PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tussen Engeland en Egypte dreigt de strijd weer op te laaien In de maand Juni een slap begin van toeristenseizoen BILT Kantlijn VIJF GEESTELIJKEN WEGENS ONTVOERING GEARRESTEERD Vandaag CONTROLE OP WAPENEXPORT NAAR CHINA BLIJFT BESTAAN 196e Jaargang-No. 163 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 Juli 1953. ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 5 I. KM. 2355 4 lijnen (b.gg. 2861 ol 2160; Middelburg, Markt 51, lelel 3841: Goes. Lange VorsUlraat 63. lelef 2475 ib.gg 2528.; O. iiburg, F.r.land.tra.t 2. iele! IS: Tementen. Erounerijelr 2. Zierrkree. N B-g. rd r C 1 :,t VERMISTE SOLDAAT ONTKETENT CONFLICT Krachtig protest van Britten; alarmtoestand in Egypte Te Ismailia is de toestand gespannen geworden, nadat de Egyptische autoriteiten het Britse ultimatum naar aanleiding van de sinds 9 Juli ver miste militair Rigden hadden verworpen. Volgens het Franse persbureau A. F. P. is in geheel Egypte de alarm-toestand afgekondigd. De Britse ambassade heeft krachtig geprotesteerd bij de Egyptische re gering. In diplomatieke kringen in Londen vreesde men Maandagavond, dat Egypte en Engeland wellicht op 't punt stonden terug te keren tot de strijd, die verleden jaar oplaaide tussen het Britse garnizoen en de Egyp tische guerillastrijders. tot gevolg hebben, dat het Egyptische volk wordt aangespoord zelf „ernsti ge maatregelen te nemen tegen hen, die de souvereiniteit schenden". In een radiorede zeide Salem tot het volk, dat het uur van strijd nog niet gekomen was. Hij verzocht het publiek te gehoorzamen aan de beve len van generaal Naguib. Naguib heeft geweigerd de Britse zaakgelastigde Hankey te ontvangen. Hij verwees hem naar de minister van buitenlandse zaken Mahmoed Fawzy. Uit dezelfde bron meldt men. dat het Britse kabinet de volgende maat regelen zou hebben genomen: 1. Isolering van de kanaalzone, in clusief Ismailia; 2. Aanvallen van Egyptenaren in de zone met wapengeweld keren; 3. Huiszoekingen door de Britse militaire politie, teneinde de vermiste soldaat op te sporen. Intussen hebben de Britse troepen het cordon rondom Ismailia versterkt en op de wegen van Cairo naar Is mailia zijn nieuwe controleposten in gericht. Alle verkeer wordt streng gecontroleerd. Selwyn Lloyd heeft in het Lager huis verklaard, dat er gegronde re denen zün om te geloven, dat een Egyptisch officier heeft deelgenomen aan de ontvoering van de militair Ridgen. Daarom geloven de Britse autoriteiten, aldus Lloyd, dat de Egyptische autoriteiten van het voorval op de hoogte waren. „List" van Hankey. Na een spoedvergadering van het Egyptische kabinet heeft.de Egypti sche minister van voorlichting, ma joor Salem, Maandagmiddag medege deeld, dat de gebeurtenissen „een duidelijke list waren van de Britse ambassadeur Hankey om de confe rentie te Washington voor een vol dongen feit te plaatsen". De Britse maatregelen om het verkeer te con troleren zullen volgens hem slechts Op de meeste middelbare scholen zijn de examens nu wel achter de rug. Er zullen dankbare ou ders zyn van kroost, dat het haal de en natuurlijk ook ondankbare. Van kroost dat het niet haalde. Maar geen enkel ouderpaar behoeft zich thans nog de vraag te stellen, die de laatste weken wel nizonder vaak gesteld is: de vraag, waarom er van het onderwijs zo bitter weinig terecht kwam. Er werd toelatingsexamen gedaan. Aan de meeste scholen betekende dat vrij-af voor de leerlingen. Het schrif telijk werk moest gecorrigeerd wor den. Weer een dag vrij. De eindexa mens eisten hun tijd, de overgangstijd bracht ook extra werk voor de lera renkortom er ontstond een tijd van grote onrust op iedere middelbare school, die van de leraren veel verg de en voor de leerlingen betekende, dat zij weinig of geen onderwijs kre gen. Zou het aan het onderwijs niet ten goede komen, als de toelatingsexa mens, toch vaak een wassen neus, werden afgeschaft en de eindexamens aan de scholen zelf werden onttrok ken? Wjj hebben reeds eerder bezwa ren naar voren gebracht tegen de uitvoerige verslagen, die in allerlei bladen, maar met name in de buitenlandse, aan de misdaad worden gewijd. Een sprekend voorbeeld daar van is de zaak-Christie in Engeland: Deze heeft tot zulke excessen geleid, dat er een nieuw woord is ontstaan: het woord necrophilisme. Nekros be tekent lijk. Philos betekent „houden de van". Het woord behoeft geen ver dere verklaring. Het meest gelezen Engelse week blad, de Sunday Pictorial, heeft zich zelfs niet ontzien om Christie artike len te laten schrijven onder de titel: „Wat mij bewoog tien vrouwen te do den., lijk. Smakelozer kan het moei- En dat in Engeland. Dat de beste kranten van de wereld heeft! Dat in alle ernst de mogelijkheid wordt onderzocht om de electri- citeitsrekcningcn in Zeeland in- plaats van eenmaal per twee maan den eenmaal per maand aan de stroomverbruikers te doen aanbieden, mag veilig een teken des tijds wor den genoemd. Men mag aannemen, dat de meeste huisvrouwen iedere maand een bedrag opzij leggen om aan 't eind der twee maandelijkse periode de nota te vol doen. Zo krap zit men kennelijk in zijn contanten, dat men dit geld blijkbaar herhaaldelijk besteedt voor andere dingen, voor de nota er is. Men leeft niet zorgelozer, dan men vroeger deed. De naoorlogse periode, waarin het geld gemakkelijk naar binnen en naar buiten rolde, is voor bij. Dat men niettemin vastloopt, moet zijn oorzaak vinden in het feit, dat Nederland nog steeds de laagste lonen van Europa heeft. Wel hebben we ook de laagste prijzen, maar de balans met het buitenland komt daardoor niet in evenwicht. Arrestaties. De Egyptische politie heeft te Is mailia de voormalige senator Atallah aangehouden. Atallah wordt ver dacht van samenwerking met de Brit. ten. Hij is een van de grote Egypti sche aannemers, die voor Britse re kening werken uitvoeren De Britse strijdkrachten hebben Maandag een aantal personen aange houden, die zij ervan verdenken agen ten van de Egyptische geheime politie te zijn. De gearresteerden zijn in Britse kampen geïnterneerd. Amerikaans watervliegtuig verongelukt Een ,,Marlin"-watervliegtuig van de Amerikaanse marine is Maandag met elf man aan boord 25 mijl ten Westen van kaap Henry (Virginia) verongelukt en gezonken. Eén Amerikaanse duikboot pikte vier overlevenden op en borg drie lijken. Geen gratie voor Christie De Britse minister van binnenland se zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft Maandag medegedeeld, dat John Christie, die bekend heeft zeven vrouwen te hebben vermoord, geen gratie zal worden verleend. Christie zal Woensdag worden op gehangen. (Hij was slechts beschul digd van de moord op zijn vrouw). Alvorens een besluit te nemen be studeerde minister Maxwell Fyfe rapporten van vijf psychiaters, die Christie in de gevangenis hadden on derzocht. Nederlands meisje in Amerika vermoord In Salt Lake City (V.S.) is Zater dag de 22-jarige, uit Nederland af komstige mej. R. Slierendregt van het leven beroofd. Achter het huis van de tandarts, waar zij als dienst bode werkte is zij, naar de politie aanneemt, met een jachtmes doodge stoken. Mej. Slierendregt, die lid is van de kerk van de heiligen der laatste da gen (Mo-monenkerk) is twee en een half jaar geleden naar Salt Lake Ci ty vertrokken. V.S. zenden toch voedsel naar Oost-Duitse grens Burgemeester Reuter van West- Berlijn heeft verklaard, dat het Ame rikaanse voedselaanbod, dat door Oost-Duitsland is afgewezen, nog eens door West-Berlijn zal worden gedaan in zodanige vorm, dat het niet kan worden verworpen. Reuter wil de Oost-Berlrjners in de gelegenheid stellen in het Westelijk stadsdeel „de producten te kopen, die zij al zo lang hebben moeten ontbe ren". Een voorstel in deze zin is gedaan aan de West-Duitse bondsregering,' die het volgens de burgemeester ker zal goedkeuren. DE ZAAK-FINALY. Twaalf personen worden verdacht De Franse politie heeft te Bor deaux vijf Baskische R.K geestelijken aangehouden, die ervan beschuldigd worden te hebben meegewerkt aan de „ontvoering" van de Joodse oorlogs. wezen Robert en Gerald Finaly naar Spanje. De kinderen Finaly waren katho liek opgevoed door hun pleegmoeder, nadat hun ouders waren weggevoerd naar een Duits concentratiekamp, waar zij om het leven kwamen. De pleegmoeder weigerde verleden jaar gehoor te geven aan een gerechtelijk De Oostenrijkse ingenieur Bruno Na- gier is de man, die het hierboven af gebeelde eigenaardige werktuig op zijn geweten heeft. Sinds 1928 wijdt deze technicus zich aan het perfec- tion..eren van helicopters, thans ech ter heeft hij een „heliglider" ontwor pen, die zoals de helicopter lood recht ctijgten daarna langzaam neerglijdt, zoals de oude autogiro dat deed. Eet eigenaardig uitziende vlieg werktuig, dat wordt aangegespt als een parachute, een met de hand be stuurbaar roer en een flinke propellor heeft, wordt voortgedreven door een raket-motor. Hij is op het ogenblik in gebruik op het Westchester County vliegveld (Verenigde Staten). Hier boven de journaliste Chris Comminel, die een motorloze heliglider „past". bevel om de kinderen over te dragen aan hun Joodse tante. De jongens verdwenen in Februari en werden verleden maand na een overeenkomst tussen katholieke en Joodse autoriteiten uit Spanje naar Frankrijk teruggebracht. In totaal worden 12 personen van medeplichtigheid aan de „ontvoering" verdacht. 23 personen zijn in verband met deze kwestie ondervraagd, o.w. verscheidene geestelijken en klooster zusters uit Grenoble. I. .nadenkt Frankrijk de be- I storming van de Bastille I (1789).I Engelse douane verkoopt Nederlandse tomaten De Engelse importeurs, die de ver- leder Woensdag geweigerde en ln be slag genomen 150 ton Nederlandse to maten bestelden, mogen deze thans voor rekening van de Engelse douane verkopen Zaterdag ging de eerste partij te gen redelijke prijzen van ae hand. Gisteren liep de prijs in Engeland zelfs op tot 14 shilling per kistje van 12 pounds. Indien de tomatenprijs zich in de komende dagen hanuhaaft, dan zal waarschijnlijk spoedig van Nederland se officiële zyde het verzoek worden gedaan om de Engelse grens weer voor Nederlandse tomaten open te stellen. Eden keert terug Anthony Eden, Brits minister van buitenlandse zaken, die herstellende is van een gafilaasoperotir, zal 24 of 25 Juli uit de V.S. naar Engeland terugkeren. In tegenwoordigheid van vele hoge Franse burgerlijke en militaire auto riteiten heeft 'generaal Matthew B. Ridgway het oppercommando over de N.A.T.O.-strydkrachten overgedragen aan generaal M. Gruenther. Ridgway keert terug naar de Verenigde Staten. Generaal Ridgway rechtsschudt de hand van zijn opvolger staande voor de SHAPE-vlagtegen het einde van de plechtigheid. Volksstemming huwelijk Prinses Margaret- Volgens onbevestigde berichten, de. zer dagen door bepaalde Britse bla den gepubliceerd, zou het Britse Ka binet prines Margaret toestemming hebben willen ontzeggen voor een hu welijk met Peter Townsend, omdat deze in December jl. gescheiden is. Townsend heeft twee dochters. In de Schotse kerk te Melbourne zeide de predikant Archibald Crich- ton Barr Zondagavond, dat naar de regelen van de Schotse en de Pres byteriaanse kerk aan Peter Town send, die bij de scheiding de onschul dige partij was, niets net aangaan van een nieuw huwelijk in de weg staat. Het Engelse blad „Daily Mirror" heeft nu de suggestie geopperd, dat een volksstemming gehouden zou worden over de vraag of de prinses met haar Peter mag trouwen. De Britse pers is nog steeds druk bezig met de vraag of prinses Marga ret wel of niet mag trouwen met de kolonel Peter Townsend. Wandeling H Etienne Marchesi, een 28-ja- rige voormalige circusartist, die aan de trapeze werkte, is s Maandag op zijn handen in Be. s sancon in Oost-Frankrijk aan- M gekomen, nadat hij een afstand s van 210 km van Dijon in twin- p tig dagen had afgelegd, s Hij liep ongeveer tien kilo- 11 meter per dag en één km per uur. Illinillllliilli „GROTE DRIE" BESLOTEN Britten bereid tot bijeenkomst met Sowjet De Westelijke ministers van buiten landse zaken, die thans te Washing ton besprekingen voeren, hebben Maandag besloten de controle op de export van strategisch materiaal naar het vasteland van China voort te zet ten, na een wapenstilstand in Korea. Van gezaghebbende Britse zijde te Washington is Maandag verklaard, Benzine duurder In verband met de sty ging van de wereldmarktprijs zal met ingang van Maandag a.s. ook in ons land een prijsverhoging plaats vinden van ben zine, petroleum en gasolie. Aan de pomp zal de benzineprijs stijgen met 0,7 cent per liter. De pe- troleumprijs wordt verhoogd met cent, zo meldt „De Telegraaf". Van het een en ander is door de oliemaatschappijen mededeling ge daan aan de minister van Economi sche Zaken, die voor deze prijsver hoging geen toestemming behoeft te verlenen, omdat de prijzen van aard olieproducten vrij zijn. Grote Chinese aanval in Korèa Volgens te Seoel ontvangen be richten zijn meer dan 25.000 Chinezen ten Oosten van de sluipschuttersberg kam en ten Westen van de rivier de Poekhan een grootscheepse aanval begonnen. Van de zijde van de V. N. werd verklaard, dat de toestand in het genoemde gebied nog niet duide lijk is. Over een front van 25 kilometer zijn naar schatting twee Chinese divi sies in de aanval. De strijd duurt nog voort. ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND. Grote investeringen voor de herverkaveling in rampgebied De maand Juni is voor het toerism e geen byster goede maand geweest. Dat geldt landelijk en dat geldt nog eens in bijzondere mate voor Zee land. Het bezoek aan de stranden viel tegen en de indruk bestaat, dat men in het overig Nederland en ook in het buitenland wat huiverig is van een bezoek aan een provincie, die kort geleden door een watersnood werd getroffen. Men weet ook blijkbaar niet, dat de verbindingen met de provincie vrij redelijk zijn en vreest, dat het reizen in en door Zee land aan allerlei beperkingen is gebonden. Van Zeeuwse zijde zal alles gedaan moeten worden om deze misvat tingen weg te nemen en vooral ook om het verkeer zo snel mogelijk te verbeteren. Overigens heeft Zeeland niet te klagen geliad over gebrek aan belangstelling al was dat in hoofdzaak in verband met de watersnood. De bezoeken van ministers en de activiteit van het parlement gaven aan deze belangstelling gestalte. Als betekenisvolle maatregel kwam het voorstel herverkaveling voor het Zeeuwse watersnoodgebied uit de bus Daarmee zal voor de overheid een be drag van niet minder dan 80 millioen gulden gemoeid zyn. Men verwacht, dat de investering van dit grote ka pitaal zal leiden tot een goedkopere en hogere productie in het betrokken gebied. Geheel gerust is men overi gens in landbouwkringen nog niet, noch voor wat betreft de vergoeding van de watersnoodschade, noch voor wat betreft het herstel der getroffen bedrijven. Nog steeds: de schade. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij stond vooraan in de rijen van hen, die bezwaren hadden tegen de ontworpen regeling voor de schadevergoeding. Ook andere instanties, waaronder ge meenteraden, verklaarden zich niet bevredigd. In een algemene vergadering van de Z.L.M. deze vereniging nadert thans de 5500 leden sprak ir. Her- wey'er kalmerende woorden tot de rampslachtoffers. Een van zijn be langrijkste uitspraken was wel: ieder krijgt weer een bedrijf". In het Z.L.M.-bestuur zijn nieuwe denkbeelden over de pachtprijzen be sproken, die van grote betekenis zijn voor Zeeland, omdat hier zoveel pachtboeren wonen. Men zou in de richting willen gaan van deling der netto-bedrijfsover- schotten tussen eigenaar en pachter, waarbij rekening houdend met de kwaliteit van de grond een bepaald vast verhoudingsgetal zou moeten bestaan. De middenstand. Uit de middenstandssector werd aandacht gevraagd voor de financie ringsmoeilijkheden. Er waren in 1952 niet minder dan 164 credietaanvra- fen bij het Borgstellingsfonds voor e Zeeuwse eilanden en men zag dan ook de toekomst voor bepaalde groe pen Zeeuwse middenstandsbedrrjven niet rooskleurig in. Men zit overigens niet bij de pak ken neer, hetgeen voornamelijk in de grotere centra werd gedemonstreerd. Goes bacht een aantrekkelijke meu beltentoonstelling tot stand. Middel burg kondigde in Juni een program van feestelijke koopweken aan en ook Vlissingen ontwierp plannen voor een reeks attracties. Dit zijn uiteraard kleine, plaatse lijke plannen. De vraag is gesteld of er voor de provincie Zeeland niet iets meer gedaan moet worden en dan in de vorm van een groot welvaarts plan. In dit verband moet de activiteit van de Maatschappij voor Nijverheid in Zeeland genoemd worden. Zij hield een bespreking over de noodzakelijk heid van een groot plan voor de ont wikkeling van Zeeland, een plan, dat Zeeland van een „randgebied" tot een „opengelegd" gebied zou maken. In dit „doelplan" zou het afsluiten van de zeegaten en het opnemen van Zeeland in de snelverkeersverbinding AmsterdamFrankrijk centraal ge steld moeten worden. Dat zyn grote vraagstukken, waar- Vervolg op pag. 5.) dat de Britse regering bereid is, een conferentie van de „Grote Vier" te houden „op welk tijdstip in het na jaar ook". De drie ministers zijn het er verder over eens geworden, dat het op het ogenblik niet nodig is een gemeen schappelijk standpunt te formuleren t.a.v. Kwesties, die rechtstreeks ver band houden met de ontwikkelin gen naar een bestand in Ko rea. Deze kwesties zyn o.m. de toela ting van communistisch China tot de V.N. en de vraag of de communis ten dan wel de nationalisten als de wettige regering van China moeten wordén erkend. De drie ministers Dulles. Salis bury en Bidault hebben Maandag het vraagstuk Indo-China besproken. Bidault heeft Maandag verklaard, dat Frankrijk in een uiterst moeilijke situatie zou worden geplaatst indien een bestand in Korea zou leiden tot het verleggen van de communistische militaire druk van Korea naar Indo- China. De Britse afgevaardigde Sa lisbury zeide, dat de gebeurtenissen in Indo-China van invloed zouden zijn op de strijd van Engeland tegen de com munisten op Malakka. S.S.-Kapitein hielp Polak Wegens hulpverlening aan de inder tijd uit Breda ontvluchte oorlogsmis dadiger Albertus Polak, is Maandag de voormalige kapitein van de Waffen S.S. Hans Kettgen uit Gadenstedt bij Peine door een rechtbank te Hanno ver tot een geldboete van 200 mark veroordeeld. Kettgen had Polak na diens vlucht uit Nederland onderdak gegeven en met vervalste papieren een betrek king bezorgd. In Mei j.1. werd Polak op aanwijzing van een onbekende aangehouden en later wegens het feit van de vervalste papieren tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. Polak zit deze straf thans uit te Hannover. De Westduitse regering heeft nog niet besüst. of Polak na het uitzitten van zijn straf, naar Nederland zal worden uitgewezen. Werkster stofte de brandkast uit. In Zwolle is door de politie aange houden het 22-jarige meisje H S., dat bij een bedrijf ter plaatse kans heeft gezien in een jaar tijds een bedrag van verscheidene duizenden guldens te steleö. Het kastekort beloopt 16.000. Het meisje, dat in het bedrijf schoonmaakwerkzaamheden verricht, kon geregeld in de brandkast komen. Het kwam wel voor. dat zij verschei dene keren per week de brandkast uitstofte. Van het gestolen geld kon 2400 worden teruggevonden, even als het aantal goederen, die het meis je van het geld had gekocht Wegens heling is aangehouden een zekere S. De vroegere Duitse opperbevelhebber in Noorwegen, generaal-overste Nikolaus von Falkenhorst. is Maandagochtend door de Britse autoriteiten uit de gevangenis van *.Verl ontslagen. Hij is 68 jaar. De cle mentie is verleend omdat de generaal lijdt aan een ernstige hartkwaal. DE VERWACHT: KOEL WEER. van Dinsdagochtend tot Geldig Dinsdagavond. Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-W'est en West. Koel weer. ZON EN MAAN. 15 Juli Zon: op 4.37 onder 20.54 Maan: op 9.29 onder 22.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1