KAPPIE en het geheim van Swarte Daen LEZERS SCHRIJVEN ST. JANSTEEN HEEFT NIEUWE INDUSTRIE WALCHEREN ST. JANSTEEN HEEFT DRINGEND BEHOEFTE AANWONINGEN DONDERDAG 9 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Confisserie „De Bie" geopend Onder grote belangstelling werd te St Jansteen de nieuwe confisserie „De Bie", een nevenbedrijf van de soort gelijke industrie uit Lokeren van de firma Vandepoorte, geopend. In deze nieuwe industrie zullen ruim dertig personen een bestaan vinden. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer J. Vandepoorte, die zijn dank betuigde aan de lederlandse au- toriteiten voor hun medewerking. In het byzonder richtte hij zich daarbij tot de burgemeester van St. Jansteen, de heer P. H. Geirnaerdt en tot de di recteur van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg. Namens het provinciaal bestuur werd 't woord gevoerd door de heer A. L. S. Lockefeer, die wees o het grote be lang van industrialisatie voor Zeeland. Dit is nodig omdat andeis de besten naar elders vertrekken, aldus spr. De overheid begrijpt dit en doe., alles om industrialisatie te bevorderen. Als voorzitter van het E.TJL-bestuur bracht de heer Lockefeer hulde aan drs. Verburg voor zijn vele bemoei ingen op dit terrein. Voorts vestigde de heer Lockefeer de aandacht op de mogelijkheden voor een vlasplaat-in dustrie. Burgemeester Geirnaerdt sprak na mens het gemeentebestuur en wenste de directie van de nieuwe fabriek van harte geluk. Hy vroeg de aandacht van de provinciale overheid voor het woningprobleem, waarmede St. Jan steen te kampen heeft. Namens de Kamer van Koophandel Sportweek te Souburg met aantrekkelijk programma Van 13 tot en met 18 Juli wordt te Souburg een sportweek gehouden. Er is een aantrekkelijk programma sa mengesteld, waaraan aan alle takken van sport aandacht is besteed. Maan dagavond om 7 uur begint de sport week met een optocht van alle deel nemende verenigingen naar het sportterrein. Om 7.25 zal burgemees ter A. H. S. Stemerding de week ope nen. De eerste avond wordt geturnd door de gymnastiekvereniging „As- trow" en een keurgroep van „Ze bra". De Dinsdagavond is gewijd aan de wielersport. Er wordt een wielerwed strijd gehouden, georganiseerd door de „Scheldemond" uit Vlissingen. Woensdagavond worden er athletiek- demonstraties gegeven door de „Zeeuwen" en boksdemonstraties door D.O.S. uit Vlissingen. Donderdagavond zal de politiehon denvereniging „Walcheren" tonen, waartoe goed gedresseerde honden in staat zijn. Hierna zijn er waterpolo- wedstrijden en andere zwemdemon- straties in het kanaal. Vrijdag wordt er gehandbald en gevolleybald. Zaterdag wordt door' de Zeeuwse ringrijderijverenigingen gereden om het kampioenschap van Walcheren 2e klasse. Dit geschiedt in de morgen uren. 's Middags zijn er korfbal- en voetbalwedstrijden. De sportweek wordt 's avonds gesloten door de bur gemeester, waarna de muziekvereni ging „Vlijt en Volharding" een taptoe zal blazen op het Oranjeplein. Schoolsportdag te Middelburg Op Vrijdag 10 Juli wordt voor de leerlingen van de Rijks H.B.S. te Middelburg als afsluiting van het schooljaar een sportdag op de velden aan de Nadorstweg georganiseerd. Van 9 tot 12 uur worden athletiek driekampen voor diverse leef-tijds- groepen verwerkt. In de middaguren worden volley bal-, korfbal-, handbal,- voetbal- en kastiewedstrijden gespeeld en te vens wordt er een veldloop gehouden op Modderoord. Kantonrechter behandelde bedrijfsongeval te Sas van Gent De kantonrechter te Terneuzen behandelde de zaak tegen ir. C. A. L. H., directeur van de Spiegelglas- fabriek te Sas van Gent, omdat deze niet voldoende veiligheidsmaatrege len getroffen zou hebben bij werk zaamheden in zijn fabriek. Daardoor kreeg een arbeider een balkje op zijn hoofd, aan de gevolgen waarvan de man overleed. De ambtenaar van het openbaar ministerie kwam in z\jn requisitoir tot de conclusie, dat dit ongeval voorkomen had kunnen- worden als de directie van de fabriek maatregelen had getroffen om de veiligheid van de arbeiders te waar borgen. Hjj eiste 150 of 60 d. Als raadsman voor ir. H. trad mr. Adriaanse uit Middelburg op, die de opvatting van de ambtenaar O. M. bestreed. De kantonrechter was het in zijn uitspraak met de verde diger eens en meende, dat de arbei ders, die bij het bewuste werk wa ren betrokken, wisten welke arbeid zij verrichtten. Hij had niet de in druk, dat door de directie een ver zuim was gepleegd en sprak ir. H. vrij. Officiële publicaties PUBLICATIE De Commissaris van politie te Middelburg vestigt er de aandacht op, dat in verband met de aankomst der deelnemers aan de Beneluxron- de, op Zaterdag 11 Juli a.s. vanaf 18.30 uur de Markt en een gedeel te van de straten, die hierop uitko men, zullen worden gesloten voor motorrijtuigen en wielryders. De Commissaris van politie, Middelburg, 8 Juli 1953. Marktberichten VISMIJN VEERE. 8 Juli. Export garnalen, aenvoer 3971 kg., 60 130. Schar, aanvoer 25 :g., 52—65. Bot, aanvoer 258 kg., 29—52. Middel tong. aan voer 202 kg.. 94—158. Rog. aanvoer 85 kg., 20—47. Paling, aanvoer 3 kg., 159—164. voor Zeeuwsch-Vlaanderen voerde het woord de voorzitter van deze instel ling, ir. C. A. L. Horstman. Deze spr wees op het gevaar, dat ontstaat wan neer alleen bepaalde industrieën in de belangstelling ..taan. zoals bijvoor beeld scheepsbouw en chemische in dustrie in de kanaalzone en vlas- en textielindustrie in de omgeving van Hulst en St. Jansteen. Ook aan an dere bedrijven moet aandacht worden besteed. Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, bracht eveneens de noodzakelijkheid naar voren van uitbreiding van bestaande en ves tiging van nieuwe industrieën. Hierna werd een rondgang door de fabriek gemaakt. Stalen barak in één dag gereed Vrijdag 10 Juli zal door de N.V. Nederlandse metaalindustrie Poly- norm op verzoek van de Rijkswater staat bij de haven te Anna Jacoba- polder op Sint Philipsland een geheel stalen barak worden opgetrokken ten behoeve van de wacntenden op de veerboten van Anna Jacoba naar Zierikzee. ZJjpe enz. Deze barak is van het type, dat door Polynorm werd ontwikkeld voor het Ameri kaanse leger en waarvan reeds een groot aantal werd geleverd aan de Amerikaanse luchtmacht in Frank rijk. De geheel stalen barak van 6 b(j 15 meter, van binnen afgewerkt met hardboard, voorzien van glas en een complete voorgemonteerde electri- sche installatie, zal ter demonstratie van de eenvoudige en snelle montage mogelijkheden in één dag worden op getrokken. De montage begint des ochtends acht uur. V erkeersexamen Middelburg In het bericht over de uitslag van het verkeersexamen te Middelburg is een fout geslopen. Bij de vermel ding van de scholen, waarvan leer lingen een foutloos examen hadden afgelegd, stond als no. 3 vermeld o.l.s. Souburg. Dit moet zijn: Julia- naschool Souburg. Bevordering Handelsavondschool te Middelburg Aan de Handelsavondschool met 3 5 j.c. te Middelburg werden bevor derd van de le naar de 2e klas: F. Brouwer, G. Gast, E. Lubsen, N. Lubsen, C. Tinbergen allen te Middelburg; R. Bommelje te Oost- kapelle, J. v. d. Broeke te Seroosker- ke, J. Nrjhuis, J. Verhoeff te Sou burg, W. de Pagter te Domburg, M. Traas te Nieuwdorp. Afgewezen 3 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klas: M. J. Bouwens, J. de Leeuw, J. Meyeren, R. Verhagem, J. de Ven allen te Mid delburg, A. de Graag te Souburg, K. Elenbaas te Nw.- en St Joosland, J. Roelse te Domburg. Afgewezen 4 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klas: P. Adriaanse. P. A. v. Gilst. J. H. Jong ste, J. A. Kuys, J. C. de Kubber, A. Portier, allen te Middelburg. Afge wezen 3 leerlingen. Molenwater-concert De muziekvereniging „Excelsior" te Middelburg zal Vrijdag 10 Juli a.s. om 8 uur een concert op het Molen water geven. Het volgende program ma zal worden uitgevoerd 1. Appèl aux trompettes, mars A. Ney- 2 Ouv. In het land van de In- dra 'P. Lincke; 3. De gouden wals A. Winter; 4. In een kloostertuin A. W. Ketelbev; 5. Fant. De klokken van Corneville R. Planquette; 6. De Gla diator, mars J. Ph Sousa; 7. Ouv. Phébé F. Andrieu; 8. Avondklokken E. Ruh; 9. Strauss herinneringen H. Lureman; 10. The Middy, mars K. J. Alford. FOXHOND EN NIJPTANG. Aan het bureau van de gemeentepolitie te Middelburg zijn inlichtingen te beko men over de volgende, in de periode van 26 Juni tot 4 Juli, gevonden voorwerpen1 bruin dames tasje; kinderclaxon; blauw kinderjasje, lap tentlinnen; licht-bruine portm. met inhoud: bruine schooltas; zw. dameshandschoen: zwarte tunrschoen; wit gehaakte handschoen; padvinderspetje: kruisje van Rozenkrans: hoofddoekje, geel met zwart; rode vulpen; witte badhand doek met blauw zwembroekje: zonneklep: portmon. met inhoud; rechter crème handschoen; koperen gewicht van 2 h.g. i 50 gr.; bruin damestasje. Foxhond; foxterrier; drukvulpotlood; kinderportemon. met inhoud; ledige schooltas; kinderboodschaptas; nijptang; ballast schop; sleuteltje no. 16; rode step op luchtbanden; bruin glacé handschoen; gouden horloge; herenstrop das; licht gr. regenjas; zwarte dameshandschoen; bl. ge haakte dameshandschoen; witte sok; bruin lederen étui met zakkam; zwarte rubber tas met riemen; rode portem. met inh.; zwarte snelbinders; zonnebril; stropdas; bruin kinderschoentje; 3 bankbiljetten van f 10 en 3 van f 1; rode portemon. en portefeuille inh. f 35; badhanddoek; steek- sleuteltje; geldsbedrag totaal f 11.40; kl. wit badmutsje gebloemde shawl; envelop pe met inhoud; snoer imitatie parels; muntbiljet van f 1; doublé ringetje met wit steentje; bruin-wit gevlamde vulpen in étui; muntbiljet van f 2,-50; 4-delige duimstok. Vlissingse oudjes op reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen Maandagmiddag maakten 88 be woners van de tehuizen voor bejaar den het „Gasthuis" en „Annaschool" te Vlissingen een uitstapje naar het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaande. deren. Langs Groede, Nieuwvliet, Canzand en Retranchement werd ge reden naar Sluis. Daar werden enige verfrissingen gebruikt en voort ging de reis, over Oostburg en Schoon- dijke weer naar Breskens. Te Vlissin gen volgde nog tot slot een rit over de Boulevard. Slotavond collecte-plan Rode Kruis In de koffiekamer van het P.Z.E.M.- gebouw te Middelburg werd een ver gadering gehouden tot besluit van het collecte-plan, uitgevoerd door de afdeling Middelburg van het Neder landse Rode Kruis. Medegedeeld werd, dat de opbrengst van de zak jes-collecte ruim f 3000 is. Na afwerking van enkele huishou delijke zaken, werden medailles voor 20 jaar trouwe dienst uitgereikt aan mevrouw Grool-Heine, mei. J. J. Ja cobs en mej. S. Wijtman. De volgen de bevorderingen werden bekert* ge maakt: mevrouw Teurlings-Bouwens werd bevorderd tot eerste luitenante, de heer S. Pauwe werd sergeant- majoor administrateur en de heer A. J. A. Kentin werd bevorderd tot groepscommandant sergeant-majoor. Verder werd de heer B. Volmer be vorderd tot sergeant-fourier, de he ren J. Allaard en W. Verdaasdonk tot sergeant en de heren N. C. van Oost, J. Poppe, G. Baljeu en A. Filinse tot korporaal. Secondanten werden de heren P. J. Steijnen, J. C. Dooms, L. M. Annot. J. C. Pauwe en F. W. Teurlings. Wielrijders in botsing Woensdagmorgen kwamen op de hoek van de Markt en de Burg te Middelburg twee wielryders met elk aar in botsing. Persoonlijke ongeval len deden zich weliswaar niet voor, maar één van de rijwielen werd ta melijk zwaar beschadigd. De vergoe ding van de schade kon in der minne worden geregeld. t Eerste steenlegging Geref. Kerk te Serooskerke <W.) Vrijdag zal te Serooskerke (W.) Je eerste steen gelegd worden van de Gereformeerde Kerk aldaar. Deze steenlegging zal geschieden door ds. S. van Wouwe. Diverse genodigden, onder wie B. en W. van Serooskerke, zullen de plechtigheid bijwonen. Massale deelname aan T.B.C.-onderzoek te Veere Naai- thans is komen vast te staan, heeft aan het tweede bevolkingson derzoek op T.B.C. te Veere, dat ook ditmaal uitging van de Commissie voor Bevolkingsonderzoek van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestlijding der T.B.C., ruim 90 pro cent van de bevolking deelgenomen. Een hoopvol resultaat, gezien de on rustbarende uitspraken tydens de vergadering van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, dat de belangstelling voor de tweede ronde van het bevolkingsonderzoek veel ge ringer is en het aantal geconstateer de afwijkingen aanzienlijk hoger dan de eerste maal. Men schrijft deze gro te deelname o.a. toe aan de bijzon der grote activiteit van de huisbe zoekers die velen van de noodzaak van controle wisten te overtuigen. Ook bij het nabezoek wist men nog tal van gegadigden, welke aanvan kelijk afwijzend tegenover dit initia tief stonden, tot deelname te bewe gen. Toch is in Veere ook een kleine teruggang van het aantal deelne mers opgetreden. Vorige maal be droeg het aantal onderzochte inwo ners 98 procent van de totale bevol king. Veere heeft echter, als eerste gemeente op Walcheren waar het on derzoek voor de tweede maal werd gehouden, aan de overige plaatsen toch een goed voorbeeld gegeven! Ringrijderij te Meliskerke Te Meliskerke werd een ringrijderij gehouden, waarvan de uitslagen als volgt luiden. 1 Koene 22r.; 2 J. Dek ker 16 r.; 3 A. Francke 14 r.; 4 P. Dekker llr.; 5 A Matthijsse 10 r.; 6 C. Koene 10 r.; 7 P. Geschiere 9r.; 8 W. Davidse 8 r.; 9 Jac. Geschiere 7 r. De prijs voor de meeste volgringen werd gewonnen door J. Dekker. De pollepel was voor J. Koene. De drie wisselbekers geschonken door de wed. De Jong; de heer Balkenende en de heer de Coninck werden resp. ge wonnen door J. Dekker J. Koene en Jac. Geschiere:. WELVAREND, MAAR Grensgemeente worstelt met speciale problemen door gebrek aan bouwvolume. Wie St. Jansteen bezoekt, ontkomt niet aan de Indruk, dat In deze gemeente welvaart heerst. Vlas-bewerklng, textiel, en tapijt-industrie en landbouw verschaffen aan vele handen werk. De industrie wordt steeds belangrijker; naast een nieuwe textielfabriek Is er nu ook een schoen fabriek, waar 35 k 40 personen emplooi vinden. Sint Jansteen het hart van deze sterk geïndustrialiseerde grensstreek is mede door de noeste arbeid van de bewoners tot één der meest welvarende plaatsen van Zeeland geworden. Dit welvaartspeil was ook aan leiding tot modernisering in de ge meente. Zo is dezer dagen een groot plan voor riolering aanbesteed, lo pend vanaf de Tragel (nabij Hulst) naar Kapellebrug. De kosten van dit object zullen ca. f 250.000 bedragen. Het is een onderdeel van het plan voor een grote nieuwe verkeersweg met rijwiel- en wandelpaden vanaf Hulst naar Kapellebrug, waarover reeds overeenstemming Is bereikt met diverse instanties en waarmede inmiddels een begin is gemaakt. Het gereedkomen van dit werk zal de kroon zetten op de ambtelijke loop baan van burgemeester P. H. Geir naerdt. Het spreekt vanzelf, dat St. Jan steen ook aan uitbreiding doet. Na de vorige oorlog zijn er 170 woningen KERKNIEUWS Nieuwe bijbelvertaling door Synode erkend Politieke delinquenten vragen ook de aandacht Na uitvoerige discussie besloot de Generale Synode der Ned. Herv Kerk in haar vergadering van Woensdar de nieuwe bijbelvertaling officieel te erkennen naast de Sta tenvertaling. De Synode nam hierhy in overweging, dat feeds in vele ge meenten de nieuwe vertaling wordt gebruikt. Op voorstel van ds. G. Kaastra uit de classis Franelter. werd met grote meerderheid van stemmenbesloten, ook de Friese vertaling van het Ned. Bijbelgenoot schap te erkennen als officiële verta- ling. In de zitting van Dinsdag werden de werkzaamheden van de raad voor zaken van Kerk en Samenleving be sproken. De voorzitter van deze raad, mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecre taris van sociale zaken, stelde deze werkzaamheden tegen de achter grond van de huidige maatschappe lijke ontwikkeling. De raad gevoelt, dat de kerk zich het geestelijk lot van de mensen in hun nieuwe verhou dingen moet aantrekken op een mo derne wijze, namelijk in solidariteit. I"-t gaat erom, de juiste geestelijke inhoud te geven aan de nieuwe orga nisatorische vormen Bij de bespre kingen van het verslag werd gewe zen op de noodzaak van het contact met en vorming van topfunctionaris sen in de bedrijven van positief chris telijke levensopvatting. De secretaris van de raad, dr. J. C. C. Rupp ging op de gestelde vra gen in, onder andere op die naar de verhouding van de raad tot het C. N.V. en N.V.V. Hii zeide, dat het houden van de christelijke sociale conferentie in 1952 de verhouding tussen de chr. maatschappelijke or ganisaties en de Hervormde Kerk voorzichtiger heeft gemaakt De raad blijft contact met het N.V.V. op hoge prijs stellen, omdat ook daar de vra gen van het mens-zijn aan de orde komen. Vervolgens werd de nota be handeld, ingediend door de prot. gees telijke verzorgers bij het gevangenis wezen over de nog gedetineerde po litieke delinquenten. Prof. C. G. Wa genaar te Leeuwarden, beschreef de situatie, waarin deze thans verkeren. Na de gratieverlening van Lages laaide de ingesluimerde belangstel ling in ons volk in ongunstige zin op. De kerk zweeg. In plaats van aan dacht voor de gedetineerden afzon derlijk te hebben, ging men weer in zwart-wit schema denken en hande len. De kerk moet er bovendien bij de overheid op aandringen, dat de be- ginsehvet snel op de politieke delin quenten toegepast wordt. Prof. Wagenaar zeide, dat die men sen nu in nood verkeren. Zij kunnen niet op een studie wachten. De Sy node besloot een commissie in te stellen, welke een brief aan de rege ring zal ontwerpen en bovendien de Synode zal adviseren over een breder stuk over de rechtsbedeling, al of niet uitgaande van andere kerken. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Beroepen te Scherpenisse candi- daat A. Honkoop uit Den Haag. bijgebouwd, waarvan de meeste ln de vry'e sector; slechts 35 kwamen met overheidssteun tot stand! Tussen de Hemelstraat en de Wil- helmin astraat is een grote moderne woonwijk verrezen, die volkomen de geest van deze tijd ademt door de ruime woningen, de brede trottoirs, de gazons en de plantsoenen. Hier is ook de nieuwe brandweerkazerne met droogtoren opgetrokken, alsmede een garage voor de gemeentereiniging. De recreatie werd evenmin verge ten. Er werd een voetbal-, hockey en tennisveld aangelegd en bij deze sportterreinen werd een fraai bad- en clubhuis gebouwd. Voorts is vlak bij de grens in het watergebied van de Waterleiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" In een bos rijke omgeving een fraaie nieuwe buurt met open bebouwing tot stand gekomen: de Van Hogendorplaan, ge noemd naar de laatste der heren van St. Jansteen. Tenslotte zijn ook in de buurtschap Heikant vele woningen gebouwd. WONINGTEKORT Ondanks deze zeer aanzienlijke nieuwbouw is het woningvraagstuk nog lang niet opgelost. Integendeel: het wordt steeds nijpender en baart de Steense burgervader de grootste zorg, mede door de consequenties, welke uit dit woningtekort voort vloeien voor deze 4300 zielen tellende grensgemeente. Door het grote gebrek aan bouw volume - vooral voor industrie woningen zijn er namelijk veel samenwoningen, en is het tekort er tevens de oorzaak van, dat vele ar beiders zich niet in St. Jansteen kunnen vestigen en daarom vaak bij familie in het nabije België zijn ge huisvest. Uiteraard besteden zij daar dan ook het grootste deel van hun loon. Voor de ec.onomie van de streek is dat laatste nadelig. Het loon van deze werknemers moet n.l. volkomen zijn aangepast aan het Belgische loon niveau. Bovendien behoeven deze ar beiders slechts 10% van hun loon in Waar zijn onze schepen Abbekerk 7 te Hamburg. Aldabi 8 te Hamburg. Alcyone 8 te Antwerpen verw. Amerskerk 7 te Rangoon. Alpherat p. 6 FinUterrc Annenkerk 8 te KaaptfacI ve-w. Bloemfontein te Tcnerlffe. C-ltex the Hague p. Kp St. Vincent. Ceronla 7 te.Tilnidad verw. Delft 7 Arlca n. Antofagista. Engano 7 v. Suez n. Aden. Eos 8 te Rotterdam. Gaasterkerk 7 v. t'enang n. Aden. Hecuba 7 v. Manta n. Tumaco. Heemskerk 7 n. Marseille. Indrapoera 8 te Soerabaja. Joh. v. Oldenb. p. 7 Gibraltar. Lemsterkerk 7 te -onden. Maas 7 te Malaga. Maas*' *n 7. 860 m. Z.W. Landsend. Meliskerk 7 Colombo n. Aden. Kedoe 7 v. Blntang n. Singapore. Noordwij' 8 Suerto Padre n. Casilda (Cuba). Nw. Amsterdam 7, 720 m. N.W. Landsend Papendrecht p. 7 Kp. St, Vincent n. Isle of Grean. Rijndam. 3. 1060 m. ONO v. Kp. Race. Sa^'iga 7 v. Manilla n Ilo Ilo. Salawati p. 7 Flnisterre n. avre. Schie 7 v. R'dam n. Hamburg. Sibajak p. 7 700 m. Z.O. Socotra n. Aden. Straat Makassar 7 v. Manilla n. Hongkong. Tara p. 8 200 m. Flnisterre n. Antw. Temate 8 te Kidjang. Tjiluwah 7 v. Singapore n. Hongkong. Van Spilbergen 6 v. "ahoradji n. Freetown. Veendam 8 v. Southampton n. New York. Waal 7 v. Antwerpen n. Bremen. Waterman 7. 280 m. NNO Kp. Race. Wonosari 8 te Colombo. Woensdrecht p. 7 Ouessant. Zuiderkruis 3, 460 m. ZO Kp. Race. Nederland uit te geven. Van deze toe stand is de middenstand in deze streek de dupe, zowel werkgevers als neringdoenden. VOORLOPIG 150 WONINGEN Burgemeester Geirnaerdt vertelde ons, dat St Jansteen thans voor lopig tenminste 150 woningen no dig heeft, alléén al om aan de reeds lang hangende aanvragen van par ticulieren en industrie te voldoen. De gemeente zou dan zelf nog niet eens behoeven te bouwen, terwijl het bouwterrein echter niet ongeëxploi teerd zou bleven liggen, zoals thans het geval is. Deze zaak wordt nog urgenter door industrie-uitbreidingen in de textiel sector. Ook de nieuwe confisserie en andere industrieën hebben woonruim te aangevraagd, doch er is helaas geen bouwvolume. De burgemeester zeide ons, te hopen dat aan deze toe stand spoedig een einde komt, want, zo zeide hij, „de woningnood en de daaruit voortvloeiende consequenties zyn met recht remmende factoren voor onze welvaart". Woningperikelen in Arnemuiden Nu men in Arnemuiden zo ver is gevorderd, dat de vijf nieuwe wo ningen voor grote gezinnen voltooid zijn, blijken er, met betrekking tot deze huizen, moeilijkheden te zijn ontstaan, die schijnbaar niet te over winnen zijn en die de voordelen van deze nieuwbouw als een „mistbank" verbergen. Een van deze woningen is namelijk reeds toegezegd aan een onderwijzer, die mijns inziens even goed in 'n van de, eveneens voltooi de, flatwoningen zou kunnen wonen. Ten hemel schreiend vind ik het, dat een andere van deze nieuwe wo ningen werd toegewezen aan een ge zin met drie kinderen. En dat, ter wijl er in Arnemuiden gezinnen wo nen met 7 of 8 kinderen, onder wie er zijn, die op doktersadvies beslist apart moeten slapen. Ik zou graag willen weten, of deze toewijzingen zijn gedaan op advies van B. en W. of op advies van de Woonruimte commissie. Ik ben er van overtuigd, dat het moeilijk is deze grote wo ningen te verhuren aan de gezinnen, die er het meeste bij gebaat zou den zyn, maar ik geloof toch, dat hier iets niet klopt en dat de verde ling niet eerljjk is. Trouwens, ook over de toewijzing van de 20 nieu we flatwoningen doen eigenaardige geruchten de ronde. Arnemuiden. P. van Belzen. Naschrift van de redactie» We heb ben ons over de woningnood in Ar nemuiden een probleem, dat reeds van ver voor de oorlog stamt door de bevoegde instanties laten voorlichten en hierbij is ons het vol gende gebleken. Het gemeentebestuur doet alle mo gelijke moeite om zo spoedig mogelijk tot een oplossing van de moeilijkhe den te komen. Het heeft zelfs be reikt, dat onlangs door Ged. Staten aan de minister werd verzocht, om toewijzing aan Arnemuiden van ex tra-bouwvolume voor 60 woningen. Het verzoek werd echter afgewezen, omdat vóór 1954 geen volume meer beschikbaar komt. In dat jaar ver wacht men te Arnemuiden zeker 16 „Kom met me mee! Wat sta je daar te twijfelen?" vroeg de Zeewolf aan de Maat. die bijna stikte van benauwdheid. Kappie bad zich opnieuw in de luchtkoker naar bo ven gewerkt. „Zeg dat je op dit schip wil blijven!" fluisterde hij de Maat voor. „Omdat niemand zal den ken, dat er een groot zeero ver op een sleepboot vaart. Daardoor heb je veel meer kans je slag te slaan! Toe, klontl" „En.ik blijf liever hier! herhaalde de Maat. „Want.. ehdan denken ze, dat ehhoe was het ook weer?" Vol wanhoop keek de Maat omhoog naar Kap pie, die nog net tijd had om weg te duiken, voordat de Zeewolf in dezelfde richting „Wat is er? Wat zag je daar?" vroeg de Zeewolf verbaasd. „Ohehik dacht. dat ik een vogel zag vliegen!" zei de Maat, terwijl het zweet hem uitbrak. „Maar dat was niet zol En toen dacht ik, dat het leuk zou zijn om mijn Zuid wester in die luchtkoker te gooien.... precies er inl Grappig, zo'n luchtkoker.hihihi!" „Hahaha!" lachte de Zeewol f met een scheef ge zicht. „Heel grappig. Je vader hield ook van die leu- kigheidjes, wanneer hij zich verveelde. Het klinkt raar, maar hij kon zich uren amuseren met ballen., gewoon een balletje in de hoogte gooien en weer op vangen.... ja, ja, zo de vader, zo de zoon!" aanzienlijke woonruimte toegewezen te krijgen. De verdeling van de nieu we woningen wordt door de Woon ruimtecommissie, als adviserende instantie, samen met B. en W., welk college de uiteindelijke beslissingen neemt, zo coulant mogelijk geregeld, maar protesten van hen die nog niet aan de beurt kwamen, blijven van zelfsprekend binnenkomen. Men is overtuigd, dat na verloop van tijd de woningnood, welke uiter aard door de oorlog urgenter is ge worden, geheel verholpen zal kunnen worden. Over het toewijzen van een grote woning aan een gezin met drie kin deren deelde men ons mede, dat door deze maatregel drie gezinnen gehol pen werden; ten eerste het gezin van 5 personen, dat in het nieuwe huis zal trekken, ten tweede het acht personen grote gezin, dat eigenlijk in de woning zou komen, maar, om dat het de lasten hiervan te hoog vond, nu in de woning van het ver huizende gezin komt, en ten derde een gezin van 3 personen, dat bij het laatste gezin inwoonde en waar van de vrouw niet in staat zou zijn geweest, gezien haar gezondheids toestand. om een groot huis alleen te onderhouden. Wat het toewijzen van een grote woning aan een onderwijzer betreft, hierbij is rekening gehouden met de werkzaamheden van een onderwijzer thuis, waartoe, de door de inzender fenoemde flatwoningen, die eigenlek uplexwoningen zijn met ruimte voor hooguit vier personen, zich niet lenen. Ook hier is dus in vele op zichten het algemeen belang van ae gemeente gediend. Nagekomen advertentie. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, is na langdurig lijden in de ouderdom van 72 jaar overleden, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader HUBRECHT UITTE RHOEVE. M. VAN STEE— UITTERHOEVE. F. VAN STEE. C. UITTERHOEVE. JAC. UITTERHOEVE F. J. UITTERHOEVE MEIJERS. M. BEK— UITTERHOEVE. W. BEK. J. UITTERHOEVE. S. UITTERHOEVE VAN BEURDEN M, UITTERHOEVE. R. UITTERHOEVE— DE VALK en Kleinkinderen. Hoedekenskerke, 8 Juli 1953. De plechtige uitvaart zal plaats hebben op Zaterdag 11 Juli a.s., des morgens 9.30 uur, in de parochiekerk van de H. Bonifacius te Kwadendnmme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5