Zeeuwse Almanak Pitrt?RHEm\N kélptM CASTELLA 00K UW IDEAAL! MAANDELIJKSE INNING VAN DE P.Z.E.M.-KWITANTIES WEER WATER IN LAAGGELEGEN DEEL VAN ZIERIKZEE WEK DE GAL IN UW LEVER OP BOEIENDE BOEKENEXPOSITIE IN MIDDELBURGS STATENZAAL OVERSTROMINGEN HADDEN OOK VOOR DE VEREN GEVOLGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 14 JULI 1953 MOGELIJKHEID WORDT ONDERZOCHT. Kosten zullen één a twee ton bedragen. In de afdelingen der Provinciale Staten van Zeeland zijn rond om het voorstel van Ged. Staten tot goedkeuring van de balans en de verlies- en winstrekening van de I'rov. Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij enke le belangwekkende discussies gevoerd. Zo kwam aan het licht, dat er in tamelijk brede kring bezwaren bestaan tegen het feit, dat de P.Z.E.M. tweemaandelijks de kwitanties presenteert, welke aanbieding dan sa menvalt met de kwitanties voor de levering van water en gas. Vooral by stroomafnemers met kleine beurzen doen zich dientengevolge moeilijk heden voor. Gedeputeerden hebben dienaangaan de thans medegedeeld, dat zich in derdaad hier en daar moeilijkheden van deze aard voordoen, maar dat er ook stroomverbruikers zijn, die lie ver zo weinig mogelijk met kwitan ties worden lastig gevallen. De meer derheid der verbruikers schijnt ech ter voor maandelijkse inning te voe len. Verkorting van de inningstermij- nen brengt een kleine rentewinst mede, zal echter anderzijds een uit gave van niet minder dan 100.000 a 200.000 per jaar vergen. Uitbrei ding van personeel, stijging van de aan meteropnemers-geldophalers te betalen vergoedingen, aanschaffing van nieuwe boekhoudmachines zullen namelijk onvermijdelijk zijn. Intussen wordt nagegaan of de administratie met behulp van ponskaarten geme chaniseerd kan worden. De vraag was gerezen, of aan schaffing van muntmeters uitkomst zou kunnen brengen. De voordelen hiervan zijn echter denkbeeldig en bovendien wordt fraude erdoor in de hand gewerkt. Vlissingen heeft dit systeem dan ook in 1929 reeds laten varen. De kwestie der inning heeft ech ter de aandacht der P.Z.E.M.-direc- tie en zodra voldoende gegevens zijn verzameld, zal de Raad van Bestuur een besluit nemen. DE INDUSTRIETARIEVEN. Voorts werd in de afdelingen der Prov. Staten gevraagd naar de indu strietarieven. Deze zouden nog steeds remmend werken op de indu strialisatie. Er zou door deze tarie ven zelfs een bedrijf voor Zeeland verloren zijn gegaan. Vacantie voor dijkwerkers in rampgebied Overleg leidde tot nieuwe regeling De dijkwerkers in de rampgebieden zullen toch vacantie krijgen, zulks in tegenstelling tot hetgeen de minister van waterstaat, op grond van de Noodwet Dijkherstel, noodgedwongen moest bepalen. De nieuwe regeling omvat echter alleen de „droge werkers", Het „nat te" personeel en de rijswerkers heb ben vanouds hun eigen regeling, na melijk vacantie, wanneer het werk het toelaat. Voor de droge wei-kers, die norma liter onder de vacantieregeling van de bouwvakken vallen (ongeveer 4000 man), is een zo gunstig mogelijke re geling getroffen, waardoor zij, op de hierna te vermelden uitzonderingen na, hun vacantie in de normale tijd, namelijk van 27 Juli tot 1 Augustus, krijgen, zoals door de bedrijfsraad voor de bouwvakken is vastgesteld. In overleg tussen werkgevers, werk nemers en Rijkswaterstaat is be paald, dat werkkrachten, die op be paalde punteem niet kunnen worden gemist, omdat de dijkwerken, voor het stormseizoen begint, gereed moe ten zijn, op andere tijdstippen vacan tie krijgen. De uitgestelde vacantie, op te ne men, wanneer het werk dit toelaat, geldt voor: Droge dijkwerkers aan de buiten wijken van Goeree-Flakkee en een stuitje binnendijk bij Nieuwe Tonge, voor alle werkzaamheden van droge dijkwerkers op Schouwen-Duiveland, voor hen op de buitendijken bij Krui- ningen en Bath (Kruiningerpolder, Waardepolder, Reygersbergpolder) en voor de droge werkers aan de bui tendijken van de Noord-Brabantse Auvergnepolder onder Halsteren en van de Vijdtpolder onder Ossendrecht bij de Belgische grens. DIERENWERELD... TJit drie berichten in de P.Z.C. van Maandag ie gebleken, dat er in de afgelopen dagen in de dierenwe reld in Zeeland zo het één en ander is geschied, dat tussen het nieuws over Korea, Tour de France, Bene- lux-ronde, „Grote Drie" en Schelde- bekerwedstrijden Qtn van de pro motie van de voetbalclub Vlissingen nog niet eens te spreken.de aan dacht opeiste. Bericht I sprak van drie jonge bisamratten, die te Nieuw-Namen gevonden werden en die in hun prille jeugd reeds op reis gestuurd werden. Naar de Plantenzïektekundige Diëtist in Wagetiingen. Bericht II meldde, dat in het herten park te Groede een Edelhert je is ge boren, dat reeds tien minuten na de blijde gebeurtenis over de herten- weide wandelde! (Dat hebt ge jaren geleden niet gepresteerd...) Bericht III verhaalde de lotgeval len van een zeehondenbaby, die, een- zaam en verlaten, gelijk een moeder loos veulen, werd aangetroffen op het strand van Kamperland. Met deze baby liev het slecht af: de enige op lossing bleek een schot hagel... Vreugde en leed, geboorte en dood, ook in de dierenwereld. Een wereld, waarin verder ook weinig va,n belang wordt geacht; een wereld zonder tours, rondes, Korea of kampioen schappen. Ge hoort er meestal maar weinig van. Alleen nu, zo maar, drie berich ten tegelijk uit het dierenrijk. Een opwindend dagje, voor de dieren... Gedeputeerden antwoorden, dat de P.Z.E.M. doet wat in haar vermogen is, maar dat de industrie die bedoeld werd zich des ondanks niet in Zee land maarook niet elders heeft gevestigd. Nagegaan zal worden of landelijk de industrietarieven in on derzoek zijn. Ten slotte werd hulde gebracht aan de activiteit van de P. Z. E. M. in de rampdagen. Aanrijding met dodelijke afloop wordt berecht Vrijdag 17 Juli a.s. zal voor de rechtbank te Middelburg de 'zaak worden behandeld tegen de chauffeur A. D. uit Kerkrade, die op 7 Maart jl. bij Rilland-Bath met een vracht auto een autobus met arbeiders ram de. Drie arbeiders kwamen daarbij om het leven. Eerste pruimen aangevoerd Maandag werden op de veiling te Kapelle de eerste pruimen aange voerd. De kweker hiervan was de heer Chr, Nieuwenhuize uit Bieze- linge. Het ging hier om een kwan tum van 15 kg van heb sortiment Ruth Gerstetter. De prijs bedroeg 68 cent per kg. Voor Gehrels-examen geslaagd Voor het examen ter verkrijging van liet Gehrels getuigscnrift (mu ziek), gehouden in de Rijkskweek school te Middelbux-g, slaagden de vol gende candidaten: P. A. Beun, L. Bur ger, M. S. Gy'zen, D. Haccou, J. C. Lo- tens, W. Nobels, E. L. Ottens, J. Ra demaker, P. Schroevers en C. Schijve. Afgewezen werden 2 candidaten. De examen-commissie bestond uit de heren Willem Gehrels, Jan Kuiler en A. de Jonge. Betere arbeidsvoorwaarden in „Kanaalzone" Naar wij vernemen Is na gehouden besprekingen tussen fabrleksdirecties on personeelskernen van industriën in de „Kanaalzone' in Zeeuwscli-Vlaan- deren overeenstemming bereikt over verbetering der arbeidsvoorwaarden. Voor ai-beiders in o.m. de zwavel zuur, nitraat- en ammoniakafdelin- gen van de Compagnie Neerlandaise de l'Azöte is een hoger uurloon vast gesteld, terwijl overwogen wordt om een kledingtoelage te verstrekken. Voor nader overleg zal de Vakcen trale, waarin vertegenwoordigd zijn het N.V.V., de K.A.B. en het C.N. V., dezer dagen met de werknemers vergaderen in café „Het Centrum" te Axel. Buitenlandse landbouw- organisatoren naar Zeeland Op 27, 28 en 29 Juli zal een aan tal vertegenwoordigers van buiten landse landbouworganisaties, o.a. uit Engeland, België, Luxemburg, Duits land, Zwitserland, Zweden, Noorwe gen en Finland een bezoek brengen aan de Zeeuwse rampgebieden. Op de eerste dag wordt Zuid Beve land bezocht, de tweede dag gaat men naar Schouwen-Duiveland, ter wijl de tocht door Zeeland besloten wordt met een bezoek aan Walcheren waar de herverkaveling wordt be zichtigd. Op deze derde en laatste dag zal het gezelschap in de Staten zaal te Middelburg door de Commis saris der Koningin worden ontvan gen. R.K. reders en schippers vergaderden in Goes Maandag hield de Ned. R.K. Bond van Reders en Schippers „St. Nico- laas" haar jaarlijkse hoofdbestuurs vergadering in hotel „De Korenbeurs' te Goes. De afd. Terneuzen trad hier bij als gastvrouwe op. In deze geani meerde vergadering werden onder lei ding van de bondsvoorzitter, de heer J. Nefkens uit Rotterdam, tal van or ganisatorische kwesties afgehandeld, waarvan de bespreking de gehele dag in beslag nam. Ingenieurs bezoeken Schouwen-Duiveland Donderdag en Vrijdag bezoeken twee groepen leden van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs, afdeling Weg- en Waterbouwkunde, Schouwen- Duiveland. Donderdag komt de eerste groep, welke 150 deelnemers telt. De volgende dag komen weer 150 leden. Er is een tocht georganiseerd langs de voornaamste werken van het dijkher stel, zodat de deelnemers aan de ex cursies een goed inzicht kunnen krij gen van hetgeen verricht is en nog verricht moet worden. Zeehond en-baby gevangen In de haven van Bresliens is Maan dag door de heer van Wulken, em ployé van de Prov. Stoombootdien sten, een jonge zeehond gevangen. Het diertje was vermoedelijk pas een dag of zes oud. Getracht zal worden het met melk in het leven te houden. Advertentie Deel van noodbeslag Schouwense dijk weggeslagen De storm van de laatste da heeft schade toegebracht aan "het dijkherstel op Schouwen-Duiveland. De bevolking van Zierikzee werd Maandagmiddag opgeschrikt door het alarmerend bericht, dat de nooddam bij het station was doorgebroken. Bij Stukje Oud-Vlissingen maakte plaats voor nieuwe woonwijk Slopen van oude huizen kan nu voltooid worden. In de sanering van het oude stuk Vlissingen bij de Slijkstraat en de Breewaterstraat begint nu tekening te komen. Men weet, dat hier voor de woningbouwver, „Volkshuisves ting" en de Kon. Mij. „De „Schelde" 'n aantal nieuwe woningen in totaal plm. negentig zullen worden ge bouwd en sedert enige tyd kan men de eerste woonblokken van deze nieuwe wijk zien verrijzen. Intussen moesten de oude panden, van wie verschillende de benaming woning" reeds lang niet meer ver dienden, natuurlijk worden gesloopt. Ook daarmede werd enige weken ge leden begonnen, maar voor ook het laatste huis hier onder de moker zou kunnen vallen, moesten toch nog wel enige puzzles worden opgelost. In de woningen, die gedoemd waren om te verdwijnen, woonden immers een 25- tal gezinnen, die alle in Januari aan zegging hebben gekregen, dat zij bin- Advertentie U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga ,n uw Ingewanden doen stromen, ander» verteert uw voedsel niet. het bederft IJ raakt verstopt, wordt humeurig er toom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter ga op te wekken en uw spijsvertering er stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen Eist Carter's Leverpilletjes. nen enkele maanden hun woning zou den moeten verlaten. Een aantal van deze gezinhèn slaagde er inderdaad in een andere woning te vinden, maar vorige week woonden er toch nog altijd mensen in huizen, waarvan de sloop toch beslist niet langer uit gesteld kon worden, wilde de nieuw bouw geen ernstige stagnatie gaan ondervinden. Naar wjj vernemen betrof dit on geveer tien gezinnen (waarvan enkele één-persoons)Misschien waren som migen te zeep aan hun oude omgeving gehecht om zelf spoed te maken. In elk geval moest ingegrepen worden en is de betrokkenen door tussenkomst van de woningdienst nieuwe woon ruimte aangewezen. Donderdagmor gen hebben dan ook de laatste bewo ners hun woningen verlaten. Het sloopwerk kan nu voltooid worden. Wanneer de nieuwe huizen hier eenmaal voltooid en bewoond zullen zijn, zal tezamen met de woningen, die in deze buurt enkele jaren geleden reeds werden gebouwd, zonder twij fel in de plaats van een wijk, die reeds jaren dringend om sanering vroeg, een verantwoord geheel zijn verkregen. Hiervan zullen in de eer ste plaats de nieuwe bewoners pro fiteren, maar bovendien zal het uit zicht van de boulevard in de richting van de oude stad heel wat aantrekke lijker worden. Oud-Zeeuw gepromoveerd Te Leiden promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid op proefschrift getiteld „The testaments of the twelve Patriarchs", de heer M. de Jonge, geboren te Vlissingen en thans predikant te Wedde. De promotie ge schiedde cum laude. Advertentie Bloemenzeep wint aller harten Castella maakt het U mogelijk ook voor zéér bescheiden prijs te genie ten van een echte merkzeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost de nieuwe onverpakte Castella Bloemenzeep immers slechts20 ct. per stuk. Voor iedere huid en voor iedere beurs is er thans een voortreffelijke Castella^ Keus uit drie soorten Castella zeep. Vooral op warme dagen is het heerlijk als U zich eens extra kunt verfrissen met zo'n geurig^ schui mend stuk Castella. Degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, ge bruiken het best de overvloedig schuimende Castella Spécial (32 ct.), terwijl de liefhebsters van de klas sieke Castella natuurlijk blijven ge nieten van de heerlijke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) Om nog eens algemeen de aandacht te vestigen op de voortreffelijke kwali teit van deze schoonheidszeep levert Uio winkelier U tijdelijk TWEE stuk ken voor slechts 50 ct. Laat dit bijzon der aanbod vooral niet ongebruikt voorbijgaan! Iedere vrouw kan mooi zijn, nu Cas tella bovendien met de nieuwste aanwinst, de onverpakte Bloemen zeep, een echte merkzeep binnen Uw •bereik brengt voor de zéér beschei den prijs van slechts20 ct. per stuk. Geniet van de zachte geuren en de fjjne tinten! nader onderzoek bleek, dat dit geluk kig niet het geval was, maar dat de duiker op deze plaats buitenwater doorliet. Het gevolg was toch, dat het laaggelegen gedeelte van de stad aan de Noordoostzijde water binnen kreeg. De dijk zelf bleef volkomen intact. Het gelukte het gevaar provisioneel te bezweren. Men was echter wel be zorgd, dat bij de Westbrug het water over het lage gedeelte van de dijk zou komen. Tot veler verwondering heeft men dit gedeelte immers niet op de hoogte gebracht, die de rest van de dyk heeft. Van ondeugdelijkheid van de dijk is overigens tot nu toe nog niets gebleken. Bij Brouwershaven moest gisteren de zandzakkendam versterkt worden. Mer. kon de dam echter houden. Een deel van het noodbeslag aan de Schouwensedijk bij Zierikzee werd wegeslageno, doch ook hier bleef men 'de toestand baas. Er kon nieuw be slag aangebracht worden, voor er ernstige schade werd aangericht door de aanstormende golven. De dooi- de hevige wind opgejaagde golven hebben het werk aan de Oost zijde van het Westelijk gat bij Ou- wevkerk vertraagd. Hier werd een deel van de kleidam teruggeslagen. Evenals op de dijken, kon ook hier de schade door spoedig ingrijpen beteu geld worden. Keurselectie uit oude vaderlandse literatuur Dat de Provinciale Bibliotheek, wel ke met ingang van vandaag na moei lijke jaren, haar bestaan in een bij zonder fraai gerestaureerd deel van het Abdij-complex voortzet, over een waardevolle verzameling boeken be schikt, het is geen nieuws meer. Fijnproevers onder de boekenlief hebbers hebben reeds in allerlei toon aarden de lof van dit voor Zeeland zo rijke bezit gezongen. Dat echter in de Statenzaal aan de Groenmarkt een expositie is ingericht, waar men naast incunabelen, atlassen uit de 17e eeuw, naast 't Itinerarium van Jan Huygen van Linschoten de uiterst zeldzame „Toortse der Zeevaart" van de Middelburgse loods Dieric Ruyters aantreft, zal minder bekend zijn. De tentoonstelling, welke wordt gehou den ter gelegenheid van de opening der Provinciale Bibliotheek, is inte ressant genoeg geworden om er uren door te brengen. Men heeft hier vrijwel alleen boe ken bijeengebracht welke de brand van Middelburg in 1940 hebben over leefd. Zij moeten de Middelburgse Volgende week kermis in Vlissingen. A.s. Maandag begint de Vlissingse kermis en ongetwijfeld zal men dus in de komende dagen de diverse „spul len" en „tenten" op de Nieuwendijk, Zeilmarkt, enz. zien arriveren. Er komen allerlei inlichtingen, waar men zich naar hartelust kan verma ken of te goed doen aan lekkernijen, zuur of zoet. Tot de grotere inrich tingen behoren, we zouden haast zeg gen vanzelfsprekend, een auto-scoo ter, een zweefcaroussel, luchtschom- mels en diverse draaimolens. Wanneer nu ook het weer nog maar wat wil meewerken, kan het de volgende week in Vlissingen weer een gezellige boel worden! Dierenarts Bovee te Bergen op Zoom overleden Te Bergen op Zoom is op 44-jarige leeftijd plotseling overleden de heer J. C. Bovee, dierenarts te Bergen op Zoom. De heer Bovee werd op 15 Decem- be- 1908 te Halsteren geboren, be zocht te Bergen op Zoom de H.B.S. en voltooide zijn studie aan de Vee- artsenijkundige Hoge School te Utrecht. Hij was veearts te Wouw, Bergen op Zoom en Ossendrecht en werd vorig jaar benoemd tot plaats vervangend inspecteur van de Veeart" senykundige dienst in de kring Breda. Vacantie voor kinderen uit rampgebied In aansluiting op ons bericht over vacantiekampen voor kinderen uit het rampgebied, kunnen wij thans nog melden, dat de vereniging „Pro Juventute" en het R.K. Huisvestings comité een beperkt aantal kinderen uit het rampgebied gedurende hun vacantie in gezinnen zullen onder brengen, In Zeeland is o.m plaats voor kinderen in Cadzand en Nieuw- vliet. DE STOOMBOOTDIENSTEN NA DE RAMP. Door uitvallen Kruiningen-Perkpolder nam de drukte elders aanzienlijk toe. Evenals op alle andere onderdelen van de Zeeuwse samenleving, hebben de overstromingen van 1 Februari ook hun invloed uitgeoefend op het per sonen- en auto-vervoer via de Zeeuwse veerdiensten. Duidelijk komt dit tot uiting in het verslag over het vervoer van 1 Januari tot het einde van Maart 1953, dat dezer dagen versche en. Het passagiersvervoer op de veren VlissingenBreskens en TerneuzenHoedekenskerke nam belangryk toe, door het uitvallen van de belangrijke verbinding KruiningenPerkpolder, de dienst ZierikzeeKatse Veer kon van 1 tot en met 8 Februari niet wor den uitgevoerd, doordat liet dienstschip was gevorderd voor de evacuatie van Schouwen en zo waren er verschillende tegenslagen, die him stempel drukten op de vervoerscijfers. De dienst op Zierikzee b.v., werd van 9 Februari tot en met 28 Fe bruari verzorgd door het motorschip „Oosterschelde", dat tot de haven mond voer, waar de passagiers moes ten overstappen op een sleepboot, die hen in Zierikzee aan wal bracht. Op 1 Maart werd begonnen met de pas sagiers, per sleepboot, rechtstreeks van Katsche Veer naar Zierikzee te brengen. Op 6 Maart verbeterde de situatie, toen men het motorschip „Robbeplaat" huurde om de dienst te onderhouden. Doordat het dienstgebouw te Krui ningen geheel wegspoelde, zijn de ge gevens over het vervoer via deze ha ven in Januari verloren gegaan. Zo als bekend, is de dienst Kruiningen Perkpolder nog steeds gestaakt. Er is nog niet met zekerheid te zeggen wanneer deze kan worden hervat. De dienst KortgeneWolphaarts- dijk is van 2 tot en met 24 Februari gewijzigd geweest in een dienst Kort geneKatsche Veer. Van 2 tot en met 16 Februari was het vervoer op de lijnen ZierikzeeKatsche Veer, KortgeneWolphaartsdijk en Veere- Kamperland gratis. Voor Kortgene Wolphaartsdijk zijn in deze „gratis periode" geen tellingen verricht, zo dat de cijfers met betrekking tot dit veer geen juist beeld geven van het vervoer in het eerste kwartaal van 1953. Van 12 Februari werd de dienst Katsche VeerZijpeDordt onder houden met het motorschip „Prins Willem I", van 6 Maart af met de ge huurde Bazelboot, „Prins Bernhard". Van 4 Maart vaart op de lijn Terneu zenHoedekenskerlce een tweede schip, zodat op dit traject het aantal vaarten verdubbeld is. De cijfers met vergelijkingsma teriaal over de eerste kwartalen van voorgaande jaren en van het voor oorlogse jaar 1938 luiden: PASSAGIERSVERVOER. 1938 1949 1950 1951 1952 1953 Vlissingen-Breskens 41.305 167.021 200.000 251.931 279.039 412.062 Terneuzen-Hoedek. 16.952 36.030 38.136 55.829 55.437 69.362 Kruiningen-Perkp. 16.558 216.314 227.448 254.216 250.486 Zierikzee-Katse Veer 9.218 21.636 25.163 27.422 25.380 15.325 Kortgene-W olf .dijk 28.184 58.284 58.340 62.187 61.876 55.075 Veere-Kamperland 4.032 12.151 10.965 12.911 11.715 16.832 K. Veer-Dordrecht Totaal 116.249 511.436 560.052 664.496 683.933 575.854 VERVOERDE AUTO'S Vlissingen-Breskens 8.095 24.017 40.338 34.033 36.890 59.471 Terneuzen-Hoedek. 1.470 1.510 2.311 3.136 3.309 9.286 Kruiningen-Perkp. 3.564 51.860 55.692 59.367 61.601 18.900 Zierikzee-Katse Veer 1.043 2.777 4.263 4.715 5.331 1.984 Kortgene-Wolf.dijk 4.864 10.013 11.847 14.223 15.184 14.573 Totaal 19.036 90.177 114.451 115.474 122.315 104.214 boekbinder, de heer D. Carol, die ze restaureerde, slapeloze nachten heb ben bezorgd, maar ze zijn zo keurig hersteld, dat het nauwelijks te zien is dat zij eenmaal doorweekt waren «n hopeloos verknoeid leken. Bijzonder gaaf zijn de incunabelen, drukwerken van vóór 1500, waarin de met de hand ingevulde en gekleur de initialen de aandacht trekken. Ook post-incunabelen, uit de jaren 1500 tot 1540, hebben een plaats ge kregen. Naast de oudste in het Ne derlands gedrukte bijbel van 1477 de wereldkronieken van Rolevink, Vel- dener en Hartman Schedel, alle uit het einde van de 15e eeuw, vormen zij een van de interessanste onder delen van de expositie. De atlassen, buitengewoon fraai bewerkt en vaak veelkleurig uitge voerd, zijn van Ortelius, Mercator en Bleau, van welke laatste ook de zeer zeldzame Appendix van 1631 aanwe zig is. We noemden reeds het Itinera rium van Jan Huygen, maar er zijn meer beschrijvingen van land en stad. Er liggen werken van Guicciardini, Braun en Zeilier, het Toonneel der Steden van de Vereenigde Nederlan den van Joan Bleau is aanwezig en een fraaie beschrijving van Brabant en Vlaanderen door Sanderus. In een vitrine voor de schoorsteen vindt men wellicht het kostbaarste deel van de expositie. Daar ligt een van de drie bekende exemplaren van Philip Angels „Lof der schilder kunst", het oudste drukwerk, waarin de naam van Rembrandt wordt aan getroffen, daar vindt men ook een in 1598 te Middelburg vervaardigde at las van Barend Langenes en verder een der eerste uitgaven van de Sou- terliedekens, bewerkt door Petrus Dathenus. Al met al bergt de Staten zaal een unieke boekenschat, waar van Zeeland er maar al te weinig te zien krijgt. Het intellect in onze samenleving Inleiding voor dep. Zeeland van Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. „Is het intellect in de leiding of in de verdediging? Heeft het Intellect nog toekomst?" Deze vragen werden Maandag te Middelburg aan de orde gesteld in de vergadering van het Dep. Zeeland van de Ned. My. voor Nijverheid en Handel. Inleider was dr B. C. J. Lievegoed, psychiater te Zeist. Spr. constateerde dat het „intel lect" na onze tegenwoordige maat schappij gevormd te hebben, nu door deze maatschappij dreigt weggeveegd te worden. De vóór-Christelijke be schavingen hadden geen leidend In tellect, zij hadden kasten van cul tuurdragers, die het intellect een voudig huurden, of kochten. Tot in dc middeleeuwen kwam daarin nauwelijks verandering pas tijdens de renaissance komt het intel lect naar voren en eerst in de 19de eeuw ontstaat de sociale structuur, waarin het mogelijk is, dat de scho len de massa opleiden en geschikt maken voor leidende posities Deze scholen evenwel leren methodisch denken en dat is iets anders dan creatief denken. Zij dresseren tot een zeker geestelijk leven, zij scheppen een massaintellect, dat zijn heil zoekt in steeds verder gaande specialise ring. Het grote nadeel daarvan is evenwel, dat deze gang van zaken tot verstarring leidt. Meer en meer zul len de intellectuelen zich na hun jon ge jaren moeten richten op het crea tief denken, op het leiding geven. Zij moeten cultuurdragers worden. Als wij er niet in slagen nieuwe culturele inhoud te geven aan onze tijd, graaft ons intellect zijn eigen graf. Die cultuurinhoud zal, zo be toogde dr. Lievegoed, sociaal moeten zijn. In verband hiermede gaf spr. uitdrukking aan de hoop, dat het pas opgerichte Instituut voor hogere be drijfsleiding er naar zal streven, geen super-organisatoren af te leveren, maar creatieve, cultuur dragende mensen. Er volgde op deze inleiding een le vendige gedachtenwisseling. De voorzitter van het departement Zeeland, de heer D. F. P. Hoegen, opende en sloot de bijeenkomst. Nieuwe raadsleden voor Baarland De gevolgen van een verzuim Zoals bekend hebben de drie nieuw gekozen raadsleden, de heren M. J. Al- lemekinders (K.V.P.-wethouder), L. de Bruijne Sr. (C.H-) en C. van Dam me (A.R.), ver.-uimd tijdig hun geloofs brieven in te leveren, tengevolge waar van hun plaatsen volgens de Kieswet zijn opengevallen. Een bezoek, dat de heren tezamen met de burgemeester aan Middelburg hebben gebracht, heeft geen uitkomst gebracht. Thans heeft de voorzitter van het centraal stembureau de opvolgers op de lijsten benoemd verklaard, n.l. de heren L. van t Westende (K.V.P.), F. Meeuwse (C.H.) en H. Schout Hzn. (A.R.). MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „Parasieten der we reldstad", (18 j.), 7 en 9.15 uur; Staten zaal: opening Provinciale Bibliotheek, 3 uur; Schouwburg: „Toontje heeft een paard getekend", Chr. Filmactie, 8 uur; Markt: Jokari-demonstratie J. Verkooy, 7—9 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Kon Tiki" (a.l.) 7 en 9 uur; Luxor: „De ranch der ver doemden" (18), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abels-van Eek, 36 en 811.30 uur; Beursgebouw: 8.30 uur eerste bijeenko ist club France-Hollande, viering 14 Juillet, film.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2