In enkele gemeenten willen de melkslijters hogere melkprijs Zeeuwse Almanak LAATSTE GAT IN RAMPAARTSE DIJK WORDT GEDICHT IN ZEELAND REEDS 6475 SCHADE GEVALLEN GETAXEERD n KINDEREN UIT RAMPGEBIED GAAN NAAR ITALIË Agenda PROV INC1ALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 3 JULI 1953 ZEEUWSE MELKFEDERATIE BIJEEN Hoofdbestuur ontried echter deze maatregel In de kring Sas van Gent en Westdorpe van de Zeeuwse Melkfederatie zün stemmen opgegaan om de melkprijs voor de consument met één cent te doen verhogen ten gerieve van de boer, wiens arbeid men onvoldoende beloond acht. Deze kwestie kwam ter sprake op de Donderdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden algemene vergadering van de Melk federatie voor Zeeland buiten Walcheren. Het hoofdbestuur achtte een dergelijke verhoging, gezien de ervaringen in West-Nederland, niet verstandig. Er ontspon zicli over een en ander een breedvoerige bespreking, waarbij van de zijde der Goesse slijters ook het verlangen naar een kleine verhoging van de winstmarge naar voren kwam. Hoewel de Zeeuwsch-Vlaamse afgevaardigde geen toezegging kon doen te zullen wachten met het nemen van eigen maatregelen tot verhoging in zijn kring, werd be> oten, dat het bestuur na bespreking met het bedrijfschap, op korte termijn met de kringbesturen over deze kwestie zal beraadslagen. In het Schuttershof te Middelburg vergaderde de „Walcherense Melkfe deratie" en daarbij kwam eveneens de wens naar voren om de melkprijs met één cent per liter te verhogen. Een halve cent zou dan ten goede moeten komen aan de melkhandelaren, de an dere helft zou gestort moeten worden in een reservefonds voor slechtere tij den. Over deze kwestie en ook over de subsidie, welke het Rijk thans nog verleent ten gunste van de consument, maar waarvan men verwacht, dat deze eind 1953 zal aflopen, werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Het voorstel van de Vlissingse slijters zal door deze leden nog nader worden uitgewerkt en, gestaafd met berekeningen, aan het bestuur van de Federatie worden voor gelegd. De vergaderingen stonden voor het eerst onder leiding van de nieuwe voorzitter, ir. J. D. Dorst, die bij de opening waarderende woorden sprak can het adres van zijn voorganger, de heer C. Zwagerman, de geestelijke va. der van de melkfederatiès. Besloten werd zowel in Goes als in Middelburg de heer Zwagerman, die thans ernstig ziek is, een waarderend schrijven en een bloemstuk te zenden. Verder deed ir. Dorst een beroep op de leden, om te trachten door sa menwerking elkaar te vinden. Vervolgens gaf de secretaris, de heer C; "Zee, een overzicht van de huidige melk- en zuivelpositie. Hoewel de vooruitzichten momenteel niet roos kleurig zijn, ziet men de toestand toch ook niet somber in. Sedert 19 April heeft de overheid onder enig voorbe houd, het bedrijfsleven de vrijheid ten opzichte van de prijzen van consump- tiemelk en -producten hergeven. Wan neer de prijs echter te veel stijgt, heeft de overheid het recht regulerend op te treden. In het W :ten is dit reeds geschied. Een verhoging van één cent werd daar voor boer en slijter onge daan gemaakt, door deze verhoging als heffing weer in te nemen. Het geru't ht, dat een winstmarge van 6,4 cent voor Zeeland zou zijn goedgekeurd door de overheid, berust volgens de heer Zee op een misverstand. Er worden n.L geen winstmarges voorgeschreven. Verder deelde de heer Zee nog me de, dat het bestuur be' iten heeft, nu de slijter niet meer verplicht is de toe slagen aan de melkveehouders door te betalen, deze toeslagen voortaan recht streeks aan de boer uit te keren. Financiële zaken. De exploitatierekeningen van de Fe deratie buiten Walcheren over 1951 en 1952 sloten resp.-met een nadelig sal do van f 2157 en f 2628. Deze tekor ten werden uit de reserve gedekt. De balans over deze jaren gaven een re serve van resp. c'rca f 16.000 en f 14.000 aan. De statuten zullen worden gewijzigd. .Als bestuursleden werden te Goes her kozen de heren J. W. de Wilde, Sint Maartensdijk, W. de Klerk, Kloetinge, G. A Kloet, Zierikzee, J. B. Ruben, Terneuzen en P. Scheele, Hoek. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren J. P. Plasschaert, Sluis en ir. Minderhoud, Wilhelminadorp. Be sloten werd, zolang de statuten-wijzi gingen niet zijn goedgekeurd, de heren Tj. Visser, Vlissingen. en M. A. van Varik, Middelburg als adviseurs aan het bestuur toe te voegpn. De exploitatierekeningen van Wal cheren over 1951 en 1952 toonden resp. een batig saldo van f 2158,08 en f 1915,07. Het kapitaal op de balansen van beide genoemde jaren bedroeg Iresp. f 5994,98 en f 7910,05. Het belangrijkste agenda-punt te Middelburg, 't verkiezen van 32 stem gerechtigde vertegenwoordigers voor de diverse aangesloten verenigingen, moest vrijwel in zijn geheel worden verdaagd omdat niet genoeg leden aan wezig waren om de voorgeschreven stemmingen statutair geldig te doen zijn. Voor de Coöperatie „Walcheren" werden in het bestuur gekozen de he ren A. W. Cevaal te Grijpskerke, A. Poppe te Grijpskerke, S. Simonse te Sint Laurens en M. A. van Varik te Middelburg. Voor de „Koena" te Vlis singen kregen zitting, de heren P. Flo risse te Souburg en Tj. Visser te Vlis singen. De overige candidaten zullen nog worden aangeschreven. Van de rondvraag te Middelburg maakte de Rijksveeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen, gebruik om de Fede ratie zijn gelukwensen aan te bieden met de gekozen nieuwe voorzitter, de heer Dorst, en om zowel leden als voorzitter, voor de toekomst succes te wensen. Landbouwhuishoudschool van Z-L.M. in Axel Gemeente verkocht grond Naar wjj vernemen heeft de Z.L.M. opdracht gegeven aan het architec tenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg, tot het ontwerpen van een plan voor een nieuwe landbouw huishoudschool te Axel. In het centrum van deze gemeen te zal bouwgrond worden aange kocht. Het onderwijs wordt momen teel gegeven in twee lokalen van de openbare lagere school en in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk te Axel en reeds lang deed zich de behoefte aan een eigen gebouw gevoelen. Waarschijnlijk zal vol gend jaar met de bouw van de nieu we school worden begonnen. Rijkskweekschool Middelburg De aantekening handenarbeid werd aan de Rijkskweekschool te Middel* burg behaald door alle aan het exa men deelnemende candidaten. De ge slaagden zijn de heren: P. A. Beun te Aardenburg; J. J. Jansen te Klooster- zande; L. Koekman te Goes; C. P. van Loenen te Vlissingen; M. v. d Maas te Zierikzee: J. J. A. van Rijs- sel te Vlissingen; C. Schrjve te Oost burg; J. Steenaard te Vlissingen; A. Steketee te Vlissingen; G. J. Swiers te Middelburgen M. J. Wondergem te Terneuzen- De examens worden voortgezet. Verbetering van de pont te Zijpe De veerpont van Anna Jacoba naar Bruinisse is ni»t in' staat "het zware materieel, dat voor de herstelwerk zaamheden op Schouwen nodig is, over te zetten. Zoals bekend zal aan deze toestand een einde worden ge maakt. De nu in gebruik zijnde pon ten (zogenaamde zijladers) wil men vervangen door kopladers, die vroe ger werden gebruikt bij de Moerdijk. Vlak voor het bereiken van de pont maakt de weg een S-bocht. Deze bocht zal nu worden recht getrokken. Enkele bunkers zullen worden opge blazen. Voor de nieuwe ponten is een ander type aanlegsteiger nodig. In to taal is reeds 35.000 kubieke meter zand opgespoten. Het werk zal wor den uitgevoerd met stalen damplaten ter lengte vdn 23 meter. Deze werk zaamheden zullen zowel aan de kant van Anna Jacoba als te Bruinisse worden uitgevoerd. Eind September hoopt men de nieuwe oeververbinding over het Zijpe in gebruik te kunnen nemen. OM DE POLDER—OOSTERLAND Mannen van Oosterland werken onder moeilijke omstandigheden Het ziet er naar uit dat de 8 km. 1 ange Rampaartse dijk op Duiveland binnen niet al te lange tijd gedicht zal zijn. Vjjf stroomgaten waren tjjdens de rampperiode in deze binnendijk tussen de Vierbannenpolder en de pol der Oosterland geslagen, maar men is nu zover, dat het laatste gedicht kan worden. Wanneer dat gebeurd Is waarschynlyk over 10 a 12 dagen kan 't water in de polder Oosterla nd worden verlaagd. Dit verlagen zal echter niet te snel geschieden in verband met de druk, die het water in de polder Vierbannen op de Rampaartse dijk uitoefent. Voorlopig wil men het peil zo laag brengen dat over de straatweg van Zype af vracht auto's met zand en andere materialen kunnen rijden voor verdere verster king van de dijk. De aanvoer van zandzakken voor het dichten levert namelijk thans gro te moeilijkheden op, daar men eerst het zand met vrachtauto's naar de Oude Dijk by Bruinisse moet bren gen, waar de zakken worden gevuld om per Dukw over een afstand van 4 5 km door het water naar de Rampaartse dyk te worden gebracht. Deze Dukws vervoeren per dag 20.000 zandzakken en leggen 800 km. af. Het transport gaat dag en nacht door in een twee ploegenstelsel. Over dag werken ai-beiders uit Noord Bra bant aan het herstel van de dijk en 's-nachts zijn de inwoners van Ooster land ingeschakeld. Onder zeer moeilijke omstandighe den (zij staan tot aan hun middel in het water) hebben zij reeds vier van de vyf stroomgaten gedicht. Woens dag is men begonnen aan het laatste gat van 100 meter lengte en vier me ter diepte. Reeds zijn enkele zink- stukken aangebracht. Tot nu toe zijn 2^ millioen zand zakken op deze dijk geplaatst, zodat men niet meer Van de Rampaartse dyk spreekt maar van de zandzak- ken-dyk. Aan de stroomzyde heeft men met puin gevulde zakken gede poneerd om het leegspoelen van de zandzakken te voorkomen. Zondag sloeg bij hoog water het water over de provisorisch gedichte dyk en ontstond er weer een gat, maar de Obsterlanders wisten het gat te dichten. Zij slapen 's nachts en kele uren in Bruinisse op zolders van café's en scholen en staan van 's avonds zeven uur tot 'smorgens 10 a 11 uur onafgebroken te werken. Ook de acht militairen, die hier met de Dukws zijn ingeschakeld, zijn vaak 12 uur achtereen in de weer om de aanvoer van zandzakken te verzeke ren. Oud-inwoner van Zierikzee keert uit Rusland terug Zoals bekend zal een 34-tal perso nen van Nederlandse afkomst, dat zich sedert het einde van de wereld oorlog in de Sowjet-Unie bevindt als gevangene of geïnterneerde, tussen 1 en 10 Juli a.s. in Berlijn aankomen, op doorreis naar Nederland. Onder hen bevindt zich J. W. Ilc- ken, geboren 16 Mei 1921, te Zierik zee, destijds lid van de S.S., die ge durende de oorlog naar Rusland ver trok. Overplaatsing. De heer H. C- Holvers, assistent van 's Rijksbelastingen te Westkapelle, is met ingang van 1 Juli overgeplaatst naar Domburg als assistent dienstge- leider. (Advertentie) SSK&K» UNION! door ..fluormagic ONROERENDE GOEDEREN. Herstelkosten hiervan 5,6 millioen Hieronder volgt een gedetailleerd overzicht van de aantallen scha degevallen van onroerende goederen in de drooggevallen gebieden van Zeeland, met daarachter de raming van de herstelkosten, zoals die door de Rampschadebureaux werd gemaakt. Hieruit blijkt dat in Zeeland tot dusver 6475 gevallen werden opgenomen met een totaal-raming voor de herstelkosten van 5.602.299. In dit overzicht is niet opgenomen de schade in de nog niet droog- gekomen gebieden in de gemeenten Kruiningen, Krabbendijke, Yerseke en van geheel Schouwen-Duveland. In de eerste kolom geven wij liet totaal aantal getaxeerde gevallen, in de tweede het aantal gevallen van totale verwoeste,indederde de aan het Bureau Wederopbouw Boorde reen overgedragen boerderijen, in de vierde het aantal herstelgevallen en bi de laatste het geschatte bedrag van de herstelkosten. Toelatingsexamen R.H.B.S. te Middelburg Voor het toelatingsexamen slaag den aan de R.H.B.S. te Middelburg de volgende 26 candidaten: Dik v. Wes ten, Wilma Hoencamp, Tilly Felix, Ids Biersma, Reinhold Vdtteroth, al len te Middelburg; Jaap Wiersma te Koudekerke; Cor van Herwijnen, Kees Ouwerkerk, Eduard van Leeu wen, Gerrit Taal, Rob ten Haaf, Ad- die Hoogenboom, Kees Clarisse, Ab Schoe, Ronny van Bilderbeek, Ria Dekker, allen te Middelburg; Greet Steur te Domburg: Rudy de Clerq, Siem Bastiaanse, beiden Middelburg; Walter Schlosmacher, Aagtekerke; Kees Klap, Koudekerke: Arie Dam man. Hans van 't Hof, Els Poelman, Frits Wortman, Harger Peeck, allen te Middelburg. Er werden 5 candidaten afgewezen. NIEUW LEVEN... In raadzalen komen doorgaans be langrijke gebeurtenissen aan de orde; de vroede vaderen wikken en wegen er over de belangen van stad en dorp en niet zelden wordt er iets een verzande actie bijvoorbeeld niet le ven ingeblazen. Maar zelden zijn de gevallen, waar in in of nabij een raadzaal metter daad nieuw leven ontstaat en dat nu teas onlangs het geval te Mid delburg! In een nis van een der dubbele ven sters van de raadzaal vond een wet houder een aantal duiveneieren. Door zijn zorgen werden de eieren in een kartonnen doosje gedeponeerd en zie: niet lang daarna was er daadwerke lijk nieuw leven in de raadzaal van het aloude Middelburgse stadhuis. Sinds kort huizen in de vensternis namelijk enkele jonge duiven, die on- qetwijjeld de gebeurtenissen in de raadzaal met belangstelling zullen volgen. Hoewel het uiteraard waarschijn lijker is, dat de raadsleden met nog groter belangstelling de evoluties van de jonge duiven zullen volgen. Rampschadebureau Goes. Baai-land Driewegen Ellewoutsdijk Hoedekenskerke Kattendyke Krabbendijke Oudelande Rilland-Bath Waarde Wemeldinge Wissekerke Wolphaartsdijk Yerseke 145 145 61.297,— 9 9 2.402,— 134 2 132 88.875,— 1 1 596,— 1 485 45 9 431 564.584',— 31 2 29 65.304,— 27 3 24 90.102,— 132 132 26.931,— 576 4 1 571 633.067,— 338 6 332 812.805,— 1 1 12.283,— 119 119 45.302,— 554 6 1 547 391.001,— 61 2 59 39.375.— 2614 70 11 2533 f 2.837.413,— Rampschadebureau Oostburg. Breskens 123 Cadzand 8 Groede 2 Hoofdplaat 44 3 123 37.100,- 8 1.848,- 2 1.448,- 41 11.812,- 177 3 174 Rampschadebureau Terneuzen. Clinge i» 3 1 2 Graauw en Langendam Hoek Hontenisse Terneuzen Vogelwaarde Zaamslag 65 35 71 458 1 63 33 458 85 15 52.208,- 39.367,- 55.930,- 16.340,- 64.134,- 23.252,- 6.169,- Advertentie Rampschadebureau Middelburg. Arnemuiden Koudekerke Middelburg N. en St. Joosland Ritthem Veere Vlissingen Vrouwenpolder Zoutelande 55 55 18.863,— 2 2 1.398,— 1 1 21.— l 6 6 15.729,— 1 1 43,— 124 124 102,771,— 868 868 387,052,— 4 4 1.532,— 1 1 6.459,— 1062 1062 f 533.868,— 737 9 6 722 206,421,— 1 1 1 Tliolen. Oud-Vossemeer 4 4 788,— Poortvlet 191 191 44.767,— Scherpenisse 9 9 1.886,— St. Annaland 286 9 277 187.289,— Stavenisse 497 120 22 354 834.801,— St. Maartensdijk 278 4 1 274 215.656 St. Philpsland 608 49 7 552 679.652,— 12 12 7.550,— Geniet van een echte Engelse Melange £y Douwe Egberts' Pickwick thee munt uit door zijn typisch-Engelse, kernachtige smaak en zijn diepkleurige, rijke afschenk Engelse melange (groen etikec) 74 cent. Ceylon melange (geel etiket) 88 cent. NAAR DE MONT AMIALA Op uitnodiging van het Jeugd Rode Kruis Op 7 Juli a.s. vertrekt uit Eindhoven een groep van ongeveer 100 kin deren van 9 tot 14 jaar naar Italië, allen afkomstig uit het rampgebied. Zy zullen gedurende vijf weken de gasten zijn van het Italiaanse Jeugd-Rode Kruis. De kinderen zullen worden ondergebracht in de vacantiekolonie van het Italiaanse Rode Kruis voor de kinderen van de watersnood uit Italië en Noord-Europa. Sinds de watersnood in de Povlakte organiseert het Ita liaanse Jeugd-Rode Kruis namelyk zesweekse zomerkampen voor kinderen van de getroffenen. Dit jaar zijn via de Liga van Rode Kruisverenigingen 250 plaatsen in deze kampen beschikbaar gesteld aan België, Nederland en Engeland. Aan gezien Engeland van de uitnodiging geen gebruik heeft gemaakt, zal Ne derland een groter contingent wa tersnood-slachtoffertjes kunnen uit zenden. 1885 182 Totaal-Generaal 6475 264 30 1673 1.972.389.- 47 6164 5.602,299,- Provinciale Geref- Diaconale Conferentie! Woensdag werd te Goes een Pro vinciale Diaconale conferentie der Geref. Kerken gehouden. De voorzit ter, de heer A. de Poorte uit Middel burg, herdacht in zijn openingswoord de twee bij de ramp omgekomen dia kenen, de heren Van Overbeeke uit Nieuwerkerk en Heijnsdijk uit Wol- faartsdijk, terwijl hij voorts wees op de diverse problemen welke de ramp voor de diaconieën heeft gebracht. De heer de Poorte wekte zijn ge hoor op collecten voor diaconale doel einden te houden. Wanneer hiervoor geen behoefte in eigen gemeente be staat, kunnen daarmee zusterge- meenten gesteund worden. De rekening van de penningmees ter, de heer C. van Driel sloot met een batig saldo van bijna 254. De voorzitter, de heer de Poorte, werd herkozen. Naar aanleiding van een vraag van de diaconie van Zaamslag of het juist was dat een deel der voor het nood fonds van de Geref. kerken gecollec teerde gelden in het Rampenfonds werd gestort, ontspon zich een lang durige gedachtenwisseling. Dr. C. Stam te Goes en dr. A. G. v. d. Stoel te Bergen op Zoom gaven een uiteen zetting over deze kwestie, waaruit bleek, dat dit niet het geval is ge weest. Voor het hoofdfonds werd ca. vier ton ingezameld, voor het ram penfonds twee ton en voor de hulp behoevende diaconieën één ton. In de middagvergadering sprak ds. H. Pestman uit Terneuzen over het onderwerp „Het schone ambt", waar bij hy de taak van de diaken schetste. Klein Blijdorp noteerde 4000ste bezoeker De Middelburgse marktdag bracht ook voor de diergaarde „Klein Bly- dorp" een gezellige drukte teweeg. De gehele dag liepen bezoekers af en aan en het was dan ook geen wonder, dat reeds vrij vroeg in de avond de 4000e bezoeker of liever gezegd: bezoekster de contróle passeerde. De gelukkige was mej. M. Johannes uit Middelburg. Zij mocht een ge schenk in ontvangst nemen. Het bezoek aan de diergaarde werd gisteren gestimuleerd door een „Ma- rokkaan", die behangen met borden het optreden van' de Baby-ton dans- band, 's avonds, aankondigde. Van de gelegenheid tot dansen werd vrij druk gebruik gemaakt. Het prijsdansen in de kleurig verlichte tuin, waarbij een prtfs werd toegekend voor de mooiste maar ook voor de lelijkste dans, viel bijzonder in de smaak. Dat was trou wens ook het geval met poffertjes en de nougat uit de bij de ingang opge stelde kramen: jong en oud sloeg wat in om ook de dieren van het lekkers te laten profiteren. Gezien het succes met de dansmu ziek verwachten de organisatoren ook Zaterdag, wanneer de Ambonnezen- dansband „Soeara Maloekoe" op treedt, grote belangstelling. Men deel de ons mede, dat er volgende week feen zending apen uit diergaarde lorp naar het Middelburgse fili- zal worden overgebracht. De eerste groep, die op 7 Juli ver trekt, staat onder leiding van mej. M. Pauptit, maatschappelijk werk ster in dienst van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. De deelnemertjes zijn allen uit gezinnen die door de watersnood werden ge troffen, tw. 15 uit'Zierikzee, 15 uit Brouwershaven, 15 van Goeree-Over- flakkee, 15 uit Bruinisse, 6 uit Nieuw Vossemeer, 5 uit Kruiningen, 5 uit Waarde, 3 uit Klundert en 5 uit Nieuwe Tonge en Nieuwerlcerk, die nog steeds geëvacueerd zijn. Wanneer het tweede contingent vertrekt is nog niet bekend. De reis uit Nederland tot de Italiaanse grens wordt gefinancierd door het Natio naal Rampenfonds. In het kamp zul len de kinderen samen zijn met enige honderden lotgenoten uit de Povlakte. De vacantiekolonie van het Itali aanse Rode Kruis is een groot kamp, gelegen op de Mont Amiata (820 me ter hoog). Deze plaats bevindt zich in Toscana. Mr. Sepers vertrekt naar Rotterdam Waarschijnlijk zal mr. J. Sepers, die sinds 1949 voor de C.H.Ü. zitting heeft in de gemeenteraad van Goes, binnen afzienbare tijd als raadslid bedanken. Mr Sepers heeft nl. een advocaten praktijk in Rotterdam overgenomen. Als zyn opvolger in de raad staat thans op de lijst de heer A. Heyboer. LEZERS SCHRIJVEN Opvoeding Tijdens het spelen van ons Neder landse volkslied bij het begin van het concert op d6 Markt te Middelburg, Maandagavond, merkte ik tot mijn grote ergenis, dat men rustig voort ging met lawaai maken en met het houden van buurpraatjes. De heren onder het publiek vonden het zelfs niet de moeite waard om hun hoofd deksel af te nemen, hetgeen volgens mij een grove nalatigheid is en wijst op een gebrek aan opvoeding. Is er dan helemaal geen eerbied meer voor het lied dat ons allen zo na aan het hart ligt, of beseft men niet meer van hoe grote betekenis ons volkslied is? Het is, ronduit gezegd, schandalig. Is het werkelijk zoveel moeite om even te blyven staan om te luisteren of om even de hoed af te nemen? Ik had van de vurig Oranjegezinde Zeeuwen een andere houding verwacht! Voor al de buitenlanders moet een derge lijk gedrag te denken geven De jeugd heeft de naam geen eer bied meer te hebben voor tradities, maar de ouderen tonen ons dan wel op povere wijze hoe het wèl moet. Een jeugdig luisteraar. (Naam en adres van inzender zijn ter redactie bekend). MIDDELBURG. Vandaag Electro: gesloten; Schouw burg: gesloten; Dam: concert Middel burgs Muziekkorps o.l.v. de heer Adr. Kousemaker, 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Een banneling van de Eilanden" (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „De Gesluierde Maja", (a.l.)» 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Fanfan de Muske tier", (a.l.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2