Zeeuwse Almanak VER. ZIEKENHUISVERPLEGING VIERDE 25-JARIG BESTAAN RINGRIJDERIJ TE GAPINGE HAD OPWINDEND VERLOOP ROTARIANS BESPRAKEN IN GOES DE RAMPPROBLEMEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 JULI 1953 FEEST OP DE BEVELANDEN Dagelijks bestuur jubileerde mee Op een eenvoudige, maar feestelijke wijze, heeft de Vereniging voor Zie kenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland Zaterdag haar 25-jarig be staan gevierd. In een buitengewone algemene vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes sprak des middags do voorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, een herdenkingsrede uit, terwijl daarna en ook tijdens de receptie in hotel „De Korenbeurs" verschillende sprekers getuigden van hun waar dering voor het zegenrijke werk door deze vereniging in de afgelopen kwart eeuw verricht. Des avonds werd de jubileumviering besloten met een gezellige feestavond voor besturen van onderafdelingen bodes, enz. in „Do Prins - van Oranje". De voorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, memoreerde in zijn herdenkings rede met dankbaarheid het werk van de doktoren J. M. Planteijdt, H. Snoek en C. Griep, die het initiatief tot de oprichting namen. In de loop der ja ren kon ruim f 1,6 millioen worden uitbetaald. Zeer veel is veranderd in de afgelopen 25 jaar, doch het doel bleef onveranderd: onder het motto „draagt elkanders lasten", de kosten van ziekenhuisverpleging voor de le den zo weinig drukkend mogelijk te maken. Met dankbaarheid wees spre ker op de uitmuntende samenwerking, welke zowel tussen bestuur, leden en onder." ♦'delingen, alsmede met de zie. kenhuiren, zusterverenigingen, medi ci enz. heeft bestaan. Ter gelegenheid van het jubileum werd aan alle pa tiënten in de ziekenhuizen een klein geschenk aangeboden. „Moge God ons werk zegenen in de komende 25 jaar, om werkzaam te mogen zijn tot heil van onze medemensen", zo besloot de voorzitter. Hierna verkreeg het bestuurslid, de heer A. J. van Liere uit Kapelle, het woord, om namens de vereniging de drie bestuursleden, die reeds 25 jaar h©t dagelijks bestuur uitmaken, n.l. de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, J. H. Klooster en A. de Lange, ieder een geschenk aan te bieden. Dokter P, Staverman uit Heinkens- zand vertolkte de dank van de onder afdelingen en bood een klok voor het secretariaat aan. GELUKWENSEN. Tijdens de druk bezochte receptie in hotel „De Korenbeurs", waar o.m. B. en W. van Goes, de besturen van de beide Goesse ziekenhuizen, alsmede verschillende doktoren hun gelukwen sen kwamen aanbieden, werd nog het woord gevoerd door de heer C. Stolk, voorzitter van de federatie van Ver enigingen van Ziekenhuisverpleging. De heren L. Onderdyk en M. Maas, resp. voorzitters van de Walcherse en Zeeuwsch-Vlaamse zusterverenigingen, verklaarden daarbij geen bezwaar te gen fusie te hebben, wanneer in de toekomst door het toenemen van de sociale zorg, de werkbasis voor deze verenigingen verder mocht worden verkleind. Hierna spraken nog dokter A. I. Vos uit Wolfaartsdijk namens de Beve- landse Artsenkring, mr. H. B. Bouw man, voorzitter van het Ziekenfonds Zuid. en Noord-Beveland, terwijl de heer J. de Jonge van Ellewoutsdijk zich in 't bijzonder tot de heer Kloos ter richtte.. Namens het ziekenhuis „Sint Joanna" werd nog een ets aan geboden. Des avonds waren de besturen van Frans-Nederlandse Vereniging in Vlissingen opgericht In Vlissingen in een Frans-Neder landse Vereniging (le Club France- Hollande) opgericht, welke zich ten doel stelt de culturele en vriendschap- pelijke betrekkingen tussen Neder land en Frankrijk te versterken en haar leden in de gelegenheid te stel len kennis te nemen van de uitingen van Franse cultuur en folklore. Mor genavond is de eerste bijeenkomst van deze nieuwe vereniging. In het Beursgebouw hoopt men dan de Quatorze Juillet, de nationale Franse feestdag, op waardige wijze te vie ren. de onderafdelingen, de bodes en geno digden in „De Prins van Oranje" en kele uren gezellig bijeen. Na een wel komstrede van de voorzitter werd een aantrekkeiyk programma afgewerkt, waaraan de mandolinevereniging' „Excelsior" uit Kruiningen haar me dewerking verleende, terwijl mej. Cia van Boort de feestvierenden bijzonder deed genieten van haan verzorgde pop penspel. Drie jonge bisamratten gevonden Te Nieuw-Namen vond men dezer dagen een drietal jonge ratten. De dieren zagen er anders uit dan de nor maal in ons land voorkomende rat- tensoorten en direct rees het vermoe den, dat het drie jonge bisamratten waren. De knagers werden naar de Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen gezonden en deze instantie berichtte, dat het vermoeden juist was. Thans wordt in de omtrek van Nieuwen-Namen gezocht of er zich wellicht nog meer bisamratten op houden. Nieuwe Herv. Chr. School in 's Heer Hesidrikshmderen Burgerij schenkt bibliotheek Het was Zaterdag voor 's Heer Hendrikskinderen een feestdag; het nieuwe, naar de eisen des tijds inge richte schoolgebouw voor de Her vormd Christelijke school aan de Spanjaardstraat, werd officieel ge opend. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. S. P. de Roos, sprak een wel komstwoord, waarna hij in het bijzon der de samenwerking tussen de ver schillende instanties prees, waardoor deze bouw mogelijk was geworden. Hij hoopte, dat deze Christelijke school aan haar doel zal beantwoor den, want dèji alleen zal er werkelijk vreugde kunnen zijn. Na Schriftle zing uit Efeze 3:14-21 en gebed, werd het nieuwe gebouw officieel als ge opend verklaard. Hierna voerden nog het woord de heer A. Schout namens het Prov. Be stuur, de burgemeester, de heer A. A. Elenbaas namens het gemeentebe stuur en de inspecteur van het L. O. in de inspectie Middelburg, de heer A. Leenhouts. Mevrouw N. Bruinooge vertolkte de dank van de ouders, leerlingen en oud-leerlingen en bood namens de -ehele burgerij een nieuwe schoolbi- iliotheek van 75 boeken en een globe aan. De voorzitter bracht hiervoor hartelijk dank. Het oude schoolgebouw, dat onge veer 70 jaar zyn diensten heeft be wezen, zal misschien als verenigings gebouw worden ingericht. Er bestaan althans plannen in deze richting. De heer C. Zwagerman te Middelburg teraardebesield Zijn heengaan een zware slag voor de boerenstand Zowel van buiten Zeeland als uit ve le plaatsen in deze provincie waren Zaterdag vertegenwoordigers van Zuivel- en Landbouworganisaties naar Middelburg gekomen, om een laatste groet te brengen aan de heer C. Zwagerman, tot voor twee jaar Rijkszuivelconsulent te Middelburg, stoffeljjk overschot op de alge- ilaats werd ter aarde sl«k c mene begraafpla besteld. Toen net stoffelijk overschot, gevolgd door rijtuigen met familie, vrienden en collega's op de dodenak ker arriveerde, had zich daar reeds een groot gezelschap verzameld. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: ir. T. Ryssenbeek, directeur van het Veeteeltwezen te Den Haag, ir. W. L. Harmsen, opvolger van ae heer Zwagerman te Middelburg, ir. J. D. Dorst, Provinciaal voedselcommis- saris, tevens voorzitter van de Zeeuw se Melkfederatie in en buiten Wal cheren te Goes, mr. A. J. v. d. Weel en de heer C. Philipse, leden van Ged. Staten van Zeeland, wethouder L. J. van 't Westende van Middelburg en ir. M. A, Geuze en mr. J. F. G. Schlin- gemann, respectievelijk voorzitter en algemeen secretaris van de Z. L. M. Voorts waren aanwezig vertegen woordigers van alle coöperatieve zui velfabrieken in Zeeland, bestuursle den van de Zeeuwse Melkfederatie. van de Provinciale vereniging ter verbetering 'van de Rundveefokkerij en van de provinciale kleinveestam- boeken. Namens het bureau Ruilver kaveling te Middelburg was aanwe zig ir. W. A. v. d. Werff, de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren werd vertegenwoordigd door de directeur, dr. G. Wagenaar te Goes, de afdeling- Zeeland van het Nederlandse Trek paardenstamboek door de heer A. Cappon uit Goes en het Nederlandse Rundveestamboek door ir. Alder- kamp, hoofdinspecteur. Ook vertegen woordigers van de Fokcentrale West- Zeeuwsch Vlaanderen, de jury van de Provinciale Commissie voor de Vee fokkerij, de Brabantse Zuivelbond en het Zuivelconsulentschap Noord- Brabant woonden de begrafenis bij. Ir. Rijssenbeek, die als eerste bij de groeve het woord voerde, memoreerde in zijn toespraak de grote verdiensten van de overledene, die hij een pionier op het gebied van het zuivelconsu lentschap noemde. Hij bracht het consulentschap op hoog niveau, zon der zich zelf tot die hoogte te verhef fen, aldus spreker, - die besloot met erop te wyzen, dat de markante en buitengewoon geliefde figuur van de heer Zwagerman in Zeeland nimmer zal worden vergeten. Namens de Z.L.M. sprak ir. Geuze. Hy schetste het leven van de, tot het laatst vitaal gebleven consulent en noemde hem een vechter voor het recht, wiens heengaan voor de boeren stand een zware slag betekent. Nadat nog ir. Dorst het woord had fevoerd, wijzende op de levensblijheid, ie de heer Zwagerman ondanks vele tegenslagen wist te behouden, eerde de heer C. den Engelsen de nage dachtenis van de ontslapen consulent door een schep aarde van het model- bedrijf, „Hof Zwagerman", te Grijps- kerke in het graf te werpen. Namens de familie dankte een schoonzoon van de heer Zwagerman, de heer V. P. MUnch uit Sneek, voor het medeleven en de belangstelling. Duizenden bezoekers m Zeelands hoofdstad „Klein Blijdorp" was in een sprookjestuh herschapen Aankomst van de Benolux-ronde- caravaan openluchtbal op de Ytarkt dansen in „Klein Blijdorp", lat door talrijke kleurige lampions n een sprookjestuin was herschapen. Ioe kón het anders dan dat Zaterdag avond in Middelburg- duizenden en duizenden op de been waren? Reeds in de vroege avonduren geleek het centrum van Zeelands hoofdstad één gonzende bijenkorf en tot midder nacht bleef deze drukte aanhouden. Het dansorkest, onder leiding van de heer L. Zietse uit Vlissingen, deed zijn uiterste best en met succes om de massa in een vrolijke stemming te brengen. De „muziek" had een plaatsje gezocht in de nieuwe mu ziektent en omdat daardoor het po dium van „Handelsbelang" vrij was, maakten de dansliefhebbers van het platform gebruik. Hetgeen overigens niet zeggen wil, dat alleen „in de hoogte werd gedanst. Ook rond de muziektent dansten vele paartjes, al kon men de „dansvloer" hier nu niet direct ideaal noemen. Gedanst werd er, zoals gezegd, ook in „Klein Blijdorp, waar „Soearu Ma- loekoe" speelde. De organisatoren oogstten met hun „illumineuse" idee om de tuin met lampions te versieren, een groot succes; de controle had moeite de duizenden bezoekers tijdig van kaartjes te voorzien. Van schade door „concurrentie" van de Markt was dan ook geen sprake. Reeds vroeg in de middag passeer de de 15.000e kijklustige. De heer J. v. d. Driest uit St. Laurens was de gelukkige; hn ontving een fototoestel. Hierna meldden zich achtereenvol gens in vry korte tyd de 16.000e, 17.000e en 18.000e bezoeker. Het wa ren C. Franse uit Middelburg, die een grote taart ontving, mej. To Lijn- se uit Souburg, die zich voor een waarde van f 5,paling zag toebe deeld, ey, A. Flierman uit Middelburg. Deze laatste kreeg een waardebon van f 7.50, te besteden aan muziek. „Van Juliana tot Juliana" De rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" zal op 20 Juli een bezoek aan Heinkenszand bren gen, op 21 Juli aan Borssele, op 22 Juli aan 's Gravenpolder en op 23 Ju li aan Kapelle-Biezelinge. MOMENT UIT DE „RONDE". Eet restaurantwaar Vrijdagmid dag een kleine horde Be-nelux-ronde- rjjders neerstreekergens tussen Mid- delburg en Brussel, was 'n deftig res taurant. De sfeer was er ingetogen en berekend op thee-drinkende dames, zacht-brommende conserverende ge- pensionneerden en rustige terras-be- De ronderijders behoorden tot geen van deze drie categorieën; zij vorm den - op dat moment - een ras apart hetgeen veroorzaakt xcerd door de hongerige magen en het enthousias me over de tour. De hongerige magen spraken echter het sterkst en dies kregen twee wat ingeslapen hellners plotseling een lawine van opdrachten, wélke hen dreigde te -verzwelgen Er begon van alles te vallen. Eerst was het een bord', leeg géluk kig, maar het gaf een daverende klap en éen kostbare rashond, toebehoren de aan een nogal gezette dame, schoot jankend van schrik onder een stoel Nauwelijks was het dier bekomen, of een tweede slag deed het gillend van angst weer ivegduiken. Ditmaal ivas het een metalen schaal, die on tijdig ontdaan werd van smakelijk uit ziende gebakken aardappeltjes. De aanblik, welke de piepertjes met pe terselie, zo maar op de vloer liggend, opleverden, deed, de gezette dame in een gulle schaterlach uitbarsten, tot zichtbare ergernis van de zenuwach tig wordende kéllners. Toen er later een serie vorken en messen kletterend ter aarde stortte, rees de dame benauwd giechelend op. De hond bestierf het van angst en keek schichtig naar de kéllners. „Ik ga weg", sprak de vrouw, „die hond krijgt er nog wat van". De hellners keken schuldbewust en één hunner, in wanhoop, trachtte nog wat goed te maken. „We doen hem toch niets mevrouw", zei hij schuch- ,Nee", antwoordde ze proestend, „dat niet, maar er valt hier zoveel Brasser-driemanschap bezorgde Kleverskerke zege bij de korpsen „Het doet me bijzonder veel genoegen, dat de belangstelling voor de ringrijderrijsport nog steeds toenemende is, zoals ook by deze uitstekend geregelde wedstrijden weer is gebleken. Ik vond het bijzonder prettig de wedstrijden mee te maken en ik heb gezien, dat het werkelijk beter is de kam pioenschappen van Walcheren in drie Wassen te laten verrijden. Dat is een heel verstandig idee". Het moet voor de organisatoren van de ringryderswed- strijden om het eerste-klasse-kampioenschap van Walcheren, welke Zater dag te Gapinge werden gehouden, een voldoening zjjn geweest deze woor den van waardering te horen uit de mond van Zeelands eerste burger, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die naar Ga pinge was gekomen om aan de kampioenen de pryzen uit te reiken. De strijd om het kampioenschap had een bijzonder opwindend verloop, doordat velen gelijk eindigden, en er dus vaak moest worden gekampt. Na veel „ommekeren" kwam eindelijk het team van Kleverskerke, bestaan de uit vader P. Brasser, met zijn zoons A. en L. P. Brasser als over winnaar bij de korpsen uit de strijd. Het kwam hierdoor in het bezit van de „Vrije Volk" wisselbeker, de zilveren medaille van Z.K.H. Prins Bernhard en drie draagmedailles. Persoonlijk kampioen werd, na spannende duels, J. van Wallenburg uit Middelburg, die in 30 beurten 24 ringen verzamelde. P. Roose uit St. Laurens, die eveneens 24 ringen haal de, verloor de beslissingsrit en werd reservekampioen. Van Walenburg veroverde de zilveren wisselbeker van de N.V..Zeeuwse Voeder- en Kunst mesthandel en kwam tevens in het bezit van een zilveren medaille en een zilveren asbak, als persoonlijke prjjs beschikbaar gesteld door jhr. de Casembroot. J. Mesu uit Veere won op het nippertje de pollepel door P. Brasser van Kleverskerke met één ring verschil te kloppen. Vóórdat de Commissaris der Koningin de hoofd prijzen uitreikte werd het woord ge voerd door de voorzitter van de afde ling Walcheren, de heer P. Brasser, die een bijzonder woord van welkom richtte tot jhr. de Casembroot en bur gemeester A. de Kam en voorts alle medewerkers dankte. De burgemeester reikte na de Com missaris ae overige prijzen met een toepasselijk woord uit. De uitslagen luiden: Persoonlijk kampioenschap eerste klasse: 1. en kampioen, J. van Wallenburg, Middel burg, 24 r.; 2. en reserve-kampioen, P. Roose, St. Laurens, 24 r.; 3. Jac. de Klerk, 23 r.; 4. A. Brasser, 22 r.; 5. P. de Visser Cz. 22 r.; 6. P. Lampert, 21 r.; 7. M. Koole, 21 r.; 8. J. Mesu, 21 r.; 9. L. P. Brasser, 20 r.; 10. S. Revnierse, 20 r.; 11. J. Maljaars, 20 r.; 12. Jac. Goedbloed, 19 r.; 13. J. Brouwer, 19 r.; 14. J. Brasser, 19 r.; 15. C. Langebeeke, 18 r.; 16. W. Koo le, 18 r.; 17. St. Brouwer, 18 r.; 18. J. van IJzeren, 18 r.; 19. W. Vos, 17 r.; 20. A. van Dalen, 17 r.; 21. A. W. Bakker, 17 r.; 22. J. Provoost, 17 r.; 23. B. de Nooijer, 17 r.; 24. P. Duve- kot, 16 r.; 25. A. de Nood, 16 r.; 26. B. Barendse, 16 r.; 27. W. Provoost, 16 r.; 28. P. Brasser, 16 r.; 29. P. Hoebeke, 16 r.; 30. Joh. Maljaars, 16 r. Er waren 69 deelnemers, die elk 30 beurten kregen. De meeste volgrin- gen stak J. Mesu van Veere (11). Extra prijzen voor de 125e, 275e, 350e of 450e ring in een der banen gingen naar W. Provoost, A. Janse, A. v. d. Heijden, C. Crucq, D. v. d. Voorde, L. Brasser, A. Brasser en Jac. Goed bloed. Bij de korpsen, bestaande uit drie vertegenwoordigers van elke gemeen te, was de pry zenverdeling als volgt: 1. Kleverskerke, 58 r.; 2. St. Laurens, 57 r.; wisselbeker van Kooman te Dirksland en 3 med.; 3. Gapinge, 53 r.; wisselbeker van J. Balkenende te KapelleBiezelinge en 3 med.; 4. Aagtekerke, 52 r., wisselbeker van L. L. Vermaire, St. Laurens; 5. Veere, 52 r., wisselbeker fa. Minderhoud, West- kapelle; 6. Zoutelande, 52 r., wissel- beleer, D. J. v. d. Have, KapelleBie zelinge; 7. Nieuwland, 51 r.; 8. Oost- kapelle, 48 r.; 9. Arnemuiden, 48 r.; 10. Middelburg, 46 r.; 11. Koudelcerke, 46 r. Ook Provincie sukkelt met personeel Geen gegadigden voor vacature. In de afdelingen der Provinciale Staten is het voorstel van Gedepu teerde Staten behandeld tot wijziging van het Bezoldigingsbesluit Provin ciale Ambtenaren. In antwoord op desbetreffende vragen deelden Gede puteerde Staten mede, dat de wijzi gingen alleen bedoeld zijn voor amb tenaren van de Griffie. Zij hebben ten doel het behouden van bekwaam personeel te vergemakkelijken, het geen thans zeer moeilijk is. Pas is weer een bekwaamvol ambténaar- verloren en wie solliciteert, slaagt vaak De bedoeling is tussenrangen te scheppen en een zo danige rogeling, dat ambtenaren worden behouden. Te meer is dit al les noodzakelijk, omdat zich voor een bestaande vacature geen sollicitanten hebben gemeld. Gedeputeerden delen voorts mede, dat op 1 Januari 1945 ter Provinciale Griffie 50 ambtenarèn werkzaam wa ren. Daarvan zijn sindsdien 25 amb tenaren vertrokken. Op 1 Juli waren er 52 werkzaam, hetgeen te weinig is in verband met de sedert de be vrijding toegenomen werkzaamheden. Toen herhaalde pogingen om in vol doende mate bekwaam personeel aan te trekken faalden, hebben G. St. besprekingen gevoerd met de op de salarisvorming toeziende ryksin- stantie. Het resultaat daarvan heeft tot de onderhavige voorstellen geleid. Het georganiseerd overleg dringt thans aan op herziening van de sala rissen ook van het overige personeel. Meisje aangereden Toen het zes-jarig dochtertje van de heer W. K. uit Axel dezer dagen met een vriendinnetje aan het fietsen was, werd zij in de Beoostenblijse- straat aangereden door een bestelwa gen van de firma de Dreu uit Goes, bestuurd door de heer v. d, H. uit Axel. Het kind liep verwondingen op aan benen en gelaat en verloor als geVolg van de aanrijding zes tanden. Het werd opgenomen in het zieken huis te Sluiskil. DE WATERSNOODSCHADE Advertentie Maak U los uit de greep van Rheumatlsche Pijnen. Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrichten. Daarom kunnen mannen noch wouwen op rijpere leeftijd zon der Kruschen Salts. De zes minerale zouten die Kruschen bevat, sporen le. ver, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuurlyke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dage lijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatlsche pijnen. Flandria ontvangt bejaarden De „Flandria" verheugt zich bi zonder over het uitbaggeren van de voorhaven te Vlissingen, welke voor de komst van de Flandriaboten zeer belangrijk is. Als uiting van deze vol doening zal de „Flandria" de Vlissingse ouden van dagen een genoeglijke middag bereiden. Op 14 Juli des mid dags om 14 uur worden 60 bejaarden uit het Gasthuis en 180 andere bejaar den op de Flandriaboot ontvangen. Is het slecht weer, dan blijft de boot rus tig liggen, is het goed weer, dan wordt er gevaren! Mogelijkheden tot verdere hulp bestudeerd Op initiatief van de Goesse Rotary- club werd Zaterdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes een „in- tercitymeeting" van de districten 66 en 67'van de Rotary International ge houden om zich een mening te kun nen vormen over de gevolgen van de watersnoodramp en om te overleggen over de vraag in hoeverre Rotary verder zal kunnen bijdragen tot leni ging van de nood. Een groot aantal Rotarians uit alle delen van ons land was voor deze werkbijeenkomst naar Goes gekomen en men heeft met grote aandacht een viertal inleidingen van Zeeuwse des kundigen beluisterd. De bijeenkomst stond onder leiding van de gouverneur van het district 67, de heer A. J. de Jong uit Vlaar- dingen. Als eerste verkreeg de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middel burg, het woord. Na gewezen te heb ben op de moeilijkheden waarin Zee land door de oorlogsverwoestingon reeds was komen te verkeren, be lichtte hij enkele aspecten van de huidige problemen. Teleurstellend noemde hij het daarbij, dat geen inte grale schadevergoeding in de ont- werp-wet is opgenomen. Er zijn nog veel soorten van schade waarin de wet niet voor ziet en in dit verband pleitte hij o.m. voor opneming van blote evacuatie- schade in art 3. Bij de afwerking van de schade zal de stem van het be drijfsleven meer moeten worden ge hoord teneinde veel misverstand en wanbegrip te voorkomen. Bij de taxa ties zuilen ook deskundigen, aan te wijzen uit het bedrijfsleven, geraad pleegd dienen te worden. Ir. P. J. 't Hooft uit Goes besprak de schade aan gebouwde eigendom men. Hij achtte de mogelijkheid van vergoeding van nasehade nodig, daar deze vaak na enkele jaren optreedt. Uitvoerig besprak deze inleider ook de voorgestelde vergoedingen voor herstel of herbouw van woningen. Hieraan kleven verschillende bezwa ren. O.m. behoeft de vergoeding voor zware en zeer zware schade verbete ring. De heer A. de Roo uit Goes belicht te de huisraadschade en pleitte hierbij voor een wettelijke regeling. De gel den uit het Rampenfonds zouden be steed kunnen worden voor leniging van de nog overblijvende noden, na de schadeloosstelling door het Rijk. Als vierde inleider besprak ir. M. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., de schade in de landbouw. Hg achtte het niet juist, dat de handelsvoorra den en de bedrijfsmiddelen niet tegen marktwaarde vergoed worden, terwijl dit voor vee wel geschiedt. Ook wees hij o.m. op het feit, dat in elke scha- desector f 50.niet voor vergoeding in aanmerking komt. In de landbouw zyn er 8 sectoren en dat betekent dus, dat bijv. een landarbeider hier door f 400.schadevergoeding kan derven. Voorts zette ir. Geuze de reeds by vorige gelegenheden geuite verlangens t.a.v. de bedrijfschade en de vergoeding voor levensonderhoud uiteen. Op alle inleidingen volgde een bespreking. Edelhert]e geboren in Groede Te Groede is Vrijdag een edelhertje geboren. Tien minuten na de blijde ge beurtenis wandelde het baby-hertje over de hertenweide. Tenslotte gaf de gouverneur, de heer de Jong, een samenvatting. Als norm moet een integrale schadever goeding gelden. Het moet mogelijk zijn om nasehade te vergoeden, ter wijl een zekere toepassing van het draagkrachtbeginsel niet mag leiden tot aantasting van de vermogenspo sitie van de getroffenen. Voor zware en zeer zware schade aan gebouwen dient dezelfde norm als voor lichte schade aangenomen te worden. Een redelijke vergoeding van de huisraad^ schade is geboden, zonder bevoor rechting of achterstelling, terwijl ook voor deze soort van schade een be roepsinstantie moet komen. De heer De Jong besloot deze ver gadering met een oproep tot de Rota rians om deze problemen in de clubs te bespreken en na te gaan wat nog gedaan kan worden. Voorts om mede te werken aan een betere voorlich ting ten aanzien van deze kwesties. De voorzitter van de Rotaryclub Goes de heer E. N. C. van Reesen, sprak daarna nog een dankwoord namens deze club. Het bezoek van minister Zijlstra (Vervolg van pag. 1) ken, waar speciaal de export zal worden besproken, en de ijzergieterij en machinefabriek van Boddaert en Co. wordt bezocht. Hier zal in het bijzijn van de mi nister een groot gietstuk worden ver- Zoals blijkt uit deze op: het de bedoeling, dat ditmaal wat meer aandacht wordt besteed aan de „gewone" bedrijven, welke niet zo vaak worden bezocht. Tjjdens de conferentie in Middel burg zal verder o.m. worden gespro ken over de rijkssteun, te verlenen voor het oprichten van een coöpera tieve zwingelturbine-onderneming te Dreischor, dat zijn gehele vlasindu- strie door de overstromingen verlo ren zag gaan. Ook wordt gesproken over industrlalisatie-credieten, welke door de Ned. Middenstandsbank wor den verstrekt op garantie van het Ryk en na advies van het E.T.I., ter wijl men in het algemeen de interes se van de minister wil wekken voor de vlasnijverheid in Zeeland. Andere punten van bespreking zullen vor men het verkeer via Zeeuwsch Vlaanderen de industriële ontwik keling van Vlissingen, waarover het E.T.I. bezig is een rapport samen te stellen, woningcontigenten voor de industrie, de slichting van een stro- cellulosefabriek in Zeeuwsch Vlaan deren en.verbetering van de weg Sas van Gent-Axel, waarover het belang rijke grensverkeer via Kapellebrug wordt geleid. MIDDELBURG. 'ar.daag Electro: „Liefde van een frontsoldaat" (18 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Mara Maru". (14 j.), 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Kontiki", (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Twee matrozen te paard", (a.l.), L uur; Cosy Corner: Duo Abelsvan Eek, 36 en 811.30 uur. GOES. Vandaag „De grote beslissingen", (18 j.), 8 uur. SOUBURG, Opening sportweek, 7 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2