NIEUWS UIT DE KERKEN JIMMY BROWN en de oranjehemden WATERSCHADE WEGEN VOOR BIETENCAMPAGNE HERSTELD WALCHEREN DE ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND uit m AETHER DINSDAG 24 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 RAAD NIEUW- EN ST. JOOSLAND Geen animo voor aansluiting op nietiw rioleringsnet De gemeente Nieuw -en St. Joos- lantl zal de firma Knuist uit Goes op dracht geven, de by de gemeente in onderhoud zijnde weggedeelten op de Boomdijk en de Binnendijk, welke by de ramp van 1 Februari door het water werden aangetast, te herstel len. De beschadigde plaatsen zullen gelyktijdig onder handen worden ge nomen, teneinde de kosten zo laag mogelyk te houden. Het ligt in de be. doding de wegen van een teerlaag te doen voorzien. Als voorlopige opleve ringsdatum voor het werk is 30 Sep tember gekozen. Men wil nl. gereed zyn vóór de aanvang van de bieten campagne. De beschadigingen, welke gedurende de komende winter zou den kunnen optreden, zullen door de firma in het vroege voorjaar van 1954 nog worden verholpen. Men heeft de totale- kosten van het werk geraamd op f 23.835.Het Ryk draagt hierin f 15.000.bij. De spoedeisende raadsvergadering, welke gisteren onder voorzitterschap van burgemeester F. S. K. J. Graaf van Randwyck werd gehouden, was voor het grootste gedeelte aan deze herstelkwestie gewijd. De raad bleek met deze maatregelen geheel accoord te kunnen gaan De heer J- D. p- Smit, directeur Centrale Dienst voor Bouw -en Woningtoezicht op Walche ren, die de raad bijwoonde om het plan te bespreken, kon zich beperken tot het geven van een technische toe lichting op sommige punten. Zonder hoofdelijke stemming keurde de raad het voorstel van B. en W. tot uit voering van het werk goed. De voorzitter deelde bij de aanvang van de vergadering mede, dat met de firma Knuist uitvoerige besprekingen waren gevoerd en dat deze firma be reid is gebleken het werk op de ge stelde voorwaarden uit te voeren. Bij de korte gedachtenwisseling in de raad, welke hierop volgde, vroeg de heer A. de Jager, hoe breed deze te vernieuwen wegen nu zullen worden. De heer De Smit zette uiteen, dat al leen de weg van de Molendijk tot het Oude Dorp 4 meter breed zal wor den; de rest wordt 3 meter breed, behalve op de plaatsen, waar op ver zoek van B. en W. tegenover elkaar wisselplaatsen worden aangelegd. Hier zal de breedte in totaal 5 meter bedragen. SLECHT AFGEWERKT. Ook in déze vergadering kwam ter sprake het vorig jaar aangelegde weggedeelte op de Boomdijk, dat niet tot tevredenheid van het gemeente bestuur werd uitgevoerd. De heer De Smit wees op de moei lijkheden, welke de aannemer met zijn onderaannemers heeft gehad en noemde de slechte afwerking eigen lijk een gevolg van een ongelukkige samenloop van omstandigheden. De heer C. A. Polderdijk was van mening, dat een dergelijke aflevering van een werk moeilijk een reclame genoemd kan worden. Uit een bere kening van de heer De Smit bleek, dat nog voor een bedrag van f 600 aan de weg moet worden besteed, voor men deze in orde kan noemen. Men zal aan de vorige aannemer voorstellen om dit laatste gedeelte van de weg voor zijn rekening te la ten uitvoeren door de firma Knuist, FILMS IN ZEELAND Oceaanreis per vlot. Sol Lesser, de meester van de fan tasie, heeft in zyn inmiddels beroemd geworden film „Kon Tiki", getoond ook behoorlijk op de hoogte te zijn met het verfilmen van de werkelijk heid. „Kon-Tiki" immers, vervaar digd naar het gelijknamige boek van Thor Heyerdahl, behandelt de tocht, die zes Noorse geleerden op een spijkerloos vlot over de Grote Oce aan maakten, om te bewijzen, dat duizenden jaren geleden de Inca's met dezelfde middelen een dergelijke tocht maakten. De film is groten deels gecomponeerd uit de opnamen, die de mannen onderweg zelf maak ten. Het verhaal wordt verteld door de leider van de 101 dag durende expeditie, Thor Heyerdahl zelf. Een spannende documentaire, welke door zijn waarachtigheid overal grote be langstelling trekt. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 13 Juli. Vroege aardappelen bonken 12 —16: Idem grots 12—15: Idem drielingen 8—11: Idem kriel 3—8; Koopmans Blau we grote 13; Bintjes bonken 13; Idem gro te 10—12. Aanvoer 42 ton. Fruit: Grote bessen 31—74; Witte bes sen 35; Kruisbessen 23—60; Pruimen per stuk: Golden Yappon 611: Tomaten 32 56; Frambozen per kg 64120; Idem per doosje i38; Perziken per stuk 325; Climax 128; Madame Moutöt 114137; Framboos-aardbeien 91; Druiven: Fran- kenthalers 211220; Kersen: Klerken 95 98; Dubbele Krieken 82; Zoete morellen 80; Netmeloenen 81; Markies 39. Exportveiling; Zwarte bessen Zaterdag 11 Juli 56,80 per 100 kg. Groenten: Bloemkool A 1247; Idem B 12—33; Idem C 10—26; Idem D 10; Snij bonen 87103; Wagenaars 8286; Tuin bonen 1826; Dubbele Princessebonen 82 98; Saxa's 8389; Doperwten 51—56; Peulen 74; Uien per kg. 11—15; Uien per bos 12; Augurken per kg. 5170; Kom kommers A 21—25; Idem B 18—22: Idem C 1318; Komkommer per kg. krom 16 24; Kroten per kg. 4—7; Boskroten 4—8; Bospeen 815; Savoye kool 1823; Sla per stuk 7—18; Spinazie 1641; Andijvie 7—17; Postelein 23—46; Rabarber 17—19; Zilveruien 23—24. Heden werden de eerste augurken aan gevoerd door de heer A. Wouters te Ritthem. VISMIJN VEERE. 13 Juli. Aangevoerd: 2907 kg. export- garnalen 93—1.68; 193 kg. handels-garnalen 77; 155 kg. schar 40—58; 197 kg. hot 35 44; 175 kg. schol 43; 176 kg. tong (middel) 99—1.81; 293 kg. rog 22—59; 4 kg. onge sorteerde vis 1843; 12 kg. poon 18. indien hijzelf geen kans ziet in korte tijd orde op zaken te stellen. Voorts werd nog besloten aan de Vereniging voor Bevolkingsonder zoek op t.b.c., welke waarschijnlijk in October a.s ook de bevolking van Nieuw -en St. Joosland voor de twee de maal zal controleren, een bijdrage te verlenen. Bij de rondvraag drong de heer Jb. Knuijt er o.m. op aan, dat B. en W. een verordening zullen uit vaardigen, op het aansluiten van de woningen in de gemeente op het rio leringsnet. Spreker betoogde, dat de slechte afvoer van het vuil, welke men eerst aan het ontbreken van een goede riolering weet. is blijven be staan, omdat sommigen thans niet voelen voor aansluiting op het nieu we net. Souburgse Sportweek geopend Regen dwong tot uitstel eerste demonstraties Maandagavond werd de Souburg- se Sportweek geopend. De deelne mende verenigingen verzamelden zich hiertoe op het Oranjeplein, vanwaar ze, vergezeld door de Souburgse mu ziekvereniging „Vlijt en Volharding" en de Signaalafdeling van de gymna stiekvereniging „Astrow", naar het sportveld trokken. Toen burgemees ter A. H. Stemerding hier het openingswoord sprak, ontlastte zich hoven Souburg een zware regenbul, welke allen noopte snel een schuil plaats te zoeken. Besloten werd de gymnastiek-de- monstraties tot volgende week Maan dag uit te stellen. Baden in gemeentelijk badbedrijf Gedurende de periode van 3 tot 9 Juli werden in het gemeentelijk badbedrijf te Vlissingen 1465 baden genomen, waarvan 791 gewone baden en 674 volksbaden. Geslaagd concert van het Middelburgs Mannenkoor. Beluisterd door een, ondanks het gure weer, verheugend groot aantal muziekliefhebbers, gaf het Middel burgs Mannenkoor Zondag in de Graanbeurs te Middelburg een ge slaagd concert van gewijde muziek, onder leiding van de heer Jan Kui ler. Uitgevoerd werden o.m. werken van Mozart, Schubert en Diepen- brock. Ook ditmaal oogstte mr. L. E. H. v. d. Werf met zijn solozang een dankbaar applaus. Aanbesteding grondwerk. Namens B. en W. van Middelburg werd door de directeur van gemeen tewerken in deze stad aanbesteed het verrichten van grond- en bestra- tingswer,ken voor de aanleg van een gedeelte van de uitvalsweg tussen de Herengracht en de Seissingel. Er werd ingeschreven als volgt: Aanne mingsbedrijf Zeeland N.V., Middel burg 35.470; C. v. d. Klippe, Vlis singen 36.666; M. Wandel, Souburg 36.896; gebroeders Geldof, Seroos- kerke 37.500; L. v. d. Klippe, Vlis singen 43.950; M. Jongepier, Se- rooskerke 44.500; firma Visser en Smit, Papendrecht 50.930. Vereniging tot instandhouding van oude gebouwen vergaderde In de jaarvergadering der Vereni ging tot Instandhouding van Oude Gebouwen te Middelburg werden de aftredende bestuursleden, de heren J. C. Blaupot ten Cate, W. Ber denis van Berlekom en mr. dr. Bolkestein herkozen. De secretaris dr. W. S. Unger, bracht het jaarverslag uit, waarbij hij in het bij zonder melding maakte van de plan nen der vereniging t.a.v. herstel van oude stoephekken. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de toestand van het Kuiperspoortcomplex, waar nog verbeteringen zijn aan te bren gen. Het straatgedeelte tussen poort- f ebouw en Rouaansekaai lijdt bijv. in oenemende mate aan vervuiling. Onbeheerd staande fietsen te Middelburg gestolem Tijdens het afgelopen weekend zijn er voor een café op de Markt enkele sportfietsen gestolen. Zij stonden er onbeheerd en niet op slot. De politie vestigt er nog eens de aan dacht op, dat het verboden is, rijwie len onbeheerd te laten staan. Geslaagd. Aan de Hogere Textielschool te En schede slaagde voor textiel-technicus de heer J. L. W. Priester, vroeger te Vlissingen. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het eerste gedeel te candidaatsexamen civiel ingenieur de heer C. de Kuyper te Middelburg. Restauratie orgel Herv. kerk Koudekerke naded voltooiing. Te Koudekerke nadert de restaura tie van het orgel in de Ned. Herv. Kerk zijn voltooiing. Het ligt in de bedoeling, dat nog deze maand het instrument ingebruik zal worden genomen. Medewerking zal verleend worden door de zangvereniging „Zanglust" te Koudekerke onder lei ding van de heer Jan Kwist. Nieuw bestuur buurtvereniging. Aangezien de laatste jaren het ledental van de buurtvereniging Ver- kuijl Quakkelaarstraat en omgeving te Vlissingen op schrikbarende wjjze is teruggelopen, werd bij de periodie ke aftreding van het oude bestuur een nieuw bestuur gekozen, be staande uit de heer M. Bosch, voor zitter, mevr. Bakker, vice-voorzit- ster, de heer C. But, penningmees ter, mevr. van Kerkhoven, secreta resse en mevr. de Kuyper, adjunct. Het hoofddoel der vereniging is de kinderen op waardige wijze te laten genieten van hoogtijdagen, doch ook om voor de ouders in het ko mende seizoen contactavonden te houden, zoals muziek, cabaret enz. Feestelijkheden in Domburg. De Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer organiseert deze zomer enkele feestelijkheden. Vrijdag 17 Juli is er een voorstelling: „Met de AVRO naar Tirol" waaraan o.a. me dewerken Die Tiroler Holzhacker Bub'n, De Wama's en het 16-jarige jodelzangeresje Gerda Zilner. In Augustus komt het bekende Engelse Orkest „The Markham Main Colliery Band" en het uit 60 leden bestaande ,Bundesbahn Orkest" uit Tirol. Verder zullen de gymnastiekver eniging „De Strandjutters" met rhytmische dansen, Adrie van Oor schot en het Mannenkoor uit Middel burg optreden. Ook de traditionele rondgang met lampions staat weer op het programma. Tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana'' naar Veere Op 17 en 18 Juli a.s. zal men aan de Veerse weg bij de O.L. Vrouwekerk te Veere de expositie „Van Juliana tót Juliana" kunnen bezichtigen, welke tentoonstelling ook in tal van andere plaatsen in Zeeland veel belangstel ling heeft getrokken. De opbrengst komt ten goede aan het Julianafonds en het Prins Bernhardfonds. De naam van de tentoonstelling vindt zij-i oorsprong in een foto, welke tijdens het verblijf van de Koningin in Parijs we gemaakt, waarop zij een schilderij van Juliana van Stol berg bekijkt, de moeder van Willem van Oranje. Aan de Christelijke school te Goes werd tot onderwijzeres benoemd mej. P. Ver- strenge te Souburg. Op de muziektent te Serooskerke (W.) gaf de plaatselijke muziekvereniging „E. M.M." een geslaagde uitvoering. Donderdagavond speelde de voetbalver eniging De Meeuwen te Westkapelle een vriendschappelijke wedstrijd tegen de plaatselijke C.J.M.V. De Meeuwen verloren deze match met 62. De heer L. J. Wisse, adjunct-commies tweede klasse ter Provinciale Griffie, wo nende te Aagtekerke, slaagde dezer dagen voor het examen Gemeente-Financiën. De Hervormde Mannen- en Vrouwen vereniging te Koudekerke maakte dezer dagen een uitstapje naar Dinant. Met ingang van 15 Juli a.s. is benoemd tot volontair ter secretarie te Oostkapelle, de heer L. Boogaard te Aagtekerke. VOETBAL Wakherse scheidsrechters wonnen met 2—1 De traditionele voetbalwedstrijd tussen de scheidsrechters van Walcheren en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen eindigde, zoals be kend in een 2—1 overwinning voor Wal cheren Na enkele vergeefse aanvallen van Wal cheren. maakte v. d. Heuvel het eerste doelpunt, dat echter terecht wegens bui tenspel werd afgekeurd door scheidsrech ter C. van Nimwegen. Enkele aanvallen van de Oost Zeeuwsch Vlamingen, bij wie Riemens opviel, liepen op niets uit. Rechtsbuiten Schaap scoorde vervolgens een buitenspeldoelpunt. dat eveneens werd afgekeurd. Ondanks de tegenwind bleef Walcheren sterker en rechtsbinnen In den Bosch opende de score na 28 minuten. Even later maakte Zeeuwsch-Vlaanderen toch gelijk door een doelpunt van Thutj (1—1). Tot aan de rust waren de Zeeuwsch- Vlaamse scheidsrechters toen sterker Het tempo lag na de rust aanmerkelijk hoger, maai aanvallen van beide kanten liepen op niet', uit en enkele mooie sco ringskansen gi gen verloren. De grens rechter van de Zeeuwsch-Vlamingen wil dan ook ongemerkt gaan meespelen, maar de arbiter ontging dit niet. Vrij on verwacht maakte v. d. Heuvel er 21 voor Walcheren van. met welke stand ook het einde kwam. Na afloop reikte de heer J. Verkerk in hotel Sonnevanck de pnjzen uit: een be ker voor Walcheren en een lauwertak voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De opstelling van de ploegen v Walcheren: doel: J. Hei}koop; achter: J. J, den Boer, H. Burgerhoff; midden: Scheffers, Fr. Schot. W. R. H de la Cou- sine; voor: C. F. Schaap. A in den Bosch, K. J. v. d. Heuvel, A. Meulmeester. H. Mos. Oost-Zeeuv/sch-Vlaanderendoel' J A. Pleunis; achter: W. v. d. Dries, A. P. van Kiel; midden: Th. A. Sturms, C. v d Muren, C. d, Velde; voor: H. J. Len- sen, A. P. Thuij, P. Ringelberg, C. Rie mens. M. Hemelsoet. isiot van pag. 1-) over nog menig woord gesproken moet worden. Voorlopig heeft men in de kringen van de oesterkwekers te Yerseke al een actiefonds gevormd om de belan gen van de oesterkwekerij te kunnen behartigen, voor het geval de plan nen tot afdamming van de Ooster- schelde inderdaad vaste voroi zouden aannemen. Men vindt daar. dat de oestercultuur in geen geval opgeof ferd mag worden Nu wij toch over een vissersbedrijf schrijven: de resul taten van de visserij in Zeeland waren over de maand Juni iets beter, al bleef de kreeft schaars. De eindcij fers van het afgelopen oesterseizoen wezen uit. dat er niet gemopperd mag worden. Er gingen 17ié millioen stuk oesters naar de consumenten. Intussen is de aflevering van mos. selen voor het nieuwe seizoen reeds begonnen. W erkgelegenheid. Tijdens de jongste Statenzitting kon als grootste liohtpunt voor Zee land naar voren gebracht worden, dat er binnen afzienbare tijd geen werk loosheid zal zijn in Zeeland. Men had vorig jaar tal van plannen op de hel ling gezet voor de werkloosheidsbe strijding. De uitvoering van de voor- jaarswerken de 1 Maart-werken moest echter grotendeels stopgezet worden, omdat geen werklozen be schikbaar waren. Mocht de werkloosheid onverhoopt toenemen dan zijn er dus in bepaal de streken voldoende „reserve"-wer- ken om mensen aan arbeid te helpen. De berichten uit de agrarische sec tor droegen over Juni een „afwach tend" karakter. De gerstinzaai op de zoute gronden bleek grotendeels mis lukt. De kersenoogst kwam af, maar die heeft voor Zeeland slechts bykonv Ds. H. Veldkamp nam afscheid Ds. H. Veldkamp, Gereformeerd Eredikant te Middelburg, die binnen- ort naar Hattem vertrekt, heeft gisteravond in een druk bezochte bij eenkomst in de Hofpleinkerk af scheid genomen van zijn gemeente. De bijeenkomst stond onder leiding van ds. W. J. Meister, die in het bij zonder burgemeester mr. dr. N. Bol kestein, de afgevaardigden van de Particuliere Synode van Zeeland en van de classis Middelburg verwel komde en voorts ds F. Don en me vrouw S. C. de Casembroot-baronnes- se van der Feltz, die resp. het Inter kerkelijke Comité voor de Evangeli satie en dat voor Ambon en de Zus terkerken vertegenwoordigde. Ds. Veldkamp gaf in een afscheids toespraak een overzicht van zijn ze venjarige ambtsperiode in Middel burg. Spreker, die zeide dat dit af scheid hem zwaar viel, verklaarde zich bewust te zijn van z^n tekort komingen. Dr. C. Stam uit Goes voerde het woord voor de Particuliere Synode, waarbij hy er op wees, dat ds Veld kamp zijn gaven in dienst van de kerk, maar ook van het leven daar buiten heeft gesteld. Spreker dankte de scheidende predikant in het bijzon- Waar zijn onze schepen Alkaid 11 v. Rio de Janeiro n. Vittoria. Arkeldijk pass. Vliss n. New York. Arendskcrk 13 te Penang. Bloemfontein pass. 11 Dakar n. .Laapstad, Ceronia 12 v. Aruba n. Curagao. Delft 12 van Antofagasta te San Antonio. Haulerwijk i. 12 Vliss. n. Baltimore. Laurenskerk 11 nil. v. Calcutta n. Antw Li tterkerk '.1 van Korramshor n. Bosrah. Madoera 11 v. "ilombo n D:eddah. Meliskerk 14 te Aden *-w. Oranje p. 12 Gibraltar n. Southampton. Rijndam 13 te Ne.v York. Salawati 12 van .-Afrika Asdam. Schiedpk 11 v. Halifax n. Boston. Sirrah 12 te Sydney. Soestdijk 11 v. Bremer, n. Antwerp- i. Straat Makassar 11 v. Hongkong n. Kobe. Utrecht 8 te Vancouver. IJssel 13 v. Palermo te Savona. Zuiderkruis 12 v. Havre te Rotterdam. 15 Juli Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. 4.35 5.03 5.45 6.06 2.03 2.19 2.28 1.51 16.43 17.15 17.48 18.15 1.90 2.06 2.13 1.30 6.19 1.78 18.33 1.56 10.3 11.04 11.45 11.27 1.80 2.00 2.16 1.3 N.A.P 23.06 2.18 23.40 2.39 11.43 1.60 49. Dirk Dreun was de eerste die zijn spraakvermogen terug kreeg. Hij zat lelijk met dit geval in zijn maag. „Ja, ziet u". zei hij stuntelig, „als we dat geweten had den dan hadden we deze kwestie uit een héél ander ge zichtspunt bekeken. Wijwij hebben dit alles alleen ondernomen in het belang van de Biggers, omdat vroeg of laat toch zou zijn uitgekomen, zo dachten wij, dat de club met een ongerechtigde speler zou zijn uitgeko men". Dit vond Dries Drabbeldruif een waarlijk schitte rend gevonden uitvlucht. „Ja, ja", riep hij enthousiast, zo is het precies. We deden het in het belang van de club". Jimmy Brown knikte maar eens. „Wat een stel letje ïaffe huichelaars", dacht hij. „Kijk 's mijne heren. Ik ben geen bestuurslid van de Biggers. ik ben alleen maar donateur. Dit alles zult u met het bestuur in orde moeten maken en wat mij betreft wil ik U daarbij wel tot voorspraak zijn. Ik wil hiermee zeggen, dat ik u het nadeel, dat u mijn zoon hebt proberen te berokkenen, niet zal aanrekenen, op voorwaarde natuurlijk, dat u van dit ogenblik af, de wijste partij kiest en u niet op nieuw in domme avonturen gaat storten. Ik verzeker u. dat u in dat geval van een koude kermis zult thuis komen". Toen Jimmy dit had gezegd, stond Dirk Dreun onmiddellijk op en stak zijn hand uit. „Meneer Brown" zei hy op bewogen toon, „ik bied u onze excuses aan. We waren op weg een hele domme streek uit te halen en we zijn heel biy, dat u ons daarvan hebt weten te weerhouden. Doet u alstublieft een goed woordje voor ons by het bestuur". der voor diens arbeid voor de Zeeuw se Kerkbode en wenste hem het aller beste toe in zijn nieuwe gemeente, Ds. J. C. Streefkerk uit Veere dankte ds. Veldkamp voor het werk, dat deze voor de clasis heeft verzet, waarna burgemeester Bolke stein de gevoelens van de burgerlij ke gemeente vertolkte, er daarbij op wijzende, dat ds Veldkamp ook in de kringen van andersdenkenden een geziene figuur was. Ds. Don, sprekende voor het Inter kerkelijk Comité voor de Evangeli satie, roemde in het bijzonder het werk van ds Veldkamp voor de straatprediking en kapelaan J. Roo- zendaal wees op de goede samenwer king, welke hij mocht ondervinden bij het gemeenschappelijk werk onder de gedetineerden in het Huis van Bewaring. Namens het Leger des Heils sprak hierna de heer Arnoldus en namens de evangelisatie van de eigen kerk de heer P. J. de Jonge. Nadat d3. Meister nog de gevoelens van kerkeraad en gemeente had ver tolkt, dankte ds. Veldkamp voor de op deze avond gesproken woorden van waardering. Ten slotte namen velen met een handdruk afscheid van ds. Veldkamp en zijn echtgenote. Prof. dr. W. Banning nam afscheid Wegens ingang van zijn emeritaat heeft prof. dr. W. Banning, hoofddo cent aan de academie van „Kerk en Wereld" te Driebergen, Maandag zijn afscheidscollege gegeven. In dit laatste college heeft de scheidende docent zijn achtjarige arbeid aan „Kerk en Wereld" overzien, waarbij hy de bezettingsjaren memoreerde, die hebben geleid tot de totstandko ming van „Kerk en Wereld". Dr. A. J. Rasker heeft namens de synode prof. Banning dank gezegd voor zijn ar beid. Dr. F. Boerwinkel sprak namens het directorium van „Kerk en We reld", wika G. van den Akker namens leerlingen en oud-leerlingen. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Den Haag (als evan gelisatie-predikant): ds. A. Broek te Onstwedde- Hervormde Synode over evangeiisatie's De generale sjmode der Ned. Herv. Kerk heeft een brief van het Veluws verband van Hervormde evangelisa ties behandeld. Deze evangelisaties vroegen maatregelen, opdat zij in de gemeenten van hervormd-gerefor- meerde signatuur de mogelijkheid zouden krijgen voluit hervormd te kunnen zijn. Deze mogelijkheid wordt hun, aldus deze brief, door de be treffende kerkeraden onthouden. De kerkvisitatoren jhr. L. de Geer, ds. W. A. Zaydner en ds. G. J. van der Burgt, lichtten de situatie toe. Het blijkt, dat naast theologische ook so ciologische factoren werkzaam zijn, waardoor zoveel bloeiende evangeli saties in dit gebied ontstaan zyn. Uit de discussie bleek, dat het ver zoek te incidenteel geacht werd. Er is een vervreemding tussen de groe- ?en, maar het is een algemeen pro- leem, niet alleen op de Veluwe. De synode voelde niet voor het toepas sen van dwangmaatregelen. Overleg achtte men de enige weg, al gingen er ook stemmen op, die voor verder gaande machtsmiddelen pleitten. De praeses riep op tot een, bezonnen on geduld. De synode besloot de brief door te geven aan de provinciale kerkverga dering van Gelderland en Utrecht ter verdere behandeling. Daarbij zal het desbetreffende deel van de notulen der Synode worden toegevoegd. Het schrijven van het hervormd- gereformeerd verband, verzoekend uitleg van de betekenis van art. 10 werd aangehouden tot de najaars vergadering. Bij de sluiting deelde de praeses, ds. Wesseldijk mede, dat van 28 Sep tember tot 3 October de synode op nieuw zal bijeenkomen. stige betekenis De veilingvereniging Zuid-Beveland moest besluiten voor lopig haar plannen voor een nieuw veilinggebouw op te bergen. In de industriële sector was er op wekkend nieuws. Uit een publicatie van het ministerie van Economische Zaken bleek, dat reeds 30 van. de inwoners dezer provincie een bestaan vindt in de industrie. De werkgele genheid bleef echter in hoofdzaak be perkt tot bestaande bedrijven. Na 1945 hebben slechts 375 personen werk gevonden in nieuw opgerichte bedrijven. Vermelden we, dat de P.Z.E.M. over 1952 een winst boekte van SU ton, welk bedrag grotendeels in het egalisatiefonds gestort wordt. De N.V. Haven van Vlissingen kwam met een dividend van 12 hetgeen bewijst, dat ook een kleine haven profijtelijk kan zijn. ProfyteUjk is ook de brandverzeke ring geweest in Zeeland, want vorig jaar behoefde de brandweer ln Zee land slechts 40 maal uit te rukken en Zeeland kwam daarbij wat brand schade enz. betreft ver onder het landelijke gemiddelde. Van Zeeland's grootste scheeps- bouwindustrie kan gemeld worden, dat daar een onderzeebootjager voor de Nederlandse marine te water werd gelaten en dat men in de machinefa- riek van dat bedrijf de voor het ogenblik grootste stoomketel van Nederland in aanbouw heeft, een ko los van 40 meter! Waterschapsbenoemingen Bij K.B. zrjn in de provincie Zee land" benoemd met ingang van 1 Aug. 1953, tot voorzitter van het water schap voor de uitwatering door de sluis in De Piet de heer J. J. Klom- pe te Wolf aartsdijk; met ingang van 31 December 1953, tot voorzitter van het bestuur der waterkering van de Cal. Willem-Annapolder de heer P. Scheele te Kapelle, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; met ingang van 31 December 1953, tot dijkgraaf van het waterschap De Breede Wa tering bewesten Yerseke de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge; met in gang van 1 Augustus 19o3, tot ge zworene van het waterschap De Bree de Watering bewesten Yerseke de heer J. L. de Jager te Kapelle en de heer H. Glerum te Schore; met in gang van 1 Augustus 1953 tot ge zworene van de Soelekerkepolder de heer M. C. Zuydweg te VVissekerke; met ingang van 1 Augustup 1953, tot gezworene van het waterschap Elle woutsdyk de heer J. de Winter te Driewegen, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zyn geworden; met ingang van 1 Augustus 1953, tot gezworene van de Deurloopolder de heer J. van Dalen te Tholen; met ingang van 1 Augus tus 1953 tot lid van het bestuur van het waterschap voor liet beheer en onderhoud van de Nol tussen de Kou de- en de Lovenpolder de heer F. P. Dieleman te Hoek. Voorts is aan de heer P. Dieleman te Ellewoutsdyk op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zyn functie van gezworene van het waterschap Ellewoutsdyk. Bij K.B. zijn met ingang van 1 Augustus 1953 in de provincie Zee land benoemd tot gezworene van het waterschap De Breede Watering Bewesten Yerseke, de heer L. E. de Koeijer te Yerseke, tot gezworene van de Heer Janszpolder P. D. Re- mijnse te Wissekerke. tot gezworene van de Borrenbroodpolder N. A. van Putte te Zonnemaire, tot gezworene van de Nieuw-Olzendepolder M. Mol Azn. te Yerseke, tot gezworene van de Reigersbergschepolder J. D. Wou- tersen te Rilland-Bath. WOENSDAG 15 JULL HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/S. 7.00— 24.00 NSRV. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws- .-n weerberichten. 8.18 Gewijde muz. 845 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 „De Tognetti's komen", taoorsp. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 „Met PIT op pad" 13.20 Gram. 13.50 ld. 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgelconc. 17.50 Gram. 18.05 Pianokwart. 18.30 Spec trum v. h. Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.45 Kamerkoor. 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.10 Boekbespr. 19.25 am. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radlophilh. ork.. koor en soi. 21.15 Gram. 21.30 „De Land bouw en de Wet op de publiekrechteriy- ke Bedrijfsorganisatie", caus. 21.45 Ham mondorgel. "2.00 Promenade-ork., Om roepkoor en solist. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelsp. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 „Boeken mee op reis en thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gevar. muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstelllngsagenda. 13.18 Orgel en zang 13.45 Gram. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Holland-Festival: Kamerkoor en Radio Philh. sextet. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Hobo en klarinet. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram 1750 Regerlngsuitz.: H. M. Laupman: „Nieuw Guinea en de zee vaarthistorie 18.00 Nieuws en comm. 18.20 MIL caus. 18.30 Act. of gram. 18.35 Accord, muz. 79.00 Cram. 19.15 „Demo cratisch Socialisten aller landen byeen", rep. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Pol comm. 20.15 '..De Toverspade sprookje. -1.15 Ronde van Frankrijk. 21.25 Onr. ork. "Z.r „Bacte riën onze vrienden of vijanden?", caus. 22.35 Gevar. muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.2024.00 Gram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3