PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Driemogendheden-conferentie te Washington vangt heden aan Te St. Philipsland komt nu schot in opbouwplannen BILT Kantlij n HET RUSSISCHE GEVAAR ZAL NOG TIEN JAAR DUREN MILLIOENEN TURVEN GINGEN IN VLAMMEN OP 196e Jaargang-No. 160 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F van de Velde en F B. den Boer. Adjunct W. ae Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kW., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p advertentie f 3.-. Ing. mededelingen drie.naai tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 Iedere regel meex 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef, 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr 2; Zierikzee. N Bogerdstr C ICQ, telei 26. WESTDUITSE NOTA AANGEBODEN Lord Salisbury„Nodig is een Viermogendhedenbespreking" Vandaag' vangt te Washington de conferentie aan tussen de ministers van buitenlandse zaken Foster Dulles (Verenigde Staten), Lord Salisbury (Engeland) en Georges Bidault (Frankrijk). Lord Salisbury verklaarde bij aankomst te Washington, waar hij werd verwelkomd door John Foster Dulles, dat Engeland steeds voorstander is geweest van een viermogendhedenbespreking. Of er dit jaar nog zulk een conferentie zou worden gehouden, zou afhangen „van de ontwikkeling der dingen". Op een vraag van verslaggevers, of de gezondheid van Churchill diens deelneming aan een conferentie van vier dit jaar zou toelaten, zei Lord Salisbury: „Ik zou niet weten w aarom niet. Hij is erg vermoeid maar al zeer vooruitgegaan"-. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Franse minister van buitenlandse za ken Bidault, die inmiddels te Wash ington is aangekomen, zijn Britse col lega Lord Salisbury zal steunen als deze bij president Eisenhower er op zal aandringen zich accoord te ver klaren met het spoedig houden van een conferentie der Grote Vier. Het Franse standpunt is thans, dat een bespreking met de Russen vooraf dient te gaan aan de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag. Zoals men weet heeft president Eisenhower ge zegd dat dit verdrag voortgang moet vinden, onverschillig wat de Russen aan de Westelijke geallieerden mis schien te vertellen hebben. Duitse wensen De Westduitse regering heeft Toen in Nederland de propaganda- actie begon van de Stichting Bevordering Bescherming Bevol king, zijn de meesten onzer niet op timistisch gestemd geweest. Twee honderd duizend man vrijwillig bijeen brengen om in tijd van nood eigen belangen ter zijde te schuiven en slechts het algemeen belang' te die nen, scheen een hopeloze taak. Te vers lagen nog vele minder prettige herinneringen uit de oorlog en de tyd daarna in het geheugen, dan dat men verwachten mocht, dat velen zich zouden melden. Gaat men nu na wat er in de prac- tijk bereikt is, dan zal men moeten toegeven, dat de resultaten de ver wachtingen verre overtreffen. Er Is practisch geen mens meer in Nederland, die niet weet, wat de let ters BB betekenen! Dat is op zich zelf al een resultaat, dat niet onder- schat mag worden, vooral niet als men zich er rekenschap van geeft dat Bescherming Bevolking geen prettig onderwerp is om over te pra ten. Dat men in drie maanden tijd in Nederland 50 bijeen had van de mensen, die men behoefde en thans reeds over de 60 heen is. zal wel niemand hebben venvacht. Als men weet, dat men het in En geland in drie jaar tijd tot 6 heeft gebracht en in ons land pas in Mei de grote propaganda-actie start te, kan de conclusie niet anders luiden, dan dat men verrassend goed gewerkt heeft. De start was dus goed. Maar tege lijkertijd heeft men zich grondig voorbereid op hetgeen er na een succesvolle propaganda zou moeten gebeuren. Reeds in 1951 begon men op de Stafschool BB te Barneveld met de training van kader en in structeurs. Duizenden hebben daar cursussen gevolgd en ae training gaat onverminderd voort. Of dit resultaat bereikt zóu zijn, als men aan de Stichting Bevorde ring Bescherming Bevolking niet een zekere zelfstandigheid had gegeven en met name het recht'om de rege ring adviezen te geven inzake de psychologische aanvaardbaarheid van B B-maatregelen, is aan gerede twij fel onderhevig. Insiders weten, dat er aanvanke lijk enige wrijving is geweest tussen Stichting en regering juist over deze kwestie. Alleen die mogelijkheid is al be langrijk. Zij voorkomt, dat de B B, die tot practisch werken allereerst in staat moet zijn, ambtelijk verstart. Van de 200.000 man, die men voor B B wilde winnen, heeft men er 125.000 bijeen. Genoeg om te starten. Als in tijd van nood iedere man zijn maat meebrengt, wordt het gestelde doel méér dan bereikt. Men dient zich thans echter voor één ding te hoeden. Wie zich vol enthousiasme gemeld heeft, wil even goed de hand aan de ploeg slaan, als wie eerst na lang aarzelen zich meldde. Niets is moordender voor goede wil, dan gebrek aan da den. Daarom zullen binnen afzienbare tijd en uiterlijk in het komende na jaar, de oefeningen BB moeten be ginnen. Langer wachten zou fnuikend zijn. In Zeeland beweegt het aantal aanmeldingen zich od het landelijke peil. Er hebben zich ?500 vrijwilligers gemeld, terwijl er ongeveer 6800 nodig zijn. Dat stemt tot tevredenheid. In enkele plattelandsgemeenten en in Vlissingen, is de aanmelding echter slecht. Daaruit blijkt, dat ook voor Zeeland geldt, dat de activiteit niet verslappen mag. Woensdag aan Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten verzocht, de Sow- jetrussische regering mededeling te doen van de voorwaarden, die zij noodzakelijk acht voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, aldus is Donderdag ir Bonn bekend gemaakt. De nota verwijst naar de voorwaar den vervat in een verklaring, welke bondskanselier Adenauer op 1 Juli heeft afgelegd. De voorwaarden heizen o.m. openstelling van de grens tussen Oost- en West-Duitsland, heffing van de „dodenzóne" aan Oostduitse zijde van de grens, volle dige vrijheid van beweging in geheel Duitsland, vrijheid van meningsuiting en vergadering en bescherming van de enkeling tegen willekeurige arres tatie, vervolging en terreur. In de nota wordt gezegd, dat de Westduitse regering er van overtuigd is, dat de vervulling van haar voor waarden in aanzienlijke mate er toe zal bijdragen om vrije verkiezingen in geheel Duitsland en tenslotte de Duitse eenheid tot stand brengen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken te Londen heeft Donder dag medegedeeld, dat Engeland West- Duitslands voorwaarden voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland zal steunen bij eventuele onderhandelingen met de Sowjet-Unie over hereniging van het land. Vragen over „De Ruyter' Het Tweede Kamerlid de heer Ver meer heeft aan de minister van mari ne schriftelijk 1 Is het juist, dat bij het dokken de proefvaarten van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provin ciën" gebleken is, dat zich aan de achterstevens onder' de waterlijn on deugdelijk gietwei'k bevindt? 2. Kan de minister mededelen op welke wijze dit gietwerk vóór dat Het werd aangebracht is beproefd en waarom van de thans geconstateerde ondeugdelijkheid op dat moment niets is gebleken? Verse tomaten kunnen geconserveerd worden Twee proeven met het systeem- DubbelboerVos om verse tomaten voor lange tijd houdbaar te maken, zyn vruchtbaar gebleken. Zendingen behandelde tomaten per vliegtuig en schip van en naar de Verenigde Sta ten zyn in redelijke, tot goede toe stand overgekomen. De eerste proef betrof een zending Amerikaanse tomaten, die in verse toestand van Florida naar Nederland werd gestuurd. De uitvinders van het conserveringssysteem, de heren B. Dubbelboer uit Westerbork en E. J. Vos uit Exloermond, behandelden de ze zending. De krachtproef kwam, toen op 11 Juni geplukte en behandelde tomaten met de „Veendam" naar New York werden gezonden. De tomaten maak ten de terugreis met hetzelfde schip onder ongunstige weersomstandighe den. zoals b.v. een hittegolf. Na aankomst is de verzegelde ver zending te Wageningen door de Rijks- tuinbouwconsulent. ir. F. van Hiele, geopend en beoordeeld. Hem bleek, dat de met het systeem Dubbelboer Vos' behandelde vruchten nog in goe de staat waren. De gunstige uitslag van deze proef is in kringen van kwekers en han delaren met grote belangstelling en voldoening ontvangen. HAROLDSTASSEN VERKLAART Amerikaanse hulp blijft nodig Het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Stassen, heeft Donderdag te Washington in de senaatscommissie voor toewijzingen medegedeeld, dat naar zijn oordeel voor de tijd van tien jaren de hulp aan het buitenland in de een of an dere vorm moet worden voortgezet. Meer Franse troepen nodig voor Indo-China Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs, heeft de Franse opperbevelhebber in Indo-China, ge neraal Navarre versterkingen ge. vraagd teneinde een offensief tegen de Vietminh-opstandelingen te begin nen. Volgens de bestaande wetten kun nen echter alleen beroepsmilitairen naar Indo-China worden uitgezonden en men verwacht niet, dat het par lement toestemming zal geven om ook dienstplichtigen uit te zenden. Bovendien acht men het, met het oog op de Franse verplichtingen in Noord-Afrika en Europa, nauwelijks mogeljjk, nieuwe eenheden beroeps militairen naar het Verre Oosten te sturen. De Franse-Unie-strrjdkrach- ten in Indo-China bestaan uit onge veer 150.000 Fransen en Afrikanen. Daarenboven nemen plaatselijke In- dochinese troepen aan de strijd deel. Generaal Navarre, Frans opy-.b" velhebber in Indo China vroeg drin gend om meer troepen. Het gevaar van de zijde van de Sowjet-Unie zal, naar Stassen dacht, nog een tiental jaren duren. In deze tijd diende de Verenigde Staten ten minste aan enkele van hun bondge noten Stassen noemde Turkije en Formosa militaire hulp te ver schaffen. Stassen legde er de nadruk op, dat het aan het congres is om ieder jaar te bepalen of de hulp moet wor den voortgezet. De senaat sprak zich eerder uit voor de opheffing van het bureau voor de wederzijdse beveiliging op 30 Juni 1955. De economische hulp diende uiterlijk in 1956, de militaire uiterlijk in 1957 te worden gestaakt. Het huis wilde het bureau midden 1954 ontbinden en de hulpverlening, zowel de economische als militaire in 1956 beëindigen. Volgens Stassen is de Amerikaanse regering van plan de bijzondere bijdragen voor de Fran se en Britse bewapeningsproductie na volgend jaar te staken. Acht doden bij munitie ontploffing op Majorca Te Puntiro bij Palma op het Spaan se eiland Majorca is Woensdagavond een hoeveelheid munitie ontploft, waardoor acht leden van de Spaanse luchtmacht om het leven zijn geko men en verscheidene werden gewond. De toestand van drie der gewonden is ernstig. Men gelooft dat de ontploffing is veroorzaakt dóór de heersende hitte golf. Familiedrama te Franeker Donderdagmorgen vroeg is de vrouw van H. W. te Franeker zwaar gewond in haar woning aangetroffen en heel kort daarop overleden. Ge neeskundige hulp mocht niet meer baten. Uit de aard der verwondingen bleek, dat misdrijf in het spel moest zijn. De echtgenoot (de vrouw was voor de tweede maal gehuwd) bleek spoorloos verdwenen. Te ongeveer half twaalf werd zijn lijk uit het ka naal vlak bij de woning opgevist. Over de oorzaak van dit drama tast men volkomen in het duister, daar de man en de vrouw buitenge woon goed met elkaar konden op schieten. De vrouw had zes Kinde ren uit haar eerste huwelijk en twee uit haar huwelijk met haar tweede man. Hartenkoningin persoonlijk scherpt met haar duim de bijl, die haar wordt voorgehouden door de ,,Lord"-beul. Hartenvrouw ziet er uit, alsof zij niet veel goeds in de zin heeft... Vergis tl echter nietr Hartenvrouic noch Schoppenboer zyn kunstig gesneden poppen, zij zijn levende mensen, die in deze kleding en vermomming zul len optreden in het Ballet „Alice in Wonderland", waarvan de première vandaag in de Festival Hall te Lon den wordt gegeven. Zij zijn Janet Overton en David Scott, die de toe schouwers menige koude rilling door hun voorkomen zullen bezorgen. Vrije handel in broodgranen Het ligt in de lynder verwachtin gen, dat in September de handel in alle granen vry zal komen, aldus ver neemt het A.N.P. Dit na 14 jaar handelsbeperkingen door de overheid. Reeds werd officieel bekend ge maakt, dat invoer van en handeL in voedergranen per September zal wor den vrijgelaten. Hoewel, in verband met de internationale tarwe-overeen- komst, nog enige administratieve vraagstukken op te lossen zijn, zal het er wel van komen, dat de Ne derlandse graan importeurs in of kort na September weer vrijelijk in de gelegenheid zullen zijn broodgranen van elke gewenste leverancier te gaan betrekken. Nieuwe regeling voor passeren Duitse grens Het A.N.P. verneemt, dat de Duit se regering per 14 Juli een nieuwe regeling voor het in- en uitreizen van Duitsland heeft getroffen. De per 1 Juli ingegane regeling komt hiermede te vervallen. Voor het reizen naar en verblijven in Duitsland zal een geldig paspoort maar in principe geen visum nodig zijn. Men zal na de eerste grensover schrijding vrijelijk drie. maanden in Duitsland kunnen verblijven ofwel in deze drie maanden ongestoord in- en uit kunnen reizen. Na drie maanden echter volgt een tijdsduur van een maand, waarin men uitsluitend met een paspoort, voorzien van een maand-visum, Duits land zal kunnen bezoeken. Na deze maand geldt dan weer de termijn van drie maanden, waarin men zon der visum in Duitsland kan verblij ven of heen en weer kan reizen. RODE HAAN IN DRENTE Des nachts levensgevaarlijk in het veen De rode haan steekt in de Zuid oosthoek van Drente de kop weer op. Feller dan ooit hebben grote turf- branden in het Smeulveen gewoed. De felle Zuidwestenwind heeft het vuur tot over afstanden van soms een kilometer voortgejaagd. Woensdag zijn tenminste twee millioen turven in vlammen opge gaan. Donderdag stonden nog ten minste een millioen turven in brand. Melding na melding komt bij de Em mer brandweer binnen. Materiaal- tekort was de oorzaak dat sommi ge branden niet bestreden konden worden. Brandweercommandant Be rends van Emmen verwacht nog meer branden. Goedkopere woningen voor De minister van wederopbouw en volkshuisvesting ir. Witte opende Donderdag een complex bejaarden woningen te Haren (Gr.) Hij deelde daarbij mede, dat er een wetsont werp klaar ligt, waarin voorzienin gen worden' getroffen voor de bouw van kleinere woninkjes voor ouden van dagen, wier inkomen beneden een bepaald minimum ligt en die ui teraard niet in staat zijn een woning te kopen of zich in te kopen in een bejaardencomplex. Peper en thee voor het Rampenfonds Met de Lloydschepen „Kota I foeng" en „Kota Baroe", die res pectievelijk Zaterdagmorgen en Zon dagavond a.s te Rotterdam worden verwacht komen uit Indonesië 55.000 ons peper en .550.000 ons thee naar Nederland, die hier zullen worden ver kocht ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De peper is een geschenk van het in Indonesië opgerichte comité „Wa tersnood 1953". De thee werd door de Indonesische regering beschikbaar gesteld. OOK DIJKHERSTEL VORDERT Schoolprobleem is moeilijk op te lossen Eind Maart was het dorp St. Philipsland reeds droog, maar een bezoek leert, dat er, wat de vernielingen betreft, nog weinig verandering is te constateren. De puinhopen van de ingestorte huizen liggen er nog precies zo, als het geweld van de watervloed ze achterliet en de beschadigde huizen vertonen grote gaten. In de schdol liggen tussen de neergestorte balken en bonken steen enkele schoolbanken. De jeugd is elders onder gebracht, maar de schoolkwestie is een van de moeilijkste vraagstukken, welke het gemeentebestuur heeft op te lossen. Het zwaarst getroffen werd het gedeelte bij de Schoolstraat, de Achter straat en de Zuiddijk. Practisch geen woning bleef er ongeschonden. Met de lagere school, werd hier ook het postkantoor vernield. Het ge meentehuis mocht dgn niet geheel verwoest zijn, voorlopig is het onbruik baar. Door provisorisch herstel heeft men er de openbare lagere school voorlopig in kunnen huisvesten. In totaal bleken na de ramp 67 huizen ingestort of zo ernstig bescha digd, dat aan herstel niet viel te denken. Deze week wordt er een aan vang gemaakt met het ruimen van puin en het slopen van de onbruikbare woningresten. In het noodgemeentehuis, geschon ken door stad en Ambt Delden, gaf burgemeester L. J. de Jonge ons een overzicht van de stand van zaken. Wy hebben hier twee grote proble men, vertelde de burgemeester. In de eerste plaats het schoolprobleem, in de tweede plaats de wederopbouw. Wat de school betreft, was ons oor spronkelijk een noodbarak toegezegd, Er is echter geen noodgebouw geko men. Aanvankelijk kregen de kinde ren les in de consistoriekamers en in de kerken, doch deze ruimten wer den door de inspecteur van volksge zondheid afgekeurd. Thans zijn de kinderen van de Chr. school onderge bracht in de voormalige Chr. school te Anna Jacobapolder. Maar al laten wij bussen rijden, toch is de bevolking hier tegen. De ouders houden de kin deren liever binnen het dorp. De openbare lagere school kon pas enkele weken na de bijzondere school beginnen. Deze schooi werd onderge bracht in het voormalige gemeente huis, dat daartoe provisorisch werd hersteld. De plannen voor de nieuwe school verkeren in een vergevorderd stadium en als alles goed gaat, is het nieuwe schoolgebouw tegen de win ter gereed. Ook met de plannen voor nieuwe woningen schieten we nu op, zo ver telt de burgemeester verder. Er is een plan ontworpen voor de bouw van 35 huizen. De aanbesteding werd begin Juni gehouden. Vanzelfspre kend krijgt de huizenbouw voorrang boven alle andere projecten. De ge troffenen zijn ondergebracht bij hun dorpsgenoten, maar inwoning schept zovele problemen. Wij kunnen echter geen ijzer met de handen breken. Flinke stap Wat het puinruimen betreft, ook daaraan wordt gewerkt. De aanbe steding voor het slopen, ruimen en vervoeren werd reeds gehou den en daarmede zijn wij een flinke stap op weg naar de wederopbouw. Me' het weer in gebruik nemen van het gemeentehuis hebben wij wat minder haast. Wij hebben van de stad Delden een noodgemeentehuis gekre- (Vervolg op pag. 2) Een verstikkende rook heeft de brandweerlieden te Klazienaveen ge noodzaakt met achterlating van de slangen te vluchten. Een man ligt reeds met rookvergiftiging te bed. In een half uur tijd joeg een felle Zuidwestenwind het vuur tot over een afstand van een kilometer over de turfbulten, naar de wilde bebos sing op het Bovenveen. Door een gro te omtrekkende beweging te maken heeft men het vuur in de bossen tot staan weten te brengen. De schade bedraagt hier ten minste anderhalf millioen turven. De beroeps- en vrij willige brandweer komen mannen te kort. Kleinere turfbranden woedden bij Bargercompascum. Verschillende branden werden zelfs niet gemeld. Te middernacht staakten de mannen het blussingswerk. Doordat de wind was gaan liggen behoefde niet te worden gevreesd voor verdere uitbreiding. Voor de mannen was het des nachts levensgevaarlijk in het donkere veen te vertoeven. Donderdagmorgen vroeg trokken de Emmer brandweerploegen weer naar de verschillende branden. Doordat het in de loop van de middag begon te regenen, heeft het vuur zich niet uitgebreid. Laat in de middag waren alle branden geblust. Van de gemelde branden bedraagt de schade volgens een ruwe schat ting drie millioen turven. Hierbij zijn dus niet de turven van de niet-ge- melde branden begrepen. De hond moest dood Want baasje ging met vacantie Een merkwaardige mentaliteit be zit de man, die dezer dagen de Die renbescherming in Arnhem opbelde met de vraag, waar hy zijn hond kon laten afmaken. „Is het dier dan ziek", zo werd hem gevraagd. „Nee", luidde het antwoord, „maar ik ga met vacantie." De reactie van de Dierenbescher ming was toen dermate fel dat de man in opperste verbazing vroeg of zoiets dan verboden was. Daarop heeft men hem echter niet geantwoord, doch hem tenslotte wel met dreigementen van zijn heilloos voornemen kunnen afhouden, hoewel het in Nederland inderdaad niet ver boden is, een dier wegens zulke fu tiliteiten te laten doden. Dierenbe scherming meent dat het gezien der gelijke opvattingen hoog tijd wordt dat er in ons land een drerenwet komt, die het redeloze schepsel be schermt tegen, zoals men noemt der gelijke misdadige neigingen van be paalde mensen. Koningin Juliana bezocht Griekse dansavond H.M. Koningin Juliana heeft Don derdagavond in het openluchttheater te Bloemendaal de eerste van een reeks voorstellingen bijgewoond, die in het kader van het Holland Festival door het Nationale Danstheater van Grie kenland daar worden gegeven. Na afloop -*an de voorstelling heeft de Koningin zich met de leidster van het gezelschap, mevr. Dora Stratou en alle spelers en speelsters onderhouden. DE VERWACHT: PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Geldig tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien en een kans op on weer. Matige, af en toe vrij krach tige wind aanvankelijk tussen Zuid west en West, later tussen West en Noordwest. Koel weer. 11 Juli Zon: op Maan: op ZON EN MAAN. 4.33 4.36 onder 20.57 onder 2L20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1