Onze Vroutvenpagim MM- Twee moeders schreven over haar kinderen Mobiele zuiveltentoonstelling belangwekkend voor jong en oud VAN VROUW TOT VROUW MAGGIs KIPPENBOUILLONSOEP AAAA Aanschouwelijk ..znivel-onderwiis" ORIGINELE GARNERINGEN MET FLEURIG ZIGZAG-BAND /YYYV PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JTJLI 1953 De weg van de koe tot het glas melk op onze tafel r (Van een medewerkster) Voor de meeste kinderen is het drinken van hun dagelijkse beker melk een al dan niet plezierige bezigheid, „die er nu een maal bij hoort" (net als de levertraan 's winters!) en zij beschouwen het als de nieest natuur lijke zaak, dat die beker er elke dag is. „Melk komt van de koe", zegt het jonge kind en daarmee houdt gewoonlijk zijn kennis op; het heeft geen flaipv idee, wat er voorafgegaan is, alvorens hem dat glas melk voorgezet wordt. Op de grote zuiveltentoonstelling, die in Den Haag gehouden werd, kon men daaromtrent veel te weten komen. Bovendien tracht de Stichting Onderwijstentoonstellingen, die zich ten doel stelt kleine, verplaatsbare tentoonstellingen-met-didactiselie-mogeiykheden te organiseren, die tevens voldoen aan de hoogste aesthetlsche en technische eisen, het kind op pret tige wjjze in aanraking te brengen met de levende werkelijkheid van het maatschappelijk leven, d.vv.z. met landbouw- en nijverheids-procedé's, van grondstof tot afgewerkt product. drie volle torens van 10 bij 10 meter aan de voet en 150 meter hoog! De voedingswaarde is bijzonder hoog. Aan de hanjl van grafische voorstellingen heeft men dit trachten aan te duiden. De groei van kinde ren wordt n.l. sterk beïnvloed door het drinken van melk. In 1949 wa ren lengte en gewicht van niet-melk- drlnkende kinderen op de scholen on der het gemiddelde; van wel-melk- drinkende kinderen boven het gemid delde. In 1950 was het verschil nog groter. De afdeling Kinderbescher ming van de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst te Den Haag stelde in samenwerking met het Gemeentelijk Bureau voor Sta tistiek en Voorlichting deze statis tieken op, na onderzoek van' 4000 kinderen. Eén liter volle melk bevat: 4,6 suiker (12 klontjes); 3,6% vet (1/5 pakje boter); 3,3% eiwit (5 a 7 eieren); 1,2% kalk (1% gram kalk) en bovendien de vitamines A, BI, B2, C, D en E. In melk zjjn alle voedingsstoffen in zodanige vorm aanwezig, dat ze terstond in het lichaam kunnen wor. den opgenomen. Dit geldt zbwel voor de eiwitten, vetten en koolhydraten als voor de vitamines, de kalk, de phosphaten en mineralen. De eiwit ten zijn noodzakelijk voor de groei van het jonge kind, maar ook voor de instandhouding van de volwasse ne, evenals de mineralen. Het vita- minengehalte varieert met de seizoe nen; het zal in de zomer mede door de invloed van zonlicht en vers voeder hoger zijn dan in de win ter. „Het wonder van de melk" is de titel van een tentoonstelling, die van stad naar stad en van dorp naar dorp trekt. Ruim 600 gemeenten heb ben haar aangevraagd en zij is te be zichtigen voor leerlingen van alle on derwijsinstellingen: gemeente-, neu trale-, bijzondere en particuliere-, la gere-, middelbare- en vakscholen, in klasseverband en des avonds voor ouders en belangstellenden. Deze ex posities de Slichting heeft er een zestal „lopen" in het hele land worden gefinancierd door het bedrijfs leven; op deze wijze is een ideale sa menwerking ontstaan tussen indus trie en onderwijs. Heeft u 'zich wel eens afgevraagd, hoeveel melk er dagelijks in ons land geproduceerd wordt en hoe nu eigen lijk dat ..wonder van de melk" in elkaar zit? „De melk komt van de koe!" zegt Jantje, „en die melk maakt zy van gras". Maar om de koe zover te brengen, dat zy melk geeft, is méér nodig dan melken! zy moet zodanig gevoed en verzorgd worden, dat zy kan voldoen aan de zware eisen, welke aan haar gesteld wor den, n.l. te zorgen voor een goede melkproductie en voor een gezond en sterk nageslacht. Wanneer Jantje meent, datmelk gemaakt wordt van gras", dan heeft hy daarin, wat de zomermaanden, de „weidetyd" be treft, wel enigszins gelijk. Des win-, ters krijgt de koe, behalve goed ge wonnen hooi, ook nog voederbieten, klaver, koolrapen, voeraardappelen. snprogge, „spurrie", graan- en bo nenstro, ondermelk en wei van de zuivelfabriek en eiwitryk krachtvoer, lynkoeken, enz. Een gezonde koe eet plm. 50 kilo gras, hooi en veevoer per dag en levert daarvoor plm. 13% liter melk. Nederlands 1.400.000 koeien leveren samen 15.000.000 liter melk per dag, dat is de inhoud van Is het u ook opgevallen, dat er dit seizoen veel met zlg-zag-band ge werkt wordt, ook als garnering van lane niet goedkope japonnetjes? Het is dan ook meer dan voorheen in ver- scliillende breedten en kleuren te koop. Met zorg en smaak toegepast, kan het een dóódsimpel jurkje tot een heel apart toiletje maken, waarbij vooral gelet moet worden op een at tractieve kleurcombinatie. Het band wordt dan doorgaans met dezelfde tint garen opgenaaid. Gaat het er eohter om, wat meer vrolijkheid aan een stof te geven, (b.v. één of meer randen op zo'n ge zellige rimpelrok!), dan verdient het aanbeveling, het band met slersteek- jes in andere kleuren vast te zetten. Het is veel minder werk dan een ge heel geborduurde rand en ook niet zo kostbaar als Tiroler band, maar wat effect betreft doet het er niet voor onder. Kijkt u maar naar de voorbeeldjes! De kleuren ontbreken, maar die kimt u zelf invullen. En als u daar eenmaal mee bezig bént, zal niets u weerhouden óm er nog een dozpn leuke randjes by te tekenen! Dat gaat vanzelf. Veel extra tóelichting hebben deze modelletjes niet nodig. Bij no. 2 en 3 van het tweede ryt'je is het band tus sen de puntjes door een klein steekje saamgetrokken en by het laatste ry- tje zijn steeds twee bandjes naast elkaar gelegd, maar dat had u na tuurlijk al gezien! Bewaar dit stuk je, want ook by het versieren van kussens, kleedjes, overgordyntjes e. d. kan het van pas komen. ELLA BEZEMER Eén-derde van de totale melkpro ductie in Nederland dient voor de di recte consumptie. Uit de overige twee-derden worden producten be reid. Op de reizende tentoonstelling wordt het kind op bevattelijke wijze de weg duidelijk gemaakt, die de melk aflegt van de koe tot het glas melk, dat het by zyn twaalf-uurtje krijgt. De weg van de boerderij naai de fabriek, waar de melk „gestan- daai'diseerd" wordt, d.w.z. gebracht op een vastgesteld vetgehalte; ver volgens „gepasteuriseerd", d.w.z. ver hit in een apparaat genoemd naar de uitvinder Pasteur, totdat alle even tueel voorkomende schadeiyke bacte riën zyn gedood. Wanneer de melk afgekoeld en ont- roomd is (voor de bereiding van room en boter), wordt zy in flessen gegoten, die eerst machinaal gerei nigd zyn. Desalniettemin doet het zuivelbedryf altyd weer opnieuw een beroep op de huisvrouw, om toch vooral de flessen goed om te spoe len, alvorens ze aan de melk3iyter terug te geven. Dit bespaart veel werk by de machinale reiniging. Nauwgezette betrachting van de hy giëne is immers een eerste vereiste! Dat melk als voedingsmiddel uitermate belangrijk is, blykt ook wel uit de extra melkverstrekking op de scholen. Voor kinderen komen de in het Hauser-diëet zo hoog ge prezen taptemelk en taptemelk-yog- hurt natuurlyk niet in aanmerking. De tentoonstelling „Het wonder van de melk" laat voorts op voor kin deren zeer begrypelijke en aantrek kelijke wyze de productie van kaas en boter zien. De inaquette op de tentoonstelling Het wonder van de melkwaarover ioff elders op deze pagina schrijvenis niet bedoeld als kijkspel, maar als aan schouwelijke les voor de kinderen. 0 Canada beleeft momenteel een tijdperk van bijzondere welvaart. De vraag r allerlei producten, ook naar kleding, is veel hoger dan in 1952. Vooral de ver koop van dameskleding is gestegen; meer dan die van herenkleding. i^WWWWWWWVSA Vindt u het heel erg, als ik al die brieven met vragen, opmer kingen en commentaren eens even laat rusten Want eerlijk heidshalve was er weer zo'n brief aan de beurtuw belang stelling voor deze kolom ver dient op zijn minst de xvaarde- ring van een weerwoord. Maar het is zulk mooi weer; de lindebomen voor mijn raam zijn ernstig van plan te gaan bloeien en in mijn gezichtsveld schuiven alle bonte kleuren van zomers gekleed vrouw volk voorbij. En dat doet mij zo onweerstaanbaar denken aan dat meisje in dat rode jasje dat m^jn hele dag goed maakte. U neemt mij wél niet kwalijk, dat ik aan hddr de kolom wijd, die eigenlijk voor een van uw brieven bestemd was? Ik mocht haar anders eens ver geten; de impressie was maar zo vluchtig. U moet weten: ik ben er on langs voor een dagje tussen uit gevlogen. Een haastig bezoek aan de stad mijner jeugd, om e§# reden die u niet interesse ren zal. Zeven uur in de treitn heen en weerom en 'n voor avond van haastig improvise ren, dit in orde maken en dddr- in voorzien u weet hoe dat gaat als de vrouw des huizes hals over bol man en kroost en huis in de steek laat. Nu vond ik het niet meer dan billijk dat er tegenover die hete stoffige treinreis en de over uren van al die huishoudelijke noodvoorzieningen ook wel enig profijt voor uw toegewijde kolomschrijfster mocht staan. En ik besloot dit profijt te ge nieten in de vorm van een cri- tische beschouwing mijner me devrouwen. O, begrijpt u mij goed: een critiek die uit het hart kwam en louter haar bestwil op het oog had. U moet namelijk weten dat mij de laatste tijd steeds in krant en tijdschrift de verzuchting onder ogen is gekomen: Wat jammer dat de Nederlandse vrouw zich zo slecht weet te kleden. Zij heeft een behoorlijk figuur, een fris se tint, zij is netjes en doet eerlijk haar best en toch het resultaat bevredigt niet. Want zij heeft geen stijl... Is dat zo? dacht ik. Lijdt de doorsnee medevrouw werkelijk aan een soort stijlloosheid, wéét zij niet wat zij aan moet trekken en hoe zij het dragen ■moet Daar zullen wij dan eens op letten. Op een reis van uren krijg je vrouwen in over vloed voor ogen; elk perrcm is een onopzettelijke mode-show. En de zomer is het uitgezoch te seizoen voor observatie, want dan heeft iedere vrouw in elk geval haar uiterlijk; de belich ting en Se kleuren mee Dies sperde ik bij alle prop volle perrons, achter mijn trein- raam gezeten, de critische ogen zo wijd open alsof ik een proeve van bekwaamheid ging afleggen ajs etaleuse bij een zaak in dames-confectie of ar- rangeuse van een mode-shoto voor hxiisvrouxoext. Gewaardeerde lezeressen, op gevaar af uw heftige protesten te ontketenen: die zuchtende dames in kranten en weekbla den hebben schoon gelijk. Het gebrek aan stijl bij vrouwelijk Nederland is wezenlijk ontmoe digend, en bij het vijfde perron heeft de toeschouxoster xieiging om te kermen: Lieve kinders, oud en jong, wéten jullie eigen lijk wat je aan bebt Daar waxidelt bijvoorbeeld een lieve oma in keurig zwart voorbij. Ik vraag mij af waar om oma's ook aan de zijde van haar opa's, altijd in rouxv moe- ten verschijnen, en zich xiooit eens aan een lila, een pastel blauw of een grijs completje wagen, maar alia wanneer het beslist zxvart moet zijn met hoogstens een gekleurd sjaal tje: als oma er maar gélukkig mee is. Maar waarom completeert zjj die symphonie ixi zxvart aan met bruine kousen en schoe nen Grijze of zwarte zijn toch xiiet duurder en het effect zou zo veel stijlvoller zijxi. Waarom draagt die zeer mollige me vrouw van middelbare jaren eexi geruit los jasje (ik vertik het om met dl die amerikanis men als topperons goede Nederlaxids te bederven) dat haar het silhoxiet van een brom tol geeft en die ruit dan nog tot overmant va/n horreur op een fél gebloemde rok? Eéxi van beide had toch zeker effen moeten zijn; de ruitexi drie ma ten kleiner of die bloemen hoogstens vaxi madeliefjes for maat. Exi toen dat meisje. Dat hupse frisse meisje in een gewoon rechttoe techtaan korenblauw katoexien jurkje met witte ringetjes. Exi op dat jurkje hèt jasje; niet de laatste kreet uit New York of Parijs, xoijd exi klokkexid en dui zendmaal nageaapt. Maar haar eigen jasje: to rn. aatrood, glad aansluitexid, met een plezierige strakke cou pe die haar fig mirt je alle eer aandeed. Ze had een smal rood lintje om de krullen in haar hals gebonden, haar axiélle voe ten in rode pumps xnet een slee hakje gestoken en haar lippen héél eventjes aaxigezet in pre cies de goede tint. O, dat meisje, die kleine ar tiste met haar feillloos kleur gevoel. Kijkt u haar vooral goed aaxi als xi haar tegenkomt want zó hoort het. SASKIA. Advertentie Haantje de Voorstel 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelli! Getrokken van jonge kippen volgens een - I speciaal Zwitsers recept. Héél even TT O Ct kruid èn in 3 minuten klaart Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijnl 9 De fabrikanten van vlaggedoek in En geland hebben, zoals te verwachten viel, dit kroningsjaar goede zaken gedaan. Uit statistieken is gebleken, dat tussen Sep tember 1952 en April 1953 niet minder dan 2.137.000 vierkante meter vlaggedoek werd gemaakt, hetgeen ruim 930.000 vierkante meter meer is dan in het jaar daarvoorl /)\/N/(VxV /vyV/\y*\ <2>0<SX*> WW B(jna gelijktydlg verschenen, resp. by de uitgeveryen Leopold en Gott- mer, twee boeken, inhoudende het authentieke relaas van een moeder over haar kinderen. „Ware verhalen", beiden met een tragische inslag; het ene geschreven door een Zwitserse moeder, het andere door een Ameri kaanse moeder. De Zwitserse is Madeleine Joye en zij beschrijft in het boek „Het was mijn kind niet" de wellicht meest schokkende episode uit haar leven; een historie, die enkele jaren terug de Zwitserse gemoederen in heftige beroering heeft gebracht. Madeleine Joye- schonk namelijk in 1941 het le ven aan twee zoons, die naderhand in karakter en uiteriyk opvallend sterk van elkaar bleken te verschil len. Zes jaar later kwamen de broer tjes op de lagere school in aanraking met een iongen, die het evenbeeld was van één hunner, en bovendien op dezelfde dag en in dézelfde kliniek geboren bleek te zijn. De verontruste ouders lieten uitgebreide medische proeven nemen, waaruit tenslotte bleek, dat indertyd in de kliniek twee der babies vlak na hun geboorte per abuis verwisseld waren. De rechter- lyke macht gelastte uitwisseling der kinderenWat er omging in de beide moeders, èn in de kinderen, die plotseling van ouders moesten verwisselen, laat zich licht begrypen. Madeleine Joye heeft in dit boek haar ervaringen op boeiende wyze verteld. Haar relaas is ontroerend, doch nergens sentimenteel, en zy toont een zuivere kyk op de psycho logie van de kinderziel. Een boek, het lezen ten volle waard, mede door de uitstekende vertaling van mevr. E. Veegens-Latorf. Uitgave: H. P. Leopold N.V., Den Haag. „Karen" In het boek „Karen", dat in Ame rika en Engeland grote opgang maakt, wordt het probleem behan deld van de z.g. .spastische patiën ten"; mensen, die tengevolge van een hersenbeschadiging geheel of gedeel telijk verlamd zyn en dientengevolge buiten de maatschappij komen te staan, ondanks het feit dat zy in ve le gevallen geestelyk normaal zijn. Een Amerikaanse moeder, Marie Kil- lilea, beschryft-in dit boek de groei en ontwikkeling van haar spastisch dochtertje, wier toestand reeds door 23 doktoren als „hopeloos" was ge kwalificeerd. Desondanks bleven dé ouders zoeken totdat zij een specia list vonden, die hét kind een goede kans op verbetering van haar- toe stand gaf. Het boek is het waarlijk Als het regent in Parijs De regenmantel is voor de Holland se vrouw een onontbeerlijk gardero bestuk, en bij aankoop van zo'n stuk letten we dan ook dikwijls meer op doelmatigheid en waterdichtheid, dan op de elegance van het model De Parisienne echter zou geen Pa- risienne zijn, wanneer ze aan het uiterlijk van haar regenkleding min der eisen stelde dan aan de rest van haar garderobe. De Paryse ontwer pers weten dat en besteden dan ook de grootste aandacht aan hun crea ties op dit gebied. Hun collecties van regenkleding bevatten evengoed ju weeltjes van kleur, lijn en stofver- werking als bijvoorbeeld hun afdelin gen middag- of avondtoiletten! De re genmantels zijn ook lang niet alle maal gemaakt naar het klassieke model; nee, men ziet in Parys ook're genjassen in driekwart- of toppermor del. Pierre Balmain bijv. experimen teerde met witte nylon en vervaar digde hieruit een sportieve driekwart mantel met een knoopsluiting tot in de zoom; Serge Kogan ontwierp een regenjas in toppermodel met een sierlyke, zeer wijde vleermuismouw. Nina Ricci die het meestal in de su per-vrouwelijke, vloeiende lijnen zoekt, vervaardigde van grijze water dichte zijde'een wyde klokende man tel, waarvan het bovenstuk overgaat in de mouwen. De „Hollandse Paryzenaar" Char les Montaigne heeft schynbaar aan het Nederlandse klimaat gedacht bij het ontwerpen van een tailleur met bypassende wyde regenmantel, beiden van gabardine; want dit fraaie en semble zou voor de Hollandse vrouw een ideaal bezit zyn (Advertentie) Aandacht voor de ceintuur De mode-ontwerpers gaan weer aandacht besteden aan de ceintuur, die meer en meer als garnering wordt gezien. Smalle modellen vinden tot nu toe meer ingang dan brede; een smal model is vooral aardig wanneer de betreffende japon een gekleed ef fect heeft. De bredere ceintuurs kun nen beter gereserveerd worden voor sportieve creaties. Exemplaren van lak en plastic zyn de laatste jaren schering en inslag geworden. In het fijnere genre komen ook modellen van leder en gevlochten touw naar voren, doch ook alle in smalle uit voering. Woltentoonstelling in Tilburgs museum Op 17 Juli a.s. zal in het Natuur historisch museum te Tilburg een woltentoonstelling geopend worden. De expositie, genaamd „De weg van de wol", wordt ingericht door het In ternationaal Wol-secretariaat en zal ruim een maand duren. De tentoon stelling geeft een beeld van de wol productie m de verschillende landen en de wolverwerking, zoals deze hier te lande geschiedt. Foto's, modellen en statistieken completeren de ten toonstelling. Ook wordt de kleuren film ,,De weg van de wol", door het Internationaal Wol-secretariaat in Nederland opgenomen, gedraaid. indruk makend verhaal van twee ouders, die ondanks grote financiële moeilykheden jarenlang vochten om hun dochtertje tot een volwaardig mens te maken; die elke dag uren en uren besteedden aan het toepas sen van de voorgeschreven genees- wyze en die, gesteund door een on wrikbaar geloof, tenslotte resultaten bereikten. De schrijfster geeft te vens een indruk van het werk van de U.C.P.A., de Amerikaanse organi satie die zich het lot van spastische kinderen aantrekt en in Nederland 'n zusterorganisatie heeft in de „Bond van ouders van spastische kinderen'.' Een bijzonder boek. niet alleen vanwege het onderwerp, maar ook door de grote levensblijheid die on danks het beklemmende onderwerp uit elk hoofdstuk straalt. Het ver dient in Nederland dezelfde belang stelling, die het in Amerika en En geland kreeg! Uitgave: J. H. Gottmer, Haarlem.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6