PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Laniel wil Indo-China meer zelfstandigheid geven Boven Bruinisser mosselvisserij hangen sombere wolken Kantlij ,,G' n BOTSINGEN TUSSEN POLEN EN RUSSISCHE TROEPEN? GEEN KR0K0DILLENHUIDEN, MAAR JUTEZAKKEN 196e Jaargang-No. 155 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct W. ae Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f t.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerjjsir. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160, telef. 20 GEEN DRUK OP CAMBODJA Besluit werd genomen na felle debatten in regering De Franse premier, Joseph Laniel, heeft de diplomatieke vertegenwoor digers van Vietnam, Cambodja en Laos nota's overhandigd, waarin Frank rijk z(jn bereidheid te kennen geeft, de drie Janden groter zelfbestuur te verlenen. Volgens betrouwbare kringen verklaart de regering in haar nota's, dat zü bereid is de Indo-Chinese grieven te bestuderen en een overeen komst na te streven, welke Indo-China grotere onafhankelijkheid zou geven, terwijl ook de Franse militaire en economische belangen gegarandeerd zou den worden. Het besluit werd genomen na een langdurige regeringsbijeenkomst. Het kwam hierbij tot heftige botsingen tussen ministers, waarbij de „liberale" groep tenslotte de overwinning behaalde. In Franse diplomatieke kringen ver klaart men, dat de Franse nota's „een grote stap voorwaarts" betekenen om aan de eisen der drie Indo-Chinese staten tegemoet te komen. Tevens wordt in betrouwbare krin gen gemeld, dat het kabinet heeft be sloten geen „krachtige" maatregelen te nemen, indien Koning Norodom Si- hanoek van Cambodja zou weigeren de Franse voorstellen te aanvaarden. De Franse troepen zouden het land ontruimen en de Koning en zijn aan hangers aan zichzelf overlaten, aldus deze kringen. Gemeld wordt, dat de spanning in oed nieuws!" mocht men uit roepen, toen bekend werd, welke nadere beschikkingen het Nationaal Rampenfonds had ge troffen ten aanzien van de vergoe ding der huisraadschade. Inderdaad gaat het hier om bui tengewoon belangrijke verbeteringen, die practisch alle klachten, welke men tegen de vergoeding van dit on derdeel van de schade zou kunnen hebben, wegnemen. Wat men verloren heeft, krijgt men vrijwel volledig vergoed, waarbij re kening zal worden gehouden met de welstand der getroffenen en waarbij ook datgene vergoed zal worden, wat tot dusver buiten de vergoedingsre geling viel. Degenen, die schade leden, zullen voldaan zijn. En dankbaar. En dat zullen ook degenen z|jn. die bijdragen aan het Rampenfonds heb ben gegeven. Immers: zij schonken om indien mogelijk de schadevergoe ding met name in de particuliere sec tor volledig te doen zijn. Zij zien thans dit doel en dit ver langen verwezenlijkt. Even grote voldoening zal het schenken, dat periodieke uitke ringen zullen worden gedaan aan weduwen en wezen. Niemand zal het het Rampenfonds euvel duiden, dat het nog niet kan aangeven, van wel ke omvang deze uitkeringen zullen zijn. De goede wil echter is met name in dit geval reeds buitengewoon veel waard en zij zal troost schenken aan al diegenen, die kostwinners verloren door of in verband met de ramp. De verbetering van de vergoeding der huisraadschade en de in uitzicht gestelde periodieke uitkeringen zul len straks het Kamerdebat over de wet watersnoodschade 1953 in ieder geval eenvoudiger maken. Want met name over deze kwesties was de ontstemming vrijwel algemeen. Maar ook zonder deze problemen zal het debat ingewikkeld worden. genoeg De A.N.W.B. heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat er een toenemend aantal klach ten komt over de gedragingen van Nederlandse toeristen in het buiten land. Er is een hotel in Luxemburg, dat eenvoudig weigert nog Nederlandse gasten op te nemen. In verschillende steden in het buitenland heeft men moeite om gezelschappen onderdak te brengen, als zich daarbij Neder landers bevinden. Er wordt melding gemaakt van Nederlanders, die vrije toegang eis ten tot kam peercentra, zogenaamd omdat zij geen deviezen bezaten, maar die later bleken hun goede geld liever aan andere dingen uit te ge ven. Er wordt gerapporteerd, dat een Nederlands echtpaar, dat in een ho tel zijn intrek had genomen, stiekum een tweede echtpaar naar binnen smokkelde en dat op luchtbedden in dezelfde kamer liet slapen. Andere Nederlanders koken in ho telkamers, die daar niet op berekend zijn en weer andere laten zoveel rom mel achter, dat de schoonmaakdienst eraan te pas moet komen, om de kamers weer voor andere gasten bruikbaar te maken. Dat zijn geen prettige klanken. Wij hebben al eerder melding gemaakt van verre van bewon derenswaardig gedrag van Neder landse toeristen in het buitenland. Wij hebben er ons bij herhaling per soonlijk aan geërgerd. Wat er nu gebeurt is averechtse reclame voor ons land en doet aan de goede naam van Nederland ernstig afbreuk. De A.N.W.B. wil in het najaar een congres beleggen met onderwijs- autoriteiten over deze kwestie. Zal het helpen? Vele Nederlanders worden nu een maal plotseling heel andere mensen, zodra zij buiten hun eigen meestal kleine, nette stad zijnHelaas. Cambodja afneemt. In Cambodjaanse kringen zou men voldaan zijn over het nieuws, dat de Franse regering be reid is een nieuw standpunt in te ne men aangaande de onafhankelijkheid van het land. Toestand van Churchill gaat vooruit Volgens kringen, die in nauw con tact met de Britse eerste minister staan, blijft de toestand van sir Win ston goed vooruitgaan. Zijn vrienden beschouwen het als een goed teken, dat delijfarts van de pre mier, Lord Moran, die tot dusver re logeerde op het buitenverblijf van de premier te Cliartwell, naar Lon den is teruggekeerd en vandaar zijn patiënt dagelijks bezoekt. De schoonzoon van Churchill, Dun can Sandys, heeft Vrijdag een opera tie aan de linkerhand ondergaan. Oude man neergeslagen Te Scharwoude bij Hoorn hebben twee jeugdige Amsterdammers een 91-jarige tuinder, de heer P. B., neer- feslagen, vermoedelijk met het doel en te beroven. De oude man werd niet ernstig gewond. B. die bij een viswater woont, schreef juist, op verzoek van de jon gelui, een hengelvergunning uit, toen de jongens hem ieder met een knup pel op het hoofd sloegen. Maar de ou de man raakte niet bewusteloos en schreeuwde luid om hulp. De aan vallers konden gearresteerd worden. V.S- bereid Koreaanse- kwestie aan V.N. voor tel De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Robertson, die als speciale afgezant van president Eisenhower Syngman Rhee poogt te bewegen, zijn verzet tegen een be stand op te geven, heeft 'de Zuidkore- aanse president laten weten, dat de V.S. bereid zijn, de Koreaanse kwestie aan de Algemene Vergadering der V.N. voor te leggen. De Amerikaanse onderhandelaars hopen, dat Rhee zal inzien, dat het oordeel der Algemene Vergadering in zijn nadeel zal uitval len, wanneer hij het tot stand komen van een bestand blijft belemmeren. Minister Staf reikte oorkonden uit Voor hulpverlening door militairen bij watersnoodramp Aan de militaire vertegenwoordigers van Amerika, België, Canada, Enge land, Frankrijk en aan de gezant van Denemarken is op het ministerie van oorlog, door de minister van oorlog en van marine, ir. C. Staf, Vrijdag het eerste exemplaar uitgereikt van oor konden, die aan de militairen van ieder der genoemde landen op naam zal worden uitgereikt voor zover zij hebben deelgenomen aan de hulpver lening gedurende de watersnood in Februari van dit jaar. Aan de onderdelen van de koninklij ke marine, de koninklijke land- en luchtmacht, welke aan deze hulpver lening hebben deelgenomen zal deze oorkonde worden uitgereikt met ver melding van de naam van dat onder deel. (4500 buitenlanders. 152 onder delen) De oorkonde bevat o.m. een kaart je van Nederland waarop de over stroomde gebieden zijn aangegeven, terwijl het kaartje is gedekt door de wapens van de provincies, welke ge troffen werden. Tien van Holland succesvol gestart ONRUST AAN DE POOLSE GRENS Rust in Oost-Berlijn, tanks teruggetrokken Volgens een bericht van de Noordwestduitse radio-omroep van Vrydag hebben zich ernstige botsingen voorgedaan tussen de Poolse bevolking en Russische troepen in het gebied langs de Poolse grens met Oost-Duitsland. Poolse demonstranten zouden een bioscoop, waar een Russische film werd vertoond, hebben vernield. Voorts maakte de radio melding van onlusten in Külstrin, waar Poolse demonstranten terugtrekking van Russische troe pen eisten. De Russische tanks zijn uit Oost- Berlijn teruggetrokken en geconcen treerd op bepaalde punten rond de stad. Geruchten in West-Berlijn" leggen verband tussen het terugtrekken van de tanks en berichten over onrust aan de Poolse grens. De „Neue Zeitung", het blad van de Amerikaanse hoge commissie, schrijft, dat de tanks met spoed op weg waren naar de grens. Geallieerde In Juli geen strafport Publiek kent het nieuwe posttarief nog niet De nieuwe posttarieven, welke op 1 Juli van kracht geworden zijn, blij ken bij het publiek nog niet algemeen bekend te zijn. Tal van locale en in- terlocale briefkaarten en brieven worden nog onvoldoende gefrankeerd. De Telegraaf vernam, dat de direc teur-generaal der PTT besloten heeft voor de binnenlandse poststukken tot 31 Juli geen strafport te laten beta len. Voor buitenlandse poststukken, waarvoor het tarief bij internationaal postverdrag is vastgesteld, kan geen respijt gegeven worden. Geen uniformen voor politieke organisaties in West-Duitsland In de Westduitse Bondsrepubliek is het in de toekomst verboden in het openbaar of in een vergadering uni formen, gedeelten van uniformen of dergelijke kledingstukken te dragen als uitdrukking van een gemeen schappelijke politieke gezindheid. De Westduitse Bondsdag heeft Vrij. dag in tweede lezing de schuldenover eenkomst met Frankrijk welke Don derdag werd verworpen, goedgekeurd met 190 tegen 147 stemmen en 11 onthoudingen. De Gasperi kabinets formateur in Italië De Christen-Democratische leider Alcide de Gasperi is Vrijdag aange zocht een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Hij heeft de opdracht aan vaard. functionarissen in Berlijn hebben be richten over moeilgkheden langs de Poolse grens niet kunen bevestigen. Reizigers verklaren, dat in Oost- Berlijn en de Oostduitse steden de rust geheel is hersteld. Onze Nederlandse Tour-de-France- ploeg heeft het de eerste dag uitste kend gedaan: Wagtmans tweede. Roks derde en Van Breenen elfde. Daar mede veroverden deze drie renners in het algemeen ploegenklassement de eerste plaats. Hier ziet men het tiental aan de start in Straatsburg v.l.n.r.: J. Janssen, Th. Roks. A. Suykerbuyck, G. Voorting, H. Stevens, W. van Est. J. Nolten, H. van Breenen, A. Voorting en W. Wagt- mans Voor het verslag verwijzen wij naar pag. 4. Koeler zomerweer door Noordenwind De eerste Julidagen waren hooi-dagen, zodat deze maand zgn bijnaam wel eer aandeed. Ondanks de naar Noordelijke richting gedraaide wind, steeg de temperatuur gisteren toch nog tot ruim 20 graden Cel sius. Evenals 4n de voorafgaan de dagen, kwam in het Oosten van ons land weer onweer voor. Een ring van hoge luchtdruk, die de buïigheid doet afnemen, beweegt van Engeland naar Nederland. De wind zal hier door tussen N.W. en N blij ven met als gevolg aanvoer van koelere lucht met veel bewol king. Daar het weer vrij rus tig blijft en de regenkansen zeer klein zijn, is er geen re den voor pessimisme, al zal het weer minder Zomers verlo pen dan vorige week, toen hier in Zeeland 27 graden Ceulsius werd gemeten. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï Juin Navo-opperbevel- hebber in Midden-Europa Generaal Ridgway, de aftredende Atlantische opperbevelhebber in Eu ropa, heeft bekend gemaakt, dat de Franse maarschalk Alphonse Juin met ingang van 1 Augustus bevelhebber van de land-, zee- en luchtstrijdkrach ten in Midden-Europa zal worden. Juin was bevelhebber van de N.A. V.O.-landstrijdkrachten in deze sector. Amsterdamse firma voor 91.000.opgelicht Twee zakenlieden uit Singapore hebben Vrijdag in een zeer langdurige zitting voor de Amsterdamse recht bank tereeht gestaan wegens oplich ting van een Amsterdamse firma, de X.V. producten en goederenhandel „Courtois". Deze firma had in Singapore een party krokodillenhuiden en 6000 le- guanenveilen besteld en kwam op 18 Februari jl. toen de zending in Am sterdam arriveerde tot de ontdekking dat in de vier kisten slechts lege ju tezakken en in de drie vaten zout verpakt was. Intussen had de firma echter reeds de koopsom 91.750 via de Amster damse Bank betaald. Aandachtig luisterden de aanwezi- f,-en in de rechtszaal naar een gramo- oonplaat, die naast de groene tafel werd afgedraaid. Er was een tele foongesprek opvastgelegd van 16 minuten, dat de directeur van „cöut- tois"f de heer De Veer, op 6 Februari M useum-d irecteur ontdektePrinses Beatrix Prinses Beatrix heeft in gezelschap van enige hofdames een onverwacht bezoek gebracht aan de tentoonstel ling „Kind en Spel" in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft. De directeur van het museum ont dekte de Prinses toevallig bij zijn rondgang door het museum en wees haar op enkele bijzonderheden, waar na de Prinses weer ongestoord en vrij wel onopgemerkt haar wandeling langs de expositiezalen kon voortzetten. Dag der Duitse eenheid De West-Duitse Bondsdag heeft be sloten, dat in het vervolg de 17e Juni de dag van de onlusten in Oost- Duitsland zal worden gevierd als „Dag der Duitse eenheid". Alle partijen, uitgezonderd de com munisten, verklaarden zich voor dit besluit. SCHADE DOOR DIJKHERSTEL Vissers schatten totale schade op meer dan één millioen Aan de vissershaven te Bruinisse heerst deze weken ondanks alle bedrij vigheid een gedrukte stemming, die denken doet aan enige jaren geleden, toen de mosselparasiet de cultuur van deze schelpdieren dreigde lam te leg gen. Wat is namelgk het geval? Er wordt by Herkingen dwars door de per celen heen een kanaal naar het dijklichaam aldaar gebaggerd, waardoor volgens de kwekers grote hoeveelheden mosselen en daarmede ook verschil lende percelen, verloren gingen. Dit is echter niet alles. De opgebaggerde modder wordt niet op stroom gestort, doch de uitvoerders van het werk la ten de modder zakken op mosselpercelen, waardoor de mosselen worden be dolven en de teelgronden „gedempt", zo betegen de vissers. Indien men met deze werkwijze doorgaat, wordt de totale schade door de kwekers op meer dan 1 millioen gulden begroot. De gebroeders De Keyzer, die bij Herkingen hun beste mosselperceel hadden, raakten door het storten van modder ongeveer 3500 ton leverbare mosselen en hun perceel kwijt, zo vertelden zij ons. Zij hadden deze grond gepacht tot 1960. „Waar halen wij een nieuw perceel vandaan", vra gen zg zich af. „Over schadevergoe ding is nog niets bekend... We moe ten maar afwachten..." Schipper Patmos, van de BRU 8, die met zgn schip op de helling van de werf ligt, raakte eveneens, naar hg ons vertelde, zijn beste perceel kwijt- „Men is daar zonder overleg met het baggeren en storten begonnen", zegt hij en met een spijtig gebaar strijkt hij langs zijn kin. „Indien er tijdig overleg gepleegd was, zou de schade aanzienlijk minder zijn. Als wij niet naast onze visserij hier, ook op de Wadden visten, hadden wij zelfs niet eens te eten op dit ogenblik", besloot hg. Zo dacht schipper A. de Koning, die voorzitter is van de afdeling Bruinis se van de „Zevibel", er eveneens over. „Het erge is, dat de schade makkelijk voorkomen kan worden", zo zeide hij, „wanneer de modder een paar hon derd meter verder wordt gestort, zou er voor de percelen, die niet in de baggergeul liggen, geen vuiltje aan de lucht zijn. De modder wordt dan op stroom gestort en niemand heeft er last van. Bovendien begrijpen wij niet. dat er van te voren verzuimd is overleg te plegen met de betrokke nen". „De mosselen van de bij Herkingen liggende percelen zijn niet alleen ver loren. ook de gronden zijn voor de teelt onbruikbaar en voor jaren ka pot", aldus schipper de Koning. DE MENING VAN DE BURGEMEESTER. Burgemeester H. K. Michaëlis van Bruinisse heeft vanzelfsprekend als hoofd van de gemeente volop met dit mosselprobleem te maken- In het noodgemeentehuis gaf hg ons een overzicht van de stand van zaken. „Het is erg", was ook zgn conclusie. „Uiteraard moet de dijk ginds zo spoedig mogelgk hersteld worden, dat staat vast, doch dat men geen reke ning schgnt te houden met de belan gen van de mosselvissers, acht ik be droevend! Wg hebben van alles ge probeerd om tot overleg te komen, doch het was tevergeefs. Een onder houd met de minister had geen resul taat, brijen aan de Rijkswaterstaat werden niet beantwoord". „De schade van een der ingezete nen..." en hij pakt een dossier... „be draagt maar liefst f 90.000.- De po- laan door de voorzitter van de Ver eniging tot Bevordering van de Zeeuw se Visserijbelangen liepen eveneens op niets uit. Natuurlgk kan men het dijkherstel bij Herkingen niet uitvoe ren zonder schade aan te richten, doch thans heeft het de indruk dat men de schade nodeloos opvoert". „Als er geen verandering in de werkwijze komt, zal de schade onge- Vervolg op pag. 2) (dus voor de betaling)) met een der verdachten in Singapore had gevoerd. De verdachten zelf gaven toe de zwendel willens en wetens te hebben uitgevoerd. De eerste was de 38-ja rige J. F. V. een Nederlander van ge boorte, die later genaturaliseerd En gelsman is geworden. Hij was export leider van een firma te Singapore. De tweede verdachte was de 44-ja rige R. J. S.. De officier, jhr. mr. A. Reigersman, eiste tegen F J. V. 2 jaar gevangenis straf en aftrek van het voorarrest en tegen R. J. S. 1% jaar met aftrek. KORTE PREDIKATIE. De stem des Heren is vol kracht De Here zal zijn volk zegenen met vrede. Psalm 29 en 11. Het is drukkend warm op deze windstille dag. In de verte rommelt de donder r*eds en steeds meer puk ken de wolken zich samen over de Schelde. Mensen haasten zich naar huis. Daar zijn ze toch het liefst als het onweer losbreekt. Bij hoevelen zit de schrik al niet in de leden wanneer, heel in de verte nog, de tekenen van naderend zwaar weer merkbaar zijn Van het ene geslacht naar het andere wordt in bepaalde families de over matige angst voor onweer over gedragen. Er sterven veel meer men sen door verkeersongevallen dan dat er getroffen worden door de bliksem. Toch maakt het onweer in meerdere mate angstig. Psalm 129 is een lied over het on weer. Vanuit ijn hooggelegen paleis te Jeruzalem ziet David de lucht be trekken. De atmosfeer wordt druk kend. Al naderbij komt het. Nog even en dan barst het los. In de heu vels weerkaatst het gerommel. Het lijkt wel of elke donderslag zich vele malen herhaalt. Zo is het ook in deze psalm. Als dan het onweer voorbij is en al wat in angst geleefd heeft herademen kan, wordt in Davids hart een gedicht geboren. Het is een zang van geloof. Dat zware weer heeft hem gezegd dat de Here God in de Hemel machtiger is en met meer majesteit omringd dan de machtigen van deze aarde. Ja! de Here troont als Koning in eeuwig heid (vs 10). Buigt u voor Hem neer! Deze psalm vol donderslagen eindigt er mee dat deze God zijn volk zege nen zal met vrede. "W\> hebben van het onweer zo als trouwens van alle dingen in de natuur een onpersoonlijke macht gemaakt. Zo spreken wij: „het" re gent; „het" sneeuwt en ook „het" dondert; „het" bliksemt. De Schrift zegt ons dat in het natuurgebeuren geen onpersoonlijke machten werken, maar dat hierachter staat dezelfde God die zijn volk vrede geeft. Deze God kan neerslaan, maar ook wederoprichten. Hij kan angstig ma ken, maar ook vrede schenken. De stem des Heren, die vol kracht kan zijn, is dezelfde stem die zo vol teer heid kan wezen, zodat er vrede komt op aarde en vrede daalt in een hart. De God der ere die dondert, is de zelfde als de God en Vader van onze Here Jezus Christus. Midden in het gevaar, midden in de storm, midden in het onweer, midden in de oorlog, kan Hij zgn volk zegenen met vrede. n. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING Half tot 2Kvaar bewolkt met slechts enkele verspreide buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Noordwest. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 5 Juli Zon: Op 4.27 Onder 21.02 Maan; Op Onder 15.31 6 Juli Zon: Op 4.28 Maan: Op 0.22 Onder 21.01 Onder 16.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1