■jM' m#. Zeeuwse Almanak DIERGAARDE MIDDELBURG WERD AANTREKKELIJK GEHEEL MUZIEK EN ZON OP JAARDAG VAN PRINS BERNHARD Wat verwacht U van de zomer DERDE P.Z.E.M.-KABEL VAN DE KAL00T NAAR HOOFDPLAAT CRITIEK OP VERDELING VAN GELDEN IN VLISSINGEN "PC Agenda 2 PROVINCIALE Z'EEUWSE COURANT DINSDAG 30 JUNI 1953. „KLEIN BLIJDORP" OPENT POORTEN Een bonte dierenverzameling bevolkt voormalig parkeerterrein „Dit jaar wordt niet een zeer byzonder jaar. Het zal in verschillende op zichten voor Middelburg rustiger zyn dan de voorgaande en het is daarom goed dat er toch wat wordt gedaan om de belangstelling voor de hoofd stad van Zeeland levendig te houden". Dit is o.m. wat burgemeester mr. di'. N. Bolkcstein verklaarde in zyn rede ter gelegenheid van de opening van de diergaarde „Klein Blijdorp" gisteren in café-restaurant Wöhler te Middelburg. Spreker verklaarde verder bly te zijn met wat verschillende groepen uit de Middelburgse bevolking onder leiding van „Herrezen Mid delburg" hebben tot stand gebracht en noemde de miniatuur-diergaarde een object, dat zeker zal slagen gezien het feit, dat de meeste dierentuinen voor Zeeland te ver weg liggen. met een fontein en een vijver, waar in tal van vogels een onderkomen „Ik hoop, dat dit experiment volko men zal slagen", aldus mr. Bolke- stein. „teneinde Middelburg het nodi ge zelfvertrouwen te geven". De bur gemeester besloot met er op te wij zen, dat de individuele activiteit in Middelburg groot is, maar dat men vaak moeilijkheden krygt als men gezamenlijk iets tracht te bereiken. Met klem bepleitte hij het bewerken van een grotere eenheid in de mid denstand. De openingsbijéenkomst, welke on der leiding stond van de heer B. Ja- cobsen, voorzitter van „Herrezen Middelburg", werd door vele genodig den bijgewoond. Aanwezig waren o. a.: de Middelburgse wethouders A. J. Berenpas, J. W. Kögeler en L. J. van 't Westende en de secretaris van Middelburg, de heer J. Ph. Koene, namens de gemeente de Commandant Maritieme Middelen Vlissingen, ka- .pitein ter zee J. G. Broekhuysen, de heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, en verder verte- fenwoordigers van „Herrezen Mid- elburg", „Nieuw Walcheren", „Han delsbelang", de Middelburgse Midden stands Centrale, en de V.V.V. in Mid delburg en Domburg. Namens de ge meentepolitie van Middelburg was aanwezig commissaris M. A. Rene- man, Bij de aanvang van de bijeenkomst werd het woord gevoerd door de heer Jacobsen, die een bijzonder woord van welkom richtte tót burgëmeester Bol- kestein, ere-voorzitter van „Herrezen Middelburg", en tot de aanwezige vertegenwoordigers van de Diergaar de Blijdorp. Spreker gaf een uitvoe rig overzicht van de voorbereidingen welke werden getroffen voor het in richten van deze Middelburgse dier gaarde en van de oorzaken, o.m. de ramp van 1 Februari, welke er toe leidden, dat „Herrezen Middelburg" inplaats van grote feestelijkheden, ter viering van het 850-jarig bestaan van Middelburg het inrichten van „Klein Blijdorp" organiseerde. Spreker besloot met een beroep te doen op de middenstand en de ver schillende verenigingen, zich zo nauw mogelijk aaneen te sluiten en zodoen de ook de volgend jaar te organiseren feesten, by de viering van het 850- jarig bestaan, te helpen slagen'. Bijzondere dank bracht de heer Jacobsen in dit verband aan allen, die hebben medegewerkt aan het aanleg gen van het dierenpark, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat de aqua riumhoudersvereniging „Barbus Con- chonius" als fraaie bijdrage haar aquaria beschikbaar had gesteld. Hierna kreeg burgemeester Bolke- stein het woord. Na de openingsrede van mr. Bolke- stein maakte het gezelschap een rondgang door de dierentuin, welke vele dieren in een aardige omgeving toont. Het centrum van de tuin wordt gesierd door een fraai plantsoentje (Advertentie) Met Rheimatlscke Fijnen moet U niet door blijven lopen. Roel ze uit, met wortel en tak. Heem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen ja ren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen re gelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en jeeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrij ding van stramheid en pijn. HIJ WAS HET NIET... Een vrij aanzienlik aantal belang stellenden was Zaterdag te Middel burg naar de waterkant getogen om de aankomst mee te maken van de feestelijk versierde boot, die de leven de have, bestemd voor ,JTlein Blij dorp, naar de Zeeuwse hoofdstad bracht. Met name de jeugd was in groten ge tale opgekomen en talloze kleuters, zo van drie tot tien jaar, tuurden met ver wachtingsvolle blikken het water af, in gespannen afioachting van de din gen, die zouden komen. „Een boot met lieve diertjes", zou er aankomen, zo had menige moeder en menige vader het kroost verteld en hoewel het kroost het wellicht niet he lemaal begreep, wat een boot met lieve diertjes in Middelburg moest komen doen, besefte het wonderwel, dat er iets bijzonders, iets feestelijks te ge beuren stond! De stemming was dus opperbest, want voor feest, in wélke vorm ook, is het kind bijzonder fijngevoelig. Maar dat ze het fijne van de zaak niet door hadden, bleek toen de boot in zicht kwam. Want toen klonk, zij het wat schuch ter, uit enkele tientallen kinderkeel- tjes over de kade het aloude lied: .'.Zie ginds komt de stoomboot..." Maar hij was niet aan boord... hebben gevonden. Rose flamingo's stappen er deftig rond naast juffer kranen en verschillende eendensoor ten leggen er bezoekjes af bij de rus teloos grondelende pelikanenfamilie of zoeken in de bloemperken naar voedsel. Rond het plantsoen kan men een kameel met een „was-echte Marok kaan" op de rug zien rondstappen, bij een rotspartijtje huizen twee vet- staartschapen, een dwergezel en een Schots Hooglandrund en in een an dere hoek zijn twee Watoessirunderen de buren geworden van de stekelvar kens aan de ene kant en de wasbeer- tjes aan de andere. Uit een hoge kooi met een klim- „Klein Blijdorp": reeds meer dan duizend bezoekers Maandagavond heeft het aan tal bezoekers van de diergaar de „Klein Blijdorp" te Middel burg de duizend reeds belang rijk overschreden. De duizendste bezoeker was een bezoekster, namelijk mej. Annie du Bois, Penninghoek- singel 49 te Middelburg, die als speciale attentie een electri- sche rijwiellamp ontving. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll boom gluren zwijnaapjes de toeschou wers door de tralies aan. Bijzonder kleurig is de aquarium afdeling geworden, waarin honderden tropische visjes te bewonderen zijn en waar men bovendien enige'tropi sche vogeltjes en opgezette dieren vindt. Behalve door ara's wórdt de tuin verder bevolkt door rijstvogeltjes, Senegalvogeltj.es in bonte kleuren, en door een stel helgroene halsband-par kieten. Voor de bezoekers heeft men ook nog enkele attracties opgesteld, zo als een kansspel met automaten, een Zeeuwse Babbelaarstent, en een. kraam met versnaperingen, terwijl bij de ingang allerlei foto's van de dieren en gidsen voor de tuin wor den verkocht. Na de rondgang door de tuin wer den de poorten geopend en terwyl de gasten op het terras een verversing gebruikten stroomde het publiek de tuin binnen om de bonte dierenver zameling te bewonderen. Saluutschoten en vreugdevuur op het strand te Vlissingen Getooid met de kleuren van ons Vorstenhuis hebben gisteren de Zeeuw se dorpen en steden vrolijk feest gevierd ter gelegenheid van de 42e ver jaardag van Z.K.H. Prins Berahard. Toen de hitte van de eclit-zomerse dag wat verminderde, verschenen in de tenten de muziekkorpsen om niet opge wekte melodieën de stemming er in te brengen. Ook Middelburg, waar de feesten op het ogenblik^aan de orde van de dag zijn, vierde, bonter versierd dan ooit, de Oranjefeestdag. Des middags gaf de heer Th. C. Ferwerda een carillon- concert van vaderlandse liederen op de beiaard van de Lange Jan, dat door tal van vreemdelingen werd beluis terd. Het avondprogramma werd ver zorgd door de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk voor het Volk". Toen in de stad een gezellige drukte begon te heersen, vertrok van de Markt een optocht, waarin, onder aanvoering van de drumband der Nationale Re serve, meeliepen, het bestuur van „Uit het Volk",, de Middelburgse turn vereniging „Wilhelmina", de gymna stiekvereniging „Medioburgum", de atletiekvereniging „Achilles", een groep padvinders en het Middelburgs Poging tot sabotage van radioverslag Fakkelrit Naar men ons van de zijde der V.E.R.O.N., afdeling Walcheren, me dedeelde, heeft iemand om onbegrij pelijke redenen getracht de, Zaterdag door Walcherse radio-amateurs gege ven, reportage van de Fakkelrit naar Middelburg te verhinderen, of althaDs grondig in de war te sturen. Zater dagavond bleek, dat in de installatie, welke reeds de gehele middag was gebruikt, een storing was ontstaan, waardoor de apparatuur by de mu ziektent'op de Markt zonder stroom kwam. Door een nieuwe voedingska bel aan te brengen slaagde men er echter toch nog in op tijd gereed te zijn voor het verzorgen van de uit zending. Bij een nader onderzoek van de defect geraakte kabel bleek later echtei', dat men niet te doen had met een gewone technische storing, maar dat de aders van de kabel op één plaats, kennelijk deskundig, totaal waren doorgesneden, terwijl de kabel op een andere plaats nog een tweede diepe snede vertoonde. Omtrent de motieven van de da der (s) tast men uiteraard volkomen in het duister. De eigenaars van het materiaal hebben de politie over dit ergerlijke staaltje van vernielzucht ingelicht, zodat een onderzoek zal worden ingesteld. Vergadering polder Waarde (slot van pag. 1.) Voordat dit belangrijke probleem werd aangesneden, werden op deze voltallige vergadering eerst nog en kele huishoudelijke zaken afgehan deld. Bij de opening releveerde de dijkgraaf, de heer M. van Fraassen in het hort de ramp, die het water schap materieel zeer getroffen heeft. Ook verloor de polder hierbij zijn wa terbouwkundig ambténaar, de heer Cysouw. Medegedeeld werd, dal voor her stel van binnendijken, wegen enz. van het Rijk 10.000 voorschot werd verkregen, terwijl 25.000 werd aan gevraagd. De sluis is gescheurd en wordt thans gerepareerd. Het herstel van de buitendijken is geheel in han den van de Rijkswaterstaat. Zij wor den beter dan ooit het geval was, al dus de voorzitter. De rekening dienst 1952-1953 sloot met een batig saldo van 5313.92. De heer P. J. J. Dekker, Wemeldinge als ingeland bracht het bestuur en in zonderheid de dijkgraaf dank voor het vele werk in de rampdagen ver richt. By de behandeling van de be groting 1953-54 werd medegedeeld, dat men voorlopig zal wachten, om, zoals vroeger, gecombineerd met Ril land een waterbouwkundig ambte naar aan te stellen. Wel ligt dit in de bedoeling voor de toekomst. De aanslag voor het gebouwd voor de jaren 1953/'54—1957/'58 werd vast gesteld op 8%, terwyl het bestuur werd gemachtigd een nieuwe dienst woning voor de dijkwerker te doen bouwen, daar de vorige by de ramp geheel verwoest werd. uniformen scherp contrasteerde bij de in het wit geklede athleten. Na afloop van de tocht door een groot gedeelte van Middelburg ver scheen de lange colonne weer op de Markt, waar het Middelburgs Mu ziekkorps onder leiding van de heer Joh. H. Carol, met 'n plechtig Wilhel mus een gevarieerd concert begon. VLISSINGEN Te Vlissingen zorgde de marine voor de saluutschoten: 33 in getal welke tussen de middag met korte tussenpozen werden afgevuurd. De buurtvereniging— „badhuisstraat en omgeving" had een kinderoptocht ge organiseerd, welke in de, avonduren In dit deel van de stad yeel kijkers trok- De kinderen hadden veel werk ge maakt van hun versierde voertuigen en van hun costumes- Ér waren chi nezen, cowboys, indianen en zelfs ex- koning Faroek en zijn gevolg ontbra ken met. De prijzen voor de „mooi ste" waren: 1. Annie Dronker; 2. Leo Jansen; 3. Joke van Dongen en 4. Ankie Jacobs. Voor de .leukste" gin gen de prijzen naar 1. Ineke en Henk de Mey; 2. Janpiet van Druten; 3. kinderen de Munck; 4. Cocky Arnol- di en Jelle de Waard; 5. Harmen en Okke Sanders en 6- Heleentje en Lïesbeth Markus. De Signaal-afdeling van V.T.V. ver leende medewerking aan deze aardige optocht, die eindigde op de Boulevard, waar iedereen tot slot genoot van het vrolijke vlammenspel op het strand. Voorts maakten in de avonduren de muziekcorpsen „Ons Genoegen" en „St. Caecilia" muzikale rondwandelin Als de zomer zich dit jaar maar eens aan de kalender houdt, dan ja dan Din zou het leven goed zijn! Dan gaf de zomer wat U er ieder jaar opnieuw van verwacht: zon en mooie vacantie- dagen. Ja als het weer nèt zo betrouwbaar zou zijn als de kwaliteit van King's Cross, dan maakte de zomer het ieder naar de zin. Net zoals King's Cross het zijn honderd duizenden vaste rokers doet. Want: op het g van King's Cross kunt U ALTIJD rekenen! De sigaret met het grootste aantal vaste rokers 71 Opperwachtmeester de Bruijn plotseling overleden Commandant Verkeersgroep Middelburg Te Middelburg is Maandag plotse ling overleden de opperwachtmeester van de Rijkspolitie V. G. de Bruijn, commandant van de verkèersgfoep Middelburg. De heer De Bruijn was 49 jaar oud. 1 De plotselinge dood van „opper" De Bruijn heeft in brede kring grote ontsteltenis gewekt: de overledene was uit hoofde van zijn functie in geheel Zeeland bekend en werd door ieder een, die hem persoonlijk kende, hoog geschat. De Rijkspolitie in Zeeland verliest in hem een goed politieman, die zowel bij superieuren als collega's zeer gezien was. Ook „langs de weg" was hij in de goede zin van het woord populair. Sinds 1945 werkte hij in Zee land, waar hij bewees volkomen op zijn plaats te zijn. Oorspronkelijk was opperwachtmeester De Bruijn in Brabant werkza.-m, aanvankelijk bij de Rijksveldwacht en later bij de Rijkspolitie, waar hij o.m. deel uit maakte van de verkeersgroep Breda. De heer De Bruijn werd Maandag middag op zijn bureau plotseling on wel en overleed korte tijd daarna. Ver moedelijk was hartverlamming de oor zaak van de plotselinge dood. Op de Hoge Springer bleef men op de vloed wachten Gistermiddag om ongeveer twee uur vertrok van de Kaloot op de Zuid-Bevelandse wal een groepje sleepboten van Van der Talcs ber gingsbedrijf, met in zijn midden een kabelschip, voor het leggen van de derde P.Z.E.M.-stroomkabel van Be veland naar Hoofdplaat. Deze kabel dient ter verdere voltooiing van de verbinding VlissingenWestdorpe, waarvan volgens de berekeningen over een maand de vierde en laatste kabel door de Wester Schelde kan worden gelegd. Zoals békend werden reeds eerder twee kabels op de Schel- debodem aangebracht. Het weer voor deze kabelleging was gunstig, de zee was spiegelglad en de enige moeilijkheid was eigenlijk de constant uit het Oosten waaiende wind. Hierdoor kwam er minder wa ter in de Schelde dan by een Weste lijke wind, zodat men er maar vast op Lagere tuinbouwschool te Kapelle aanbesteed De Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland heeft voor re kening van de Zeeuwse Landbouw- maatschappy te Goes aanbesteed, het bouwen van een lagere tuinbouw school te Kapelle. Er werd ingeschre ven als volgt: A. Blankenburgh, Nieuwdorp, 34.300,J. A. Leys, Kapelle 38.300,—; J. T Hopmans, Goes 38.862,C. Priem, Lewedorp 38.990,j. Bayens, Kapelle 39.750,—; D. v. d. Poel, Oudelande, 39.690.D. van Maris, Kapelle 39.880.J. van Koeveringe, Scho- re, 40.560,Firma J. de Jonge en Zn., Biezelïnge 41.750,J. de Kok, Goes 41.990.J. v d. Linde, Kloe- tinge 42.700,L.' Dekker, Kloe- tinge 43.150,—. De gunning werd aangehouden. v rekende, dat de hoge banken in het midden van de Schelde niet gepas seerd zouden kunnen worden. Het eerste gedeelte van de tocht verliep echter buitengewoon voor spoedig. Eer men bet wist was de Spykerplaat gepasseerd en voer men de Hoge Springer tegemoet, welke echter evenals de vorige malen on verbiddelijk bleek. Men peilde daar 'n diepte van slechts een kleine meter, het kabelschip moest door de sleepbo ten, waaronder de Schollevaar, de Zeehond en de Walrüs, aan zijn lot worden overgelaten en werd met ha- bels vastgelegd in afwachting van de vloed om vier uur deze nacht. Bij maanlicht zou de operatie dan wor den voortgezet en behoudens onvoor ziene omstandigheden rekende men gisteravond de kabel hedenmorgen om 8 uur in Hoofdplaat aan land te kunnen brengen. Ook bij deze kabellegging had de P.Z.E.M. zich speciaal voor het moei lijke karwei uitgerust. Aan boord van de schepen werden draagbare ra diozenders en -ontvangers gebruikt, die een eenvoudige communicatie tus sen de groepen arbeiders onderling mogelijk maakten. Trouwens, de P.Z.E.M. stond ln het moeilijke werk niet alleen. Zelfs van de zijde der N.Z.H.R.M. werd bereid willig alle mogelijke hulp verleend. Bij het ter perse gaan van dit blad was nog niet bekend, of inderdaad It op tijd werd bereikt. Motorongeluk liep vrij af goed Op de rijksweg onder Biezelinge is Maandagavond omstreeks half negen de motorrijder O. uit Lewedorp, toen hij plotseling op de weg draaide, in aanraking gekomen met een hem achterop rijdende spoorbus. O. kwam te vallen en moest met een verwon ding aan het hoofd naar het zieken huis St. Joanna te Goes worden over gebracht. WINKELIERS ONTSTEMD Kort, maar bewogen debat aan slot van raads ver gaderin g De Vlissingse raad zou zyn vergadering van gistel-middag snel en zon der veel discussie hebben afgehandeld, ware het niet, dat de heer J. P. Ventevogel (C.H.) bij de rondvraag een kwestie had aangesneden, welke even aanleiding gaf tot een weliswaar ook kort, maar toch bewogen debat. Het ging hier om de verdeling van door particulieren aan de gemeente voor rampslachtoffers ter beschikkin g gestelde gelden. Op de vraag van de heer Ventevo gel van wie dit geld afkomstig is ge weest en welke richtlijnen bij de ver deling zijn gevolgd, deelde burge meester mr. B. Kolff mede, dat net hier om geld van particulieren ging, o.a. van de Zweden-Amerika-lijn. Wethouder L. P. van Oorschot ging uitvoeriger op de aangesneden kwes tie in, zy het met enige tegenzin om dat hij haar liever niet in het publiek had willen behandelen. Door B. en W„ zo zeide hy, was besloten een deel van het beschikbare geld te vei'- delen onder kinderen van rampsiacht- offei-s, waarvoor gekozen waren de schoolgaande (lagere scholen) kinde ren uit het rampgebied in de stad. Een aantal dames, dat zich destijds zeer verdienstelijk heeft gemaakt by de uitreiking van goederen aan ge troffenen, werd gevraagd zich met de uitreiking te willen belasten. Wy wilden deze dames ook wel eens iets prettigs laten doen, aldus de wethou der. En ze hebben het met liefde ge daan. Zij gingen met de kinderen en zo nodig ook de ouders naai de winkels, waar voor ieder kind plm. 30.mocht worden besteed. Helaas is hierover in een vergadex-ing van winkeliers cx-iliek uitgeoefend. On rechtvaardige critiek, meende de heer van Oorschot. Wanneer iemand ver geten mocht zyn, is er nog geld om dit te herstellen. Maar dat de zelfstandigheid van de ouders in gevaar zou zijn gebracht of dat de gevolgde methode een terug- Internationaal muziekfeest te St. Jansteen Door het bestuur van het muziek gezelschap te St. Jansteen zal op 26 Juli a.s. een muziekfeest georgani- seex-d worden, waaraan ook Belgische muziekgezelschappen deelnemen. Nog 17, uur voor de boeg en dat met hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). keer naar de Regententijd zou bete kenen, daarvan is beslist geen spra ke! Voor de geleverde critiek zeide de wethouder geen woorden te heb ben Nadat de burgemeester nog had op gemerkt, dat slechts een deel van het geld voor deze verdeling was ge- bniikt, repliceerde de heer Ventevo gel. Daarbij verklaarde deze, dat de oorzaak van de critiek vooral moet worden gezocht, in een uitlating van een ambtenaar van sociale zaken te genover een winkelier. Deze zou ge zegd hebben, dat de winlcelierskin- deren niet voor de verdeling in aan merking kwamen omdat zy het niet nodig zouden hebben. Spreker achtte de Wijze, waarop deze verdeling is uitgevoerd, niet gelukig omdat zij op de mensen een stempel van „a-soci- aal" zou kunnen drukken. Ook was spreker het niet met de heer van Oorschot eens, dat deze kwestie be ter niet publiek behandeld kon wor den. De heer van Oorschot noemde het hele geval ten slotte nog een min of meer opgeblazen zaak. Hy meende, dat een ambtenaar de gewraakte uit lating niet kon hebben gedaan om dat nadrukkelijk was vastgesteld dat alle kinderen in aanmerking kwa men. óók die van winkeliers. Nog maals verzekerde spreker tenslotte, dat van bedeling of philantropie geen sprake was geweest.Door de wijze van uitvoering had men integendeel een gemeenschapsdaad willen stellen. Naar wij intussen van de zijde van de Vliss. Middenstandscentrale ver namen, is over deze kwestie in orga nisatie-verband niet gesproken. Rode Kruis-pakketten Op een andere vraag van de heer Ventevogel, die de uitreiking van de Rode Kruispakketten betrof, ant woordde de wethouder, dat ieder, die een schade-formulier had ingediend, zo'n pakket kon krijgen. Spreker kende een geval van iemand, die al leen een horloge, dat in reparatie was, had verloren. Die man heeft het pakket niet aanvaard en daarvoor had de wethouder waardering. He laas zijn er wellicht ook minder ge wetensvolle lieden geweest. Maar aan elke regeling kleven onvolkomenhe den. Overigens ging deze kwestie ge heel buiten het gemeentebestuur om. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Starlift", (alle leef tijden), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Boefjes van Montmartre", (18 jaa.), 7 en 9 uur; Luxor: „Captain Scarlet", (14 jaar), 8 uur: Cosv Corner: duo Abels-van Eek, 3—6 en 8—11.30 uur. GOES. Vandaag Grand: „Dubbel spel", (18 jaar), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2