Zeeuwse Almanak DE KADEN VAN MIDDELBURG NU SPOEDIG VOLGEBOUWD BIJ HOEK VAN HOLLAND HOUDT NEDERLAND OP EEN WATERLEIDING IN DE BRANDING VERHOGING SCHOUWENSE DIJK VOORGESTELD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 JULI 1953 OPLOSSING VOOR MOEILIJK PROBLEEM Vier nieuwe flatwoning-projecten Naar wij vernemen wordt momenteel hard gewerkt aan het klaar maken van de bouwplannen, waarmede bij uitvoering de laatste gapende wonden in Middelburgs kadewanden gedicht zullen worden. Het gaat hier om vier projecten voor flatgebouwen. Slechts enkele jaren geleden vorm de de sluiting van de geschonden straatwanden langs de Middelburgse kaden wel het moeilijkste probleem van Middelburgs herbouw. Het was namelijk duidelijk, dat van een herrij zenis van de verloren gegane statige Èatriciërshuizen geen sprake kon zijn. 'e financiering van de herbouw is te ontoereikend om de verwachtingen te wettigen, dat de herbouwplichtigen hier aan de slag zouden gaan. Deze moeilijkheid bij Middelburgs herbouw hebben we meer dan eens aangesne den. Hoezeer het ook te betreuren valt, dat van herbouw in de vroegere staat niets kon komen, het is in elk geval verheugend, dat de afschuwelijke open gaten in de straatwanden, die de ka den zo ontsieren, successievelijk aan het verdwijnen zijn. De bouw van de huidige etagewo ningen in drie woonlagen op het zes tig meter lange terrein langs de Rot terdamse kade, waar vroeger eertijds het beroemde Oost-Indische Huis stond, vordert zeer snel. De plannen, die thans op stapel worden gezet, beogen het diehtbou- wen van de gaten die in de Rotter damse kade en Rouaanse kaai nog resten, in totaal een viertal stuks. Ook hier zullen etagewoningen wor den gebouwd. De plannen In de Rouaanse kaai, tussen de ge spaard gebleven bebouwing en het ca fé van de heer De Jager, zal een blok van acht woningen worden gebouwd, in vier woonlagen, d.w.z. begane grond en drie verdiepingen daarbo ven. De woning is toegankelijk via een centraal gelegen trappenhuis van waaruit men de hal van de woningen bereikt. Aan de achterzijde krijgen de woningen een balcon. In alle blokken is een differentiatie van het aantal slaapvertrekken ge bracht. Zo ook in dit blok, waar wo ningen zijn, die behalve woonkamer, keuken en douche, drie slaapkamers krijgen en ook die twee slaapvertrek ken bevatten. Deze differentiatie zal ongetwijfeld de bewoonbaarheid ten goede komen. Het tweede project komt op de hoek van de Rouaanse kaai en Dwars- kaai. Enige tijd geleden werden de bouwvallige panden op deze plaats reeds gesloopt. De hoek van de twee panden zal wat worden afgeschuind, waardoor voor het verkeer een beter Het aan de grond lopen van de „Bucklaw" Kapitein navigeerde roekeloos De raad voor de scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak gedaan inzake het aan de grond lopen van het Brit se m.s. „Bucklaw' nabij Terneuzen op 28 Februari j.L Dit aan de grond lopen is aldus de raad een gevolg van de roeke loze navigatie van de kapitein van de „Bucklaw". Z' werd enkel op radar- waarnemingen van de kapitein bij zeer dikke mist met volle kracht de Schel de opgevaren. De loods gaat in een dergelijk geval vrijuit, ook al blijft hij zoveel mogelijk de kapitein assisteren. De kapitein is ten volk aansprakelijk. Hij overschatte blijkbaar de radar, .waarmee c e „Bucklaw" is uitgerust en navigeerde zijn schip aan de hand van radarwaarneming, alsof het helder weer was, maar op een moeilijk vaar water als de Westerschelde is dit een zeer roekeloze wijze^van handelen, waarbij niet all en het eigen schip, maar ook andere vaartuigen aan groot gevaar worden blootgesteld. De kapi tein had als enig doel het tij van schutten te Terneuzen te halen en trok zich er -iets van aan, welke risico's dit meebracht. Tenslotte bleek hij de radarobservaties verkeerd te interpre teren en gaf hij de loods foutieve in lichtingen over de positie van het schip. De loods, die van oordeel was, dat op de opgegeven plaats een koers, evenwijdig aan de kust, veilig liep, liet deze koers sturen. Het schip bleek veel dichter onder de wal staan dan de kapitein opgaf en liep vast. Blijkbaar is deze kapitein gewoon de veiligheid op de Schelde onderge schikt te maken aan zijn haast om ter bestemmingsplaats te komen. De raad acht het zeer gewenst, dat de Nederlandse autoriteiten de rederij van de „Bucklaw" er op wijzen, dat, zeker binnen de Nederlandse territo riale wateren, deze kapitein zijn roe keloosheid achterwege moet laten en dat hij onder alle omstandigheden de vereiste voorzichtigheid in acht moet nemen. PILLETJES De bijzonderheden van uw ge boorteplaats spreken veelal niet meer tot u en zo kan het gebeurendat ge verbaasd zijtwanneer ge ontdekt, wat vreemdelingen er vindenaan schoonheid, aan minder fraaie zaken, arm om met een Nederlands week blad te spreken „gewoon en on gewoon". Zo zal geen inwonet van Vlissingen of Breskens er aan denken, veronder stellen wij, om bijzondere voorzorgs maatregelen te treffen wanneer zij per veerboot „even naar de overkant moeten". Gisteren leerden wij, dat vreemde lingen zulks wél doen. Een groepje meisjes en jongens, dat Vlissingen bezocht, wilde ook wel eens overvarenen enkelen onder hen deden, wat maar weinig Zeeu wen ze na zullen doen. Ze slikten pilletjes tegen zeeziekte,.. gezicht op de BeatrLxbrug verkregen zal worden. Door de geringe diepte van 't besehkibare terrein zullen over een groot gedeelte van de straatwand aan de zijde van de Rouaanse kaai op de begane grond geen woon- of slaapvertrekken komen. Hier zijn nl. de bergruimten van de woningen ge projecteerd. Aan beide zijden van het blok komt een centraal trappenhuis ie liggen, van waaruit ook de ge noemde bergruimten bereikbaar zgn. Er komt op deze plaats een 14-tal wo ningen, waarbij eveneens differentia tie van het aantal slaapvertrekken is toegepast, nl. woningen met twee, drie cn vier slaapkamers. Het derde project het kleinste bevat een drietal etagewoningen, die in het gat tussen de garage Sukkel en het woonhuis aan de rechterzijde zul len worden gebouwd. De woningen zullen respectievelijk drie en vier slaapvertrekken krijgen. Ook hier weer een centraal gelegen trappen huis. Het vierde en laatste project komt op de hoek van de Rotterdamse kade en Nederstraat waar een negental woningen zal worden opgetrokken. Aan de zijde van de Nederstraat zijn op de begane grond en het souter rain de bergruimten van de woningen tep ro jee teer d. De zijde aan de Rotter- amse kade telt inclusief de begane grond vier woonlagen, de zijde van de Nederstraat drie. Bovendien komen aan deze laatste zijde nog een drietal loggia's te liggen. Hier hebben de \yoningen zowel twee als drie slaapkamers. De plannen zijn ontworpen door ar chitect J. B. v. 'Wyckhuyse uit Mid delburg. Het ligt in de bedoeling dat het aannemersbedrijf R. J. Jansen en Broek uit Groningen deze woningen voor rekening van een beleggingsin stituut bouwt. Het wordt „traditione le bouw", d.w.z. met bakstenen muren en pannen daken. De woningen komen in verband met de slechte toestand van de grond op betonpalen te staan. Na voltooiing van deze bouw, waar mede men dit jaar nog verwacht te beginnen, zal het moeilijke probleem van het dichten van Middelburgs ka den, gelukkig tot het verleden beho ren. Verkavelingscommissie Sint Philipsland Door burgemeester geïnstalleerd Ten gemeentehuize van St. Philips land heeft burgemeester L. J. de Jonge een verkavelingscommissie ge ïnstalleerd. Deze commissie heeft ten doel het gemeentebestuur te advise ren omtrent de plaats van de te her bouwen percelen in de gemeente Sint Philipsland, wanneer deze niet op de zelfde plaats zouden kunnen komen. Met voortvarendheid heeft de com missie haar werkzaamheden aange vat Zjj is reeds begonnen met het op roepen van de eerste personen om hun belangen te bespreken. Als voor zitter werd aangewezen de heer J. Verwijs Dzn. De commissie en het gemeentebe stuur hopen op deze wgze, door min- nelgk overleg langdurige en moeiiyke onteigeningsprocedures te voorko men. Advertentie Verzorg Uw huid! Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol Vier scooters uit Turijn in Middelburg gearriveerd Gisteren arriveerden te Middelburg de eerste vier van een zending van twintig scooters, welke door de Katholieken van Turijn aan het rampgebied werden geschonken. De motoren waren voorzien van een geel-wit zegel „Dono di Torino" (Gift van Turgn). Vermoedelijk zal het R.K. Huisvestingscomité uit Den Bosch binnenkort deze eerste vier scooters, welke door de firma Huy- bregts gratis worden gemonteerd, aan de gebruikers overdragen. Het ligt in de bedoeling de voertuigen beschikbaar te stellen aan b.v. sociale verzorgers of verzorgsters, ongeacht godsdienstige overtuiging. Verwacht wordt, dat er twee in Zierikzee zul len terecht komen, één in Goes en één in Middelburg. Kindje viel in toilet Het 1 te-jarig dochtertje van een landbouwer te IJzendijke is in een onbewaakt ogenblik in een ouderwets toilet gevallen. De moeder ontdekte pas na enige tijd, dat haar kind ver dwenen was. Zij vond het meisje in de benarde positie en wist het juist op tijd te redden. Het kind had het bewustzijn reeds verloren. Levensge vaar is thans niet meer aanwezig. Geen Badplaatsen in Zeeland. Het weekblad De Haagse Post heeft nuttig werk gedaan! Het heeft een uitgebreide reportage gemaakt over de Neder landse badplaatsen. Het heeft die reportage deze week ge plaatst in een waarlijk snoezig randje van genialeteke ningetjes. U kunt er precies op zien, dat men het op de Wad deneilanden moet hebben van pastorale strandgenoegensdat Bergen en Egmond paradijzen voor hinderen zijn. Dat men in IJ muiden de zomervreugde paren kan aan de verheffende aan blik van binnenkomende en uitvarende schepen, dat Noordwijk mondain is, bijna zo mondain als Schev&ningen, en dat Terheide en Hoek van Holland ietwat burgerlijker uitgevallen zijn. Wie aan het lezen gaat, vindt prachtige verhalen over Ame land, Terschelling en Vlieland en de rest en bemerkt, dat Rocicanje en Oostvoorne zowaar ook nog tot de Nederlandse badplaatsen worden gerekend door de redactie van De Haagse Post. Maar van Renesse, van Burgh, van Haamstede, van Vrou wenpolder, van Domburg en Oostkapelle, van Zoutelande en van Vlissingen, van Groede, Nieuwvliet of Cadzand, ach, daar heeft de redactie van De Haagse Post nog nooit van gehoord. Zij weet natuurlijk niet, dat dit badplaatsen zijn, die jaar in jaar uit zeer behoorlijke bedragen aan deviezen in onze schat kist brengen, dat, er duizenden Belgen, Zweden, Fransen, En gelsen, ja zelfs weer Duitsers komen. Zij weet niet, dat deze badplaatsen het na de ramp bijzonder zwaar hebben, dat de ramp voor verscheidene van die badplaatsen een RAMP is ge bleken. Want voor de redactie van De Haagse Post, die over de Nederlandse badplaatsen schrijft, houdt Nederland bij Hoek van Holland op. Want met geen woord wordt er melding ge maakt van wat er ten zuiden van Hoek va/n Holland nog ligt. Als we De Haagse Post eens een kaart van Zeeland, stuurden en een foldertje van V.V.V.... Misschien zou het helpen. Maar veel hoop hebben we niet. Bij zóveel onkunde en zóveel nonchalance. Z.V.U. brengt zomercabaret Voor het eerst in haar bestaan waagt de Z.V.U. een poging om een zomervoorstelling te arrangeren. Zij heeft voor 28 Juli a.s. een optreden aangekondigd van Wim Ibo's Triangel cabaret in de Middelburgse Schouw burg. Het aangekondigde programma oogstte in het achter ons liggende sei zoen veel succes. Medewerkenden zijn Sophie Stein, Lia Dorana, Wim lbo en als gast Ko- bus Rarelriek. Aan de vleugel Toni Scbifferstein. Alleen bij voldoende vóórverkoop gaat de voorstelling door. Bevorderingen Handelsdagschool te Middelburg Aan de Handelsdagschool te Mid delburg werden bevorderd: Naar de 2e klas: K. Kruyze, J. Manni, A. Sorber te Middelburg; A. Huibregtse, P. Slabber te Westka- pelle; J. J. de Hamer te Nieuw- en St. Joosland; J. Kooman te Oostka pelle en H. Valk te Breskens. Afgewezen 4 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klas: A. C. Adriaanse, L. J. Come, P. Corne, W. Huibregtse allen te Middelburg; J. Valk en J. Verschoor te Breskens; S. J. Christiaanse te Koudekerke; J. Geldof te Domburg en P. J. de Smidt te Heinkenszand. Herexamen 1 leerling, afgewezen 2 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klas: A. Vo gel te Middelburg; L. de Kraker te Breskens; P. de Kam te Domburg; D. v. d. Linden en R. Pol te Vlis singen; A. Pols te Yerseke. Herexamen 2 leerlingen, afgewe zen 2 leerlingen. In aansluiting op het bericht over de bevorderingen aan de Handels avondschool te Middelburg kunnen wij nog mededelen, dat van klasse 1 naar 2 werd bevorderd F. N. Brou wer te Koudekerke. 'ENBERGEN Barak kwam in één dag gereed Op het havenhoofd te Anna Jacoba- polder werd Vrijdag op verzoek van de Rijkswaterstaat door „Polynorm" uit Bunschoten een barak gebouwd, welke dienst zal doen als wachtlokaal en cantine voor de reizigers van en naar Sehouwen-Duiveland. Met de bouw van deze barak was slechts één dag gemoeid, hetgeen mogelijk is door een speciaal montagesysteem. De vloer is van houten panelen, die van onder en boven bekleed zijn met super hardboard, terwijl het staalske- let uit lichte profielen bestaat. De spanten staan op afstanden van 60 cm. De buitenbekleding bestaat even eens uit staal en is geheel vertind. De binnenbekleding; van dak en wanden bestaat uit hardboard, terwijl de elec- trische installatie is voorgemonteerd. Alle onderdelen komen verpakt in kratten op de plaats van bestemming, waarbg het verpakt volume zeer ge ring is. De barak, die destijds werd ontwor pen in opdracht van Amerikaanse le- gerautoriteiten, kan zonder bezwaar meermalen worden gedemonteerd. In Anna Jaeobapolder werd dit wachtlo kaal 1 meter boven kadehoogtc ge bouwd. Er was voor de bouw grote belangstelling, o.a. van de zgde van Rijkswaterstaat, alsmede van ver scheidene gemeenteiyke autoriteiten uit de rampgemeenten. In Anna Jaeo bapolder is men voorts bezig met de werkzaamheden voor de steiger voor een boot met koplading. Mulo-examens Goes Bij de voortgezette MULO-exa- mens te Goes, behaalden het B-di ploma: L. A~ Smit te Lewedorp; D. J. Kloosterman te Oudelande en E. P. van Dierendonck te Vlissingen. Het A-diploma werd behaald door: S. Zandijk, Waarde; A. J. Liebers en C. J. Versprille te Terneuzen; H. M. Mahakena te Oostburg; P. Nijmeger te Goes; J. C. Cock en G. Ovaa te Krabbendijke; N. A. H. Steur en A. J. van Hee te Kamperland; N. P. Hegboer te Wissekerke; A. Pleiite te Souburg; M. J. Poortvliet, P. ~G. Kamermans, M. Dekker en W. H. v. d. Voorde te Middelburg; A. Sturm en A. J. Flipse te Serooskerke; M. Wisse en W. de Visser te Aagteker- ke. 6 candidaten werden afgewezen. Wijkgebouw en badhuis te Kloetinge aanbesteed De Centrale Dienst Bevelanden heeft Donderdag namens het Ge meentebestuur van Kloetinge aan besteed de bouw van een wgltgebouw annex badhuis met bovenwoning en twee woningen. Inschrijvers waren: P. F. Voet Kloos- terzande 65.250; J. de Kok, Goes 64.515; D. v. Maris, Kapelle 64.450; Joh. Bayens, Kapelle 64.399. D v. d. Poel, Oudelande 64.025; J. Hop mans, Goes 63.316; L. Dekker, TOn^- tinge 62.999; J. v. d. Linde. K' ge 62.854; De gunning is aangehouden. Opnieuw drukte in Middelburg Gisteren was het opnieuw druk in Middelburg, toen de Ambonese band Soeara Maloekoe, welke van avond in „Klein Blgdorp" optreedt, op het Plein 1940 een concert van lichte muziek gaf. De winkeliers uit de zaken rondom dit Plein oogstten met hun initiatief veel succes en grote belangstelling. Het totaal aan tal bezoekers aan de diergaarde „Klein Blgdorp" bedraagt thans bg- na 15.000. Men verwacht dat heden avond niet alleen de 15.000ste be zoeker, waarvoor een fraai cadeau is gereserveerd, zal kunnen worden genoteerd, maar ook de 16.000ste. Het dierenpark heeft er met ingang van vandaag weer een attractie bij. De vogelstand is namelgk uitgebreid met een aantal pauwen, dat onge twijfeld de aandacht zal trekken. Geslaagd staatsexamen voor muziek Voor het staatsexamen voor mu ziek is geslaagd: orgel A, de heer J. Ryn te Middelburg. Brand in timmermanswerkplaats Te Meliskerke ontstond in de werk plaats van de timmerman A. Jacobsen brand, welke zich aanvankebjk ernstig liet aanzien. Dank zij het kordaat op treden van de timmermansknecht Per- vaart uit Domburg, kon evenwel erger Worden voorkomen. Zodra P. het vuur ontdekte trachtte hg het met een blusapparaat te doven, doch er was een zo sterke rookontwikkeling, "at hij het bewustzgn verloor. Na enige tyd kwam hij echter weer bij en slaag de er in de vlammen te beperken. In middels waren omwonenden te hulp gesneld, zodat gezamenlijk het blus- singswerk ter hand kon worden geno men. Men was het vuur toen snel meester. De oorzaak is waarschijnlyk gelegen in het spelen met lucifers door kin deren. Schilderij aan gemeente Sluis overgedragen Dinsdag werd door de kunstschil der A. Devaere uit Damme (België) $an het gemeentebestuur van Sluis het door hem geschonken schilderij Voorstellende de korenmolen „De Brak", overgedragen. In zijn dankwoord memoreerde burgemeester P. F. van Hooteghem de goede verstandhouding, welke steeds bestaan heeft tussen het Ou de-Vlaanderen en West Zeeuwsch- Vlaanderen en Vooral tussen Damme en Sluis. Tevens sprak hg de wens uit dat het werk van de heer De vaere in Sluis en omgeving en ook in overig Nederland meer erkenning mag vinden. In zijn antwoord sprak de heer Devaere de wens uit, dat zgn werk zal mogen bijdragen tot verlevendi ging van de band tussen de beide Vlaanderens. Het schilderij, dat bestemd is om te zgner tgd te dienen ter verfraai ing van hei: nog te restaureren raad huis, is thans in het tgdelglc ge meentehuis ondergebracht. Prol. dr. Kohnstammschool te Goes Nu B. en W. van Goes de raad heb ben voorgesteld aan de nieuwe Open bare Lagere School A de naam van „Jan Ligthartschool" te geven, komt het dit college logisch voor ook aan school B een naam te binden. Op ver zoek van het hoofd der school wordt daarom voorgesteld school B de naam „Prof. dr. Kohnstammschool" te geven. Mevr. Wed. Kohnstamm gaf hiervoor reeds toestemming. BEWOGEN DAGEN Ir. M. J. Stoel Feuersteln schreef over de „waterleidingsgebeurtenissen" sinds de ramp „Een waterleiding in de branding"... Onder deze titel heeft de directeur van de Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland", ir. M. J. Stoel Feu- erstein, de gebeurtenissen in de pe riode van 1 Februari tot 1 Juli j.l. met betrekking tot de watervoorzie ning in Zeeland samengevat in een geschrift, dat geschreven in een soort dagboekvorm een uitstekend overzicht goeft van de grote moei lijkheden, waarmede deze maat schappij sinds de ramp had te wor stelen. In zijn inleiding brengt ir. Stoel Feuerstein hulde aan het personeel van zgn maatsehappy, door welks toewijding en vasthoudendheid de ongestoorde drinkwatervoorziening van 100.000 medeburgers werd vei lig gesteld. Voorts dankt ir. Stoel Feuerstein voor de hulp, die van de zijde der civiele en militaire auto riteiten, zomede van Rijks- en Pro vinciale Waterstaat werd ondervon den. Bg* het doorlezen van dit dagboek ervaart men opnieuw de spannende dagen van Februari en Maart, toen de watervoorziening van Beveland en gedeeltelgk ook Walcheren gevaar Gepensionneerden maken reis met de „Mecklenburg" Woensdag a.s. zullen de gepension neerden van de Stoomvaart Mij. „Zee land", voor zover zg op de Zeeuwse eilanden wonen, een tocht maken met het s.s. „Mecklenburg", dat van Vlissingen naar Hoek van Holland vertrekt. Mosselexport uit Bruinisse In de week van 29 Juni tot 4 Ju li bedroeg de export van mosselen naar België, geleverd door Bruinis- ser kwekers, 970 tonnen. In de maand Juni werden over de haven të Bruinisse aangevoerd 1800 kg. zeesterren, bestemd voor de vis- meelfabrieken, en ruim 300 kg. ul- ken, bestemd voor België. (slot van pag. 1.) weest. Nadat de dijken overliepen of doorbraken, moesten eerst de achter liggende gebieden vollopen en toen dit geschied was, was de storm reeds voorbij. Dit is de reden, waarom de Schouwense dijk behouden kon blg- ven. Later werd dit anders. Mede doordat de stroomgaten zich door uit schuring sterk Hebben uitgebreid, loopt de vloed in de oolders hoger op. Dit proces is nog niet tot stilstand gekomen. Bg de lichte storm van 12 April 1953 werd aan de Schouwense dijk bij Kakkersweel de tot heden hoogste hoogwaterstand waargeno men van omstreeks 1,75 m. -f N.A.P. De hoogwaterstand bij Zierikzee be droeg toen 2,04 m. N.A.P. Dit is nog belangrgk lager dan het grens- pefl (Zierikzee 2,90 m. boven welk peil men eerst de hoogwater standen als stormvloedstanden pleegt te kwalificeren. De commissie meent, dat men tg- dens de herstelwerkzaamheden de mo gelijkheid tot het optreden van een vloedstand omstreeks het grenspeil niet mag uitsluiten. Mede tengevolge" van de opwaaiing, die daarbg op ae uitgestrekte overstroming in het Wa terschap Schouwen te verwachten valt, dient men te rekenen op water standen van omstreeks 2,50 m. -f- N. A.P. aan de Schouwense dgk. Aangezien de dijk zeer ongunstig •n nnziehto va" de Noord- tot Zuid- s' ••V.V'gen gelegen is, en bij stórm g gten van een me ter kunnen voorkomen, moet een be hoorlijke waakhoogte aanwezig zijn om de 2 a 2 '/2 m. hoge golfuitlopers op de kruin te weren. In {lit verband dient de gewenste kruinhoogte van de Schouwense dijk gesteld te worden op 5m. N.A.P. Toekomstige toestand. Omtrent de toekomstige toestand van het eiland Sehouwen-Duiveland kan, zolang de studies tot afsluiting der zeegaten nog geen vaste vonn hebben aangenomen, niets met zeker heid gezegd worden. Wel mag echter als vaststaand worden aangenomen, dat de oorspronkelgke waterstaatkun dige toestand van het eiland, na de voltooiing der herstelwerkzaamheden, nog lange tgd gehandhaafd zal moe ten blgven. Gedurende deze tijd zal de Schouwense dijk als slaperdijk dienst baar zyn ter beperking van mogelijke overstromingen en als vluchtplaats voor mensen en vee, indien een ramp, als op 1 Februari 1953 voorkwam, zich mocht herhalen. Ook in dit verband verdient verhoging van de Schouwen se dgk aanbeveling. Mochten er plannen tot afsluiting van de zeearmen tot uitvoering ko men, waarbg ook Sehouwen-Duive land betrokken is, dan veranderen de functies van de dgken op dit eiland geheel. De buitendgken, die zeewaarts van de afsluitingen komen te liggen, zullen tezamen met de afsluitingen zelf, de eerste hoogwaterkeringen vormen. De buitendyken, die binnen de afsluiting zullen liggen, vormen de eerste kering van het water op het afgesloten bekken der zeearmen, doch tevens de tweede kering voor het bui tenwater. In deze keten van twee keringen ontbreekt er een, die Duiveland aan de Westzijde kan beschermen. Van de bestaande dgken is de Schouwense dgk de aangewezen dgk om deze functie te vervullen. De verhoging van deze dgk past dus niet alleen in de vorenbeschreven toestanden, doch ook geheel en al in de plannen tot af sluiting der zeearmen. Gezien het belang van de Schou wense dijk, welk belang door de ramp van 1 Februari 1953 nog eens duide- Igk is aangetoond, vei'dient het aan beveling deze dijk ook in de toekomst steeds goed te onderhouden en op of bg de dijk geen kunstwerken en bouw sels toe te laten, die het waterkerend vermogen van deze dijk zouden kun nen schaden. De kosten. De kosten voor verhoging van de Schouwense dijk tot 5 m. -f- N.A.P. en haar verzwaring tot een deugdelij ke waterkering worden geraamd op 3 a 4 millioen gulden. De Delta-commis sie meent, dat deze kosten verant woord zgn. Men dient immers in het oog te houden, dat de dijk een onder deel vormt van de huidige en toe komstige beveiliging van het 9600 ha. metende gebied ten Oosten van de dijk, waar rond 12.000 mensen wonen. Dit gebied bestaat voor rond 78 procent "uit bouwland, 16 procent uit grasland en voor 6 procent uit tuin- bouwgronden. De veestapel bestond o.m. uit circa 5000 runderen. De dijk kan tenslotte ook dienen als vluchtoord en hooggelegen wegverbin ding voor het geval een overstro mingsramp zich zou herhalen. begon te lopen, door ontwikkelingen in het waterschap Kruiningen. Op 15 Februari waren er inzake de toestand van de grote trans portleidingen door deze polder nog geen verontrustende feiten bekend, zodat alle aandacht besteed kon wor den aan vele dringende zaken, el ders in het watersnoodgebied. Op 17 Februari echter werden er uit schuringen gemeld in de Rijkswegen de Oude Grintweg en sindsdien ver ergerde de situatie bgna dagelgks. Op 16 Maart vroeg ir. Stoel Feuer stein de inmiddels beroemd gewor den Baileybrug aan via de Commis saris der Koningin. Op 17 Maart moest door de radio worden omge roepen, dat wegens dreigende ver nieling van de hoofdtoevocrlcidingen, de aangeslotenen op het net, zoveel mogelijk water in voorraad dienden te nemen. Op 23 Maart arriveerden de genietroepen met de Drug en op 26 Maart, 's morgens vroeg, was het gevaarte over de kreek door de Rijks weg gelanceerd. De eerste fase was achter de rug! Zo gaat het dagboek verder: het vermeldt de vele moeilijkheden, die hier overwonnen moesten worden, de tegenslagen, die niet uitbleven en het vertelt van het ploeteren van diegenen, die hier onder de moeilijk ste omstandigheden moesten werken. Hun arbeid werd tenslotte met succes bekroond. Het dagboek behandelt verder de hulp aan naburige in nood verkeren de gebieden, waarbij met name aan dacht wordt besteed aan Noord-Beve land. Talrijke foto's verluchten dit geschrift, dat een zakelijk, maar tevens een zeer sprekend document is geworden over een „Waterleiding-^ in de branding." Vandaag - MIDDELBURG. Electro: „In de penarie", (a.l.), 3.30 uur, „Liefde van aen Frontsol daat". (18 j.), 7 er 9.15 uur; Schouw burg: Maru-Maru", (14 J.), 8 uur; Markt: Finish Benelux-ronde, ca. 7 uur; beiaardconcert, 8.45 tot 9,15 uur; „Klein BUjdorp": dansen met Ambon, band „Soeara Maloekoe", 8 uur. Morgen Electro: Als vandaag. 3.30, 7 en 9,15 uur: Schouwburg: als vandaag, 2.30 en 8 uur; Graanbeurs: 12 uur, concert gewijde muziek, Middelburgs Mannenkoor; Gereformeerde Kerk: af scheid ds. H, Veldkamp, 5 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „In de greep van de angst" (18), 7 en 9 uur; Luxor „Twee matrozen te paard" (a.l.), 7 en 9 uur; Cosy Corner: Duo Abels—Van Eek 8—11.30 en 12—4 uur. Scheldebe- kerzwemwedstrijd plm. 2 uur start te Breskens, tussen 3 en 3.30 uur, finish badstrand Vlissingen. Morgen. Alhambra: „In de greep van de angst" (18 j.). 3, 7 en 9 uur; Luxor: „Twee matrozen te paard" alle leef tijden). 3, 7 en 9 uur; Cosy Corner: Duo Abels—Van Eek, 3—6 en 8—11.30 uur; Strandhotel: clavioline- muziek 3—6 en vanaf 7 uur. GOES. Zaterdag. Jubileumviering Ver. van Ziekenh ui sver plZ.- en Nd.-Beveland, herdenkingsrede voorzitter, Prins v. Oranje, 3 uur; receptie 45 uur, ho tel de Korenbeurs; feestavond bestu ren, bodes enz. Trins van Oranje, 7.30 uur; 3 uur officiële opening badcabi- nes Goese Sas. Vandaag. Grand: „De grote beslissin gen" (18 j.) 7 en 9 uur. Morgen. Grand: „De grote beslissin gen" (18) 3, 7 en 0 uur. KOUDEKERKE. Gymnastiekfeesten. 3 uur. GAPINCE Ringrijden om het kampioenschap van Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2