Herverkavelingswet voor de Zeeuwse watersnoodgebieden TOCH IS 'T ZO! GROOTHANDEL WIL MINDER BELASTING BETALEN VELSER-AFFAIRE OPNIEUW VOOR HET VOETLICHT NEDERLANDSE CONCURRENTIE OP BELGISCHE MARKT VRIJDAG 10 JULI 1953 PROV IN Cl ALE ZEEUWSE COURANT 3 TWEEDE KAMER AANVAARDDE Krijgen emigranten voor grondverkoop vreemde valuta? De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag langdurig beraadslaagd over de eigen werkwijze en vastgesteld dat er wel vaste Kamercommissies voor elk departement mogen komen, maar dat deze commissies behalve bij de begrotingsontwerpen slechts ingeschakeld zullen worden in bijzondere ge vallen. De vaste departementscommissïes krijgen dus geen monopolieposi tie. Ook werd wat de afdelingen van de Kamer betreft, vastgesteld, dat er een centrale afdeling is bestaande uit de voorzitter en vijf leden, die hij aanwijst uit verschillende politieke groepen. In de avond-vergadering kwam het voor Zeeland zo belangrijke wetsont werp herverkaveling watersnoodgebieden aan de orde, waarin wordt voor gesteld de herverkavelingswet Walcheren van toepassing te verklaren voor watersnoodgebieden van Zeeland. De heer Den Hertog (V.V.D.) drong er op aan precies te omschrijven op welke gebieden de wet van toepassing zal zijn. Spr. informeerde naar de vertegen woordiging van de landarbeiders in de herverkavelingscommissie en de agrarische commissies. De heer Biewenga (A.R. drong aan op spoed en vroeg hoeveel tijd de her verkaveling zal vergen. De heer Engelbertink (K.V.P.) juichte het toe, dat voor Zeeland werk verricht zal worden, maar vreesde, dat de getroffenen zich nog vele jaren slachtoffer zullen gevoelen. Hij had de indruk, dat men teveel denkt aan be drijven en te weinig aan de mensen. Spr. had overigens wel bedenkin gen tegen toepassing van de herver kavelingswet Walcheren. Emigratie Spr. drong er op aan, dat zij, die willen emigreren en hun gronden- wil len verkopen aan de stichting „Be heer Landbouwgronden" de prijs be- Nieuwe Finse regering President Juho Paasikivi van Fin land heeft Donderdag een nieuwe coalitieregering goedgekeurd, be staande uit zes agrariërs, drie leden van de Zweedse volksparty en vier partijloze ministers. Dit minderheidskabinet, dat Don derdagochtend door de agrarische leider dr. Urho Kekkonen werd ge vormd, vervangt de coalitieregering van agrariërs en socialisten, welke op 27 Juni zyn aftreden bekend maakte. De socialisten zijn in de op positie gegaan. Zij willen nieuwe ver kiezingen. VWVWSAA/WW 595 Het opgenomen zijn in een grote mensenmenigte heeft weinig aan trekkelijks, doöh voor vandaag wilt u zich deze verschrikking althans in gedachten misschien wél ge troosten. U moet zich dan voorstél len, dat een enorme mensenmassa rustig en zwijgzaam staat te wach ten en dat u zich in de achterste rijen bevindt. Nu stort een troep opgescho ten vlegels zich achter in de ruggen van de wachtenden, hetzij omdat de jongelui doorgang verlangen, hetzij om een relletje te veroorzaken. Hun motieven kunnen we gevoegelijk ach terwege laten, maar het gevolg van hum optreden is toch dat de achterste rijen enigszins in beweging komen en op en neer deinen. U staat geklemd tussen uw buurlui en bent dies niet in de gelegenheid dit onhebbelijk ge drag krachtdadig af te straffen, maar verderop staat een poteling die daar wèl de moed toe heeft en een paar fikse klappen uitdeelt in de rich ting van de rustverstoorders. Daar bij raakt hf ook verschillende on schuldige omstanders, die daar ieder weer op eigen manier op reageren en het gevolg is dat er in de menigte in derdaad grote deining ontstaat, die zich steeds verder voortplant. Kort om, na verloop van tijd is het één du wende, botsende en slaande massa. Nu wordt het voor ons tijd dit on genoeglijke toneel te verlaten. Met een metalen pook, die we in het vuur steken, gaat het eigenlijk op precies dezelfde wijze. De hitte van het vuur vergroot de beweging xoaar- aan de metaalmoleculen en -atomen i» de pook onderhevig zijn, en kan dus vergeleken worden met de stoten die de straatvlegels op de achterste rijen van de mensenmenigte uitoefen den. Maar de metalen pook wemelt ook van électronen die los aan de buitenste electronenscliïl van hei atoom gebonden zijn, door de hitte een snellere beweging krijgen, waar door zij zich gemakkelijk va» de atoom-binding kunnen bevrijden en zich naar hartelust van het ene atoom naar het andere kunnen be wegen. Deze vrije électronen nemen dus deel aan de warmtebeweging waardoor een snelle verbreiding van de warmte plaats vindt. De hitte wordt dus naar het koude einde van de pook getransporteerd door diffusie van electronen. Vandaar dat stoffen, waarvan de atomen losse electronen- verbindingen hebben, de warmte be ter geleiden dan stoffen, waarbij dit niet het geval is, zoals bijv. glas of steen. In het algemeen zullen de vrjje electronen moeilijk uit het metalen lichaam kunnen ontsnappen, want dit wordt hun door de buitenste laag be let. Wanneer de hitte echter bijzonder groot is, krijgen sommige electronen een zo grote bewegingsenergie, dat zij de oppervlakte-krachten kunnen overwinnen en in de ruimte ontsnap pen, xcélk verschijnsel in de electro- nenbuis wordt toegepast. En nu iets anders. U weet dat blad groente vaak gegeten xcordt, „we- gens het hoge gehalte aan ijzer". Maar in werkelijkheid bevat de blad groente heel weinig ijzer! taald krijgen in de valuta van het land, waarheen mep wil emigreren. Ook wenste hij voorzichtigheid bij bedrijfssanering. De heer De Ruiter (C.H.) zou er de voorkeur aan geven als er voor ieder gebied afzonderlijk een agrarische commissie zou komen. De heer Haken (C.P.N.) wilde we ten wat er zou gebeuren met de gronden van de fruittelers en de gron den van hen, die niet als landbouwer staan ingeschreven. De heer Van Dis (S.G.P.) drong er op aan in de herverkavelingscommis sie meer agrarische deskundigen op te nemen, dan op Walcheren is ge beurd. Minister antwoordt Minister Mansholt verklaarde, dat de dwangartikelen in de wet niet kunnen worden gemist, al zijn ze bij de Herverkaveling Walcheren niet toegepast. Over de proefstemmingen, welke grondgebruikers in Waarde hebben gehouden, zeide hij dat deze niet wa ren voorbereid en velen wisten niet waarom het ging. Er is geen voorlich ting geweest en daarom moet niet te veel waarde aan die stemmingen wor den gehecht. Waterschap en gemeentebestuur van Waarde achten hei-verkaveling wel gewenst. De bedoeling is, dat er voor ieder gebied een herverkavelingscommissie komt en dat er voor ieder herverka- velingsgebied een agrarische commis sie wordt ingesteld. De ministèr wijzigde zijn ontwerp in deze zin, dat een of meer agrari sche subcommissies van een hervërka- lingscommissie kunnen worden inge steld, waarin ook leden buiten de her verkavelingscommissie kunnen wor den benoemd. Voorts bracht hij een wijziging in zijn ontwerp aan, waar door ook enige percelen van Kruinin- gen in de werking van de wet worden betrokken. De tijd Wat betreft de tijd, die de herver kaveling zal vergen zeide de minis ter, dat het werk in 5 6 jaren ge reed kan zijn. Met de aandrang tot spoed was hij het eens. Ook was hij het eens met de opmerking, dat men allereerst te ma ken heeft met mensen en daarna met de bedrijven. Met de menselijke fac toren wordt z.i. dan ook voldoende rekening gehouden. Het ligt in de bedoeling de stich ting „Beheer Landbouwgronden" in te schakelen Het lykt hem echter I niet mogelijk deze stichting in te schakelen bij de verpachtingen. Met voorzichtigheid moet gestreefd worden naar vergroting van te kleine bedrijven. Ze zal echter niet worden opgedrongen aan hen. die er geen prijs op stellen. De koopsom De minister verklaarde niet afwH. zend te staan tegenover de gedachte om de koopsom van grond van hen, die emigreren te doen betalen in de valuta van het land waarheen zij gaan. Overleg ten deze is gaande met de departementen van sociale zaken en van financiën. Met betrekking tot de vraag om ook landarbeiders in de commissies op te nemen zeide de minister zich te willen bepalen tot de organisaties, aan welke voordrachten voor benoe ming door hem worden gevraagd. Nadat gerepliceerd was merkte de voorzitter, de heer Schilthuis nog op, dat de minister meer wijzigingen heeft aangebracht dan hij heeft me degedeeld. Zo zullen uit de titel van de wet vervallen de woorden „Zuid- Holland" en „Noord-Brabant". Het wetsontwerp werd z.h.s aan genomen. VOORGESTELDE HERZIENING ONVOLDOENDE 4 dividend moet belastingvrij zijn Het verbond van de Nederlandse Groothandel heeft zich in een adres gewend tot de uit de Tweede Kamer gevormde commissie van voorbereiding met betrekking tot het wetsontwerp fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn. In dit adres wordt betoogd, dat de voorgestelde belastingherziening niet beantwoordt aan de gewekte verwachtingen. Het verbond pleit er voor, de in het ontwerp vervatte voor zieningen in overeenstemming te brengen met de door de groothandel on ontbeerlijk geachte maatregelen. De verlichting van de belasting druk, welke uit de voorgestelde wijzi gingen zal voortvloeien, kan volgens het verbond niet anders dan onvol doende worden genoemd. In de eerste plaats wordt het van zeer grote betekenis geacht dat een redelijk primair dividend, als hoeda nig een percentage van 4 wordt ge noemd, voor het totale, in de onderneming werkzame risicodragend vermogen in mindering dient te mo gen worden gebracht bij de bereke ning van de belastbare winst. Het aantrekken van risicodragend kapi taal zal hierdoor worden vergemak kelijkt. Van niet minder groot belang wordt grip. Door de fiscus wordt veelal een aanzienlijk groter bedrag als winst aangemerkt dan in feite volgens normale bedrijfseconomische opvat tingen winst is. Dit leidt' tot het zo schadelijke belasten van schijnwin sten. Voorts dringt het verbond ten sterkste aan op volledige teruggaaf van de op een geëxporteerd goed drukkende omzetbelasting (de invoer- belasting daaronder begrepen) en vereveningsheffing, drukkend op de bij de vervaardiging yanjretgoei bezigde bedrijfsmiddelen, grond- en hulpstoffen en de hierbij bewezen •diensten. Ook de administratiekosten, verbonden aan de omzetbelasting en Mr. ENGELS CONTRA „TELEGRAAF" Opzienbarende bevindingen van onderzoek-commissie In een kort geding tussen mr, P. J. Engels, plaatsvervangend kanton rechter te Haarlem, en het dagblad ,De Telegraaf' zijn Donderdag in de presidentskamer der Amsterdamse Arrondissementsrechtbank wederom enkele feiten opgerakeld uit de wel haast berucht geworden „Veiser- affaire". Mr. Engels achtte bepaalde publi caties in „De Telegraaf" over deze af faire van beledigende strekking. Er zou de indruk gewekt zijn, dat hij zich aan ernstige misdrijven had schuldig gemaakt. Voor „De Telegraaf" bestreed mr. Th. A. J. M. van Dal, dat in de ge wraakte artikelen iets beledigends zou zijn voorgekomen en voorts ci teerde hij enige fragmenten uit een rapport van wat hij noemde een hoog staande en integere commissie, die een officieel en uitvoerig onderzoek in de Velser-affaire had ingesteld en tot opzienbare bevindingen was ge komen. Een groot aantal feiten, waarin eiser een belangrijke rol had ge speeld. worden daarin behandeld, zo als aanhouding van studenten in de bezettingstijd, aanhouding van een Joods meisje en een politie-agent, bij wie dit meisje was ondergedoken, eigenmachtige beschikking over bij een strafonderzoek in beslag geno men gelden en een cassette met ta felzilver, aannemen voor de illegali teit van 330.000 van een collabora teur, gepaard aan het aannemen van een weelderige levenswijze, hetgeen de commissie te denken gaf; verschillen de opdrachten tot het doodschieten van personen, die gevaarlijk heetten te zijn voor de illegaliteit in 1944, ten gevolge waarvan verscheidene waren gedood of gewond, kopen vEfn een auto tegen zeer lage prijs na de be vrijding, om deze vervolgens duur te verhuren aan de P.O.D., waarvan mr. Engels hoofd was. Een gedeelte dezer feiten had eiser voor de commissie erkend, van ande re had hij een lezing gegeven, die de H. Pétillon. commissie allerminst bevredigde. Het oordeel der commissie luidde, dat een aantal handelingen zeer af keurenswaardig waren en een vreem de indruk maakten. Tot een strafvervolging had de commissie echter niet geadviseerd. Plicht van de pers Overtuigd van de waarheid der ge stélde feiten, aldus pleiter, beroept gedaagde zich er op te hebben gehan deld in het algemeen belang. Bij wat „de Telegraaf voelde als haar plicht tot critiek had zij zich, hangende het gerechtelijk onderzoek in de Velser- affaire, zes en twintig maanden lang gematigd. Maar het schijnt mij, aldus pleiter, een plicht van de pers toe, dat zij spreekt als er tussen de gege vens en de resultaten van een gerech telijk onderzoek een al te grote dis congruentie blijkt te bestaan. De paar korte, sarcastische opmerkingen, waartoe „de Telegraaf' zich had be perkt, achtte spr. in het algemeen be lang. In zijn repliek verklaarde mr. Pot voor eiser, dat deze een protestactie in 1951 had uitgesteld omdat hem was aangeraden op een volledig on derzoek in de Velser-affaire te wach ten. Afgezien daarvan was pleiter van mening, dat het geen zin nad kwes ties op te rakelen, die door een des kundige commissie niet strafwaardig waren bevonden. Pleiter achtte toe spelingen op duistere machten, op het zoekraken van stukken, op veine, een ondermijning van de positie van zijn cliënt als advocaat. Wat de persvrij heid betreft, eiser had zich alleen ge keerd tegen wat hjj achtte onware en beledigende publicaties. De president zal de 15de Juli uit spraak doen. Perzië gewaarschuwd heeft President Eisenhower Iraanse premier Mossadeq brief laten weten, dat de Verenigde Staten Iran geen economische bij stand meer zullen verlenen, zolan® het oliegeschil met Engeland niet definitief is opgelost. Dit is de eerste maal, dat Eisenhower zich als pre sident direct met het oliegeschil be moeit. door het verbond geacht, dat by de de vereveningsheffing, dienén te wor- belastingheffing onderscheid wordt den terug" gemaakt tussen het in de onderne ming blijvende deel der winst en het aan de onderneming onttrokken deel der winst. Eerstbedoelde deel der winst dient hetzy belangrijk lager te worden belast dan het aan de onder neming onttrokken deel der winst, hetzij ten dele onbelast te blijven. Voorts leven bij de handel ernstige bezwaren tegen het fiscale winstbe- Voor de transitohandel wil het ver bond een aftrek van 10 der devie- zenwinst. Tenslotte betreurt het verbond dat het onderhavige wetsontwerp niet is aangegrepen om de door het bedrijfs leven by herhaling naar voren ge brachte onrechtvaardigheden uit de fiscale wetgeving te verwijderen. Een steen des aanstoots voor het bedryfs- leven is het feit, dat het commissaris- loon niet aftrekbaar is voor de ven nootschapsbelasting, terwijl boven dien terzake van het commissarisloon ook nog commissarisbelasting ver schuldigd is. Mr. Da Costa Gomez in Nederland Donderdagnacht is met het vlieg tuig uit Curasao op Schiphol aange komen de voorzitter van de rege ringsraad der Nederlandse Antillen, mr. dr. M. F. da Costa Gomez. De heer Da Costa Gomez zal met de au toriteiten hier te lande besprekingen voeren over enige zaken, de Neder landse Antillen betreffende, waarover in de loop van de tijd mondeling over leg wenselijk is gebleken. Naar wij vernamen, ligt het in zijn bedoeling, in Nederland bespoediging te verkrijgen van de gang van zaken met betrekking tot de voortzetting der rondetafel-conferentie Neder landSurinameNederlandse Antil len en zal de heer Da Costa Gomez ook het jongste Nederlandse voorstel in verband met die voortzetting ter sprake brengen. Slechts het leven hebben deze Koreaanse vluchtelingen uit de oor- logshél weten te redden; met een on gewisse toekomst vluchtten zij naar het veilige Zuiden, doch in de over bevolkte steden is geen xvoonrxiimte meer beschikbaar Het gevolg is, dat vélen van hen, evenals deze fa milie in Poesan, niet eens tijdens het slapen een dak boven het hoofd hebben Stukken in zaak-Fonteijn vernietigd Vragen van Tweede Kamerlid Het Tweede Kamerlid, de heer Vermeer, heeft aan de minister van marine schriftelijk enkele vragen ge steld over de zaak-Fonteijn. Onder meer vraagt de heer Vermeer of het juist is dat het departement van ma rine in' 1949 en in 1950 aan de offi cier van justitie te Amsterdam be richt heeft, dat het dossier van de sergeant-konstabel A. Fonteijn niet kon worden aangevuld omdat een groot deel van de stukken door oor logshandelingen verloren gegaan zou zijn. De Centrale Raad van Beroep zou deze stukken evenwel in de loop van het jaar .1951 of 1952 aan het ministerie van marine hebben gezon den. Voorts vraagt de heer Vermeer of het juist is, dat deze stukken ten departemente zijn vernietigd, omdat zij meer dan vijftien jaar oud waren en op welke wijze de minister in dit geval denkt te voorkomen, dat uit dit feit voor de heer Fonteijn na delige gevolgen voortvloeien. Ook vraagt de heer Vermeer hoe het mogelijk is, dat stukken, welke aanvankelijk als vermist werden op gegeven, later werden vernietigd, terwijl de zaak, waarop deze stukken betrekking hadden nog aanhangig was. Henri Arends assistent dirigent Concertgebouw orkest Met ingang van 1 September is de heer Joseph Henricus Arends be noemd tot assistent-dirigent van het Concertgebouworkest en tot repeti tor van het Toonkunstkoor afdeling Amsterdam. De heer Arends is op 8 Mei 1921 te Maastricht geboren. Hij genoot daar zijn muzikale opleiding aan de muziekschool en het muzieklyceum en behaalde de einddiploma's A en B zomede de staatsexamens L. O. en M. O. (hoofdvak viool). Instrumen tatie studeerde de heer Arends bij Gerard Boedijn, contrapunt by Jean Franssen, koortechniek bij Hans Cleuver, orkestdirectie aan de zomer- academie van het Mozarteum te Salzburg en te Siena aan de Acca- demia Musicale Chighiana. Zes jaren lang heeft hij deel uitgemaakt van de eerste violen in "het Maastrichts Stedelijk orkest. In 1947 richtte hij de Roermondse Volksmuziekschool op. Als dirigent verscheen hij voor de Maastrichtse en Utrechtse stedelijke orkesten, voor de Groningse orkestvereniging, het radio-omroeporkest en het radio- philharmonisch orkest. BENELUX-BESPREK1NGEN Formule gevonden Over de Beneluxbesprekingen, die Woensdag te Luxemburg werden ge houden, bewaart men aan Belgische zowel als aan Nederlandse zijde het diepste stilzwygen. Men mag echter aannemen, dat de onderhandelingen voor een belangrijk deel gewijd waren aan het verkleinen van al te grote tegenstellingen in be paalde standpunten der Nederlandse en Belgische regeringen teneinde een algemene bespreking op 24 Juli a.s. mogelijk te maken. De Belgische pers beperkt zich tot het publiceren van het korte Luxem burgse communiqué, met uitzonde ring van „Het Laatste Nieuws". Dit blad zegt de indruk te hebben, dat de besprekingen nog al vlot verliepen. De Nederlanders, aldus dit blad, wa ren verschenen met een formule, die tegenover een Belgisch voorstel werd geplaatst. De bespreking was geani meerd, maar men had niettemin goe de hoop op een overeenkomst, die zal leiden tot het ontwerpen van een al gemene maatregel, welke de Belgi sche regering in staat zal stellen de door Nederlandse concurrentie be dreigde bedrijfstakken te beschermen. Aten had de indruk, zo zegt „Het Laatste Nieuws", dat de beginselen waarover de ministers het volgens het officiële communiqué eens waren geworden, in beperkte mate tege moetkomen aan het Belgische ver langen tot bescherming van bedrijfs takken, die tengevolge van het lagere Nederlandse loonpeil de concurrentie met sommige producten niet kunnen volhouden. De verdere uitwerking der beginselen, met het oog op de bijeen komst van 24 Juli, zal door ambtena ren geschieden. „Het Laatste Nieuws" weet ook te vertellen, dat de ministers nog ge sprekken hebben gevoerd over de m ternationale toestand en over de pcli tiek, in dit verband door de Benelux landen te volgen. Het Wereldgebeuren Klein Bermuda Vandaag begint in Washington de „kleine Bermuda-conferentie" over Rusland. Georges Bidault. de Franse minis ter van buitenlandse zaken, trok er heen met zijn echtgenote, met een grote groep Franse deskundigen cn met een zak vol Franse wensen. Engeland wordt er vertegenwoor digd door een tijdelijk minister van buitenlandse zaken, die het stand punt van Churchill moet verdedigen. Churchill heeft de wereld niet in het ongewisse gelaten over de poli tiek. die hy' jegens Moskou gepast en wenselijk acht. Hij heeft een eigen vi sie. die afwijkt van de kijk. welke Eisenhower op Rusland heeft. Ook over Eisenhowers politiek is de wereld niet in het onzekere. Het verschil tussen de Amerikaanse en de Engelse politiek werd kort gele den door een Engels parlementslid duidelijk aangegeven. Dat parle mentslid had namelijk ontdekt, dat de Britse radio naar de Oost-Duitse zóne en naar de Russen zulke bood schappen uitzond als „wij willen in vrede leven", en „wij willen allemaal nette mensen zijn". De Amerikanen daarentegen zon den klaroenstoten uit in de trant van „Houdt moed mensen, de Amerika nen komen". Dit dan wat de Engelse en Ame rikaanse politiek betreft. Over de Franse politiek jegens Rusland hangt een dikke nevel. De wereld weet niet precies waar zij met minister-president La- niel en zijn minister van buitenland se zaken. Georges Bidault, aan toe is. Het Franse parlement is in meer derheid ongetwijfeld geporteerd voor besprekingen met Rusland, maar Georges Bidault staat daar aarzelend tegenover. Hij heeft kort geleden nog geëist, dat de Russen eerst de Oos tenrijkse kwestie moesten regelen „als bewijs van goede wil". Pas daar na zou de tijd komen om te praten met Rusland. Dan is er voor de Fransen nog de moeilijke kwestie of met Rusland gepraat moet worden vóórdat West- Duitsland via het E.V.G.-verdrag gaat herbewapenen of nadat dit verdrag in werking is getreden. Eisenhower heeft woensdag ver klaard, dat hoe de zaak ook keert of wendt deze West-Duitse herbewape ning dient door te gaan. Voor de Fransen echter staat dat geenszins vast. Bidault moge dan zelf geporteerd zyn voor een aanvaarden van de West-Duitse herbewapening, tal van parlementariërs in zijn land en met name de socialisten zyn nog altijd daar tegen. Er kan dus niet van een vaste lijn in de Franse politiek jegens Rusland en Duitsland gesproken worden. In Bonn voelt men zich bij dit alles weinig behagelijk. Er zijn in West- Duitsland verkiezingen op komst, die beslissend kunnen zijn over de vraag of Adenauer met zijn Christen- Democraten de leiding behoudt of dat de socialisten aan het roer zul len komen. Bereikt men op de „kleine Bermu da-conferentie" bevredigende conclu sies wat betreft de Duitse eenheid, dan zal Adenauer zich aanmerkelijk opgelucht voelen, want de socialis ten verwijten hem thans, dat hij de Duitse eenheid vrijwel aan z'n laars lapt. Bovendien vreest Adenauer, dat de Russen zijn verkiezingscampagne zul len doorkruisen met nieuwe aanbie dingen voor de Duitse eenheid en dat deze Russische actie stemmenwinst zal brengen aan de socialisten! die tegen het E.V.G.-verdrag zijn zolang er niet met Rusland over de Duitse eenheid is gepraat. Adenauer is bitter teleurgesteld, dat hij deze Duitse moeilijkhe den niet zelf of via een Duitse minister mag toelichten op de „klei ne Bermuda-conferentie". Hij meent, dat het lot van geheel Duitsland op het spel staat en dat hij daarbij me dezeggenschap moet hebben. Vermoedelijk ziet Adenauer de zaak wel wat sterk gekleurd. Niet de Duitse kwestie, maar de Russische kwestie zal de hoofdschotel vormen van het „politieke diner" in Wash ington. Men zal daar antwoord moeten ge ven op de vraag of men direct het initiatief zal nemen voor een gesprek met Rusland of dat men nog enige tyd moet wachten. Dat is de grote beslissing waarop de wereld wacht en niet de vraag of Duitsland op korte termijn herenigd zal worden. Die hereniging komt toch wel endie zal voor Adenau er helemaal niet prettig zijn. want de achttien millioen Oost-Duitsers hebben weinig bewondering voor Adenauers politiek. Zij staan heel erg critisch tegen over West-Du itsl and met zijn Ade- nauer-regcring!' Bidault... onzekere figuur op de „kleine Bermuda-conferentie". 0 Zowel de nationale als de Nijmeegse vlag wapperden Donderdagmorgen van de gerestaureerde Sint Stevenstoren te Nijmegen en reeds vroeg in de ochtend luidden de kerkklokken in deze oude stad. Het was feest in -lijmegen omdat de ge restaureerde Sint Stevenstoren en het ge restaureerde stadhuis in gebruik werden genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3