PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belfast zonder electriciteit bij intocht van Elizabeth II Rampenfonds gaat een stap verder met vergoeding huisraadschade BILT PRINS BERN HARD LICHTTE NIEUWE REGELI TOE Vandaag BONDSDAG WEIGERT FRANSE SCHULDVORDERING TE ERKENNEN 196e Jaargang-No. 154 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5,45 p. kw„ fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. VUssingen. Walslr. 58-60. t.l.f, 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 o! 2160; Middelburg. Markt 51. lelel. 3841; Goes. Lange Vorstsliaat 63. telel. 2415 (b.g.g- 22281: Omtburg. FUU.ndslraat 2. lelel. 16; Tm.ua., Brouuerljslr. 2; Zlerltzee. N. Bogerdilr. C 160. lelel. 26 IERSE NATIONALISTEN PLEEGDEN SABOTAGE Brits koninklijk paar was een kwartier „zoek" Ierse nationalisten, die aansluiting van Noord-Ierland bij Eire wensen, hebben Donderdag tydens het officiële bezoek van Koningin Elisabeth II van Engeland aan Noordvlerland daden van sabotage gepleegd. Donderdag ochtend vroeg werd de voornaamste spoorwegverbinding tussen Dublin en Belfast te Kilnasagart aan de grens van Noord-Ierland en Eire door een ontploffing beschadigd. Op dit punt zouden de extra-treinen uit Dublin passeren, die bezoekers naar Belfast vervoerden ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Elisabeth aan Noord-Ierland. Een uur voor de Koningin by de universiteit van Belfast moest aanko men, viel in de gehele stad de elec- tyische stroom uit. Duizenden perso nen, die met trams en trolleybussen op weg waren om zich langs de route, die de koninklijke stoet zou volgen, op te stellen, moesten hun weg te voet ver volgen. Er ontstonden grote verkeers opstoppingen en in de gehele stad heerste verwarring. Door het wegvallen van de stroom zijn Koningin Elisabeth en de Hertog van Edinburgh een kwartier „zoek" geweest. De radioverbindingen van de politie waren namelijk gestoord met het gevolg, dat geei. verbinding kon worden verkregen met de politie auto's, die de koninklijke stoet bege leidden. Na een kwartier kon het con tact met op accu's werkende mobilo foons worden hersteld. De storing v^n de electrische stroom duurde ongeveer twee uur. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben Ierse nationalisten een door veertien nationalistische parlements leden ondertekende proclamatie ver spreid en aangeplakt, waarin Koningin Elisabeth het recht werd ontzegd over Kanilij, n Minister Luns heeft Indonesië be zocht en het Indonesische blad Merdeka constateert uit het feit, dat deze vertegenwoordiger van het Nederlandse volk en de Neder landse regering aljeen maar een pers conferentie heeft weggegeven en dat Soekarno en Hatta minister Luns niet hebben ontvangen, dat de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië nog voortdurend slechter worden. In Nederland heeft men een derge lijk „incident" niet nodig om tot de- se conclusie te komen. Men weet het nu eenmaal. Wel echter rijst de vraag, of het verstandig is geweest minister Luns naar Indonesië te laten gaan zonder van tevoren even te vragen, of hij daar welkoyi zou zijn en met de ge bruikelijke egards zou worden ont vangen. De kans had dan bestaan, dat Soe karno had laten antwoorden, dat de Nederlandse minister maar beter rechtstreeks naar Australië kon gaan. Niemand zou daar vreemd van hebben opgekeken, want de verhou ding tussen de Unie-partners is verre van ideaal. Maar dan zou men ten minste de heer Luns een pijnlijke af tocht hebben bespaard. Merdeka voorspelt verder, dat Djakarta gereed is met een aantal tegen Nederland gerich te maatregelen, voor het geval Ne derland en Australië een gezamenlijk plan voor de economische ontsluiting van Nieuw Guinea zouden opstellen. Mocht dat gebeuren, dan zou men Nederland gevoelig weten te treffen. Nederland kan dat rustig afwach ten. Tot dusver hebben wij van Indo nesië weinig ondervonden wat ons niet gevoelig getroffen heeft. Zelfs deelt Merdeka mede, dat In donesië spoedig de betrekkingen met' Japan zal verbeteren, om met steun van de Japanners Nederland in Nieuw Guinea beter tegen te kunnen werken. Welja, dat ontbrak er nog maar aan. Toch zegt dit terugvallen op Ja pan iets. Het spreekt zelfs boek delen. Men mag er de conclusie uit trek ken, dat Indonesië in de vier jaar, die sedert het einde van de Ronde Tafel conferentie in Den Haag verstreken zijn, kans heeft gezien zijn vrienden van zich te vervreemden. Hoe hebben de Amerikanen niet geijverd om Indonesië onafhankelijk te maken! Zij hadden succes. Als zij een andere politiek gevolgd hadden, zou de situatie er thans anders uit zien. Zij hebben Indonesië rijke steun verleend voor zijn economische ont wikkeling en als Indonesië dan goe deren in Amerika kocht voor het ge kregen Amerikaanse geld, vroeg het zo hoge invoerrechten, dat de Ameri kanen practisch niet in konden voe ren. Daar zijn de Amerikanen razend om geworden en dus hebben zij door middel van hun invloedrijkste persor ganen kenbaar gemaakt, dat het uit is met de vriendschap voor Indonesië. De Amerikanen zullen Indonesië voortaan min of meer linies laten lig gen. Indonesië is nog steeds niet in staat om op eigen benen te staan. Het kijkt 'al lang aarzelend naar Moskou. Maar dat is te gewaagd. .Dan de Japanners maar. Als we maar weer van iemand steun krijgen, redeneert men blijkbaar. to ver komt men als men alleen •oiat. welk deel van herland dan ook te heer sen. Donderdagochtend vroeg heeft de politie de aanplakbiljetten verwijderd. Vertrouwen in regering- De Valera De Ierse Kamer van Afgevaardigden heeft Donderdag met 73 ttgen 71 stem men haar vertrouwen in de regeri,* g De Valera uitgesproten. De stemming werd gehouden aan het einde van een debat van drie dagen, dat op verzoek van De Valera was gehouden na-ir aanleiding van eisen van dc zijdi der oppositie voor .ieuwe verkiezingen, nadat de regering "orige maand by twee tussentijdse verkiezingen de ne derlaag had geleden Amerikaanse begroting voor leger en vloot goedgekeurd Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Donderdag de be groting voor het leger en de vloot, ten bedrage van 22 milliard dollar, voor dit jaar goedgekeurd. Dit be drag is 1 milliard dollar minder dan door president Eisenhower was voor- gesteld. Amerika wil een bestand Desnoods zonder Syngman Rhee Robertson, Eisenhowers speciale vertegenwoordiger, heeft president Syngman Rhee laten weten, dat Ame rika hem geen consessies meer zal doen. De V.S. zullen voortgaan te on derhandelen over 'n wapenstilstand of Rhee het er mee eens is of niet. De V.S. zouden een Zuid-Koreaans voorstel om de oorlog voort te zetten als de politieke conferentie na een bestand niet tot een oplossing zou leiden, hebben afgeslagen. Von Neurath stervende? Volgens het te Dtisseldorf verschy- nende onafhankelijke blad „Der Mit- tag" is de voormalige Duitse minis ter van buitenlandse zaken, baron Von Neurath, die thans in de inter nationale gevangenis van- Spandau (Berlijn) zit, stervende. De 80-jarige Von Neurath, die m 1946 te Neurenberg wegens oorlogs misdaden tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is bijna blind en lijdt in erstïge mate aan rheumatiek. Belgisch laboratorium voor atoom-onderzoek Een genootschap, waarin Belgische atoomgeleerden en directeuren van electriciteitsmaatschappijen zitting hebben, heeft besloten binnenkort een Belgisch laboratorium voor atoomon derzoek op te richten. Dit laboratorium zal over een „réacteur primair" be schikken. Het wordt gebouwd in het gebied van Retie, ten Noorden van de Antwerpse Kempen, in het centrum van een domein ter grootte van 150 hectare. Alles wordt vergoed: ook het streekcostuum, kippen en varkens en herstelkosten. Hongaarse regering afgetreden Het Hongaarse kabinet is afgetre den, zo heeft radio-Boedapest Don derdagavond bekendgemaakt. Het radiostation meldde, dat de presidentiële raad het ontslag heeft aanvaard, doch de ministers verzocht heeft, de lopende zaken af te doen, totdat n nieuwe regering is ge vormd. _s het 525 Jaar geleden, dat tussen Jacoba van Beieren en Philips de Goede van Bourgon- dië de „zoen van Delft" tot stand kwam, bij welks verdrag eer'*genoemde Philips als erfge naam en regent over haar lan den erkende en de Hoekse en Kabeljauwse twisten als be ëindigd konden worden be schouwd is het 175 jaar geleden, dat de befaamde Franse wijsgeer »n paedagoog Jean Jacques Rousseau overleed. De Koningin heeft een bezoek ge bracht aar. de Noord-Westhoek van de provincie Overijssel. De Koningin gezeten in het vervoermiddel van Giethoorn, de punter, tijdens de tocht door dit schilderachtige plaatsje. In een radiorede heeft Z.K.H. Prins Bernhard in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Nationaal Rampen fonds een uitvoerige toelichting ge geven op de nieuwe regelingen, welke zijn getroffen voor de vergoeding van huisraadschade en het doen van uitke ringen, aan nagelaten betrekkingen en invalide rampslachtoffers. De Prins zette de bedoelingen van de nieuwe regeling, zoalr men die ook elders in dit blad uit- oerig vindt om schreven, uiteen en zeide daarbij o.m. het volgende: „Wij hebben dus nu besloten, dat de getroffenen voor het totaal van wat verloren ging een vergoeding ij gen. Dat geldt voor 'andversiering, voor boeken en tuingc eedschap, voor kip pen en voor een varken, als men dat bezat. Het geldt ook voor voorraden van kolen, van aardappelen en voor 7e weck. Evenals bij het oude systeem, vallen ook reparaties aan het meubi lair onder de regelirg. Wanneer IT uw meubels hebt laten herstellen door een vakman, moet U de rekening beva ren en die kunt U overleggen bij uw schade-opgave. Zolang het ^c.irag la ger is, dan dat wat U voor een nieuw meubelstul- zoudt hebben gekregen, worden U deze kosten vergoed. Piano's en harmmiums, p-.dere muziekinstru menten en b.v. speelgoed, worden eveneens vergoed. Hetzelfde geldt voor het streekcostuum, dat in de oude re geling niet voorkwam". De regering bood Woensdagavond Clarence Hunter, hoofd van de M.S. A.-niissie in Nederland, te Ocgstgeest een afscheidsdine aan, waaraan vele ministers en andere autoriteiten aan zaten. Minister.president dr. W. Drees overhandigde de heer C. Hunter het Grootkruis in de Orde van Oranje- Nassan als blijk van erkentelijkheid voor al hetgeen deze voor Nederland in de afgelopen jaren heeft godam. De Prins, deelde nog mede, dat de nieuwe prijslijsten werden-vastgesteld in overleg met de Ned. Huisboudraad. De betrokkenen wordt aangeraden het uit te keren bedrag met overleg te besteden. Wil men iets aanschaffen, dat mén voorheen niet bezat, dan zal men altijd moeten bedenken, dat daar voor iets anders achterwege moet blij- yen. Alleen in gevallen, waarin echte verspilling t. vrezen valt, krijgt de burgemeester de bevoegdheid om de uitkering via ee- instelling of een maatschappelijk werkster te laten lo pen. Dit moet echter uitzondering blij ven. Regenrijke zomermaand. (Van onze weerkundige medewerker). De eerste 19 dagen van de zo mermaand waren niet zome j. Het- weer was zeer wisselvallig, met af en toe enige egen. Op 2 Juni bleef de temperatuur la ger dan tot op heden in deze e'euw in De it was waargeno men. Daar de laarite dagen volop zomers waren, kon de gemid delde etmaaltemperatuur toch nog iets boven de normale waar de eindigen. In De Bilt bedroeg het etmaalgemiddelde 15.5 gr. tegen normaal 15.1 gr. C. Het aantal zomerse dager bedroeg in De Bilt juist het normale aantal van 5. Door de zware bewolking in de eerste helft van de maand kwam het aantal uren zonne schijn niet hoger dan 179 uren tegen 216 uren normaal. Door het grote aantal onweersbuien, waarvan enkele grote hoeveel heden regen brachten, varien de neerslagcijfers sterk. 'Zo v'el in Den Helder 65 mm, Gronin gen 81, De Bilt 114, in Leeuwrr. den zelfs 130 en in Maastricht 111 mm. In Vlissingen bedroeg de totale hoeveelheid 73 mm. (normaal valt er hier 55 mm); verleden jaar Juni slechts 37 mm. GROEIEND MISNOEGEN Verwondering en verontrusting in Parijs De Westduitse Bondsdag heeft Donderdag op zeer duidelyke wijze uiting gegeven aan het groeiende Duitse misnoegen over de houding, die Frnnkryk tegenover de Bondsrepubliek aanneemt. Hij eiste, dat de feitelyke afschei ding van het Saargebied van Duitsland ongedaan zal worden gemaakt en hij weigerde te erkennen, dat Frankrijk een vordering van bjjna 12 millieen dollar op de Duitsers zou hebben voor hulp, die het in de jaren tussen 1945 en 1948 aan de hongerende bevolking van de Franse zóne in Duitsland heeft geboden. De meerderheid van de Bondsdag sloot zich aan bij de uitlating van de socialistische professor Gulich, als zouden de Fransen in de jaren 1945 tot 1948 meer uit hun zóne hebben ge haald, dan daarheen gebracht. Niet al- Fransen laten Chinese nationalisten vrij De Franse autoriteiten in Indo-China hebben 25.0F3 Chinese nationalisten, die op het eiland Phoe Quoc geïnter neerd zaten, vrijgelaten Zij zijn naar Formosa gerepatrieerd. De Chinese nationalisten, die sedert de nederlaag van Tsjiang Kai Sjek in Indo-China waren, oevonden zich on geveer een jaar op het eiland Phoe Quoc in de Golf van Siam. De 25.000 Chinezen zullen opgeno men worden in het leger vcan Tsjiang Kai Sjek. In besloten kring is Woensdag het ra diostation Noordwijk, een baken en mijl paal voor wandelaars langs het strand tussen Noordwijk en Zandvoort, aan de marine verbindingsdienst overgedragen. AANVULLENDE REGELING ONTWORPEN Ook periodieke uitkeringen aan nagelaten betrekkingen en invaliden Door hét Nationale Rampenfonds zijn gisteravond enkele vooral ook voor Zeeland zeer belangrijke beslissingen bekend gemaakt, welke in de eerste plaats bedoelen tot een betere schadevergoeding voor by de nationale ramp verloren gegaan huisraad te komen. Behalve, dat besloten is tot een twee de uitkering van 50 op basis van de bestaande forfaitaire regeling over te gaan, is nog een aanvullende regeling ontworpen, welke de huidige nor matieve lijst aanvult met practisch alle nog niet opgenomen goederen. Bo vendien worden de verloren gegane goederen krachtens de nieuwe regeling gewaardeerd naar enkele prijsklassen, welke gebaseerd zijn op het woon- milieu. Ook wordt een beroeps-mogelykheid geopend. Ten slotte gaat het N.R-F. over tot periodieke uitkeringen aan betrek kingen van rampslachtoffers en aan invalide geworden rampslachtoffers. Het N.R-F. heeft destijds het nor matieve stelsel als een eerste stap aanvaard omdat het op eenvoudige, maar vooral snelle wijze leidde tot de vaststelling van uitkeringen, waar mede terstond het meest noodzakelij ke huisraad kon worden aangeschaft. Het is zich echter van den beginne af bewust geweest, dat dit stelsel lang niet voor alle getroffenen de moge lijkheid opende tot herstel van het huisraadbezit in de vóór de ramp. toestand van Verfijnd systeem. Daarom heeft het N.R.F. zich bera den over een systeem, hetwelk binnen redelijke grenzen dat herstel wel zou ve'rzekeren, en het heeft gemeend dit te verkrijgen door een aanvullende regeling, neerkomende op een verfij ning van het oude stelsel. Aangezien het echter vaststaat, dat onder de werking van de nieuwe rege ling geen der getroffenen minder zal ontvangen dan 100 van de oude regeling, heeft het N.R.F. gemeend niét op het in werking treden van de nieuwe regeling te moeten wachten en heeft het besloten reeds thans over te gaan tot een tweede uitkering van 50 op basis van de oude regeling om deze, voor hen die daarvoor in aanmerking komen, in later stadium te doen volgen door een slot-uitkering op basis van de nieuwe regeling. Hoewel zich bewust van het feit, dat slechts een afzonderlijke taxatie van alle verloren gegane inboedels tot een zuivere waardering der gi den schade kan leiden, heeft het N.R. F., mede in het welbegrepen belang van de getroffenen, gemeend deze lan ge en tijdrovende weg niet te moeten bewandelen doch het voor ogen staan de doel, n.l. het herstel binnen rede lijke grenzen van 't vroegere „woon- milieu" op snellere en voor ieder aan vaardbare wyze te benaderen. Het N-R.F. heeft gemeend daartoe mogelijkheid te zien door aan alle ge troffenen, die daan-oor in aanmer king komen, een slotuitkering te ver zekeren, welke berekend zal worden aan de hand van de volgende twee factoren. Ie) een op te stellen aanvullende normatieve lijst (met eenheids prijzen) van practisch alle goe deren, welke in de oorspronke lijke lyst ontbraken; 2) een waardering van het verlo ren gegane huisraad naar enke le prijsklassen, gebaseerd op het woonmilieu. De waardering naar prijsklassen welke zal geschieden op basis van de daaromtrent bestaande plaatselijke bekendheid, zal verricht worden door daartoe in het leven te roepen plaat selijke commissies. Deze commissies zullen zoveel mogelijk een afsoie_ ling zijn van de locale gemeenschap en daarom o.m. bestaan uit de bur gemeester en representanten van plaatselijke organisaties, terwijl te vens aandacht zal worden geschon ken aan de vertegenwoordiging van het vrouwelijk element. Aan de hand van de door deze commissies op te maken classificatie rapporten zal aan de getroffenen, die daarvoor in aanmerking komen, een slot-uitkering worden gedaan. Deze uitkering zal kunnen bedragen het bedrag berekend volgens de aanvul lende normatieve lijst, eventueel ver meerderd met een van de vastgestel de prijsklasse afhankelijk percentage van het bedrag, berekend volgens de oude normatieve lijst, vermeerderd met dat volgens de nieuwe lijst. Om dat de practische uitwerking van de nieuwe regeling nog niet gereed is, zal het nog enige tijd duren voor zij in werking kan treden. (Vervolg op pag. 4.) leen hadden volgens de socialist, de Franse autoriteiten jaren lang niet slechts de leden van hun bezettings troepen. doch ook de families daarvan op Duitse kosten onderhouden. VERWONDERING. Reuter meldt uit Parijs, dat Franse diplomatieke kringen uitdrukking iben gegeven aan verwondering en verontrusting over de verwerping door de Westduitse Bondsdag van de schuldenovereenkomst met Frankrijk de motie betreffende het Saarge bied. Een eenzijdige opzegging van de schuidenovereenkomst zal zeker tot krachtige Franse protesten aanlei ding geven zo zeide men. Dokter uit Berkel buiten vervolging? Donderdag hebben de verdedigers van de arts J. O. uit Berkel, die ervan wordt verdacht in September 1952 zijn vrouw te hebben vergiftigd, bij de Haagse rechtbank in de raadka mer gepleit. De verdediger betoogde, dat er in deze zaak geen sprake was van voorbedachte rade, zodat men zich zou moeten bepalen tot doodslag, hetgeen aldus pleiters onaannemelijk moet worden geacht, aangezien er feen plotselinge ontstaan motief voor oodslag is te vinden. De verdedigers verzochten de rechtbank de arts bui ten vervolging te stellen terzake van het ten laste gelegde: het toedienen van schadelijke middelen zonder daar bij de dood te willen. Dit verzoek werd gedaan naar aanleiding van een uitgebreid wetenschappelijk rapport van prof. dr. A. Grevenstuk, hoogle raar in de toxicologie. Schaapherder 17.000 ontstolen In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben, naar thans is ge bleken, twee mannen, de 79-jarige schaapherder T Koestapel, die zich met zijn kudde in de omgeving van Goor bevond, overvallen. Volgens zijn mededelingen hebben twee man nen hem een bedrag van niet minder dan 17.000 afhandig gemaakt. De herder zwerft met zijn schapen door geheel Nederland. Koestapel heeft ongeveer 100 schapen. Dè vorige week heeft hij een aantal dieren la ten scheren. Het bedrag van 1500 dat hij voor de wol beurde, heeft hij nog bij zich. De politie stelt een on derzoek in, maar hoewel zij gebruik maakt van speurhonden, is zq er tot dusver niet in geslaagd, de daders te vinden. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING. Over het algemeen veel bewolking met voornamelijk in de middag enkele verspreide regenbuien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in de kustprovincies uit Noordelijke rich tingen, elders veranderlijk. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 4 Juli Zon: Op 4.26 Onder 21.02 Maan; Op Onder 14.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1