ik De wereld maakt zich ongerust over de ziekte van Church"'' w HARDNEKKIGE STRIJD OM SCHEEPSWERF IN ZAANDAM STAP NAAR HERSTEL VAN „EIGEN BELASTINGGEBIED" VRIJDAG 3 JULI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HONDERDEN BRIEVEN EN TELEGRAMMEN. Zal Bermuda-conferentie door feiten achterhaald worden (Van onze correspondent). LONDEN, Juli President Eisenhower heeft het 't afgelopen weekein de helder geformuleerd: „de gezondheidstoestand van Sir Winston Chur chill," zei hy, „is een zaak, die de hele wereld betreft". Dat dit inderdaad zo ls, wordt wel door die honderden telegrammen en brieven bewezen, welke gedurende de afgelopen dagen op het landgoed Chartwell zijn bin nengestroomd. De hele wereld maakt zich ongerust over die grote Engelse staatsman, die op het punt stond naar Bermuda te vertrekken om zijn voorstel inzake een nieuwe samenspreking tussen het Oosten en het Westen tegenover Amerika te verdedigen. Hoewel er tot Maandag j-1. geruchten waren, dat de 78-jarige Sir Wins- ton een lichte attaque had gehad, Is het nu geruststellend te weten, dat zijn toestand zeker geen zorgen baart. De Britse premier is overspannen oververmoeid is misschien een betere naam doch hij behoeft niet het bed te houden. Sir Winston is bijna voortdurend op de been en hy ont vangt elke dag weer andere gasten. In feite is het zelfs zo, dat hy zich nog steeds over de voornaamste staatszaken laat voorlichten, zy het dan aanzienlijk mindere mate dan voorhe en. De oververmoeidheid van Sir Wins ton is volkomen te begrijpen en ook volledig te verklaren. Hg heeft, tegen het advies van zijn vrienden in, te veel hooi op zijn vork genomen: een kwaal, welke bij motorische typen welhaast chronisch is. Niemand, zelfs de sterkste mens op het ondermaan se, kan de dubbele functie van Engels premier en Engels minister van Buitenlandse Zaken vervullen. De ene zowel als de andere post moet, als het goed is, door een persoon worden bezet, die er een hele dagtaak aan kan besteden en, indien nodig, ook nog een gedeelte van de avond of de nacht Dat Sir Winston, zijn ervaring en wijsheid ten spijt, zijn gezondheid en ook de door hem begeerde Bermuda- 591 In 1565 deed Benzoni in zijn Histo rici del Monte Nuovo" (Geschiedenis van de Nieuwe Wereld) voor het eerst verslag van het ei van Columbuswél- Jce geschiedenis zich zou hebben afge speeld tijdens een maaltijd die door de bisschop van Toledo ter ere van Columbus was aangericht. Zoals ge woonlijk ging ook nu het gesprek over het pas ontdekte Indië Ameri kaen een van de aanzittenclen ver oorloofde zich de opmerking dat wanneer niet Columbus ter ontdek king zou zijn uitgetrokken, Spanje voldoende onderlegde zeevaarders zou hebben bezeten om in zijn plaats die taak te volbrengen. Columbus gaf hierop geen antwoord, maar plaatste een ei met de punt op tafel en vroeg wie van de aanwezigen het ei op de punt kon neerzetten, gelijk hij, Co lumbus, zou laten zien. Niemdnd slaagde daar natuurlijk in en toen Columbus het ei met een klap neerzette, zodat de schaal brak en de deuk groot genoeg was om als steun- vlak te dienen, begrepen allen wat hij bedoeld had, n.l. dat het geen kunst is achteraf iemand na te doen, maar dat degeen die het eerst de prestatie volbrengt, de ware man is. U ziet, de geschiedenis eindigt met een leerzame moraal en wat dat be treft, kunnen we ons er slechts over verheugen dat het ei van Columbus een welhaast universele bekendheid geniet. De daden van deze man mogen dan velen niet volkomen duidelijk meer voor de geest staan, het ei heeft dan toch alle eeuiuen glorieus over leefd. De schrijver Washington Irving meende dat de gewéldige populariteit van het Columbus-ei een beioijs was voor de juistheid van het verhaal, een gevolgtrekking die ongetwijfeld aar dig klinkt, maar het bezwaar heeft volkomen hol te zijn. Het tegenbewijs is in dit geval betrekkelijk gemakke lijk te leverenzodat we geheel buiten beschouwing kunnen laten dat in het verbeten, eerzuchtige karakter van een man als Columbus, voor een diep zinnig, maar luchtig grapje als ant woord op de aantasting van zijn roem, in het geheel geen plaats tvas. Van hem is dan ook geen enkele anecdote bekend, zoals het ei, dat na een stilte van 70 jaar plotseling door een Ita liaan uit het niet wordt getoverd ons op z'n minst verdacht moet voor komen. Stelt u zich gerust, Benzoni heeft dit ei niet uit het niet te voorschijn geroepen. Het grapje mqt het ei be stond in Italië reeds lang, en had herhaaldelijk dienst gedaan in levens beschrijvingen van figuren die vóór Columbus hebben geleefd, zoals bijv. de Florentijnse schilder en architect Brunelleschi, wiens genie een groot aandeel had in de tot stand koming van de koepel van de Domkerk Santa Maria del Fiore. De constructie- vorm van deze koepehvand was van een destijds verbluffende nieuwheid en de truc met het ei heeft Brunel leschi dan ook gebezigd ter over tuiging van zijn toehoordersdie deze constructie voor onmogelijk hielden. Ieder die de moeite neemt een af beelding van deze koepél onder ogen te krijgen, zal zien dat zij een ei-vorm vertoont. In Brunelleschi moeten we dan ookde auteur zien van het- grapje-met-het-ei en in Benzoni de- geen die deze geschiedenis ruim een eeuw later op Columbus toepasselijk heeft gemaakt. En nu moeten we nog even een lezer beantwoorden, die naar aan leiding van de artikelen over de wel stand in de middeleeuwen, de vraag stelde, of de armoede onder de ar beiders in de 19e eeuw wellicht wat overdreven is geweest. In tegendeel, het was verschrikkelijk en we doen goed dit nooit te vergeten! H. Pétillon. conferentie aan zijn prestatie-over- schatting heeft opgeofferd, is al even begrijpelijk en verklaarbaar. In de volksmond heette de legendarische Britse premier een phenomeen te zijn, een staatsman, die op elk terrein meer presteerde dan zijn tegenhan gers. Hij zou een man zijn, die een grotere vitaliteit bezat dan alle ka binetsministers tezamen; een man ook, die geen vermoeidheid kende en wiens werkkracht onovertroffen was- Deze vleiende, maar tegelijkertijd ook moeilijk na te leven reputatie, moest Sir Winston ten koste van alles ophouden. Stelde hy teleur, dan zou de critiek, dat een man van 78 jaar te oud is om een schip van staat ef fectief te besturen, zulke grote vor men aannemen, dat hij wel eens ge dwongen kon worden zich voor het door hem zelf gewenste tijdstip uit het politieke leven terug te trekken- Nog afgezien van het feit, dat er thans heel wat meer mensen zijn, die Sir Winston te oud voor de dagelijkse leiding van Groot-Brittannië achten, is het voornaamste gevolg van zijn oververmoeidheid wel, dat de voor 8 Juli vastgestelde Driemogendheden- conferentie in Burmuda nu voor de tweede keer is uitgesteld. In Ameri ka, dat paradoxaal genoeg de initiatiefnemer van Bermuda is ge weest, is men hier niet rouwig om- Dit land dat, naar het schijnt, elke dag verder in de hysterische hoek van McCarthy gedreven wordt, is Bermuda zo ongeveer als een tweede riien gaan ziei „appeasement' In West-Europa heeft het nieuwe uitstel van de conferentie in Bermuda grote teleurstelling -»ewekt. Natuurlijk, Bermuda is nog steeds niet van de baan, hoe graag de Ame rikanen dit ook zouden willen. In Londen heeft men in de afgelopen dagen voortdurend weer kunnen ho ren, dat de conferentie is opgeschort en niet afgelast. Maar de wereld draait verder en de gebeurtenissen staan niet stil. Noch in Rusland, noch in Amerika, noch in het Verre Oosten zal men op het herstel van Sir Wins ton Churchill wachten, of op dat van zijn naaste medewerker, Anthony Eden. Het is daarom ook de grote vraag, of de conferentie in Bermuda in Augustus of September niet door de feiten achterhaald zal zijn. De wereld staat aan de vooravond van grote po litieke gebeurtenissen (wapenstil stand of geen wapenstilstand in Ko rea; actie of geen actie tegen Syng- man Rhee; moeilijkheden of geen moeilykheden t.a.v. de erkenning' van communistisch China, enz.) en Ber muda kan wel eens als mosterd na de maaltijd komen. daarop volgende week de ministers van Buitenlandse Zaken van Ameri ka, Engeland en Frankrijk in Wash ington bijeen te laten komen. Pro blemen van wederzijds belang zullen hier besproken worden, in het bijzon der de recente ontwikkelingen in Eu ropa en het Verre Oosten. Engeland, dat zich min of meer het initiatief op het gebied van de we reldpolitiek ontnomen ziet met zijn voorstel om een Drie- en eventueel Viermogendheden-conferentie te hou den heeft Sir Winston het leiderschap van Amerika overgenomen is door de ziekte van zijn premier ook nog voor een andere moeilijkheid komen te staan. De afwezigheid van de twee topfiguren van het Britse kabinet Sir Winston zal zeker niet voor half Augustus naar zijn post kunnen te rugkeren en Ecjen wordt pas in de herfst terugverwacht heeft de En gelse regering op een wankele basis gezet. Sir Winston heeft het even wicht enigszins trachten te herstellen door, zij het onder druk van de oppo sitie, Lord Salisbury tot waarnemend minister van Buitenlandse Zaken te benoemen. Maar de aanwezigheid van deze voormalige onderstaatssec retaris van Buitenlandse Zaken maakt de regering van Sir Winston Churchill weinig sterker. De leiders zijn weg en mannen, die Sir Winston en Eden kunnen vervangen telt de conservatieve partij tot haar grote ongerustheid niet. flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Hoe warm het was i in Zweden In een politiepost te Stock- jf holm werd Donderdag een vat M asfalt binnengedragen, waar- aan een man zat vastgekleefd. Het was een 25-jarige zee- M man, die op het vat was gaan H zitten, waarna hij in slaap was gevallen. Door de hoge tempe- H ratuur was het asfalt gesmol- ten en aan zijn broek vastge- kleefd. Twee politiemannen hebben de zeeman, na een poging om hem te bevrijden, in een jeep naar een politiepost vervoerd, waar zijn kleren werden losge- sneden. lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllillllllllll Donderdag is de minister-president van Nieuw Zeeland, de heer S. G. Holland met zijn echtgenote voor een vierdaags bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. SIR WINSTON CHURCHILL overwerkt Duizenden Brusselaars gingen weer te voet Gevolg gevend aan een oproep van de socialistische vakbond, heeft het Brusselse trampersoneel voor de twee de keer in een maand het werk voor 24 uur neergelegd. De katholieke vak bond had zijn lieden verzocht dit keer niet aan de waarschuwingsstaking deel te nemen. Daardoor rijden op de grote boulevards nog enkele trams. Het trampersoneel eist een verhoging van de lonen met drie procent, zoals dit enkele tijd geleden ook is geschied te Antwerpen. Een verhoging der lonen zou waar schijnlijk met zich mee brengen, dat de prijs van een tramrit (zonder recht op overstappen) in Brussel inplaats van 25 ongeveer 30 cent zou worden, hetgeen 100 procent duurder zou zijn dan in 1946. Intussen hebben ongeveer 900.000 bewoners der Brusselse agi' meratie, die dagelijks van de tram ge bruik maken, zich Donderdagmorgen maar weer te voet naar hun werk be geven Woensdag verscheen in de Zaanha. ven een sleepboot van de Rijkswater staat om twee aken, toebehorende aan de Zaandammer K. Kas, te ver slepen naar de grens van de gemeen te Zaandam, waar zy zouden worden overgenomen door de gemeentelijke havendienst. Kas had de beide boten echter met kettingen aan elkaar ge last, waardoor het onmogelyk werd de schepen door de Willielminasluis te slepen Dit was de climax in een hardnek kige strijd, welke reeds geruime tyd in Zaandam woedt. Destijds kocht de scheepswerf coöperatie „Vooruit" een terrein van de American Petroleum Company, doch een oud-employé van de „Voor uit", de heer Hermink, bleef op het terrein wonen. Hij had 500 hand geld op de koop gegeven", zoals hij zeide en verhuurde een deel van „zyn gebied" aan de heer Kas. De heer Kas heeft er met twee aken ligplaats gekozen; in het ene schip woont hij, in het andere heeft hij een machine- Twee gedetineerden uit Norg ontsnapt. Uit het strafgesticht Norg (Veen- huizen) zijn Donderdag twee gedeti neerden ontvlucht. Zij slaagden erin tydens het werk aan-de bewakers te ontvluchten. Zodra hun afwezigheid bekend werd, is een onderzoek inge steld, waarbij gebruik werd gemaakt van politiehonden. De bossen werden aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen, maar dit onderzoek heeft tot nu toe neits opgeleverd. Twee we ken geleden, zo vernemen wy, schij nen ook twee gevangenen te zijn ge vlucht uit het strafgesticht Veenhui. zen. Een daarvan is later weer gear resteerd. FINANCIËLE VERHOUDING RIJK—GEMEENTEN Regeling over de jaren '53, '54 en '55 der uitstel van de Bermuda-conferen tie verbonden zijn, scherp door Groot- Brittannië onderkend worden, blijkt wel uit het op Brits initiatief geno men besluit om de volgende of de Bij de Tweede Kamer is ingediend een Wetsontwerp betreffende de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor de jaren 1953, 1954 en 1955. Het voorstel, dat thans wordt ge daan, behelst wederom 'n voorziening voor een bepaald aantal jaren. Het is gebaseerd op het door de commissie- Oud uitgebrachte rapport, dat even wel niet op alle punten ongewyzigd is overgenomen. Een nieuwe lezing van paragraaf 1 der financiële verhoudingswet wordt voorgesteld, geldende voor de jaren 1953, 1954 en 1955. Dit houdt verband met de gedachte om de be staande uitkeringen uit het gemeen tefonds (hieronder niet begrepen de aanvullende uitkering voor het ver lies der ondernemingsbelasting) sa men te voegen tot één uitkering, te noemen algemene uitkering, hetgeen behalve een vereenvoudiging van de administratie ook een beter inzicht geeft. Het voorstel houdt overigens enke le elementen in, welke rechtvaardi gen, dit te bestempelen als een eer ste stap op de weg van geleidelijke overgang. Als zodanig kunnen wor- Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Lucht macht, is Woensdag op de vliegbasis Soesterberg een plechtige herdenking gehouden ter ere van de leden van de Koninklijke Luchtmacht, die in deze veertig jaar het leven verloren. Namens H.M. de Koningin en Z.K.H Prins Bernhard werd door de adju dant van H.M., vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, een krans gelegd aan de voet van het monument 'op het vliegterrein. den genoemd: a. het leggen van een vloer door middel van een minimum uitkering per inwoner, waardoor de financiële mogelijkheden voor de klei nere gemeenten iets groter worden, b. het toewijzen van de opbrengst van de hoofdsommen der grondbelasting en van de personele belasting aan de gemeenten, ter vervanging van (een deel van) de ondernemingsbelasting en suppletie, c. rentevergoeding van het rijk aan het gemeentefonds we gens in 's rijks kas aanwezige midde len van de reserve van het fonds. De thans voorgestelde regeling stemt in het algemeen de uitkeringen voor de volgende drie jaren af op de middelen, die thans nodig zijn om in de feitelijke behoeften der gemeenten te voorzien. Een kleine stap in de richting naar uitkeringen, welke niet afhankelijk zijn van gedane uitgaven, is het opnemen van een minimum-uit kering van 20 per inwoner. Het opnemen van de (gelimiteerde) minimum-uitkering heeft een verho ging van het totaal der uitkeringen tot gevolg vanrond 5.4 millioen met welk bedrag enige verbetering wordt bereikt in de financiële positie van 319 gemeenten. De juiste cijfers zullen eerst bekend zijn, als de gege vens over 1952 vast staan. Voorgesteld wordt voorts om, in afwachting van de uitslag van een onderzoek naar verdere mogelijkhe den ten aanzien van het eigen belas tinggebied der gemeenten, de indivi duele gemeenten in het genot te stel len van de opbrengst van de hoofd som over grondbelasting en der per sonele belasting. Het totaal der uitkeringen onder nemingsbelasting bedraagt rond f 204 millioen terwijl de hoofdsom grond belasting en de hoofdsom personele belasting naar raming respectievelijk bedragen 28 millioen en 27 mil lioen. Voor de resterende 150 mil lioen van het vervallen belastingge bied kan thans nog geen voorziening in dc vorm van toedeling van rijksbe lastingen of door de gemeenten zelf te hanteren belastingen worden ge troffen. fabriekje. De directie van de scheeps werf „Vooruit" nam de Rijkswater staat in de arm en deze bepaalde, dat beide schepen in het water van het Rijk lagen en dat zij wettelijk moes ten verdwijnen. Kas verzette zich echter en heeft zijn boten terug laten slepen naar het van de heer Hermink gehuurde terrein. Thans wafcht men op de uitspraak van de kantonrech ter, die de kwestie „huur of koop" zal uitmaken. 22 doden bij gevechten met Darum Islam Negentien leden van de Darul Is lam zijn gedood tijdens gevechten tussen een bende van de D.I en een legerbataljon in het Sidaredjase (Midden-Java). Het bataljon werd gesteund door politie en de bevol king. De bende was ongeveer 150 man sterk. Bij de gevechten zijn tevens drie dorpelingen om het leven gekomen. Zee bij Scheveningen eiste twee slachtoffers Groot aantal personen verkeerde in gevaar De zee had Woensdr.gmiddag aan het Scheveningse strand een gevaarlijk ka rakter. De 22-jarige messroom-bedien- de S. uit Den Haag en de 6-jarige Arie K. zijn verdronken. Tal van baders en zwemmers hebben in groot gevaar verkeerd. Een 9-jarig meisje kon met grote moeite van de verdrinkingsdood gered worden, evenals de 23-jarige Jeanette H. en de 36-jarige P. J. Ie N., beiden uit Den Haa_. Zij waren afgedreven en konden het strand niet meer berei ken. Zowel het meisje als de man wér den door twee agenten van politie ge red. Ook het 9-jarige meisje P. G. uit Den Haag en het 13-jarige meisje A. B. uit Leidschendam werden door agenten van politie gered. Het meisje D. stond op kniehoogte in het water zich af te drogen. Zij sloeg om en werd door het water mee gesleept. Een 8-jarige jongen kon door zijn moeder gered worden. Het knaapje was reeds bewusteloos. De 37-jarige vertegenwoordiger J. P. uit Rotterdam bevond zich in levens gevaar bij een golfbreker. Drie man nen begaven zich gekleed te water en wisten hem op het droge te brengen. Dierenliefde Een Amsterdamse winkelier in een steeg bij het Rembrandtsplein, die een fikse kater bezit, is blijkbaar erg over tuigd van de grote kracht en moed van dit beest. Toen in zijn zaak iemand met een hond kwam, werd het gesprek op de dieren gebracht en men besloot ze met elkaar te laten vechten. Toen de kat echter, tegen de ver wachting van de winkelier in, het on derspit dreigde *.t delven, werd hij hierover zo kwaad, dat hij een mes greep en in dreigende houding op 's honds baas afkwam, die daarop met zijn viervoeter overhaast de vlucht nam. Architecten en bouwers bepleiten hun belangen De stichting Raad van Bestuur Bouwbedryf en de maatschappij tot bevordering der bouwkunst, Bond van Nederlandse architecten B.N.A., heb ben een brief gezonden aan de Neder landse gemeenteraden, waarin zy aan dacht vragen voor ^et vraagstuk, dat wordt geschapen door het optreden van overheidsdiensten voor het ont werpen en uitvoeren van bouwobjec- ten. De schrijvers nemen als punt van uitgang, dat in het economisch leven de productie (waarmede ook de ver richting van diensten wordt bedoeld) primair behoort tot het ari eidsterrein van de particuliere personen en instel lingen. De overheid bepale zich tot het bestuur, d.w.z. de bevordering, be scherming. ordening of beperking van de particuliere werkzaamheid. Op het terrein van de productie zelf begeve zij zich echter alleen daar, waar het particulier initiatief tekort schiet in de vervulling van een taak, die van al gemeen belang is. Wat de werkzaamheden van de ar chitecten betreft, menen de adressan ten, dat er aan de zijde van de parti culiere architecten als groep geen te kortkomingen zijn, die gemeentelijk optreden als architect zouden kunnen wettigen. Voor zover bekend, is ook nog niet aangetoond, dat het een gemeente in derdaad minder «kost het ontwerpen en het voeren van directie in eigen hand te houden, dan daarvoor opdrachten aan particuliere architecten te verle nen. Zulks geldt zeker ook voor het uitvoeren van bouwwerken, aldus de brief. Nederlanders in Makassar ontvoerd In Makassar zijn drie personen, on der wie twee Nederlanders, door een bende ontvoerd. De ontvoering gebeur de, toen de slachtoffers, die van het kantoor van de Javasche Bank kwa men, de beruchte stadskampong T»e- roanging passeerden. Het Wereldgebeuren Moskou in zorgen H oe lang is het ook al weer gele den, dat Stalin is gestorven? geledt Hoe lang is het gele< wereld, in rep en roer, zich met bon zend hart afvroeg, wie de opvolger zou worden van* de man, die zo lang zend hart afvroeg, de scepter had gezwaaid als een met ongekende macht bekleed alleenheer ser? De meeste mensen zullen deze simpele vraag niet eens meer kunnen beantwoorden. Stalin stierf op 5 Maart 1953, En wat is er in die tijd in de we reld veranderdIn de vier maan den, die sedertdien verstreken zijn... Eerst brak in Sowjet Rusland een strijd om de macht los. waarvan de buitenwereld bitter weinig vernomen heeft, maar die fel was en verbeten. Daarna kreeg men het wonderlijke schouwspel te zien van machthebbers, die in ongenade vielen en van mensen in ongenade, die plot seling weer uit het schemerdonker, waarin zy verzeild waren geraakt, te voorschgn kwamen. Daarna begon het zachtjes te rom melen in de vroeger onafhankelijke staten die na de tweede wereldoorlog onder Sowjetinvloed waren gekomen, met als resultaat een bijna verbluf fend vredesoffensief van de Russen. Even kreeg het er de schyn van, dat niet Rusland, maar Amerika de naar oorlog drijvende partij was en men mompelde: Wat moet Amerika ook beginnen, als het zijn wapenfa brieken sluiten moet en met honderd duizenden werklozen komt te zitten Op het ogenblik is deze vraag nau welijks meer actueel, althans zij zou dit niet meer zijn, als Korea er niet was. Als deze vuurhaard niet zonder ophouden brandde, als het kersverse conflict tussen Eisenhower en Rhee niet duizend gevaren in zich borg, zou men met open mond zitten te kij ken naar hetgeen zich in de laatste weken in de randstaten heeft afge speeld en nog afspeelt. ant dat is voorwaar geen kiel- nigheid. In Tsjecho Slowakije in Hongarije, in Polen kwam het tot moeilijkheden en zo ver liggen die gebieden achter het ijzeren gor dijn, dat het lang duurde eer men de waarheid daaromtrent vernam. Ge heel anders ging het toen ook in Oost Duitsland de mensen weerbar stig werden en onverschillig voor de gevolgen en de consequenties van hun daden van verzet. In Berlyn kon niets verborgen wor den en evenmin in de steden van Oost Duitsland. Wat daar plaats greep, was in een minimum van tijd in het Westen bekend. De mensen moeten daar ten einde raad zijn ge weest, dat zij in het geweer liepen te gen de overheersers. De opstand is nog steeds niet ten einde. Het valt niet mee, de Duitsers hebben dat zelf ervaren, om een volk dat de verzenen tegen de prik kels slaat weer in toom te krijgen. De Russen hebben nu hun gezan ten en hun vertegenwoordigers in Oost Duitsland naar Moskou geroepen. Naar verluidt zijn ook Roe menen, Tsjechen en Hongaren ge vraagd om te verschijnen. Wat gaat er gebeuren in het hart van de Sowjet Unie? Vast staat wel, dat de Russen al lerminst gèrust zijn op de afloop van de Bermudaconferentie en dat de op stand in hun bezette gebieden hun ae nodige zorgen baart. Niemand kan echter voorspellen wat er uit het diplomatiek beraad te voorschijn zal komen. Want de dingen ontwikkelen zich in Rusland snel. Het is immers nog maar vier maanden geleden, dat Stalin stierf... Wie had toen durven voorspellen, dat er zoveel zo snel veranderen zou! OOM JOZEF slechts If maanden geleden Nieuwe troonopvolger in Tunis is pro-Frans Door de dood van Sidi Azzedine Bey. die Woensdag werd vermoord, wordt Prins Mohammed Sadok, de 63-jarige broeder van de vermoorde, waarschijn lijk troonopvolger in Tunesië. Prins Sadok staat bekend om zijn uitgespro ken pro-Franse gezindheid. In 1954 honderd jaar „De Bilt Naar het A.N.P. verneemt zal het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut in De Bilt volgend jaar zijn eeuwfeest vieren. Dit zal gepaard gaan met de officiële ingebruikneming van de nieuwe gebouwen, die in de laat ste tijd tot stand zijn gekomen. De vie ring zal echter, overeenkomstig de tijdsomstandigheden, op bescheiden wijze geschieden. Eén der hoofdpunten van het pro gramma zal zijn de verschijning van een gedenkboek met betrekking tot de geschiedenis en het werk var het K.N.M.L Medewerking aan dit boek wordt verleend door de staf van het instituut. O.a. zal worden opgenomen een reeks wetenschappelijke bijdragen, ook met betrekking *ot de moderne onderzoekingen en onderzoekingsme thoden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3