PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie wil nog steeds een neutraal Duitsland Breskens viert opening vismijn en jubileum op grootse wijze BILT NIEUWE KOERS VOOR ALLE SOWJET-SATELLIETSTATEN NEDERLAND LAAGSTE BROODPRIJS IN WEST-EUROPA 196e Jaargang-No. 157 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B. den Boer Adjunct W. ae Pagter. Hoofdred.: G. Balllntyn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kW., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 et. per •nm. Minimum p. advertentie t 3.-. :ng. mededelingen drie.naal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels f Iedere regel mee» 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraal 2. telef 16; Terneuzc-n. Brouwenjbir 2. Zierlkzee. N Bogerdstr. C ICO, telef 26 EEN RUSSISCH PLAN Bereid Tsjechische en Oostenrijkse belangen op te offeren Volgens welingelichte kringen in West-Berlijn, die zich beroepen op Sow- jetrussische kringen in Oost-Berlijn, zou de Sowjet-Unie bereid zijn aan de Westeiyken grotere invloed in uitgestrekte gebieden van centraal-Europa te laten in ruil voor „neutralisering" van Duitsland. Te Moskou zou een proefplan zijn opgesteld, waarbij de Sowjets hun bij zondere positie in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije zouden laten varen om tot een overeenkomst van de Grote Vier of Vijf te kunnen komen over een neutraal Duitsland. Het nieuws over dit plan heeft West-Berlijn bereikt via leden van de Oostduitse liberale partij en het plan zou de grote Westelijke mo gendheden langs de gewone diploma, tieke kanalen onder ogen gebracht worden. Een van de voorwaarden zou zijn, dat de Westelijke Grote Drie afzien van enige vóórconferentie, aldus meldt Reuters correspondent Vincent Buist uit West-Berlijn. Westberlijnse politici zeiden naar aanleiding van dit bericht te hopen, dat het Westen niet naar het Sowjet- voorstel zou luisteren, omdat de ont wikkeling in West-Duitsland thans te zeer in Westelijke richting is ge gaan. dan dat een plotseling „neu tralisering" nog mogelijk zou zijn. In de „Prawda" (Moskou) werd Maandag een scherpe aanval gedaan op de Amerikanen, die zich in toene mende mate zouden bemoeien met de binnenlandse politiek in de Oosteuro- pese staten. Het blad meent, dat de Amerikanen bang zijn voor het falen van hun buitenlandse politiek „de Kantlijn Merkwaardig toch, hoe meningen kunnen verschillen! Men ziet staatslieden op zeer hoge leeftijd de wereld regeren en zij doen het uitstekend. Men ziet gewo ne mensen, die op veertig- of vijftig jarige leeftijd buiten eigen schuld zonder werk komen, worstelen om een nieuw baantjezonder suc ces. Men noëmt hen te 'oud. Notarissen beoefenen hun vak vaak tot op zeer hoge leeftijd. Der tien procent ervan is ouder dan ze ventig jaar. Nimmer hebben velen dat een bezwaar geacht, omdat me nigmaal juist van een notaris een ze kere dosis levenservaring en levens wijsheid wordt vereist. Toch zyn er velen, die het in functie blijven van notarissen boven de 65 een misstand achten en dit heeft er toe geleid, dat de notarissen in ieder geval op ze ventigjarige leeftijd hun ambt zullen moeten neerleggen. Om plaats te ma ken voor jongeren, met minder erva ring, met minder wijsheid. Juist of onjuist? De meningen lopen sterk uiteen. Maar het wetsvoorstel ligt er en tegelijkertijd een pensioenregeling. En de bejaarde notarissen zullen dus weldra verdwenen. Daarmede is echter het probleem van de vijf en veertig- of vijftig jarige man, die vergeefs naameen nieuwe werkkring zoekt niet opge lost. Daarom is het goed nog eens te wij- zen op de ervaringen, die men in Amerika met oudere werkkrachten heeft opgedaan. Men constateert daar, dat werk nemers boven de veertig in vele ge vallen de voorkeur verdienen boven jongeren. Zij hebben een veel grotere routine en een sterker ontwikkeld in zicht. Hun gezichtsvermogen i3 afge nomen, hun gehoor wordt wat slech ter, hun reactievermogen wat gerin ger. Maar hun uithoudings -en pro ductievermogen zyn uitstekend. In de industrie is vastgesteld, dat een arbeider zijn hoogste productie pas bereikt als hij tussen de 47 en de 50 is en dat hy daarna jaren op peil blijft. Hetzelfde geldt voor hoofdar beiders, bij wie het inzicht en de er varing dan nog sterker gaan wegen, dan bij een gewone werkkracht. En wat eveneens voor de ouderen pleit: zij hebben minder behoefte om van werkgever te veranderen, zij zijn meer honkvast Het personeelsver loop is voor het 35ste levensjaar het grootst. De werkgever moge er rekening mee houden. Een probleem op zichzelf in onze maatschappij blijven de onge schoolde arbeiders vormen. Het zijn de mensen, die nimmer een vak hebben geleerd, die het aller eenvoudigste werk doen om aan de kost te komen. Zij zijn de bevolkings groep, die er sociaal het slechts voor staat, bij crises het eerst in het ge drang komt. Meestal hebben zij de lagere school niet eens afgelopen, statistisch onderzoek wees uit, dat er gevallen zijn, waarin de onge. schoolde het zelfs niet verder dan de eerste klas brachtEn zij trekken van werkgever naar werkgever, tel kens daar waar het minst gewaar deerde werk moet worden verricht. Men begint in te zien, dat de onge schoolde arbeiders een misstand zijn, die verdwijnen moet. Dr. J. Haveman schreef er zelfs een voortreffelijk proefschrift over, (De ongeschoolde arbeider; uitg. Van Gorcum, Assen). Dat is op zichzelf al belangrijk Maar op grote schaal moet dit pro bleem toch nog worden aangegrepen. beruchte politiek van machtsver toon". Het blad constateert ook, dat de meningsverschillen tussen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk te groot zjjn om op een bijeenkomst van regeringsleiders uit de weg geruimd te kunnen worden. Totzover de „Prawda". Ambtena ren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken menen, dat de „voortdurende tekenen van onrust in de Sowjet-satellietstaten" de be langrijkste reden waren voor de aan val van de Prawda. In Londense re geringskringen ziet men er een po ging in om de meningsverschillen tus sen de Ver. Staten en Engeland uit te buiten. hulp Taft wil „wederzijdse' beëindigen Senator Taft heeft medegedeeld, dat hij Harold Stassen, de directeur van het bureau voor wederzijdse beveili ging (M.S.A.) heeft aangeraden in de volgende congreszitting een plan tot liquidatie van het program voor we derzijdse bijstand in te dienen. Schaarste in Hongarije Een kilo aardappelen kost f 1.50 In Franse diplomatieke kringen te Parijs is Maandagavond verklaard, dat „een acute economische crisis" de voornaamste reden voor de omme keer in de Hongaarse politiek moet zijn. Een correspondent van het Zweed se liberale blad „Expressen", Horn, schreef Maandag, dat de Hongaarse arbeiders op „het laagst mogelijke bestaansniveau" leefden. Volgens Horn kostte een kilo brood, indien tenminste brood te krijgen was, 1,20 gulden, een kilo aardappe len 1,80 gulden, een kilo kaas ruim 15,50 gulden en een kilo boter ruim 21,50 gulden. Een ei kostte bijna 1,50 gulden per stuk en een liter melk bo na 1,40 gulden. Het gemiddelde loon van een Hon gaarse arbeider was, volgens Horn, bijna 250 gulden per maand. Horn zeide deze cijfers te hebben kunnen opstellen aan de hand van ge gevens uit gesprekken met Hongaar se arbeiders. Bejaard echtpaar overleed door gasvergiftiging Toen Zondagmorgen de heer Buist, landbouwer te Tjamsweer, het echt paar Wiersma wilde afhalen voor de kerkgang, zag hij de oudjes in een stoel zitten. Hij vermoedde, dat zij in slaap waren gevallen, maar ontdekte daarop een scherpe gaslucht. Bij na der onderzoek bleek, dat het echt paar, waarvan de man 79 en de vrouw 81 jaar was, was overleden door een gasvergiftiging. Een kraan tje van een gascomfoortje had waar schijnlijk de gehele avond en nacht opengestaan. Reeds eerder heeft zich bij dit echtpaar een geval van gasver giftiging voorgedaan. Beiden konden toen weer tot bewustzijn worden ge bracht. WENEN VERWACHT Moskou geeft toon aan In te Wenen ontvangen berichten uit welingelichte kringen te Boeda pest wordt gezegd, dat de reorganisa tie van regering en partij in Honga rije spoedig zal worden gevolgd door soortgelijke veranderingen in Tsje cho-Slowakije, Roemenië, Bulgarije en andere met de Sowjet-Unie verbon den staten. Volgens deze berichten is het eigen lijk niet aan twijfel onderhevig, dat de veranderingen in Hongarije zyn geschied op last van Moskou. Verder wordt verklaard, dat of schoon de veranderingen ingrijpend lijken, slechts weinig van de uit hun functies ontheven personen van elke macht zijn beroofd. De ontslagen eer- ste-minister Rakosi, is de machtigste man in de partij gebleven. Hij is nog altijd het hoofd van het secretariaat en voorzitter van het politieke bureau te Boedapest. Ook werd er in deze kringen op ge wezen, dat het nieuwe beleid niet al leen een getrouwe navolging is van de politiek in de Sowjet-Unie en Oost- Amerikaanse militairen pleegden overval Op een taxi-chauffeur De politie heeft de overval op de Amsterdamse taxi-chauffeur H. Olij goeddeels tot klaarheid gebracht. Zo als reeds gemeld werd Olij Vrijdag nacht op de Hoofdweg in de Haarlem mermeer door drie militairen, die hij in zijn taxi vervoerde, overvallen en beroofd van vijf gulden. Zondagnacht zijn door de Rijkspoli tie te Amsterdac: twee Amerikaanse militairen, die met verlof in ons land vertoefden, gearresteerd in verband met de overval op de Amsterdamse taxichauffeur Olij. Ze zijn in de hoofd stad gepakt. De politie speurt nog naar de derde overvaller. Nog geen nieuw kabinet in Indonesië De kabinetsformateur Moekarto heeft Maandag zijn opdracht aan pre sident Soekarno van Indonesië terug gegeven en medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd was een zakenkabinet te vormen. Hij kon geen overeenstem ming bereiken met de Masjoemi-partij over de verdeling van de ministerze tels. Moekarto was de derde formateur, die zijn opdracht moest teruggeven. Het is de vierde kabinetscrisis sedert het ontstaan van de Indonesische re publiek en de crisis duurde Maandag reeds 34 c'agen. Soekarno deelde aan de pers mede, dat hij spoedig één of meer nieuwe formateurs zal aanwijzen. Schweizer naar Europa Volgens het Zwitserse evangelische persbureau zal dr. Albert Schweitzer deze zomer enige tijd in zijn ge boorteplaats Gunsbach (Elzas) door. brengen. Duitsland na Stalins dood, maar dat de nieuwe koers in Hongarije ook sterk doet denken aan de Russische politiek in de jaren van twintig tot dertig, toen een te drastische inge voerde collectivisering van de land bouw tot onvolledige productie leid de. R.K. ambtenaren willen vrijere loonvorming Op het Maandag te Utrecht ocgon- nen congres van de Alg. R.K. Ambte naren Vereniging 'Arka), heeft de vice-voorzitter. mr. G. Boot. een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide. even als de K.A.B. te willen pleiten voor een grotere vrijheid bij de loonvor ming. Spr. oefende voorts ernstige cri- tiek op het uitblijven var door de re gering toegezegde verbeteringen voor geoensionneerden en van een ziekte kostenregeling voor het Rijks- en an der overheidspersoneel. Tenslotte he kelde mr. Boot de achterstand in de benoeming van Rooms Katholieke ambtenaren en sprak in dit verband van achterrtelling. IJmuider vissers blijven thuis Bijna tweederde deel van de IJmui der vissersvloot ligt thans stil. In de laatste dagen hebben 23 treilers. die op verse vis uitgingen, het bedrijf gestaakt, omdat de prijzen in bin nen- en buitenland te laag werden geacht voor het dekken van de kos ten. Verwacht wordt, dat de schepen eerst half Juli weer zullen uitvaren om deel te nemen aan de haringvls- -•ij. May er soms noy wél eens strijd zijn tussen de leden van een tweeling, wie van hen het eerste het levenslicht aanschouwde, voor de hier afgebeelde tweelingen zal dit later geen pro bleem zijn. Zij maakten n.l. medische geschiedenis, door maar liefst 56 da gen na elkaar ter wereld te komen. Overigens zijn ze volkomen normaal en volgens de trotse moeder, „wolken van kinderen". Denis Goodwin zal zijn verjaardag op 16 December vie ren; zijn tweelingbroertje David de zijne op 10 Februari. De foto werd gemaakt in het King George V Me morial Hospital in Sydney Austra lië). Franse socialisten en het E.V.G.-verdrag De Franse socialistische partij heeft Zondag een resolutie goedge keurd, waarin zij zich uitsprak voor het algemene denkbeeld van een Eu ropees leger. Zy liet echter de vraag open, or de socialistische afgevaar digden voor het huidige verdrag in de Franse Nationale Vergadering zullen stemmen. Op het congres van de Franse soci alistische party bleken twee stromin gen te bestaan. De ene is voor aan vaarding van het E.V.G.-verdrag, ter wijl onderhandelingen met de Sowjet- Unie worden voortgezet. De tweede legt de nadruk op onderhandelingen en is bereid het verdrag zo nodig te laten vervallen, teneinde tot onder handelingen met de Sowjet-Unie te komen. De „neutralisatie" van Duitsland werd door het congres verworpen. BAKKERSCONGRES IN DEN HAAG Minister Mansholt aan aan het woord Minister S. L. Mansholt opende Maandagmiddag te 's-Gravenhage het congres van de „Union Internati onale des Maitres Boulangers" de in ternationale bakkersorganisatie. Ingeleid door C. J. Ulrich, voorzit ter van de congres-commissie uit de Iïeneluxlanden, hield minister Mans holt een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat hij voor dit congres van bakkers, na die van de zuivelwereld en van de olieslagers, grote belang stelling heeft, omdat brood naast zui vel en vetten een der voornaamste volksvoedsels is. Er is welhaast geen artikel, aldus de minister, waarmee regeringen zich zo intensief bemoeien als juist brood. Behalve het toezicht op de kwaliteit, bestaat ook interesse voor de prijs. In vrywel alle Westeuropese landen Tielse duivenhouder won St. Vincent-vlucht Na een yreek van zenuwachtige span ning weten de gebroeders van Zand wijk uit Tiel en de heer K. de Weert uit Middelharnis eindelijk wie de ge lukkige is geweest in de grote natio nale duivenwedvlucht uit Sint Vincent. Een afstand van 1045 km. werd door de tweejarige duif van de heren Albert en Antoon Zandwijk afgelegd in de tijd van 21 uur en 55 minuten. De duif van de heer De Weert in Middel harnis deed er korter over, maar de af te leggen afstand was minder. De Tielse duivenliefhebbers wonnen hier mee circa f 7000.behalve een luxe auto krijgen zij ook nog een brom fiets, een radio en een rijwiel thuis- gezonden. Het bijzondere is, dat hun tweejarige duif voor de eerste maal in een dergelijk groot concours mee vloog. Bovendien hadden de gebroe ders van Zandwijk nog betrekkelijk weinig ervaring met dergelijke vluch ten. Het was voor de eerste maal dat zij deelnamen. Het nieuwe vismijngebouic te Bres- kens, dat onlangs gereed kwam en dat 15 Augustus a.s. feestelijk ge opend zal worden. In Brekens is men met recht trots op dit moderne fraaie gebouw. „VISSERIJDAG" JAARLIJKSE TRADITIE? Trots en tevreden op hetgeen ondanks oorlog tot stand kwam Wanneer Piet de Baare, de bejaarde, maar nog krachtige en strydbare voorzitter van de thans 35-jarige Breskense vissersvereniging „Ons Be lang" de ruime (30x15 m. metende) nieuwe vismijn betreedt, straalt zijn verweerd gezicht van voldoening en trots. Wanneer de secretaris van het comité „Visserydag 1953 Breskens", de scheepsbevrachter K. C. Praat, over de feestplannen spreekt, fonkelen achter de brilleglazen zyn ogen van geestdrift, terwyl de penningmeester van het comité, tevens penningmeester van „Ons Belang", F. v. d. Broecke, tevreden voor zich uit starend toeluistert. Wanneer men tenslotte, Breskens burgemeester, de heer J. A. Eekhout, vraagt naar diens mening over het nieuwe gebouw en over de komende visserydag, dan illustreert hy zyn tevredenheid met een handgebaar in de richting van de plek, waar aan de Scheldekade enkele dagen geleden nog het foeilelijke noodgebouw stond en triomfantelijk zegt hij: „Dat ding hebben we onmiddellijk laten afbreken Ja, „dat ding" heeft men onmiddel lijk laten afbreken en deze handeling getuigt zo mogelijk nog sterker van de vreugde, welke in Breskens leeft om de totstandkoming van de nieuwe, moderne vismijn, dan de waarlijk grootse plannen, welke men gemaakt heeft om dit voor Breskens zo heug lijke feit 15 Augustus a.s. te vie ren. Met een „Visserijdag", die naar men hoopt zal uitgroeien tot een jaarlijkse traditie! Sinds 1945 hebben vissers en han delaren zich moeten behelpen met het houten, groengeverfde noodgebouw- tje, dat de in de oorlog verwoeste vismyn moest vervangen, doch dat geenszins aan de eisen voldeed, waar in men zich gedurende de afslag ver drong, enwaarin aan de eisen van hygiëne maar ternauwernood kon worden voldaan. Zoals bekend, kwam men onlangs gereed met de bouw van de nieuwe vismyn, welke intussen, zij het onofficieel, reeds in gebruik is genomen. Een goed geoutil leerde vismyn behoort voor de visse rij-gemeente Breskens tot de onmis bare zaken en wat dat betreft, kan men thans tevreden zijn! Het nieuwe gebouw is niet slechts uiterst practisch ingericht, maar voldoet, ook wat het exterieur be treft, aan de hoogste aesthetische eisen. Het interieur bestaat uit een ruimte van 30x15 meter, welke is onderverdeeld in 'n opslagplaats van 30x10 m„ 6 opslagruimten van gemiddeld 5x5 meter voor de han delaren, een administratie-afde ling en een telefooncel. Er is over vloed aan licht en lucht, terwijl het kunstlicht door middel van T.L.-buizen verspreid kan worden. Niettemin koestert men nog één verklaarbare wens. Er is geble- (vervolg op pag. 2) wordt de broodprijs vae iteld en bovendien worden soms i. .usidies gegeven. De minister beg. Jat de ze maatregelen niet altijd niet vreug de door de bakkers worden begroet, omdat zij een vrije bedrijfsvoering kunnen verhinderen. Het grote nut van dergelyke maatregelen voor een goede ontwikkeling van de volkshuis houding zal echter niemand kunnen ontkennen. Indien men de Westeuropese brood prijzen beschouwt. Frankrijk met 77 cent per kg., W.-Duitsland met 62 cent, Engeland met 52, België met 57 en Nederland met 45 cent per kg., dan ziet men, dat hoewel er een we reldmarkt voor tarwe is, de nationale graanprijs van invloed blijft. De kost prijs-verschillen in de bakkerijen spe len een belangrijke rol, nu de nood zaak bestaat om spoedig tot nauwere internationale samenwerking te ko men, alsook tot een grotere mate van vrijhandel. Dit vereist een naar el kaar toegroeien van economieën, al dus minister Mansholt, hetgeen slechts mogelijk is, indien ten aanzien van de belangrijkste kostenfactoren van het gezinsbudget een zekere har monie ontstaat. Moge dit congres aan deze zijde van het vraagstuk haar aandacht besteden, aldus minister S. L. Mansholt. De congresvoorzitter, de heer Phi lippe Lassere, gaf nadien een over zicht van de zaken, die op het con gres aan de orde zullen komen. Monument voor i Mc. Carthy t Een autohandelaar te Balti- more heeft voor zijn huis een monument van bijna drie meter 2 X hoogte ter ere van senator Mc Carthy, de bekende communis- tenjager, laten oprichten. Za- terdag, de dag der Amerikaan- se onafhankelijkheid, heeft hij 2 i het onthuld. Er komt een bas- relief op voor, de senator voor- stellend in gevecht met slan- gen. Schoten knalden op bruiloftsfeest Twee schoten klonken Zaterdagnacht tussen de huizenblokken aan de Po- pulierenweg en de Vrolikstraat te Amsterdam. Bijna tegelijkertijd sneu velden 2 ruiten van een woning aan de Vrolikstraat, waar een 30-jarig brui. loftsfeest werd gevierd. De feestgan gers stoven verschrikt uiteen, niaar niemand werd gewond. Aan deze Wild-West scène was het een en ander voorafgegaan. De brui loft werd nogal luidruchtig gevierd. Er werden platen gespeeld op een electrische gramofoon en het ging er gezellig toe. Een bewoner van een der percelen aan de Populierenweg, een 35-jarige tekenaar-constructeur. zag zijn nachtrust bedreigd en schreeuwde naar de feestvierenden, dat die gra mofoon afgezet moest worden. Toen daaraan geen gehoor werd gegeven, heeft de tekenaar een windbuks ge pakt en de twee schoten gelost, om te trachten het feestlawaai te doen verstommen. Veel nachtrust heeft hij daarna niet meer genoten, want hij werd door de politie aangehouden terzake van opzettelijke vernieling. DE VERWACHT: OPKLARINGEN". Aanvankelijk opklaringen, maar la ter op de dag weer toenemende be wolking met op de meeste plaatsen lichte regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuidwest. Iets hogere temperaturen. 8 Juli Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op 4.30 Op 1.28 Onder 21.00 Onder 19.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1