Nieuw-Zeelandse premier bezocht getroffen Zeeland Zeemvse Almanak IN MIDDELBURG HEERSTE ZATERDAG GROTE DRUKTE Een dure" sigaret voor drie kwartjes VLISSINGEN HEEFT EINDELIJK EEN NIEUW ZWEMBAD SLACHTOFFERS TE STAVENISSE HERBEGRAVEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 JULI 1953 BELGISCHE SERENADE Zeer onder de indruk van de verwoestingen Toen de Nieuw-Zeelandse minister-president, mr. S. G. Holland met zijn echtgenote en zijn andere reisgenoten. Zaterdagmiddag als gasten van het Provinciaal Bestuur, op twee vrachtauto's door de overstroomde polder Kruiningen reden, kwamen deze buitenlandse bezoekers wel zeer onder de indruk van de grote verwoestingen. Tegelijk werden zy diep getroffen door de bewonderenswaardige, flinke houding van de bevolking. De gevoelens van medeleven werden duidelijk gedemonstreerd door de spontane reactie van de chauffeur van de premier. Teruggekeerd op de Zanddijk ging deze man naar zijn wagen en overhandigde de wnd. burgemeester, de heer P. H. A. Polderman voor een getroffen gezin, een primus-kooktoestel, dat hjj toevallig by zich had een serenade bracht, een bewijs zag van de samenwerking tussen de West Europese landen. De Commissaris der Koningin, die een korte vertaling van deze speech gaf, sprak tevens namens Zeeland een dankwoord aan de Belgische vrien den. Vervolgens werd de tocht voortge zet naar Kruiningen. waar het gezel schap op de Zanddijk verwelkomd werd door de wnd. burgemeester, de heer P. H. A. Polderman met de an dere wethouders, de heren C. van Iwaarden en E. A. E. M. Suy, alsmede de gemeentesecretaris, de' heer J. Blok en de dijkgraaf, de heer Joh. Glerum. Ook het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse was aanwezig. Met twee vrachtauto's werd een rit door de polder gemaakt tot aan de Veerhaven, waarna de gasten in „de Korenbeurs" door het gemeentebe stuur werden ontvangen. Omstreeks vijf uur namen de Nieuw Zeelandse gasten op de Zand dijk afscheid, waarna men per auto naar Eindhoven doorreisde waar de premier 's avonds de gast was van de directie der Philipsfabrieken. De Nieuw-Zeelandse premier, mr. S- G. Holland was vergezeld van zijn echtgenote, de eerste ambassaderaad in Parijs, mr. Costello, de consul-ge neraal van Nieuw Zeeland in Neder land en diens echtgenote, mr. en mrs. Chapcott, de secretaris van de pre mier, ipr. Sleight, en de Nieuw-Zee landse persvertegenwoordiger, mr. Mitchell. Van Nederlandse zijde wa ren aanwezig de Comm. der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en echtgenote, de Griffier der Staten, mr, J. M. Pilaar en echtgenote, het lid van Ged. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, ir. Dibbets van de Rijkswa terstaat en ir. P. D. Krijger van de Dienst Landbouwherstel. Nadat de buitenlandse gasten des morgens aan het Wolphaartsdijkse veer door het provinciaal bestuur wa ren verwelkomd, werd de overtocht naar Kortgene gemaakt. Hier was burgemeester A. A. Schuit op de stei ger ter begroeting aanwezig. In het femeentehuis werd het gezelschap oor het voltallig gemeentebestuur ontvangen, waarbij aan de hand van kaarten een overzicht werd gegeven van de omvang van de ramp. Tot slot werd nog een rit rond Kortgene ge maakt. Hierna reed men naar Goes, waar in hotel „„de Korenbeurs" de maal tijd werd gebruikt. De Commissaris gaf hier een uiteenzetting van de si tuatie na de ramp. MUZIKAAL INTERMEZZO. Tevens wachtte de Nieuw Zeeland- se premier hier een onverwachte ver rassing. Op instigatie van de Goesse gemeentepolitie, welke deze dag de Gentse collega's op bezoek had, bracht het Gentse politiemuziekkorps de hoge buitenlandse gast voor hotel „de Korenbeurs" een serenade. Ach tereenvolgens werden het „God save the Queen", het Wilhelmus, de Bra- bangonne en een mars ten gehore ge bracht. In een vlotte speech dankte mr. Holland voor deze door hem zeer Se waarde er de attentie. Hij herinnerde aarbij aan de banden tussen Nieuw- Zeeland en het oude Zeeland en gaf uiting aan de voldoening hierbij doelende op de gedane schenking dat zijn land het getroffen Zeeland enigermate kan helpen bij de leniging van de nood. Ook memoreerde de pre mier, dat hjj het voorrecht had Vrij dag door Koningin Juliana ontvangen te mogen worden, terwijl hij in net feit dat hier thans een Belgisch corps Nationale Rode Kruis- wedstrijden te Deventer Goesse dames zesde en Goesse heren achtste Zaterdag werden in de Buitenso ciëteit te Deventer de jaarlijkse na tionale wedstrijden van Rode Kruis. colonnes gehouden. Zeeland werd hierbij vertegenwoordigd door de provinciale kampioensploegen, de Goese helpsters en helpers. Het werd een spannende wedstrijd, waarbij de Goese dames als zesde met 661 pt. uit de bus kwamen. De leidster, mej. C. Dominicus verkreeg 165 pt Kampioen bij de dames werd de ploeg uit Wolvega met 888 pt. Bij de heren wist de kampioens- ploeg van vorig jaar, Heusden, met 1124 pt. wederom beslag te leggen op de eretitel. De Goese heren plaat sten zich no. 8 met 812 pt. Hun lei der, de heer E. Ekkelenkamp behaal de 177 pt. BELA8TINQ... Zelfs over deze zonnige dagen valt voor sommige inwoners van Vlissin- gen, van Zeeland, ja van heel Neder land een en dezelfde schaduw. De viissingse schaduw kennen wij als inwoner na.» de Scheldestad even wel persoonlijk en wij weten dusdat zij verooraakt wordt door een ove rigens nette heer, die het ook niet voor zijn plezier doet, maar om den brode. De belastingscliaduw menen w\), meer in het bijzonder de schaduw van de personele belasting, welke diverse heren komen werpen over tal van huisgezinnen... Een onprettige betrekking, lijkt ons. Het vak schaduwwerper voor de P.B. zouden wij de zo juist geslaagde H.B.S.'ers dan ook niet willen aan bevelen, maar niettemin: mochten zij het verkiezen, laten zij zich dan spie gelen aan de Viissingse schaduw werper, want deze man verstaat de kunst! Hij werpt om zo te zeggen een opgewekte schaduw, hetgeen wij on dervonden, toen hij aan onze huisdeur verscheen, teneinde zijn controlerende taak te vervullen. De man stelde géén vervelende vra gen. trad niet op als een met-macht- beklede, doch vroeg lacherig: „En, zijn er al kindertjes gekomen Ziet ge, dat is plezierig, zelfs als het om belasting gaat... Eerste caisson in Veerhaven te Kruiningen Zinken had vlot verloop Zaterdagmiddag om drie uur is in de Veerhaven te Kruiningen de eer ste van een aantal caissons tot zin ken gebracht, waarmee men hoopt op het eind van deze maand het laatste stroomgat in de Kniiningse polder te kunnen afsluiten, om daarna de weg geslagen dijk op te spuiten. Alles had een vlot verloop. Op en rond de Veerhaven was het weer een grote bedrijvigheid van sleepboten en andere vaartuigen. De caisson welke een afmeting heeft van 11 x 15 m. en een hoogte van 10 m.. zal als land- hoofd aan de zijde van Hansweert dienst doen. Zij werd door enkele sleepboten keurig op haar plaats ge bracht. Kort daarop begon een zand zuiger het betonnen gevaarte vol te sDuiten. zodat het stevig op de bo dem blijft rusten. In de loop van deze week zal een soortgelijke caisson als landhoofd aan de Oostelijke zijde wor den geplaatst. Drie leden keren niet terug in Baarlands raad bij de jongste gemeente- :iezingen te Baarland alle zeven zittende leden werden herko zen, zullen door een bijzondere sa menloop van omstandigheden drie van hen niet in de nieuwe raad kun nen terugkeren. De heren M. J. Alle- mekinders (K.V.P.), L. de Bruijne (C.H.j en C. van Damme (A.R.) ver zuimden nl. binnen de gestelde tijd hun geloofsbrieven in te leveren. Op de K.V.P.-lijst staat thans als op volger de heer L. van 't Westende, die in verband met een in de partij gemaakte afspraak zijn plaats wel zal afstaan aan de heer Driedijk. Op de C.H.-lijst staat als opvolger de heer F. Meeuwse en op de A.R.-lijst de heer H. Schout Hz. „KLEIN BLIJDORP" 10.000 BEZOEKERS Optreden Tweka-band trok veel belangstelling Het was te verwachten, dat het Zaterdagavond in Middelburg druk zou worden, het was echter niet te voorzien, dat zovelen naar de Zeeuwse hoofdstad zouden komen om er te luisteren naar de muziek van de Tweka- band uit Geldrop, om met de dansmuziek van „Soeara Maioekoe" zich te vermaken op de dansvloer in „Klein Blydorp" en om de dieren in deze vooral bü avond aantrekkelijke omgeving een bezoek te brengen. Met recht mocht Middelburg zich Zaterdagavond koop- en feeststad noemen. Het was in het centrum van de stad bijzonder gezellig en tot laat in de avond bleef de drukte aanhouden. Toen de tachtig man sterke Tweka- band uit Geldrop bijna een half uur te laat haar muzikale mars door de stad begon, waren er al vele honder den mensen op de been en toen het modelkorps na een tocht door de be langrijkste straten van de stad weer op de Markt terugkeerde, had het zo veel muziekliefhebbers verzameld, dat het grote Marktplein er vrijwel geheel mee werd gevuld. Met hulp van de gemeentepolitie, die voor een goede afzetting zorgde, had een gedeelte van het korps wel dra een plaats gevonden op het podi um, waar onder leiding van de heer M. v. d. Laar onder grote aandacht met een concert van vrolijke muziek werd begonnen. De leden van de Twe ka-band, gestoken in keurige nieuwe uniformen, hebben van hun eerste op treden bulten Geldrop na de oorlog een succes gemaakt. Feilloos werden de verschillende werken van o a. Strauss, Alfovd, Popy en von Suppé uitgevoerd. Het applaus, dat de mu zikanten mochten in ontvangst ne men, was dan ook zeer spontaan. aanse uit Middelburg, werd met een aardig cadeau verrast. Hierna rolde een lawine van kijkers het dierenpark binnen, zodat na niet al te lange tijd de 10.000ste bezoeker kon worden ge teld. Het was de heer R. Peeman uit Vlissingen, voor hem bestond de ver rassing uit een waardebon van 45.- Voor de geïmproviseerde dansvloer, waar de Ambonese band „Soeara Ma- loekoe" voor moderne dansmuziek zorgde, bestond al bijzonder veel be langstelling. Het wem er zo druk, dat men tenslotte verschillende paartjes lustig in een dikke laag grint kon zien dansen, tot groot vermaak van de omstanders. De 10.000 vol Dat er grote drukte heerste op de Markt betekent overigens niet, dat „Klein Blijdorp" Zaterdag werd ver geten. De miniatuur-diergaarde boek te een record-aantal bezoekers. Meer dan 5000 belangstellenden passeer den de contróle, dat is meer dan het totaal aantal van de afgelopen week. Reeds vroeg op de dag meldde zich de heer J. Poortvliet uit Middelburg als de 6000-ste, hij mooht een fraai aan denken in ontvangst nemen. Ook de 7000ste bezoekster, mevrouw Basti- Op Schouwen-Duiveland wordt hard aangepakt Met man en macht wordt thans op het eiland Schouwen en Duiveland ge werkt aan de dichting van de dyk- gaten. Er werken 3225 mensen aan het herstel. De aanvoer van klei en zand is over land haast onmogelijk en daarom heeft men de beschikking over een vloot van 90 bakken en 70 zolderschuiten. Niet minder dan 75 sleepboten zorgen voor het vervoer van deze schuiten, die vanuit de werkhaven bij Zijpe en Heertjesin laag opereren. Voor het overladen van 23.000 ton stortsteen per week, heeft men de be schikking over 4 drijvende kranen en 20 vaste overslagkranen. Er zorgen 50 draglines en 3 bulldozers voor het ophogen van de dijken. Voor het win nen van zand heeft men 23 profiellak- zuigers in gebruik en 4 baggermo- Op Schouwen en Duiveland zijn tot en met eind Juni gebruikt: 2.9 mil- lioen ltub meter zand, 95.000 ton stortsteen en 490.000 bossen rijshout. Eindexamen Gymnasium Aan het Jansenius Lyceum te Hulst slaagden na herexamen voor het di ploma Gymnasium A. P. Adriaan- sens Walsoorden, J. Blommaert Lamswaarde en voor Gymnasium B. mej. T. Wilking Hulst. Een fris bad Zaterdagavond is de kermisvierder J. R. te Breskens, die een beetje te diep in het glaasje had gekeken, par does in de haven gelopen. Enkele voorbijgangers hielpen hem op het droge, waarna R. opgefrist naar huis ging (Advertentie) NA EEN LANGE EN MOEILIJKE WEG. Zaterdagmiddag met toespraken en wedstrijden in gebruik gesteld Met een eenvoudige plechtigheid en uitstekend geslaagde zwemwedstrij den is Zaterdagmiddag liet nieuwe Viissingse zwembad in het Kanaal by de Keersluisbrug door de Viissingse Zwemclub officieel in gebruik geno men. Volledig gereed is de keurige nieuwe inrichting weliswaar nog niet, maar de zwemmers wilden toch niet langer wachten en over een week of twee zal alles werkelijk helemaal „af" zyn. Bjj de officiële ingebruikne ming hebbon verschillende sprekers herinnerd aan de moeilijke en lange weg, die afgelegd moest worden eer Vlissingen dit zwembad rijk was. Vele besprekingen, onderhandelingen en studies zijn nodig geweest, maar het resultaat is nu dan ook alleszins bevredigend. Dat was de conclusie, waar toe allen Zaterdagmiddag kwamen. De voorzitter van de Viissingse Zwem club, de heer P. Vijn, sprak een woord van welkom tot de talrijke gasten bij de opening en bracht in het bijzonder dank aan gemeentebestuur en de dienst van gemeentewerken, Kon. Mij. „De Schelde", Wederopbouw, Rijks waterstaat, Inspectie Volksgezondheid en de aannemer, de heer B. Stegink, voor de toewijding, volledige mede werking en vaak ook daadwerkelijke steun, welke mocht worden ondervon den. In het bijzonder dankte spr. ook de Viissingse Reddingsbrigade, die in de afgelopen jaren aan de V.Z.C. gast vrijheid verleende op haar zwemschip Spr. wees op de wens om de gehele Viissingse jeugd door middel van deze inrichting de zwemkunst te leren en deelde tot slot nog enkele bijzonderhe den mede over de inrichting, die met haar 46 wisselcabines een behoorlijke capaciteit heeft. Burgemeester mr. B. Kolff gewaagde van de grote vreugde, welke ook het gemeentebestuur vervult, nu deze zweminrichting eindelijk gereed is ge komen. De banden tussen de V.Z.C en het gemeentebestuur, welke reeds sinds 1929 bestaan, zijn steeds van zeer aangename aard geweest en deze inrichting kon dan ook in gemeen schappelijk overleg tot stand worden gebracht. Helaas bleek een mooier plan een mogelijk zelfs overdekte Twee kinderen aan verdrinkingsdood ontsnapt Kinderwagen reed in Oostkolk te Terneuzen Zondagavond waren twee dochter tjes uit het gezin de R. te Terneu zen met een kinderwagen, waarin twee kinderen 3 en 4 jaar oud van het zelfde gezin gezeten waren, aan het wandelen bij de Oostkolk. Een der meisjes struikelde, waar na de kinderwagen de kolk inreed. De juist passerende chauffeur van de Terneuzense gemeentereiniging, de heer M. J. v. d. Wege, begaf zich on middellijk gekleed te water en mocht het genoegen smaken, de beide kin deren, die zich in de wagen bevon den, behouden aan de wal te bren gen. Duiven uit Limoges nog niet gelost Mist en motregen waren de oor zaak dat Zaterdagmorgen de duiven voor de grote Klokkenbergvlucht uit Limoges niet gelost konden worden. En ook Zondag waren de weersom standigheden voor een lossing niet gunstig. Als het weer vandaag beter is, zou de lossing in de vroege mor gen nog geschieden. Islot van pag. 1.) OP HET KERKHOF. Inmiddels is het middag geworden. In een lange stoet gaan de ontroerde kerkgangers naar het kerkhof, waar 132 van de 158 slachtoffers een ge meenschappelijk graf hebben gekre gen. Op kleine, witgeschilderde plank jes staan met zwarte drukletters de namen vermeld van allen, die men in dit dorp bij naam en toenaam kende. In het midden is één graf nog open. Daar wordt nu een der slachtoffers, symbolisch voor de anderen, ter aar de besteld. Het is een meisje, dat hier wordt begraven, Johanna Hage, die met haar broertjes en haar ouders in de rampnacht omkwam. Burgemeester L. A. Verburg spreekt een korte rede uit, waarin hij dank brengt aan diegenen, die deze herbe grafenis hebben verzorgd. Dan is het droeve ogenblik aange broken. De politiemannen salueren stram en men ontbloot liet hoofd. Langzaam daalt de kist in de gapen de groeveHet is beklemmend stil in dit middaguur en op deze begraaf plaats. Honderden staren, de handen krampachtig gevouwen, naar de kist, die in de aarde verdwijnt en iedere in woner van dit dorp beleeft opnieuw het schrijnende leed van do plotselin ge scheiding- „Do Here heeft gege ven, do Here heeft genomen, de naam des Heren zy geloofd!" Het is de bur gemeester, dio deze eeuwenoude woorden uitspreekt en daarmede de gespannen stilte verbreekt. Namens het gemeentebestuur legt de burgemeester een krans. REDE MINISTER BEEL- Minister Beel treedt naar voren. Op bewogen toon houdt ook hij een korte toespraak, waarin hij namens de regering de nabestaanden oprecht medeleven betuigt: „Veel is geleden in die rampnacht, maar ook onnoe melijk veel gebeden. God kastijdt, maar heeft ook lief. Met het kruis geeft Hij ook kracht om het te dra gen". Daarop legt hij een grote krans namens de regering aan de groeve. Sterkend en troostend zijn ook de woorden, die Gedeputeerde C. Philip se spreekt. Hij wijst de inwoners van Stavenisse op de toekomst, die hun gebiedt verder te gaan, een toekomst, waarin ook het dorp opgebouwd moet worden. Nadat ds. Van Royen gespro ken heeft namens mevrouw Var Royen-v. d. Lek de Clercque, de am- bachtsvrouwe van Stavenisse, wordt het woord gevoerd door de burgemees ter van Alkmaar, mr. H- J. Wytema. Hij doet dit namens alle adopterende gemeenten uit Noord-Holland. „Onze adoptie verplicht ons tot mede-lyden, in de letterlijke zin van het woord", zegt mr. Wytema. „Wy willen deze zware gang met U mede gaan". De burgemeester besluit 1 het prachtige vers uit het Wilhelmus: „Soo het den wil des Heeren, op die tijd was gheweest, Had ick gheem wallen koeren, van U dit swaer tem peest". Tenslotte spreekt de arbeider R. de Blaaij van de C.N.A. te Sluiskil na mens zijn collega's woorden ter nage dachtenis van de omgekomene A. Ha- ge, die te Sluiskil werkte, waarna na mens de nabestaanden de heer A. van 't Veer ontroerd dankt voor alles, wat gedaan was om de geliefde doden een rustplaats in eigen gemeente te ge ven. Ds. G- Enkelaar, emeritus-predi kant van Stavenisse, sloot de sobere plechtigheid met gebed. inrichting aan de andere zijde van het kanaal met gebruikmaking van water, dat door de P.Z.E.M. zou worden afge voerd om financiële redenen niet uitvoerbaar. Toen eenmaal voor de V. Z.C. een publiekrechtelijke erkenning was verkregen en vooral ook dank zij de financiële medewerking van „De Schelde", werd tenslotte toch een goede oplossing bereikt. Op verschil lende punten biedt deze inrichting zelfs voordelen boven de oude. De bur gemeester deelde mede, dat met de schoolzwemlessen reeds Maandag zou worden begonnen en zeide tenslotte te hopen, dat de V.Z.C. de exploitatie met dezelfde energie zal aanpakken. Met het doorknippen van twee lin ten, die de beide helften van de inrich ting nog afsloten, verrichtten burge meester en mevrouw Kolff hierna de eigenlijke opening. Verschillende sprekers voerden hier na nog het woord. De heer C. de Vos bracht de gelukwensen over van het bestuur van de K.N.Z.B., de heer M- L. Remery uit Sas van Gent die van de kring Zeeland. Namens de Vlissing- >e Reddingsbrigade sprak de heer P. r. Gillissen en namens de onderafd. ,De Zeehond" van de V.Z.C., de heer J. J. Jongman, die daarbij in het bij zonder de heer J. de Jong, die zich op buitengewone wijze voor het tot stand komen van deze inrichting heeft inge spannen, huldigde. Aan mevr. de Jong werden hierbij bloemen aangeboden. Nadat de gasten de keurige inrich ting waarvan wij reeds meermalen een beschrijving hebben gegeven hadden bezichtigd en een kopja thee was geserveerd, werd begonnen met de zwem- en polowedstrijden. i Niet meer vrij m in het Kanaal 1 Nu het nieuwe Viissingse 1 zwembad in het Kanaal door y Walcheren is geopend, is er l| geen reden meer om het vrije zwemmen in dit kanaalgedeel- te toe te staan. Wie in diep wa- M H ter wil zwemmen, kan nu im- mers in de inrichting terecht. Van de zyde van de politie ver- namen wij dan ook, dat van nu p af beslist de hand zal worden jë gehouden aan het verbod tot zwemmen in de kanaalvak, an- ders dan vanuit de zwem in rich- j§ s ting. Men is dus gewaar- schuwd. n ll!llllll!||lllllllli!|||lllll!llillllllllll!llllllllllllllll|||i|||llllli:illlll!lllllllf Afscheid brandmeester te Sas van Gent Vorige week verliet de heer J. W. E. Schroder, brandweermezster van het plaatselijke brandweerkorps te Sas v. Gent wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst. In het gemeentehuis werd een bij eenkomst belegd van de Sasse brand weer met het college van B. en W. Burgemeester R. A. J. den Boer sprak de heer Schroder toe en deel de hem mede, dat hem was verleend bij koninklijk besluit de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zilver. Hierna spelde hij de jubilaris de medaille op de borst. Voorts reikte de burgemeester een onderscheiding, de bronzen ere-me daille, beschikbaar gesteld door de Vereniging van Nederlandse Brand weercommandanten, uit aan de heer A. J. Ingels, die 12% jaar in dienst bij de brandweer is. Nadat de com mandant van de brandweer, de heer A. Snelleman, de jubilarissen geluk had gewenst, overhandigde hij de heer Schroder namens de manschap pen een polshorloge met inscriptie. Inmiddels was de muziekvereniging „De Verenigde Vrienden", waarvan de heer Schroder reeds jaren lid, ge arriveerd. Het gezelschap zorgde voor een muzikale hulde. In de zaak van de heer Haarsma was er voorts een bijeenkomst, waar door verschillende sprekers het woord werd gevoerd. Hier overhandigde de heer G. Schoonheim, inspecteur van het brandweerwezen de heer Schro der een draagmedaille. De heer In- gels kreeg een draagmedaille van zijn onderscheiding namens de inspectie van de adjunct-inspecteur, de heer G. Kortus. Geslaagden Rijkskweek school Middelburg Aan de Rijkskweekschool te Mid delburg slaagden voor de aanteke ning handenarbeid de dames: L. Bur ger te Goes, N. S. Gijzen te Vlissin gen, D. Haccou te Vlissingen, Th. C. M. Janssen te Middelburg, A. J. Pie- terse te Oud-Sabbinge, J. C, Bos te Vlissingen, J. C. Lotens te Sluiskil, E. L. Ottens te Vlissingen, G. Spuy- man te Vlissingen, P. Schroevers te Oost- en West-Souburg en P. Schuyt te Middelburg. Er werden geen can- didaten afgewezen. Unesco-reproducties in Veere In de Schotse Huizen in Veere wordt gedurende de maand Juli een tentoonstelling gehouden van ge kleurde reproducties van grote schil ders vóór 1800. De collectie is door de Unesco verzorgd. Men vindt er circa 50 reproducties van ongeveer eenzelfde aantal schil ders. Slechts Dürer, Ghirlandajo, Holbein, Memlinc, Rembrandt en Ru bens zijn door twee reproducties ver tegenwoordigd. Het is een ietwat merkwaardige tentoonstelling geworden. De repro ducties zijn buitengewoon goed. Maar het is een allegaartje van stijlen en periodes. Het voordeel is, dat men grote en goede reproducties te zien krijgt, die men zelden in musea aan schouwt en tevens vergelijkingen kan maken, hoe hachelyk dat ook is. In ieder geval zal men er dingen vinden, die door hun schoonheid treffen. Zangersdag Schoandijke Zaterdag hielden de Christelijke Zangverenigingen, aangesloten bij de Ring „Zeeland" (afdeling van de Ko ninklijke Bond van Christelijke Zang en Oratoriumverenigingen in Neder land) een zangersdag bij de hofstede van de heer A. van de Ree te Schoon- dijke. Behalve 13 zangverenigingen uit Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid- en Noord-Beve land, waren ook nog twee muziek corpsen aanwezig om op deze dag medewerking te verlenen, nl. „Excel sior" uit Cadzand en „Hosanna" uit Groede. Hoewel niet gesproken kon worden van een zangconcours, werd het ten gehore gebrachte toch beoordeeld door een jurylid, nl, door de heer Adr. Kousemaker te Goes,, die zijn indruk ken aan elke vereniging meegaf. Na een openingswoord door de ringvoorzitter, de heer J. J. van de Velde en een welkomstwoord door de burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosevelt, werd met de afwerking van het programma aangevangen, dat onder begunstiging van goed weer door vele toehoorders werd bijgewoond en duurde van half twee tot half zeven. Er was ook nog een samenzang van de koren met begeleiding, waar bij ds. M. J. W. Schopenhauer, Ned. Hervormd predikant te Schoondijke, een toelichting gaf. Na afwerking van het programma werd een slotwoord gesproken door ds. Th Rienks, Gereformeerd predi kant te Schoondijke. Boottocht naar Ouwerkerk en Nieuwerkerk Zondag werd van Yerseke uit op nieuw een boottocht gemaakt naar de gemeenten Ouwerkerk en Nieu werkerk voor geëvacueerde bewoners uit deze dorpen. De organisatie be rustte bij de heren Dalebout en Kui per. Er was voor deze tocht niet zo veel belangstelling als de vorige maal. Thans waren er ongeveer 50 deelnemers, zodat één boot voldoen de bleek. Ditmaal werd ook geen rondvaart gehouden. Men bleef in de droge gedeelten van Ouwerkerk. en Nieuwerkerk. Grote drukte op dienst VlissingenBreskens Het begint weer „zomers" te wor den op de dienst VlissingenBres kens Gisteravond was het vervoers aanbod van auto's vrij aanzienlijk met name Belgische wagens zodat er zich een file had opgesteld van de ponton af tot aan de bocht in de Prins Hendrikweg bij het gebouw van de Rijkswaterstaat. Daarbij kwam overgezet moesten worden. Even na de middag begon de vertraging, die opliep tot ruim een half uur 's avonds. Voor de automobilisten, die in Vlissingen niet direct meekonden, betekende dit een vertraging van ruim anderhalf uur. Angst voor Znnrbranden na een heerlijk maal? Mot een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom al tijd bij de hand. Gewoon laten smel ten op de tong en 't zuurbranden be hoort weer tot het verleden. MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „Les Miserables", (14 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg „De Weense operette", (a.l.) Bogard- zaal; uitreiking verlceersdiploma's 5 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Boemelstudenten". (a.l.), 7 en 9 uur. Luxor „De gesluier de Maja" (a.l.), 8 uur; Cosy Corner: Duo Abels—Van Eek, 3—6, 8—11.30 u. GOES. Vandaag Grand: „Fanfan de Muske tier" (a.l.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2