Excursie naar 12.600 ha. water Zeeuwse Almanak WENNEKER WALCHERSE PAARDENFOKKERS ..EXPOSEERDEN" Een „dure" sigaret voor drie kwartjes N.C.R.V.-VOSSENJACHT BRACHT OPWINDING IN MIDDELBURG KEILEEMTRANSPORTEUR WORDT TE VLISSINGEN GEMONTEERD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JULI 1953 DICHTING DER DIJKGATEN KOST 10.PER SECONDE Provinciale Staten bezochten Schouwen Zeven grote en 47 kleinere gaten waren er in Februari geslagen in de dijken van Schouwen-Duiveland. Zwaar waren de blnnentaluds beschadigd. Op 1 Juli waren 37 kleine en 8 grote gaten gedicht. De resterende 4 grote gaten vormen met 10 kleinere de welhaast bovenmenselijke dichtlngstaak, die op de Rijkswaterstaat rust. 15.500 H.A. land werden in Februari overstroomd op Schouwen-Duive land. Tot 1 Juli waren daarvan 2900 H.A. teruggewonnen. Onder water staan nog altijd 12.600 H.A. vruchtbare grond. Drie en dertighonderd arbeiders zyn ingezet op dit duhbeleiland. Zy ver werkten tot dusver 11.000 M3 kleileem 185.000 M3 klei 2.900.000 M3 zand 186.000 ton stortsteen 3500 ton zetsteen (basalt) 1.433.000 bossen rijshout 149.000 bossen riet 1.700.000 zandzakken 91.000 perkoenen 16.000 ton hoogovenslakkeu 4350 top berggrint 49 caissons. Op 1 Juli waren in bedrijf 23 profiel- en bakkenzuigers, 4 baggermolens, 14 drijvende kranen, 20 overslagkranen, 75 sleep- en directieboten, 161 bakken, 3 bulldozers, 5 dukws, 2 walsen, 3 landingsvaartuigen. De dichting kost 604.800 per week, oftewel 10.per seconde. ren Droog zal Schouwen deze winter niet zijn en er zal dus gevaar blijven, ernstig gevaar! De dijk zal hoger moeten worden. Anders zal zich herhalen wat er in Februari plaats greep. In de Schouwburg vertoonde prof. Baars van de Drinkwatervoorziening een in Maart opgenomen smalfilm van de ramp en een aantal kleuren foto's, die het tevoren aanschouwde nog eens onderstreepten. Op de terugreis deelde Gedeputeer de Hamelink nog een aantal bizon- derheden mede over de verbindingen met Schouwen. De heer L. P. van Oorschot dankte tenslotte, na verklaard te hebben, dat de Staten diep onder de indruk waren van het aanschouwde, voor de uitno diging van het provinciaal bestuur voor deze tocht. Met deze naakte feiten werden de leden der Provinciale Staten van Zee land Donderdag geconfronteerd, tij dens de excursie, die zij per Koningin Emma naar Schouwen maakten. Dat zij er diep van onder de indruk kwamen, daarvoor zorgden de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de Gedeputeer den C. Philipse en Hamelink. Niet weinigen intussen zagen Schouwen voor net eerst De Koningin Emma zette van Wol- phaartsdijk Koers naar de werkzaam heden op Westelijk Schouwen. Langs de dijkwerken bij de Flauwers voer men naar het gat bij Schelphoek. De Koningin Emma zocht haar weg over het geïnundeerde eiland, tot vlak on der Serooskerke. Vandaar ging de tocht naar de werkzaamheden bij de toren van Wes- tenschouwen, om "besloten te worden met een bezoek aan Zierikzee. Onder leiding van de heer van Be- veren werd een wandeling gemaakt over de nooddijk rond de stad. Het water stond op deze winderige zomer dag bijna tot aan de kruinAchter die kruin waren de teruggekeerde be woners druk bezig aan het schoonma ken van hun ten dele nog verwoeste woningenHier en daar waren zo waar de tuintjes al weer aangelegd... Wat moet dat worden als straks de herfststormen opsteken? vroeg men zich af. Hoe zal dit lage, zwakke dijk je ooit in staat zijn, het water te ke- Fraai boekje over de Provinciale Bibliotheek In opdracht van het provinciaal be stuur heeft dr. B. D. H. Teilegen, oud-griffier der Staten van Zeeland, een boekje geschreven over de Pro vinciale 'Bibliotheek. Dit geschrift, dat verlucht is met enkele fraaie fo to's en typografisch keurig werd ver zorgd door de fa. G. W. den Boer te Middelburg, is uitgegeven ter gele genheid van de heropening van de provinciale bibliotheek op 14 Juli a.s. De heer Tellegen is er in geslaagd op boeiende en pregnante wijze de ge schiedenis van de provinciale biblio theek in dit werkje samen te vatten. Vreemde gasten in „Klein Blijdorp" Gisteren was het voor de Middel burgse diergaarde „Klein Blijdorp" een dag van vreemd bezoek. Behalve de „N.C.R.V.-vos" Koos Kamphuijs, kwam er nog een gast, die, anders dan de radio-man, besloot om maar te blij ven. Het was een zeemeeuw, met een lam geslagen vleugel. Het dier streek neer tussen de andere vogels bij het vijvertje, sloot vriendschap met zijn tamme soortgenoten en scharrelt nu al, zij het nog wat schuw, met de rest zijn kostje op. De wasbeertjes hebben een nieuwe kooi gekregen en zijn plotseling veel actiever geworden. Ze dartelen door de takken en trekken veel belangstel ling. Ook gisteren bezochten duizend belangstellenden de diergaarde. Als 14.000ste meldde zich de heer J. Vis ser uit Serooskerke (W.), die 100 si garetten ontving. Het ligt in de be doeling Van de organisatoren om met ingang van vandaag pony-ritten voor de jeugd in het dierenpark te houden. IN EEN DAG... Luidens een bericht «n de P.Z.C. van Donderdag zou men vanmorgen om 8 uur te Anna Jacobapolder op Sint Philipsland beginnen met de mon tage van een stalen barak, wélke nog vandaag gereed zal zijn. Een geheel stalen barak van 6 b[j 15 meter, van binnen afgewerkt met hardboard, voorzien van glas en een complete voorgemonteerde électrische installa tie", zo lazen wij. Dat nu achten toij niet gering. Wij zouden, bij wijze van smeken, nog geen kans zien om in één dag een konijnenhok in elkaar te zetten, of een poppenhuis, of een duiventil. ,.Eij wijze van spreken", want wij zouden er eerlijk gezegd hélemaal geen kans toe zien. En te Anna Jacobapolder zet men in één dag een stalen barak, 6 bij 15 meter, van binnen afgewerkt met hardboard, in elkaar. Compleet met voorgemonteerde électrische instal latie. Vanavond reeds kunnen de passa giers voor de veerboot terecht in de stalen barak en ongetwijfeld zullen z\j tevreden zyn. Hoewel er wellicht zullen zijn, die zullen opmerken: „Hebben we daar nu zo lang op moeten wachten Nu is het plotseling een kwestie van één dag..." per 1 Augustus a.s. De streefdatum voor de lange af- stands-gasvoorziening van Midden- Zeeland is 1 Augustus a.s. Hoogstens kan dit tydstip nog met enkele we ken worden overschreden. Dit delen Ged. Staten mede als antwoord op vragen, die Statenleden stelden in de afdelingen bij de behan deling van een begrotingswijziging van het Provinciaal Gasbedrijf te Vlissingen. Ged. Staten delen voorts mede, dat uit een van het Directo raat-Generaal voor de Energievoor ziening gevraagde verklaring is ge bleken. dat de gevolgen van de ramp voor wat betreft de lange afstands- f;asvoorziening nogal zijn meegeval- en. In de leiding, o.m. in de zak van Zuid-Beveland, waren breuken ge constateerd. Deze tegenslagen zullen echter niet verhinderen, dat de voor ziening per Augustus of iets later nu eindelijk een feit zal zijn. Benoeming Gedeputeerde Staten hebben met in gang van 1 Juli j.L tot lid van de Pro vinciale Commissie voor de Werkge legenheid in Zeeland en van het daar uit gevormde bureau, alsmede tot ad viserend lid van de sub-commissie voor D.U.W.-aangelegenheden in deze provincie benoemd de heer K. van Dijk, hoofdinspecteur-directeur voor de provincie Zeeland van het Districts Arbeidsbureau te Middelburg. Advertentie OUDE GENEVER „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" (Advertentie) HIPPOSMAAKTE BESTE BEURT De heer L. A. Bom „Best materiaal door groot enthousiasme". „Er is hier op Walcheren best paardenmateriaal, door het grote enthou siasme, dat de fokkers hier aan de dag leggen, om de Walcherse én de Ne derlandse paardenstand op peil te houden en steeds te verbeteren", aldus de secretaris van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", de heer L. A. Bom, na de keuring, welke de vereniging van Walcherse paardenfokkers, „Hippos" gisteren te Middelburg hield. Bijna honderd paarden werden aan het Molenwater aangevoerd er. deze keuring is meer geworden dan zomaar een controleren van de dieren op hun kwali teiten; het werd een „expositie" gewijd aan de uitstekende resultaten, wel ke de paardenfokkerij °P Walcheren in de afgelopen kwart-eeuw heeft we ten te boeken. A. Cappon, secretaris van de afdeling Zeeland van „Het Nederlandse Trék- aard", het jury-lid, tie heer Joh. de De kwaliteit van de paarden was inderdaad uitstekend en de jury had een moeilijke taak. Na lang wikken en wegen werd tenslotte bekend ge maakt, dat de heer J. de Visser van Domburg met de éénjarige merrie „Sonja van Domburg" dit jaar voor de tweede achtereenvolgende maal beslag heeft gelegd op de Karei van Hengstdijkbeker, een wisselbeker, be schikbaar gesteld door mr. M. C. v. d. Minne uit Den Haag, ere-lid van „Hippos". Na de keuring zaten bestuur, jury en genodigden aan aan een gezamen lijke maaltijd in het „Nederlands Kof fiehuis", by welke gelegenheid o.a. het woord werd gevoerd aoor de voorzit ter van „Hippos", de heer A. de Buck uit Oostkapelle, de heer Bom, de heer Katholieke onderwijzers te Terneuzen bijeen Donderdag werd te Terneuzen de door de afdelingen Zeeland, West- Zeeuwsch-Vlaanderen en Hulst van de bond van Katholieke onderwijzers in Nederland georganiseerde 21e Katho lieke onderwijzersdag gehouden. Na een mis in de parochiekerk, opgedra gen door de geestelijk adviseur, rec tor H. C. J. van Loon, verenigde men zich in het Concertgebouw, waar de voorzitter van het organiserend co mité, de heer J. C. Cornelis, een wel komstwoord sprak. De heer H. G. de Boer uit Noord- wijk hield vervolgens een herden kingsrede over het onderwerp „Hon derd jaar Kromstaf", waarin hij niet alleen een overzicht gaf van de op komst van het Katholieke onderwijs in Nederland in de jaren tussen 1853 en 1953, doch tevens de geschiedenis van dit onderwijs behandelde in de jaren voor en na de Franse revolutie. Na de middagpauze, waarin tevens gelegenheid bestond de in het gebouw aanwezige expositie van leermiddelen en schoolbehoeften te bezichtigen, werd door de heer S. Kowarski uit Axel, geassisteerd door de pianiste mej. van Puijvelde, een viool-recital gege ven. Voorts trad op de voordracht kunstenaar Antoon v. d. Plaetse, die op zeer verdienstelijke wijze declameer de uit werken van Felix Timmerman, Styn Streuvels en Verschaere. In ho tel „Rotterdam" werd tenslotte nog een gezellig samenzijn gehouden. Tele grammen met betuigingen van hulde en trouw werden verzonden aan de bisschoppen van Haarlem cn Breda. Rampslachtoffer gevonden Dezer dagen werd bij het uitgra ven van de dichtgespoelde sloten te Waarde, het stoffelijk overschot ge vonden van de 43-jarige vrouw Rijk- seChristiaanse. Het stoffelijk over schot is nog dezelfde dag te Yerse- ke begraven. Op de begraafplaats rusten reeds de stoffelijke resten van haar man en haar twee kinderen, die eveneens by de ramp om het leven 1 kwamen. paard", het jury-lid, de heer Jon. de Feijter uit Schoondflke en de heer C. Mesu, fokker te Nieuw- en St. Joos- land. Allen spraken hun voldoening uit over de prima kwaliteit van de aangevoerde paarden en over de le vendige belangstelling voor de fokke rij op Walcheren. Faillissementen in de maand Juni In geheel Nederland werden gedu rende de maand Juni 152 failissemen- ten uitgesproken. Dat is 5 minder dan in Juni 1952, toen het aantal 157 be liep. In Drente werden gedurende de verslagmaand geen faillissementen uit gesproken, ook Zeeland vertoonde gunstige cijfers; werden hier in Juni van het vorige jaar nog 3 faillissemen ten uitgesproken, thans beperkte het aantal zich tot 1. De "provincie met het hoogste aantal faillissementen was ook ditmaal Noord-Holland. Hier werden over Juni niet minder dan 50 bedrij ven waarvan 32 in Amsterdam failliet verklaard. In totaal werden in Nederland van 1 Januari tot 1 Juli 1953 860 faillissementen uitgesproken. Te St. Philipsland komt schot in opbouwplannen (slot van pag. 1.) gen en, zoaJs u ziet, kunnen we er nu even tegen. Inderdaad het noodge- meentehuis," een groene houten ba rak, Is zakelijk, maar goed ingericht. De inrichting van de raadzaal werd geschonken door de firma Gietart te Hengelo. Ook werd voor het gemeen tehuis een schilderij van de verwoes ting van St. Philipsland, geschilderd door mevrouw Stork, echtgenote vaiV een der directeuren van de machine fabrieken te Hengelo, door de ver- vaardigster afgestaan. Zaterdag 18 Juli wordt het noodge- meentehuis officieel geopend. Het herstel van de dijken maakt ook goede voortgang. Het grote gat in de Zuiddijk is thans definitief her steld op het afwerken van de glooi ing na. Ook met het herstel van de overige schade aan de binnenzyde van deze dyk schiet men hard op. Aan de Westdyk wordt nóg steeds schorklei aangevoerd voor het herstel van het dijklichaam. Al met al, mo gen wij echter zeggen, dat de water kering weer voldoende veiligheid biedt. De bevolking is intussen uit zich zelf reeds teruggekeerd. Op 28 Octo ber hopen wy hier gemeenteraads verkiezingen te houden, behoudens goedkeuring van de minister, aldus besloot de burgemeester zijn medede lingen over de situatie te St. Philips land. Nog geen normale dienst Zierikzee—Katsche Veer Als gevolg van ontploffing in havenkanaal De ontploffing in het havenkanaal van Zierikzee, waarvan wy gisteren melding maakten, biykt onverdachte gevolgen te hebben. De werkkrach ten, die het baggerwerk verrichten, hebben namelijk op extra veiligheids maatregelen aangedrongen en tot dat deze genomen zgn, ligt het werk stil. Dit brengt weer mede, dat de nor male verbinding ZierikzeeKatsche Veer, die men Zaterdag meende te kunnen herstellen, thans nog niet tot stand kan-worden gebraent. BURGHSLUIS FN HET GEDRANG. Voorts dreigt nu de dichtingswerk zaamheden steeds grotere afmetin gen aan gaan nemen, het passagiers vervoer ZierikzeeBurghsluis in het gedrang te komen. De haven Burgh sluis is nl. in de allereerste plaats werkhaven en de schepen, die voor de dichting nodig zijn, hebben voorrang. Het laden en lossen van passagiers wordt daardoor tydrovend en moei- Igk. Rykswaterstaat overweegt thans uitschuifbare loopplanken met leu ning te vervaardigen om zo nodig over enkele schepen heen het laden en lossen mogelijk te maken. Men stelt alles in het werk om het assagiersvervoer te handhaven. „Kersentocht" naar 's-Heer Arendskerke Leden van de Kon. Ned. Maat- schappy voor Tuinbouw en Plantkun de, afdeling Walcheren, en van de Middelburgse aquariumhoudersver- eniging „Barbus Conchonius", maak ten Woensdagavond met enkele ge nodigden, onder leidjng van de voor zitter van de Maatschappij, de heer A. Lokker uit Vllssingen en de pen ningmeester» de heer D. Tillema uit Middelburg, een geslaagde excursie naar de boomkwekerij van de heer J. C. van 't Westeinde te 's-Heer Arendskerke. Op het uitgestrekte be- drgf werden de gasten rondgeleid door de eigenaar, die van de ontel bare boomsoorten, welke werden be zichtigd, velerlei byzonderheden ver telde en op de gestelde vragen altgd een duidelr|k antwoord wist te geven. Na een tocht door de aanplantingen, ,die bijna twee uur in beslag nam/ trok het gezelschap naar een van de bedrijfsgebouwen, waar met veel smaak grote hoeveelheden kersen werden verorberd. Beladen met klei ne voorraadjes van deze smakelijke vruchten, aanvaardden de bezoekers tegen het invallen van de duisternis de terugtocht. Voor het vertrek dankte de heer Lokker de gastheer voor zijn leerzame rondleiding. In Delft geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen voor waterbouwkundig inge nieur de.heer T. A. van Hoeve uit Sluiskil. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen civiel ingenieur dé heer Abr. Paape te Sint-Annaland. „VOS" IN „KLEIN BLUDORP Van een ón-echte boerin en een boertje met een embonpoint De „vossenjacht" van de N.C.R.V., de wedstrijd, waarbij men een van de twee, vermomd in een stad rondlopende, N.C.R.V.-medewerkers moet zoe ken en hem, als teken van herkenning een groene zakdoek moet vragen, werd gisteravond in Middelburg gehouden en zo kon het gebeuren, dat het Marktplein, rustig na de Donderdagse drukte, plotseling volstroomde met een schare opgewonden mensen. Zo kon het ook gebeuren, dat in diergaarde „Klein Blydorp" plotseling een „vos" rondliep, al leek hy daar maar wei nig op Het kwam allemaal zeer onver wacht. Via de radio werd bekend ge maakt, dat Johan Bodegraven en Koos Kamphuijs ditmaal „de vos jes" zich in Middelburg bevonden en toen raakte de verlichte stad in opwinding en begon jong en oud aan een spannende jacht. Voor Koos Kamphuijs duurde de pret niet lang. Nauwelijks had hii zich met mej. Koosje de Kok uit Nieuwdorp, die hem keurig als Wal- chers boertje had helpen vermommen, op de Markt te Middelburg vertoond, of Janny Steketee uit Vllssingen kwam op" hem toegestapt en zwaaide even later triomf antelyk met een groene zakdoek. Janny kende name- iyk mej. De Kok en had direct in de gaten, dat dat gebruinde boertje niet echt was. Tegenslag voor Koos Hij nam het echter niet zwaar op en stapte vergezeld van „boerin" An de Ru, de secretaresse van de heer Hoek, naar „Klein Blydorp", om van daar uit de luisteraars te laten meegenie ten van een praatje met de papegaai en. Hg zag er wel wat welgedaan, uit en had zelfs een embonpoint, maar wat wil men, met een complete radio- zendinstallatie verborgen onder een Walchers boerenpakKoosje de Kok lachte maar en vertelde aan de luisteraars, hoe jammer zii het vond, dat het „zo gauw ofelopen was. In de spits Johan Bodegraven, de andere „vos", beleefde op dat ogenblik hachelyke avonturen. Hg had zich met twee me dewerkers verschanst in de spits van de Lange Jan, maar al gauw strpomde het publiek voor de Nieuwe Kerk tezamen en sommigen klommen zelfs doodleuk over de schuttingen. Twee medewerkers kwamen toen met het liftje naar beneden om de achter volgers weg te lokken, maar de list lukte slechts gedeeltelgk. De heer W. Eikendal uit Den Haag, gelogeerd te Middelburg, geloofde niet dat Bodegraven zich by het ge zelschap bevond en bleef de wacht houden. Toen het wat lang duurde eer de tweede „vos" verscheen stapte hij de Nieuwe Kerk binnen, waar hg Johan Bodegraven, die zich verscho len had achter een kerkbank, rake lings passeerde. Juist toen de „jager" alweer buiten stond te overwegen om maar weg te gaan, verscheen „het wild" en even later wisselde de vol gende zakdoek van eigenaar. Janny Steketee vond ook Bodegra ven op de Markt en haalde zo haar tweede groene zakdoek binnen, waar mee zij een glimmend polshorloge ver- REUSACHTIG GEVAARTE In Augustus naar het gat bij Schelphoek gesleept Aan de binnenhaven te Vlissingen ligt thans een merkwaardige verza meling yzer. Stukken van een grijper, delen van yzerconstructies, metalen hijskatrollen en wielen, kortom, voor een outsider een grote hoeveelheid Uzer, waarmede zo op het oog weinig te beginnen is. Het tegendeel is ech ter waar. Deze metalen onderdelen vormen samen een reusachtige kei- leemtransporteur, welke installatie indertyd dienst heeft gedaan by de dichting van de Zuiderzee. Toen het werk voltooid was, werd het gevaar te gedemonteerd en in Den Oever op geslagen. Onlangs verzocht de aannemers combinatie Schouwen en Duiveland aan de firma Byker te Vlissingen de transporteur te monteren, teneinde het nuttige werktuig in te zetten by de dichting van het gat bg Schelp hoek. Vier dekschuiten waren nodig om de onderdelen te vervoeren en de ze week arriveerden de laatste on derdelen te Vlissingen. De transporteur bestaat uit twee pontons, elk vgftig meter lang en acht meter breed. Door een dertig meter hoge opbouw zyn ze met elk aar verbonden. Tussen de pontons biyft een ruimte van negen meter. Daar kan een lichter met keileem of Hoofdprijs viel driemaal achtereen in Colijnsplaat Voor de derde achtereenvolgende keer is de hoofdprijs van de verloting, georganiseerd door de „Commissie ter Bevordering van de Veemarkt en -handel in de gemeente Goes" te Co lijnsplaat gevallen. De hoofdprijs was een tweejarig paard, dat werd gewon nen door de heer C. Koole te Colijns plaat. Een aardige bijzonderheid is, dat de winnende loten steeds verkocht werden door de heer B. Korshuizen in die gemeente. klei tussenvaren. Aan de opbouw is een arm bevestigd van 35 meter leng te, waarlangs - zich een grijper be weegt, welke in een hap 8 ton kei- leem of klei kan opnemen. Langs de arm wordt de grgper gereden naar de plaats, waar gestort moet worden. De montage zal een maand in be slag nemen'. Het vervoer van de transporteur schept problemen, want omdat het gevaarte vgftig meter lang, vyf en twintig meter breed en dertig meter hoog is, kan het niet door de kanalen van Zeeland. Met sleepboten zal men het over zee naar Schouwen slepen, waar de transpor teur een machtig hulpmiddel zal vor men bij de grote aanval op het dyk- gat bij Schelphoek. Kinderen uit rampgebieden krijgen vacantie In samenwerking met de afdeling vorming bulten schoolverband van het ministerie van onderwys, kuns ten en wetenschappen heeft de Ne derlandse Jeugdgemeenschap vacan- tiemogelgkheden georganiseerd voor jeugdigen uit de rampgebieden. Dank zij financiële steun van het nationa le rampenfonds kunnen 3000 kinde ren worden opgenomen in kampen die speciaal voor hen zyn opgezet, met inschakeling van de Stichting Vacantiekampen voor Lagere School jeugd. Daarnaast zullen vermoedeiyk 1000 jongens en meisjes kunnen deel nemen aan kampen van de verschil lende jeugdorganisaties. Tenslotte nemen enkele honderden kinderen deel aan dagvacantiescholen met me dewerking van de plaatseiyke vacan- tiecomité*s. In groten getale hebben jeugdigen uit de rampgebieden zich reeds voor deze kosteloze vacantie- mogeiykheden aangemeld. In Zeeland zgn reeds rond de 500 aanvragen van kinderen uit alle rampgebieden behandeld. Zij zullen naar diverse kampen in geheel Nederland gaan. Het voorbereidend werk wordt ge leid door de jeugdcommissaris voor Zeeland, ds. H. M. Strating te Goes. diende. De heer Eikendal kreeg een mand fruit. Na de prysuitreiking op het bor des van het stadhuis, temidden van een enthousiaste menigte, vertrokken de onverwachte gasten onder luid ge juich. Koosje de Kok maakte van de felegenheid gebruik om een stukje cht-Walchers de aether in te sturen, tot vermaak van de Hollandse gasten o.w. de heer Hoek, die hier de uitzen ding verzorgde. Ook Noord-Walcheren krijgt in de toekomst rijwielpaden Donderdag werd in het Vlissingse stadhuis de algemene jaarvergadering gehouden van de „Vereniging Rijwiel pad Walcheren", onder voorzitterschap van mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen. De voorzitter heette in het bijzonder de heer A. Schout welkom, die aanwezig was namens Gedepu teerde Staten. Vervolgens deelde mr. Kolff mede, dat het herstel van het rijwielpad VlissingenRitthem, in verband met ingrijpende veranderin gen aan de dijk, tot volgend jaar moet wachten. Het saldo van 1952 bedroeg f 3422.80. De volgens rooster aftredende bestuursleden, de heren D. Kodde en J. L. Dregmans, werden bij acclamatie herkozen. De werving van nieuwe le den, zo deelde de voorzitter mede, heeft ondanks activiteit niet veel re sultaat opgeleverd. Men maakt gaarne gebruik van de rijwielpaden, maar dan moet men er ook iets voor over heb ben. In vergelijking met de inkomsten aan subsidies zijn de inkomsten aan contributies zeer gering. Vooral het aantal leden te Middelburg en Vlis singen i3 zeer 'laag in verhouding tot het aantal voor de oorlog. Te West- kapelle is men thans met een wer vingsactie begonnen en de resultaten zijn goed. Medegedeeld werd, dat er plannen zijn om het door de buitenlandse stu denten aangelegde rijwielpad tussen Zoutelande en Westkapelle uit te brei den. Zodra deze plannen gereed zijn, wordt de aandacht gericht op Noord Walcheren voor het uitbreiden van het net van rijwielpaden. Tot slot kwam de kwestie van de bromfietsen aan de orde. He! bestuur staat afwyzend tegenover toelating van bromfietsen op de rijwielpaden. Men wil echter op een beslissing van de minister van verkeer en waterstaat wachten, alvorens stappen in deze te nemen. M. A. Jumelet Te Bruinisse overleed op 49- jarige leeftyd, de heer M. A. Jume let. De heer Jumelet, die mosselkweker was van beroep, was bestuurslid penningmeester van de Vissersvere- niging „Algemeen Vissersbelang." Reeds op jonge leeftyd was hy be stuurslid van de C.J.M.V. en in 1927 werd hg tot voorzitter dezer vere niging gekozen. Hy was dit meer dan 26 jaar tot aan zgn dood toe, al be lette een ernstige ziekte hem het laatste half jaar nog actief aan het openbare leven deel te nemen. Sedert 1937 diende hij de Nederl. Hervormde Kerk als ouderling. In die functie was hy gedurende de laat ste jaren ook lid van de Provinciale Kerkvergadering. Hij had zitting in het bestuur van de vereniging tot Bevordering van Gereformeerd Schoolonderwys en van de afdeling Bruinisse van het Groe ne Kruis. Oesterlarven in de Oosterschelde Het aantal oesterlarven in de Oos terschelde heeft thans het respecta bele aantal van 2000 per 100 liter bereikt. Dit betekent, dat de vooruitzich ten voor oesterbroedval thans bui tengewoon gunstig zgn en dat veel broedval wordt verwacht. De temperatuur van het water (ruim 20 gr. Celsius) is van die aard, dat enige afkoeling niet gevaarlijk is, integendeel, met het oog op op treden van schelpziekte zelfs wel wenseiyk. MIDDELBURG. Vandaag Electro: "„Liefde van een frontsoldaat", (18 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „MaruMaru", (14 j.), 8 uur; Nadorst: aanvang schoolsportdag, 9 uur; Molenwater: uitvoering „Ex celsior", 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „In de greep van de angst", (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Twee matrozen tc paard", (a.l), 8 u. GOES. Vandaag Grand: „De grote beslissin gen", (18 j.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2