PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika zal geen concessies meer doen aan Zuid-Korea Onderwijs in weg- en waterbouw kunde in Zeeland Troonopvolger in Tunis vermoord DE BILT Kantlij n JORIS VAN DEN BERGH TE DEN HAAG OVERLEDEN SCHADUW VIEL OVER EERSTE FEESTDAG VAN LUCHTMACHT 196e Jaargang-No. 153 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissinscn. watotr. 53-60. lelel. 2355 1 lijnen (b.g g. 2861 ol 2160; Middelburg. MarKl 51. lelef. 3311; Goes. Lange Voi.mr.al 63. lelel. 2415 lb g g 22281; Omlburg. Finlandslraal 2. lelel. IC; Terneurcn. P-buuren,,». 2; Zier.Kret-, li li oyo Ir C w. ttlrf. 3«- HET GEDULD IS TEN EINDE President Rhee roept kabihet in spoedzitting bijeen Walter Robertson, Eisenhowers speciale vertegenwoordiger, heeft prsiident Syngman Rhee van Zuid-Korea laten weten, dat Amerika hein geen concessies meer zal doen. Amerika zal voortgaan te onder handelen over een wapenstilstand, of Rhee het er mee eens is of niet. Het moeilijke punt zou met name gevormd worden door Rhee's eis, dat de strijd hervat wordt indien de politieke conferentie na een bé stand niet binnen bepaalde tijd tot een beslissing komt. Robertson zou aangeboden hebben: een veiligheidspact tussen Zuid-Korea en de Verenigde Staten, een stem voor- Zuid-Korea op de politieke conferen tie na de wapenstilstand, economische hulpverlening en een belofte, dat Ame rika zal streven naar eenmaking van Korea. De Zuid-Koreaar.se president, Syng man Rhee, heeft Woensdagavond een dringende oproep verzonden aan de ministers van zijn kabinet en aan de voornaamste Zuid-Koreaanse militaire leiders, voor een bijeenkomst, die he denmorgen zal worden gehouden. Men verwacht, dat op de bijeen komst het antwoord op de voorwaar den van president Eisenhower, die Ro bertson aan Rhee heeft voorgelegd, zal worden besproken. Maatregelen In Tokio hebben de commandanten van de strijdkrachten der Verenigde Naties een onderhoud gehad met hun opperbevelhebber, generaal Mark Negen Nederlandse gezinnen heb ben altijd gemeend, dat zij in Nederland wodnden en blijken plotseling in België te wonen. Men begrijpt, dat zoiets een zeer penibele aangelegenheid is en een pracht ob ject voor ndvocaten. Nauwelijks zal het nodig zijn om hier te vermelden, dat deze gezinnen meenden in Baarle Nassau te wonen en dat het schijnt, dat zij in Baarle Hertog wonen. Vergissen is mense lijk. Geen vreemdeling, die in deze merkwaardige Belgische enclave op Nederlands gebied komt, weet ook maar een seconde, of hij in Neder land, of in België loopt. Maar merkwaardig genoeg en verrassend: de inwoners van dit ge bied weten het kennelijk zelf ook niet. In 1904 kochten de Nederlandse Spoorwegen een terrein van 12 ha. van vier Antwerpenaars. Een Bre dase notaris maakte de verkoopacte op. Een jaar later werden er negen huizen op die 12 ha. gebouwd en daar kwamen Nederlandse spoorwegmen sen in te wonen. Later kwamen er andere mensen in, onder meer een raadslid van Baarle Nassau. In" 1952 werden de huizen verkocht aan een Maastrichtenaar. En die deed ze, nog voor hij een cent huur had ontvangen, weer over aan een Belg. En daarmede ontstond het pro bleem. Er is namelijk in 1843 tussen Ne derland en België een conventie ge sloten, welke bepaalt, dat de befaam de 12 ha. liggen op Belgisch grond gebied. De gemeenten Baarle Her tog, Baarle Nassau en Poppel (Belg.) hebben alle drie een afschrift ont vangen destijds van deze conventie. Dat van Baarle Hertog is verdwenen. In dat van Poppel staat, dat het ge bied van 12 ha. behoort aan Baarle Hertog. In het 'document van Baarle Nassau is Hertog doorgestreept en vervangen door Baarle Nassau. Welk document is nu echt? Reeds maanden strijden de advo caten over dit probleem en Dinsdag 7 Juli zal de vrede rechter van Hoogstraten uitspraak doen. Welnu: aan die uitspraak zit zo het een en ander vast. Wordt Baarle Hertog eigenaar van de 12 ha. dan zal het .Nederlandse raadslid ijlings moeten verhuizen, want het is ontoelaatbaar, dat een raadslid van een gemeente niet in die gemeente woont. Bovendien: tot nu toé hebben de bewoners van de negen huizen een huur betaald, gelijk aan 216 Belgi sche francs per maand. En de nieuwe eigenaar wil Belgische huren hebben en die belopen voor huizen van deze soort maar eventjes 800 k 1000. francs! Dies hebben de huurders geweigerd de Belgische huren te betalen en de eigenaar nam dat niet en klaagde hen aan bij de vrederechter te Hoogstra ten. Deze moet thans het Salomonsoor- deel vellen. Maar daarmee is de zaak niet uit. Want de Belgische eigenaar gaat na tuurlijk hoger op als de rechter zegt, dat de huizen Nederlands zijn en de huurders gaan hogerop als hij ver klaart. dat de huizen Belgisch zijn. En zo hebben we hier dus een muis je, dat een zeer lange staart belooft te krijgen en waarvoor op den duur wel een grote belangstelling zal ont staan. Men ziet voor welke problemen men in „grensland" kan komen te staan Het onderwerp der besprekingen is niet bekend gemaakt, doch men ver moedt, dat eventuele maatregelen te gen de Zuid-Koreanen zijn besproken, voor het geval zij zich niet neerleggen bij de beslissing van de Verenigde Na ties. Plannen voor herenigd Duitsland in Bonn gereed Geen interventie van V.S., aldus Eisenhower In de West-Duitse Bondsdag heeft dr. Adenauer verklaard, dat de rege ring al plannen gereed heeft voor het geval Oost- en West-Duitsland her enigd worden. Eerst moesten er echter vrije ver kiezingen in het Oosten wor-den ge houden en moest de grens worden ge opend, zodat vrij verkeer in het gehele land mogelijk was. Ofschoon geen definitieve cijfers be. schikbaar zijn, aldus de Bondskanse lier, hebben wij reden om aan te ne men, dat als gevolg van de onlusten in Oost-Duitsland 62 personen ter dood zijn veroordeeld en 25.000 personen in de gevangenis zyn geworpen. President Eisenhower heeft het op een persconferentie onredelijk ge noemd, dat de door dé Sow jet-Unie beheerste landen niet hun eigen leven kunnen leven. Amerika is voorstander van vrije verkiezingen in die landen. Aan enig optreden dat als interventie kan worden aangemerkt, denkt Ame rika niet, aldus de president. Hevig onweer boven Gelderland en Overijssel Eén man gedood, verschillende boerderijen uitgebrand Een hevig onweer heeft gisteravond omstreeks zes uur boven de streek ten Noord-Oosten van Deventer ge woed. De bliksem sloeg in een grote boerderij in de gemeente Diepenveen. Men vond nog tijd enig meubilair te redden, doch een paar varkens von den in het vuur de dood. In de gemeente-Olst sloeg de blik sem in een grote varkensschuur. Er konden nog snel een auto, enige fiet sen en een voorraad benzine uit het gebouw worden gehaald, doch de ver dere inhoud ging geheel verloren. In Vorden werd een boerenschuur getroffen, waarin zich o.a. twee var kens en een hond bevonden. Deze schuur brandde geheel af, de brand weer wist de woning te behouden. Voorts sloeg de bliksem in een boer derij te Voorst, die geheel uitbrand de. Bij het blussingswerk werd een brandmeester gewond- In Ewijk brandde een schuur na blikseminslag uit. In de Betuwe richtten slagregens veel schade aan, vooral aan de ker sen. Te Weurt bij Nijmegen werd, naar gisteravond laat nog werd gemeld., een 29-jarlge landbouwerszoon in de boerderij door de bliksem gedood- De overige gezinsleden bekwamen geen letsel en er brak ook geen brand uit- Kaas voor koningin Vrijdagmorgen half elf zullen vele leden van het corps diplo matique een bezoek brengen aan de nationale zuiveltentoon- stelling ..De Melkweg" in de Houtrusthallen- Zij zullen dan tevens in de gelegenheid zijn 'n bijzonder fraaie kaas van 24 kg, bestemd voor Koningin Eli sabeth de Tweede van Enge land, te aanschouwen. Aan de fabricage van deze kaas hebben vele bezoekers van „De Melk weg" hun medewerking ver leend. Het boek met de handte keningen van al deze bezoekers, dat deze kaas naar Engeland zal vergezellen, zal eveneens worden geëxposeerd. VERLIES VOOR SPORTWERELD Op vertrekdag van Nederlandse „tourploeg" In zyn woning te Den Haag is Woensdagmorgen op 71-jarige leef'tyd ten gevolge van een hartverlamming overleden de heer Joris van den Bergh. De overledene was vooral bekend als sportjournalist, met de wieler sport als zijn specialiteit. Hy schreef liet bekende boek „Te midden der kampioenen", samen met Iv. J. J. Lotsy, „Mysterieuze krachten in de sport" en „Circusleven". De heer van den Bergh is voor de oorlog en er na, in 1947 en 1948, als ploegleider opgetreden van de Neder landse renners in de Tour de France. De overledene, die als medewerker van talrijke bladen en periodieken met vaardige en scherpe pen menige polemiek voerde en vele malen wan toestanden in de sport voor het voet licht sleepte, werd als journalist en als mens door vriend en tegenstander gewaardeerd om de alijd eerlijke en openlijke wijze, waarop hij de strijd op het papier voerde. In Maart 1952, kort nadat hij zijn 70e verjaardag had gevierd, werd hij te Den Haag door de vertegenwoordi gers van de gehele Nederlandse sportwereld en van de sportpers ge huldigd me zijn 50-jarige arbeid als sportjournalist. Zijn grootste verdienste voor de Ne derlandse sport was zyn -succesvolle strijd om 'n Nederlandse wielerploeg in de Tour de France te krijgen. En kele jaren voor de laatste wereldoor log slaagde dit pogen en onmiddellijk Vijftien doden door vulkaanuitbarsting Volgens radio Djakarta zyn vijftien personen gedood als gevolg van een uitbarsting van een vulkaan op het eilandje Santa, nabij Timor Naast de verliezen aan mensenlevens werd aanzienlijke materiële schade aangericht. De eruptie zou zich reeds verleden week hebben voorgedaan, doch eerst heden in Djakarta bekend zijn gewor den. nam Joris van den Bergh de leiding van de Nederlandse ploeg in dat grootste wielerevenement ter wereld op zich. Op de dag, dat de Nederlandse ploeg naar Straatsburg, de start plaats van de Tour de France 1953, vertrok, is Joris van den Bergh over leden. Hij heeft de eerste maal, dat een volledige Nederlandse equipe aan „de Tour" deelneemt, niet mogen be leven. PRESIDENT SYNGMAN RHEE spoedvergadering Had Churchill beroerte? Volgens de „France Soir" z.ou .Churchill tot een rustkuur hebben moeten besluiten, nadat hij op een kabinetsvergadering een beroerte had gehad. Hij had zich, volgens de Londense correspondent van het blad, op die bijeenkomst nogal druk ge maakt en zou ongeveer een uur lang buiten bewustzijn geweest zijn. RONDVLUCHTEN, KRANSLEGGING, RECEPTIE. Twee straaljagers verongelukt Gisteren zijn de feesten en plechtigheden begonnen, waarmede de mili taire luchtvaart in Nederland haar veertigjarig bestaan zal vieren. Hét grote programma-punt van deze viering wordt voor het publiek wellicht het N.A.T.O.-vliegfeest op Zaterdag 18 Juli te Soesterberg, maar ook gis teren is de Kon. Luchtmacht reeds „in de lucht" geweest om Nederland In zijn feestvreugde te laten delen. Helaas is er ook een zware schaduw over dit feest gevallen. Tegen het einde van de middag kwamen boven de Belgische grensgemeenten Meeu wen en Wyshagen twee Thunderjet-straaljagers van de Kon. Luchtmacht met elkaar in botsing. Beide toestellen stortten neer en de vliegers kwa men om het leven. Een groep Harvards vloog over de hoofdsteden van onze 11 provincies om op 'n zeer bijzondere wijze een ju- bileumgroet te brengen aan het Ne derlandse volk. Zij vormde in de lucht het getal veertig. Omstreeks negen uur in de morgen verscheen deze groep reeds boven Zeeland en in het bijzonder boven de hoofdstad Middelburg. Van verschillende vliegvelden van de Kon. Luchtmacht stegen in de loop van de dag vliegtuigen van aller lei types op voor rondvluchten. De beide verongelukte toestellen behoor den tot een groep van dertig toestel len, die van de vliegbasis Volkel was opgestegen. De slachtoffers zijn de 28-jarige Dader kreeg 200.000 francs Woensdagmorgen is in Tunis een moordaanslag gepleegd op Azze- dine Bey, Frans gezind troonopvolger van de Bey van Tunis. Azze- dine Bey is aan de bekomen verwondingen overleden. De aanslag werd gepleegd, toen hij zich in de tuin van zijn woning bevond. Het slachtoffer werd door twee schoten in de maag en in het linkerdijbeen getroffen. De vermoedelijke dader, Ben Brahim ben Ejebaia Djeridi, is gearresteerd. Hij heeft verklaard 200.000 francs te hebben ontvangen voor de aanslag. haalde malen.zijn trouw aan Frankrijk betuigde indien hij tot de troon ge roepen zou worden. Hij had twee dagen om het huis van de Tunesische prins gezworven om diens gewoontenjte leren kennen. Men vermoedt, dat de gearresteerde de wa re identiteit van zijn werkgevers ge heim probeert te houden door het op geven van valse namen. Azzedine Bey werd onmiddellijk na de aanslag naar een ziekenhuis ver voerd, waar twee kogels uit zijn buik holte werden verwijderd. Zijn hart bleek echter te zwak voor het onder gaan van deze operatie. De Franse resident-generaal in Tu nis, Jean de Hauteclocque, de Tune sische premier, Salah Eddine Bac- couche, en minister van gezondheid, Ghachem, hebben mede geholpen bij het plaatsen van het stoffelijk over schot in de auto. waarmee dit naar het paleis van Marsa is gebracht Frans gezind Azzedine Bey, die 70 jaar is, staat bekend als Frans gezind. (Volgens de Tunesische opvolgingswetten volgt het oudste lid van de regerende familie een overleden heerser op en wordt niet de oudste zcon van de regerende vorst als opvolger beschouwd). In 1951 verklaarde hij, dat hij af stand zou doen ten behoeve van zijn broer prins Sadok Bey die her- Verleden jaar .veigerd'e Azzedine Bey een verklaring, opgesteld door andere leden van de vo:stelijke familie, te ondertekenen, waarin de Bey van Tu nis steun werd toegezegd bij diens stre ven naar een grotere mate van zelf standigheid voor zijn land. Nieuwe Sow jet manoeuvre Naar aanleiding van het beraad, dat de Russische ambassadeurs uit de Westelijke hoofdsteden klaarblijkelijk in Moskou gaan houden, wordt ge sproken van een Russisch Klein- Berniuda". Men vraagt zich in diplo matieke kringen af, of deze bijeen komst, tien dagen voor de conferentie der Westelijke ministers van buiten landse zaken te Washington, het voor spel zal zyn van een nieuwe diploma tieke manoeuvre van Sowjetrussi- sche zijde om te pogen de Westelijken het initiatief in de hangende wereld kwesties te ontnemen. AAN DE „DE RUYTERSCHOOL" Nieuwe opleidingsmogelijkheden voor Zeeuwse jongelui Aan de Vlissingse Zeevaartschool, meer bekend als de „De Ruyterschool" is sinds zes jaar een middelbaar technische afdeling verbonden, speciaal voor werktuigbouwkunde. Zes jaar reeds zyn jongelieden aan deze nieuwe afdeling opgeleid en binnenkort zal voor de derde maal een volledig opge leide ploeg worden afgeleverd. De cursus duurt n l. vier jaar. Deze afdeling is een succes geworden en wellicht heeft juist dit succes er toe geleid, dat het bestuur, met insfceniming van de minister, besloten heeft nog een afde ling voor middelbaar technisch in het leven te roepen, nu voor weg- en wa terbouwkunde. Het ligt in de bedoeling reeds in het a.s- najaar met deze nieuwe cursus te starten. Voor Zeeland is dit een verheugend bericht. Hoeveel Zeeuwse jongelui hebben in het verleden een dergelijke opleiding niet buiten de provincie moeten zoeken. Of, wat nóg erger is, van deze opleiding moeten afzien om dat hun middelen niet toelieten bui ten de provincie te gaan studeren. Er is weliswaar verdienstelijk werk ge daan door een particulier instituut voor technisch onderwijs, maar daar kon men nu eenmaal het officiële Rïjks-M.T.S.-diploma niet venverven. En toch mocht en mag men ver wachten, dat in een provincie als Zee land zeker belangstelling aanwezig is voor een opleiding op het gebied van de weg- en vooral van de water- bouwkunde. Dat kan immers niet an ders in een gebied, waar de jeugd op groeit te midden van water en dijken en van jongsaf geconfronteerd werd met de vele technische problemen, welke daaraan verbonden zijn. Geen wonder dus, dat de directeur van de „De Ruyterschool", de heer P Vijn, met wie wij een gesprek hadden over deze nieuwe tak van onderwijs aan zijn school, alle vertrouwen heeft in de mogelijkheden ér van. De eer ste aanmeldingen van leerlingen zyn reeds binnen en men heeft alle ver trouwen, dat er weldra voldoende zul len zijn om in September metterdaad te kunnen beginnen. Het wordt trou wens een afdeling, welke gelijk de gehele school overigens open staat voor leerlingen ook van buiten Zeeland. In dit verband wordt het in ternaat natuurlijk van bijzondere be tekenis. Zoals bekend, krijgt de „De Ruyterschool" met medewerking van de gemeente Vlissingen, een internaat in een gedeelte van het voormalige Gasthuis aan de Hellebardierstraat- De plannen hiervoor worden op het ogenblik bestekklaar gemaakt en vol gende maand hoopt men met de ver bouwing te kunnen beginnen. Wan neer alles dan verder volgens plan verloopt, zou het internaat begin 1954 betrokken kunnen worden. Goede verwachtingen Zoals gezegd, heeft de directeur veel verwachting van de nieuwe op leidingsmogelijkheid aan zijn school. Er zitten voor de jongelui met een behoorlijk verstand en enige techni sche aanleg immers uitstekende pers pectieven in. Een betrekking als op zichter of technisch ambtenaar bij de uitvoering van weg- en waterbouw kundige werken, hetzij in dienst van de overheid of semi-overheidsbedrij- ven, hetzij in particuliere dienst, biedt vele mogelijkheden voor een goede le venspositie. Naturlyk moet de onder grond goed zijn; driejarige H.B.S., Mulo-B of een daarmede gelijk te stel len opleiding. Bovendien kunnen leer lingen worden toegelaten, die een vooropleiding Ambachtsschool (afd- houtbewerking) hebben genoten, mits zij aan de eisen van een toelatings examen voldoen.' (vervolg op pag. 2) gehuwde eerste luitenant vlieger G. Voorman uit Amsterdam en <le 25-- jarige ongehuwde tweede luitenant vlieger J. Lemstra uit Witmarsum. (Fr.) OP SOESTERBERG Te Soesterberg werden vroeg in de middag kransen gelegd by het monu ment voor de gevallen vliegers op de basis Soesterberg. Men wist toén nog niet. dat nog diezelfde middag twee vlieger? het leven zouden verliezen... Kransen werden gelegd, o.m. na mens H. M. de Koningin, de Kon. Landmacht, de Kon. Marine en ver der door tal van organisaties en bur gerlijke autoriteiten. Gesproken werd door de chef van de Luchtmacht, luit. generaal-vlieger I. A. Aler, de staf aalmoezenier en de luchtmachtstaf predikant". Tijdens een receptie, welke op deze herdenkingsplechtigheid volgde, reik te de minister van oorlog ir. C. Staf enige onderscheidingen uit. Z.K.H. Prins Bernhard ontving hier uit han den van de voorzitter van de Vereni ging „Onze Luchtmacht" de ere-me- daille van deze vereniging, die hier mede voor de eerste maal werd uit gereikt. Als tweede ontving de be kende oud-vlieger Willem Versteegh haar. Luitenant-generaal Aler vaardigde gisteren ter gelegenheid van de veer tigste verjaardag van onze militaire luchtmacht een dagorder uit, waarin zowel de gevallen kammeraden als de roemrijke daden van onze luchtmacht tijdens de tweede wereldoorlog wer den herdacht. Bij het 40-jarige bestaan van de Ko ninklijke Nederlandse Luchtmacht biedt de Nederlandse vliegtuigindus trie de hierboven afgebeelde bokaal aan, vervaardigd naar een ontwerp van de heer W. Heesen. De gravure stelt voor: de oorlogsgod Sfars, die liet gevleugelde zwaard der strijden de luchtmacht in ontvangst neemt. Oostduitse protestanten in vrijheid Vijftien Evangelische geestelijken en medewerkers van de binnenlandse zending, die in het begin van dit jaar in de Sowjetzóne van Duitsland in arrest waren genomen, zijn thans vrijgelaten, op grond van de onlangs tussen kerk en staat bereikte over eenkomst. VERWACHT: KANS OP ONWEER. Veranderlijke bewolking met plaat selijk een regenbui of onweer. Zwak ke tot matige wind. in de kustprovin cies hoofdzakelijk uit Noordelijke rich tingen, elders veranderlijk. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets la gere. ZON EN MAAN. 3 Juli Zon: Op 4.25 Onder 21.02 Maan: Op' 23.43 Onder 12.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1