Vrouioenpagina s Onze Engeland en Italië breken met de conservatieve herenmode VOOR HAAR. DIE NIET ZO'N HEEL SLANK FIGUUR HEEFT „Vorminffsklasse" biedt onze dochters vele mogelijkheden VAN VROUW TOT VROUW I Advies aan j 1 een debutante I ZATERDAG 4 JULI 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 DE „DANDY" KEERT TERUG... „Kleren maken de man": al wordt dii door vele mannen ontkend! D© „dandy" wordt een grootse „come back" bereid! Jammer genoeg heeft het woord en ook het begrip „dandy" in Nederland een lelijke klank. En dit Is niet helemaal juist. Het is namelyk wanneer men de mode bekijkt, zo als deze in de loop der eeuwen zich heeft ontwikkeld een zeer interes sant verschijnsel, dat de dandy het dikwyls heel ver heeft kunnen brengen. Dandy zijn is een grote kunst en mogen we de geschiedschrijver van de grootste en meest beroemde aller dandy's „Le Beau Brummel" geloven, dan is zelfs Beau Brummel de enige werkelijke dandy, die ooit heeft bestaan. In dit geval overdrijft zijn levensbeschrijver, Barbey d'Aurevilly, natuurlijk schromelyk. Wat betekent het woord „dandy" eigenlijk? In die tijd, dat George Bry an Brummel, bijgenaamd Le Beau Brummel, leefde (17781840), beteken de dit woord „mooyaard". Mooyaard werd verdrongen door de scheld)- woorden „fat", „modegek", „saletjonker" en nog vele andere. Hoe ver een dandy het in zijn leven kan brengen, getuige het feit, dat Beau Brummel het waagde zyn vriend, de Engelse koning George IV, nadat deze wat cor pulent was geworden, de Big Ben te noemen. De koning echter beschouwde Beau Bnmiel als amusant gezelschap, waarmede men veel plezier kon hebben. Volgens de dichter Lord George By ron bezat Beau Brummel een origine le exclusiviteit. Hij behoorde tot de lieden die kans zagen zonder geld te leven en zich populair te maken, ter wijl de dames zeer op zijn gezelschap waren gesteld. Gelijk de meesten van dit soort lieden was hij een enorme verkwister. Daarnaast trok hij zich van niets of niemand iets aan en zijn brutaliteit kende geen grenzen. De dandy was zelfs zo brutaal en hoog moedig, dat hij ontkende iets aan zijn kleermaker te danken te hebben. Hij bezat een kennis van materialen, kwaliteiten en coupe, die aan het on- geloofelijke grensde. Een dandy uit de zeventiende of achttiende eeuw kon men niet bedotten met kwaliteiten. Hij wist precies uit welke provincie men dit of dat soort materiaal moest halen. Waai- de fijnste damasten uit Frankrijk of Italië vandaan kwamen en in welk deel van Schotland de mooiste wollen garens gesponnen wei-den. Hij wist zelfs het verschil tussen de vele wollen tweeds die Schotland voortbrengt en welk En gels laken geschikt was voor de och tend- of middaguren. Kom daar nü eens om! Vraag eens aan de heden daagse heren der schepping: „Wat draag je liever, een costuum van wol len kamgaren, prefereer je laken, of heb je liever tweed?" Negen van de tien heren weten zelfs niet van welk materiaal hun smoking of jacquet werd vervaardigd. TJ dacht al, dat de grotere maten 1 vergeten werden? Niets is minder waar, dames, en om dit te bewyzen ziet U hier twee vlotte jeugdige mo dellen, die beiden naar hetzelfde pa troon te maken zyn. Hoewel de rok een vry nauw silhouet vertoont, geeft het geplooide, enigszins klokkende voorbaantje toch voldoende bewe gingsvrijheid. Het Iyfje van het link- so mojdel, waarvoor ca. 3,50 m. stof van 90 breed nodig heeft, krflgt een ovaal uitgesneden hals, waarin U desgewenst een vestje of een wit biesje kunt dragen. Deze hals is met een stippellen in het voorpand aangegeven. Aan de voorkant knipt U 2 cm. over slag aan. U stikt de figuurnaden en sluit de zij-, schouder- en mouwna den. De knoopsgaten paspoileren en het beleg tegenstikken. U verbindt de voor- met de voorzijbaan en leg x op o vallend de plooien in. Dt schuine plooitjes in de voorzijbaan vragen elk 2% cm. stofverbruik en liggen 2 cm. van elkaar. In de ach terbaan stikt U de figuurnaden, waarna U de zijnaden sluit. De lin- kerzijnaad voorziet U van een taille- split met trek- of drukknoopslui ting. Rok en lijfje aan elkaar zet ten. De ceintuur maakt U 3 cm. breed. Het andere model heeft een vrjj grote kraag met tot de taille rei kende revers, die hier evenals het voorbaantje van afstekende stof ge maakt zijn. U kunt echter ook zeer goed de japon geheel van hetzelfde materiaal nemen, of alleen de kraag in b.v. witte everglaze uitvoeren. Het lijfje knipt U nu zoals hier ge geven zonder overslag. De kraag maakt U van dubbele stof, waar tussen de hals en voorranden ge- naad worden. Neemt U een witte Jb, 93- 33 9Q r- *3 26 33- Z iz itu Het zijn bijna altijd de vrouwen, die uitzoeken wat haar echtgenoten zul len dragen. En dit nu is niet juist. Een man behoeft en mag onder geen voorwaarden een „Beau Brummel" worden, maar hij mag zelf ook wel eens gaan uitzoeken, wat hij nu wel zou willen dragen. Bekijkt men de he dendaagse Italiaanse herenmode, dan wordt deze in de noordelijke contrei en van Europa altijd gequalificeerd met „verwijfd". Maar waarom moet de man altijd weer in dat vervelende donkere colbertcostuum rondwande len? Of in het voorjaar in datzelfde grijze costuum? Engeland heeft gebroken met het conservatieve saaie donkere costuum. De kroning heeft daaraan medege werkt. „The Edwardian Look", is de naam, die de huidige Engelse heren mode draagt. The Edwardian Look, alleen te vergelijken met dat wat de nog altijd grootste aller Franse, mo de ontwerpers presteerde na de oor log, voor ae vrouw! Christian Dior, die een geheel nieuwe mode creëerde na de eindeloos vervelende oorlogs modes; die met deze nieuwe mode niet alleen zijn naam vestigde als al lergrootste, maar ook de vrouw hier mede overtuigde van het feit, dat er niets gaat boven een goed geklede en daardoor heel vaak charmante vrouw. Ditzelfde geldt ook voor de heren: Kleren maken de man. Ook al ont kent de hedendaagse man dit feit. Nog geen vijftig jaar geleden, toen er nog promenade-orkesten op pleinen en in parken concerten gaven, zag men niet alleen feestelijk aangeklede dames, maar ook de heren kwamen chic te voorsohyn. De beige en grijze bolhoeden voerden de boventoon naast de zwarte bolhoed, die meer werd ge dragen door de eenvoudige lieden. De dames waren voorzien van een hand tas en een parasol, terwijl de heren een mooie wandelstok droegen. Vreedzame „mode-strijd" tussen drie landen Meer en meer doet in de mode-we reld Italië zich gelden. De mode-in dustrie in dit zonnige land heeft zich in de laatste jaren tot een buitenge wone omvang ontwikkeld. Vele lan den behoren tot de afnemers van de Italiaanse mode-industrie, die kleding met weinig opsmuk, van prima kwa liteiten en tegen niet al te hoge prij zen produceert. Dit wil nog niet zeg gen dat de toonaangevende naties Frankrijk en Engeland onder de voet zullen worden gelopen, maar toch is er een strijd, zij het dan een betrek kelijk vreedzame, gaande tussen de mode-koningen dezer drie landen. Wie als overwinnaar uit de strijd te voorschijn zal komen, moet de toe komst leren; zeker is, dat de Itali anen een streepje vóór hebben door hun voorliefde voor eenvoudige, sim pele creaties. i Advertentie) Oude doos". Nu is in Engeland, zowel als in Italië, een streven om deze dingen, die men zou kunnen bestempelen mét- „de oude doos", terug te brengen. Heus, de heren behoeven geen dandy's fatten, of modegekken te worden Maar waarom zou de man zich geen vis-costuum, jachtkleding, reispak of golfkleding aanschaffen, terwijl de vrouw zich voor al deze gelegenheden wel degelijk een speciaal costuum aanschaft? Nu komen er protesten: „Herenkleding is duur, een costuum vele malen duurder dan een japon of badpak!" Men vergete echter niet, dat een man meestal slechts één cos tuum heeft, terwijl er dames zijn, die zeker vijf daagse japonnen of rokken, blouses, of pullovers bezitten. Een he- ren-costuum, dat geregeld, dus dag in dag uit, wordt gedragen, verslijt heel wat sneller dan het costuum, dat ge regeld „rust" krijgt. Dit gaat zeker drie keer langer mee, dan het cos tuum, dat nooit gelegenheid krijgt om „uit te hangen". De dandy uit vroeger eeuwen moge soms een rare kwast geweest zijn, hij wist iets af van de kleding, die hy droeg. Hij ging van het principe uit, dat een man uren lang mocht praten met zijn stoffenleverancier en even zoveel tijd besteden bij zijn kleerma- maker, mits hijeenmaal aange kleed wist te vergeten welk een kost baar en modieus costuum hy droeg! NA H.B.S. OF MULOSCHOOL Éénjarige opleiding, ook op Zeeuwse huishoudscholen. (Van onze redactrice). De periode, welke gewoonlyk wordt aangeduid als „pxamentyd", kan met evenveel recht als „plannentyd" betiteld worden. Niet alleen van wege de vacantieplannen. die in deze tijd tot wasdom komen, maar voor al in verband met de toekomstplannen, die vaak pas definitief ter sprake komen, wanneer de deur van H.B.S., Gymnasium of Mulosehool voorgoed achter onze zoons en dochters dichtvalt. De zoons vinden hun weg daarna meestal wel, maar met die doch ters is het vaak een moeilijk gevalDe woorden „huishoudelijk werk" staan bij de hedendaagse vrouwelijke jeugd in een min of meer kwade reuk, en dus draait het in vele gevallen uit op een kantoorbaantje voor haar, die niet verder studeert en geen bepaald beroep vast-omljjnd voor ogen heeft. Een kantoorbaantje: werkzaamhe den dus, die au fond toch niet stro ken met de vrouwelijke aard en aan leg. Met bovendien de gevolgen, dat dikwijls mannelijke krachten op dit gebied door vrouwen worden verdron gen, terwijl het kantoormeisje, dat na kortere of langere tijd tot een huwelijk komt, het eerste jaar in haar eigen huishouding „met twee linker handen" staat te kijken. Het Nederlandse huishoud- en in- dustrieonderwijs telt onder zijn diver se facetten reeds lange tijd een spe ciale „algemene huishoudelijke op leiding", bestemd voor meisjes, die minstens een diploma 3-jarige H. B. S., of een Mulo-diploma bezitten. Deze eenjarige „vormingsklassen" vinden we ook in Zeeland. Zo'n op leiding omvat: koken, huishoudelijk werk, inzicht in werkmethoden, was sen, strijken, naaien, verstellen, kort om, alle kennis die nodig is voor het vakkundig voeren van de moderne huishouding. De nodige culturele en sociale vorming ontbreekt evenmin. Is deze opleiding met goed gevolg doorlopen, dan wordt het diploma Vormingsklasse uitgereikt. De be zitster van het diploma kan gaan studeren voor lerares bij het nijver heidsonderwijs in de huishoudvakken, naaldvakken of in kinderverzorging en opvoeding. Ze kan doorgaan voor verpleegster, maatschai ster en wanijeer ze inpi dezer richtingen soms de weg naar het huwelijksbootje inslaat, heeft ze technische vaardigheid en inzicht ge kregen in leiding en verzorging van een gezin! In Zeeland. De Vlissingse huishoud- en indu strieschool begint in September bij voldoende deejname voor het eerst met een dergelijke vormingsklas, die eigenlyk in één jaar de gecom primeerde kennis geeft van de vroe gere 2-jarige opleiding tot huishoud kundige. Teneinde adspirant-leerlin- gen en haar ouders een indruk te geven van dit vormingsonderwijs, or ganiseert de directrice, mevrouw P. J. Sareis van Rijn, a.s. Dinsdag 7 Juli, des middags om half drie voor belangstellenden een rondleiding met explicaties in de school aan het Groe- newoud in Vlissingen. In Middelburg is de vormingsklas se van de huishoud- en industrie school verleden najaar het tweede jaar ingegaan. „De leerlingen die ik dit eerste jaar had, waren zeer enthousiast en hebben met veel ple zier gewerkt", aldus de directrice ej. J. M. Stolk. Dat zegt ook de directrice van de Goesse huishoud- en industrieschool mej. W. C. Westweijn, wier school reeds vier jaar lang een vormings klasse heeft gehad. De Goesse huis houdschool heeft nl. als enige in Zee land de koninklijke goedkeuring voor deze tak van onderwijs. De vormings klasse, die dus nu haar vijfde jaar ingaat, heeft leerlingen uit Zuid-Be veland, Schouwen-Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Bovendien heeft men in Goes de lerares-oplei ding in de naaldvakken, waar be zitsters van het vormingsdiploma dus kuunnen studeren voor de Nyver- heidsacte in deze vakken. Er is variatie genoeg voor haar, die het aandurft om zich, inplaats van in bet by na traditioneel gewor den kantoorwerk, in huishoudelijke werkzaamheden te gaan bekwamen! Het ideaal van bijna elke vrouw blijft toch immers het huwelijk en de verzorging van een eigen gezin. Zij, die de leraressen-acte weet te ver werven, is bovendien verzekerd van een zelfstandig, behoorlijk gesalari eerd beroep, wanneer ze ongetrouwd mocht blijven. En misschien komt er weer wat evenwicht in de arbeids markt, wanneer eens meer meisjes acht. gaan slaan op de noodkreten om geschoold huishoudelijk personeel, die her en der opstijgen Een Italiaans zomer-reistenue Het korte, wijde jasje met daaron der een kokerrok, „doet" het nog im mer en zal het wel altijd blijven doen. Eenvoudig en sjiek is het model van bijgaande afbeelding, een ont werp van Fabiani, de Italiaanse mo de-ontwerper. De driekwart mouw kraag, dan werkt U voorkant en hals met een belegje af en zet de kraag op een schuin biesje, zodat hij gemakkelijk met handsteken in te hechten is. Voor de sluiting knipt U een onderslagje van 20 c.m. leng te en 5 cm. breedte, dat U vanaf de taille met drukknoopjes tegen de voorkanten bevestigt. ELLA BEZEMER. Daar Saskia blijkbaar veron dersteld wordt raad te geven in alle duistere zaken, en dat zonder ei of koffiedik, heeft zij allamg afgeleerd zich over enig verzoek te verbazen. Ditmaal vis ik een hwpse enveloppe uit de stapel die een even aanmin nig verzoek bevat. Ik zou er in twee regels op geantwoord hebben ware het niet, dat ik de zaak in wezen te belangrijk vind om de repliek niet een volle kolom te gunnen. Mijn vriendelijke briefschrijf ster wil namelijk het volgende weten: „Op welke manier kan ik het beste proberen een uit gever te vinden voor een meis jesboek? Toen ik achttien jaar was heb ik het geschreven en het is ook voor meisjes van die leeftijd bedoeld. Het ts tachtig pagina's, folio formaat, aan één zijde getypt en gecorrigeerd. Mischien zou ik ook op de goe de weg zijn met het adres van een keuringsraad Een oordeel daarvan zou me allicht kunnen helpen." Heb ik het ver mis, mijn lieve jonge dame (want naar uw handschrift te oordelen bent u aan de drie kruisjes nog niet toe), dat u bij het lezen van deze onbescheiden aanhaling uit uw brief bloost tot achter uw oren, en met kloppend hart reeds naar een potlood grabbelt om mijn advies in de marge te noteren? Zoals ik zei: Ik zou met twee regels kunnen volstaan, bondig en afdoende. ,jPak uw manu script netjes in, na uw naam en adres levensgroot te hebben in gesloten en stuur het aangete kend aan een uitgever van meisjesboeken." Hoe u die vinden moet f Vra gen! het halve bestaan van een auteur gaat met vragen heen. In de boekhandel, die waar schijnlijk wel een catalogus, een boekenkrant of een regis ter voor u heeft. The rest is silence. Heel lang „silence" wellicht, want deze heer uitgever is naar alle waarschijnlijkheid een veel geplaagd man, die karrevrach- ten van dergelijke papieren kinderen dagelijks binnenge- worpen krijgt. Speciaal meis jesboeken in hope. Vrijwel iede re dame met veel vrije tijd en hooggespannen idealen, die op de middelbare school een draag lijk opstel pleegde, voelt zich zedelijk verplicht een meisjes boek te produceren. De editoriale bureau-laden puilen er van uit, en de onge lukkige uitgever ziet er tegen aan om elke dag maar weer zo'n honingzoet dieet van louter sportieve, idealistische en amoureuze bakvissen te ver zwelgen: temeer daar alle scho tels volgens hetzelfde recept zijn toebereid. Neem het hem dus niet al te zeer kicalijk indien hij u niet per omgaande antwoordt dat hij vólgende week met zetten hoopt aan te vangen. Als u na drie maanden een getypt kat tebelletje krijgt bent u een gun steling der fortuin. En als dit kattebelletje u ver zekert, dat de uitgever tot zijn spjjt geen mogelijkheden ziet om dit werk in zijn fonds op te nemen dan behoeft u geen as op uw permanent te strooien en uw dierbaar manuscript bij terugkomst (u had toch post zegels voor retourzending inge sloten?) in duizend snippers te scheuren. Want dit alles is nog slechts 'n bescheiden aanloopje. U begint dan hetzelfde spel letje met nummer twee van de lijst en geeft het niet op voor uw finamciën voor een débacle staan. Als ik het goed heb sjouwde Pearl Buck met „de Goede Aarde" een kleine veer tig uitgevers af en even vrolijk won z{j de Nobelprijs. Maar alvorens u nu de krant neergooit om spoorslags naar die boekhandel te galopperen: mag ik u nog even bij een slip van uw japon vasthouden Dat manuscript van u: is dat rond en om in ordeIk bedoel uiterlijk en innerlijk, om het zo eens uit te drukken? Is het we zenlijk, om iets te noemen: nauwgezet gecorrigeerd? Ont breekt er geen punt, geen vraagteken, geen aanhalings teken voor de kantlijn, en hebt u elke punt-komma naar eer en geweten verantwoord Ik vraag dat maar even, ziet u, omdat in uw briefje van 20 regels een punt, een komma en twee vraagtekens ontbreken. Wat moet dat worden op tach tig folio vellen u weet toch wél zeker, dat u geen kwarto bedoelt? Geloof mHj, dit is geen zoeken tiaar peuterige spijker tjes op laag xcater. Nauwkeu righeid, punctucatie en woord keuze is de eerste onverbidde lijke eis voor een auteur en vooral voor een auteur van meisjesboeken. Want u moet wel bedenken, dat uw aanstaande lezeressen vcm uw boek iets meer mogen verwachten dan oppervlakkig amusement. Zij moeten, onbe wust, by lezing de weldadige invloed ondergaan van een technische en stylistische ver zorgdheid. Van nature hébben zij glorieus maling aan alle punten, komma's en aanver wante zaken en zyn hoogstens bedreven in het strooien met uitroeptekens. U hebt daarom toch hopelijk alle overdreven exclamaties zoveel mogelijk vermeden, mits gaders hoogstens uitgezon derd in de dialoog alle bak- vissenjargon en te onpas ge bruikte Amerikanismen Want de gulden grondwet voor een auteur luidt nog immer, dat-hij wel in de huid van zyn sujetten moet kunnen kruipen, maar niettemin de juiste geestelijke afstand blijven bewaren. U moet zich in de bakvis inleven zonder u zélf als bakvis te ge dragen daar is niet weinig discipline voor nodig. En tenslotte, dringendste vraag van al: Is uw heldin een levend wezen of een wens droom Staat zij, al is het maar met één kleine teen in de wer kelijkheid van het alledaagse, lang niet idealistische leven? Zo niet och, ik kan u het wegsturen niet beletten: maar zoudt u dat manuscript dan nog maar niet even in de porte feuille houdenU was nog maar achttien, toen u het schreef en er ligt al zoveel onrijp ooft op de boekenmarkt. SASKIA. BW. IQOC M laat juist even de manchet van een overhemdblouse zien. Grappig zijn de op het jasje bevestigde zakken, waar van de klep met een knoop gesloten wordt. De stof is zeer licht, wat niet an ders kan, daar het model geannon ceerd werd als een zomer-reiscos- tuum. Tropical leent zich zich uiter mate goed tot het vervaardigen van een dergelijk ensemble. Wonderschoen. Een fabrikant van damesschoenen te Kaapstad heeft een schoenmodel ontworpen, dat perspectieven opent voor de dames, die op de dubbeltjes moeten letten en toch van verschel- denheid houden. Het is een schoen met verwissel baar bovenstuk. Door middel van een ritssluiting, gespen en knoopjes kan men deze schoenen een totaal ander aanzien geven door bovenleer van een andere kleur of model op het on derstel van zool en hak te bevesti gen. De uitvinder heeft wereldpatent verkregen. Naar men meent, zal dit schoeisel een nieuwe exportmarkt voor Z.-Afrika scheppen. Met het vacantle-seizoen verschijnen in de Parijse etalage's de reismantels. Bij Hubert de Givenchy vertonen deze een aparte lijn, n.L de „gandourah-lijn". die geïnspireerd werd door de Marokkaanse klederdracht. Deze reismantels zijn kraag- loos en worden hoog gesloten met kno pen. Ook korte manteltjes ontwerpt De Givenchy in dit genre; de zomen zijn vaak afgezet met franje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 11