PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dictatoriaal regeringssysteem in O.-Duitsland moet verdwijnen Nieuwe voorstellen Suriname en Antillen Herstelwerk aan de dijk van Suzannapolder opgeleverd BILT Kantlijn DEPARTEMENT VAN MARINE VERNIETIGDE STUKKEN Vandaag 196e Jaargang-No. 152 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,43 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 Juli 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 6 regelsi van 1—5 regels f 1—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 2S cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160: Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. AMERIKAANSE HOGE COMMISSARIS CONANT VERKLAART Voorwaarde voor herstel van de Duitse eenheid De Amerikaanse Hoge Commissaris, dr. James B. Conant, heeft Dinsdag in Bonn verklaard, dat het dictatoriale regiem in Oost-Duitsland moet verdwijnen, vooraleer het mogelyk zal zyn concrete maatregelen te tref fen om tot een herstel der eenheid te komen. Wanneer het de Sowjets ernst is met hun nieuwe propaganda-lijn, dan moeten zij de individuële rechten van de mens en de eigendom herstellen en de versperringen verwijderen, die nu de grenzen tussen de zones en de sec toren blokkeren. Toen Conant gevraagd werd of dit moest worden opgevat als een afwij- zing van elk contact met de Russi sche autoriteiten op dit ogenblik ant woordde Conant: „geenszins. Wan neer Semjonof de wens uitspreekt mij in Berlijn te ontmoeten, dan zal ik daar gaarne toe bereid zijn. In elk geval zullen de Westelijke geallieer den er daarbij echter op toezien, dat niets zal gebeuren, dat de indruk zou kunnen wekken van een herleving van de geallieerde contröleraad". Het Duitse voorstel om het E.V.G.- verdrag te scheiden van de Conventie van Bonn, teneinde Duitsland daar door in staat te stellen van de voor delen van deze Conventie te profite ren nog voordat de E.V.G. tot werke lijkheid was geworden, noemde Co nant „geen realistisch voorstel". De beide verdragen waren nu eenmaal nauw met elkaar verbonden en uit gemeenschappelijke bemoeiingen der geallieerden ontstaan. „Deze verdra gen van elkaar te scheiden zou een Dr. Winsemius en ir. Bartelds namen afscheid De directeur-generaal van de indus trialisatie, dr. A. Winsemius, heeft Dinsdag afscheid genomen van het ministerie van economische zaken. Met hem nam afscheid ir. W. J- W- Bartelds, raadadviseur in algemene dienst en plaatsvervangende direc teur-generaal van de industrialisatie. Beiden gaan over naar het bedryfsle- ven. Dr. Winsemius zal enkele advi serende commissariaten in handen nemen. ir. Bartelds wordt directeur van het electrisch bedrijf te Utrecht Temidden van vele ambtenaren van het ministerie, heeft o.a. de staats secretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, beiden toegespro ken. In het bijzonder werd met grote waardering herinnerd aan het vele belangrijk werk, dat dr. Winsemius bij de opbouw van het directoraat- generaal van de industrialisatie en uaama men denke aan de vier in dustrialisatie-nota's, aan de vele bui tenlandse investeringen en andere heeft verricht. Ons justitionele apparaat behoeft geen uitbreiding te ondergaan! Verleden week rees de vrees daarvoor, omdat er een kort geding gaande was over de vraag, of adver tenties „waar" moeten zijn, of niet. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft thans uitgemaakt, dat overdrijvingen in advertenties ge bruikelijk moeten worden geacht en dat zij geen oneerlijke concurrentie betekenen. Had iemand eigenlijk ooit iets an ders gedacht? Nu de Hoge Raad de door het Haagse Hof aan Meine Pot en Colson (de plegers van de aan slag op luit.-kol Harjono) opgelegde gevangenisstraffen heeft bevestigd, maar deze heren voortvluchtig blij ken te zijn, (de heer Colson is intus sen weer terecht) acht „Het Vrije Volk" (P.v.d.A.) het verbazingwek kend, dat de rechtbank destijds de vrijlating van Pot heeft gelast en evenzeer dat nadien volstaan werd met een verzoek tot bekendmaking van de verblijfplaats van Pot: „Tegen dit beleid hebben wij met de grootste klem gewaarschuwd. Om dat dit beleid het gevaar in zich hield, dat Pot zich aan zijn straf zou ont trekken. De loop van de gebeurtenis sen heeft ons helaas in het gelijk ge steld. De wijze, waarop de zaak-Meine Pot is behandeld, is een aanfluiting geworden voor de Nederlandse rechtspleging. De straf is zwaar ge noeg, maar de veroordeelde heeft men losgelaten, zodat hij zich uit de voeten kon maken. En dat terwijl men met 't toepassen van voorlopige hechtenis in het algemeen niet zuinig is in ons land. Aan deze onverkwik kelijke zaak zitten ook nog politieke aspecten. Daar is in de eerste plaats de indruk, die deze rechtspleging in Indonesië maakt. Maar daar is ook de aanmoediging, die deze procedure aan die groepjes heel- en half-fascistische lieden geeft, die zich langzamerhand in ons land vormen. Het laatste voor beeld van zulk een leidersorganisatie is de nationaal-europese sociale be weging, die de „algemeen leider" P. van Tienen zojuist heeft opgericht, de man die hier de „Wikingruf" impor teert. Als er een middel is om zulke groepjes tot ondemocratische activi teit te prikkelen, dan is het wel een rechterlijk en justitieel beleid, dat mensen, die aanslagen plegen, de kans geeft hun gerechte straf te ont gaan". Inderdaad. Het is geen fraaie ver toning. poging zijn om de geschiedenis op nieuw te schrijven", aldus Conant. Conant deelde echter mede, dat de Amerikanen voortgaan op de inge slagen weg van geleidelijke over dracht van meer bevoegdheden aan de Westduitse regering. Dinsdag werd de jurisdictie van de Duitse ge rechten uitgebreid, waardoor veertig procent der gevallen, die tot nog toe door Amerikaanse gerechten werden behandeld, voortaan voor Duitse ge rechten zullen kunnen komen. Deze uitbreiding, aldus Conant, houdt ech- Prins Bernhard bij eerste solovlucht Mexicaanse gezant Een hartelijke „accolade" van prins Bernhard was de beloning van de Mexicaanse gezant in Nederland dr. E. Sanchez Torres toen hij op het zon-overgoten vliegveld Ypenburg uit een „Piper Cub" van de Nationa le Luchtvaartschool stapte na zijn eerste solo-vlucht. De prins en de oud-president van Mexico, generaal Miguel Aleman, die met zijn gezin hier op vacantiereis is, waren bij deze, wat de Spanjaard „El baurizo ael aire" (luchtdoop) noemt, aanwezig en fungeerde als „padrina" (peetoom). Tezamen met de gezant dronken zij een glas champagne op deze eerste geslaagde solo-vlucht en de vele belangstellenden volgden dit voorbeeld van harte. ter niet in, dat de Amerikanen enig recht prijs geven. Zy blyven in theo rie jurisdictie houden ook over die gevallen, die nu voortaan aan Duitse rechters zullen worden overgedrar gen. Leden van de bezetting zullen ook in de toekomst door Amerikaanse rechters worden berecht. Ook illegale grensoverschrijding door niet-Duit- sers. die zich voor politiek vluchte ling uitgeven, zal door Amerikaanse rechters blijven behandeld. Conferentie van „Grote Drie" op 10 Juli Gezamenlijke stap bij Moskou inzake eenheid van Duitsland De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Amerika, Bidault en Dulles, en de plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken van En geland, de markies van Salisbury, zul len 10 Juli te Washington bijeenkomen, aldus is Dinsdag te P3rys officieel be kend gemaakt door het Franse minis terie van buitenlandse zaken. Ter conferentie zou o.m. worden ge sproken over een gezamenlijke stap bij de Sowjet-Unie inzake de eenheid van Duitsland. Walter Ulbricht Held van de Arbeid De secretaris-generaal van de S.E. D. en vice-premier van Oost-Duits land, Walter Ulbricht, is Dinsdag ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag tot „held van de arbeid" verklaard. In de desbetreffende bekendmaking van het kabinet van president Pieck wordt gezegd, dat aan Ulbricht deze titel verleend is op grond van zijn „uitstekende verdiensten" in het be lang van de Oostduitse „vredesecono mie" en een „verenigd, democratisch Duitsland". DE ZAAK—FONTEIJN Onderzoek gelast Het département van Marine te Den Haag heeft de rechter-eommissaris mr. Winkel te Amsterdam desgevraagd telefonisch geantwoord, dat perso neel van dit departement het vorig jaar officiële stukken heeft vernietigd, die betrekking hadden op de nog steeds niet beëindigde zaak-Fonteyn en die dus in het dossier van deze zaak aanwezig dienden te zijn. Als verklaring werd voorts medegedeeld, dat dit geschied was, daar de stukken 15 jaar oud waren. Voor hun vertrek vaar Parijs reden Maandagavond de Tour de France renners een tweetal omnium-wedstrij. den in het Olympisch Stadion fi Am sterdam. V.l.n.r W. Wagtmans, W. tian Est, G. Voor ting, H. Stevens, A. VoortingJ. Jatisen, II. van Breenen J. Suykerbuyck, Th. Roks, J. Nol ten en ploegleider K. Pellenaars. Bejaarde vrouw bij brand omgekomen Gisternacht is in de Weper Polder onder Haule (Fr.) een burgerwoning afgebrand, waarbij de 81-jarige be woonster de weduwe O. van der W. in de vlammen is omgekomen. De wedu we bewoonde het huis met haar on geveer 55-jarige zoon. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. De officier van justitie te Leeuwarden stelt een onderzoek in- Hardnekkig voortstrijdend voor wat hij als rechtvaardige zaak ziet, heeft de 53-jarige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine, A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, wiens zaak wegens ge pleegd smaadschrift nu al jaren loopt en reeds tweemaal door de Hoge Raad der Nederlanden is verwezen voor een nader onderzoek, thans de officier van justitie te Den Haag verzocht een on derzoek in deze te gelasten cn „de op drachtgever (autoriteit van het depar tement van Marine), die verantwoor delijk is voor het vernietigen dezer stukken te doen vervolgen". Het betreft hier originele stukken, die naar Fonteijn meent van het grootste belang zijn voor hem zelf: medische rapporten van Mei 1933 van de C.B.Z. te Soerabaja, waaruit blijkt, dat hij aan nervositeit en niet aan asthma leed. Rapporten van keurings commissies uit Den Helder, daterend van 1934 en 1935, waaruit zou blijken, dat bepaalde door Fonteijn later in zyn pamflet beledigde artsen wèl samen in één keuringscommissie hebben ge zeten (de artsen ontkenden dit voor het Haagse gerechtshof, toen zij als getuigen werden gehoord), alsmede uitspraken van de centrale raad van beroep, bij wie Fonteijn na zijn ont slag uit de Marine wegens asthma pro testeerde, omdat hij van mening was Benelux-ministers in Brussel bijeen Gistermorgen is te Brussel een ver trouwelijke vergadering van de Bene- luxministers geopend. Van Belgische zijde namen hieraan deel de heren Van Houtte, eerste mi nister, Van Zeeland, minister van bui tenlandse zaken, Duvieusart, minis ter van economische zaken en baron Snoy, secretaris-generaal van het de partement van economische zaken en voorzitter van het comité van dè voorzitters van de Benelux. Nederland was vertegenwoordigd door de heren Drees, eerste minister, Beyen, minister van buitenlandse za ken, Zijlstra, minister van economi sche zaken en professor Brouwers, secretaris-generaal van het ministe rie van economische zaken, Van Luxemburgse zijde namen aan de conferentie deel de heren Dupong, Bech en Rasquin, respectievelijk eer ste minister, minister van buitenland se zaken en minister van economische zaken. en is, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. Nu de Hoge Raad enkele maanden geleden beslist heeft, dat Fonteijn moet worden toegestaan te bewijzen, dat wat hij nu al 18 jaar beweert waar is, en zijn zaak voor een hernieuwd gerechtelijk voor-onderzoek naar de rechtercommissaris te Amsterdam is teruggewezen, is de ex-sergeant-kon stabel begonnen om zyn bewijs op te bouwen. is het 90 jaar geleden, dat g de slavernij in Suriname werd afgeschaft; i viert kroonprins Olav van f§ g Noorwegen zijn 50e verjaar- g 1 dag. IiÉntitiÉMiiwitittiiiiiiiiiiiiHiiü Prins Bernhard naar de Antillen Maandagavond is in Willemstad officieel bekend gemaakt, dat Z.K.H. Prins Bernhard in de periode van 3 tot 8 Augustus een kort bezoek aan de Nederlandse Antillen zal brengen. De Prins zal dan o.a. het beeld ont hullen, dat door Nederland aan de Antillen is geschonken als dank voor de hulp die tijdens de oorlog door de Antillen aan Nederland is verleend. Avondklok in Oost-Berlijn opgeheven De Sowjet-Russische bevelhebber van Oost-Berlijn, generaal-majoor Dibrova, heeft Dinsdag mededeling gedaan van de opheffing van het voor Oost-Berlijn van zonsondergang tot zonsopgang geldende uitgaansverbod. R.T.C. moet weer op gang komen De Nederlandse regering heeft aan de landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen een brief gezonden, waarin een oplossing aan de hand wordt gedaan, teneinde de behandeling van de vraagstukken over het zelfbeschikkingsrecht tijdens de Ronde Tafelconferentie afgebroken weer op gang te brengen. Zoals bekend, bestonden bij de Lands regering van de Nederlandse Antillen bezwaren tegen de door Suriname gehuldigde opvatting omtrent de in terpretatie van het New-Yorkse me morandum, terwijl ook de beide Ka mers der Staten Generaal niet' met deze opvatting instemden. Het kabi net heeft, in verband hiermede, de ministers Beel, Donker en Kernkamp destijds opgedragen een voor alle drie de Rijksdelen aanvaardbare oplossing te ontwerpen. In de hierbovengenoemde brief is de volgende oplossing aan de hand ge daan: Het principe van het zelfbe schikkingsrecht wordt opgenomen in de preambule van het statuut dat de staatkundige verhoudingen zal rege len tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. Het recht van secessie is volgens het voorstel in het begrip zelfbeschikkingsrecht niet in begrepen. Men hoopt tot herziening van het Sowjet-diplomaten plotseling naar Moskou Voor overleg met regering Twee Sowjet-diplomaten, de Sow- jetrnssische ambassadeur in de V.S. Georgi Zarubin en de Sowjetrnssische ambassadeur te Londen, Jacob Ma- lik, zijn Dinsdag onverwacht per vliegtuig naar aioskou vertrokken. Desgevraagd verklaarde Zarubin, dat hy o.m. besprekingen met Molo- tov zou voeren. Op verdere vragen wilde hij geen antwoord geven. Later verklaarde Zarubin nog, dat hy spoe dig weer naar de V. S. zal terugke ren. DE DIJK IS KLAAR Eendrachtig zwoegen van Heide-Mij., Waterstaat en polderbestuur beloond Op 1 Februari stroomde het water door twee bressen in de zeedyk ook de Suzannapolder by de Sloedam binnen. Zeven dagen later werd het dichten van een nooddykje, dat door velen met belangstelling werd ge volgd, voltooid. De belangstelling gin g zich daarna concentreren op de zwaarst-getroffen plaatsen, Kruiningen en Schouwen vooral, maar het werk op Walcheren Jat vergeten werd, ging door. Reeds na een maand had men het water zover bedwongen, dat alleen de sloten er nog mee ge vuld waren, na nóg drie weken was de polder droog en kon het definitieve herstel van de gehavende dijk beginnen. „In het nieuws" was de Suzan napolder toen al lang niet meer. Alleen de mensen van de Rijkswaterstaat, van de Heide My en liet polderbestuur vergaten „hun dyk" geen seconde. En gisteren, Dinsdag 30 Juni, was het dan plotseling zover, dat het werk, precies vyf maanden na de ramp, aan het polderbestuur kon worden op geleverd. De dijk was klaarZeela nds eerste geïnundeerde polder her steld. me kring werden gesproken. De heer C. G. Vreugdenhil, tech nisch ambtenaar eerste klasse, die met zyn opvolger, de heer H. Schou ten namens de Rijkswaterstaat te Middelburg aanwezig was, verklaar de verheugd te zijn over het buiten gewoon vlotte verloop van het werk. Spreker noemde de dijk een voor beeld en prees het beleid van de Hei de Mij., dat na de eerste „wilde da gen" juist bleek te zijn. Hij richtte zich hierbij in het bijzonder tot de heer J. Luikenaar, die met het hoofd van het ambtsgebied Middelburg, de heer A. Mailly, en de uitvoerder, de heer P. de Visser, namens de Heide In de directiewagen van de Heide Mij. aan de Sloedam, temidden van de nog wat dor uitziende landerijen, waren gisteren enige functionaris sen, die het nauwste bij het werk zijn betrokken geweest, bijeen geko men voor de overdracht, waaraan al le plechtigheid vreemd was. Men be schouwde het opleveren van dit kar wei als een alledaagse kwestie en hield de bijeenkomst sober en een voudig. naar echt-Zeeuwse aard. Het bleek, dat tussen de „werkers aan de dijk" een warme vriendschap was ontstaan, een vriendschap welke nog eens werd bekrachtigd door de har telijke woorden, welke in deze intie- Mij, aanwezig was en roemde deze om zijn grote activiteit bij het her stel, vooral in de eerste dagen na de ramp. „Het was uiteraard niet een voudig om orde in de chaos te schep pen", aldus spreker en lachend liet hij er op volgen:" de heer Luikenaar is wel een beetje bang geweest, dat het herstel maar „op zyn Jan-boeren- fluitjes" zou gebeuren, maar we mo gen met een gerust hart zeggen, dat niets achterwege is gelaten om de zeewering hier in de best mogelijke staat te brengen". En inderdaad, de dyk is keurig in orde gebracht, wellicht zo goed, dat onderhoud de eerste jaren vrywel geen kosten zal vragen. Het inge zaaide gras gluurt al tussen de klui ten aarde door, weldra zal het gehele dykliehaam, bedekt met helder groen weer, wind en water weerstaan. Dijkgraaf C. A. Polderdijk, die na mens het polderbestuur sprak, uitte zijn vreugde over dit spoedige herstel en gaf een overzicht van de ernstige toestand vlak na de ramp, toen grote stukken van de dijk voor de ogen van het polderbestuur in zee verdwenen. Hij vertelde aanvankelijk te hebben gevreesd, dat men de Suzannapolder zoa moeten prijsgeven, evenals de er voor gelegen Calandpolder in 1903 en herinnerde er aan, dat eigenlijk al het belangrijkste werk aan deze dijk hier met betrekkelijk klein materiaal „echt ouderwets" kon worden uitge voerd. (Vervolg op pag. 2) statuut te komen door het nemen van de drie volgende maatregelen: 1) Een voorstel tot wijziging van het statuut komt tot stand bij Rijkswet, welke door de koning niet wordt goedgekeurd, alvo rens het voorstel door Suriname en de Ned. Antillen by landsver ordening is aanvaard. De beslis sing over de Rijkswet en de landsverordeningen geschiedt met gewone meerderheid van stemmen, als zij geen afwyking van de Grondwet inhoudt. 2) Indien het voorstel tot wijziging van het statuut afwijkt van de Grondwet, is in Nederland het volgen van de procedure voor grondwetswijziging vereist, met dien verstande, dat in tweede le zing niet twee derde, maar ge wone meerderheid van stemmen wordt voorgeschreven. 3) Om de kans op afwijking van de Grondwet te verminderen, zegt de regering toe, bij de eerstvol gende voorstellen tot wyziging van de Grondwet nè. tot stand- koming van het statuut, te zul len opnemen een voorstel om de artikelen 6264 (welke nog al tijd aan de staatkundige ver houding ten grondslag liggen) en het hoofdstuk XIV van de Grondwet (betreffende de over gang naar de nieuwe verhou dingen) voor wat betreft Suri name en de Ned. Antillen te doen vervallen. Dit laatste in de geest van punt 3 van het memo randum van New York. Indien Suriname en de Ned. Antil len met deze uitwerking van de pun ten 35 van het memorandum kun nen instemmen, kan het overleg, naar de Nederlandse regering zich voor stelt, omstreeks October worden her vat in de z-g. kleine commissie. De regering neemt aan. dat daarbij zal worden uitgegaan van het ontwerp statuut van 13 Mei 1952, waarom trent ter conferentie reeds een grote mate van overeenstemming was ver kregen. Emigrante-in-spé dook liever onder Het 20-jarige meisje Anna Bran denburg uit Oirschot is sinds Maan dagavond spoorloos verdwenen. Haar .ouders vertrekken Donderdag a.s. uit Amsterdam met de „Johan van Ol den barneveldt" naar Australië. Ver- moedelyk heeft het minderjarige meisje zich aan deze emigratie willen onttrekken. Zij is wellipht in gezel schap van de 30-jarige K met wie zij reeds enige tijd omgang had. Zij had in een gesprek met haar moeder reeds laten blijken, dat zij niet veel voelde voor de emigratieplannen van haar ouders. Waarschijnlijk heeft K. haar bewogen hier te blyven en onder te duiken. DE VERWACHT: AANHOUDEND WARM Aanhoudend warm met veranderlij ke bewolking en plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. 2 Juli Zon: Maan: ZON EN SLAAN. Op 4.25 Op 23.28 Onder 21.03 Onder 11.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1