PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wapenstilstand in Korea zou mogelijk zijn thans Minister Zijlstra komt over Zeeuwse industrialisatie spreken BILT NEDERLANDSE REISBUS IN DUITSLAND VERONGELUKT GROTE DRIE WILLEN MET S0WJET-UNIE PRATEN 196e Jaargang-No. 162 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per -nm Minimum p advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen. Walstr. 1 60. telef. 2355 4 Itlneo (b.g.g 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. tolol. 3841: Go... Lung. VorttetrMI 63. telof. 2475 [b.g.g 22281; Ooslburg. FlntoJilml 2. telot. 16; r.nieuam. BroüwtrH.lr 2: ZitnKut. N Bog.ril.tr C 110. 1.1.1 1 OPTIMISME IN WASHINGTON President Syngman Rhee blijft sceptisch gestemd In welingelichte ambtelijke kringen te Washington wordt verldaard, dat binnen een week het vuren in Korea gestaakt kan worden als de commu nisten daaraan meewerken. Men is van mening, dat de onderhandelingen tussen Robertson en president Syngman Rhee de weg hebben vrijgemaakt voor het ondertekenen van een bestand, althans wat de geallieerden be- treft. Het staat echter te bezien of de communisten met de in Seoel getrof fen regeling genoegen zullen nemen. Zondag hebben president Rhee van Zuid Korea en de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken Robertson een gemeenschappelijk com muniqué uitgegeven over de bespre kingen. Zij zejgen daarin dat ze in de afgelopen twee weken vorderingen hebben gemaakt bij hun besprekingen over een wapenstilstand, het uitwisse len van krijgsgevangenen in een poli tieke conferentie na het bestand. Beide regeringen, zo wordt gezegd, werken samen voor het bereiken van het gemeenschappelijke doel: een vrij, onafhankelijk en verenigd Korea. Er zal een verdrag voor wederzijdse ver dediging worden gesloten, waarover onderhandelingen reeds gaande zijn. Ook is er gesproken over dd*samen- werking op politiek en economisch ge bied en op het terrein der defensie. Rhee sceptisch Robertson is uit Seoel via Tokio naar de Verenigde Staten vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat de besprekingen door Amerikaanse functionarissen te i.joel nog worden voortgezet- Bij een onderhoud met c m Amerikaanse verslaggever verklaarde president Rhee Zondagmorgen, dat hij zich niet tegen een wapenstilstand -al verzetten, maar dit niet verzetten zou slechts gelden voor een periode van drie maanden. Rhee zeide niet te teloven, dat de Amerikanen in drie maanden tijd in staat zouden zijn Korap met vreedza me middelen te herenigen, maar hij was wel bereid aan de Amerikanen deze drie maanden te laten om het te proberen. De voorwaarden Naar verluidt zou het volgende over eenkomst met Rhee overeengekomen zijn: Er zal een veiligh idsverdrag wor- Hongaarse oud-premier bedreigt arbeiders Matyas Rakosi, die vorige maand als premier van Hongarije vérvangen is, heeft Zaterdag in een radiorede gezegd, dat de partij ernstige fouten heeft gemaakt. Vooral het voorrang geven van de zware industrie ten kos te van de lichte industrie én de pro ductie van voedingsmiddelen, was een grote fout geweest, waardoor de le vensstandaard was gedaald. Vele arbeiders vergisten zich als zij geloofden, dat zij nu konden doen wat zij wilden omdat de boeten waren afgeschaft. Er zouden bepaalde verminderin gen op de van ae coöperaties geëiste leveranties worden bekendgemaakt. De politiek ten aanzien van de col lectieve boerderijen was niet gewij zigd. Ofschoon de onafhankelijke boe ren gesteund zouden worden, zouden de collectieven nog krachtiger steun genieten. De laatste dagen waren vele koelak ken gearresteerd, omdat zij getracht haden hun oude land terug te krijgen. Ook premier Nagy sprak voor de ra dio. De Balkan-conferentie Albanese staat meet onafhankelijk blijven De ministers van buitenlandse za ken van Griekenland, Turkije en Zuid- Slavië, hebben Zaterdag, aan het ein de van hun besprekingen, een commu niqué uitgegeven, waarin zij eensge zind verklaren, dat de onafhankelijk heid van Albanië een van de belang rijkste voorwaarden vormt voor ae vrede en stabiliteit op het Balkan schiereiland. De ministers waren tot de slotsom gekomen, dat Albanië „rijper" werd voor een terugkeer naar een meer de mocratisch bewind. Voorts zijn de ministers het eens geworden over het oprichten van een permanent secretariaat voor het Balkanpact om conferenties voor te bereiden, voorts hun generale staven de mogelijkheid voor een nauwere mi litaire samenwerking tussen de drie landen te laten bestuderen en ten slotte een conferentie van economi sche deskundigen te doen houden. Procuratiehouder verfuifde halve ton Bij de Amsterdamse politie heeft een 44-jarige bankier, tevens directeur van een kleine verzekering maatschappij in de hoofdstad, aangifte gedaan, dat zijn 35-jarige procuratiehouder in het tijdvak van Januari 1950 tot April 1953 een bedrag van ongeveer 50.000 gulden heeft verduisterd. De schuldige heeft bekend. Het geld werd verfuifd. den gesloten tussen de Verenigde Sta ten en de republiek Zuid-Korea. De troepen van de Verenigde Naties zullen niet uit Korea worden terugge trokken, voordat de Chinese strijd krachten het land hebben verlaten. De politieke conferentie, die zal wor den gehouden, nadat het bestand is on dertekend, zal worden geboycot, in dien binnen een bepaalde termijn, geen resultaat is bereikt. Voorts heeft men te weten, dat president Rhee heeft afgezien van zijn eis om met behulp van de Ameri kaanse strijdkrachten Korea te hereni gen, indien de politieke conferentie zou mislukken. Leden van het Zuidkoreaanse kabi net, die Zaterdagmorgen de door Rhee voorgezeten zitting hebben bijgewoond, zeiden er van overtuigd te zijn, dat het bestand op korte termijn zal worden ondertekend. Een belofte. President Rhee zou hebben beloofd een bestand niet te saboteren. Na een bestand zal hij met de Ver. Staten een Egypte verwerpt Brits ultimatum Egypte heeft Zondag een Brits ul timatum verworpen, waarbij voor Maandagmiddernacht de uitlevering wordt geëist van een brits militair, die te Ismaïlia is verdwenen. In het ultimatum werd gezegd, dat de Egyptische gemeenschap van Is ma'ilia zeer ernstige schade zou on dervinden als de soldaat niet wordt teruggevonden. De Britse soldaat wordt sedert 9 Juli vermist. verdrag van wederzijdse veligheid te kenen en de 8655 Noordkoreaanse com munistische gevangenen die nog in kampen verblijven, over dragen aan de neutrale commissie van toezicht. Enig opzien werd verwekt door een bericht uit Seoel als zouden de „neu trale" landen India, Tsjecho Slowakije en Polen door Zuid Korea ongewenst geacht worden voor het lidmaatschap van de neutrale commissie voor de krijgsgevangenen. Te Washington sprak men dit bericht tegen. Intussen heeft prem'er Nehroe van India voor de derde maal gevraagd om een bijeenroeping van de algemene vergadering der Verenigde Naties. De voorzitter, Lester Pearson van Canada, zou geantwoord hebben, dat de alge mene vergadering in elk geval voor het einde van de maand bijeenkomt. De Noordkoreaanse radio Pangjong leverde Zondag een scherp afwijzend commentaar op de verklaring van pre sident Syngman Rhee en Robertson. Indonesië wil Ned. Nieuw-Guinea opeisen De waarnemende Indonesische hoge commissaris in'Den Haag, mr. Soesan- to Tirtoprodjo, heeft verklaard, dat er voor Indonesië „geen terugweg" is in de kwestie van het opnemen van Nieuw-Guinea in zijn grondgebied. Hij zeide, dat er binnenkort een conferen tie in Den Haag zal worden gehouden tussen Nederland en Indonesië om de ze kwestie te bespreken. Deze confe rentie zou worden gehouden na het totstandkomen van de nieuwe Indone sische regering, aldus mr. Soesanto. Zij vormt een programpunt van de nieuw te vormen regering. De helicopte* dienst RotterdamBrussel Vele Rotterdammers keken Zater dag verwonderd op want opeens za gen zij een hefschroefvliegtuig rondcir kelen. Sinds de opbouwdag in Mei was men wel aan een helicopter gewend, maar deze zag er een beetje anders uit dan de vorige, nl. groter. Het hefschroefvliegtuig, dat Zaterdag in de Maasstad kwam, was een Si korsky van de Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena". Met dit vliegtuig zal de ..Sabena", zoals bekend van 3 Augustus a.s. af de dienst van Brussel—Rotterdam vv. gaan onderhouden. De Nederlander Nolten heeft de acht- ste étappe van de Ronde van Frank rijk. de langste afstand van de gehele Tour, nl. 3J/5 km. tussen Nantes en Bordeaux, in 9 uur 56 min. 40 sec. ge wonnen. De aankomst van Nolten te Bordeaux. Rechts de jury. De juwelen van de Begum Aga Khan Opzienbarende arrestatie De Franse minister van binnenland se zaken, Deplat, heeft Zaterdag het vroegere hoofd van de nationale vei ligheidsdienst Pierre Bertaux geschorst als prefect. Vnldag werd Bertaux er van be schuldigd de leider te zijn van de ben. de. die vier jaar geleden de juwelen van de Begum Aga Khan ter waarde van ongeveer twee millioen gulden heeft gestolen. De Franse politie kwam onlangs de bende op ?t spoor, door een diamant ter waarde van f 600.000, die vermoedelijk tot de gestolen juwe len behoorde. Betraux had zich reeds uit zijn functie bij de politie teruggetrokken, toen zijn naam enig- tijd geleden in verband met de diefstal werd ge noemd. Vechtpartij met dodelijke afloop te Breda In de nacht van Zaterdag op Zon dag is in Breda een ernstige vechtpar tij ontstaan. De twee gebroeders A vochten tegen een zekere J. L. en een zekere B. De gebroeders A- renden naar huis om hun tegenpartij met hon- denswepen af te ranselen. Daarop heeft L. een mes getrokken. Tijdens de schermutselingen verwondde hij een der gebroeders A. aan het hoofd. De man werd naar het ziekenhuis overge bracht en is daar Zondagmorgen om half zes overleden. De toestan van de 22-jarige dadei L. is eveneens ernstig. TRIEST EINDE VAN VACANTIE Negen en twintig gewonden Op een kruispunt in Keulen-Ehren- feld is Zondagmorgen een Nederland se reisbus in botsing gekomen met een Duitse koelauto. Van de 36 in zittenden werden er 29 min of meer ernstig gewond. Zij werden ter ge neeskundige behandeling in drie Keulse ziekenhuizen opgenomen. Ne gen gewonden en de chauffeur moe ten in een ziekenhuis achterblijven. De overigen keren met een nieuwe autobus naar ons land terug. De tocht was georganiseerd door de Neder landse Reisvereniging. Men was van Tyrol op de terugweg naar Neder land. De reisbus bevond zich op een voor- rangsweg en werd van links aangere den door een Duitse koelauto met aanhangwagen, die geladen was met vlees uit een slachthuis. De reisbus sloeg om. Door de botsing werd een mast van een electrische bovenleiding geramd, waardoor de aanhangwagen van de koelauto in brand vloog. De Duitse bestuurder werd zwaar ge wond, evenals een naast hem gezeten Duitser. De chauffeur verkeert in le vensgevaar. De portieren van de reisbus werden geheel ontzet. De inzittenden konden het voertuig niet onmiddellijk verla ten, daar de nooduitgang in het dak versperd was door de draden van de electrische leiding. Naar wij van de Nederlandse Reis vereniging nader vernemen moeten de volgende personen in Keulen achter blijven: mevr. A. KloetDoorbos uit Hoorn; mej. P. C. de Reus uit Capelle aan de ÏJssel, mevr. C. MullerGroe- Scheveninger stichtte visserijbedrijf op Curacao In Augustus 1951 vertrok de heer T. Blok uit Scheveningen met zes man op de Sch. 177 naar Curagao, om te trachten daar een visserijbedrijf op te bouwen. De mogelijkheden waren daar zeer zeker aanwezig, want Curagao heeft slechts zeer weinig visserij, ter wijl er rijke visgronden te vinden zijn op niet al te verre afstand. Dat de heer Blok deze mogelijkheden heeft weten uit te buiten, blijkt wel uit het feit, dat hij zijn bedrijf nu gaat uit breiden met een tweede schip. Daar toe heeft hij de kotter Sch. 178 ge kocht en laten verbouwen. Met vijf man bemanning hoopt hij dezer dagen met dit schip van Scheveningen uit opnieuw de verre reis naar Curagao te ondernemen. Tt I nevelt uit Amsterdam; mevr. H. Paesi uit Amsterdam; mej. A. G. J. Bur) mans uit Arnhem, mej. J. Vink u_. Den Haag, mej. C. Ploeger uit Am sterdam; mej. C. H. Alink uit Delft en de heren J. P. Heins uit Amster dam (een der reisleiders) en H. Ver- hesen uit Roermond (chauffeur). De N.R.V. heeft van de Duitse poli tie enige mededelingen ontvangen over het ongeluk. Volgens deze zou den beide voertuigen met een snelheid van 50 60 km. hebben gereden. Van oververmoeidheid der chauffeurs zou geen sprake zijn geweest. Omtrent de oorzaak van de botsing tast men nog volledig in het duister, aldus heeft de N.R.V. van de Duitse politie verno men. De materiële schade is aanzien lijk. Watersnood in Japan Volgens een interimrapport, dat is ingediend bij de Japanse regering, zijn bij de overstromingen op het eiland Kioesjioe 684 personen om het leven gekomen en 207 gewond. De schade wordt in dit rapport geraamd op ruim tv/ee milliard gulden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft voor de slachtoffers van de watersnood in Japan een partij goederen verzon den, bestaande uit 2400 witte jurken, 1200 katoenen pakkei en 200 katoenen rokken, benevens een grote partij melkproducten. De K.L.M. heeft aangeboden deze partij gratis over te vliegen naar Ja pan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll<ll!lllllll!llllllllllillllllli Opa Steriet M Dezer dagen is de lang ver- wachte slag gevallen. Opa Ster- H let, de oudste inwoner van Ar- tis, is niet meer. Juist op het moment, dat men in Artis met de dierenarts wilde overleggen, opa snel en pjjnloos uit zijn lij- den te helpen, stroomde het laatste water door zijn kieuwen. Meer dan 70 jaar oud is opa geworden en bijna 70 jaar heeft deze vis in het Artis-aquarium rondgezwommen. Hij arriveerde er als eenjarige op 3 Novem ber 1883 en werd geschonken door een zekere meneer Pro- :horoff uit het toenmalige Sint Petersburg. Men nam aan het einde van de vorige eeuw aan, dat een steriet niet ouder kon worden dan een jaar of zes, zeven. Maar opa trok zich van al die voorspellingen niets aan. De zeventig jaren van opa als M vis, maar ook als dier in het al- gemeen, zijn wellicht een uni- f§ cum in de geschiedenis der die- rentuinen. Er zullen althans in de wereld weinig of geen dieren worden gevonden, die zo lang in n een dierentuin hebben geleefd. mimi TOCH VIERMOGENDHEDEN-CONFERENTIE Bermuda heeft afgedaan Naar de „New York Times" meldt zouden de ministers van buitenland se zaken van de Westelijke „Grote Drie" te Washington in beginsel over eenstemming hebben bereikt over een conferentie van de „Grote Vier", zonder evenwel een datum of voorwaarden voor een dergelijke conferentie vast te stellen. Het blad achtte het weinig vvaarsc hijnlijk, dat vóór een viermogend- heden-conferentie nog een „Bermuda".conferentie gehouden zou worden. De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft Zondag in een artikel verklaard dat de' besprekingen te Washington de „kloven in het Atlantisch blok" zullen verwijden in plaats van dich ten. In het bijzonder vêle personen in het Britse openbare leven eisen rege ling der internationale vraagstukken door middel van onderhandelingen in plaats van door ruwe dictaten, aldus het blad. GESPREK MET EISENHOWER President Eisenhower heeft Zater dag een onderhoud gehad met de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken, kort voordat deze hun be sprekingen over wereldproblemen voortzetten. Tevoren had John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buiten- Maniak slichtte 12 branden in Washington In Washington wordt thans jacht ge maakt op een maniak, die Vrijdag twaalf branden in het centrum van de stad heeft gesticht- De branden, die naar schatting een miUioen dollar schade aan hotels en grote gebouwen aanrichtten, hebben de gemeente-autoriteiten genoodzaakt tot het afkondigen van een uitzonderings toestand. OMMEKEER IN VLASINDUSTRIE ïndustrialisatie-rapport over Tholen wordt aangeboden Op de tweede dag van het werkbezoek, dat de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, op 17 en 18 Juli a.s. aan Zeeland brengt, zal te Middelburg een besloten conferentie worden gehouden tussen de minis ter en de directeur-generaal voor de industrie dr. E. L. Kramer, aan de éne, en Ged. Staten met de Commissaris der Koningin en drs. >L C. Ver burg, directeur van het E.T.I., aan de andere zijde. Vele algemene Zeeuw se industrialisatieproblemen zullen hierbij worden besproken. Tijdens deze conferentie zal het, vorige week door het E.T.L voltooide rapport over Tholen en de mogelijkheden voor industrievestiging in deze streek aan de minister worden aangeboden. Ged. Staten zijn van mening, dat Tholen tot ontwikkelingsgebied moet worden gemaakt om uit een ernstige impasse te geraken. Zij zullen een voorstel hiertoe aan de minister voorleggen. In het E.T.L-rapport wordt geconcludeerd, dat regeringssteun voor indu strievestiging op Tholen nodig is. Gedacht wordt aan het vestigen van bescheiden bedrijven te Tholen en te St. Maartensdijk. Over het programma voor dit be zoek kan het volgende worden mede gedeeld. De eerste dag zal geheel aan Zeeuwsch Vlaanderen worden be steed. De minister, die Donderdag avond reeds in Terneuzen aankomt voor het voeren van besprekingen, zal in gezelschap van de Commissa ris der Koningin, drs. Verburg en vermoedelijk drs. A. L. S. Lockefeer, voorzitter van het E.T.I. en verte genwoordiger van G. S„ Vrijdag 17 Juli eerst een bezoek brengen aan de tricotagefabriek van de heer E. Loc kefeer te Hulst. Hier zal o.m. wor den gesproken over de moeilijkheden, waarmee dit 50 jaar oude, geheel Nederlandse bedrijf op de arbeids markt te kampen heeft. Vervolgens bezoekt de minister de vlasfabriek van de firma Calle-Hesters te H-ei- kant-St. Jansteen, waar speciaal aan dacht zal worden besteed aan de rootwaterafvoer, waarvoor nog geen bevredigende oplossing is gevonden. In dit verband zal ook de watervoor ziening van Zeeuwsch Vlaanderen ter sprake worden gebracht. Voordat met werkgevers en werknemers in Axel de lunch wordt gebruikt, zal het gezelschap nog een kijkje nemen in de nieuwe Eerste Zeeuwse Vlasspinne- ry. Zowel in deze fabriek, als tijdens de conferentie te Middelburg, zal wor den gesproken over de revolutïonnai- re ontwikkeling, welke in de vlasin dustrie te verwachten valt, indien men het vlas groen gaat zwingelen en daardoor het rootproces zou wor den geëlimineerd. Dit zou vergaande gevolgen voor de kleine vlasserijen hebben. Na de lunch worden nog bezichtigd de spiegelglasfabriek te Sas van Gent. en de betonfabriek „De Hoop" te Ter- neuzen, een bedrijf, dat de bijzondere interesse van de minister heeft, om dat het van een éénmaanszaak tot een grootindustrie uitgroeide. De volgende dag worden in Mid delburg bezocht de „Vitrite"-fabrie- (vervolg op pag. 2) landse zaken, reeds een bespreking met Eisenhower gehad. Dulles deelde later mede, dat Eisenhower met de 'ministers onder meer had gesproken over de beteke nis van de gebeurtenissen in de Sow- jet Unie. Voorts heeft John Foster Dulles met de Engelse minister Lord Salis bury Zaterdag van gedachten gewis seld over de kwesties het Midden- Oosten betreffende. De minister-conferentie duurde Za terdag bijna 2V> uur. Men ging daar na tot Maandag uiteen. Amerikaans voedsel voor O.-Duitsland geweigerd Het Amerikaanse aanbod om voor een waarde van 15 millioen dollar aan voedsel te zenden voor de noodlijden den in Oost Duitsland is Zaterdag door de Oostduitse regering afgewezen. De Oostduitse regering noemde het aan bod een belediging voor het Oostduitse volk. Men heeft er geen Amerikaanse hulp nodig. Het Amerikaanse aanbod was gericht aan Rusland. De Russische minister van buitenlandse zaken Molotow heeft zich daarom bij de Oostduitse weige ring aangesloten en opgemerkt, dat de Amerikaanse regering verkeerd is in gelicht over de toestanden in Oost Duitslana- Hij meende, dat het Amerikaanse op treden zelfs de bevolking van een ko lonie zou beledigen. De Russische regering heeft reeds voedsel naar Oost Duitsland gezonden en is bereid nog meer te zenden. Tot zover Molotow. Zaterdag is officieel de staat van be leg in Oost-Berlijn opgeheven. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland onderzoeken de Ver. Staten mogelijkheden om de aangebo den levensmiddelen voor Oost-Duïts- land toch naar Oost-Duitsland te krij gen. Grote hoeveelheden, van deze le vensmiddelen waren reeds op weg of reeds in West-Duitsland aangekomen, aldus de woordvoerder. Men acht het opslaan van voorraden langs de grens van Oost- en West-Duitsland en in West-Berlijn mogelijk. De Oost-Duit sers zouden het voedsel dan zelf moe ten halen. De levensmiddelen zouden ook aan Duitse kerkelijke liéfdadig- heidsorganen kunnen worden overge dragen, die ze aan Oost-Duitsers zou den moeten zenden door middel van een „pakkettenactie". DE VERWACHT: ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien, hier en daar met onweer. Ma tige tot zwakke wind tussen Zuid en Zuid-West Ongeveer dezelfde tempe raturen. ZON EN MAAN. 14 Juli Zon: op 4.36 onder 20.55 Maan: op 8.19 onder 22.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1