Ruim ƒ23 millioen meer voor rijksambtenaren DIEFSTAL JUWELEN BEGUM VOOR RECHTBANK TE AIX MALLEJAC ZEGEVIERDE IN VIJFDE ETAPPE VAN DE TOUR MOORDZAAK EVANS WORDT OPNIEUW ONDERZOCHT WOENSDAG 8 JULJ 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERINGSVOORSTEL INGEDIEND Hogere topsalarissen nodig By de Tweede Kamer is thans ingediend het voorstel tot wijziging van de begroting voor 1953 in verband met de reeds aangekondigde salaris verhoging voor het burgerlijk rijkspersoneel. De kosten hiervan voor 1953 worden geraamd op 33.6 millioen. Gerekend van 1 Januari 1953 af worden de lonen van vaklieden en van de met. hen in bezoldiging gelijkstaande ambtenaren op weekloon (loongroepen 4 t/m 6e) verhoogd met 1,44 per week of 6,34 per maand. De lonen van half vaklieden en daarmee gelijkgestelden (loongroepen 3 en 3a) worden verhoogd met 0,76 per week (4,16 per maand), die van ongeschoolden en geroutineerden met 0,48 per week (loongroepen 1 t/m 3a). De basiswedden van de laa gste en lagere ambtenaren worden verhoogd met 2,08 per maand voor wedden van 130 tot 200, 4,16 per maand voor wedden van 201 t/m 340 en met 6,24 per maand voor wedden van 241 tot 304. De basiswedden van 805 en hoger worden verhoogd, conform het re sultaat van de vervanging van de in 1945 verleende overbruggingstoe lage door een verhoging met 10 van de in 1945 geldende salarissen, aldus wordt medegedeeld in de memorie van toelichting. In de onderhandelingen met de centrale commissie van georgani seerd overleg is tevens mede betrok ken de regeling van de vacantietoe- lage voor het overheidspersoneel, die naar het oordeel der regering thans dient gesteld te worden op 2 zón der plafond en zonder onderscheid tussen gehuwden en ongehuwden. De voornemens van de regering ten aanzien van de bezoldiging van het rijkspersoneel zullen gevolgen hebben voor de leden van de hoge colleges van staat, de leden van de rechterlijke macht, de onderwijzers, leraren en hoogleraren, de ambtena ren van rijks- en gemeentepolitie en de militaire ambtenaren, voorts voor de richtlijnen met betrekking tot de bezoldiging van de ambtenaren in dienst van lagere publiek-rechtelijke lichamen. De hogere functies De hoogste leidinggevende ambte naren zijn zonder meer betrokken in de nivelleringsmaatregelen voor alle overige hogere ambtenaren. Hoewel de regering zoveel doenlijk is tege moet gekomen aan de bijzondere eisen, die ten aanzien van de bezol diging van de meest verantwoorde lijke functies in Staatsdienst nu een maal gelden, door het verlenen van bijzondere toelagen aan topfunctiona rissen, heeft zij in toenemende mate moeten ervaren, dat zeer waarde volle functionarissen de dienst heb ben verlaten ten einde een meer luc ratieve werkkring elders te aanvaar den, dan wel, dat zij niet in staat is geweest de door haar gewenste krachten voor de vervulling van zeer belangrijke functies aan te trekken tegen de daarvoor geldende bezoldi ging. De regering is van mening, dat, althans voor een beperkt aantal functionarissen, niet kan worden ontkomen aan het treffen van een gewijzigd, meer op de realiteit afge stemd bezoldigings-systeem. Opbouw en sanering m (Slot van pag. 1) krot genomen de waarde voor de be schadiging. Het probleem der noodverblijven be sprekend, verklaarde de minister, dat in het drooggevallen gebied het aan tal vernietigde woningen geringer is dan aanvankelijk was geschat. Voor Zuid-Holland had men geschat 2080 en vernietigd zijn 430 woningen, in Noord-Brabant waren de cijfers res pectievelijk 440 en 259, in Zeeland res pectievelijk 530 en 239. In totaal zyn dus slechts ruim 900 woningen ver woest. GEEN NOODWONINGEN. De minister was tegen de bouw van noodwoningen. Hij zou niet om een half jaar eerder de mensen onder te kunnen brengen het woningpeil willen verlagen. Het aantal noodverblijven is nader verhoogd van 250 tot 300. Ten dele zijn de 700 door het buitenland aangeboden woningen reeds in ons land. In April a.s. zullen ze alle be woond kunnen zijn. Er wordt een aan tal gereserveprd. Zodra Schouwen en Duiveland zijn drooggevallen, zullen daar deze woningen opgebouwd wor den. Dit kan zeer snel geschieden. De minister meende, dat men zich bij de krotopruiming moet beperken tot het absolute nodige. Men moet niet verder gaan dan de urgente gevallen. Wat de prijs der noodverblijven aangaat, merkte spr. op, dat er een fundering moet zijn, een verhard pad, riolering en water en electriciteit. De verblijven bevatten o.a. drie slaapkamers en een fietsenberging. Er zijn voldoende deskundigen aan wezig om de problemen van de her bouwplannen de baas te worden, ver klaarde de minister. De noodwoningen zullen zo spoedig als dat mogelijk is van de hand moe ten worden gedaan omdat anders de kans bestaat, dat ze permanent in gebruik worden genomen. Spr. erkende, dat de moeilijkheden voor Zierikzee anders liggen dan voor de dorpen, doch men kan deze be zwaarlijk als een apart probleem be schouwen. Het wetsontwerp werd daarna z.h.s. aangenomen. Om tien over elf werd de vergade ring verdaagd tot Woensdagmiddag één uur. GRENSWIJZIGING UTRECHT. Tevoren had de Tweede Kamer zich in de middag- en avondzitting bezig gehouden met de grenswijziging voor de gemeente Utrecht. In de avondvergadering verklaarde minister Beel nog een kleine wijziging in deze plannen te willen aanbrengen ten gunste van de gemeente Bunnik. Hedenmiddag wordt over deze grens wijziging, die aan Utrecht een vrij grote gebiedsuitbreiding geeft en o.m. de opheffing van de gemeente Zuilen inhoudt, door de Kamer gestemd. Dit systeem zal naar de mening van de regering moeten inhouden de vaststelling van normsalarissen voor een kleine categorie topfunctionaris sen en voorts de mogelijkheid om in de noodzakelijke gevallen een indivi dueel salaris vast te stellen, ten ein de talentvolle figuren, aan wier spe cifieke eigenschappen in bepaalde omstandigheden grote behoefte be staat, aan de rijksdienst te kunnen binden. Nieuwe lonen Van 1 Januari 1953 af, zullen, vol gens de voorstellen van de regering, de weeklonen van werklieden van 23 jaar en ouder na een diensttijd van vier jaar bedragen in groep 1 49,51, groep 2, "2,28, groep 3, 55,62, groep 4, i^,50, groep 5, 63,96 en groep 6, 67,28. De verbetering van de bezoldiging van bestuursrangen en toprangen zal leiden tot o.m. de volgende salaris sen: commies 450,81 (3.49 om hoog, hoofdcommies 596,34 (5.01 referendaris 741,87 (5.95 administrateur 863,15 (6.50 hoofdadministrateur 984,42 (6.92 rubriek VII 1310,23 (7.69 Den Haag krijgt nieuw Rijkskantorengebouw Minister Witte heeft bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot wij ziging van de begroting 1953 voor we deropbouw en volkshuisvesting. Dit voorstel bevat een plan tot het bou wen van een groot Rijkskantoren gebouw. Door Rijksdiensten zijn in Den Haag 10 flatgebouwen, bevatten de 25 woningen en bovendien nog 337 huurpanden bezet. In zijn toelichting zegt de minister, dat een dergelijk Rijkskan torenge bouw een verlichting zou brengen in de woningnood. Het gebouw zou ge sticht worden aan de le v. d. Bosch straat. Het ligt verder in het voornemen een algemeen plan op te maken, waarbij de huisvesting van alle mi nisteries en van de grote Rijksdien sten in haar geheel zal worden behan deld. Vooruitlopend op de vaststelling van dit grote plan, hetgeen vermoe delijk nog geruime tijd zal vorderen, komt het de minister gewenst voor, een aanvang te maken met de bouw van een groot Rijkskantorengebouw. De kosten van het in eerste termijn te stichten gebouw, inclusief grond aankoop en eerste inrichting, zijn glo baal te schatten op 12.500.000. Politie-inspecteur had studieknobbel De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Groningen heeft aan de inspecteur van politie te Gro ningen, de heer J. H. Koerts, de mees terstitel cum laude verleend. De heer Koerts heeft in zijn vrije tijd intensief gestudeerd en toen men in Groningen in 1947 met een avond lyceum begon meldde inspecteur Koerts zich als leerling aan. Twee jaar later legde hij met goed gevolg het staatsexamen af. In 1948 het hg" zich als juridisch student inschrijven aan de rijksuniversiteit te Groningen. Overdag werkte hij normaal op het hoofdbureau van politie, maar in zijn vrije tijd bleef de heer Koerts stude ren. Daardoor was het mogelijk dat hij in 1950 met goed gevolg het can- didaats-examen deed en Dinsdagmor gen deed hij het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid. Het tweejarig dochtertje van de fami lie Bennenbroek uit de Zeilberg onder de gemeente Deurne. is door een passerende boerenkar overreden en gedood. De voer man had het kind niet opgemerkt. OPZIENBAREND PROCES Samenwerking tussen de politie en bandieten Te Aix en Provence is Maandag een opzienbarend proces begonnen tegen de daders van de roofoverval op de Aga Khan en zijn echtgenote. Voor zover deze daders zich thans in handen der Franse justitie bevinden, staan zij terecht. Zoals beltend, werd op 3 Augustus 1949, toen de Aga Khan en zyn echtgenote van him villa Yakimoer naar het vliegveld van Nice reden, de glanzende Cadillac van deze gees telijke Indische machthebber aange houden door enkele gewapende ban dieten, waarvan er een met een ma chinepistool dreigde. In enkele mi nuten tijd hadden de juwelen van de Begum, de echtgenote van de Aga Khan, een nieuwe eigenaar. Deze ju. welen vertegenwoordigden een waar de van 2,2 millioen gulden en met die enorme buit verdwenen de overvallers. Lang hebben zy er geen plezier van gehad. De arrestatie van de daders volgde in Januari 1950, doch de flonkerende juwelenschat bleef spoorloos. Twaalf mannen waren, zoals toen bleek, bjj de overval betrokken. Een van de aanvallers was herkend, doch hij bleek enkele dagen na de overval door zijn makkers gedood te zijn, uit angst, dat hij bij arrestatie zou gaan praten. Een bekende figuur uit de onder wereld van Marseille, Paul Leca, was de aanvoerder van de bende. Hg werd gearresteerd, ontsnapte en is sindsdien verdwenen. De man, die tijdens de overval over het machinepistool beschikte, werd Broodplank met zaag voor leden Metaalbedrijfsbond De Algemene Nederlandse Metaal- bedrrjfsbond heeft dezer dagen het 80.000ste lid genoteerd. Deze bond is de grootste bedrgfsbond, aangesloten bij het N.V.V. Het hoofdbestuur heeft besloten alle leden als feest geschenk een broodplank met een broodmes te doen toekomen. Verder zijn er nog geschenken voor het 80.000ste lid en voor hem die dit lid aanbracht. NEDERLANDERS HIELDEN ZICH RUSTIG In ploegenklassement ging leidende positie verloren Mallejac van de West-Franse ploeg heeft Frankrijk de tweede overwin ning in de Tour de France bezorgd. Van de 111 renners Kebaili (wegens een blindedarm-operatie) liet bij de start verstek gaan en Garcia en Prouzet hadden 3Iaandag de strijd gestaakt ging hij in de vyfde étappe van Dieppe naar Caen als eerste over de eindstreep. De 200 kilometer had hij in 5 uur 38 min. en 35 sec. afgelegd. Na het vuurwerk in de afgelopen dagen hielden de Nederlanders zich dit keer rustig. Alle mannen van Pcl- lenaars Henk Stevens, die als nummer 103 binnenkwam uitgezonderd eindigden met het grote peloton ex aequo op de dertiende plaats. Van Dieppe tot aan Rouaan reed het peloton gegroepeerd en van enige strijd viel niets te hespeuren, maar nauwelijks was men op de weg naar Les Essarts gekomen, of het eerste vuurwerk brandde los. Hassenforder en Lauredi zagen hun kans schoon en trokken er vandoor, gevolgd door Walkowiak en Debruyne. Toen was het ook de beurt aan Koblet. Met de Italiaan Astrua joeg hg achter de kopgroep aan. De hoofdgroep kwam door deze uitlooppoging in beweging. Bobet zette een achtervolging in, waarbij hij een groepje renners mee sleepte. Inmiddels hadden Koblet en Astrua aansluiting gekregen met de kopgroep van vier man. Lang duurde de hegemonie van deze renners niet, want door het verwoed rijden van Bo bet, die een lange staart renners met zich meetrok, werden de groepjes en op een dikke honderd kilome- :er van de finish weer een geheel. Hassenforder in offensief Bij het verlaten van Neuborg (92 km.) zette Hassenforder, de man van de ploeg Noord-Oost-Centraal Frank rijk, een aanval in. Zeven renners gin gen met hem mee, namelijk Diot, Querinel, Debruyne, Walkowiak, Mo- lineris, Mallejac en Morvan. Dertig kilometer verder hadden de- tijdelgk in vrijheid gesteld. Ook hij is niet meer °P komen dagen. Er zijn echter nog andere kanten aan het proces. Enkele dagen nadat Paul Leca ontsnapt was, werd een deel van de buit, ter waarde van 1 millioen gulden, gevonden in het po litiebureau van Marseille en om het nog ingewikkelder te maken, be schuldigde daarop een hoge politie autoriteit, de heer Valantin, de po litiechef Berteaux van een nauw con tact met Leca. Lindsay Watson, de man die be schouwd wordt als de ontwerper van het overvalplan, blijft hardnekkig ontkennen iets met het gebeuren te maken te hebben. Hij was bevriend met een kamenierster van de Begum. Watson, een Fransman met een En gelse naam, is een militair, die op vele plaatsen ter wereld onder Franse vlag heeft gevochten en de drager ls van talloze verdiende on derscheidingen. De zitting begon Maandagmorgen om half elf, anderhalf uur te laat. Verwacht wordt, dat dit sensationele proces zal duren tot 15 of 16 Juli. De vierde étappe van de „Tour", die ging van Rijssel naar Dieppeis een groot succes gev:orden voor Neder land. Gerrit Voorting won deze étap pe. Tegen het eind van de étappe, dicht bij Dieppe, wisten vier renners uit het peloton te ontsnappen, t.w. Miranda (aan de kop), gevolgd door Lauredi, Voorting en Audaire. „Pluriford" manipuleerde met wissels De heer J. T., een van de directeu ren van de firma Plurifort, te Sittard, is in verzekerde bewaring gesteld ver dacht van poging tot oplichting. De firma Plurifort hield zich bezig met de verkoop van textielgoederen op afbetaling. Er zouden manipulaties met wissels zijn verricht en klanten van de firma zouden door de kantonrechters te Sittard en Maastricht tot betaling van deze wissels zijn veroordeeld, om dat zij daartoe wettelijk verplicht wa ren. De justitie zou aanvankelijk op het standpunt hebben gestaan, dat het hier een civielrechtelijke aangelegen heid betrof. Thans wordt blijkbaar de strafrechtelijke zijde van deze affaire onderzocht, die in Limburg veel opzien heeft gebaard. De beschuldiging van oplichting is gebaseerd op het feit, dat de firma afbetalingstermijnen inde voor goede ren, die op afbetaling waren ver kocht. De volledige vorderingen wa ren echter door Plurifort overgedaan aan banken, die daarna van de cliën ten gehele betaling eisten ook als er reeds belangrijke bedragen waren af betaald aan Plurifort. JOHN CHRISTIE ALS GETUIGE Geen hoger beroep van Christie Functionarissen van de Britse po litie hebben Dinsdag te Londen een bespreking bijgewoond ter inleiding van een nieuw, geheim onderzoek in de zaak Evans. Zoals bekend werd Timothy Evans drie jaar geleden opgehangen op be schuldiging van moord op zijn doch tertje van 14 maanden. Hem was aanvankelijk ook de moord op zijn echtgenote ten laste gelegd. Deze zaak heeft men toen echter laten rusten. De massamoordenaar John Christie was in het proces de voornaamste getuigen a charge. Thans heeft Christie bekend, dat niet Evans, maar hg de moord op mevr. Evans pleegde. Bij de politie-bespreking waren o. m. aanwezig hoofdinspecteur Griffin en de inspecteur bij de recherche Kelly, die het onderzoek in de zaak Christie hebben geleid. Christie be kende de moord op mevr. Evans, maar hij ontkende de moord op het dochtertje. Men verwacht dat Christie in het nieuwe onderzoek een van de eerste ze 8 vluchtelingen al een voorsprong van 8 minuten genomen en onder aanvoering van Hassenforder, die met een achterstand van 9 min. 12 sec. in het algemeen klassement op Schaer de kans schoon zag de leiding in de algemene rangschikking te ver overen, bleven zij er flink de gang in houden. Bij de binnenkomst te Caen schoot Mallejac naar voren en met een felle eindsprint bracht hij de étappe op zijn naam. Dertien seconden later vloog nassenfordcr over de streep. En met deze tweede plaats was de Breton ge slaagd in zyn opzet de verovering van de gele trui. De Nederlandse ploeg heeft na deze étappe een verlies te incasseren ge kregen. In het ploegenklassement ging de leidende positie verloren. Frankrijk Noord-Oost-Centraal staat nu bovenaan. Minardi (It.) en Gil (Spanje) heb ben de strijd gestaakt. De premie voor de strijdlustigste renner kreeg Hassenforder. De uitslag van de vijfde étappe luidt: 1. Mallejac (Frankrijk West) 5.38.35. 2. Hassenforder (Fr, N.O. Centr.) 5.38.48. 3. De Bruyne (Belg). 4. Diot (lie de France). 5. Morvan (Fr. West). 6. Querinel (Fr. West). 7. Molineris (Fr. Zuid-Oost) allen in dezelfde tijd als Hassenforder. 8. Wal kowiak (Fr. N.O. centr.) 5.40.03. 9. Koblet (Zwits.) 5.48.18. 10. Magni (It.) z.t. 11. Darrigade (Fr. Zuid-West) z.t. 12. Robic (Fr. West) z.t. 13. Ex aequo het grote pe loton in dezelfde tijd als Koblet. In deze groep bevonden zich. met uitzondering van Stevens, alle Nederlanders, dus Jan sen. Nolten. Roks, Suykerbuyk. Van Breenen, Van Est. Wagtmans, Adri Voor ting en Gerrit Voorting. Voorts Geminia- ni (Fr.). Teisseire (Fr.), Bartali (It.). Schaer (Zwits.) en tientallen anderen. De Nederlander Steven is in de vijfde étappe als 103 geëindigd in de tijd van 5.50.19. Het algemeen klassement luidt: 1. Hassenforder (Fr. N.O centr.) 28.41.21. 2. Schaer (Zwits.) 28.42.09 op 48 sec. 3. Wagtmans (Ned.) 28.43.11 op 1.50. 4. Re- naud (lie de France) 28.45.39 p 4.18. 5. Roks (Ned.) 28.46.04 op 4.43. 6. Meunier (Fr. N.O. centr.) 28.46.52 op 5.31. 7. Van Est (Ned.) 28.47.35 op 6.14. 8. Close (Belg.) 28.27.48 op 6.27. 9. Astrua (It.) 28.48.09 op 6.48. 10. Robic (Fr. West) z.t. 13. Gerrit Voorting (Ned.) 28.48.17. 27. Bobet (Fr.) 28.54.45. 28. Magni (It.) z.t. 29. Kobletz (Zwits.) z.t. 30. Bartali (It.) z.t. 33. Mal lejac (Fr. West) 28.55.22. 48. Nolten (Ned.) 29.01.10. 51. Jansen (Ned.) 29.02.07. 55. Van Breenen (Ned.) 29.03.47. 65. Adri Voorting (Ned.) 29.08.03. 71. Suykerbuyk (Ned.) 29.11.13. 90. Stevens (Ned.) 29.23.45. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk Nocrd Oost Centraal 85.57.10. 2. Nederland 86.02.42. 3. Frankrijk West 86.06.03. 4. lie de France 86.11.47. 5. Frank rijk nationaal 86.17.33. 6. België 86.17.49. 7. Italië 86.24.06. 8. Zwitserland 86.29.37. 9 Luxemburg 86.42.33. 10. Frankrijk Zuid- West 86.43.53. 11. Spanje 86.54.33. 12 Frankrijk Zuid-Oost 86.56.24 getuigen zal zijn. Voorts zal hoofd inspecteur Jennings worden gehoord, die het onderzoek in de zaak Evans heeft geleid. Intussen heeft John Christie de termijn laten verstrijken om in ho ger beroep te gaan tegen zijn dood vonnis. EERSTE KAMER Ministerie nodig voor maatschappelijke zorg De Eerste Kamer heeft Dinsdag in een middag- en avondzitting aller eerst de internationale tarwe-over- eenkomst goedgekeurd, nadat mr. J. in 't Veld zich had afgevraagd of de ze tijd van grote graanoverschotten er wel een is voor verhoging van de tarweprijs. Daarna werd uitvoerig gesproken over de begroting van het departe ment voor maatschappelijk werk. De heer Diepenhorst (A.R.) maakte zich zorgen over de Ambonezen en vroeg voorts of er niet een stichting maat schappelijk hulpbetoon in hét leven geroepen moest worden voor de Indi sche Nederlanders, die thans nog in Indonesië leven. De heer Reijers (C. H.U.) had geen onverdeelde bewon dering voor het tot stand komen van dit departement. De gevolgen van de watersnood zijn een arbeidsterrein voor dit mini sterie en hij wees er in dit verband op, dat de uitkeringen van het Rampen fonds de rijksuitkeringen aan de slachtoffers niet ongunstig mogen be- invloeden. Tenslotte vroeg hij zich af of de mi nister zich van zg'n taak tegenover de Ambonezen wel voldoende bewust was. Baron De Vos van Steenwijk (V.V. D.) pleitte evenals de heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) voor opname van de Ambonezen in militair ver band. De heer Van Lieshout (K.V.P.) waarschuwde er voor, dat de opbouw- organen niet een te grote markt in de provincie moeten worden. Spr. was meer voor particulier initiatief. Ook deze spr. vroeg aandacht voor de Ambonezen. Mej. Tjeenk Willink (Arb.) consta teerde, dat het nieuwe ministerie is f eboren uit een politieke dwangposi- ie en niet uit een maatschappelijke behoefte. De minister zal de sprekers heden beantwoorden. De Maastrichtse gemeenteraad heeft in zijn Dinsdag gehouden vergadering met op één na algemene stemmen beslo ten een contract aan te gaan met de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena tot vestiging van een helicoptère-verbin- ding, welke Maastricht inschakelt in de internationale luchtverbindingen met Rot terdam, Antwerpen, Brussel, Luik en Keu len. Het Wereldgebeuren Saxophoon Hulp heeft hij gekregen van zijn schoonmoeder, die de hoofdstad van Cambodja heeft verlaten om zich bij hem te voegen in Battam- bang. Daar in de streek van Battam- bang vroeger behorend tot Siam heeft koning Norodom Sihanouk van Cambodja zjjn getrouwe krij gers om zich heen verzameld. Talrijk zijn ze niet, want met enkele losse benden meegerekend komt h(j slechts tot 20.000 man. maar lastig zjjn ze wel. Lastig voor de Fransen, die enkele dagen geleden gedwongen waren de hoofdstad van Cambodja, Pnom Penh, te bezetten en langs de rijst velden van Cambodja Marokkanen en andere Noordafrikaanse troepen te laten patrouilleren. Alleen de streek van Battambang lieten ze vrij, omdat dit gebied aan de overzijde van een brede rivier ligt en daar rijdt nu Sihanouk rond in zijn groene Cadillac. Hij zond er eerst zijn zes Cambodja-bataljons naar toe. Zogenaamd om dc commu nisten te bestrijden, die zich genes teld hadden in de oude tempelstad Angkor Vat. In werkelijkheid om een sterkere positie in te nemen tegen over de Fransen. Want Sihanouk wil onafhankelijkheid voor zijn land. Niet zo maar een beet je onafhankelijkheid in de Franse ko loniale stijl, maar volledige onafhan kelijkheid en daar wil men in Parijs niet aan. Deze weck werden de Franse voor stellen voor het verlenen van on afhankelijkheid aan de Indochi- nese staten Vietnam, Cambodja en Laos bekend gemaakt. De koning van Laos. die juist in Frankrijk aankwam, was er mee in genomen en riep telegrafisch enkele van z'n ministers naar Parijs om er over te praten. Ook de premier van Vietnam vond de voorstellen aanne melijk. Alleen de regering van Cambodja zei neen. Want de koning vindt onafhanke lijkheid tezamen met de verplichting om in de Franse Unie te blijven, geen echte onafhankelijkheid Het is met de 30-jarige koning Norodom Siha nouk 'n beetje wonderlijk gesteld. In zijn feodale landje waar ae eenvou dige bewoners nog vrijwel uitslui tend van de landbouw leven, is hij de moderne vorst. Hg speelt saxophone hij is een liefhebber van jazz-mu- ziek en hij heeft een wereldreis ge maakt om overal te verkondigen, dat zijn volk onafhankelijk wil zijn nu al le volkeren van Azië met uitzon dering van de Indochinesc onaf hankelijk zg'n geworden. Zijn volk verwacht niet meer, dat de Fransen zullen winnen in ïndo- China en daarom wil het zelf het stuur in handen nemen. Nu is dat volk niet talrijk. Men glimlacht er in Parijs zelfs om. Wat willen die paar millioen Cambodjanezen temidden van de hon derden millioenen Aziaten? Ze kun nen niet op eigen benen staan... ze zullen met andere volkeren een ver bond moeten sluiten of een gemeen schap moeten vormen om staande te blijven. Al wint Frankrijk de Indo chinesc oorlog niet, dan nog is er al le reden voor de Indochinese staten om samen te werken met de Fran sen. Zo ziet men het probleem in Pa rijs en daarom was een van de eerste daden, die de regering-Laniel in Pa rijs verrichtte, het aanwijzen van de 53-jarige Maurice de Jean als hoge commissaris voor Indo-China. De Jean is een van de meest kundige Franse diplomaten. Als jongeman vestigde hij reeds de aandacht op zich door zijn uitzonderlijke be kwaamheden en zijn scherpe analy ses. Na de jongste oorlog werd hij eerst ambassadeur in Praag en nu is hij ambassadeur in Tokio. Aan deze man heeft premier La- niel de toekomst van Indo-China toe vertrouwd. Hij zal moeten onderhan delen met de regeerders van Laos, Vietnam en Cambodja. Hij zal hen er toe moeten brengen de onafhankelijk heid te aanvaarden binnen de Franse Unie. Niemand in Parijs ontkent, dat dit een uiterst moeilijke opdracht is. Er vecht nog altgd een opstande lingen-leger in Vietnam tegen de Fransen. In Cambodja weigeren de boeren rijst af te staan voor de Franse le gers. In Laos hebben de boeren en bur gers een eigen leger op de been ge bracht, dat nauwelijks gehoorzaamt aan Franse bevelen... Desondanks was de Franse opper bevelhebber in Indo-China nog altijd vol goede moed... Hij sprak over een bewegelijke oorlogvoering, over het opzoeken van de opstande lingen in hun schuilplaatsen, over het toepassen van de rimboe-tactiek. Dat is van militair standpunt be zien heel juist... maar het duurt te lang en Frankrijk kan de oorlog niet langer betalen. Dus is nu het laatste woord aan een diplomaat als hoge commissaris in Indo-China. Was het niet de beroemde Clémen- ceau, die zeide, dat oorlog een veel te belangrijke zaak was om aan ge neraals over te laten Norodom Sihanouk... niet v.'v. schoon moeder in een groene Cadillac.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5