Koblet door val uitgeschakeld in eerste bergetappe BOEK TOCH IS 'T ZO! AMB0NESE LEIDERS NAAR NED. ANTILLEN PRINS BERNHARD REIKTE VIER ZILVEREN ANJERS UIT NOG STEEDS GEEN LICHT IN KOREA-DUISTERNIS DINSDAG 14 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WOUT WAGTMANS NOG STEEDS TWEEDE Tiende rit voor outsider Lerono Hoewel onze landgenoten het in de ee rste Pyreneeën-etappe niet tot de ere-plaatsen hebben gebracht, mag men toch tevreden zyn over de presta ties van de Nederlanders. Wagtmans heeft in elk geval z(jn tweede plaats in het algemeen klassement behouden, ofschoon de drager van de gele trui, de Zwitser Schaer 2'/2 minuut op hem wist uit te lopen. Nolten, onze troef in de bergritten, heeft het zelfs tegen YVagtmans, van wie men voor het begin van de Tour toch niet al te veel verwachtte, moeten afleggen. Ook Van Breenen heeft voortreffelijk gereden, maar Gerrit Voorting is een vrij groot aantal plaatsen in het klassement gezakt. De eerste bergen van de Pyreneeën h ebben enkele slachtoffers geëist. Niemand minder dan de grote Hugo Koblet, op wie de Zwitsers al hun hoop hadden gevestigd, kwam bü een hy reed bijna 90 km. per uur zeer scherpe bocht zo lelyk ten val, dat hy met verwondingen aan het hoofd en een gebroken rib de stryd moest staken. De Aübisque heeft nog meer slacht offers geëist. De Fransman Buchaille kwam in de afgrond terecht niet ver van de plek, waar Van Est twee jaar geleden verongelukte, en ook de Belg Van der Stockt maakte een lelijke val, waardoor hij na het sluiten van de controle binnen kwam evenals de Fransman Hassenforder, die enkele dagen geleden nog de gele trui droeg. Van der Stockt mag vandaag toch starten. Deze eerste berg-etappe van Pau naar Cautérets is gewonnen door de Spanjaard Lerono, die notabene op de voorlaatste plaats in het algemene klassement stond. De overwinning van Lerono was overigens volkomen verdiend, hij kreeg dan ook de prijs voor de strijdlustigste renner. De Spanjaard nam al vrij spoedig na de start de kop en zonder een mo ment te verslappen beklom hij in goe de stijl de col. Koblet en nog enkele anderen volgden hem op korte af stand. Bobet, Astrua, Schaer en ook BartaJi demarreerden uit het grote peloton. Bij de pas-overgang kwam Lerono het eerst door. Op 5% minuut volgden Koblet en Huber, daarachter Astrua, Van Genechten, Bobet, Desmet en nog een vijftal renners. De eerste Nederlander was Wagt mans op 7.30. Nolten kwam weer 20 seconden later en nog weer 40 se conden later Van Est en Suyker buyk. 597 De wortels van een plant bevatten vele onopgeloste raadselen en één van de sprekendste mysteries is voor ons wellicht het verschijnsel dat wortels niet domweg alle opgeloste stoffen waarmee zij onder de grond in aanra king komen, opzuigen, maar dat zij daaruit een keus maken overeenkom stig haar behoeften. Ware de plant niet met dit raadselachtig vermogen toegerust, dan zouden we ongetwijfeld de vreemdsoortigste verschijnselen waarnemen, want in de bodem is de verdeling der mineralen zeer ongelijk en de ene plant zou dus een totaal andere samenstelling en daardoor een andere structuur vertonen dan haar soortgenoot, die enkele meters verder in grond van andere samenr stelling tiert. Maar goed, de wortels hebben nu eenmaal het vermogen om uit de bo dem op te nemen wat voor die spe ciale soort het meest gewenst is en dientengevolge kunnen planten en bloemen van dezelfde soort ook in derdaad aan elkaar gelijk zyn. De vraag, waarom de plant een zekere hoeveelheid vam een bepaalde stof op zuigt en niet méér, blijft hiermee echter onbeantwoord. Nu is het misschien wat vermetel een vergelijking trekken tussen plan tenwortels en een gedeelte van het menselijk spijsverteringsorganisme, maar voor vandaag moeten we het er maar op wagen, vooral omdat zal blijken, dat hetzelfde mysterie dat we bij de planten hebben waargenomen, zich in nog veel sprekender vorm bij onszelf voordoet. Ook al hebben we in het dagelijks leven niet de gewoonte daar lang by stil te staan, u zult toch moeten toegeven, dat het op zichzélf héél merkwaardig is, dat we na een zware maaltijd, waarbij lever, nieren, eieren, mosselen, garnalen, mager vlees, raapstelen, spinazie, molsla, asperges, aardappelen en aardbeiéh werden opgediend, geen andere ge volgen hebben ondervonden dan een maag die zich bijzonder verstoord toonde. Toch is alleen reeds de hoe veelheid ijzer die bij een dergelijk menu naar binnen wordt gewerkt zö vele malen groter dan voor de in- stasidhouding van het lichaam is ver eist, dat 't heus niet zo verwonderlijk zou zijn geweest, wanneer ons de roestvlekken waren uitgebroken! En bij iemand die regelmatig grote por ties varkensvlees verzwelgt er zijn zulke! zal men werkelijk geen zwoerdachtige oorschelpen kunnen waarnemen. Zware eters zullen welis waar wat uit het modél genaken en mogélyk zullen zij lichamelijke stoor nissen ondervitiden, maar van opéén- hopingen van in overmaat genoten stoffen zal zelden iets te merken zyn, noch van de aanwezigheid van ,,li- chaamsvreemde" élementen. Vergif ten laten we uiteraard buiten beschou wing.) Hieruit blijkt reeds dat in ons spijs verteringssysteem een keus gemaakt wordt tussen de stoffen die voor het lichaam noodzakelijk zijn en die, welke als overbodig worden beschouicd en dus het lichaam weer kunnen ver laten. Het opnemen van de voedings stoffen bestaat dus werkelijk niet eenvoudig uit een dóórdringen van alle mogelijke stoffen vanuit de darm holte in het bloed, doch we moeten ons veeleer voorstellen, dat de nuttige stoffen door de darmwand naar bin nen worden „gepompt"een uitermate gecompliceerd verschijnsel, dat re- sorptie wordt genoemd, maar van welks raadselen we nog steeds iets moeten vertellen. H. Pétillon. Bij de afdaling liep Wagtmans een deel van zijn achterstand in; Nolten daarentegen verloor terrein, evenals Van Est en Gerrit Voorting, die het voorzichtig aan deden en zich niet naar beneden stortten als Magni, Geminiani en anderen. De laatste 10 kilometer steeg de weg weer en tij dens deze klim kon Lerono zijn voor sprong weer vergroten. Hij werd niet meer ingehaald door Robic, Schaer en Astrua. De best geplaatste Nederlander was Wagtmans, die 16e werd. De laagst geplaatste was Adri Voorting (58), maar deze behoefde zich daar over niet te schamen. Na hem kwa men nog 35 renners binnen en waar lijk geen kleine jongens, want daarbij bevonden zich Gauthier, Couvreur, Caput en Corrieri. ONZE PLOEG Van Breenen heeft uitmuntend ge reden. Roekeloos, maar stuurvast nam hij bij de afdaling de bochten, zodat hij zijn achterstand, opgelopen by de bestijging van de 1200 meter hoge Aubisque, weer verminderde. Van Est reed regelmatig en zonder „vuurwerk". Gerrit Voorting heeft niet zo best gereden, maar verwacht wordt, dat men in de volgende etap pes nog wel meer van hem zal horen. Suykerbuyk klom als een der besten, maar was in de afdaling zeer voor zichtig, Roks deed het juist anders om. Aan Adri Voorting was het te merken, dat hij nog weinig ervaring in dergelijke ritten heeft. Al met al kan men niet ontevreden zijn over de prestaties van onze land genoten in deze eerste berg-étappe. Maar vandaag wordt er beslist meer gevergd van het uithoudingsvermo gen en het zou wel eens zo kunnen zijn, dat Wagtmans zijn fraaie twee de plaats zal mc 1 moeten afstaan. DE KLASSEMENTEN. Het klassement van de 10e etappe van Pau naar Cauterets (103 km.) luidt: 1. Lerono, Spanje, 3.14.30; 2. Robic, Frankrijk-West, 3.20.26; 3. Astrua. Italië, z.t.; 4. Schaer, Zwitserland, z.t.; 5. Bo bet, Frankrijk, 3.20.34; 6. Van Genechten, België. 3.20.37; 7. Bauvin, Frankrijk. N.-O. centrum, z.t.; 8. Rolland, Frankrijk, 3.20.49. 9. Bartali, Italië. 3.21.07; 10. Massip, Span je, 3.21.55; 11. Rossello, Italië. 3.21.58; 12. Lazarides. Frankrijk Zuid-Oost, 3.22.00; 13. Magni, Italië, 3.22.06; 14. Close, België, z.t.; 15. Geminiani. Frankrijk, 3.22.20; 16. Wagtmans, Nederland, 3.23.04; 17. Le Guilly, Frankrijk, z.t.J 18. Impanis, België, 3-23.19; 19. Nolten. Nederland. 3.23.32; 20. Deledda. Frankrijk, 3 23.46; 25. Van Bree nen. Nederland. 3.24.50; 28. Suykerbuyk, Nederland. 3.25.27; 31. Van Est. Nederland, 3.26 32; 35. Roks. Nederland, 3.27.05 56. Gerrit Voorting, Nederland. 3.30.41; 58. Adri Voorting. Nederland, z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Schaer, Zwitserland, 57.24.30 2. Wagt mans, Nederland, 57.28.10 op 3.40: 3. Bau vin, Frankrijk Noord-Oost centrum, 57.29.21 op 4.51; 4. Robic. Frankrijk-West, 57.30.00 op 5.30; 5. Astrua, Italië. 57.30.30 op 6 min.; 6. Close, België. 57.33.58 op 9.28; 7. Mahe. Frankrijk-West. 57.34.02 or 9.32; 8. Roks. Nederland. 57.35.04 op 10.34; 9. Impanis, België. 57.35 28 op 10.58; 10. Re- naud, lie de France, 57.35.38 op 11.08; 11. Van Est. Nederland, 57.36.02 op 11.32; 15. Geminiani, Frankrijk. 57.3652; 17. Bobet. Frankrijk, 57,37.15: 18. Magni. Italië, 57.37.47; 19 Brrtali, Italië, 57.37.48; 20. Rossello, Italië, 57.38.41; 22. Gerrit Voor ting. ederland, 57.40.30; op 16 min.; 32. Van Breenen, Nederland, 57.48.28 op 23 58; 47. Nolten. Nederland, 57.57.43 op 33.13; 50. Suykerbuyk. Nederland, 57.58.55 op 58.02.37 op 38.7. Het algemeen ploegenklassemcnt ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk Noord-Oost centr 171.52.45; 2. Nederland 172 08.09; 3. Frankrijk-West 172.11.12; 4. Frankrijk nationaal 172,14.42; 5. Italië 172.23.16; 6. België; 7. Ile de France; 8. Zwitserland; 9. Spanje; 10. Lu xemburg; 11. Frankrijk Zuid-Oost; 12. Frankrijk Zuid-West. Nog 12 gewonden in Keulen Naar thans blykt bevinden zich in het ziekenhuis te Keulen nog de chauffeur en elf passagiers van de Nederlandse autobus, die Zondag met een koelauto in botsing is gekomen. Zoals bekend zijn de andere ge wonden, die na behandeld te zijn het ziekenhuis konden verlaten, met taxi's naar Nederland teruggebracht. Twee hunner hebben echter de reis naar huis per ambulance-auto ge maakt, Gouverneur van Nieuw Guinea moet beslissen Naar wij vernemen, overweegt de Nederlandse regering, de leiders «Ier Republiek Zuid-Molukken, die inder tijd op Nieuw Guinea werden aange houden, naar elders over te brengen. Hierbij gaan de gedachten uit naar de Nederlandse Antillen. De landsre gering van de Ned. Antillen heeft zich inmiddels bereid verklaard, de betrokkenen toegang toe haar gebied te verlenen, aldus vernamen wij van mr. dr. M. J. Costa Gomez, de voor zitter der Antillaanse landsregering, die op het ogenblik in Nederland ver toeft. Het wachten is thans op de beslis- Regeling honoraria bij televisie-uilzendingen Reeds geruime tijd worden door de Nederlandse Televisie Stichting en de bedrijfsunie der samenwerkende orga nisaties van musici onderhandelingen gevoerd over de vaststelling van ta rieven by medewerking van musici aan televisie-uitzendingen. De betrok ken partijen zyn thans tot een over eenkomst gekomen, welke in werking zal treden nadat de organisaties, wel ke bij de bedrijfsunie zijn aangesloten, deze hebben goedgekeurd. In de directiezaal van de Neder landse Handelmaatschappij te Am sterdam heeft Z.K.H. Frins Bemhard Maandagmorgen als regent van het Prins Bêrnhardfonds zilveren anjers uitgereikt aan de heren I. de Bruyn, mr. B. de Gaay Fortman, A. M. J. Gregoire en L. VV. Linssen. Nadat prof. G. J. Wiarda de bijeen komst had geopend, sprak Prins Bernhard een rede uit, waarin hjj o.m. zeide, dat de culturele zelfwerk zaamheid van streek en gewest sterk bevorderd is, dank zy o.m. de decen tralisatie in elf provinciale en drie Anjerfondsen in de grootste steden. Uitvoerig sprak de prins over het verschijnsel „organisatie" in deze tij den, waarna hij o.m opmerkte, dat in het algemeen geconstateerd kan worden, dat de meeste Anjerfondsen echt levende instellingen zijn gewor den met een krachtige eigen activi teit en met eigen zin. De algemeen secretaris, de heer J. Henrick Mulder, las vervolgens de oorkonden voor en tevens de „gron den van verlening". De heer I. de Bruyn maakte zich bijzonder verdienstelijk door het bij eenbrengen van een uitzonderlijk rij ke verzameling schilderyen. De Gaay Fortman had een belangrijk aandeel in de stichting van het voor de ken nis van het Nederlandse geestesleven der 19e eeuw zo gewichtige „reveil- archief". De eerwaarde heer L. W. Linssen verrichtte bijzonder stimule rende arbeid op artistiek terrein in Zuid-Limburg. De heer A. M. J. Gregoire bracht een omvangrijke verzameling foto's bijeen, waardoor een unieke collectie documentatiemateriaal ontstond over de technische en artistieke ontwikke ling der fotografie. Prins Bernhard sprak de onder scheidenen toe en richtte zich aller eerst tot mevrouw J. E. van Schen- del-Reesink, die haar oom, de heer De Bruyn, vertegenwoordigde. De heer De Bruyn vertoeft op dokters advies in de Zwitserse bergen. De uitgereikte onderscheidingste kenen bestaan uit een zilveren schild met een citaat uit Horatius en een anjer, waarvan de steel met een „B" is versierd. Er is een geel lint met twee rode banen aan bevestigd. Geleende onderzeeboten terug naar Engeland Twee onderzeeboten, die de Ko ninklijke Nederlandse Marine sinds 1948 in bruikleen heeft gehad van de Britse Royal Navy, zullen teruggaan naar Engeland. De „Zeehond" (die in Engeland „Tapir" heette) wordt Donderdag a.s. verwacht in de haven van Gosport. De „Dolfijn" (Britse naam „Taur- sus") zal later in het jaar volgen. Voor 20.000 dollar kunt U de eige naar worden van deze geweldige kop van Lincoln, die volgens zyn eigenaar de filmproducer Don McQuade (foto) wel niet de grootste ts van Amerika, maar toch zelfs de afmetingen van de kop in het Lincoln Memorial verre overtreft. Don McQuade, die deze kop in zfn bezit kreeg, toen hij het gehele atelier kocht van Alonzo Victor Le wis, een Amerikaanse beeldhouwer, die in 1946 stierf, bev;eertdat slechts één kop van Lincoln die van hem overtreft, en dat is degene, die is in gehakt in de rotsen van Mount Rusli- mors. Hoewél het materiaal waaruit Lincoln werd vervaardigd slechts kalk is, denkt Don McQuade, gezien de afmetingen, dat 20.000 dollar voor de kop, die volgens Lewis zijn beste werk was, niet overvraagd is. Hij wacht echter al zo lang op een koper... Nieuw- Het betreft hier enige Ambonese leiders van de Republiek der Zuid- Molukken, n.l. de minister van defen sie Manusama, de minister-president Warisal en de minister zonder por tefeuille Nanlohv. Een snapshot" van de „grote drie" tijdens een vriendschappelijke bijeen, komst in Washington bij president Eisenhower. President Eisenhower, John F. Dulles, de Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bi. dault en de plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken van Engeland, Lord Salisbury. Burgemeester hield niet van gejank. In een open brief aan de raad van de gemeente Renkum heeft het P- v. d. A.-raadslid de heer W. Mid dendorp te kennen gegeven, dat hij bedankt als lid van de gemeenteraad. De heer Middendorp, die reeds 18 jaar deel heeft uitgemaakt van de raad, acht zich beledigd door een uitlating van de burgemeester van Renkum, mr. D. Matzer van Bloois, die in een raadsvergadering waarin over de aankoop van bouwterrein werd ge sproken, tegen de heer Middendorp zeide „dat gejank van u begint mij te. vervelen". Later had de burgemeester in een persoonlijk onderhoud zijn excuus gemaakt, maar hij zeide zich nog te willen beraden of hij dit ook in het openbaar zou doen zo ver meldt de brief van de heer Midden dorp. Toen de rehabilitatie in de raadsvergadering van 17 Juni jl. uit bleef, stond het besluit van de heer Middendorp vast. Woensdagavond 15 Juli a.s. zal de femeenteraad weer vergaderen, wel- e bijeenkomst te Renkum met de nodige spanning tegemoet wordt ge zien. Atoomkanon voor Britse oorlogsschepen. Het Britse blad „News Chronicle" schrijft in zijn editie van Maandag, dat Britse geleerden bezig zijn met een atoomkanon voor oorlogssche pen. Volgens de vlootcorrespondent van het blad, Brown, zijn er grote vorde ringen gemaakt met het moeilyke probleem van de plaatsing van eeD dergelijk kanon op een schip. De geleerden zouden streven naar een kanon met een grotere draagwijd te dan het onlangs door het Ameri kaanse leger geprobeerde atoomka non. Het laatstgenoemde kanon draagt, naar wordt gezegd, 32 kilo meter. Ook zouden de Britse geleer den trachten het nieuwe stuk tref zekerder te maken dan het Ameri kaanse. Motorrijwiel vloog dwars door huis. Een motorrijwiel is Zaterdagmiddag in Sittard dwars door 'n huis heen- gevlogen. Drie personen raakten daarby gewond en een grote ravage werd in het huis aangericht. De eigenaar wilde de motor ver kopen en de adspirant-koper zou een proefritje maken, met de eigenaar als duopassagier. De adspirant-ko per raakte in een bocht de macht over het stuur kwijt, waardoor de motor over een vluchtheuvel en over de weg heen het trottoir opschoot. De eigenaar viel van de auto af en bleef op de weg liggen, de motor met bestuurder reed door, vernielde de gesloten voordeur van een woning en ging dwars door de gang en de keuken van dit huis om tenslotte voor de keuken-buitendeur tot stil staan te komen. Een oude man, die in de keuken aan tafel zat, werd gewond. Een fiets, die in de gang stond werd vernield en ook in de keuken wer den verwoestingen aangericht. De eigenaar en adspirant-koper moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht, de oude man kon thuis worden verpleegd. De wijziging der posttarieven In de onlangs gehouden openbare vergadering der Amsterdamse Ka mer van Koophandel werd uiting ge geven aan teleurstelling over de naar het oordeel der vergadering onvol doende publiciteit, die is gegeven aan de met ingang van 1 Juli 1953 van kracht geworden wijziging van ver schillende posttarieven. Naar aanlei ding daarvan heeft de Kamer zich gewend tot de directeur-generaal der P.T.T., met verzoek bij eventuele ver dere tariefswijzigingen op het gebied der P.T.T. alle aandacht te schenken aan tijdige, volledige en overzichte lijke bekendmaking van de verande ring. Opening internationaal studiecentrum Wageningen Maandagmiddag werd in de aula van de Landbouwhogeschool te Wa geningen de internationale cursus landbouwvoorlichtings-methodiek ge opend. Deze cursus is georganiseerd door de Landbouwhogeschool met medewerking van de F.A.O. en de M. S. A. („Food and Agricultural Orga nisation" en „Mutual Security Agen cy") en duurt tot 9 Augustus. Ir. A. W. van der Plassche, direc teur-generaal van de Landbouw, sprak de openingsrede uit. De heer van der Plassche noemde de opening van deze internationale cursus 'n gro te dag voor Wageningen en zeide dat de landbouw-productie over de hele wereld moet worden opgevoerd. Door deze cursus kunnen de voorlichtings diensten der andere landen profiteren van de Nederlandse ervaring, waar door het werk meer efficient kan worden gedaan, aldus ir. Van der Plassche. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft Maandag verklaard, dat enkele kwesties nog nader moeten worden onderzocht „op ander gou vernementeel plan" Hy was niet voornemens voor die tijd iets te zeggen of te doen, dat moeilijkheden zou kunnen veroorza- Prins Bêrnhardfonds wil markt voor kunstenaars scheppen. Het Prins Bêrnhardfonds heeft een plan ontworpen, dat beoogt de beel dende kunst in het Nederlandse cul turele leven weer de plaats te doen innemen, welke zij verdient. Men wil trachten in plaats van de beeldende kunstenaar maacschappelyk te steu nen, het publiek in staat te stellen door middel van een subsidie volwaar dige kunstwe- ken aan te schaffen te gen een gereduceerde prijs. Hierdoor zou de Kunstenaar weer het gevoel kunnen krijgen ergens voor "e wer ken, doordat er dan een grotere markt zal zyn vcor zijn werk. Besprekingen hierover zijn gaande met deskundigen en met de kunstenaarsorganisaties, die zo deelt het fonds mede een grote belangstelling aan de dag leg gen. ken. „Zolang de hangende kwesties niet definitief geregeld zijn, moeten onze vrienden tevreden zijn met de inhoud van het gemeenschappelijke communiqué", zei hij. In dit communiqué, dat Zondag is uitgegeven over de besprekingen Ro bertsonRhee werd gezegd, dat gro te voortgang was gemaakt op de weg naar wederzijds begrip. Later zou Rhee hieraan toegevoegd hebben, dat hij zijn medewerking niet langer wil de verleenen dan tot 90 dagen na het begin van de politieke conferentie, die na de totstandkoming van een wapenstilstand gehouden zal worden. Het Wereldgebeuren Italië's zwakte Een m'neer, die veel lasl had van onkruid in zijn tuintje vroeg ad vies aan een deskundige. Hij wilde weten hoe hij op de gemakkelijkste manier al dat onkruid kon laten ver dwijnen. De deskundige zag hem even aan en antwoordde: „De gemakkelijk ste manier is: bet onkruid door iemand anders te laten uittrekken". Er zijn ogenblikken geweest, waarop premier Alcide de Gasperi hoopte de Italiaanse kabinetscrisis op deze wij ze op te lossén. Iemand anders moest dat Italiaanse tuintje maar eens wie den. Hijzelf had er genoeg van. De Italiaanse staatspresident Einaudi heeft toen De Gasperi bij zich geroe pen en hem verteld, dat het zo gemak kelijk niet ging. Nu verwacht dan de wereld vandaag Dinsdag de geboorte van het achtste kabinet De Gasperi, dat vrijwel geheel zal bestaan uit Christen-Democraten (R-K.) aangevuld met enkele technici. Het is met dat kabinet een moeilijke historie geweest Allereest moet het een minderheids kabinet worden, want De Gasperi heeft te weinig steun in de Italiaanse Ka mer. De liberalen en de republikeinen gaven hem hun zegen en dat deed ook het kleine (Duitse) Tirol-partijtje en daarmee steeg De Gasperi dan moei zaam tot 267 stemmen. Extreem links (de communisten en de Nenni-socia- listen) beschikt echter over 202 en ex- treem-rechts (fascisten enz.) over 47 stemmen, totaal dus 259 stemmen. Gp de wip zitten de rechts-socialisten (onder leiding van Saragat) met 13 zetels. Saragat heeft beloofd, dat zijn men sen zich voorlopig van stemming zul len onthouden, wanneer het gaat om zulke belangrijke zaken als het Euro pees defensieverdrag enz. Maar rotsvast is die steun van de rechts-socialisten niet. Dat is dus net eerste gevaar voor het kabinet De Gasperi. Het tweede gevaar is het feit, dat de grote r'rijd tussen de R.K. en de communisten in Italië wel iswaar in feite gewonnen is door de R.K., maar dat de socialisten in steeds groter getale neigen naar samenwer king met de communisten. Dat laatste verschijnsel demonstreer de zich bij de jongste verkiezingen, toen de Nenni-socialisten Uinks-ex- treem) grote winst behaalden en de rechts-socialisten terugzonken tot 13 zetels. Op advies van Saragat heeft De Gas peri overleg gepleegd met Nenni over eventuele samenwerkinr met de links socialisten Nenni vertelde aan De Gas peri duidelijk, dat de prijs voor samen werking zou moeten zijn: het terug brengen van het Europees Defensie verdrag tot een waardeloze overeen komst. Voorts zei hij aan De Gasperi, dat hij het niet als een ramp zou be schouwen, wanneer een communistisch régime zou bestaan in Italië. Door De Gasperi was de kous daar mee af. Hij kon niet samenwerken met de Nenni-socialisten. Maar hoe wil hij dan het groepje van dertien rechts-socialisten tevreden stellen, dat hem op kritieke ogenblik ken zal moeten bijstaan en dat over allerlei sor'alc maatregelen precies zo denkt als de iinks-sociahsten? Hij zal bezwaarlijk van Saragat steun kunnen krijgen voor zijn sociale po litiek, die gebaseerd is op een zekere afkeer van nationalisaties, van ont eigening en van strakke overheidsbe moeienis met de welvaartsverdeling. Integendeel, hij zal met Saragat zeer snel in conflict geraken en dan zal men in socialistische kringen alles doen om te trachten de breuk tussen de Nenni-socialisten en de Saragat- mannen te helen, opdat men weer tot een grote socialistische partij kan ko men. Een partij, die in Italië toch wel altijd een anti-clericale inslag zal be houden en daardoor voor De Gasperi's Christen-Democraten een onaanvaard bare regeringspartner zal blijven. Vliegtuig met vele inzittenden verongelukt? Een vliegtuig van de „Transocean Airlines", met 53 passagiers en een bemanning van acht koppen, zou 300 mijl ten Oosten van het eiland Wake, op weg van Goeam naar Oakland, in zee gestort zyn. Het transportschip „Barrett" van de Amerikaanse marine heeft ge meld, dat het op de plaats, waar het Amerikaanse passagiersvliegtuig ver dwenen is, verscheidene lijken heeft gevonden- Ook zijn een defect rubber- vlot en kussens uit het toestel ont dekt. NENNIgeen bezwaar tegen een communistisch régime in Italië. EEN OVERi EEN PALEIS. Met „Het Paleis op de Dam" opent de uitgeverij Allert de Lange te Am sterdam zyn Paleisreeks, 'n serie vrij goedkope, rijk geïllustreerde plaat werken. Het Paleis op de Dam, schep ping van Jacob van Campen (oor spronkelijk gebouwd als stadhuis van Amsterdam en pas in de 19e eeuw, onder Lodewrjk Napoteon als Konink lijk Paleis in gebruik genomen) is 'n van de indrukwekkendste gebouwen in ons land en in elk geval het mo- numentaalste uit de 17e eeuw. Se dert 1936 is het weer aan het Rijk overgedragen, grondig gerestaureerd, en thans is het opnieuw opengesteld voor het publiek. Wie dus in Amster dam komt, verzuime niet, eens een uurtje de tijd te nemen teneinde dit belangrijke gebouw te bezichtigen. Maar voordien neme men dan deze uitnemend geïllustreerde uitgave eens ter hand, die op 88 platen de vele schoonheden van de zalen en het beeldhouwwerk (o.a .van Rombout Verhulst en Quellien) vertoont. Los bijgevoegd in het boek ligt een vertaling van de tekst en de onder schriften in Engels. Frans en Duits, zodat het werk ook uitstekend ge schikt is als geschenk voor vrienden in het buitenland. De samensteller is Corneïlle F. Janssen. H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5