevolg is, dat in onze Kerk meer en meer de middel maat predikant gaat regeren. Deze zal op zijn beurt weer al die gemeen teleden van de ambten en bedienin gen afstoten, die werkelijk visie heb ben op de kerkelijke roeping in deze eeuw. De praktijk immers leert, dat de „herder en leraar" ten hoogste pri mus inter pares, maar nooit primus inter maiores kan zijn. goed woord wordt gerept. Naar ons gevoelen gaat men in de slotbeschou wing de dringende urgentie van het genoemde probleem zelfs uit de weg. De ontwerp-regeling bedreigt bo vendien tot kerkelijke democratie. Het zal inderdaad noodzakelijk zijn de meest begaafden uit alle lagen van het kerkevolk te werven voor het predikambt. Nu zal het waarschijn lijk wel waar zijn, dat de predikant, die voortkomt uit de minder gegoede kringen van ons volk zich gemakkelij ker aanpast aan de „pastorie-armoe" dan zij, die uit 'n ander millieu afkom stig zijn. Daar staat - blijkens de prak tijk van enkele ons bekende gevallen - tegenover, dat juist voor deze predi kanten de stude- en de installatie schulden dusdanig oplopen, dat zij ook in de loop van veertig dienstjaren niet zijn af te doen, wanneer niet uitge breide nevenwerkzaamheden worden verricht. En juist door dit eindeloze geploe ter wordt hem de gelegenheid ont nomen zich in te leven in het nieuwe milieu. In het algemeen moet trouwens ge zegd worden, dat het voor ouders zuiver financieel gezien onverant woord is him zoon theologie te laten studeren, indien niet toevalligerwijze familiekapitaal aanwezig is. De predikantenstand is een stand van schuldenaars. Ook wie geen „carrière" zoekt, maar slechts een voor zijn positie redelijk bestaan, bedenke zich tweemaal, voor hij zich aan de zorgen van de Kerk toevertrouwt. De pastorieën zijn toonbeelden van „nette armoe" en de Kerk accepteert FEUILLETON DOOR 1AN TEMPEST 47 Als ze met Veronica alleen geweest was, zou Louisa de schouders hebben opgehaald en het hele incident hebben terruggebracht tot een nieuwe zet van de gouvernante, om het dienst personeel kwijt te raken. Nu Torre er bg was stond de kwestie er anders voor. Veronica had geprobeerd, haar in zijn tegenwoordigheid te vernede ren. Zeker hij was voor haar opge komen, maar zou hij haar niet on willekeurig door Veronica's ogen gaan zien? Zou hjf haar optreden niet be schouwen als een poging om met alle geweld zjjn aandacht op zich te ves tigen? „Juffrouw O'Geary?" lachte Vero nica wat spottend. „Dit is de nieuwe werkmeid Torre en ze heet Louisa Je behoeft haar helemaal niet met „juffrouw zo-en-zo" te noemen. Ik weet wel, dat meisjes achter de toon bank tegenwoordig als „jonge dames" aangesproken willen worden, maar werkmeiden zijn nog zo ver niet." „In 't geval van juffrouw O'Geary zou de aanduiding eigenlijk over bodig wezen," antwoordde Torre droogweg. „Mensen die op zulke on- derscheindingen gesteld ztjn, behoren gewoonlgk tot de soort, die niet hele maal weten waar ze feitelijk stEian." Louisa vroeg zich af, of Veronica deze schoen mocht aantrekken, maar zei dadolijk, alsof ze niets bemerkt had: „Noemt u mij alsjeblieft Louisa, want „juffrouw O'Geary" klinkt zo stgf." „Graag; „Louisa" klinkt goed, het is een degelijke, ouderwetse naam", hernam Torre luchtig. „Een familie naam soms?" Opnieuw voelde ze zich dankbaar je gens hem gestemd. Ze begreep opper best, dat hij met zÜn schgnbaar on betekenende vraag haar als gelijke met Veronica en zichzelf wilde behan delen. „Ja, het was de naam van mijn grootmoeder en mijn tante. Ook die van mijn overgrootmoeder," ant woordde Louisa bescheiden. Blijkbaar had Veronica genoeg van dit voor haar niet zeer aangename gesprek. Even de hand op Torre's arm leggend, keek ze hem met een wat smekende glimlach aan. „We vergeten die arme kleine Ro- sie," bracht ze op honingzoete toon in herinnering. Ik heb haar beloofd, dat je haar goeden nacht zo komen zeggen en ik kan het niet over mijn hart verkregen, een kind teleur te Maatkleding was minder in trek. In het jaarverslag 1952 van de Bond van Kleermakerspatroons in Nederland wordt opgemerkt, dat er een groot gebrek is aan goed ge- schoolde en organisatiebekwame mensen, die de bond tot groter bloei kunnen brengen. Het aantal afde lingen van de bond is gelijk gebleven, namelijk 65. De achteruitgang in het ledental, die enige jaren geleden be gon, kon ook in het verslagjaar niet worden gestuit. Gezegd wordt verder, dat in 1952 vel maatkledingbedrgven ernstig op de proef zijn gesteld, daar dit het eerste jaar na de oorlog was, waarin het maatkledingbedrijf te kampen had met een sterke achteruitgang in de omzet. Het gevolg is geweest, dat bedrijven, die reeds weinig levensvat baarheid hadden, in de loop van dit jaar zijn uitgeschakeld. Vermoedelijk ook door deze economische achteruit gang is de activiteit van de bondsle den enigszins verflauwd, zodat niet kan worden gesproken van een gun stig jaar. Ten aanzien van de omzetbelasting zijn allerlei pogingen in het werk ge steld om protest aan te tekenen tegen het ontwerp van wet, waardoor de maatkleermakers in de toekomst 1 omzetbelasting meer zouden moeten gaan betalen. 1 DE PREDIKANTSSALA- RISSEN in de Ned. Herv. Kerk Z zijn van 1 Jan. 1954 af onder- verdeeld in vijf klassen fn lo- H pen van 3960 tot 5400 gulden M H per jaar, met 20 jaarlijkse ver- hogingen van f 79,20 en vi\j z ee iconen of een huishuurvergoe- ding. Een theol. drs. krjjgt twee §1 H fictieve dienstjaren mee, een doctor in de theologie vier. =j Daarnevens kan een kinder- Z H toeslag komen van 200 tot 400 ee gld. per kind per jaar. Z Z Een bijzondere regeling om z H zeer bekwame figuren overeen- komstig hun bekwaamheid te Z honoreren, is er niet. dat, tot haar eigen schade. Naar ons oordeel en wij zouden het op prijs stellen, indien dit oordeel op zijn waarde wetenschappelijk werd onder zocht zou het gemiddelde, mee levende gemeentelia, ook predikant wordende en dus mede onderworpen aan de typische lasten van dit ambt, niet in staat zijn van zijn predikants- inkomen rond te komen. Hierdoor wordt practisch uitgeslo ten, dat werkelijk ieder, die zich tot het predikambt geroepen weet, dit ambt ook ambiëren kan. Ook door de ontwerp-regeling wordt zodoende het predikambt voor brede groepen automatisch afgesloten. Over de propaganda voor de maat kleding wordt nog gezegd, dat men op dit punt nog aan het begin staat van een voor de maatkleermakerij nieuw project, hetgeen tot gevolg heeft, dat nog vele kinderziekten moeten worden overwonnen. Ver wacht wordt echter, dat de verleden jaar begonnen campagne op dit stuk in de toekomst resultaat zal opleve ren, indien althans alle leden de actie krachtig steunen. De financiering ge schiedt door de vakgroep, maar zal in de komende jaren door de gros siers en de georganiseerde kleerma kerspatroons moeten geschieden. Geen vacantietoeslag voor kleermakers. Via de Ned. Federatie van Werk geversorganisaties in het Maatkle dingbedrijf is bij de Bond van Kleer makerspatroons in Nederland het verzoek binnengekomen van de Unie in de Kledingindustrie om aan de le den der B.V.K. te adviseren, voor zo ver de bedrijfsuitkomsten dit toela ten, 2 vacantietoeslag over het jaarloon aan de werknemers uit te betalen. Het hoofdbestuur van de B. V.K. heeft echter geen vrijheid kun nen vinden om een dergelijk advies aan de leden te verstrekken, daar de bedrijfsresultaten over het algemeen over dit jaar zeer ongunstig zijn en de bedrijven geen hogere lasten op het ogenblik kunnen dragen. Een jaar gevangenisstraf voor 91.000. De Amsterdamse rechtbank heeft de twee voormalige inwoners van Singa pore, die een Amsterdamse firma waardeloze goederen leverden inplaats van kisten met leguanenvellen en va ten met krokodillenhuiden en daar voor f 91.000 incasseerden, ieder ver oordeeld tot een jaar met aftrek van het gehele voorarrest. De twee verdachten, de 38-jarige F. J. V., een genaturaliseerde Brit, en de 44-jarige Nederlandse huidenexpert R. J. S., waren beiden op 6 Maart j.L in ons land gearresteerd- De expert S. tekende onmiddellijk nadat het vonnis hem was voorgelezen appél aan. Tegen <*e exportleider was 2 jaar. tegen de expert VA jaar geëist, in beide zaken met aftrek van het voorarrest Groep jongens in de Andes omgekomen. Men vreest dat 21 schooljongens en hun leider, een R.K. geestelijke, op een tocht door de Chileense Andes zijn omgekomen. Het schijnt dat zij in de buurt van Santiago door een sneeuwstorm zijn overvallen, aldus meldt de „Times". Bij naspeuringen met behulp van een hefschroefvlieg- tuig zijn bij de plaats van een vlucht- hut drie lijken gevonden. De berghut zelf was onder een lawine bedolven. stellen. En Rosie is ook zo'n schat. Ik zou, als ik niet vast in mgn schoe nen stond, haar, geloof ik, schrome lijk bederven. Ze is zo lief en teer." „Ze Igkt erg veel op haar moeder." Bij deze woorden meende Louisa een vreemde, zelfs wat treurige klank in zijn stem te horen. Was hij soms op Rosie's moeder verliefd ge weest en daarom nooit getrouwd In zijn positie zou het hem waarlijk niet aan kansen hebben ontbroken, want vermoedelijk zouden vrij wat filmac trices al of niet „volleerd", de ge legenheid om een beroemdheid op hun gebied in de wacht te slepen, met beide handen aangrijpen. Zelfs Mandy misschien Toen hij na een vriendelijke knik in haar richting in gezelschap van Ve ronica naar de trap begaf, staarde Louisa hem pinzend na. O, aantrek kelijk, In de zin van knap, was hij allerminst en toch had hij iets over zich, dat ze moeilijk kon omschrijven. Charme, innemendheid? Neen, dat niet, of nauwelijks. Die eigenschap pen bezat Kirk in hoge mate... en Torre had hoegenaamd niets weg van Kirk. 't Was meer iets ondefinieer baars, zéér persoonlijk, iets dat je hogelijk kon waarderen of minachten, maar waarvoor je niet onverschillig kon blijven. Veronica zo dacht Louisa zou in haar hart Torre niet kunnen lief hebben. Hoe zou ze ook, wanneer haar gevoelens naar iemand als Kirk uitgingen? Bijna alle of verreweg de meeste meisjes zouden verliefd op Kirk rakeh. Torre was slechts voor een enkele bestemd. Zou Mandv wel iets voor hem als man kunnen ge. voelen? O, zeker, ze was een geboren actrice, maar was wat haar per soonlijke relatie betreft, altgd heel ronduit en openhartig geweest. Had althans zo geleken! In gedachten verzonken, liep Loui sa langzaam door de gang naar de achtertrap. Door zich een poosje met de persoon van Torre bezig te hou den had ze Kirk's toespelingen op Mandy voor 't ogenblik vergeten maar nu keerden ze in haar geheugen terug en brachten haar lichtelijk van streek. Nog gisteren had ze er een eed op»" kunnen doen, dat tussen haar en Mandy geen geheimen bestonden; dat ze altijd volkomen openhartig met elkaar waren omgegaan. Nu echter wist ze niet, wat er van te denken. Ze kon de gedachte, dat Mandy op zettelijk ruzie tussen haar zuster en Kirk zou hebben gestookt, niet ver dragen, maar wat zou hij anders heb ben bedoeld? In gewone omstandig heden zou ze zeker zijn woord niet zwaarder hebben gewogen dan dat van Mandy, doch waarom zou hij haar hebben voorgelogen? Hg wist immers, dat ze Mandy van zgn ver klaring op de hoogte zou brengen, ja ihad haar zelfs stilzwijgend de wenk gegeven, Mandy om uitleg te vragen. Louisa deed hoed en mantel af en begon werktuigelijk haar haren te borstelen. Moest ze nu haar dienst* japon en boezelaar weer aandoen en haar mutsje opzetten of had ze tot de volgende morgen vrijaf? Ze had ver* geten, dit mevrouw Spale te vragen. Och, misschien was het ook maar be ter, die kleren aan te trekken, dan '-reeg Veronica geen nieuw wapen ~«»n haar in handen. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11