PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zit vice-premier L. P. Beria in Moskouse gevangenis? Delta-commissie adviseert tot verhoging Schouwense Dijk BILT CONFERENTIE GROTE DRIE TE WASHINGTON BEGONNEN PERSONEELSKAZERNERING GENEESKUNDIGE AFDELINGEN 196e Jaargang-No. 161 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B den Boer. Adjunct W. ae Pagter. Hoofdred.: G Ballintyn, Pl.-verv.: W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per •nm Minimum p advertentie f 3.- fng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regelsi van 1—5 regels f Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef- 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef.^lS^ernei^ N Bogerdstr C t60. lelct SOW JET MINISTER WERD AFGEZET Hij moet voor burgerlijk gerechtshof terechtstaan Grote opschudding over de gehele wereld is gewekt door de afzetting van de Sowjet-Russische minister van binnenlandse zaken tevens hoofd van de geheime politie en vice-premier Lavrenti Pavlowitch Beria. Men neemt aan, dat hy reeds enige weken geleden uit zijn ministerie werd ver wijderd, want hij werd reeds gemist op een bijeenkomst in het Bolsjoi-thea- ter op 27 Juni j.L Op pag. vier van dit blad treft de lezer een uitgebreide mededeling aan over deze afzetting en over de levensloop van Beria. Bij de berichten uit Moskou ontbrak een mededeling over een mogelijke arrestatie van Beria. Toen te Moskou daarnaar werd gevraagd, werd de veronderstelling ge opperd, dat hij momenteel gevangen 3 rechting door het hooggerechtshof. Het schijnt dat verraad niet de hoofdbeschuldiging is, die tegen Beria is ingebracht. In dat geval zou hij voor een militair college moeten terecht staan. Uit de Russische mededelingen blijkt, dat tegen Beria de volgende beschuldigingen zijn ingebracht: Kanflij n Minister Beel heeft dezer dagen zijn voorstellen tot verhoging der ambtenaarssalarissen ge publiceerd, welke voor het jaar 1953 een uitgave van 23,8 millioen aan belastinggelden zullen vergen. De rijksambtenaren zullen zich daar over wel verheugen, ook al is de ver hoging allerminst om er van achter over te vallen. Maar ook het Neder landse volk heeft reden tot voldoe ning. Zelfs meer dan één reden. In de eerste plaats immers zal de verhoging groter zijn, naarmate het salaris hoger is en voor de eerste maal wordt hier dus in de practijk recht gedaan aan de nood der mid dengroepen. In de tweede plaats wil de minis ter de mogelijkheid scheppen dat aan igenaamde topfiguren, aan welker behoud in rijksdienst gr moet worden gehecht, ltrygen, die buiten de to te waarde salarissen voorgestelde regeling vallen. Vooral dit. laatste is van be lang. Meer en meer werd het ge woonte, dat de beste krachten, die het rijk in zijn dienst had, hun ge luk elders gingen beproeven, omdat zij in de burgermaatschappij aan zienlijk meer kon verdienen. Met name buitenlandse concerns maakten er een soort van liefhebberij van de beste Nederlanders weg te kopen uit rijksdienst. Hieraan kan thans tenminste paal en perk worden gesteld, ten bate van ons gehele volk. Dat er voor de gehele ambtenaars stand verbetering komt, het is niet meer dan rechtvaardig. Want de ambtenaren lagen inderdaad lelijk achterop Onze spiksplinternieuwe kruisers De Ruyter, waarover reeds eer der boze geruchten de ronde hadden gedaan, en De Zeven Pro vinciën zullen voorlopig niet in dienst komen. Het gietwerk onder de waterlijn is ondeugdelijk. Constructiefouten Zullen zij ooit te verhelpen zijn? Zelfs als dit het geval is, blijft de erkenning, dat onze nieuwste krui sers niet deugen, een pijnlijke ge schiedenis. De Nederlandse scheeps bouw komt er mogelijk door in een kwade reuk. Wel wordt verklaard, dat het on deugdelijke materiaal afkomstig is uit buitenlandse fabrieken. Maar dat geeft geen antwoord op de vraag, waarom men deze constructiefouten zo laat heeft ontdekt, nu de schepen hun proefvaarten al achter de rug hebben. Zeer slecht is de beurt, die ons mi nisterie van marine gemaakt heeft door het laten verdwijnen van documenten, die betrekking heb ben op de zaak Fonteyn, de man, die in de dertiger jaren, na de mui terij op de Zeven Provinciën (waar aan hij part noch deel had) wegens asthma ontslagen werd, zonder ooit aan asthma te hebben geleden. Fonteyn vecht nu al twintig jaar voor zijn recht. Men heeft hem bij herhaling een querulant genoemd, een ruziezoeker. Hij werd bij herha- ling veroordeeld, omdat hij zich be ledigend had uitgelaten in woord en geschrift over degenen, die hem naar zijn mening onrecht aandeden. Laat Fonteyn een querulant zijn. Geef toe, dat hij niet altijd van de meest gracieuze middelen gebi-uik maakte. Het stemt dan toch in ie der geval tot nadenken, dat deze man twintig jaar van zijn leven be steedde om zijn recht te vinden. Als in zo'n geval documenten ver dwijnen, nadat een nieuw onderzoek gelast wordt want tevoren man keerden zij nog niet en dit gemo tiveerd wordt met de mededeling, dat men toch niet alles kan bewa ren, dan is men geneigd om al bij voorbaat aan te nemen, dat Fon teyn wel degelijk in zijn recht staat en dat zijn tegenstanders iets te verbergen hebben. Twee Nederlanders uit de Tour de Francemaar tevens een tweede étappezege: voor Nol ten ditmaal. Wat zullen er in Nederland weel een mensen in hun sas zijn! zitten in afwachting van zijn be- 1. Een huurling van buitenlandse imperialistische machten te zijn ge worden; 2. Machinaties te hebben gepleegd om de macht in handen te krijgen; 3. Gepoogd te hebben het ministerie van binnenlandse zaken over de partij en regering te doen domineren; De landbouw en de voedselvoor ziening belemmerd te hebben; 5. Het bourgois-nationalisme aange moedigd te hebben en er naar ge streefd te hebben de vriendschap der Sowjet-Russische volkeren onderling te verstoren. Opinie te Washington De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Chai'les Bohlen, die juist met vacantie in Frankrijk was zal onmid dellijk naar Washington terugkeren voor een bespreking over het ontslag van Beria. Dit is meegedeeld door het Amerikaanse departement van buiten landse zaken te Washington. Het departement zegt, dat Bohlen verscheidene dagen geleden „de ver moedelijke verwijdering van Beria" reeds meldde. Naar verwacht wqrdt, zal de gebeur tenis te Moskou Amerika stijven in zijn verzet tegen het Britse en Franse voor stel om een conferentie met Rusland te beleggen op het hoogste plan. Amerikaanse functionarissen hebben al eerder als hun mening te kennen gegeven, dat de interne wijzigingen in de Sowjet-Unie als gevolg van Stalins dood nog lang niet voltooid waren en dat het daarom raadzaam was nog wat wachten met een bespreking met de Russische leiders. Ook werpt de reorganisatie te Moskou de vraag op, of het Russische „vredes-offensieT" wel zal worden voortgezet. In Amerikaanse Congreskringen acht men de toestand thans rijp om Rus land te bewegen in te stemmen met het Oostenrijks vredesverdrag en een vereniging van Duitsland. Senator Wiley sprak van „een van de beste kansen sinds het einde van de oorlog" Commentaren De commentaren over de val van Beria lopen overigens sterk uiteen. In Bonn vindt men het een uiterst ge compliceerd geval, waarvan de gevol gen nog niet zijn te overzien. In Londen is men zwijgzaam. In Japanse kringen te Tokio ziet men in de afzetting een symptoom van ge weldige verwarring, die na de dood van Stalin is ontstaan. Men verwacht daar een verzoeningsgezinde politiek van Rusland jegens Oost-Europa en men meent, dat Rusland thans ten kos te van alles tot een bestand in Korea wil komen. Burgemeester Reuter van West-Ber- lijn sprak over „het begin van het einde". In Wenen vestigt men er de aandacht op, dat Beria onpopulair was in Rus land. Kopenhagen /erwacht. dat Malen- kow zijn gematigde politiek zal voort zetten. In Moskou Omstreeks acht uur Vrijdagochtend begonnen te Moskou zich voor de kios ken rijen te vormen van mensen, die een exemplaar van de Prawda wilden kopen. Niemand scheen echter bijzon der opgewonden of bezorgd. Radio Moskou meldt, dat het ontslag van Beria „van ganser harte wordt toegejuicht door de gehele partij en het geheele Sowjetrussische volk" Verbetering van tijdelijke aard (Van onze weerkundige medewerker). Zeeland is er de laatste da gen. wat de regenval betreft, beter af gekomen dan het Wes ten en het Noorden van ons land. waar onweersbuien, o. m. od de vliegvelden Schiphol en Eelde bij Groningen, meer dan 20 mm, regen veroorzaak ten. Ook gisteren kwamen nog weer buien voor. die o.m. in Brabant van onweer vergezeld gingen. Vandaag ziet het er naar uit. dat het weer zich zal verbeteren, maar dit zal schijn blijken te zijn. Een rug van hoge luchtdruk brengt van daag vrij zonnig weer. maar over Engeland beweegt zich 'n nieuwe depressie in de rich ting van de Noordzee. De kans op regen en toenemende wind is voor morgen dan ook groot. Als één man komen deze soldaten- va n-één-dag op van hun „krib", wan neer vroeg in de mor yen de re veille wordt geblazen. Z\j hebben er hun eerste nacht als soldaat opzitten. Zij zijn jonge negers uit Afrika, die werden opgeroepen om te dienen in de streek Bagirmi. Hun „krib bestaat uit een biezen matje en een deken. Maar ochalles went, ook het solda tenleven. 20 doden bij overstiommg in Brescia (Italië) Ten minste twintig personen zijn omgekomen door plotselinge over stromingen ten Noorden van Bres cia in Noord-Italië. Het dorpje Marone aan het Iseo- meer werd gedeeltelijk met de grond gelijk gemaakt door het overstro mingswater, dat van de Alpen in het meer stroomde. Zeven arbeiders wei-den verplet terd, doordat de fabriek, waarin zij werkten, instortte. Elf personen worden vei-mist en een persoon is ei'nstig gewond. GERECHTIGHEID EN WELVAART Dramatische ontwikkeling in Sowjet-Unie De conferentie van ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland is Vrydag om 19.45 uur Ned. tjjd in het departe ment van buitenlandse /.aken te Washington begonnen. Het publiek toonde weinig belangstelling. Slechts een handjevol mensen sloeg de aan komst van de ministers gade. Kort voor het begin van de con ferentie zei Dulles, dat de verwijde ring van de Russische vice-premier, Beria, op zwakte wijst. De ministers zoucfen van gedachten wisselen over „belangrijke kwesties zoals de bete kenis van de dramatische ontwikke ling in de Sowjet-Unie. Elke gele genheid om de vrede, de gerechtig heid en de welvaart te dienen, moest benut worden." Ook Bidault en lord Salisbury hielden een kort praatje vooraf. Toen werden de verslaggevers en fotogra fen uitgenodigd heen te gaan, opdat de eigenlijke conferentie kon begin nen. E.D.G.-verdrag in Tweede Kamer Naar het A.N.P. verneemt is met stel ligheid te verwachten, dat de Tweede Kamer niet op zomerreces zal gaan alvorens zU het wetsontwerp tot goed keuring van het Europese defensie- verdrag zal hebben behandeld. Besloten is, dat nog mondeling over leg zal plaats hebben tussen de com missie van voorbereiding en de rege ring. Dit overleg zal in de loop der volgende week gepleegd worden. Een verslag hiervan kan mischien nog op het einde dier week worden verwacht In dat geval zou wellicht de Tweede Kamer het verdrag op 21 Juli in be handeling kunnen nemen. EERSTE ADVIEZEN VERSCHENEN NEDERLANDS RODE KRUIS WENST Rode-Kruiscorps bereikte nog niet de sterkte van 15.000 personen Verschenen is het jaarverslag 1952 van het Nederlandse Rode Kruis. Daarin wordt medegedeeld, dat in 1952 bijzondere belangstelling werd be steed aan de inschakeling van het Rode Kruis in de organisatie der be scherming bevolking. Met het ministerie van binnenlandse zaken zijn de moeilijkheden besproken, verbonden aan de werving van personeel voor de geneeskundige afdelingen met permanente bezetting. Het is de bedoeling, deze eenheden in de toestand van paraatheid te kazerneren, zoals dit ook het geval is bij brandweer en militairen, aangezien men in tijd van nood een onmiddellijke paraatheid verlangt. Een verder probleem Is dat van de noodzakelijke inschakeling van verplegend personeel in genoemde eenhe den, ondanks het heersende tekort aan zusters. Er zal dan ook voortdurend een beroep moeten worden gedaan op particuliere en gepensionneerde ver pleegsters, aldus het verslag. vervoer en 20 ambulances geëxploi teerd door particuliere vervoerders. De moedermelkcentrale ontving in 1952 3705 liters en gaf 3012 liter moe dermelk uit. Het aantal in 1952 uitgevoerde hoornvlies-transplantaties bedroeg in Amsterdam 20, Leiden 48, Rotterdam 38 en Utrecht 44. De productie van de vorig jaar ge vormde beentransplantatiecfienst be droeg 492 flessen met spanen en 81 flessen met spongiosa (snippers). Van de directeur-generaal der P.T. T. is de toezegging verkregen, dat eens in de vijf jaar te beginnen in 1953) een of meer Rode Kruispostze gels zullen worden uitgegeven. Voor ae actie zijn inmiddels uitgebreide voorbereidingen getroffen. Volgens het jaarverslag heeft het Nederlandse detachement Verenigde Naties tot eind 1952 in Korea totaal De bloedtransfusiedienst in het al gemeen en de bereiding van plasma voor oorlogstijd in het bijzonder had den de aandacht. Uitbreiding van het aantal donors tot circa 2 procent der bevolking werd noodzakelijk geacht, terwijl ook de gedecentraliseerde be schikbaarstelling van plasma in den lande een punt van belang bleek. Met de regering is hierover contact opge nomen. DE AFDELINGEN. Door de oprichting van 16 nieuwe afdelingen bedroeg net aantal afde lingen op het einde van het jaar 384. Het ledental bedroeg rond 463.000. Naar de mening van de directie kan hierin echter verbetering worden ge bracht, daar men het mogelijk acht minstens 10 procent van ae bevolking als lid te winnen. In het verslagjaar bedroeg het aan tal Rode Kruis-hulpposten langs de wegen 840. De streefsterkte van 15.000 leden van het Rode Kruis-korps is blykens het verslag nog niet bereikt. De toe neming gaat evenwel geleidelijk voort. In 1952 telde het korps 227 co lonnes (in 1951 208). Het aantal hel- pers(sters) vermeerderde met 1316 tot 11.698. Het 53e rampdepot werd in het ver slagjaar ondergebracht te Maassluis. Op de eilanden Texel, Vlieland, Ter schelling, Noord-Beveland en St. Phi- lipsland zijn „dependances" der kring- magazijnen ingericht. AMBULANCES. Er waren in het verslagjaar 63 af delingen die over een of meer ambu lances beschikten. Het totaal aantal ziekenauto's der afdelingen bedroeg 73. Voorts waren er nog 23 ambulan ces die niet deelnemen aan het zieken- Kosten - 3 a 4 millioen gulden - zouden volkomen verantwoord zijn De Delta-commissie, welke zich, zoals bekend, bezighoudt met de bestu dering van de vraag of afsluiting van de zeegaten mogelijk en gewenst is, heeft thans haar eerste rapport uitgebracht aan de minister van verkeer en waterstaat. In dit rapport brengt de commissie twee interim-adviezen naar voren, welke betrekking hebben op de Schouwense Dijk en de Hol landse IJssel. De Schouwense Dijk zou verhoogd moeten worden tot 5 M. N.A.P. De commissie wyst er op, dat de problemen, waarvoor zij gesteld werd, zeer gecompliceerd te zijn. Maatregelen tot afsluiting van de zeearmen tussen de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde hebben, zo deze uit voerbaar zouden blyken, grote invloed op de levensmogelijkheden in het te besehermen gebied. Een verantwoord advies over deze maatregelen, waarbij men zich rekenschap moet geven van alle consequenties en waarbij men de mogelijkheden moet onderzoeken op hun waarde voor de gemeenschap, zal geruime tijd vorderen. Tussentijds zullen er echter reeds vragen beantwoord moeten worden, en wel op korte termijn. Werken, welke passen in Alle plannen, die in studie zijn, kimnen nu reeds voor uitvoering worden voor gedragen. Om deze reden komt de commissie nu met haar interim-adviezen voor de dag. de volgende verliezen geleden: 95 ge sneuvelden, vier vermisten en 542 ge wonden en zieken. In haar eerste advies, betreffende de verhoging van de Schouwense Dijk, zegt de Delta-commissie van oordeel te zijn, dat met spoed dient te worden overgegaan tot de verhoging en ver zwaring van de Schouwense dijk tot een deugdelijke waterkering. De over wegingen, die tot dit oordeel hebben geleid, vloeien voort uit de thans be staande toestand op het overstroom de Schouwen-Duiveland, waarbij de Schouwense dijk moet kunnen funge ren als hoofdwaterkering voor Duive- land, welke kering zeer ongunstig ten opzichte van de stormrichtmg is gele gen. Ook de toekomstige toestand speelde by de overwegingen een rol. In geval in de toekomst ae afsluiting der zeearmen tot stand komt, zal, naar het oordeel van de commissie, de Schouwense dijk als eerste slaperdijk in het stelsel van hoofdwaterkeringen moeten kunnen fungeren. Maar ook in geval een afsluiting der zeearmen achterwege zou blijven, zal de Schou wense dijk als slaperdijk dienstbaar zijn ter beperking van mogelijke over stromingen en mede als vluchtplaats voor mensen en vee. De commissie geeft een overzicht van de waterstaatkundige indeling van Schouwen-Duiveland. Zolang het stroomgat by Schelphoek nog niet ge dicht is en dus de getijbeweging in het waterschap Schouwen nog vrij spel heeft, moet de Schouwense dijk, die thans met een noodkering tot circa 3,5 m. -f- N.A.P. verhoogd wordt, de beveiliging vormen van 't totaal rond 9600 ha. metende gebied ten Oosten van de dijk. Hiervan is op dit ogen blik weliswaar nog ongeveer de helft overstroomd, doen het droogvallen van deze gronden valt mogelijk eer te verwachten dan de dichting van het stroomgat by Schelphoek. Bovendien zijn vlak achter de dijk enkele water schappen en polders gelegen met een totale oppervlakte van circa 2500 ha., die tot heden voor overstroming ge vrijwaard bleven. Tenslotte zou een doorbraak van de Schouwense djjk de grote stroomgaten bij Schelphoek en Ouwerkerk met elkaar in verbinding kunnen brengen, waardoor de herstel werkzaamheden belangrijk zouden worden vertraagd. De waterstanden in de overstroom de gebieden zijn bij de stormvloed van 1 Februari jl. niet bijzonder hoog ge- (Vervolg op pag. 2) Elf doden bij vliegramp in Noorwegen Ten Zuiden van het vliegveld Sola bij Stavanger in Noorwegen, is Vrijdag een „Dakota" van de Amerikaanse strijdkrachten in de lucht in botsing gekomen met een straaljager van het type „Thunderjet" v„n de Noorse luchtmacht. Beide toestellen stortten neer. De tien inzittenden van de „Dakota" en de piloot van de „Thunderjet" kwa men om het leven. DE VERWACHT: BIJNA OVERAL DROOG. Geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk flinke opklaringen, maar later weer meer bewolking. Bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid-West. Iets hogere tem peraturen dan gisteren. 12 Juli Zon: op Maan: op 13 Juli Zonop Maan: op ZON EN MAAN. 4.34 5.52 4.35 7.06 onder 20.57 onder 21.40 onder 20.56 onder 21.56 KORTE PREDIKATIE. THUISKOMST Is dat Naomi? Ruth 1 19c Het gebeurde één dezer dagen: het gehele dorp was in rep en roer. Eerst naderhand kwam de zekerheid: Wan nes van Leintje en Zacharias kon ieder ogenblik uit Rusland terug keren. In de oorlog was hij naar het Oostfront vertrokken; nu, na vele ja ren, stond men dan op zijn thuiskomst te wachten. Men was nieuwsgierig of Wannes veel veranderd was! De taxi stopte voor het ouderlijk huis; de vrouwen rekten de hals om maar een glimp van het gebeuren op te vangen. Je hoorde ze mompelen: ,Js dat nu Wannes? Wat ia hij oud geworden; wat ziet lit er slecht en mager uit!" Sommigen zeiden het op een toon, daarmee te kennen gevende: nu ja, het is zijn eigen schuld. Bij anderen viel toch een zeker medelijden te be speuren: „is dat nu Wannes, die vro lijke en vlotte jongen?" Wie het boek Ruth kent, weet dat het met Naomi eigenlijk niet anders gesteld was. Als een flinke, frisse vrouw was ze eens uit haar vader land vertrokken met haar man en twee zonen; dreigende hongersnood had haar op de vlucht gedreven naar het naburige land Moab. Ze zou zich zelf wel redden! Maar in de vreemde verloor ze haar man en kinderen... Als weduwe bleef ze met haar twee schoondochters achter. Maar dan ein delijk gedreven door heimwee, keert ze als beroofde vrouw naar haar va derland terug: gebogen, vergrijsd. En in haar geboortedorp vragen de men sen: ,js dat Naomi (liefelijkef" ,jNoem me maar Mara, (bitterheid), want de Almachtige heeft me veel bitterheid aangedaan." Toch vindt ze in haar oorspronkelijke woonplaats de levensblijdschap terug. Herkennen 1 ce onszelf in Naomi Misschien alles kwijtgeraakt door de watervloedgebogen onder ziekte en leed of schuld? God maakt ons vaak leeg, om 't heim wee naar het Vaderhuis in ons wak ker te roepen, opdat utj weer zou den gaan vragen naar Hem. Als gij een Naomi zijt, buig dan mo knieën voor het Kind van Bethlehem: Jezus Christus. Hij werd ar*n om ons weer ryk te maken; om ons te schenken: vergeving van zonden en het eeuwige leven, opdat ook wij, eens en voor goed .„Thuis" zouden komen. Grijpskerke J. VAN WINTERSWIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1