PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opb ouw en sanering Zierikzee is geen apart probleem De jongste benoemingen van burgemeesters in Zeeland BILT Kantlijn ENGELSE ZAKENLIEDEN OP BEZOEK IN ROOD CHINA NIEUWE BOTSINGEN TUSSEN ARBEIDERS EN P0UTIE? 196e Jaargang-No. 158 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., £r. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per Tim Minimum p. advertentie t 3.-. •ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr. C 160. tolcf. 26. MINISTER WITTE IN TWEEDE KAMER Mr. W. F. v. d. Feltz vroeg bijzondere voorziening voor Schouwen De Ttveede Kamer heeft Dinsdagavond na een kort debat het wetsont werp aanvaard, dat aan de regering bijzondere bevoegdheden verschaft, welke nodig zijn voor een verantwoorde wederopbouw in het watersnood- gebied. Daarbij had in het bijzonder het probleem van de noodverblijven de aan dacht en dat van de opruiming der krotwoningen. Dlinister Witte kon voor wat deze beide vraagstukken betreft slechts uiterst beperkte toezeggingen doen en hij weigerde de wederopbouw en sanering van Zierikzee als een probleem apart te beschouwen. De heer C. van den Heuvel (A.R.) zeide te vertrouwen, dat de minister met de hem te verlenen bevoegdheden zal weten te komen tot een rationele dorpsbebouwing. Hij pleitte voor krot opruiming in de betrokken gebieden. De heer Bommer (Arb.) wilde in lichtingen over de wijze van financie ring en vroeg wat er gedaan zal wor den met krotten, die niet beschadigd zijn. Wanneer van een groep krotten er een paar onbeschadigd zijn geble ven, zal men die toch niet overeind laten staan? Wat de inrichting van noodverblijven aangaat, zeide spr. het met de minis ter eens te zijn, dat dit een slechte oplossing is, maar het is de enige mo gelijke. Spr. hoopte, dat de minister niet zal schromen er meer in te rich ten als dat nodig mocht blijken. De heer Ritmeester (VVD) merkte op, dat in en na de oorlog nieuwe dorpskernen zijn geprojecteerd, die normaal voldoen aan de eisen. Spr. vroeg of de minister zich heeft ver zekerd van de nodige deskundigen, zo dat het opbouwplan tijdig kan worden uitgevoerd. De heer Gortzak (CPN) wilde door Enige tijd geleden hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten voorgesteld om een gedeelte van de weg Terneu zenAxel over te dragen aan de ge meente Terneuzen tegen vergoeding van de kapitale som van 1.zegge en schrijve één Hollandse (papieren) gulden. Men zou zo zeggen, dat dit voorstel geen enkele hinderpaal op zijn weg naar het van kracht worden zou ont moeten. Immers: kennelijk wilde Ter neuzen dit weggedeelte hebben en kennelijk wilden Gedeputeerden hpt liever kwijt dan rijk zijn. Wat wilde men meer? Maar het ging zoals het vaak gaat. Over honderdduizenden is men het in drie minuten eens, over een gulden kan men uren bomen Want er was in de afdelingen een lid, dat de simpele vraag stel de, waarom er bij een dergelij ke overdracht altijd een gulden moet worden betaald, nooit méér, maar ook nooit minder. Wie heeft er nu iets aan een guldenGeef dat weggedeelte en dergelijke stukken grond maar lie ver cadeau! redeneerde dit lid. Gedeputeerden antwoordden in eer ste instantie, dat de provincie zeker niet in financiële moeilijkheden zou komen zonder die gulden, maar dat het nu eenmaal gewoonte is om bij een overdracht zulk een koopsom te vragen. En toen het lid dit geen steekhoudend argument vond, merk ten Gedeputeerden op, dat de ge meente Terneuzen van die gulden ook wel niet arm zou worden. Maar de Gedeputeerden fronsten niettemin hunne voorhoofden en dachten diep na, zoals Gedeputeerden plegen te doen. Bij belangrijke proble men.. Het resultaat hiervan is een uitvoe rige toelichting in het algemeen ver slag over de behandeling van dit voorstel in de afdelingen, een toelich ting, die wij hier gaarne willen cite ren. Want laat ons eerlijk zijn: Hoeveïe lezers weten, waarom zo'n gulden wordt gevraagd? Gedeputeerden dan concluderen, dat een dergelijke overdracht geen gewone schenking is, om dat gemeenlijk beide partijen bij de overdracht belang hebben. De bepa lingen in ons Burgerlijk Wetboek zijn op deze overdrachten dan ook niet van toepassing. Wel zijn op dergelijke transacties van toepassing de alge mene bepalingen omtrent het verbin tenissenrecht, voorkomende in dit wetboek. Met de overige bepalingen van de bizondere overeenkomsten in dit wetboek klopt een dergelijke over dracht echter ook weer niet. °pJ- dus hi„ overdracht van onroerend goed om niet, niet zijnde een formele schen king, niet in ons Burgerlijk Wetboek is geregeld en mede om fiscale pro blemen in verband met de vraag in hoeverre schenkingsrecht verschul digd zou zijn te voorkomen, geven Ge deputeerden de voorkeur aan een for mele overeenkomst van koop en ver koop, welke in ons Burgerlijk Wet boek wel is geregeld. De pro forma te betalen som van 1,totaal kan in zo'n geval geen bezwaar ontmoeten. Het is een hele mondvol. Maar het is duidelijk, dat valt niet te ont kennen. En daarom is dit „Statenstukje" toch de moeite waard om onder de al gemene aandacht te worden gebracht. We weten nu tenminste voortaan, waarom die dwaze gulden betaald moet worden, gelden van het Rampenfonds, niet ka pitaalkrachtige bezitters van een krot in staat stellen tot herbouw, als de schadevergoeding van het rijk niet voldoende is. Wellicht ware er een stichting in het leven te roepen, die zich zou kunnen belasten met de bouw van woningen voor de hier bedoelde getroffenen. Spr. vroeg nadere inlichtingen over de tijdelijke noodverblijven, waarvan; er 250 zullen worden gebouwd en die f 5600.per stuk zullen kosten. De heer Van der Feltz (CH) ver klaarde, dat hij zich met het ontwerp kon verenigen. Het was hem echter niet duidelijk, hoe de minister alle mensen denkt onder te brengen. Pe bewindsman spreekt van 250 noodver blijven en van 700 houten woningen, die het buitenland heeft geschonken, maar zal dat voldoende zijn? ZIERIKZEE. Spr. was van oordeel, dat de moei lijkheden voor de wederopbouw en sanering van Zierikzee nijpender zijn dan elders. Zierikzee moet zijns inziens als een apart probleem worden be schouwd. Hij vroeg of het niet gewenst was voor Schouwen en Duiveland bijzon dere voorzieningen te treffen en in ieder geval er voor te zorgen, dat in de a.s. winter volledige motorvletten beschikbaar zijn. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer Witte, be antwoordde de sprekers. Het beleid der gemeentebesturen met betrekking tot de opruiming van krotten is nog al verschillend, doch geleidelijk zal men er wel toe komen één ijn te trekken. Met betrekking tot het onderhavige wetsontwerp wordt als waarde van het (Vervolg op pag. 3.) Opheffing van Kominform Het. Franse blad „France Soir" heeft Dinsdag gemeld, dat de Sowjet-Rus- siscbe regering vermoedelijk opdracht heeft gegeven tot opheffmg van de Kominform-organisatie in Boekarest. Volgens het blad zijn verscheidene Franse communistische leiders, on der wie Etienne Fajon en Raymond Guyot, naar Roemenië vertrokken, om de Franse afdeling van de Kom inform te liquideren en de archieven en documenten naar Frankrijk te brengen. Ook uit andere landen zou den de leiders van de communistische partijen, die bij de Kominform zijn aangesloten, naar Boekarest vertrok ken zijn. Het bericht van de „France Soir" kon in Parijs niet worden bevestigd. Algemeen werd aangenomen, dat Fa- jon en Guyot onlangs naar Tsjecho- Slowakije zijn vertrokken, om daar hun vacantie door te brengen. Nog jaarlijks 14.000 nieuwe t.b.c.-gevallen in Nederland In het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft Dinsdag de Nederlandse Cen trale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose haar algemene vergade ring gehouden onder voorzitterschap van dr. M. R. Heynsius van den Berg uit Amsterdam. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat, ter wijl in 1951 de sterfte aan tubercu lose in ons land nog 16 per 100.000 inwoners bedroeg, dit getal in 1952 was gedaald tot 12. Maar toch heb ben wij in Nederland nog niet het laagste sterftecijfer ter wereld, want in Denemarken bedraagt de sterfte aan tuberculose slechts 11 (1952). In ons land komen er elk jaar nog weer ongeveer 14.000 nieuwe gevallen bij. Spr. wees verder op het belang rijke feit, dat dit jaar de vereniging 50 jaar bestaat en dat dit op 23 en 24 September met een congres in Den Haag herdacht zal worden. 9 Te Schinveld (L.) speelden drie kin deren in het zand. Zij raakten bedolven. Twee kinderen konden gered worden-, maar de 6-jarige R. P. werd dood onder het zand vandaan gehaald. Londen is bevreesd voor Amerikaanse ontstemming Zowel uit Frankrijk als uit Engeland zyn groepen handelsvertegenwoor- digers naar China geweest om na te gaan welke perspectieven er waren voor de uitbreiding van de handel met Rood-China. Kort geleden werd van Franse zijde verklaard, dat men mogelijkheden zag voor een handelsverkeer, dat de waarde van 25 milliard francs zou be- Thans is in Engeland bekend geworden-, dat de niet-officiële Britse han delsdelegatie een handelsovereenkomst met Rood-China mogelijk acht voor goederenruil ter waarde van 30' millioen pond sterling. Hittegolf in Pakistan eiste honderden doden Een hevige hittegolf in het Noord westelijke deel van Pakistan heeft alleen al 'n 't district van Pesjawar aan 621 personen het leven gekost, zo heeft een hoge politiefunctiona ris aldaar Dinsdag meegedeeld. In berichten van de plaatselijke pers wordt echter over duizend doden ge sproken. In Pesjawar zelf. een stad van 150.000 inwoners, zijn volgens de po litie 111 personen bezweken. In de districtsziekenhuizen zijn 500 perso nen met een zonnesteek opgenomen- De ijsprjjzen zijn tot fabelachtige hoogte gestegen. In de nacht van Maandag op Dins dag hebben eindelijk moessonregens verkoeling gebracht. Landbouwer opgelicht voor f 50.000 Voor de Rechtbank te Rotterdam werd Dinsdagmorgen een oplichtings zaak behandeld. De 45-jarige verte genwoordiger A. v. d. B. uit Maas sluis, had een plaatsgenoot, een 69- jarige landbouwer, opgelicht voor 50.000. Door mooie voorspiegelingen wist hij telkens bedragen los te krij gen Het begon in 1946. De bom barst te in 1953 toen de politie ingreep. Het geld bleek vergokt en verdobbeld te zijn, zodat de landbouwer zijn 50.000 kwijt is. De vertegenwoordi ger had op het laatst medewerking gehad van een zekere P. C. uit Maas sluis, die zich als chef-inkoper van de werf WUton-Feyenoord aandiende. Bij die gelegenheid hadden zij de land bouwer tienduizend gulden lichter gemaakt. Tegen de vertegenwoordiger werd een straf van twee jaar met aftrek geëist. Zijn medewerker hoorde zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar tegen zich eisen. De uitspraak is bepaald op 18 Juli. Het Gemeentebestuur van Zonnemaire heeft Maandagmiddag een krans ge legd bij het borstbeeld van Prof, Dr. P. Zeeman, in het Zeemans-Labora torium in de hoofdstad. Bij de lcrans- leggvng waren aanwezig, de zoon en de dochters van de geleefde (links), de Directeur van „Onderwijs" van de Gemeente Amsterdam, de heer W. M. Morren, en Prof. C. J. Bakker. De waarnemend burgemeester van Zon nemaire, de heer J. van Splunder legde de krans. Van Britse officiële zijde wordt ver klaard, dat er officieel geen bijzonder heden over een dergelijke handels overeenkomst bekend zijn. Er zijn geen onderhandelingen op regerings niveau gevoerd. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft nog eens laten we ten, dat uitvoer naar China is verbo den van artikelen, die strategische waarde hebben. Nederlands-Australische samenwerking op N.-Guinea Geregelde luchtverbinding In Canberra is officieel medege deeld, dat Australië binnenkort zal deelnemen aan het onderhouden van een geregelde luchtverbinding tussen Lae (Australisch Nieuw-Guinea) en Hollandia, de hoofdplaats van Neder lands Nieuw-Guinea. Deze medede ling is gedaan na de besprekingen tussen de Australische minister van buitenlandse zaken en de Nederland se ministers Luns en Kernkamp, die een bezoek aan Australië bren gen. In de officiële mededeling wordt voorts gezegd, dat de besprekingen betrekking hadden op de samenwer king op administratief niveau tussen beide landen ten aanzien van Nieuw-Guinea. Voorts zijn er kwes ties ter sprake gebracht op het ge bied van de verbindingen, van direc ter samenwerking op het gebied van de landbouw, de gezondheidszorg en in het algemeen op sociaal terrein. Koningin en Prins naar Amsterdam Van 9 tot 14 September zullen H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden een officieel bezoek brengen aan Amsterdam. In verband met het koninklijk bezoek zal het pa leis op de dam tot 1 September in plaats van tot 15 September a.s. voor bezichtiging voor het publiek opengesteld zijn. Voor alle uitvoer van goederen naar China is bovendien een export-licentie nodig. Men vreest te Londen, dat de acti viteit van de niet-officiële Britse handelsdelegatie in China en de mo gelijkheid van uitbreiding der Brits- Chinese handelsbetrekkingen een on gunstige terugslag zal hebben op de Engels-Amerikaanse samenwerking. De nieuwe kruisers Ondeugdelijk gietwerk aan achterstevens Bij het dokken van de kruisers „De Ruyter" en „De zeven Provin ciën" voor onderzoek na afloop van de proeftochten, is gebleken, dat zich aan de achterstevens onder de water- lÜn, ondeugdelijk gietwerk van bui tenlandse oorsprong bevindt. Dit zal moeten worden vervangen. De jndienststelling zal niettemin vóór het einde van 1953 kunnen ge schieden. Roofoverval op Amsterdamse taxi-chauffeur Dinsdagmorgen hebben manschap pen van de Amerikaanse militaire politie in Frankfort gearresteerd de Amerikaanse soldaat Neace, die er van wordt verdacht met twee zijner landgenoten de aanslag te hebben gepleegd op de Amsterdamse taxi chauffeur Olij. Zoals men weet wa ren reeds twee der drie Amerikaan se militairen in ons land gearres teerd. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben de Nederlandse autoriteiten aangeboden de twee zich in Nederland in arrest bevindende Amerikaanse militairen naar Duits land over te brengen, teneinde ze daar door een Amerikaanse krijgs raad te kunnen berechten. ONRUST IN OOST-BERLIJN Dreigende houding van arbeiders De Noord-West-Duitsë radio meldt, dat volgens ooggetuigen zich Dinsdag te Oost-Berlijn nieuwe botsingen heb ben voorgedaan tussen arbeiders en politie. De bouwvakarbeiders in de Stalin- allee, waar de opstand van 17 Juni begon, zijn Dinsdag bijeengekomen om de onmiddellijke vrijlating te eisen van hun gearresteerde collega's, aldus de radio. Zij dreigden politie en partijfuncti onarissen met een nieuwe „mars Verloren isotoop kan door uitstraling gevaarlijk zijn Enige dagen geleden is bij het controleren van aardgasleidingen in de omgeving van Steenwijk een z.g. isotoop verloren gegaan. Isotopen zijn kleine korrels ter grootte van een vuursteentje, die een zeer ster ke en gevaarlijke radioactieve uit straling hebben. Zij worden gebruikt voor het modernste systeem om las sen op deugdelijkheid te onderzoe ken. Alle pogingen van leden van de technische contröledienst om het verloren geraakte korreltje op te sporen, zyn tot dusverre zonder re sultaat gebleven. Al het 'personeel dat bij de leidingen waakt, is onder zocht. want iemand, die enkele we ken een isotoop bij zich zou dragen, kan daarvan fatale gevolgen onder vinden. VAKMENSEN ACHTERGESTELD BIJ „OUTSIDERS"? Een vraag, en een statistisch antwoord.... Dien schrijft ons het volgende: Het heeft mij getroffen, dat kort achter eikaar in Zeeland een tweetal burgemeesters is benoemd, afkomstig uit het militaire leven. In Uw blad van Zaterdag j.l. werd in een artikel gemeld, dat overste J. C. \V. Jobse, kapitein-luitenant ter zee bij de Administratie van de Konink lijke Marine, „wiens tijd bij de Marine afloopt", burgemeester van Rilland- Bath is geworden. En enige tijd geleden heeft men kunnen lezen, dat reser- ve-kapitein-vlieger-waarnemer H. J. J. Derckx, vluchtcommandant van de elementaire vliegopleiding te Woensdrecht, (die had meegedongen, omdat „men nu eenmaal bij de vliegery slechts tot een bepaalde leeftijd kan mee doen"), hetzelfde ambt in Heinkenszand zou gaan bekleden. Wat ik mij hierbij afvraag is, of er bij de sollicitanten naar deze volwaar dige burgemeestersambten, geen ge schikte sollicitanten waren, voortko mende uit de administratie zelve, mensen, die zich, veelal met grote op offering en na een langdurige studie en practische scholing tot levensdoel en levensideaal hebben gesteld, een maal aan het hoofd te mogen staan van een gemeente. Zijn zulke candidaten er niet meer, of komen zij niet in aanmerking, in dien er officieren meesolliciteren, „die tegen hun pensioen aanlopen" In dit verband vraag ik mij ook af, of men de strijd van vóór 1940 tegen de „cu mulatie" al weer is vergeten. Ik wil niet twijfelen aan de be kwaamheid en de geschiktheid voor het burgemeestersambt van de ge noemde personen. Maar het treft mi.' niettemin onaangenaam, wanneer toi burgemeester benoemd worden perso nen, die hun carrière reeds hebben ge maakt. Daarmede wordt, lijkt mij, de naar de regeringsgebouwen". Soort gelijke conflicten werden ook gemeld uit staatsfabrieken te Lichtenberg en Koepenick. Op het Alexanderplein, in het hart van Berlijn, werden weer Russische tanks gezien. Deze berichten zijn nog niet van Oost- of Westberlijnse zijde beves tigd. De Westberlijnse politie zei, dat zij niets wist van nieuwe ongeregeld heden. Praten in Panmoendjon Dinsdag zijn geen besprekingen gevoerd tussen Robertson, de speci ale gezant van president Eisenhower en Syngman Rhee in Seoel. Wel werd van Zuidkoreaanse zijde nog eens verklaard, dat Syngman Rhee tegen een wapenstilstand gekant blijft. Vandaag Woensdag komen de verbindingsofficieren te Pan moendjon wéér bijeen. Vermoedelijk zullen de Noordelijken het antwoord overhandigen op de brief, die gene raal Mark Clark schreef in verband met de Noordelijke eis, dat de vrij gelaten Noordkoreaanse krijgsgevan genen in Zuid-Korea weer gevangen genomen zouden worden. Oproer in tuchtschool voor vrouwen Ongeveer vijftig gevangenen van een verbeteringsgesticht voor vrou wen te Jessup in de Amerikaanse staat Maryland zijn Dinsdag in op stand gekomen. De opstandige vrouwen op één na waren alle negerinnen hadden zich gewapend met messen en stuk ken van kapotgeslagen meubelen. Bij het oproer, dat vier uur duurde, werd een politieman gewond. De orde werd hersteld met ge bruikmaking van brandslangen en stokken. De oproerige wouwen had den zich verschanst in een bijge bouw op het terrein van de inrich- tinj pas afgesneden aan vele vakmensen, die wellicht reeds lang hunkeren naar wat zij als het bereiken van hun ide aal beschouwen. Is het burgemeestersambt voorts zó gemakkeliijk, dat men hiervoor feen of zeer weinig vakkennis nodig eeft? Men zou het bijna zeggen, want zegt de burgemeester van Ril- land-Bath niet in zijn interview: „Ge lukkig maar. dat ik na mijn sollicita tie nog gauw een cursus gemeente recht en gemeenteadministratie heb gevolgd"?! Dat wil dus zeggen, ge durende drie of vier maanden!!! Voor de laatste akte in de gemeente-admi nistratie heeft men echter ook al is men in het bezit van een diploma 5-j. H.B.S. drie jaar nodig, plus de nodige practijkü Ik kan mij niet voorstellen, dat on der de vakmensen niet een voldoend aantal gegadigden beschikbaar zou zijn, dat naast him studie in de rech ten eniof hun vakdiploma's, ook nog over de andere eigenschappen be schikt, welke voor het burgemeesters ambt nodig zijn en dat men zijn toe vlucht moet nemen tot het benoemen van officieren tot burgemeester, wel ke officieren hoe voortreffelijk zij ook mogen zijn gebleken in hun mili- (vervolg op pag. 2) ■ee vrouwelijke bewakers, die door de vrouwen gevangen waren gezet, werden door de politie bevrijd. Hoge commissaris voor vluchtelingen De economische en sociale raad van de Verenigde Naties, de Unesco, heeft Dinsdag te Genève met zestien stemmen voor en twee tegen een re solutie aangenomen, waarin wordt aanbevolen het mandaat van de Ne derlander mr. G. J. van Heuven Goed hart, hoge commissaris voor de vluch telingen, met vijf jaar te verlengen. De resolutie zal in de komende al gemene vergadéring van de Verenig de Naties ter goedkeuring worden in gediend. DE VERWACHT: LAGERE TEMPERATUREN. Wisselende bewolking met enkele verspreide buien, matige tot krach tige wind tussen West en Zuid-West. Voornamelijk in het binnenland kou der. ZON EN MAAN. 9 Juli Zonop 4.31 Maan: op 2.20 onder 20.59 onder 20.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1