PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe premier van Hongarije kondigt grotere vrijheden aan 1 De doden van Stavenisse werden Zaterdag he rbegraven BILT AMERIKA WAAKT TEGEN ..TWEEDE PEARL HARBOUR" GEEN AANLEIDING MILITAIRE KRACHT TE VERZWAKKEN 196e Jaargang-No. 156 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie I 3.-. .ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f t.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg, Markt 51, telef- 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr. C 160. telef. 26. SOEPELE SOWJET-POLITIEK WORDT VOORTGEZET Kampen worden opgeheven en boeren krijgen bedrijven terug lm re Nagy, de na het aftreden van de Hongaarse regering nieuw gekozen premier, heeft in een rede o.m. verklaard, dat de kleine boeren toestem- ming zullen krijgen de collectieve boerderijen te verlaten en opnieuw een eigen bedrijf te beginnen. Hij kondigde voorts aan, dat de internerings kampen zullen worden opgeheven en dat de regering bij het parlement een wetsvoorstel inzake amnestie zal indienen- Premier Nagy beloofde de le vensstandaard te zullen verhogen. In politieke kringen in Londen worden de wijzigingen in de Hongaarse regering gezien als een voortzetting van de nieuwe politiek in het Sowjet- blok, die is ingezet na de dood van Stalin. de arbeidersbeweging. Bij de Octo- ber-revolutie streed hij in Rusland te gen de „Witten". Toen hij in 1921 in Hongarije terugkeerde, begon hij de boeren te organiseren. Na uit de soci aal-democratische partij te zijn gesto ten, werd hij lid van de verboden com munistische partij. In de tweede wereldoorlog bevond Nagy zich te Moskou, waar hij sprak in voor Hongarije bestemde uitzen dingen. Hij keerde met het rode leger naar zijn land terug, waar hij minis ter van landbouw werd. In 1945 werd hij benoemd tot mi nister van binnenlandse zaken. Twee jaar later werd hij voorzitter van de kamer. In 1949 kreeg hij een leerstoel in de politieke economie. Anderhalf jaar later werd hij minister van be voorrading en vervolgens vice-pre mier in 3952- Een week geleden werd Nagy tweede op de ranglijst van de leden van het nieuwe politieke bu reau. Premier Nagy kondigde voorts aan, dat personen, aan wie een ge dwongen verblijfplaats in bepaalde delen van het land was aangewezen, zich weer mogen vestigen waar zij willen. De behoeften van de zware in dustrie zullen ondergeschikt worden gemaakt aan de landbouw en aan de productie van levensmiddelen, zo ver klaarde Nagy vervolgens. Op het gebied van de buitenlandse politiek zal de nieuwe regering hand having van de vrede nastreven, als mede vriendschap met de Sowjet- Unie en het onderhouden van han delsbetrekkingen met andere „volks democratieën" en met „kapitalisti sche landen". In de nieuwe regering is het aantal ministeries verminderd, daar er enke le door herziening van de grondwet zijn samengevoegd. De minister- van buitenlandse ken, Erik Molnar, is vervangen door de huidige ambassadeur in Praag, Baldocky. De minister van binnen landse zaken, Emoe Geroe, die aan gebleven is, werd tevens benoemd tot vice-premier. De nieuwe premier. Nagy werd in 1895 geboren uit een familie van arme boeren. Hij werd leerling-slotenmaker en trad toe tot Drie mannen overvielen Amsterdamse taxichauffeur Buit bedroeg vijf gulden De 64-jarige taxichauffeur H. Olij, is Vrijdagavond in zyn wagen op de Hoofdweg in de Haarlemmermeer door drie mannen overvallen. By een boerdery gaf een van de passagiers Oly opdracht halt te houden. De man nen stapten uit en vielen de chauf feur aau. Zij sloegen Olij op het hoofd en lichaam, zodat de chauffeur op straat viel, haalden zijn portemonnaie met vijf gulden uit zrjn colbertjasje en zetten daarna met de wagen koers in richting Hoofddorp, waar de taxi, verborgen in een bosje, Zaterdagoch tend werd aangetroffen. De porte feuille, die in de zak van Olij zat, wérd door de aanvallers onaange roerd gelaten. De overvallers zijn nog spoorloos. De drie mannen waren op het Ro- kin te Amsterdam in de taxi gestapt en hadden bevel gegeven naar Schip hol te rijden. Zij voerden in de Engel se taal gesprekken en waren in mili taire uniformen gekleed. Het bleek, dat zij in de Haarlemmermeer zeer goed bekend waren. Derhalve ver moedt de politie, dat hier pseudo-mi- litairen aan het werk zijn geweest. Olij bleef na de aanval alleen op de weg achter. Hij kon moeilijk lopen en vroeg hulp bij een caféhouder. Deze hechtte wei nig waarde aan het verhaal van de taxichauffeur en weigerde de deur voor hem toe openen. Later beraadde hij zich, ging naar buiten en ontdekte toen op een stoel op het terras van zijn café de zwaar gewonde man. Radio-actie voor „De Hoop" werd succes De radio-actie voor het hospitaal kerkschip „De Hoop" is een succes geworden. Het aanvankelyk gestelde doel een ton bijeen te brengen, is ruimschoots overschreden. De actie heeft ruim 137.000 opgebracht en daarnaast voor ruim 30.000 waarde aan giften in natura. Zaterdagmiddag werd te Vlissingen het nieuwe zwembad geopend. Hier een gedeelte van het nieuwe zwem bad, met op de voorgrond het hinder- bad, daarachter de kleedhokjes. (Foto P.Z.C.) Familiedrama om aangebrand vlees Omdat het vlees in de keuken aan brandde, is de 60-jarige A. T. in zijn woning dusdanig in woede ontstoken, dat hij na twistwoorden met zijn zoon naar de keuken rende, om een mes te halen, waarmee hij de zoon te lijf ging. Op het moment dat hij toestak, wierp de moeder zich tussen het twee tal om bloedvergieten te voorkomen. Het gevolg was, dat zij een diepe steekwonde in de arm opliep. De po litie heeft de vader, dié buiten zich zelf van drift was, naar het bureau gebracht en daar ingesloten. De won de van de vrouw werd in het zieken huis verbonden. Grote razzia in Kenia Meer dan duizend militairen, politie mannen en inheemse burgerwachten hebben Zondag, gesteund door pant serwagens, een grote razzia uitgevoerd in Nakoeroe in de Riftvallei. Ongeveer 10.000 inheemsen werden ondervraagd en ruim duizend van hen naar een speciaal kamp nabij Nakoe roe overgebracht voor nadere onder vraging door groepen tolken. Ongeveer 300 mannelijke leden van de Kikoejoe- stam zouden hebben bekend onder be dreiging met de dood de eed op de Mau-Mau te hebben afgelegd. De razzia werd uitgevoerd naar aan leiding van berichten, volgens welke Mau-Mau-opstandelingen uit het ge bied van Aberdare gewoon waren ge durende het weekeinde naar Nakoeroe op twee na de grootste stad in Ke nia te komen om uit te rusten en recruten voor de benden op te leiden. Poolse volk niet in Volgens gewoonlijk welingelichte bronnen te Stockholm hebben zich de laatste dagen ongeregeldheden voorge daan in verscheidene steden in Polen, o.m. in Warchau, Gdansk en Gdynia. In deze kringen is men echter van me ning, dat de berichten in de Westduitse pers, als zou het Poolse volk in opstand zijn, overdreven zyn. Wel zijn er maatregelen genomen door de Poolse autoriteiten. Zo zijn nieuwe gebieden langs de Oostzeekust afgezet met prikkeldraad en geldt voor de streek langs de grens met Duitsland van 21.00 uur af de avondklok. In de Poolse pers wordt toegegeven, dat er ontevredenheid heerst onder de bevolking. Als voornaamste punten hiervan worden genoemd de algemene gedachte, dat er geen voedsel genoeg is in Polen, de Russische infiltratie in de gelederen der politie, bij het leger en in de grote fabrieken, en de angst dat Rusland op zekere dag zou besluiten de goede gezindheid van de Duitsers te, kopen door de vroegere Duitse gebie den, die na de oorlog aan Polen wer den toegewezen, weer aan Duitsland terug te geven. De gezagvoerders van lyntoestellen, die van Engeland naar de Verenigde Staten vliegen, moeten krachtens een nieuwe verdedigingsmaatregel van Amerika, in het bezit zijn van een ver zegelde enveloppe, die door Ameri kaanse autoriteiten wordt verstrekt De enveloppe mag pas worden ge opend, wanneer de vliegtuigen zich halverwege de Atlantische Oceaan be vinden. Zij bevat instructies voor de verder te volgen route, en een wachtwoord Weekeinde eiste vier doden Vier doden heeft het weekeinde ge- eist. De 24-jarige landbouwerszoon, M. Voets uit Rosmalen, is bij het zwemmend oversteken van een wete ring in een kolk gekomen en ver dronken. Op de Vinkeveense plassen kwam de 26-jarige J. van Zomeren uit Am sterdam eveneens door verdrinking om het leven. Het slachtoffer nam deel aan een. zeilexcursie van een groep Vry'z. Chr. Jongeren. Bij het plukken van kersen viel de heer Th. v. d. V. uit Huihuizen Over-Betuwe) uit een boom en werd zo zwaar gewond, dat hij in een ziekenhuis overleed. Een 14-jarig meisje, Hermie de Lange uit Amsterdam, kwam op de Rozengracht in de hoofdstad onder de aanhangwagen van een auto te recht en was vrijwel op slag dood. De ongeveer 50-jarige concierge by de rechtbank te Zutphen, de heer Z. en diens dochter, werden te Doe- tinchem zwaar gewond bij een ver keersongeval. ter identificatie, wanneer de toestellen Amerikaans gebied binnenvliegen. In dien de instructies niet worden opge volgd, zullen Amerikaanse jachtvlieg tuigen opstijgen om in te grijpen. Aangenomen wordt, dat deze jongste maatregel, die operatie „Tomcis" wordt genoemd, deel uitmaakt van een gigan tisch systeem van radarstations en ba ses voor jachtvliegtuigen, die dag en nacht waakzaam zijn om „een tweede Pearl Harbour" te voorkomen. Een woordvoerder van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij Pan-Ameri can Airways verklaarde, dat deelne ming van luchtvaartmaatschappijen aan deze operatie vrijwillig is. Het identificatiestelsel gaat uit van de Amerikaanse en de Canadese lucht macht. Japan is geteisterd door overstromin gen, de ergste uit zijn geschiedenis. Het aantal doden op het eiland Kioes- jioe bedraagt bijna 500. Er zijn meer dan 800 gewonden, bijna 600 vermis ten, Een milUoen mensen zijn dak loos. De schade wordt geraamd op 280.000.000 dollars. Hier zien we hoe iemand, die naar het dak van zijn huis was uitgeweken, door middel van een hefschroefvliegtuig in veiligheid wordt gebracht. D. Repko directeur van de A.V.R.O. VERGADERING TE GRONINGEN. In de Zaterdagmiddag te Groningen gehouden algemene ledenvergadering van de A.V.R.O., is de heer D. Repko, tot nu toe administrateur van deze omroepvereniging. met algemene stemmen benoemd tot directeur. De algemeen secretaris van de A.V.R.O., de heer J. Korver, verlaat na 12 jaar de A.V.R.O. wegens het bereiken van de 75e verjaardag. De heer Korver heeft zitting in het bestuur sedert 1928. Als zyn opvolger werd benoemd de heer mr. H. A. Wassenbergh, oud officier van Justitie te Amsterdam. In zyn openingswoord herinnerde, de heer G. de Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., er aan, dat sinds de vorige algemene vergadering in Maastricht veel is gebeurd, want sindsdien is de heer W. Vogt als directeur van het omroepbedrijf weggegaan. Spr. her haalde, dat hij er talloze malen op heeft gewezen, hoezeer hij het heen gaan van de heer Vogt heeft be treurd, temeer omdat hij van mening is, dat dit afscheid en alles wat daar na is geschied, niet nodig was ge weest. Na de officiële jaarvergadering volgde nog een niet-officieel gedeel te waarby vooral van de zogenaamde oppositiezyde het woord werd ge voerd. De voorzitter van het comité van actie, ir. Ruys verklaarde dat de heer De Clercq als voorzitter en be stuurslid ondubbelzinnig was mis lukt. Het comité wenste zijn ontslag. Straaljager-record Een Britse „Swift"-straaljager heeft Zondag een snelheidsrecord gevestigd over de afstand LondenParijs. Het toestel vloog de afstand in 19 minuten, 18 seconden; dit is 1 min. 18 seconden minder dan het oude record, dat in 1949 door een Britse „Hawker" straal jager werd gevestigd. Boomplanting in Engeland ter herdenking van kroning Een afgevaardigde wilde boompje niet planten Ter herdenking van de kroning van Koningin Elizabeth de Tweede van En geland zijn Zaterdag 62 eiken geplant in de tuin van het „Windsor Castle", de middeleeuwse koninklijke residen tie nabij nden. De eerste boom, dU „Koninginne- boom" is genoemd, werd door de En gelse vorstin zelve geplant. De Hertog van Edinburgh plantte het boompje, dat zijn naam zal dragen. Voorts wer den door vertegenwoordigers van de landen van het gemeenebest en van de Britse koloniën 59 boompjes geplant op afstanden van de „Koninginneboom" die verhoudingsgewijze overeenkomen met de afstand tussen hun land en En geland. Bij de plechtigheid op ..Windsor Castle" deed zich een incident voor, toen de afgevaardigde van Malta. Al fred Salamone, zich op het laatste ogenblik terugtrok, zonder zijn boom pje te hebben geplant. Salamone verklaarde later van me ning te zijn, dat Malta werd veronacht zaamd, daar hij niet tezamen met de vertegenwoordigers van de andere do minions aan de koningin was voorge steld. Een der parkwachters heeft de eik voor Malta geplant. REGERING OVER RATIFICATIE E.D.G. Ratificatie van verdrag indien Frankrijk of Duitsland ook meedoen In haar memorie van antwoord op het voorlopige verslag van do Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot oprich ting van de Europese Defensie Gemeenschap zegt de regering, dat de zes deelnemende landen dit verdrag nagenoeg gelijktijdig aan hun parlementen ter goedkeuring hebben voorgelegd. Verschillen in de proceduren van be handeling, alsmede binnenlands-politieke omstandigheden kunnen vertra ging in de behandeling veroorzaken en hebben dit in enige gevallen reeds gedaan. Wil de Tweed© Kamer aan de gewenste grondigheid van behande ling de hand houden, dan lykt het echter gewenst, dat men in Nederland aan de parlementaire behandeling gestadig en onafhankelijk van het tempo der andere landen doorwerkt- De regering bevestigt, dat voor het geval dat met name één der grote landen," Frankrijk' of Duitsland, het verdrag niet zou ratificeren, ook voor Nederland het accepteren van de te genwoordige in het verdrag voorzie ne opzet voor de vorming van Euro pese strijdkrachten niet langer op portuun zou zyn. Het zou eenvoudiger zijn geweest, indien West-Duitsland rechtstreeks had kunnen toetreden tot de NAVO. De regering zou op zichzelf daarte gen geen bezwaren hebben inge bracht. Zij acht de mogelijkheid aan wezig, dat het toetreden van West- Duitsland tot de EDG ten slotte tot een opnemen van West-Duitsland in de NAVO zou leiden. Werk hervat in Bergen op Zoom De arbeiders van de Ijzergieterij P. J. van Mechelen te Bergen op Zoom, die Vrijdag in staking waren gegaan, hebben Zaterdag het werk hervat. Naar de directie mededeelde, schaar den de vakbonden zich niet achter de door de arbeiders gevoerde actie, wel ke ten doel had een uitkering van 2 dividend te verkrijgen. Deze uitke ring was onmogelijk, aldus de direc tie, omdat de afdeling ijzergieterij in 1952 geen winst had behaald. „DIT SWAER TEMPEEST" Minister Beel sprak namens regering woorden van deelneming Zaterdagmorgen, Stavenisse rouwt. De kerkklok luidt over dit dodendorp, dat nu op eigen begraafplaats zijn slachtoffers gaat begraven. De deur van de toren staat open. Met rustig- trage bewegingen trekt de klokkeluider het touw, terwijl hij <le Voorstraat intuurt. Slechts enkele mensen zyn er te zien. De warme zomerwind doet het veie zand, dat hier nog ligt, hoog opstuiven, een vage herinnering aan die Februarinacht, toen het wit-schuimende water wild opspatte tegen toren en dyk. Hier en daar is een vlag halfstok gehesen, de winkels zijn gesloten en alle werk is stilgelegd Tien minuten lang manen de klokketonen Stavenisse tot Inkeer- Dan zwijgt het bronzen instrument en de stilte neemt opnieuw bezit van het dorp Stil is het ook een uur later in de Hervormde kerk, waar de herden kingsdienst begint. Het orgel zwijgt nog. Dat herinnert aan eertijds, toen op Goede Vrijdag en Stille Zaterdag de orgels gesloten bleven, omdat de Kerk dagen van diepe rouw mee maakte. "vijf maanden geleden dreven in dit godshuis de banken rond en bleef een bijbel hangen in een licht kroon. De plankenvloer is nu weer helder wit en alles ziet er weer orde lijk en verzorgd uit. Rustig neemt ieder zijn plaats in; de bevolking, grotendeels in het zwart gekleed, en de genodigden: de minister van binnenlandse zaken, prof. Beel, die namens de regering zijn medeleven komt betuigen, Gede puteerde C. Philipse, die het provin ciaal bestuur vertegenwoordigt, voorts justitie- en politieautoriteiten, burgemeesters van adopterende ge meenten en van gemeenten uit de om geving. Stampvol wordt het kerkge bouw. Stoelen worden bijgezet, doch velen moeten met een staanplaats ge noegen nemen. Dan plotseling preludeert het orgel- De organist mediteert met de zachte registers van zijn instrument, korte tijd slechts, want de kerkeraad komt binnen en ds. J. van Dyk uit St. An- naland betreedt de kansel. Het derde en het vijfde vers van de twee-en- veer tigste psalm wordt als openings lied gezongen, zwaar en slepend- De rhytnmiscne zang heeft hier nog geen ingang gevonden: „O, mijn ziel, wat buigt g'U neder, waartoe zijt g'in mij ontrust Ds. Van Dijk leest het verhaal uit Lucas, van de dode jongeling, die uit gedragen werd door de poort van Nain, waar hij door Christus tot het leven werd geroepen. „En de Here, met innerlijke ontferming bewogen zijnde, zeide; Ween niet!" In de predikatie wijst ds. Van Dijk op de ernst van de ramp. „Het zijn de zonden van ons volk, waarvoor de straffende hand Gods over ons is ge komen". Maar er is ook een troost, want Christus zegt „Ween niet" tot de rouwdragenden, want hij is de overwinnaar over de dood. En ds. Van Dijk besluit: „Hij alleen kan troost geven tot in alle eeuwigheid. Amen". Hier en daar wordt geschreid in het kerkgebouw, zowel door mannen als door vrouwen, ieder stil voor zich. De Stavenissers dragen him leed waardig en met berusting en daar door is deze sobere dienst indrukwek kend- (Vervolg op pag. 2) Ten aanzien van de jongste politie, ke ontwikkelingen, met name het zgn. Russische vredesoffensief, doet de regering opmerken, dat deze voorshands nog geen enkel© aanlei ding geven de militaire krachtsin spanning te verzwakken. Zy is In te gendeel van opvatting, dat de eis tot versterking en verbetering van het verdedigingsapparaat van West-Eu ropa, voor zover zulks economisch en sociaal verantwoord kan worden geacht, onverminderd dient te blyven gehandhaafd. Zij ziet juist in een sterk Europa een voorwaarde voor het slagen van iedere eventuele ernstige poging om verbetering te brengen in de thans nog steeds voortdurende spanningen tussen Oost en West. Ten aanzien van een parlementaire controle zegt de regering zich er van bewust te zrjn, dat deze in enigerlei vorm onontbeerlijk is. Zij zal echter in de bestaande constellatie groten deels slechts indirect mogelijk zijn en wel door de nationale parlementen op de nationale vertegenwoordiger in de Raad van Ministers. Ondanks deze vrij grote nationale invloed op de werkzaamheden van de Gemeen schap kan haar evenwel toch geens zins een supranationaal karakter worden ontzegd. Het is echter geenszins zo, dat ra tificatie van het verdrag de facto een (Vervolg op pag. 4.) 61-jarige man door vrouw doodgeslagen Drama in Weesperkarspei Naar wy thans eerst vernemen, heeft de 36-jarige mevrouw E. J. v. d. H. te Weesperkarspei Vrydag haar 61-jarige buurman G. v. d. R. met een treeftje doodgeslagen. De buurman was, zoals hij wel meer deed, koffie komen drinken. Over een nog niet opgehelderd feit kreeg de vrouw ruzie met de man, welke twist zo hoog liep, dat zij het treeftje van een petroleumstel nam en de man hiermee op het hoofd sloeg. De vrouw verstopte het lijk in haar huis. doch toen 's avonds haar echtgenoot thuis kwam, vertelde zij hem wat zij fedaan had. Deze heeft toen aangifte ij de politie gedaan, waarna de vrouw, die bekend heeft, in verzeker de bewaring is gesteld. DE VERWACHT: TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk toenemende bewolking, met later op de dag in het Noorden van het land kans op lichte regen of motregen. Matige en aan de kust tij delijk wellicht vrij krachtige Zuid- Westelijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hoger. ZON EN MAAN. 7 Juli Zon: Op 4.29 Onder 21.00 Maan: Op 0.50 Onder 18.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1