PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tijd voor onderhandelingen Rusland is aangebroken met Gebrekkig contact tussen K. v. K. en Provinciaal Bestuur BILT k,yr\ STRAALJAGER VERONGELUKT VERKEER TUSSEN OOST- EN WEST-BERLIJN HERSTELD 196e Jaargang-No. 159 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F B. den Boer Adjunct W. ae Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 P. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per urn Minimum p. advertentie 3.-. !ng. mededelingen drie.naal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels» van 1—5 regels 1 Iedere regel cneei 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen. w.htr. 58-60. Wet 8355 4 HÉ», (b.g.g. 2861 of 2160: Middelburg. Hark. 51. leM 3841: Goes. Large Vorststraa. 63. Wel 2115 .bas 322»,: Ou.lburg. Finland..,aai 3. K-kl 15: r.ru.uf.n Br..uu-»oa» 2: Z.erlKree, s Br.g.,0,1, r r,; ,.1,1 30 MAARSCHALK TITO VERKLAART Sowjetleiders staan voor binnenlandse moeilijkheden Maarschalk Tito heeft in een rede gewezen op de grote wijzigingen, die zich thans voltrekken in het Sowjetregime. Er is sprake van een ommekeer en de Westelijke mogendheden zullen er goed aan doen van dit gunstige tijdstip gebruik te maken. Maar zij moeten daarbij met htm eisen niet al te ver gaan. De leiders van de Sowjet Unie staan bloot aan druk van vele zij den en met deze realiteit zal men rekening moeten houden als men iets wil bereiken. Zou men iets buitengewoons nastreven dan is de kans groot, dat de Russen tot hun vroegere houding zullen terugkeren. Tito gaf daarom de Westelijke mogendheden de raad naar practisch bereikbare resultaten te streven en van de nu bestaande gelegenheid ge bruik te maken om de Duitse en de Oostenrijkse kwestie op te lossen. Tot zover de rede van Tito. binnenlandse moeilijkheden in de Sowjet Unie werden Woensdag merkwaardig scherp verduidelijkt door de „Prawda". Dit officiële Russische blad oefen de scherpe critiek uit op het distribu tie-systeem in Rusland. De gebreken van dit systeem zijn er oorzaak van, dat het Russische volk te weinig pro fiteert van de welvaart. De distribu tie van de consumptiegoederen ge schiedt te automatisch en daardoor zijn er in het ene jaar tekorten en in het andere jaar overschotten. De Prawda eiste, dat er verbete ring in het distributiesysteem zou ko men. Een soortgelijk geluid werd ge hoord over Radio Kiew, welk station klachten uitzond over de slechte kwa liteit van de consumptiegoederen in de Oekraine. De communistische par tij in deze Sowjet-staat zou hebben toegegeven, dat de klachten gerecht vaardigd zijn. De partij erkende, dat bijna op elk ebied van de openbare diensten lei- ing en uitvoering slecht en gebrek- Kanilij tin Al ons gezond verstand schijnt ons, Nederlanders, weer verla ten te hebben. We zitten weer aan de radio, hunkerend naar nieuws, we grijpen haastig naar de dagbladen en werpen ons ogenblikkelijk op dat gene, wat ons allen in deze dagen belangstelling inboezemt, we praten er iedere dag een paar keer over en er zijn zelfs vele, zeer vele Nederlan ders, die brieven schrijven naar men sen, die zij nog nooit gezien hebben en over wier prestaties zij geen oor deel kunnen vellen, omdat zij vol maakt ondeskundig zijn, ja, velen gaan zelfs zo ver, dat zij m deze da gen de enige internationale telefoon gesprekken van hun leven voeren. En dat alles als gevolg van de Tour de France.. De belangstelling voor sport is in Nederland niet gering. Week in week uit blijven honderdduizen den naar voetbalwedstrijden trekken, ook al is het spelletje, dat er ver toond wordt, bedroevend. De Neder landse zwemmers spelen nog altijd een internationale eerste viool en men grijpt naar zijn krant als men weet, dat er ontmoetingen met ster ke buitenlanders hebben plaats ge had. Voor de Rallye de Monte Carlo, voor Wimbledon, voor de Engelse Cupfinal, voor de testmatches van de Engelse cricketers, voor de Der by, voor de bootrace OxfordCam bridge, voor de grote autoprijzen en de befaamde motorwedstrrjden, voor de internationale atletiekwedstrij den, voor dit alles heeft de Nederlan der een belangstelling, die merkwaar dig genoeg de belangstelling in ande re landen zeer vaak te boven gaat. Er zyn natuurlijk stiefzusjes onder de sporten. Korfbal vermag nog altijd geen drommen te trekken, honkbal al evenmin en zelfs hockey is geen pu- bliektrekker, hoewel men waarlijk met reden trots mag zijn op hetgeen de Nederlanders nu al sedert jaren met bal en stick presteren. Maar vergeleken bij onze belang stelling voor de Tour de France is dat allemaal niets. Er is geen sport evenement ter wereld, waarvoor het Nederlandse publiek zoveel belang stelling opbrengt. Het is moeilijk hiervoor een ver klaring te vinden. Is het omdat wij onwillekeurig onder de in druk komen van de fenomenale pres tatie, die geleverd wordt door ieder, die niets meer doet, dan alleen maai de Tour uitrijden Een uitgever heeft eens gezegd, dat een gewoon mens gerust diep zijn hoed af mag nemen voor een man, die een boek schrijft, al is dat ook nog zo slecht. Want er is een uithoudingsvermogen en een concentratievermogen voor nodig, dat de meeste mensen nu eenmaal niet vermogen op te brengen. Welk een prestatie dan om in twee en twintig dagen maar eventjes heen en weer naar Moskou te fietsen, strijdend nog wel! Of is het het feit, dat wij een land van fietsers zijn, dat ons een speci ale belangstelling voor de Tour schenkt? Meen niet, dat het komt, doordat de Nederlanders ditmaal bijzondere dingen verrichten. Ook in de tijd, dat er geen Nederlander meedeed, was dc belangstelling enorm. Wie geeft de verklaring voor ons uit onze gewone doen geraken, als gevolg van de Tour? Tussen haakjes: meneer Pellenaers, die zelf een groot en een sym pathiek wielrenner geweest is, verdient een erepalm. Zonder hem zouden de Nederlanders nergens zijn. Hij heeft onder zich een ploeg, de leden van die ploeg moeten hem ge hoorzamen. Hij leidt hen. En voert hen tot dusver naar overwinningen. Hij is het brein van het Nederlandse team en men mag ervan verzekerd zijn, dat als hij er niet was, we al even ver weg zouden zijn u i t de Tour als enkele jaren geleden steeds na een paar dagen het geval was. Intussen: de Tour gaat verder. Zij wordt moordender van dag tot dag. Er zullen mensen zijn, die wanhopig worden, als de Nederlandse prestaties minder worden. Laat ons niet dwaas doen. Van de Tour hangt het geluk der mensheid niet. af. Er zijn veel belangrijker din gen. in een aantal steden, „in het bijzonder in Charkow, Tsjer- nowtski, Lwow, Zaporozje en Drogo- bitsj", was gebrekkig. Ook gaf de party toe, dat storin gen in de watervoorziening voorkwa men en dat in de voorsteden van vele plaatsen geen electrische stroom was. De planbureaux, ministeries en de partementen werden er van beschul digd „deze stand van zaken te hebben getolereerd". Deze organen zouden onjuiste wetsontwerpen hebben opge steld en onjuiste maatregelen hebben genomen. Deze verklaring van de Oekrainse communistische partij zou afgelegd zijn als inleiding van een reeks maat regelen, die beogen verbeteringen in te voeren. Bestandsbesprekingen te Panmoendjon Worden voortgezet ondanks houding van Syngman Rhee Te Panmoendjon hebben de Noor delijken een brief overhandigd voor generaal Mark Clark, in welke brief zij zich bereid verklaren de besprekin gen over de voorbereiding van een wa penstilstand in Korea te hervatten. In het communistische antwoord, dat was ondertekend door maarschalk Kim II Soeng, premier en bevelhebber van Noord-Korea. en maarschalk Peng Teh Hoeai, bevelhebber van de Chinezen, werd opgemerkt, dat de da tum voor hervatting van de bespre kingen diende te worden bepaald dooi de verbindingsofficieren. De commu nisten waren niet geheel bevredigd door generaal Clarks boodschap, doch gezien zijn verzekeringen stemden zij in met hervatting der besprekingen. De brief waarschuwde er voor, dat als het opperbevel van de Verenigde Naties voortging „met het oogluikend toelaten van de kliek van Rhee. of met toestaan aan Rhee om zijn beraamde plannen voort te zetten", de republiek van het Koreaanse democratische volk opnieuw zou kunnen worden aange vallen. „Daarom zijn wij van onze kant van mening, dat uwerzijds doeltreffende maatregelen moeten worden genomen met betrekking tot het in acht nemen van een wapenstilstand er alle andere daaraan verwante overeenkomsten' Tot zover de brief van de commi nisten. De speciale Amerikaanse gezant Ro- berl n had Woensdag te Seoel zijn tiende bespreking met Syngman Rhee. Er werd geen enkel resultaat bereikt. Piloot omgekomen Op de zogenaamde Duivelsdijk te Zuid Berghuizen, in de gemeente Los ser is Woensdag omstreeks half twaalf een Gloster „Meteor"-straaIjager van de vliegbasis Twenthe van de Konink lijke Luchtmacht -'erongelukt. De piloot is om het leven gekomen. Het vliegtuig is zwaar beschadigd. Nader is gebleken, dat de piloot van plan was op de vliegbasis Twenthe te landen. Boven de buurtschap Zuid Berghuizen, op enkele kilometers van Frans kabinet kan rustig voortwerken Premier J. Laniel heeft in de Fran se Nationale Vergade ing succes gehad met zijn financiële voorstellen. Zij werden zonder dat hij nadrukkelijk de vertrouwe skwestie stelde met 314 tegen 217 stemmen aangenomen. Laniel dankte de vergadering voor het aanvaarden van het wetsontwerp, dat hij onontbeerlijk noemde voor het economisch herstel van Frankrijk. De Franse regering heeft thans de nodige volmachten gekregen voor het invoe ren van hervormingen bij de over heidsdiensten en in de genationaliseer- de bedrijven. Voorts worden bepaalde belastingen aanmerkelijk verhoogd. Men neemt aan, dat de regering La niel voor tenminste een half jaar „veilig" is gesteld. Een Siamese tweeling In het Noordoosten van Thailand (Siam), in de provincie Khonkaen. zijn verleden maand in een boerengezin, twee meisjes geboren, die met het on derlijf aan elkaar zijn gegroeid. De ge zichtjes van de kinderen zijn naar elkaar toegekeerd. Dit is de eerste ech te Siamese tweeling, aangezien de be roemde Siamese tweeling Eng en Tsjang, die in de Ver, Staten hebben gewoond en daar overleden zijn, Chinese ouders geboren waren. De tweeling en de moeder zijn naar Bangkok overgebracht. De kinderen, die tezamen niet meer dan 4 kilogram wegén, hebben samen één lever, doch alle andere organen zijn normaal. Nederlandse zeeman in Venezuela neergeschoten Maandagochtend is op de eerste stuurman van het m.s. „Poseidon", de heer Th. P. Kuiper, in de haven van Laguaira (Venezuela) bij ongeluk door de nationale garde geschoten. De heer Kuiper is in het hospitaal ran Laguaira aan zijn verwondingen overleden. De overledene was 43 jaar Als men dat in het oog houdt, kan oud en ongehuwd. De reden van het de Tour-epidemie geen kwaad, 1 schieten is niet bekend. Oldenzaal, schijnt hij in moeilykheden te zijn geraakt. De „Meteor" schoof over een weiland en via een landweg tot voor de woning van de landbouwer Veldhuis. Het raakte op zijn weg enke le bomen, maakte een kwart slag om en kwam tot stilstand. Landbouwers, die aan het werk wa ren in de nabijheid, schoten onmiddel lijk toe; zij maakten de „hood" van het vliegtuig los, om de vlieger te hel pen, maar het bleek dat de 27-jarige gehuwde sergeant-vlieger J. G. Zouten, reeds was overleden. Enkele delen van het vliegtuig, o.a. Tiet contragewicht, dat zich in de neus bevond, en één der wielen, vlogen door de voormuur en het met pannen ge dekte dak van de woning van de fa milie V. De echtgenote en zoon van de heer V. bevonden zich thuis. De jongen lag te bed; hij werd door de luchtdruk weggeslingerd, maar liep geen verwondingen op. Eisenhower over de Duitse eenheid Europee* leger moet doorgaan President Eisenhower heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de Verenigde Staten streven naar een hereniging van Korea door vreedza me middelen. Op een vraag of Elsenhower aan wijzingen had. dat Sjmgman Rhee zich bereid zal tonen in te stemmen met de bestandsvoorwaarden, ant woordde de Amerikaanse president, dat hij weinig meer over de toestand in Korea kon mededelen dan hy reeds had gedaan. Eisenhower zeide er niet voor te voelen, dat het project voor het Eu ropese leger terzijde wordt gelegd om tot de eenheid van Duitsland te komen. Hij zeide sterk in de Duitse eenheid te geloven. Duitsland was voorbestemd om een grote en belang rijke deelgenoot te worden in het Europese geheel en de president ge loofde. dat aan Duitsland een be hoorlijke gelegenheid dient te wor den gegeven om zelf tot eenheid te komen. Volgens Eisenhower kunnen de eenwording van Duitsland en de deelneming van West-Duitsland aan de beraamde Europese Defensiege meenschap wel samengaan. Kabinetsformateur in Indonesië aangewezen President Soekarno heeft het be stuur.van de Masjoemi schriftelijk verzocht een formateur aan te wyzen. De Masjoemi heeft de voorzitter van de Masjoemi-sectie i-i het parlement de heer Boerhanocddin Harahap als kabinetsformateur aangewezen. In Breda worden voorbereidingen ge troffen voor de Academiefeesten welke van 17 Juli tot 9 Augustus worden gehouden. In het Valkenberg zal een fantastische Dolfijn des avonds een vuurmassa uitspuwen, die door een vernuftige installatie waar door brandend gas tegelijk met het water, de Dolfijnmond zal verlaten een bijzondere aanblik zal opleveren Ook met Utrecht een helicopter-verbindmg Tussen het Utrechtse gemeentebe stuur en de Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" is overleg ge- „pleegil over de mogelijkheid de heli- copterlyn Brussel-Rotterdam door te trekken naar Utrecht. De „Sabena" deelde mede, dat het haar, gezien het intensieve gebruik van het materieel, onmogelijk was nog dit jïta-r de bestaande luchtlijn door te trekken, maar dat men in 1954 zou trachten een uitbreiding van 't lucht net tot Utrecht te overwegen. Het overleg tussen de gemeente Utrecht, de Utrechtse Kamer van Koophandel en fabrieken en de jaarbeurs op dit punt heeft inmiddels voortgang. Koninklijk bezoek aan Schiedam uitgesteld In aansluiting op de berichten ten aanzien van de kruisers „De Zeven Provinciën" en „De Ruyter" kan wor den medegedeeld, dat het bezoek van H.M. de Koningin aan Schiedam ter gelegenheid van het in dienst stellen van de „De Ruyter", hetwelk in Sep tember a.s. zou geschieden, is uitge steld tot het einde van het jaar. Het bezoek zal dus vermoedelijk pas in December a.s. worden gebracht. 9 Tengevolge van de sterke stroom is de motorsleepboot „Schip Marie" bij de uit monding van het -msterdamRijnkanaal op de Waal bij Tiel bij het opdraaien om geslagen en gezonken. De kapitein van de motorboot wist zich zwemmende in vei ligheid te brengen. Nog steeds stakingsgerucht Met ingang van heden Donderdag ivordt het verkeer tussen Oost- en YVest-Berlijn weer geheel hersteld, aldus heeft het Oostduitse radiosta tion Radio-Berlijn Woensdag bekend gemaakt. De staking, die Dinsdagmiddag in verscheidene grote bedrijven in Oost- Berlijn uitbrak, heeft zich Woensdag morgen verder uitgebreid. Er doen zich echter geen ongeregeldheden voor, werd uit betrouwbare Oost- Berlijnse bron vernomen. Volgens dezelfde bron hebben sta kers in de Stalin Allee Dinsdagmid dag een spandoek opgehangen met Twee doden bij autobotsing te Weert Op de Eindhovenseweg bij Weert is Woensdagavond omstreeks acht uur een auto-ongeval gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost. Een derde werd zwaar gewond. Uit de richting Eindhoven kwam een uit Sittard afkomstige personen-auto, waarin alleen de bestuurder was ge zeten. Deze wilde een boerenkar pas seren. juist toen uit de richting Weert een andere personenauto kwam, waar in een dame en een heer zaten. De beide wagens botsten tegen elkaar. De uit de richting Eindhoven komende wagen werd daarbij geheel vernield. De bestuurder van deze wagen en de dame, die als passagier in de andere wagen zat, waren op slag dood. De bestuurder van de uit Weert komende wagen werd met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Weert overgebracht. NOGMAALS DE ZEEUWSE TENTOONSTELLING de woorden „Wij staken uit sympa thie met onze Poolse kameraden." De zegsman verklaarde, dat er geen Sowjetrussische tanks of troe pen in de straten van Berlijn te zien zijn. De gemeenteraad van Oost-Berlyn heeft Woensdag in een spoedzitting besloten het hoofd van de Oostberlijn- se politie speciale volmachten te ver lenen. waardoor deze alle noodzake lijke maatregelen kan nemen om po gingen te veradelen, die „opstokers" zouden kunnen doen om de onrust bij het volk te hernieuwen. De raad gaf de politie opdracht onmiddellijk iedereen te arresteren, die „fascisti sche of bandeloze verwarring" tracht te stichten. Volgens het Westduitse blad de „Tag" hebben ruim 300 personen het leven verloren bij de ongeregeldhe den in Oost-Eerlijn en Oost-Duits- land op 16 en 17 Juni j.l. Het blad zegt dat deze gegevens afkomstig zijn van de Duitse democratische re publiek. Geruchten over dreigende najaarsevacuatie Staande hebben de leden van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche Eilanden, Woensdag in vergadering bijeen in De Korenbeurs te Goes, de slachtoffers van de Februari-ramp herdacht en waardiger hadden zij deze bijeenkomst niet kunnen aanvangen. Daarnaast was in deze vergadering vooral van belang, dat tot uiting kwam, dat er kennelijk een onvoldoende contact bestaat tussen het provin ciaal bestuur en de Kamer. Aan de Kamer ligt dit niet, zo werd betoogd...- Schouwen geëvacueerd zou moeten worden maar op veel grotere schaal. De heer Roose wees voorts op de moeilijke positie van geëvacueerde middenstanders, die elders hun bedrijf zouden kunnen voortzetten, maar dat niet mogen. De secretaris antwoordde, dat zich enkele gevallen voor hebben gedaan en dat daarbij toestemming werd ver kregen om de zaak te verplaatsen. Spr. vroeg daarvan concrete gege vens. welke de heer Roose toezegde. De voorzitter dankte hierna secre taris en personeel der Kamer voor hun inspanning in de rampperiode Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het Provinci aal Bestuur van Noord-Brabant, in- Na een overzicht van de voorzitter over wat de Kamer na de ramo voor het bedrijfsleven deed dankte de heer J. Steutel (Zierikzee) het bestuur, de secretaris en het per soneel voor wat zij ten behoeve der watersnoodslachtoffers hebben ge daan. Op een vraag van de heer J. H. Roose (Goes) antwoordde de secreta ris, de heer A. S. de Jonge, dat het inderdaad niet uitgesloten is, dat in het najaar nieuwe evacuaties nodig zullen zijn. De omvang van deze eva cuaties zou dan echter beperkt zijn, omdat nog velen buiten hun woon plaats vertoeven. De heer Roose preciseerde, dat vol gens de geruchten niet alleen op houdende dat dit bestuur, zolang de Schelde-Rijnverbinding niet is gere geld, geen beslissing kan nemen over de door de Kamer gevraagde wegver- betering van Noord Zeeland naar Moerdijk. De voorzitter deelde vervolgens me de, dat de Kamer de minister van fi nanciën verzocht heeft Goes aan te merken als zeehavenplaats in de zin van de omzetbelastingwet. Een beslis sing is door de minister nog niet ge nomen. In behandeling kwam na enkele mededelingen hierna de rekening van de Kamer over 1952. Deze sluit in inkomsten en uitgaven op een bedrag van 75.352,82 met een batig saldo over 1952 van 1113,11. Het financieel beleid werd goedge keurd. DE RONDVRAAG. Bij de rondvraag wees de heer Roo se er op, dat helaas de verbindingen van Noord- met Zuid-Beveland veel slechter zijn geworden na de ramp. Hij drong aan op activiteit van de Ka mer ter verbetering daarvan. De voorzitter zegde deze medewerking toe. Op voorstel van de heer Roose nam de Kamer een motie aan, waarin werd uitgesproken, dat het represen tatief karakter van de Stichting Ver- ladersbelangen betwijfeld wordt, om dat de Kamer nog steeds niet in deze stichting vertegenwoordigd is. (De Kamer had destijds de neer Roose aangewezen als bestuurslid, maar de Stichting wees in zijn plaats de heer (Vervolg op pag. 2) De loongrens voor de sociale verzekering Verhoging Lot f 6000.— De Stichting van de Arbeid heeft aan de minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd om de wette lijke loongrens van de sociale verze kering thans 5025 gulden te verhogen tot 6000 gulden, aldus de Volkskrant. Het verzoek van de Stichting van de Arbeid stemt overeen met de ver langens ten aanzien van genoemde loongrens welke geruime tijd by de Raad van Vakcentralen leven. Een gelijke loongrens voor verschillende onderdelen van de sociale verzeke ring zou op grond van sociale en ad ministratieve redenen gewenst zijn. Voor de wachtgeld- en werkloosheids verzekering is deze reeds op 6000 gulden vastgesteld. „De Melkweg" naar Rome „De Melkweg", de grote internatio nale zuiveltentoonstelling, die Dinsdag haar poorten op Houtrust Den Haag sloot, gaat waarschijnlijk verhuizen. In de loop van de week z. 1 een dele gatie te Rome onderhandelingen af sluiten over deelname aan de interna tionale agrarische tentoonstelling, die op 26 Juli te Rome geopend wordt. Het initiatief gaat hierbij uit van de directie van de Houtrusthallen, aan wie de tentoonstellingsstukken van „De Melkweg" krachtens contract zijn vervallen, in samenwerking met Van Leers Vatenfabrieken N.V. De internationale landbouwtentoon stelling te Rome zal dri? maanden du ren. Als de Nederlandse plannen wer kelijkheid worden, zal dezf deelneming waarschijnlijk de grootste zijn, die ooit door een land aan een Europese tentoonstelling werd bijgedragen. DE VERWACHT: TAMELIJK KOEL. Tamelijk koel en wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, voorna melijk in de Noordelijke helft van het land. Matige tot krachtige Weste lijke wind. ZON EN MAAN 10 Juli Zon: op 4.32 Maan: op: 3.24 onder: 20.58 onder 20.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1