KAPPIE en het geheim van Swarte Daen Russische vice-premier Beria werd vijand van de staat UTRECHTSE UNIVERSITEIT IS MET VELE PLANNEN BEZIG OPRICHTING COÖPERATIEF DIAMANTBEDRIJF Vlekken? CETREX! Foetsie 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 JULI 1953 MALENKOW SLOEG TOE Verdorven pogingen om zich boven de regering te plaatsen De vice-premier van de Sowjet-Unie, minister van binnenlandse zaken en hoofd van de geheime politie, Lavrenti Pavlowitch Beria is afgezet. Hij werd uit de communistische party gestoten. Het besluit daartoe werd ge nomen in een bijeenkomst van het centraal comité der partij, waarop pre mier Malenkow verslag nitbracht over Beria's misdadige, tegen de partij en staat gerichte activiteiten, die de belangen dienden van de buitenlandse kapitalisten en de Sowjet-staat bedoelden te ondermijnen. Donderdag vergaderde het bestuur van de partijafdeling Moskou en om geving. .Alle „activisten" uit dit gebied waren op de vergadering aanwezig, die volgens „Tass" uitgroeide tot een machtige demonstratie van solidari teit. De 2000 aanwezigen juichten het besluit van het centrale comité storm achtig toe. In het comité hadden Malenkow en andere sprekers er de nadruk op gelegd, dat het besluit „buitengewoon gewichtig was voor de partij en de ge hele Sowjet-Unie". Het comité besloot Beria te ont slaan en het dossier van zyn misdadi ge activiteiten door te zenden aan de opperste raad van de Sowjet-Unie (het hoogste gerechtshof). Vrijdagmorgen te acht uur vernam het Russische volk het grote nieuws via de radio. Het officiële communi qué werd voorgelezen, daarna volgde het hoofdartikel van de Prawda en vervolgens de verslagen van de verga deringen. welke waren gehouden door het centrale comité van de partij en dat van de afdeling Moskou en omge- 1 'ifit het officiële communiqué bleek, dat aan Beria ook werd ten laste ge legd: „dat hij verdorven pogingen deed om het Sowjet-ministerie van binnenlandse zaken boven de regering en de communistische partij te stel len". Arrogant geworden Het hoofdartikel van de Prawda had als kop over drie kolom: „De on schendbare penheid van de partij, de regering en het Sowjetrussfsche volk". „Beria", zo wordt in het artikel gezegd, „die ontmaskerd is als de vij and van het volk, verwierf zich met allerlei opportunistische methoden vertrouwen en drong zich in de lei ding. In den beginne was zyn misda dige activiteit tegen de party en te gen de staat diep verborgen. De laat ste tijd echter, toen hy arrogant was geworden en zich zelf het gaan, begon Beria zyn ware aard te tonen. De in tensivering van Beria's misdadige ac tiviteit is verklaarbaar door de alge mene toeneming van subversieve ac tiviteit tegen de Sowjet-Unie van de krachten der internationale reactie, die zich zowel binnenslands als inter nationaal meer doen gelden. Met zijn machinaties om de macht in handen te krijgen, begon Beria pogingen in bet werk te stellen om het ministerie van binnenlandse zaken boven de par ty en de regering te stellen. Hij ge bruikte organen van het ministerie, zowel centraal als locaal, tegen de partij en haar leiding en tegen de re gering van de Sowjet-Unie. Hjj be vorderde personeel van het ministerie van binnenlandse zaken op grond van persoonlijke trouw aan hemzelf", al dus de Prawda. Nog meer schuld De „Prawda" beschuldigt Beria er van onder valse uitvluchten de uitvoe ring van besluiten van de leidende Dartij-organen op het gebied van de ontwikkeling der landbouweconomie te hebben geremd, teneinde collectie ve boerderijen te ondermijnen en Eisenhower strafte Mac Carthy af Voor aanval op predikanten Uit Washington wordt gemeld, dat Matthews is afgetreden als uitvoerend directeur van senator McCarty 3 Se naatscommissie van onderzoek, kort nadat Eisenhower een aanval van Matthews op protestantse geestelijken in de Verenigde Staten had becriti- seerd Matthews had in een artikel m het .Mercury Magazine" geschreven, dat de grootste op zichzelf staande groep, die het communistische appa raat in de Verenigde Staten steunt wordt gevormd door protestantse gees- telijken. Eisenhower verklaarde in antwoord op een protest-telegram der drie na tionale voorzitters van de commissie voor godsdienstige organisaties, beho rende tot de nationale -onferentie van Christenen en Joden, dat „generalise rende en onverantwoordelijke aanval len. waarbij enige groep van Ameri kaanse burgers zonder meer als ge heel wordt veroordeeld, aan Amerika vreemd zijn". Dergelijke aanvallen vormen een belediging voor de begin selen van vrijheid en behoorlijkheid, aldus Eisenhower, en. wanneer derge lijke aanvallen met welk doel ook zulk een groot gedeelte van de ker ken of de geestelijkheid betreffen, dat twijfel wordt gewekt aan de loyaliteit van allen, wordt de schade, aan ons volk toegebracht, verveelvoudigd. McCarthy publiceerde, bij het doen van de mededeling over het aftreden van Matthews, een brief waarin Mat thews verklaarde het door hem ge schrevene vol te houden. Matthews vraagt ook gelegenheid om zijn ver klaringen voor de subcommissie met bewijzen te staven. Bij Noordwijk gestrand schip vlot gesleept Het Duitse schip „Julius Rutgers", dat in de stormnacht van 31 Januari op 1 Februari, op het strand bjj Noordwijk aan Zee werd gedreven, is Donderdagnacht om half drie door twee Umuidense sleepboten vlotge- trokken. Het schip, dat met teer ge laden onderweg was naar Antwerpen, wordt naar IJmuiden gesleept, waar het in de bergingshaven een onder zoek zal ondergaan. moeilijkheden by de bevoorrading van het land te veroorzaken. Beria trachtte voorts „onenigheid te zaaien tussen de volken van de Sowjet-Unie". Hij moedigde de activi teit van nationalistische burgerlijke elementen in de republieken aan. Hij remde de uitvoering van alle beslui ten ter versterking van de wetgeving om alle willekeurige handelingen on mogelijk te maken, aldus het blad. Levensloop Beria Lavrenti Beria, die langer dan wel ke van zyn voorgangers ook aan het hoofd heeft gestaan van de Russische geheime politie en veiligheidsorgani satie, is meer dan 20 jaar medewerker van Stalin geweest samen met Malen kow en Molotow. Hy werd in 1899 in Georgie geboren en in 1917 lid van de communistische (bolsjewistische) partij, acht maan den voor de revolutie, die Lenin en zijn bolsjewisten aan de macht bracht. Hayenvakschool voor jongens te Rotterdam Unicum in Europa In Rotterdam zal een havenvalc- school voor jongens worden opge richt, die een unicum in Europa zal zijn. De school heeft ten doel jongens onmiddellyk na de leerplichtige leef tijd aan het havenbedrijf te binden. Sedert September 1949 kent het Rotterdamse havenbedrijf een vakop leiding voor havenarbeiders, die be oogt te voorzien in de scholing van arbeiders, specialisten en toezicht houdend personeel. Hieraan hebben, onder meer aan boord van het op leidingsschip „Veteraan", ongeveer 1500 werknemers deelgenomen. De leerlingen voor de havenvak school worden vrijgesteld van school geld. In hun tweede leerjaar, wan neer ze in de werkplaats productie ve arbeid verrichten, ontvangen zij zakgeld. Men hoopt in September met 50 a 75 leerlingen te starten. Minister Kernkamp verliet Australië Minister W. J. A. Kernkamp is Vrij dagavond na een bezoek van acht da gen aan Australië per vliegtuig uit Sydney naar Nieuw-Guinea vertrok ken. Voor zijn vertrek zeide hij. dat hij verbaasd was over de verklaring, welke de nieuwe Indonesische zaakge lastigde te Canberra, dr Tamzil, inza ke de Nederlands-Australische bespre kingen had afgelegd. De minister deelde mede, dat de Aus tralische en de Nederlandse regerin gen beiden plechtig verklaard hadden, dat hun overeenstemming alleen de ontwikkeling van Nieuw-Guinea op cultureel, economisch en sociaal ge bied betrof. Wij tekenen hierbij aan, dat volgens dr. Tamzil de besprekingen tussen Australië en Nederland onpret tige gevoelens bij het Indonesische volk hadden gewekt. Groepje jongens in Chili vermist De Chileense luchtmacht is ver zocht, een hefschroefvliegtuig te zen den om te helpen zoeken naar een geestelijke en 21 jongens, die in de Andes, 50 kilometer van Santiago, worden vermist. De geestelijke en de jongens ver lieten drie dagen geleden het plaats je Le Valdes en zjjn daar niet terug gekeerd. In 1921 werd Beria geplaatst bij de geheime politie. Tot 1938 was Beria hoofd van de politie en van de partij in de Kauka- sus. Gedurende de tweede wereldoor log was hij een van de vjjf leden van de defensiecommissie, die de oorlog voering leidde. Zijn verdiensten wer den na de oorlog beloond met een be noeming tot maarschalk van de Sow jet-Unie. Voorts bezit Beria de drie hoogste Russische onderscheidingen: de Orde van Lenin, van de Rode Vaan van de Arbeid en van Soevorow. In 1946 werd Beria lid van het Po litbureau. Hij trad toen af als com missaris voor de veiligheid. Het ministerie van veiligheid werd gesplitst in een ministerie van bin nenlandse zaken onder leiding van Kroeglow, die nu benoemd is tot Be ria's opvolger, en een ministerie van staatsveiligheid onder leiding van Ab- bakoemow. Kroeglow werd tevens be noemd tot onderminister van oorlog. Na Stalins overlijden werden de twee ministeries weer samengevoegd en kreeg Beria opnieuw de leiding als minister van binnenlandse zaken. Kroeglows naam werd bij deze reor ganisatie niet genoemd en Abbakoe- mow was reeds geruime tyd voor Sta- lyis dood niet meer genoemd. Kroeglow Kroeglow was als kolonel-generaal verantwoordelyk voor de veiligheid van de geallieerde afgevaardigden op de conferenties van Teheran, Jalta en Potsdam. Hij kreeg indertyd de Britse onderscheiding „Knight of the British Empire". Wanneer Kroeglow precies by de veiligheidspolitie is gekomen, is niet bekend. In de jaren 1941 tot 1946 was hy echter reeds onder-minister van binnenlandse zaken onder maarschalk Beria. Zal Syngman Rhee tenslotte toegeven De bestandsbesprekingen te Pan- moendjon zyn Vrijdagmorgen hervat. Zij duurden 29 minuten en werden verdaagd tot Zaterdag. Er waren geen vertegenwoordigers van Zuid- Korea by aanwezig. Uit Seoel wordt gemeld, dat Syng man Rhee nog altyd zyn standpunt handhaaft en bezwaar heeft tegen een wapenstilstand. Uit Washington wordt evenwel femeld, dat er een accoord tussen yngman Rhee en de Verenigde Sta ten op komst zou zyn. Er zouden concessies van belde zyden zyn gedaan, maar men koestert nog enige vrees, dat Rhee te elfder ure op zyn besluit zou kunnen terug komen. Amerikaanse huln aan het buitenland De gemengde commissie uit de bei de Kamers van het Amerikaanse Congres heeft overeenstemming be reikt over de toewyzing van 5.157.232.500 dollar voor het program voor hulp aan 't buitenland. Het be sluit van 't Huis van Afgevaardigden om de helft van de toewyzing voor de landen der Europese defensiege meenschap aan te houden totdat net E.D.G.-verdrag getekend zou zyn, is hiermee vervallen. Krachtens het nieuwe wetsontwerp zal een totaal van 2.129.689.870 dol lar worden toegewezen aan Europa, 355.212.637 dollar aan het Nabije Oosten en Afrika, 1.081.620.493 dollar aan Azië en het gebied van de Stille Oceaan en 15.000.000 dollar aan La tijns Amerika. Behoudens deze militaire gelden, die nog by een later te behandelen wetsontwerp op de toewyzingen die nen te worden goedgekeurd, werd ook nog voorzien in gelden voor de ver dediging ten bedrage van 250.000.000 dollar, bestemd voor Europa. 100 JAAR STERREWACHT Van studenten haalt 40 het „doctoraal" niet Binnenkort zal te Utrecht een in ternationaal congres van parapsy chologie worden gehouden, waarop tien landen vertegenwoordigd zullen zyn. Wanneer binnen enkele weken de Utrechtse sterrenwacht zijn hon derdjarig bestaan viert, dan zal dit niet alleen geschieden met een zeer speciale vacantlecursns voor leraren, de uitgave van een gedenkschrift en een herdenkingsbijeenkomst, maar ook met een tentoonstelling van oude astronomische instrumenten, waar van de Utrechtse universiteit een aanzienlijke collectie bezit. Mr. dr. G. A. W. ter Pelkwyk, pre- sldent-curator der Utrechtse Univer siteit gaf op een persconferentie een uiteenzetting van verschillende pro blemen, die zich ten aanzien van de universiteit voordoen. Hy wees op de bestaande uitbreidingsplannen. Deze betreffen het geologisch instituut, het physisch laboratorium, de univer sitaire film en de veterinaire facul teit. Men denkt daarvoor ruimte te vinden in het gedeelte van Maar tensdijk, dat waarschynlyk by Utrecht zal worden gevoegd. Nieuw gebouwd zal moeten wor den een laboratorium voor de analy tische scheikunde ten behoeve van prof. Smittenberg. Aan het labora torium voor anorganische scheikunde van prof. Kögl zal een vleugel wor den bygebouwd ten behoeve van T. N.O., die daarvan dan ook de kosten zal dragen. Einde September wordt in het stads- en academisch zieken huis geopend het instituut voor stra- lenleer en de röntgenafdellng. Verder is in zeer gevorderde staat van voor bereiding de bouw van een kliniek voor dermatologie en otologie. De heer Ter Pelkwijk had slechts woorden van lof voor de alomheer- sende goede interne samenwerking, ook tussen de staf en de studenten. Er wordt veel gedaan om de studen ten in alle opzichten terzyde te staan. Men denke maar eens aan het bu reau van studentenbelangen en de gezondheidszorg, welke laatste men nog wel zou willen uitbreiden. Verder wordt het contact tussen de studen ten en prof. Van Lennep (psycho diagnostiek voor de volwassene en psychologie voor het arbeidsleven) uitgebreid. Dit geschiedt niet alleen met het oog op de individuen, maar ook in het belang van de te nemen algemene maatregelen. Tenslotte staat men voor de sltutatie, dat 40 pet. van de aangekomen studenten het doctoraal examen niet haalt. Uit gezocht zal moeten worden, wat de oorzaak hiervan is en hoe er verbete ring kan worden verkregen. De heer Ter Pelkwyk had grote waardering voor het universiteits fonds. dat reeds sinds 1886 bestaat, maar waarvan de betekenis na de oorlog sterk is gestegen. Het idee is. de kloostergang weer te doen worden tot de ingang van de universiteit. Er zullen dan ook kunst voorwerpen in geplaatst kunnen wor den. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat er wat goede boekenstalletles in komen In de allereerste plaats is het wachten echter op de restauratie. 6000 KARAAT BLEEF ONBEWERKT Van diamantbewerkers 60 pet werkloos Men wil het foewys leveren dat er in de diamant-industrie lonend ge werkt kan worden en men wil boven, dien de werkgelegenheid bevorderen en de gehele Nederlandse diamant industrie nieuw leven inblazen. Het middel daartoe ziet men In de op richting van een coöperatief diamant bedrijf in ons land, waarvoor de Al gemene Nederlandse Diamantbewer kers Bond een millioen gulden bjjeen tracht te krijgen. Onder de diamantbewerkers is de belangstelling voor dit op te richten bedrijf groot. Vooral, daar het op het ogenblik in de diamant-industrie een schrale bedoening is en veel diamant onbewerkt naar het buitenland wordt doorverkocht, ondanks de heersende werkloosheid. Voor het op te richten bedryf is reeds een fabrieksruimte gevonden, Lugubere vondst in huis te Harwich In een huis in het havengebied van de Engelse plaats Harwich, zijn de skeletten van vijf babies gevonden Ar beiders, die overstromingsschade aan het huis aan het herstellen waren, vonden de eerste twee. De politie ont dekte daarop nog drie andere. Eén der skeletten was in een jas gewikkeld, een ander in een stuk zeil genaaid. Kerkelijke autoriteiten in O.-Duitsland vry gelaten Alle autoriteiten van Saksische Evangelische kerken, die in de Oost- Duitse kerkstrijd door de Russen in hechtenis waren genomen, zijn Vrijdag in vrijheid gesteld. Voorzover zy reeds veroordeeld wa ren, zijn hun de straffen kwijtgeschol den, aldus een mededeling van kerke- lyke zijde. zo deelde de A.N.D.B. mede. De A. N.D.B. heeft in een vergadering be sloten, 500.000 gulden als lening aan het op te richten bedryf te ver strekken. Uit het buitenland werd een renteloze lening van 125.000 aangeboden en A.N.D.B.-leden kun nen tenslotte nog intekenen op een weldra uit te geven obligatielening. Bovendien hebben zowel de Am sterdamse Bank, als de Arbeidsver- zekeringsbank credieten toegezegd. Tydens de besprekingen is een vruchtbaar contact gelegd met de oud-minister van economische zaken, ir. H. Vos, die heeft toegezegd, by de totstandkoming advies te zullen ver lenen. 60 van de diamantbewerkers zyn thans werkloos, ondanks het feit dat in rA.pril, Mei en de eerste helft van Juni 6000 karaat ruwe diamant naar het buitenland werd doorver kocht. Volgens de A.N.D.B. had men deze diamant hier lonend kunnen be werken. Er is nog een andere moei- ïykheid. Ongeveer 130 diamantbewer kers hebben „om dringende redenen" ontslag genomen by diamantbedrij- v en verwacht wordt, dat dit getal nog hoger zal worden by alle firma's die de met de A.N.D.B. overeengeko men C.A.O. niet goed toepassen. De ze C.A.O.-kwestie speelt ook een rol by de oprichting van het nieuwe coö peratieve bedryf. Programmaleider V.P.R.O. nam ontslag De heer Robert Bos, hoofd van de programmadienst van de V.P.R.O., heeft aan het bestuur dezer omroep vereniging zyn ontslag aangeboden en legt met ingang van 1 Augustus a.s. zijn functie neer. Hy heeft dit besluit genomen, omdat een verschil van inzicht was gerezen tussen hem en het bestuur over de verantwoor delijkheid voor bepaalde uitzendingen, waarvoor hy wel de verantwoorde- lykheid meende te moeten dragen, doch waarby hy geen invloed had op de samenstelling en keuze der me dewerkers. Advertentie VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER Taalstrijd in België In de Belgische Senaat wordt thans een wetsontwerp behandeld om de taalgrens tussen de Vlaamse en Waalse gebieden meer definitief vast te leggen en deze grens niet meer afhankeiyk te doen zyn van de tien- iaarlijke volkstellingen, waarby men kan opgeven of men Frans of Vlaaxnstalig is. Het feit, dat Donderdag in de Se naat zes Waalse Katholieke senato ren stemden voor uitstel van dit wetsontwerp, zoals door de socialis ten was gevraagd, heeft tot een con flict geleid tussen de Vlaamse en Waalse Katholiek® senatoren. De eersten zullen nu een afzonder- lyke Vlaamse fractie gaan vormen in de Senaat en niet meer met de Waalse Katholieke senatoren teza men vergaderen. In de Kamer maakten Donderdag socialisten, liberalen en - communis ten een stemming over enige ontwer pen betreffende herziening van ad ministratieve disciplinaire straffen (wegens gedrag tydens de bezetting) onmogelyk door de zaal te verlaten, waardoor het quorum niet aanwezig was. Coördinatieraad voor de verbindingen in de oorlog De minister-president, minister van algemene zaken, heeft een na tionale telecommunicatieraad inge steld. Deze raad staat onder voorzit terschap van de dir.-generaal van de P.T.T. en heeft tot taak om onder leiding van de minister-president voorbereidingen te treffen, teneinde in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandighe den de samenwerking van de burger- lyke en militaire verbindingsdiensten te bevorderen. Zodra in tyd van oorlog of oorlogs gevaar een door de kroon aangewe zen militair de beschikking krijgt over de inrichting van de verrebe richtgeving, wordt de raad uitgebreid met een vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandse zaken als adviserend lid en een vertegen woordiger van het ministerie van al gemene zaken als adviserend lid en secretaris. Onder die omstandigheden is de na tionale telecommunicatieraad be voegd, overleg te plegen met de Ne derlandse, geallieerde en intergealli- eerde autoriteiten en organen, voor zover de door de kroon aangewezen militaire autoriteit zulks nodig oor deelt. 18 Kappie was bijzonder erg uit zijn humeur, toen hij voor de zoveelste maal naar beneden geploft was. Hij rukte woedend de hoeden van zijn hoofd af. „Ik heb er schoon genoeg van!" snauwde hij. „Die klont van een Maat haalt daar de grootste onzin uit, inplaats dat hij goed naar me luistert. De aardappel gooit me z'n Zuidwester op m*n gezicht, alsof hij gek geworden ls! Ik ga niet meer naar boven. Doe jij het nu maar eens. Ah Sing! zeg hem, dat hij niet met die schurk mee moet gaan! Ver tel hem, dat hij op dit schip moet blijven als zeerover, want dat dit een moderne manier van zeeroven is! Vlug, voordat het te laat ls!" „Ikke in luchtketel klui- pen?" zei Alh Sing angstig. .Ikke zo moeilijk vind.... Ikke „Zeur niet klont!" riep Kappie. „Schiet op!" De Maat en de Zeewolf stonden brullend van het lachen tegenover elkaar. Zolang de Maat bleef la- chen, durfde de Zeewolf er niet mee ophouden. Dus waren ze daar nog mee bezig, toen het bange hoofd van Ah Sing uit de luchtkoker kwam opdoemen Herziening invoerrechten kolen en staal By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van het tarief van invoerrech ten in verband met de oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Deze wijziging en aanvulling was nodig voor wat betreft het tarief van invoerrechten, dat geldt voor de Bene- lux-Unie en in de tweede plaats om vrijstelling te bewerken van invoer recht voor de producten, die onder de kolen- en staalgemeenschap val len en afkomstig zijn uit de landen, die bij deze gemeenschap zijn aangesloten. Tenslotte zijn ook enige regelen vast gesteld voor deze producten voorzover ze niet uit deze landen afkomstig zijn. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger hebben gewapende Jor- daniërs in de afgelopen nacht een aan val gedaan op een Israëlische grenspost bij Jeruzalem, waarbij twee Israëliërs werden gedood en één gewond. O In Antwerpen is de nieuwe petroleum- raffinaderij van de Esso, de Belgische dochtermaatschappij van de Standard Oil. in gebruik genomen. De Installaties be slaan een oppervlakte van 80 hectaren. Er zullen 350 arbeiders werken. Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag is te Brussel gehuldigd prof. Everard Verachtert, die de pionier van de beweging voor beschaafd Nederlands in Vlaanderen wordt genoemd. Noord-Italië is Donderdag getroffen door een aantal zware onweersbuien. In totaal ziju zeven personen als gevolg van het zware weer om het leven gekomen. Drie personen worden vermist, ge HoHelijkheidsbeker voor Edouard Herriot Edouard Herriot, de 81-jari- ge voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, heeft uit handen vaD Raymond Ro- X del, lid van een comité ter be- vordering van de hoffeiykheid, X de „hoffelijkheidsbeker" ont- vangen. Hy wordt als het be- leefdste en beminnelykste ka- X merlid beschouwd. KERKNIEUWS Generale Synode der Ned. Herv. Kerk bijeen In de zittingen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk op Woensdagavond en Donderdag werd het jaarverslag van de raad voor herderlyke zorg toegelicht door de voorzitter van de raad, dr. P. J. Roscam. Naar aanleiding van dit verslag werden vele vragen gesteld. Er werd aangedrongen op ae aan stelling van een psycholoog of psy chiater by de zielszorg voor predi kanten. Voor de gezinnen der predi kanten acht men deze dringend no dig. De raad voor de zending pleitte voor het vragen van aandacht bij de regering voor de repatriërende Inc'o- Europese bevolkingsgroep. Uit de re plieken bleek, dal mes de aanstel ling van een psychiater alleen niet voldoende acht. De pastorale hulp van predikanten aan ambtgenoten zou een meer aangewezen weg zyn. Uit het verslag van de Hei-vorm de emigratiecommissie oleek, dat niet alle landen de emigranten ker- kelyk goed opvangen, hetgeen voor al in Australië het geval is. Er werd op aangedrongen, aat jonge predi kanten zich beschikbaar stellen voor Canada. Reeds heeft zich hiervoor een aantal afgestudeerde theologen gemeld. In de middagzitting van 9 Juli diende ds. E. Pichal van de Belgi sche Silo-Evangelisatie een verzoek om steun in voor dit werk. De praeses zegde toe, dat het breed moderamen der synode over de wyze van hulpverlening aan deze Belgische arbeid zal beslissen. Het jaarverslag van de raad voor de zending toonde, voor welke pro blemen deze raad thans staat. De toestand in Indonesië vraagt nieuwe vormen voor het uitvoeren van het werk en een nauw contact met de kerken in Indonesië. Er is daar ook buiten de kring der Christenen gro te belangstelling voor de betekenis der Christelyke normen voor staat i maatsphappy. Wat de mede-arbeiders in Indone sië betreft, ls er vooral grote be hoefte aan artsen en leraren voor het middelbaar onderwys.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6