Brylcreem VERKEERSDIPLOMA'S WERDEN TE MIDDELBURG UITGEREIKT WALCHEREN Ziuin Zijpe NIEUWS UIT DE KERKEN JIMMY BROWN en de oranjehemden DINSDAG 7 JULI 1953 PROV 1 N Cl ALE ZEEUWSE COURANT 6 Niet minder dan 335 geslaagden In «le Bogardzaal te Middelburg waren gisteren ruim 300 leerlingen van 18 lagere scholen uit Middelburg en vrijwel alle plaatsen van Walche ren, behalve Vlissingen, bijeengeko men, om daar onder leiding van de hoofden der scholen en het onderwij zend personeel, het door hen bij het verkeerse.vamen behaalde diploma met insigne in ontvangst te nemen. In totaal slaagden voor het gehele examen 335 leerlingen. Van de 489 jongens en meisjes, die aan het schriftelijke gedeelte van het examen deelnamen, werden er slechts 391 tot het practische gedeelte toegelaten. Bü «lit laatste gedeelte werden nog maals 56 candldaten afgewezen. Weekend Open Deurwerk op Walcheren Zaterdag en Zondag j.l. werd onder leiding van ds. E. Sneller, Ned. Herv. predikant te Middelburg een week-end gehouden voor belang stellenden, afkomstig uit deze en eni ge omliggende gemeenten, ter be spreking van het Open-Deurwerk. Wika Romer, secretaris van de radio-predikant ds. G. P. Klyn, sprak Zaterdagavond over „Het gesprek in de open deur", waarin vorm en in- houd van het met buiten- en rand- kerkelljken te voeren gesprek wer den weergegeven. Hierna volgde een critische bespreking door de aanwe zigen. Na de dagopening en een korte dienst geleid door as. Sneller werd Zondag gezamenlijk naar de radio dienst geluisterd, welke werd geleid door ds. Klljn. De middag was gewijd aan een na bespreking van het Zaterdagavond door Wika Romer ingeleide onder werp. De dagsluiting van het geslaagde week-end werd verzorgd door ds. Sneller. Aanwinsten O.L.B. Middelburg Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Middel burg werd aangevuld met de vol gende werken: Claes: Studentenkosthuis; Martin: Het verlangenOosterbroekDut- schum: Hart tegen hard; Pickett Chevalier: Verloren oogstHerwon nen bloei; Elwood: Erfgoed der ri vier; Ott: Fanny; Sinclair: Lanny Budd achter het ijzeren gordijn; Shute: In the wet; Davenport: Zo is Amerika; Fawcett: In de greep van onbekend Amerika; Hunter: Oerwoud jager; Koestier: Een pijl in de ruimte; Ple: De mens Erne Pyle. Ie. In de maand Juni werden uitge leend 3057 boeken, waaraan 515 stu diewerken. De leeszaal werd bezocht door 772 personen. Officiële publicaties MIDDELBURG. WEGENWET. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente (2e afdeling) van 8 tot en met 22 Juli 1953 voor belanghebbenden ter in zage ligt een voorstel van hun College aan de Gemeenteraad tot gunstige beschikking op het verzoek van J. Davidse, wonende te Middelburg, tot onttrekking van het Arnemuidsche voetpad aan het openbaar verkeer. Middelburg, 6 Juli 1953. FILMS IN ZEELAND Stan als krachtpatser In Alhambra te Vlisslngen versche nen gisteren na vrij lange tijd Stan Laurel en Oliver Hardy weer eens op het doek, om het publiek in „Boemel- studenten" van hun dolle avonturen te laten genieten. Evenals alle films van het komiekenpaar, is ook deze komedie een verzameling van ver kleedpartijen, gooi- en smijtscènes met veel puin en brokstukken en van onnozele vergissingen geworden. Bij wijze van uitzondering speelt Stan, die met zijn onafscheidelijke vriend door een zonderlinge samenloop van omstandigheden in de universiteit van Oxford belandt, de rol van een krachtpatser, hetgeen hem bijzonder goed afgaat. Met filmkunst heeft het geheel weinig te maken, maar voor een paar uur vrolijkheid zorgen „de dikke en de dunne" zeer zeker. Marktberichten VISMIJN TE VEERE. 6 Juli. Export garnalen, aanvoer 491Ö kg.. 100—142. Schar, aanvoer 24S kg.. 24— 43. Bot. aanvoer 262 kg.. 16—36. Schol, aanvoer 197 kg., 2630. Middel ton, aan- •voer 249 kg 64122. Rog. aanvoer 195 kg.. 16—34. Paling, aanvoer 5 kg., 117— 145. VEILING MIDDELBURG. 6 Juli. Aardappelen: Vroege: Bonken 1314.40. grote 1215. drielingen 713, kriel 38.60. Aanvoer 50 ton. Fruit: Aardbeien: Framboosaardbei 69 86. Climax 77101. Madame Moutot 54 94. Madame Lefeber 75. Jecunda 5081. Oberschlesien 46. Kersen: Early River 28. Markies 56—85. Suikerkersen 3843. Mo rellen 4954. Klerken 7172. Perziken per stuk 1—16. Perziken per kg. 62. Tomaten 36—81, Kruisbessen 3751. Rode bessen 3264. Witte bessen 51. Zwarte bessen 58. Druiven: Frankenthaler 220—227. Frambo zen per doos 21—29. id. per kg. 113—192. Pruimen: June Blood per stuk 38. June Blood per kg. 3949. Groenten: Bloemkool A 20—52. id. B 13 —28. id. C 9—14. Wagenaars 98112. Dubb. princessenbonen 108—154. Snijbonen 74— 96. Doperwten 26—50. Tuinbonen 8—20. Peulen 52—79. Savoye kool 6—10. Spits kool 10—15. Rode kool 10. Uien per kg. 18—19. Komkommers A 17—26. id. B 17— 27. id. C 13—21. id. kg., krom 16—26. Sla per stuk 2\h—7. Bospeen 12—31. Boskroten 411. Kroten per kg. 613. Postelein 5 20. Rabarber 13—19. Andijvie 13—28. Spi- nazie 16—35. Bosuien 14—23. De bijeenkomst, welke onder lei ding stond van de heer E. Visscher, voorzitter van de afdeling Middel burg en Omstreken van de Vereni ging voor Veilig Verkeer, werd o.m. bijgewoond door bestuursleden van deze vereniging, onder wie de heer M. A. Reneman, Commissaris van Politie te Middelburg, en door de Middel burgse wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. Berenpas. De heer Vis scher sprak een kort welkomstwoord en richtte zich vervolgens tot de jon gens en meisjes om hen te wijzen op het grote belang van dit diploma. Spreker noemde de jeugd van tegen woordig bevoorrecht, omdat zij, an ders dan vroeger het geval was, thans in de gelegenheid is dergelijke ver- keerscursussen te volgen. Hij drukte de geslaagden op het hart, in de toe komst de lessen niet te vergeten, maar deze zoveel mogelijk in de prac- tyk toe te passen. De voorzitter bracht hulde aan het onderwijzend personeel en reikte aan de 25 leerlingen, die zonder een enke le fout slaagden, onder gelukwensen de diploma's uit. De Rijksleerschool te Middelburg kwam hierbij het bes te uit de bus met 4 jongens en 1 meis je, die „foutloos" waren geslaagd, op de tweede plaats kwam de o.l. school te Domburg, 3e werd de o.l. school te Souburg, 4e de Christelijke Burger school te Middelburg en 5e de bijzon dere school te Domburg. Nadat de Middelburgse goochelaar, de heer J. J. Doeleman, de jeugd ge ruime tijd had beziggehouden werden aan de onderwijzers ae pakjes met di ploma's en insignes voor him klassen uitgereikt. Eend rachtLennik gaste van Zeelandia Evenals twee jaar geleden was ook dit jaar de Belgische sportclub „Een drachtLennik" te gast bij de Mid delburgse voetbal- en athletlekver- eniging „Zeelandia". De Belgische gasten werden in Krabbendijke door het bestuur van de Middelburgse ver eniging verwelkomd en maakten ver volgens de tocht door het Bevelandse rampgebied en via Goes, naar Mid delburg. Hier werd in het clubge bouw van „Zeelandia" de officiële begroeting gehouden. Na het middag maal werd eerst Middelburg bezich tigd, daarna trok het gezelschap naar Domburg, waar de aanvoerder van Lennik aan zijn collega van „Zeelan dia" het bekende Brusselse manneke aanbood en tevens een vaantje over handigde. In een geanimeerde voet balwedstrijd wisten de Zuiderburen met 53 de overwinning te behalen. Met de rust hadden zij een achter stand van 01. De opbrengst van de ze wedstrijd zal worden overgedragen aan de Stichting „Sport Steunt Zon neveld". Namens deze Stichting bood dokter F. G. Vaandrager aan de Bel gische aanvoerde een „gevuld" beker tje aan. De Middelburgse aanvoerder mocht een medaille in ontvangst ne men van de heer L. J Geers, wethou der te Middelburg. De heer Geers zei- de bij de uitreiking verheugd te zijn, dat zijn medaille aan een Middelburg se vereniging kon worden beschik baar gesteld. De heer C. Westerweel, voorzitter van „Zeelandia" en van de Stichting „Sport Steunt Zonneveld", dankte het bestuur van de v.v. Dom burg voor zijn bereidwillige medewer king aan deze sportdag en sprak de hoop uit, dat weldra nog meer gelden voor het zwakke kind zullen worden bijeengebracht. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Eerste Zomeravondstilte te Zoutelande In de laatst gehouden vergadering van de commissie voor Gemeenteop bouw en Evangelisatie, uitgaande van de Herv. Kerk te Zoutelande is besloten ook dit jaar weer een vier tal „Zomeravondstilten" te houden in de oude dorpskerk. De eerste avond wordt gehouden Woensdag a.s. van half negen tot- half tien, waaraan zullen medewer ken het Hervormde kerkkoor van 't Zand en het Jeugdkoor uit Veere, beide onder leiding van de cantor organist Jan Kwist (beiaardier te Veere), die ook enkele orgelsoli ten gehore zal brengen op het unieke kerkorgel. De korte meditatie wordt gehouden door ds. J. F. Wagener. Geitenkeuringen te Serooskerke Te Serooskerke werd de jaarlijkse gei tenkeuring gehouden. Keurmeesters waren de heren C. den Engelsen en J. M. Cevaal. De uitslag luidde: Rubriek I: lammeren geb. 1953, aange voerd 6. Ie prijs: J. Boone Pz.; 2e prijs: S. Duvekot: 3e prijs: A. Cevaal. Rubriek II: twee-jarige melkgeiten. aan gevoerd 3. Ie prijs: P. de Poorte; 2e prijs: J. Boone; 3e prijs: J. Boone. Rubriek III: oudere melkgeiten. aange voerd 7. Ie prijs: A. Cevaal; 2e prijs: P. de Poorte: 3e prijs: C. de Voogd Sr. Rubriek IVstamboekgeiten, aangevoerd 4. Ie prijs: M. Janse Azn.; 2e prijs: S. Du vekot; 3e prijs: C. Coppoolse Kzn. Uit rubriek II werden 3 geiten en uit rubriek III 2 j .iten ingeschreven in het Prov. Stamboek. Brandje in bunker Zaterdag werd de brandweer ge alarmeerd voor een brandje in een bunker bij de duinen op het strand voor Berkenbos. Daar de wind landin waarts was, ontstond er gevaar, dat de droge duinbegroeiing vlam zou vatten. Men wist echter het vuur tij dig met emmers water en zand te blussen. Waarschijnlijk hadden kin deren vuurtje gestookt. Waar zijn onze schepen Abbekerk 5 te Rotterdam. Aldabl 5 te Bremen. Alcyone p. 5 Finisterre n. Antwerpen. Alkaid 5 v. B. Aires n. Santos. Alpherat 4 v. R'dam n. B. Aires. Arkeldijk v. R'dam naar New York. Bloemfontein p. 5 Ouessant. Delft 6 te Mollende. Ena te Terneuzen verwacht. Eos 5 te Amsterdam. Gaasterkerk 5 v. Singapore n. Penang. Garoet 4 v. Singapore n. Priok. Grotekerk 5 van Kaapstad. Heemskerk 6 te Genua verw. Helder 5., 450 m. Z.W. van Halifax. Joh. v. Oldenbarnevelt 5 p. Ouessant. Kota Agoeng p. 5 Gibraltar. Leersum 6 te Antwerpen. Lindekerk 5 te Basra. Meerkerk 5 rede Chalna. Noordam 6 te New York verw. Oranje 4, 560 m. Z.O. Socotra n. Suez. Rijndam p. 5 Scillys n. Halifax. Ruys 6 te Rio de Janeiro verw. Salatiga 6 te Manilla. Salawati 6 te Teneriffe. Schie 5 te Rotterdam. Slamat p. 5 Anderhalf graadskanaal n. Aden. Stad Alkmaar 4 dw. Miami. Sunetta 4 v. Miri naar Yokohama. Tara p. 5. 2400 m. Madeira n. Antw. Tjiluwah 6 te Penang. Waal 6 te Antwerpen. Waterman 5. 590 m. W. van Vlanetia. Westerdam 6 te R'dam verw. Willem Ruys p. 5 op 2200 m. Guardafui n. Colombo. Wonosari 5 v. Belawan n. Colombo. Woensdrecht 5 v. R'dam n. Singapore. Zaan 3 v. Haparanda n. Zaandam. Zeeland S.S.M. 6 van Kiel te Blyth. Zuiderkruis 5. 150 m. ZZO v. Sable EU. Friesland KRL p. 6 Sokotra. Europa 2 te Waterford. Ferocia p. 4 Brunsbuttel. Larenberg p. 3 Kaap de Fez. Karlmata 4 te Amsterdam. Aan de slagersvakschool te Utrecht werden bevorderd van de eerste naar de tweede klasse de heren R. Biesbroeck. Hulst, E. Biesbroeck, Lamswaarde. J. Die- leman. Axel, J. de Klerk BoschkapeUe en W. Ruymbeke, St. Janstecn. Herdenking oprichting meisjes- en jeugdclub In de Ned. Herv. kerk te St. Lau rens werd een bijzondere dienst ge houden ter herdenking van de op richting der Christelijke Meisjesver eniging, 35 jaar geleden, en de oprich ting van de jeugdclub, 20 jaar gele den. Ds. W. A. Kalkman sprak in de ze dienst naar aanleiding van Jer. I 11 en 12 over het onderwerp „Een ge wone zaak" en Wika M: A. de Vlie ger, regionaal secretaresse voor het clubwerk in Zeeland, hield een inlei ding over „Een grote taak", dit naar aanleiding van Jer. I 10. Het ge meentebestuur werd in deze bijeen komst vertegenwoordigd door burge meester W. Baas en wethouder K. Wouterse. Te Amsterdam geslaagd Bij het, door de Nederlandse Ver eniging van Detailzaken, Dameshoe den- en Modistebedrljven te Amster dam afgenomen examen, behaalde mej. P. N. van Kamer te Middelburg het diploma vakbekwaamheid. GESLAAGD. Voor het diploma gemeente-admi nistratie I slaagden dezer dagen de heren J. Bimmel, adjunct-commies ter secretarie te Vlissingen en A. van Wallenburg, ambtenaar le klas se ter secretarie der gemeente Mid delburg. Het aantal geslaagden kan voor 1953 worden gesteld op 67 Middelburgse ouden van dagen in Klein Blijdorp" Hoewel hel weer gisteren voor het bezoek aan „Klein Blijdorp" weliswaar wat roet in het eten heeft gegooid, kon de Middelburgse diergaarde toch bijna 12.000 bezoekers noteren. De 11.000e bezoeker bevond zich onder een groep van 211 Middelburgse ouden van da gen, die door het damescomité „Tot Ontspanning van de Ouden van Da gen", in staat werden gesteld een be zoek aan Blijdorp te brengen. De heer J. M. Leyendeckers uit Middelburg was de gelukkige: hij ontving behalve het 11.000e kaartje eer. waardebon van f 5. De heer Leyendeckers was echter niet de enige, die het naar de zin had; het gehele gezelschap genoot bijzonder van de verschillende attracties, die uitvoe rig besproken werden onder het genot van een door een milde gever aange boden kopje koffie, dat zowaar nog van oliebollen vergezeld was. De apen, die gisteren in Middelburg het „detachement Blijdorp" zouden ko men versterken, zijn nog niet uit de Rotterdamse „mouw" gekomen. Men verwacht ze nu vandaag of morgen. Zeeland heeft het laagst aantal werklozen Eind Juni was de relatieve werk loosheid in Zeeland het laagst van Nederland met 6 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. In Groningen was dit aantal het hoogst met 24 werklozen per 1000. Het aantal geregistreerde werk lozen in Zeeland bedroeg eind Juni 1952 1231, tegen 563 eind Juni 1953. Naar het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mededeel de, was het totaal aantal werklozen in ons land eind Juni 56.292. Hier bij zijn 480 geëvacueerden uit de noodgebieden inbegrepen. In verhouding met verleden jaar ligt het huidige totaalcijfer ruim 34.000 lager. Naar schatting is dit voor circa 15.000 gevallen te verkla ren doorhet herstel van de waters- noodschade, voor ongeveer 6000 door verruiming van het bouwvolume, door ongeveer 1000 van het gun stige weer in de landbouw en ruim 5000 van verschillende conjuncture invloeden. Schotse Huizen met kaarsen verlicht Bij de verlichting van Veere, welke Zaterdag is begonnen, is, met ge bruikmaking van zeer oude middelen, een noviteit toegepast. Men heeft nl. de Schotse Huizen, welke aan de bui tenkant door schijnwerpers worden beschenen, aan de binnenzijde ver licht met kaarsen, welke de museum zalen een bijzondere sfeer geven. De Unesco-reproductie-tontoonstelling, de eerste expositie in Veere. welke ook desavonas toegankelijk is, wordt niet door kaarslicht beschenen, maar de electrische verlichting is hier zo danig aangebracht, dat zeer aardige effecten zyn verkregen Om niet uit de toon te vallen heeft de conserva trice van de Schotse Huizen, me vrouw But, zich in een antiek cos- tuum gehuld om zo, als ware het in de Middeleeuwen, de gasten rond te leiden. Vermelding verdient, dat de verlichting niet slechts enkele dagen per week. maar de gehele week door brandt. Ambtenaar benoemd Benoemd tot ambtenaar ter secre tarie te Oostburg de heer D. Geleyns, volontair te Oostkapelle. VAN TOT In Axel was men aanvankelijk som ber gestemd over de mogelijkheid om de ouden van dagen een uitstapje te kunnen laten maken. Er was niét voldoende geld De Axelaars bleven echter niet bij de pakken neerzitten; een huis-aan-huis col lecte en de opbrengst van een voetbalwed strijd hebben het nodig<- geld bijeen ge bracht. Waarheen en wanneer de reis zal geschieden, wordt nog nader bekend ge maakt. De leerlingen van de hoogste klassen der lagere school te Zoutelande gingen naar Rotterdam. Een bezoek aan de dier gaarde, een wandeling door de Maastun nel en een rondvaart door de havens, vormden het hoogtepunt. Kort en klein Geslaagd voor het examen scheeps- werktuigkundige. diploma A, de heer E. Minet, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. De heer B. Volmer, ambtenaar ter se cretarie te "Vaterlandkerkje. slaagde voor het examen (mondeling gedeelte) Ge meente Administratie. Tot naailerares aan de Landbouwhuis- houdschool te Ovczande werd benoemd mej. J. Jongemans. Tot onderwijzer aan de R.K. lagere school te Slijkplaat (gemeente Hoofdplaat) is benoemd de heer R. Hamers, thans on derwijzer te 's Heerenberg. Het diploma tabakswinkelier werd be haald door mej. E. van Ruyten en de heer E. van Deursen te Hengstdijk. Op het terrein naast de tennisbanen in plan Zuid te Axel, is men momenteel bezig met d- bouw van een stenen kleed lokaal. Mej. T. de Waal uit Groenedijk slaagde te Etten voor het examen onderwijzeres. De personeelsvereniging van de P.T.T. in Zeeuwsch-Vlaanderen. maakte dezer dagen een trip naar Noord-Frankrijk, waar o.m. een bezoek gebracht werd aan Duinkerken. De ouden van dagen te Zuidzande maakten hun jaarlijks uitstapje naar Ant werpen. De reis ging door het watersnood- gebied bij Kruiningen. Br) de thuiskomst des avonds werden de oudjes verwelkomd door de koninklijke fanfare „Veronica". Op het te Amersfoort gehouden examen behaalde de wachtmeester der Rijkspolitie te Cadzand, de heer H. v. d. Berg het politiediploma. Ruim 5700 personen ezochten In de maand Juni het zwembad te Sas van Gent. geeft U glanzend haar OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging; OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en droog haar weer gezond maakt OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt zonder overdadige vettigheid. Vraag BRYLCREEM - de perfecte hairdressing County Perfumery Co. Ltd, Stanraore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Synode Geref. Gemeenten tegen de televisie Afgevaardigde wordt verder niet toegelaten De generale synode der Geref. ge meenten heeft haar zittirt£en te Utrecht voortgezet. Van negen primi- afgevaardigden die niet verschenen LEZERS SCHRIJVEN HERVEKA VELING Als gedupeerde door de herverka veling van Walcheren voel ik mjj genoopt naar de pen te grijpen. Met weemoed heb ik in de Pro vinciale Zeeuwse Courant van 23 Juni gelezen, dat ookSchouwen-Dui- veland, Tholen, de zak van Zuid-Be veland en de polder Waarde herver- kaveld zullen worden, volgens het principe, dat op Walcheren is toege past. In de krant van 25 Juni las ik met genoegen het stuk „Agrariërs van Waarde tegen herverkaveling." Ik wil mij gaarne aansluiten by de in dit artikel gepubliceerde critiek van de heer P. J. J. Dekker op de herverkaveling in het algemeen. Ik ben van mening, dat herverkaveling ondemocratisch is en ik vind de gang van zaken bovendien in strijd met mijn rechtsgevoel! Ook mijn eigen dom hebben dc heren aan iemand an ders toegewezen, zodat nu landbou wers, die meer dan een kwartier van mij af wonen, komen werken op gronden, die vlak bg mijn bedrijfs gebouwen liggen. Bovendien is er nog het bezwaar, dat men minder hectaren terug krijgt dan men aan vankelijk heeft gehad. Er worden pleidooien gevoerd voor de herver kaveling. maar ik zeg op mijn beurt, laat het parool zijn: houd wat je hebt! Ik geloof niet te veel te zeggen, als ik beweer, dat 80 van de be trokkenen ontevreden is over de herverkaveling van Walcheren. Ik kan daarover inlichtingen verschaf fen. Souburg. P. Koole. Naschrift van de redactie. Het komt ons voor, dat geachte inzender de kwestie wat al te somber ziet. Indien hg de berichten over de her verkaveling van de polder Waarde nauwkeurig heeft gevolgd, zal hij hebhen gezien, dat over dit werk na enig overleg toch overeenstemming is bereikt. Van bevoegde zijde deel de men ons mede, dat iemand bij her verkaveling alleen dan minder grond terugkrijgt dan hij had, wanneer de nieuwe percelen in een betere kwa liteitsklasse vallen. Dit wordt nauw keurig bepaald en er wordt geen vier kante meter meer afgehouden dan strikt noodzakelijk is. Door de dienst herverkaveling op Walcheren is alles gedaan, om de verdeling zo billijk en efficiënt mogelijk te regelen. Voor het aanleggen van sloten en wegen moet natuurlijk iedereen zijn bijdrage aan grond leveren in het algemeen belang. Het is niet voorgekomen, zo verzekerde men ons, dat een grond- verhes van meerdere hectaren het gevolg was van de herverkaveling. 43. Dadelijk na 't 'ontbijt sprong Jimmy op zijn fiets en peddelde naar de Hoogstraat, naar de sportartikelen- winkel van meneer Bikkebakker. Hij zette zijn fiets te gen de pui en ging naar binnen. Meneer Bikkebakker kwam met uitgestoken handen op hem af. ltDag mijn beste meneer Brown I" riep hij hartelijk. „Wat ben ik blij u hier te zien. De hele stad is nog vól van de wed strijd van gisteren. De mensen raken er gewoon niet over uitgesproken. En wat uw zoon Jack betreft, de mensen zien gewoon geen kans hun gevoelens van diepe bewondering onder woorden te brengen. Ik trouwens ook niet. Hij is gewoon een Indische tovenaar, hij be goochelt de hal. hij brengt 'm onder hypnose. Dat ding doet precies wat hij wil. Weet u. dat de keeper van de Grasvinken zijn voetbalschoenen aan de wilgen gehan gen heeft? H(j is lid van een wandelclub geworden. Dan kan 'm zo iets geen tweede maal overkomen, heeft-ie ge zegd". Jimmy had moeite de woordenstroom van me neer Bikkebakker te onderbreken. Hij stak zijn hand in de lucht. „Meneer Bikkebakker", zei hij rustig. ,Jk be grijp uw bewondering, ik ben u daar bijzonder erken telijk voor, want deze bewondering betreft i-ijn zoon, maar er is iets heel anders, waar ik met u over spre ken wil. Weet u, dat er een complot tegen ons wordt gesmeed en weet u. dat er een lelijke - ins bestaat, dat Jackie de eerste twaalf of vijftien jaar niet meer zal mogen voetballen en dat u zelf ook kans loopt als voor zitter van De Biggers geschorst te worden?" Meneer Bikkebakker werd doodsbleek. Hij liet zich op een stoel neervallen en stamelde: Een c-c-complot? C-g-g- geschorst? Wat bedoelt u, meneer Brown?" waren er zeven door hun secundi ver vangen. Aangezien bleek dat een der afgevaardigden medewerking ver leend had om een der predikanten die de vorige zitting verlaten had in zijn woonplaats buiten het kerkverband in een zaal te laten optreden, besloot de synode met 26 tegen 7 stemmen hem niet meer als afgevaardigde der synode toe te laten. Na brede discus sie keurde de synode by schriftelijke stemming met 2 stemmen blanco en 30 stemmen voor het beleid van het moderamen goed. In verband met een tuchtzaak sprak de synode uit, dat alle verzeke ring in strijd moet worden geacht met het geloof in Gods voorzienig heid en dat de kerkeraden de roeping hebben om met ernst tegen die zonde te waken. By het stellen van candi- daten voor kerkeraadsverkiezingen dient men hiermede ernstig rekening te houden opdat de kracht van de vermaning niot worde gebroken. De synode conformeerde zich terzake aan de uitspraak van de synode van 1922. Inzake kunstmatige bevruchting besloot de synode geen uitspraak te doen aangezien deze zaak zo duidelijk moet worden geacht, dat de mindere vergaderingen terzake wel kunnen handelen. In betrekking tot een uitgesproken wens door de part. synode van het Westen oordeelde de synode dat door de verspreide bouw van de kazernes het practisch onuitvoerbaar is een eigen chr. militair tehuis te stichten. Het is wenselrjk de militairen der Geref. gemeenten zoveel mogelijk in de huiselijke sfeer op te nemen. Terzake van doopsbediening ver richt in de R. K. kerk, door vrouwe lijke voorgangers en door voorgan gers zonder kerkeraad sprak de sy node wat de erkenning van zulke doopsbedieningen betreft, uit, onder verwijzingen naar de practijk van de kerk der Reformatie de H. doop voor wettig bediend te houden indien ze is bediend door een in een bepaalde kring geautoriseerde ambtsdrager in de Naam van een drieënig God. De nooddoop en de doop door een vrouw bediend, werd door de synode ver worpen. De synode sprak uit, dat het ge bruik van televisie in de gezinnen of anderzins tot vermaak ten sterkste moest worden veroordeeld en dat de kerkeraden de roeping hebben tegen het gebruik van televisie met kracht zo nodig met toepassing van censuur op te treden. Het werk onder de emigranten in Canada zal de synode financieel steunen. De synode machtigde de be trokkenen tot het doen van verdere stappen die kunnen leiden tot het op richten van een kindertehuis op de Veluwe. De synode werd opnieuw provisorisch gesloten om 27 en 28 Juli a,s. opnieuw bijeen te komen. Prof, dr. Du Toit overleden In Zuid-Afrika is in de ouderdom van ruim 76 jaar overleden de beken de rustende hoogleraar prof. dr. J. D. Du Tolt (Totius), die als zang- dichter grote naam gemaakt heeft. Prof. Totius werd 21 Februari 1877 aan de Paarl geboren en was een zoon van wijlen ds. S. J. Du Toit, de vader van de eerste Afrikaanse taal beweging. Hij bezocht de theologische school te Bure-ersdorp en te Potchef- stroom. In de tweede Vrijheidsoorlog was hg veldprediker bü de boeren- commando's. vervolgens studeerde de overledene aan de V.U. waar hy in 1903 promoveerde tot doctor in de theologie. In 1911 trad prof. Totius op als hoogleraar aan de theologische school te Potchefstroom. Prof. Totius heeft o.m. de Bybel in het Zuid-Afri kaans vertaald en de psalmen in deze taal berijmd. Ook publiceerde hg een dichtbundel. Voor de Zuid-Afrikaanse bijbelvertaling stelde de overledene de voornaamste taalregels, alsmede een methode ter verzekering van eenheid van stgl op. Prof. Totius is in Zuid- Afrika de nationale dichter bij uitne mendheid. Toen hg in 1937 ons land bezocht, viel hem van de zijde van de Academie van Wetenschappen, Maatschappü van Letterkunde, de NederlandsZuid-Afrikaanse Vereni ging en het Nederlands Bijbelgenoot schap een hartelijke huldiging ten deel. NED. HERV. KERK Aangenomen als predikant voor buitengewone werkzaamheden: (geestelgk verzorger van de vluchte lingen in Berlgn) A. A. Spykerboer, cand. te Rotterdam. Beroepen te Aimkerk (toez.): ds. W. L. Heijmans te Oudelande. GEREFORM. KERKEN. Beroepen te Pernis, ds. J. H. Hal- sema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3