Middelburgs sportweekend bood „elck wat wils" Louisa's grote strijd NATIONALE PRIJS VOOR A. v. d. HEYDEN UIT STOPPELDIJK NIEUWE ONDERHANDELINGEN MET DE WEST 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 29 JUNI 1953 SPORT OP HET VOORPLAN. Dag van verrassende en teleurstellende uitslagen Het Middelburg-se sportweekend, dat helaas door omstandigheden tot de Zaterdag beperkt moest blijven, ligt achter ons en niemand zal kunnen zeggen, dat het maar een armzalig surrogaat is geworden van een tocht naar Folkestone, waarvoor de Adviescommissie voor Sportaangelegenhe- den deze sportieve manifestatie in de plaats stelde. Het sportweekend, dat dus eigenlijk geen weekend was, is bijzonder geslaagd en de vele sport mensen, die van 's middag tot diep in de avond in touw zyn geweest, heb ben met hun enthousiasme hiertoe niet weinig bijgedragen. Er zijn ver rassende uitslagen geweest, er waren ook teleurstellingen, maar er was échte sport, de ganse dag- door en daar ging het toch in de eerste plaats om. Het begon met... Neen, laten we niet bij het begin beginnen, maar bij die mooie overwinning, welke het Middelburgse Swift boekte op de sterke Deetos-korfbalploeg uit Dordt. Het liep allemaal 'n beetje verrassend uit. Aarzelend kwam het van 10 op 11 op 21 en toen, kort na elk aar, kwam de stand van 22 op 2 4. Het leek werkelijk, of Swift roem loos ten onder zou gaan. Maar de Swiftmensen gaven de moed niet op en door twee keurige doelpunten wisten zij nog voor de rust 44 te laten aantekenen. Swift kreeg er toen echter zin in en zette na de rust doodleuk het scoren nog een poosje voort, zodat het 74 werd eer Deetos een tegenpunt kon ma ken (75). In de „eindspurt" kwam Deetos echter een stuk tekort; het was al Swift wat de klok sloeg en de Dortenaren werden met niet min der dan 96 geklopt. Het werkelijk begin van de wed strijden was minder emotioneel. Na gezamenlijk opmars van de deelne mende verenigingen naar het Na dorstterrein, onder leiding van de signaalafdeling van „Aclvnos" n 't pijperkorps „Juliana", be^m er een handbalwedstrijd tussen de heren van EMM en Olympus die, wat de doel punten betreft, sterk aan korfbal denken deed. Vooral in het begin werd per minuut gescoord en met de rust was het dan ook al 54 voor EMM. Acht minuten na de rust maakte Olympus gelijk en even le verde de strijd om de beslissing een aardig moment op, toen was de span ning er alweer uit en via'65, 75, enz. kwam men op 117 met nog tien minuten te spelen. Het einde kwam met een 138 over winning voor EMM, maar een mooie wedstrijd, nee, dat was het beslist niet. Nadat mevrouw Pel en de heer W. Koers een tenniswedstrijd hadden ge speeld tegen mej. M. Snoep en de heer N. Koei's, welke na drie sets (63, 4—7 99) wegens tijdnood moest worden afgebroken, cn na de aanvang van de aardige korfbalwedstrijd, kwa men de dames van EMM in het veld voor een handbalwedstrijd tegen de dames van Olympus. Het werd een pittig partijtje, waarin de EMM-ploeg de gehele eerste helft een gering over wicht had. De rust kwam dan ook met 21 voor de Middelburgsen. Na de rust maakte Olympus gelijk (2 2), maar toen maakte EMM korte metten en via 32 bracht het de eind stand op 42 tegen een Olympus- ploeg, welke in de tweede helf merk waardig genoeg sterker leek, maar waarin aan het schieten bar weinig zorg werd besteed. Inmiddels waren de heren van de volleybaJlclub Middelburg in het krijt getreden voor een wedstrijd tegen de kampioen van Walcheren, Wilno. Ge brek aan routine in buitenwedstrijden bleek de Middelburgers lelijk parten te spelen, want zij kregen tegen Wilno, een solide kampioensploeg, geen schijn van kans. Jammer, er is maar wei nig spanning geweest. Wilno, dat zeer rustig speelde won de vijf te spelen sets in snel tempo met 150, 1614, 158,15en 151 en sleepte daar mee een 50 overwinning in de wacht „Big match"? Ongeveer gelijk begonnen tenslotte de twee laatste wedstrijden van deze sportdag: een voetbalwedstrijd tussen een elftal, samengesteld uit spelers van Zeelandia en Middelburg, en TSC uit Oosterhout en een hockeywedstrijd tussen een versterkt Middelburg- team en het Oostelijk elftal uit de om geving van Arnhem. De voetbalwedstrijd was aardig, maar aan alles was te merken, dat er vacantievoetbal gespeeld werd en dat was voor de spanning niet bevorder lijk. Een „big match" is het in elk geval niet geworden. De eerste helft was voor Middelburg niet erg gun stig. Er werden verschillende opge legde kansen gemist en alleen aan de achterhoede, die in goede vorm was, is het te danken, dat met 00 de rust ATHLETIEK Marathon-athleten kwamen in Roosendaal uit Zondag werden te Roosendaal at letiekwedstrijden gehouden, waaraan o.m. werd deelgenomen door een groepje athleten van de VSV „Mara thon" te Vlissingen. Willy Cijsouw, die in deze wedstrijden voor het eerst na haar overschrijving in de meisjesklas se A uitkwam, bezette op het num mer 80 meter A. de derde plaats in de tijd van 10.9. Eerste en tweede wer den op dit nummer de bekende zusjes C. en A. v. d. Bosch, die eveneens 10.9 voor zich heten afdrukken. Bij het hoogspringen werd Willy Cijsouw eerste met 1,43 meter en bij het ver springen maakte zij een sprong van 4,69 meter, waardoor zij zich als der de klasseerde. C. van Malland van „Marathon" werd vijfde op het num mer 100 meter jongens A. in een tijd van 13.4 in de serie. In de demi-finale van de 80 meter meisjes B. plaatste B. v. d. Weijde zich met 11,9 seconde als vierde, zij werd eveneens vierde bij het verspringen met een sprong van 4,45 meter. inging. Overigens viel TSC ook wel 'n beetje tegen. Vjjf minuten na de rust slaagde TS C erin om met een mooi doelpunt de score openen ,maar een afgemeten kopbal van Van Maanen bracht de partijen weer op gelijke voet (11). Middelburg begon toen wat op te dringen, maar opnieuw ontbrak er té veel aan het afwerken van de aanval len. Na een half uur in de tweede helft maakte TSC er 12 van en ondanks alle zwoegen van de Middelbux-gers om gelijk te maken, bleef het daarbij. Hockeyers wonnen. De Middelburgse hockeyploeg maakte een goede beurt door met 1 0 van de Oostelijke combinatie te win nen. Het eerste kwartier was beslist voor de Oosterlingen, maar in de vol gende periode, waarin de partijen pre cies, aan elkaar gewaagd waren, zette van Rongen een strafcorner in een doelpunt om, het eerste en enige van de gehele wedstrijd. De strijd om de gelijkmaker van het Oosterse team, dat. tussen haakjes, over een prima keeper beschikte, zorgde voor een spannend slot van deze goede wed strijd. Middelburg gooide toen alle krachten in de strijd en slaagde erin om de voorsprong te behouden. Ook voor de sportfeestavond in het Schuttershof bestond ruime belang stelling, en dat terecht. De gymnas tische demonstratie hier gegeven dooi de dames en heren van de „Zebra", door „Medioburgum", „Achilles", „Wilhelmina" en „Will van Zoelen", welke verenigingen voor een tafelten- nis-intermezzo zorgden was zeer zeker het aankijken dubbel en dwars waard en mag zonder meer geslaagd worden genoemd. Na afloop werd er gedanst op mu ziek van de versterkte Baby Ton Band en er waren dansdemonstraties door de heer en mevrouw Molin uit Den Haag. Uitslagen T.T.-races te Assen (Slot van pag. 3. De uitslagen luiden: 250 cc lclasse: (10 ronden 164.90 km). 1 Haas. Duitsland, met NSU 1 uur 7 min. 19,3 sec. (146.973 km/u); 2 Anderson, Gr. Br., met Guzzi 1 uur 7 min. 20.9 sec. (146.900 km/u); 3 Armstrong, Ierland, met NSU 1 uur 7 min. 22.6 sec. (146842 km/u): 4 Lorenzetti. Italië, met Guzzi 1 uur 10 min. 31.2 sec. (140.303 km/u): 5 Wuensche, Duitsland, met DKW 1 uur 10 min. 56 sec. (139.479 km/u). Op één ronde: 9 Postma. Ned., met Guzzi. Op 2 ronden: 13 Plet. Ned., met Excelsior. 350 cc 12 ronden, totaal 197.87 km.: 1 Lorenzetti, Italië, met Guzzi 1 uur 18 Advertentie km/u): 3 Kavanagh, Australië, met Nor ton 1.20.15,6 (147.925 km/u); 4 Brett. En geland. met Norton 1.20.43.6 (147.071 km/u); 5 Ring, Australië, met AJS 1.21.18.1 (146.033 km/u); 6 Dorani, Enge land. met AJS 1,21.48,6 (145,122 km/u). Op één ronde: 13 Lo Simons, Ned., met AJS; 17 Elber- sen, Ned, met AJS. 125 cc klasse: 7 ronden, totaal 115.43 km.: 1 Haas, Did., met NSU 54 min. 32.6 sec. (gemiddelde uursnelheid 126.978 km); 2 Ubbialo. It., met MV 55.19,2 (125.192 km/u); 3 f andford, Gr. Br., met MV 55.58.8 (123.723 'km/u) 4 Zinza- I ni, Italië, met Jorini 57.19,2 (120.827 km/u); 5 Veer, Ned., met Morini 1 uur 1 min. 31.1 sec. (112.578 km/u); 6 Simons. Ned., met Mondial 1,01.31.5 (112.567 km/u). 500 cc klasse, 16 ronden, totaal 263.83 km. l' Duke. Gr. Br., met Gilera 1 uur 38 min. 23,3 sec. (gem. uursnelheid 160.895 km); 2 Armstrong, Ierland, met Gilera 1.39.10.4 (159.618); 3 Kavanagh, Australië, met Norton 1.39.19,1 (159.388); 4 Colnago. Italië, met Gilera. 1.40.34.7 (157.393); 5 Brett. Gr. Br., met Norton 1.41.39.4 (155.212); 6 Doran, Gr. Br., met AJS 1.47.49.9 (146.806). DE GROTE ST. VINCENTVLUCHT Vele duivenhouders hebben schade De grote vlucht vanuit St. Vincent (ongeveer 950 km.) het evenement in de duivensport is ook dit jaar voor de Zeeuwse duivenhouders bijzonder gunstig uitgevallen. De auto een Morris en waarschijnlijk ook het televisie-toestel gaat naar Oost Z. Vlaanderen. De heer A. van der Heij den uit Stoppeldijk is de gelukkige winnaar. Hij „draaide" zijn eerste duif om 11.40 uur. Om 12.40, precies 1 uur later, draaide A. Smit uit Sluis. Nationaal komt hij derde. G, Dusar- duijn uit Groede kreeg Zaterdag 6 van de 11 duiven binnen, hetgeen een schitterend resultaat is, als men be denkt, dat Zaterdagavond 300 van de 8300 duiven thuis waren. Aanvankelijk liet het weer zich gunstig aanzien, maar in de loop van Zaterdag kwamen duizenden duiven terecht in wolken en mist. In Lim burg kwamen slechts 17 duiven bin nen, in Rotterdam 11 en in Zeeuwsch- Vlaanderen 35. Duizenden duiven, waaronder zeer kostbare, zijn nog on derweg en het staat vast, dat vele duivenhouders grote schade hebben geleden. Zeeland komt er gunstig af. De eerste, derde en (waarschijnlijk) vijfde nationale prijs van de 8300 deelnemende duiven staat vast. De duiven,--die-vroeg- binnen waren, vie- MINISTER KERNKAMP NAAR AUSTRALIË Voorstel overhandigd Vlak voor zijn vertrek Zondag avond naar Australië heeft de minis ter van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. Kernkamp, een A.N.P.-ver- slaggever op Schiphol desgevraagd medegedeeld dat Nederland het door de commissie van drie ministers op gestelde voorstel voor nieuwe onder handelingen met de West Zaterdag naar de overzeese rijksdelen in de West heeft doen uitgaan. WANDELSPORT Watersnoodwandeltocht W.S.V. Kruiningen Aan de door de W.S.V, Kruiningen georganiseerde Watersnood wandel en fietstocht namen 247 wandelaars 1 en slechts twee fietsers. Het weer werkte niet erg mee en de wandelaars werden nog verrast met een buitje. De oudste deelnemer, de heer A. Duin dam uit Kruiningen kreeg een lepel tje met het wapen van Zeeland. De jury bestaande uit de heren Hoeting uit Krabbendijke, Venus en v. d. Weele uit Goes kende de volgende prijzen toe: Padvindsters Goes 74% punt, medaille van H.M. de Koningin; 2. Op Stap Scherpenisse, medaille Commissaris der Koningin; 3. Kas- porgo Goes 73% punt, medaille van comité Apeldoorn helpt Kruiningen; 4. Nationale Reserve Zeeland, 71% pnt lauwerkrans van de P.Z.C. en te vens wisselbeker van de P.Z.C. voor de grootste deelnemende groep; 5. Personeelsvereniging „De Schelde", lauwerkrans W.S.V. en Zilvermeeuw Den Haag; 6. De Jonge Batavieren, 66% punt; 7. O.K.K. meisjes 66 pun ten; 8. W.S.V. Kruiningen 65% punt; 9. Tramast 64% punt; 10 O.K.K. jon- ;ens 63% punt; 11 Schelde Tippelaars 12% punt en 12. Zonnestraaltjes 60 punten. KORFBAL Korfbalclub Rapide kwam tot nieuw leven Een paar weken geleden speelden de veteranen van de voormalige korf balclub „Rapide" uit Axel een wed strijd tegen een team van de L.J.G. Deze vriendschappelijke wedstrijd is zo in de smaak gevallen, dat men thans is besloten over te gaan tot her oprichting van deze club, die tot de sterkste van onze provincie behoorde. Voor training en wedstrijden heeft men de beschikking gekregen over een deel van het V.V.Z.F.-terrein te Axel. Het ligt in de bedoeling, ook een adspiranfenafdeling op te rich- ten. Het voorzitterschap is in han den van de heer P. J. Olieslagers, ter wijl verder in het bestuur zitting heb ben mej. L Marijs en de heren A. de Ruyter, W. v. Doeselaar en J. de Vis- Men hoopt dat dit voorstel in de rest een gunstige ontvangst te beurt zal vallen en dat het een eer ste stap zal zijn naar de voortzetting van de besprekingen, die destijds in een impasse eindigden. De minister kon op Schiphol over de inhoud van het voorstel nog niets mededelen, aangezien men het in de West nog niet ontvangen heeft. Dit voorstel is oorspronkelijk op- •esteld door de ministers Beel, Kern- :amp en Donker. Daarna werd het voorgelegd aan en goedgekeurd door het kabinet, waarna het besproken werd met de Nederlandse delegatie. Nadat deze er enige wijzigingen in had aangebracht werd het opnieuw voorgelegd aan het kabinet, dat er zijn goedkeuring aan hechtte. Tot slot werd besproken en doorgeno men met de West-Indise Commissie uit de Tweede Kamer en de commis sie voor Overzeese Rijksdelen uit de Eerste Kamer. „Wij hopen met dit voorstel een nieuwe basis voor voortgezet over leg te hebben gebouwd", aldus mi nister Kernkamp. „Als het succes heeft, dan zullen begin October klei ne commissies haar de Antillen ver trekken". Sportdag Zeeuwse Land- bouwjeugd te Axel Op de sportterreinen in het villa park te Axel hield de Zeeuwse Land- bouwjeugd haar jaarlijkse sportdag. Het sportfestijn begon met een voet bal- en korfbalwedstrijd tussen Oost en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De Westelijke voetballers maakten korte metten met de Oostelijken en wonnen zonder veel moeite met 70, waar door zij voor de derde achtereenvol gende maal de wisselbeker in de wacht sleepten, welke thans in het definitieve bezit van deze ploeg komt De Oostelijken wonnen de korfbal- wedstrijd tegen de Westelijken met 43, zodat zij in het bezit kwamen van een wisselbeker. De verdere uitslagen waren: Hoogspringen dames: 1. mej. C. Lu- teijn, 1,25 m.; 2. mej. L. van Putte; 3. S. Ie Clerck. Hoogspringen heren: 1. P. van Hat- tem; 2. L. Basting. Verspringen dames: 1. C. Cijsouw, 4,01 m.; 2. K. Klompe; 3. C. Linden- bergh. Verspringen heren: 1. M. Risseeuw, 4,90 m.; 2. P- van Hattem; 3. J. Haak. Hardlopen 100 m. dames: 1. K. Klompe, 14 sec.; 2. I. Scheele. Hardlopen 100 m. heren: 1. J. J. van de Velde, 12,6 sec.; 2. P. van Hat tem, 12,8 sec. 1500 m,: 1. D- Haak Dzn., 4.56; 2. J. D. A. Haak Pzn.; 3. C. de Jager; 4. F. Dieleman; 5. J. Haak Jzn. len in Hulst (6), Breskens, Retran- chement, Zuidzande, Sas van Gent, Stoppeldijk, Rapenburg, Colijnsplaat en Kapelle (allen 1). In Breskens was Zondagmorgen om 8 uur 1 duif van de 50 binnen. In Oostburg waren van de 82 duiven er 3 binnen en in Groede van de 2i tien. De uitslagen voor wat West Z. Vlaanderen betreft zijn: 1. A. de Smit, Sluis; 2, 6, 8 en 10 G. Dusar- duijn, Groede; 3. J. Dierlix, Retran- chement; 4. D. Luteijn, Zuidzande; 5. J. Luterjn, Breskens; 7. Veldhoen, IJzendijke en 9. A. Steyaert, Hoofd plaat WIELRENNEN Zege voor Jan van Osta te Schoondijke Slechts 13 renners verschenen Za terdag aan de start voor de amateur- wielerronde van Schoondijke, waar voor flinke belangstelling bestond. Door machinepech en een valpartij werden de animators van deze course, De Bruijn en Keepers, uitgeschakeld voor één der eerste prijzen. Keepers was zelfs gedwongen 4 ronden voor het einde de strijd te staken. Genoemde renners waren de eer sten die de lont in het kruitvat wier pen, maar de zeer actieve v. d. Lijcke, die weer een zeer goede indruk ach terliet, alsmede Jan van Osta en Hul- termans sprongen op tijd mee zodat half course een kopgroep ontstond van vijf man. Nadat Piet de Bruijn door pech was achterop geraakt moest ook Keepers wegens een val partij zijn rivalen laten gaan. Intus sen was Looyen een jacht begonnen vanuit de tweede groep, welke voor hem een succes werd, omdat hij aan sluiting kreeg bij de koplopers. Hoewel De Bruijn in gezelschap van Van Quekelberghe 'n geweldige jacht ontketende om de koplopers in te halen, wormen zij geen meter op deze. De uitslag luidde: 1. Van Osta, Ou- i Molen, 100 km- in 3 uur 35- minu ten 35 sec-; 2. Hultermans, Wouw; 3. v. d. Lijcke, Groede; 4. Looyen, Steenbergen; 5. De Bruiin. Roosen daal; 6. Van Quekelberghe, Groede; 7. Dam, Roosendaal; 8. Dominicus, Nieuwdorp; 9. Van Schaak, Middel burg; 10.' Zwartepoorte, Middelburg. De laatste 3 renners van deze uitslag hadden een ronde achterstand. van Belgische sigarenfabrieken Tegen Nederlandse concurrentie Tijdens een persconferentie heeft de voorzitter van de Belgische tabaksfe deratie, Verellen, verklaard, dat de Belgische sigarenfabrieken op 30 Juni hun poorten zullen sluiten uit protest tegen de Nederlandse concurrentie. Uit berekeningen is komen vast te staan, aldus de heer Verellen, dat het loonverschil in de Belgische en Neder landse sigarenindustrie 73 pet. be- draagt, een verschil dat de Nederlan ders zelf op 40 pet. schatten. De Belgi sche sigarenfabrikanten wensen, dat de overeenkomst, op grond waarvan over het eerste halfjaar van 1953 de invoer van Nederlandse sigaren werd beperkt tot 14 millioen stuks, verlengd wordt voor het tweede halfjaar. Van Belgi sche zijde is men dan bereid genoemd contingent te verhogen tot 17 millioen sigaren. Op lange termijn zal het systeem van contingenten echter ver vangen moeten worden door een hef fing, welke het loonverschil en andere factoren, die de kostprijs beïnvloeden, volledig compenseert. gevangenen vrijgelaten De Sowjet-Ume heeft amnestie ver leend aan ruim 600 Oostenrijkers, deels wegens oorlogsmisdaden veroor deelde krijgsgevangenen, deels burger lijke gevangenen. Op 1 Juli zal de eerste groep gevan genen aan de Oostenrijkse autoriteiten worden uitgeleverd. FEUILLETON DOOR JAN TEMPEST „Ja het klinkt geweldig uitdagend als je een stel deftige woorden naar je hoofd krijgt geslingerd en er niet op moogt antwoorden. Ik... ik ben daaraan niet gewoon." „Dat blijkt wel! Misschien wilt u wel zo goed zijn, om me mee te delen wat u hier eigenlijk kwam doen met voor werkmeid te willen spelen." „Willen spelen?" stamelde ze, plot seling geen ietwat zonderling ge noegen meer scheppend in de scher mutseling en integendeel boos op zichzelf, dat ze haar rol zo totaal had vergeten. Vermoedelijk had hij opzet telijk getracht, haar uit haar tent te lokken en ze had hem prachtig in de kaart gespeeld. Of juister: in de kaart van Veronica, want de gouvernante had hem ongetwijfeld opgestookt. „Speelt u dan soms niet voor werkmeid? We hebben hier al heel wat dienstboden gehad, maar geen van hen sprak, zag er uit of gedroeg zich als u. Waarom is u hier ge komen?" vroeg hij op een toon, waaruit bleek, dat hij haar tot een antwoord wilde dwingen. Een ogenblik aarzelde ze, niet we tend wat te zeggen. Op de een of an dere manier moest ze een behoorlijke verklaring zien te geven, want, als ze dat niet kon was het uit met haar baantje en vermoedelijk ook met dat van Mandy. „Welnu?" vroeg hij kortaf. „Het kwam door die advertentie van juffrouw Brinegar. Mandy, mijn zuster, had er op geschreven." „Waarom. Voor de grap?" „O; neen! Ziet u, we moesten op de een of andere manier aan de kost komen. Onze tantes wilden ons lessen in stenografie en machineschrijven laten nemen, maar... maar werk als secretaresse of zo lag ons helemaal niet. Wat my betreft, ik heb sinds ik van school kwam altijd als keuken en werkmeid, tegelijk, als meisje-voor- alles dus, by die tantes dienst gedaan. Ik houd ook van huishoudelijk werk en Mandy had gelijk toen ze het een goed idee vond, nu er behoorlijk voor werd betaald." „O, juist, een soort hulp in de huis houding dus. Was dat de bedoeling?" „Helemaal niet! Ik wilde niet an ders dan gewoon maar werkmeisje zy'n en zou het ook zijn geweest, als uw komst niet... niet alles had be dorven", zei Louisa, rich met moeite dwingend tot een smekende blik in zijn richting. „Och, zou u alsjeblieft dat van gis teravond willen vergeven? Ik ben heus in staat het werk te doen, waarvoor juffrouw Brinegar me heeft aangenomen. En dat... dat is toch het enige van belang nietwaar „Dat geloof ik ook wel. Als u In ernst..." Eensklaps en tot haar ver bazing, glimlachte hij. „Ik gevoel niets voor een meisje, dat als dienstbode in betrekking gaat, doet alsof ze haar werkgevers een bijzondere gunst bewijst en bang is, haar handen vuil te maken. Wanneer u inderdaad het werk, waarvoor u is aangesteld, wilt doen, vind ik dat we u de kans daar toe moeten geven." (Wordt vervolgd.) Veertig jaar Koninklijke Luchtmacht Gala-uniformen aangeboden Zaterdagmiddag landde de helicop ter „Jezebel" met de inspecteur van de Koninklijke Landmacht, Prins Bemhard, aan boord op het Goffert- stadion te Nijmegen en even later marcheerde de kapel van de Kon. Luchtmacht en de drumband in de nieuwe gala-uniformen het veld op. Deze uniformen waren een geschenk van het Nijmeegs comité „Gala-uni formen Luchtmachtkapel", dat voor dit doel in het leven was geroepen en dat haar actie tot het gehele land heeft uitgebreid gezien. Het uniform bestaat uit een zwartekolbak met witte pluim, het tuniek van Nassau's blauw met zwarte broek en witte handschoenen. Namens het comié bood burgemeester Hustinx, ere-kor- poraal van 't commando luchtvaart troepen, de uniformen aan luitenant- generaal L A. Aler, chef-staf van de Kon. Luchtmacht, aan. Tevoren waren in Nijmegen, de garnizoensplaats van de luchtmacht troepen, de luchtmachtfeesten offi cieel geopend. De Koninklijke Lucht macht bestaat n.l. op 1 Juli veertig jaar. Op het Keizer Karelpledn is een luchtmachttentoonstelling ingericht, welke geopend werd door luitenant- generaal Aler. Deze wees er in zijn toespraak op, dat met het opleiden van een jongeman tot vlieger een be drag van ongeveer f 175.000 gemoeid is. Kopersstaking schoenwinkeliers Alle inkoopcombinaties van schoen winkeliers (negentiel in getal) en de Kath. Bond van Schoenwinkeliers hebben hun leden geadviseerd op de vandaag te Utrecht te openen „ïnter- leder"-beurs geen orders bij fabrikan ten te plaatsen, tenzij deze de orders accepteren op de ordercopie van de schoenwinkeliers. In feite betekent dit een kopersstaking van de schoen- detaillisten. Laboratorium voor atoomonderzoek Bouw in Genève gaal door De burgers van Genève hebben zich Zondag met 17.239 tegen 7.332 stem men uitgesproken voor het toelaten van de bouw van een West-Europees laboratorium voor atoomonderzoek in het Kanton Genève. Aan het referendum, dat de plaat selijke communistische partij had ge- eist kwam 38.8 procent van de kies gerechtigden (alleen mannen hebben stemrecht) op. De bouw was voorgesteld op een bij eenkomst, die in October te Amster dam werd gehouden en bijgewoond werd door vertegenwoordigers van tien W.-Europese landen, waaronder Nederland en Zwitserland- Twintig doden door brandende olie In Belra, In Portugees Oost-Afrika, zijn Zaterdag 20 inheemse arbeiders omgekomen en drie schepen in brand gevlogen, doordat op het water drij vende olie in brand geraakte. De olie was, waarschijnlijk door een kapotte leiding, gelekt nit een tank schip en door de ebstroom de haven binnengevoerd. Veertig inheemse arbeiders en vier Britten werden gewond. Vijf schepen liepen schade op. HOOG EN LAAG WATER 30 Juni. U.+NAP. U.+N.A.P. U.N.AJP. U.NAP. Vlissingen 3.59 2.24 16.16 2.13 10.09 1.98 22-47 2.32 Terneuzen 4.29 2.42 16.49 2.31 10-47 2.17 23.25 2.51 Hansweert 5.15 2-45 17-32 2.33 11.28 2.32 Zierikzee 5.38 1.62 17.56 1.46 10-52 1.46 23.30 1.79 Wemeldinge 5.50 1.88 18.13 1.72 11.17 1.73 23-50 2.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4