In „droge" rampgebied schade aan gebouwen vastgesteld GEVAERT biedt u Mda-stifl VANDAAG EERSTE ETAPPE VAN DE TOUR DE FRANCE «gamal 8 goede foto's voor 1 50 OPTREDEN VAN BELGIE IS IN STRIJD MET BENELUX-IDEE AANVULLENDE REGELING VOOR HUISRAADSCHADE JIMMY BROWN en de oranjehemden .4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 JULI 1953 VÓÓR 1 JULI GEREED. Advertentie i de ideale film voor weekend en vacantie Schade voor 30.999 herstelbare panden in totaal ruim 25 millioen De taxatie en de vaststelling van de herstelbare ivatersnoodschade aan gebouwd onroerend goed in liet gehele rampgebied met uitzondering van de nog onder water staande gedeelten, t.w. de polder Kruiningen en Schouwen-Duiveland is overeenkomstig de toezegging van de minis ter van wederopbouw en volkshuisvesting vóór 1 Juli beëindigd. Uit een overzicht, dat werd uitgegeven, billet dat 32.074 objecten werden opge nomen, waarvan 959 totaal verwoest. De schade van 30.999 rentbare panden beloopt een totaal bedrag van 25.548.510,95. 116 gevallen heb ben betrekking op boerderijen, deze zullen verder door Wederopbouw Boerderijen worden behandeld. De schadeafdoening draagt Uiteraard nog een voorlopig karakter. Zij berust immers op het ontwerp van wet op de walersnoodschade. De definitieve af wikkeling is pas mogelijk na het tot stand komen van desbetreffende wet. Voor de schadeafdoening in de nog onder water staande gebieden zijn alle administratieve voorbereidingen ge troffen, zodatdaar straks eveneens snel gehandeld kan worden. Rond 350 taxateurs hebben tezamen met 75 ambtenaren van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting in vijf maanden tijds de schade aan 32.074 objecten opgenomen en vastge steld. In de droge gebieden kan het aantal aangiften wellicht nog met on geveer 10 procent stijgen. Deze zullen echter veelal betrekking hebben op kleine schadegevallen. De schade aan de 30.999 herstelbare panden beloopt dus een bedrag van f 25.548.510,95. De staat zal daarvan volgens de schadevergoedingsregeling, voorgesteld in het ontwerp van wet op de watersnoodschade, een bedrag van f 19.761.496.83 aan schadevergoedingen moeten uitkeren. Van de 27.041 eigena ren, die werden opgeroepen tot het plegen van overleg over het vastge stelde schadebedrag, zijn 23.053 ver schenen; 93 procent van hen verklaar de zich met de taxatie aceoord. Voorschotten en herstel. In totaal werd een bedrag van f 1.784.473.23 opgenomen aan voor schotten op de uit te keren bijdragen. Dit bedrag vormt slechts 9 procent van de verplichtingen van de Staat ad f 19.761.496.83 het bedrag van de ver strekte voorschotten is evenwel geen bruikbare maatstaf voor de beoorde ling van het totaal aan begonnen en voltooid herstel. Het lichte herstel maakt goede voortgang. In de laatste weken is het aantal verstrekte voor schotten toegenomen. Het constructief zwaarder herstel begint eveneens op gang te komen. Hier en daar wordt het nog al ernstig geremd door gebrek aan plaatselijke arbeidskrachten. Voorts blijken de belanghebbenden voorkeur tc hebben voor inschakeling van plaat- selijke aannemers, zodat slechts weinig met aannemers van elders wordt ge werkt Van het nog onbekende totaal aantal schadegevallen op Schouwen-Duive land werden er reeds 4366 gere gistreerd. Slechts in 939 gevallen was het mogelijk de schade te bepalen. Van de gevallen in dit gebied rond Kruinin gen, waar het opnemen van de schade nog niet mogelijk is, werden er 932 ge registreerd. Naar de omvang van de schade kun nen de 30.999 getaxeerde herstelbare schadegevallen als volgt worden in- 3958 gevallen tot f 50.—, met een totale schade van f 83.043.45. Dit is ge middeld f 21.per geval. 21500 gevallen van f 50.— tot f 1000, met een totale schade van f 6.884.669.02. Dit is gemiddeld f 321.per geval. De verplichtingen van de Staat zullen vol gens het ontwerp van wet voor deze categorie een bedrag van f 5.809.669.02 belopen. In 93.5 pet. van deze gevallen werd met de belanghebbenden over eenstemming over de vaststelling van de schade bereikt. 3993 gevallen van f 1000,— tot f 3000.met een totale schade van f 6.656.991.46. Dit is gemiddeld f 1667.— per geval. De verplichtingen van de Staat zullen volgens het ontwerp van wet voor deze categorie een bedrag van f 5.791.343.60 belopen. In 92,2 pro cent van deze gevallen werd met de belanghebbenden overeenstemming van de schade bereikt. 1548 gevallen boven f 3000.met een totale schade van f 11.923.807.02. Dit is gemiddeld f 7703.per gevaL De ver plichtingen van de Staat zullen volgens net ontwerp van wet voor deze catego rie een bedrag van f 8.160.484.21 belo pen. In 84.7 pet. werd met de belang hebbenden overeenstemming ,over de vaststelling van de schade bereikt. Een gedetailleerd overzicht voor het Zeeuwse rampgebied treft men elders in dit nummer aan. Advertentie Lang gezocht doch thans gevonden is het alles overtredende midüei ter verwijdering van likdoorns eksterogen, eeltknobbels, wratten enz. Voorbij is de tijd van pleister zalf of tinctuur. Bij het gebruik van zult U verbaasd zijn over het verrassende resultaat. Slechts 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. Zal België een verevenings heffing gaan toepassen? Indien prijsverschil met Nederland niet verdwijnt Naar ,,Le Soir" (Brussel) met be trekking tot de in Brussel gehouden bijeenkomst der Beneluxministers meldt, verwacht men in Belg. kringen, dat de Nederlandse ministers het in principe eens zullen worden over een verhoging der lonen in hun land. In geval onaanks deze verhoging prijs verschillen blijven bestaan, zouden de betreffende artikelen met een zeker vereveningspercentage worden belast bjj de invoer in België. De opbrengst van deze liefing zou worden aange wend om de industrieën, die niet wel varen bij de Voor-Unie, te steunen. De toepassingsmodaliteiten, aldus het blaa, moeten echter nog geregeld worden. Betoging van lepralijders in Tokio. De Japanse parlementsgebouwen in Tokio zijn .Donderdag gedesinfec teerd door een speciale ontsmet- tingsploeg, nadat 50 lepralijders in de gebouwen waren doorgedron gen bij een protestactie tegen een nieuwe wet, volgens welke zij niet hun tehuizen mogen verlaten. Na de betoging weigerden de protesterenden gebruik te maken van speciale autobussen, die de rege ring beschikbaar had gesteld. Zij trokken in groepsverband door de straten van Tokio, alvorens per trein naar huis terug te keren Ernstig ongeluk in Julianadok te Soerabaja. Bij de Droogdok Maatschappij Soerabaja te Soerabaja heeft zich Donderdagmorgen op het Julianadok een ernstig ongeluk afgespeeld, waar bij drie personen het leven hebben verloren en tengevolge waarvan 10 andere personen in bedwelmde toe stand naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Het ongeluk is veroorzaakt door gasvorming in een compartiment van een van de pon tons van het dok. WANDELSPORT Medioburgum organiseert nachtwandeltocht Zaterdagavond om 10 uur vertrek ken van het Nederlands Koffiehuis op de Markt te Middelburg de ruim 100 deelnemers aan de door Medio burgum georganiseerde nachtwandel tocht over een afstand van 50 km. Zondagmorgen tussen 7 en 9 uur, worden zij daar terug verwacht. Behalve verschillende groepsprflzen i3 er voor iedere deelnemer, die de tocht volbrengt, de speciaal ontwor pen medaille. (Advertentie) DRINKT ALCIERA SPANNING IN STRAATSBURG Stemming onder de Nederlanders hoopvol ZWEMMEN Luctor leidt in competitie Ook na de tweede dag van de Zeeuwse zwemcompetitie heeft Luc tor uit Middelburg de' leiding behou den en zelfs zijn voorsprong op Bruin vis vergroot. De stand is nu: 1. Luctor, Middel burg, 3479,7 punt; 2. Bruinvis, Sas van Gent, 3749,4: 3. Zeehond, Vlissin- gen 3856,6; 4 Scheldestroom, Bres- kens, 3925,6; 5. S.Z.V., Souburg, 4133,6; 6. 't Vrije, Sluis, 4138,5 pnt. AUTOMOBILISME Baanlicentie voor circuit van Zandvoort ingetrokken De sportcpmmissie van de K.N.A.C. en de K.N.M.V. hebben het wegdek van het cicult van Zandvoort onge schikt verklaard voor het houden van motor- en sportwagenraces, die er door beide organisaties op Zondag 26 Juli gehouden zouden worden. De ze wedstrijden zullen dus geen door gang vinden. De directeur van de Dienst der Publieke Werken van de gemeente Zandvoort, de heer M. Deu- tekom, deelde echter mede dat men in Zandvoort het besluit van de K.N. A.C. niet ernstig neemt en de hoop blijft bestaan, dat de sportwagen races en de motorwedstrijden op Zondag 26 Juli gewoon doorgang zul- De Nederlanse renners voor de Tour de France, die vandaag in Straatsburg start, hebben zich giste ren heel kalm gehouden. Anders dan velen van hun sportbroeders, die de weg vast eens gingen verkennen of zien persoonlijk bemoeiden met de al lerlaatste contröle van hun fietsen, brachten de jongens van Pellenaers de dag door met luieren, eten en sla pen. Het werd een echte rustdag, waarop Wim van Est gelukkig geen last meer had van de hoofdpijn, wel ke hij uit een onlangs gemaakte val had overgehouden. Dat geeft tenmin ste moed! Sommige renners vonden overigens sze rustdag wel wat enerverend. Het liefst waren zij maar direct met de Tour begonnen. Maar allen zijn vol moed en vertrouwen. Onder lei ding van Kees Pellenaers is de te volgen tactiek nog eens goed doorge praat en de jongens hebben zelfs zwart op wit beloofd de aanwijzingen van hun ploegleider te volgen, wan neer deze 7 het nodig acht voor het succes van de ploeg adviezen te ge ven. Ook onder het Franse publiek, dat de Tour nu eenmaal altijd met grote belangstelling volgt, was de spanning aan de vooravond van de start groot. Men discussieerde opgewekt over de kansen van de grote favorieten en VOETBAL VlissingenDongen niet a.s. Zondag Proiesl wordt pas volgende week behandeld Naar wij vernemen, zal het door Dongen ingediende protest na afloop van de Zondag j.L gespeelde promo tie-wedstrijd Vlissingen—Dongen, (welke in een 10 overwinning voor Vlissingen eindigde), eerst behandeld worden op Woensdag 8 Juli. De ge ruchten, als zou de beslissingswed strijd reeds a.s. Zondagavond op het terrein van Dosko te Bergen op Zoom worden gespeeld, zijn dus beslist on- jUlSt' AANVULLING VOETBALCOMPETITIE. Ijl de 2e klasse C van de Zaterdag middagcompetitie speelt Rillandia II een wedstrijd tegen Kloetinge II. Voor de Zondagcompetitie is nog een wedstrijd ingelast en wpl Terneu- zen IV—Vogelwaarde H (terrein Vo gelwaarde). De winnaar is kampioen van de 3e klasse B afdeling Zeeland. het was voor ons Nederlanders ver heugend, dat daarbij ook Wim van Est en Jan Nolten nogal eens ge noemd werden. Verhelst werd vierde bi] wielrennen te Gilze. Verhelst startte te Gilze (N. Br.) voor een wedstrijd over 120 km. Niet minder dan 88 renners versohenen aan de start. Verhelst reed daarin 'n zeer tactische koers en wist zioh voor het peloton als vierde te klasseren. De uitslag was: 1. Paymans (120 1cm. in 3 uur 3 min.); 2. Wolfs; 3. Schollen; 4. Verhelst' (op 800 m.); 5. Driessen; 6- P. de Jong; 7. van Geel; 8. Timmer mans. MANSHOLT IN DE KAMER Utrecht leeft in een noodsituatie (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF, 2 Juli. „De gedragslijn van de Belgische regering inzake de invoer van tomaten in België is wel in overeenstemming met haar feite lijke bevoegdheden, maar niet met de Benclux-gedachte". Aldus verklaarde minister Mansholt Donderdagmiddag in de Tweede Kamer, in antwoord op de vragen terzake van de heer Den Hartog (V.V.D.). Minister Mansholt achtte voorts de ontstemming ln tuinderskringen over het verbod van tomaten-invoer voor een deel begrijpelijk. Uit de fabriek van de beroemde GEVAPAN Reeds einde 1950 was in beginsel overeenstemming tussen de Benelux- regeringen bereikt om door middel van arbitrage een einde te maken aan eenzijdig optreden van één der rege ringen inzake in- of uitvoer. De Belgische regering die des tijds over deze arbitrageclau sule nog moeilijkheden met de volks vertegenwoordiging vreesde, zeide toe de aanvaarding van de arbitrage met kracht te i-ullen bevorderen. Maar, zo zeide de minister, zij is in deze nalatig gebleven. De Nederlandse regering streeft echter met kracht naar een als nog tot stand komen van arbitrage, daar ze niet bereid is duurzaam met de huidige situatie genoegen te nemen. Mocht ter zake geen overeenstemming worden bereikt, dan zal de Nederland se regering nader overwegen, wat haar te doen staat. Slotconclusies B.W. Nadat de Tweede Kamer enkele na turalisatie. en andere kleinere wets ontwerpen zonder discussie en z.h.s. had aanvaard, werd de discussie over de tweede reeks conclusies voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek voortge zet. De Kamer ging zonder meer ac- coord met de door minister Donker gewijzigde conclusie inzake de uitslui ting van aansprakelijkheid door onder nemers voor tekortkomingen van hun Beroep wordt mogelijk (slot van i 1) Aangezien rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat enkele der getroffenen, ondanks de zorg waarmede het N.R-F. de regeling denkt toe te passen, van mening ble ven, dat zij ook na ontvangst van de slot-uitkering onvoldoende zyn scha deloos gesteld, is voorts besloten tot de instelling van een beroepsinstantie, welke geheel los van het N.R.F. zal staan en onafhankelijk daarvan zal kunnen beslissen. Omtrent de samenstelling, de werk wijze, alsmede de afbakening van het ambtsgebied (provinciaal or het ge hele rampgebied) wordt momenteel nog overleg gepleegd, o-m. met de commissarissen der koningin in de getroffen provincies. Zo spoedig mo gelijk zullen terzake nadere medede lingen volgen. In contanten. Mede heeft het N.R.F. zich beraden over de vraag of de hiervoor bespro ken nieuwe uitkeringen in contanten of wellicht beter door middel van waardebonnen zou dienen te worden uitgekeerd. Op grond van de overtui ging dat de getroffenen recht hebben zelf te bepalen, wat zij nodig hebben en waar, wanneer en hoe zij zich het nodig geachte zullen aanschaffen, heeft het N.R.F. gemeend zelfs de schijn van een bestedingscontröle te moeten vermijden en heeft het beslo ten ook de nieuwe uitkeringen geheel in contanten te moeten doen plaats hebben. Wèl heeft het N.R.F. het nut tig geacht een (bij de toe te zenden chèques te voegen) circulaire te ont- De leden van de Mount Everest-expe- ditie van kolonel Hunt, onder wie de Nieuw-Zeelander Hillary en de Sjerpa Tensing, die de top hebben beklommen, zijn per vliegtuig uit Karatsji naar Enge land vertrokken. werpen, waarin o.m. de aandacht van de getroffenen wordt gevraagd voor het nut van aandachtige overweging alvorens tot aankoop wordt overge gaan. alsmede op het nut van tijdelij ke beleggingen der voorhands niet voor aankoop vereiste bedragen op de postspaarbank of bank- of girore kening en voor de wenselijkheid de eveneens zwaar getroffen locale mid denstand zoveel mogelijk in de aan schaffingen te betrekken. Tenslotte kan ter geruststelling van al degenen, die eerst over gerui me tijd in de gelegenheid zullen zijn weer tot wonen in gezinsverband over te gaan, worden verklaard, dat het NR.F. voldoende middelen zal afzon deren, om zodra ook voor hen het ogenblik van aanschaffing van meubilair zal aanbreken, hen uitkerin gen te doen op dezelfde basis als die, welke thans wordt aangelegd. Periodieke uitkeringen. Een tweede belangrijk besluit is door het N.R.F. genomen ten aanzien van de verzorging van de nagelaten betrekkingen van de rampslachtoffers en van hen, die tengevolge van de ramp invalide zijn geworden. Het N.R.F. heeft in principe doch definitief besloten over te gaan tot periodieke uitkeringen aan personen, wier echtgenoot,- vader, verzorger of kostwinner door of in verband met de jongste natuurramp 't leven heeft verloren of invalide is geworden, als mede aan die invaliden zelf en voorts om voor dat doel een kapitaal af te zonderen, voldoende om die uitkerin gen voor de duur van de noodzaak blijvend te verzekeren. Voor het moment is het inzicht in het aantal personen, hetwelk in de uitkeringsregeling zou moeten wor den betrokken, alsmede de gegevens welke voor de grootte van de uitke ringen bepalend moeten worden ge acht, nog onvoldoende om reeds thans tot een uitkeringsschema te besluiten. De gedachten van het N R.F. gaan echter uit naar uitkeringen, welke binnen redelijke grenzen de handha ving of het herstel verzekeren van 't levenspeil waarop de betrokkenen vóór de ramp gewend waren te leven. Een daartoe in het leven geroepen commissie is thans doende de vereiste gegevens te verzamelen. Zo spoedig mogelijk zullen omtrent dit belangrij ke onderwerp meer bijzonderheden worden gegeven. 40 De tweede helft van de wedstrijd van De Biggers tegen de Grasvinken was al weer goed en wel begonnen, maar wéér zaten deze laatsten dadelijk voor het doel van de Biggers en voordat deze het beseften, stonden zij met 5—0 achter. Jackie liep een beetje verloren in het veld rond en toonde nauwelijks nog enige belang stelling voor het spel. De harde woorden van Dirk Dreun weerklonken nog steeds in zijn hoofd.jammer dat die kleine bruine geen blessure heeft opgelopen.... Voor Jackie was al het plezier er af. Als er zó over je werd gesproken, dan voetbalde hij liever met zijn va der achter het huisToen weerklonk er eensklaps een harde stem over het veld: „Jackie, als je niet als de bliksem een doelpunt maakt, stuur ik je morgen met de boot naar Afrika terug I" Het was Jimmy Brown, die dat geroepen had. HU had van een supporter van De Big gers die een levensgrote megafoon had meegenomen om zijn favorieten aan te moedigen, het ding even ter leen gevraagd en toen had hU zijn bedreiging over het veld doen schallen. Jackie hoorde het. Het was net als of iemand hem een ferme schop tegen zUn achterwerk had gegeven. HU kwam weer in actie, bemachtigde de bal en toen gaf hU eindelUk weer eens zo'n ouderwetse dribbel ten beste. HU zigzagde in zyn eentje razend snel door de vUandelUke achterhoede en voordat de doelman van de Grasvinken wist wat er was gebeurd, lag de bal reeds achter hem. Het was 51 en op de tri bune ging een hartelijk en bewonderend applausje op. arbeiders. Deze uitsluiting zal beperkt kunnen worden. Tenslotte besloot de Kamer zonder discussie, dat bij ver koop van een bepaalde zaak het risico eerst bij de levering zal overgaan. Annexatie Utrecht. Tenslotte begon de Kamer nog met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Utrecht met haar randge meenten. Dit is een vraagstuk, dat al meer dan 40 jaar geleden aan de orde werd gesteld. Was het toen een wense lijkheid, thans is het, alleen al uit stedebouwkundig oogpunt, dringend geboden, dat Utrecht aanzienlijk wordt vergroot. De situatie is nu zodanig, dat voor de woningbouw een volgend jaar geen bouwgrond meer beschik baar zal zijn binnen de huidige ge meentegrenzen. De heer Scheps (P.v.d.A.), die het debat inleidde, kon zich, zij het met enige bedenkingen, uiteindelijk wel in het voorstel van de minister schikken, vooral nu het wetsontwerp beoogt een gemeenschapsraad voor het te annex eren Zuylen in te stellen. De heer Van Keverden daarentegen verklaarde zich mede namens enkele van zijn K.V.P.-vrienden tegen de an nexatie van Zuylen in het bijzonder en de plannen van de minister in het algemeen. Ook dr. Verkerk (A.R.) had ernstige bezwaren tegon annexatie van Zuylen. Hij stemde echter volmondig toe, dat voor de stad Utrecht van een nood situatie sprake is. Alg. vergadering Chr. Aannemers en Bouwers Op de Donderdag te Den Bosch ge houden algemene vergadering van de Ned. Chr. Aannemers, en Bouwvak patroonsbond heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer J. Blok Fzn., een jaarrede uitgesproken. De heer Blok zeide o.m. spreken de over de deelneming van de bond in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf dat de verantwoordelijkheid mee- brengt, dat de organisatie de beslissing over zaken, waardoor zij wordt gebon den, zelf neemt. „Wie de Raad van Bestuur als een „hoger orgaan" ziet, zo zeide spreker, „heeft de verhoudin gen uit het oog verloren". Tenslotte zeide hij, dat de eigen or ganisatie zowel naar binnen als naar buiten te waken heeft voor bewaring van de vrijheid en handhaving van de verantwoordelijkheid. De heer Blok onderschreef de wens naar vrijere loonvorming en hij was van oordeel, dat thans het moment is aangebroken om de overheid op haar taak te wijzen, opdat de loonvorming zo snel mogelijk naar het bedrijfsleven wordt teruggebracht. Metkwaardige stijging Trophy Cork Naar verluidt werd in Juni wederom 8.3 méér Trophy Cork verkocht dan in de voorafgaande recordmaand. Insiders verwondert dit niet, gezien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 ets. Virginia sigaret. Amsterdamse Beurs Bank v. Ned. Gem. 4% 106% Nederland 1951 (3%) 101% 101% Nederland 1948 (3%) 99% b. Nederland 1947 (3%) 3 98 98 Nederland 1937 3 97% Dollarlening 1947 3 pet. 96 96 Investeringscertificaten 3 99 99 Nederland 1962-64 zb. 3 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 79% 79% Ned, Indië 1937 A 3 97% 97% Grootboek 19' 3 97 97% Net. Handelsbank U8% 117% Ned. Handelmij. 165 166 A.K.U. 159% 160% Bergh's en Jurgens 270% 217% Calvé-Delft 122% 116% e.d. Centrale Suiker 176% 177 Kon. Ned. Hoogovens 166% 167 Unilever 189% 190% Ned. Kabelfabrlek 212% 212 Philips 164% 164% W ilton-Feij enpord 186 190 Billiton 295 288 Kon. Petroleum Mij. 317% 318% Amsterdam Rubber 94% 97% Holland Amerika Lijn 135% 137% Kon. Paketvaart 120 120% Rotterdamse Lloyd 124% 126% Ned. Scheepvaart Unie 126% 127% Stv. Mij. Nederland 136% 136% H.V.A. 1063% e.d. 108% Deli-Batavia Mij. 149 Dell Mij. 100% Baltimore-Ohio 25% Missouri K.T. S New York Central 23% 25 Pennsylvania ai y« 21% Anaconda 35 35% Bethlehem Steel 49% 50% General Motors 59% 59% Intern. Nickel 42 42 Kennecott 65 65 Republic Steel 47% 48% U.S. Steel 38 303/8 North American Cy. 19% Midcontinental 57% 57% Shell Union 69% 70% Tide Water 22 22% AMSTERDAMSE WISSELMARKT. Londen contant 10.58—10.59; New York contant 3.79&3.80&; Parijs contant 1.0770 —1.0790; Brussel contant 7.66%—7.57% Frankfurt contant 90.4590,55; Zürlch contant 86,8-586,95; Stockholm contant 72.8972.99; Kopenhagen contant 54.69— 54.79; Braz. dollar contant 3,00%—3.81%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4