PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT West-Duitse zaakgelastigden benoemd tot ambassadeurs Ingelanden vóór oordeelkundige herverkaveling BILT Kantlijn H EERSTE „SUPER CONNIE" VOOR K.L.M. OP SCHIPHOL GELAND „GROTE DRIE" KOMEN IN VOORCONFERENTIE BIJEEN 196e Jaargang-No. 151 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 Juni 1953fc ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. pe* mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160; Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. X. Bogercktr. C 160. telcf. 26. OVERWINNING VOOR ADENAUER Eisenhower erkent groeiende betrekkingen met West-Duitsland De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben West- Duitsland Maandag toestemming gegeven zijn zaakgelastigden in Washington, Londen en Parijs tot ambassadeurs te benoemen. Deze maatregel loopt vooruit op een van kracht worden van de conventies van Bonn. Van West_Duitse zijde wordt de maatregel, welke door de Weste lijke Hoge Commissarissen bekend werd gemaakt, toegejuicht, daar men hem ziet als een aanpassing aan de werkelijke politieke ver houdingen. De Hoge Commissarissen in West-Duitsland krijgen de persoonlijke rang van ambassadeur. De persoonlijke benoemingen (be trekking hebbend zowel op de Hoge Commissarissen als zaakgelastigden) wijzigen echter niet de status van de missies. West-Duitsland is op het ogenblik In de drie Westelijke hoofdsteden ver tegenwoordigd door zaakgelastigden, De enige Nederlandse generaal de andere "zijn eigenlijk alleen maar generaal-majoor of luite nant-generaal onze vorige chef van de generale staf, is in dienst getreden van een Amerikaanse onderneming op het gebied van bank-, reis. en ex peditiewezen. Droef slot" van een loopbaan? Generaal Kruis begon als artillerie officier. Hij studeerde in Utrecht rechten. Hij was de organisator van de luchtverdediging in het Westen van het land. In Mei 1940 ging hij als adjudant van de minister van defen sie mee naar Londen. Na de bevrij ding keerde hij terug als hoofd van het Militair Gezag. Dat was een prachtige carrière en zij zou bekroond worden door de be noeming tot chef van de generale staf, de hoogste functie, die een Ne derlands officier bereiken kan. et boterde evenwel nooit tussen Hg was ietwat dictatoriaal in zijn optreden, hij was niet vastbeslo ten en hij was geen goed organisator. Reeds in Londen lag hg overhoop met zijn ministers en na de oorlog is dat er niet beter op geworden. Het verslag van de Parlementaire Enquêtecom missie heeft scherpe critiek op gene raal Kruis uitgeoefend. Maar op de ministers een critiek, die oneindig veel scherper was. In ieder geval: in Januari 1951 werd generaal Kruis van zijn functie ontheven en sedertdien heeft hg op zijn lauweren gerust. Er werden bij de behandeling van de begroting vra gen gesteld over het doorgaan van zijn salaris 18.000), maar daar had de generaal onaantastbare rech ten op en men bleef dus gespaard voor de trieste vertoning, dat men een van zijn functie ontheven opperbe velhebber zijn salaris zou hebben ontnomen. Omgekeerd was het natuurlijk ook te dwaas om van te spreken, dat men een topfunctionaris buiten functie het. Want hij was dan toch maar de man geweest, die men als hoofd van het M.G. een geweldige verantwoor delijkheid en enorme bevoegdheden had gegeven, die het rijkszwaard droeg bij de inhuldiging, die het leger representeerde en voor het publiek de opperbevelhebber was. Hij heette eensklaps onbruikbaar De generaal heeft nu met ingang van 1 September een jaar verlof ge vraagd en gaat in zaken by een bui tenlandse onderneming. E;n elegante oplossing is dat o.i. niet en zij is zeer zeker ook geen reclame voor ons land. Wellicht heeft de Amerikaanse onderneming een goede greep ge daan. Maar dan resten er toch nog twee vragen. Of generaal Kruis had capaciteiten, óf hij had deze niet. Had hij ze wel, dan is het onbe grijpelijk, dat er voor deze figuur in onze weermacht geen ander nuttig werk was in een periode, waarin men waarlijk niet beschikt over een teveel aan bekwame officieren. Had hij ze niet, dan vraagt men zich af, hoe het mogelijk is geweest, dat hij ooit hoofd van het M.G. en stafchef werd. Wij zijn benieuwd, of de vragen ooit beantwoord zullen worden Wij van financiën" heeft al eer der aanleiding gegeven tot parlementaire critiek. Thans heeft de minister de Kamer beloofd, dat hg van oordeel is, dat bij het ge bruik van „Wij van Financiën" voor reclamedoeleinden de grootst moge lijke omzichtigheid moet worden be tracht. Wat was er gebeurd Tegelijk met „Wij van Financiën" werd een reclamefolder verspreid voor een populaire medische encyclo paedic. Daar hebben nog al wat men sen aanstoot aan genomen. Een Ka merlid heeft er zelfs vragen over ge steld. Nederland kan gerust zijn. Het zal niet weer gebeuren. Het vaderland is gered. wier missies consulaten-generaal wor den genoemd. Men gelooft, dat de desbetreffende voorstellen zijn gedaan door Bonds kanselier Adenauer, toen hij zijn per soonlijke afgezant, Herbert Blanken- horn, de vorige maand naar Washing ton zond. De geallieerde Hoge Commissie zal nog niet worden afgeschaft. Evenmin krijgen de Duitsers het recht te Wash ington, Londen of Parijs ambassades te betrekken, zolang de conventies van Bonn nog niet van kracht zijn; Waarnemers te Bonn zien de be kendmaking als een goedkoop voor- Moskou laat Nederlandse gevangenen vrij Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: De regering van de Sowjet-Unie heeft aan Hr. Ms. ambassade te Moskou medegedeeld, dat een groep van 34 personen van Nederlandse herkomst, die zich sinds het einde van de oorlog in de Sowjet- Unie bevonden als gevangenen of ge- interneerden, tussen 1 en 10 Juli a.s. i nBeriijn zal aankomen. In verband met medisch onderzoek en administratieve formaliteiten kan de groep eerst enige dagen later in Nederland worden verwacht. schot op de verdragen, bestemd om dr. Adenauer bg zyn verkiezingscampagne te helpen. Terugkeer President Eisenhower heeft aan dr. James Conant, de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, de ti tel van ambassadeur verleend. Hij deed dit „als erkenning van de groei ende betrekkingen tussen de Verenig de Staten en West-Duitsland en de te rugkeer van dit laatste land in het ge zin van vrije en gelijke naties". In de practijk zal Conant voorlopig als Hoge Commissaris werkzaam blij ven. Op overstroomd Japans eiland nu 400 doden De jongste cijfers der slachtoffers van de overstromingen op het Zuide lijkste Japanse eiland Kioesjoe zijn: ruim vierhonderd doden, 510 vermis ten en 759 gewonden. Het gehele eiland is overstroomd. Honderden Amerikaanse soldaten stel len alles in het werk om boeren op het eiland in veiligheid te brengen. Het drinkwater op Kioesjoe is door de overstromingen bedorven. Er zijn gevallen van overlijden door dysente rie en typhus gemeld. De Japanse rege ring treft voorbereidingen om genees middelen per hefschroefvliegtuïg naar de zwaarst getroffen gebieden te doen brengen. Baby gestikt Maandagmiddag is te Bussum een kindje van de familie V. door een noodlottig toeval om het leven geko men. De baby, een meisje van een jaar, had zich in de wagen, waarin het te slapen was gelegd, even opgericht en was teruggevallen op een band, waarmede het lag vastgebonden. Het kind kwam met neus en mondje op de band terecht, waardoor het stik te. Vliegtuig kan 82 passagiers vervoeren De eerste der dertien reusachtige Lockheed Super Constellations, die de K.L.M. in Amerika heeft gekocht, de „Proton", streek Maandagmiddag op Schiphol neer. Honderden belangstel lenden tuurden in hei scherpe zonlicht, toen dit nieuwe toestel van de „Vlie gende Hollander"-vloot tegen half vijf op de luchthaven neerstreek. Chuck Harman, de 35-jarige Canade se piloot, in dienst van de K.L.M., heeft de machine met 65 passagiers aan boord van New York naar ons land gevlogen en wel in 14.30 vlieg uren. „Het kan overigens veel sneller", zo vertelde hij na aankomst, doch de pantries zijn nog niet in orde, zodat we tot tweemaal toe voor voedsel moesten landen. De aankomst van dé eerste „Super In Rampenfonds 122,6 millioen In de loop van de vorige week is een bedrag van 5.800.000 in het Na tionaal Rampenfonds gestort, waar door de totale som, waarover het fonds thans kan beschikken, is geste gen tot 122.6 millioen gulden. Zaterdagmorgen werd te Vlissingen Hr. Ms. onderzeebootjager Zeeland te water gelaten. De doop geschiedde door mevrouw H. A. S. van Houten- Hendrikse. Rechts van haar ir. H. W. van Tijen, oudste directeur van de Kon. Mij. ,JDe Schelde", waar de on derzeebootjager wordt gebouwd. Foto P.Z.C.) Connie" heeft lang op zich laten wach ten, want de „Electron" bleek een mankement te vertonen, toen zij de vorige week in New York voor vertrek gereed stond. Nu is de tweede „Super Connie", t.w. de „Proton" haar voor gqweest, doch vandaag wordt ook de „Electron" verwacht. Iedere volgende week komt dan een nieuwe Super Constellation, tot ze alle 13 zijn ge arriveerd. De „Proton" kan, zoals alle andere toestellen van dit formaat, ingericht voor het toeristenverkeer, 82 passa giers (buiten de bemanning van 10 leden) vervoeren. Zaterdagmiddag werd te Middelburg het ,Koop}eest" geopend. De Middel burgse sportverenigingen werkten hieraan mede en maakten een mars door de stad. Hier zien wij een groep van „Achilles". (Foto P.Z.C J Verjaardag van prins Bernhard Een stralende dag begroette Maan dagmorgen op Soestdyk een 42-jarige prins Bernhard. Duizenden Nederlan ders liepen met een witte anjer in hun knoopsgat als teken van medeleven met deze belangrijke dag in het ko ninklijk gezin. Het verjaardagsfeest droeg een particulier karakter. Des middags ontving het Koninklijk Paar in de Paleistuin een 200 gasten, allen vrienden van de prins. Het accent van de feestviering in Amsterdam lag Maandagochtend bij de Marine. Om klokslag 9 uur hesen alle 16 schepen, die deelnemen aan de vlootschouw in de Amsterdamse ha ven, de vlaggen en tezelfdertijd dreun de van Hr. Ms. „Tromp" de eerste van de 31 saluutschoten over het Y. De Marinierskapel gaf gisteravond voor het in een zee van licht badende koninklijke paleis op de Dam een con cert Bij de vele telegrammen, die Prins Bernhard op zijn verjaardag ontving, was een gelukwens van mr. A. A. M. Struycken, de gouverneur der Neder landse Antillen. De gouverneur deel de in het telegram mede, dat besloten was tot oprichting van een Prins Bern- hardfonds Nederlandse Antillen. „Spook" in Enschedé Voor de derde achtereenvolgende nacht hadden zich gisteravond hon derden mensen verzameld bij een wo ning aan de Room weg te Enschede, waar sedert enkele maanden des nachts een geheimzinnig geklop zich laat horen. In de afgelopen dagen is de politie aanwezig geweest, doch opzienbarende gebeurtenissen deden zich niet voor. Nauwelijks echter was de rust in en bg de woning terugge keerd, of het geheimzinnige geklop diende zich weer aan. In de afgelopen nacht was het zo sterk, dat de bewo ners het huis verlieten. Een gezin is naar elders vertrokken. Het vermoe den bestaat, dat men hier te doen heeft met plagerij, maar zekerheid daaromtrent bestaat niet. 9 Naar uit Helsinki wordt gemeld, heeft president Paasikivi besloten, het parle ment te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven. Lord Salisbury vervangt Eden Naar verwacht, wordt zal midden Juli te Washington een voorconferen tie der Westelijke „Grote Drie" wor den gehouden. Een woordvoerder van het- Witte Huis heeft verklaard, dat de bijeen komst informeel zou zijn. Hij deelde mede, dat Engeland te kennen heeft gegeven de Markies van Salisbury, voorzitter van de kroonraad, naar Washington te zenden om gemeen schappelijke problemen te bespreken. Foster Dulles zou hiermede zijn in stemming betuigd hebben. De Franse regering was van een en ander op de hoogte gehouden, maar zou nog geen bericht hebben gezonden. Omtrent de definitieve bijeenkomst van de „Grote Drie" wordt uit Lon den vernomen, dat zij mogelijk dich- Geen plotselinge daling van schoenenprijzen „Interleder" geopend De voorzitter van de Kon. Ned. Jaar beurs, mr. W. H. Fockema Andreae opende Maandagmorgen te Utrecht de lederwarenbeurs „Interleder". De heer Aug. Mannaerts te Tilburg, voorzitter van „Interleder", deelde in zijn toespraak mede, dat voor een plot selinge daling van de schoenenprijzen niet -gevreesd behoeft te worden en dat de export zich in gunstige richting zal blijven ontwikkelen. Matroos van „Karei Doorman" verdronken Een der opvarenden van Hr. Ms. vliegdekschip Karei Doorman", dat te Rotterdam ligt, de matroos tweede klasse J. S. te Amsterdam, is Maan dagmiddag tengevolge van een onge val om het leven gekomen. Hij wilde gaan zwemmen en klom op een stel- lingtrap op een boot, die langszij de „Karei Doorman" lag.- Toen hij wilde duiken, brak een trede van de trap. De matroos viel en kwam via het vaartuig in het water en verdronk. POLDER WAARDE BIJEEN Men zal voorzichtig te werk dienen te gaan In de eerste pöldervergadering van het Waterschap Waarde na de ramp, hebben de stembevoegde ingelanden Maandagmiddag een belangrijke uit spraak gedaan. Na uitvoerige gedachtenwisseling sprak men zich met 17- 5 stemmen uit vóór een oordeelkundi ge herverkaveling van de polder. Men had hierbij met name op het oog ver betering van de ontwatering, het we gennet en de Ïïavelvormen. Unaniem was men van mening, dat het niet nodig is om de gehele polder om te gooien. Uit de toelichting van de des kundigen bleek ook, dat de omvang en de uitvoering van het plan sterk beïnvloed zal kunnen worden door de plaatselijke herverkavelingscommis- De dijkgraaf, de heer M. van Fraas- sen leidde de besprekingen over deze kwestie in. Hoewel hij zelf aanvanke lijk ook gereserveerd tegenover her verkaveling had gestaan, was hij na elders inlichtingen te hebben inge wonnen, toch wel van mening, dat herverkaveling nodig is. Met uitzon dering van de weg Luchtenburg- dorpskom, laat het wegennet te wen sen over. Ook de ontwatering ver dient verbetering. In Staphorst waar destijds de poli tie op de vergaderingen de rust moest herstellen, is nu 99% blij met de toegepaste ruilverkaveling. In Kruiningen zijn fouten gemaakt, zo als ook ruiterlijk wordt toegegeven. Maar toch wil men ook daar de oude toestand niet meer terug, zo stelde dijkgraaf Van Fraassen verder vast. Bij de bespreking zette de hèer P. J. J. Dekker uitvoerig zijn zienswijze uiteen. Hij was er fel tegen om de ge hele polder om te gooien. Voor ver betering van de bemaling en verbete ring van de wegen zou men zelf een Elan kunnen doen uitvoeren, met een ijdrage van de cultuurtechnische dienst. Dit zou echter wel duurder zijn dan bij herverkaveling. Daarom was hij uiteindelijk voorstander van dit laatste, doch dan op beperkte schaal. r „Waarde heeft goede aarde" zei destijds de toenmalige Commissaris der Koningin, mr. Dïjekmeester. Zo is het nog en daarom moet men voor zichtig te wérk gaan. Met deze opvatting voor een voor zichtige herverkaveling bleken alle voorstanders het wel eens te zijn. Ir. W. A. van der Werff, hoofd van het bureau Ruilverkaveling te Mid delburg en ir. J. Post, rijkscultuur- consulent, die mede aanwezig waren, gaven enige toelichting. Zij wezen daarbij o.a. op de belangrijke taak van de plaatselijke herverkavelings commissie. In overleg met deze com missie zal straks moeten worden na gegaan, welke omvang de werkzaam heden zullen krijgen. Naar aanleiding van een opmer king deelde ir. van der Werff nog mede, dat toepassing van de Herver- kavelingswet Walcheren op Waarde ook de mogelijkheid van sanering van bedrijven inhoudt. Tenslotte ging men tot stemming over, met bovenvermeld resultaat. RONDVRAAG Bij de rondvraag vroeg de gezwo rene J. J. van Maldegem nog in over weging te nemen, het vereiste aan tal h.a. voor het verkrijgen van stem bevoegdheid van 8 op bijv. 4 te bren gen. Hierdoor zouden meer grondge bruikers in de gelegenheid zijn hun stem in de poldervergadering te kun nen laten horen. Een en ander zal door het bestuur onder ogen worden gezien. (Vervolg op pag. 2) ter bij Engeland bijeen zullen komen, in plaats van op Bermuda. Dit zou premier Churchill grote vermoeienis sen besparen. Benoemd. Naderhand is officieel medegedeeld, dat Lord Salisbury is benoemd tot waarnemend Brits minister van bui tenlandse zaken. Hij zal dit ambt waarschijnlijk tot de komende herfst wanneer, naar verwachting, Ant hony Eden de portefeuille van bui tenlandse zaken weer onder zgn be heer zal nemen vervullen. De benoeming werd door Churchill verricht, nadat de pemier telefonisch op de hoogte was gebracht van het commentaar, dat de leider der socia listische oppositie in het Lagerhuis, Clement Attlee, had gegeven op de ziekte van minister Eden en het tij delijke rust moeten houden door Sir Winston zelf. Attlee had er op aangedrongen, dat er een plaatsvervanger zou worden benoemd voor de tijd, dat minister Eden zyn werkzaamheden niet zou kunnen verrichten. Hy was van me ning, dat het Britse ministerie van buitenlandse zaken te allen tijde on der leiding van een der meest ervaren ministers behoort te staan en hij acht te dat vooral thans van groot belang. In Franse officiële kringen te Pa rijs werd Maandagavond verklaard, dat de Franse regering dergelijke be sprekingen zeer toejuicht. Warm zomerweer Onweer nadert uit Frankrijk H (Van onze weerkundige medewerker) H Zondag was het in Zeeland M plotseling een warme zomer- jn dag met een temperatuur van 27 graden Celsius, welke tevens de hoogste was in het gehele land. Ook gisteren was het niet f= minder, zodat het weer voor i| m de hooibouw een gunstige wen- ding heeft genomen. In België M daarentegen treffen we een H hoge drukgebied aan, terwijl H boven Zuid Frankrijk een on- h weersstoring ligt. Deze lucht- eh he drukverdeling zorgt voor een Oostenwind, waarbij nog droge en warme lucht wordt aange- voerd. De kans op onweer M neemt toe, daar het lage druk- gebied boven Frankrijk, waar- in onweersbuien voorkomen, H zich naar het Noorden uit- eh breidt. De kans op buien zal in Limburg en Brabant groter zgn hé dan in Zeeland, maar een enke- f= le bui is in de komende dagen H niet uitgesloten. Illllllllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll Dapperheidsonder scheidingen toegekend Bronzen Kruis voor H. M. G. Lauwers Opnieuw zijn bij Kon. Besluit dap perheidsonderscheidingen toegekend, ditmaal in hoofdzaak aan Nederland se agenten-parachutisten, die hier in de oorlogsjaren hebben gewerkt. Ve len van hen werden door de Duitsers gearresteerd en offerden hun leven voor 't vaderland. Het Bronzen kruis is o m. verleend aan de res. le luit. H. H. G. Lauwers, te Zeist, agent van een geheime inlichtingendienst. Na arrestatie door de vijand wist hij het vertrouwen der Duitsers te winnen in het door hen opgezette England-spiel en trachtte hij van dit vertrouwen ge bruik te maken om de inlichtingen dienst in Londen van zijn gevangen neming op de hoogte te stellen. Ook trachtte hij het leven der overige agenten te redden. DE VERWACHT: MIXDER ZONNIG. Licht tot half bewolkt met toene mende kans op onweer. Voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land. Overwegend matige Oostelijke wind. Aanhoudend warm. ZON EN MAAN. 1 Juli Zon: Op 4.24 Onder 21.03 Maan: Op 23.14 Onder 9.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1