PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bermuda-conferentie uitgesteld wegens ziekte van Churchill Overstromingsramp op Japans eiland Hr. Ms. „Zeeland" in Vlissingen te water gelaten BILT FRANKRIJK HEEFT EEN COALITIE-REGERING ZIEKENFONDSEN ZULLEN HET EENS MOETEN WORDEN 196e Jaargang-No. 150 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintjjn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5,45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 Juni 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C» Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 28èl of 2160; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Temeuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160^te!ef^26. ONVERWACHTE MEDEDELING UIT LONDEN Britse premier moet minstens een maand rust houden De conferentie van de „Grote Drie", welke begin Juli op de Bermu da-eilanden zou worden gehouden, is uitgesteld, omdat de Britse eer ste minister, Winston Churchill, zich heeft overwerkt. Churchills art sen hebben hem minstens een maand rust voorgeschreven. President Eisenhower heeft in een boodschap aan Churchill uiting gegeven aan zijn leedwezen over de gezondheidstoestand van de pre mier. Eisenhower zeide voorts, dat hij het uitstel als tijdelijk be schouwd. Churchill zou Dinsdag met het slagschip „Vanguard" naar de Ber muda-eilanden vertrokken zijn. Eden verlaat ziekenhuis De Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, zal Dinsdag a.s. het zie kenhuis in Boston, waar hij verpleegd wordt, verlaten, doch het zal nog wel enige weken duren voor hij geheel zal zijn opgeknapt. Deze bekendmaking maakt een einde aan geruchten, volgens welke Eden mogelijk spoedig naar Londen zou te rugkeren met het oog op Churchills toestand. Taft voor uitstel. Senator Taft, leider van de republi keinse fractie in de Amerikaanse se naat, heeft Zaterdag tegenover ver slaggevers verklaard nooit gedacht te In een medisch bulletin werd dat de eerste minister in lange tijd geen vacantie had genomen en dat hij een volledige rust nodig heeft. „Daar om hebben wij hem", aldus het door Churchills lijfartsen, Lord Moran, en Brain, een vooraanstaand neuroloog, uitgegeven bulletin, „aangeraden af te zien van zijn reis naar de Bermuda eilanden en zijn werkzaamheden te verrichten voor de tijd van minstens één maand". Churchill zal zijn rusttijd doorbren gen te Chartwell, zijn landhuis in Kent. De kabinetsvergaderingen zullen worden voorgezeten door Butler, de minister van financiën. Het bericht van Churchills ziekte en het uitstel van de conferentie op de Bermuda-eilanden kwam in Londen geheel onverwachts. 48 uur voor het uitgeven van de verklaring had Chur chill zich naar Chartwell begeven, waar hij, naar werd bekend gemaakt, voorbereidingen zou treffen voor de Bermuda-besprekingen. De eerste minister houdt het bed niet en hij zal de belangrijkste staatsstuk ken blijven ontvangen. Beslissingen betreffende vraagstukken van groot belang zullen naar Churchill worden Minister van staat, Sehvyn Lloyd, zal de portefeuille van buitenlandse za ken beheren, maar Churchill zal, voor zover dat mogelijk is, de hoofdlijnen van de buitenlandse politiek blijven bepalen. De Markies van Salisbury, lord pre sident of the council, zal de eerste-mi- nister, indien nodig, op het gebied van de buitenlandse politiek ter zijde staan en hij zal beschikbaar zijn voor raad pleging door Selwyn Lloyd. In kringen, die nauwe betrekkingen met de eerste minister onderhouden, is Zaterdag vernomen, dat in de afge lopen week artsen hebben gepoogd Churchill te bewegen om rust te ne men, echter tevergeefs. Tenslotte heb ben de artsen hun gezag doen gelden. hebben, dat op de conferentie van Bermuda veel bereikt zou kunnen worden. „Het is waarschijnlijk beter, dat de bijeenkomst een poosje is uit gesteld", zo zeide hij. Taft achtte het uitstel niet onge wenst met het oog op de toestand in Korea. Voorts geloofde hij niet, dat de tijd rijp was voor een ier-mogendhe- denconferentie, die zou volgens hem pas aan de beurt zijn na regeling der geschillen in Oostenrijk en elders. Kans op Korea-accoord vergroot In Seoel zyn onderhandelingen ge voerd tussen de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, Walter Robertson, president Rhee en generaal Mark Clark. In Zuid-Kore- aanse regeringskringen meent men, dat na deze besprekingen de kans op een accoord vergroot is. De besprekingen waren geheim. De algemeen secretaris van de Ver enigde Naties, Hammerskjoeld, en de voorzitter van de algemene vergade ring, Lester Pearson, zijn van me ning, dat alvorens de algemene vergadering in spoedvergadering bij een zou moeten komen de resulta ten van de besprekingen tussen Ro bertson en Rhee afgewacht dienen te worden. Bidault blijft minister van buitenlandse zaken In het kabinet van de nieuwe Fran se premier, Jospeh Laniel, -waarvan de samenstelling Zondagmorgen be kend is gemaakt, is de volksrepubli kein Georges Bidault weer minister van buitenlandse zaken. Het ministe rie van de betrekkingen met de ver bonden staten (Laos, Cambodja en Vietnam) is opgeheven. De taak zal waarschynJijk worden toevertrouwd aan een staatssecretaris, die recht streeks onder de premier zal werken. De ministeries van financiën, be groting en economische zaken komen thans onder één minister, Edgar Fau- ré (radicaal). René Pleven is minister van landsverdediging gebleven. Het kabinet telt krachtige voor- en tegenstanders van het plan voor een MINISTER J. G. SUURHOFF Zo niet, dan hakt regering knoop door Zaterdag werd te Utrecht de jaar» lijkse vergadering gehouden van de landelijke raad der federatie Verenig de Maatschappij-Ziekenfondsen. De voorzitter, de heer A. J. van Leusen, hield een betoog over „de nood van het ziekenfondswezen" en zeide, dat het streven er op gericht is, afgekap te verstrekkingen, in het bijzonder brillen en de bijbetaling op het zie- kenvervoer, in de hoofdverzekering terug te brengen. Het huidige honorarium van de huisarts noemde spr. beslist te laag. De federatie is in het afgelopen jaar helaas genoodzaakt geweest een ein de te maken aan de samenwerking met andere ziekenfonds-organisaties, maar, zo zeide de heer Van Leusen, wij zijn bereid mede te werken aan een nieuwe vorm van samenwerking, Minister Luns thans in Australië Op een Zaterdag te Djakarta gehou den persconferentie heeft de minister van buitenlandse zaken, mr. J. C. A. H. Luns, nogmaals nadrukkelijk ont kend, dat Nederland het sluiten van een pact met Australië ten aanzien van Nieuw-Guinea overweegt. Hij deelde dit ook onmiddellijk me de na aankomst ir de Australische ha ven Darwin, waar de minister Zondag avond arriveerde. Hij zal acht dagen in Australië verblijven. Minister Luns verklaarde voorts met de Australische regering aangelegenhe den te zullen bespreken, welke voor beide landen van belang zijn. Een de zer onderwerpen is samenwerking op technisch gebied tussen Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea. Na zijn bezoek aan Australië, waar de minister ook zal spreken over de emigratie van Nederlanders, zal mr. Luns doorreizen naar Australisch- en Nederlands Nw.- Guinea. die de naam van gemeenschappelijk overleg verdient. De federatie is be reid te verdwijnen als hiervoor een grotere eenheid in de plaats komt, aldus spr. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, wees er in zijn toespraak op, dat het moeilijk zal zijn om de tegenstel lingen, welke in de ziekenfondsen le ven, te doen verdwijnen en toch zal dit moeten, aldus spr. Slaagt men niet dan zal de rege ring haars ondanks moeten ingrijpen en de knoop doorhakken met alle ge volgen van dien. Daarom zullen de fondsen onderling het uiterste moe ten doen om het eens te worden. De regering heeft geen neiging het Engelse voorbeeld te volgen, maar dan moeten de fondsen er ook het beste van maken. De minister noem. de deze waarschuwing geen gebrek aan waardering. Het gaat alleen om een zo goed mogelijke zorg voor de volksgezondheid. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinn M Hr. Ms. „Zeeland" is een van m m de vier torpedobootjagers van de zg. A-klasse, die op het ogenblik voor de Kon. Marine gebouwd worden en die een m waterverplaatsing van 2160 ton hebben. Twee hiervan bouwt „De Schelde": de „Zee- land" en de „Noord-Brabant", p welke laatste bodem ook reeds flink vordert en die Zaterdag- morgen op de tweede helling voor de toeschouwers zichtbaar H werd, toen de „Zeeland" was 1= afgelopen. Bovendien zullen in Vlissin- gen nog twee jagers van de B-klasse worden gebouwd, die een waterverplaatsing van 2450 ton krijgen. In totaal ko- men er acht van deze B-jagers ee voor onze Marine. Dit gehele programma van twaalf bodems (tien provincie-namen en de steden Amsterdam en Rotter- dam") moet einde 1956 vol- tooid zijn. i§ Europees leger. Men ziet hierin en in de uitlatingen van Laniel in zijn poli tieke rede voor de Kamer een teken, dat men in deze kwestie omzichtig te werk zal gaan en rekening houdt met de uitslag van een eventuele confe rentie der vier grote mogendheden. Als een van de redenen waarom de kabinetscrisis zo lang duurde wordt "■"■inoemd het krachtige streven der .R-P. om de socialisten over te ha len tot deelneming aan een linkse co alitie. Deze pogingen zijn echter mis lukt. Het kabinet bestaat nit 21 minis ters, afkomstig uit zeven partijen en voor het eerst maken Gaullisten deel uit van een coalitie-regering. Vice-premiers zijn Paul Reynaud (onafh. republ.), Henri Queuille (ra dicaal) en Pierre Henri Teitgen (AL R.P.). Er zijn 3 ministers van staat. De partijen zijn als volgt vertegen woordigd: Onafh. republ.: de premier en 4 ministers; M.R.P.: vijf; radica len: vier; Uras (ex-De Gaulle): drie; U-D.S.R. (democratische en sociale verzetsunie)twee; Onafhankelyken en boeren: twee en A.R.S. (republi keinse en sociale actie, diss. Gaullis ten): één. Het nieuwe kabinet zal vandaag aan president Auriol worden voorge steld en Dinsdag aan de Assemblee. Het is het negentiende sinds de be vrijding. Kanon ontplofte: 23 doden Door een ontploffing van een kanon bjj Mahon op het Spaanse eiland Mi norca zyn 23 militairen om het leven gekomen. Vyf mannen werden op slag gedood. Van de 24 militairen die zwaar gewond werden, zijn er later in een ziekenhuis 18 overleden. Het kanon ontplofte tijdens het laden. Punische stad ontdekt In het Noord-Oosten van Tunis, bij Kaap Bon. is een voor archeologen be langrijke ontdekking gedaan Er is daar namelijk een Punische stad ont dekt. Zoals het zich laat aanzien, is dit een stad van 300 a 400 jaar voor de christelijke jaartelling. Zij schijnt zich nog in dezelfde toestand te bevinden als waarin de Romeinen haar na de val van Carthago hebben achtergela ten. Dit is de eerste maal, dat een derge lijke ontdekking in het Westelijk bas sin van de Middellandse Zee wordt ge daan. Arni/m Dahl, stu/ntman van de Duitse film, heeft een gevaarlijke betrekking. Hij moest bij Travemuende, aan de Baltische kust, gehurkt in een auto band van de steile kust vaar beneden rollen. Na de rit werd Dahl bewuste loos uit zee opgehaald. De stunt werd gedaa/n voor de Amerikaanse film maatschappij 20th Century Fox. Modderstroom bedreigt Zwitsers plaatsje Een 200 meter lange en 100 meter brede modderstroom, die Zaterdag de hellingen van de Goldberg afkwam, bedreigt het dorp Schmeriken in Oost- Zwitserland. Verscheidene huizen nabij het dorp je zijn reeds door de modderstroom verzwolgen. Zaterdagavond had de stroom reeds de grens van Schmeri ken bereikt. De hoeveelheid aarde, die in beweging is, wordt geschat op 25.000 kubieke meter. H Niet kussen onder m g het werk1 H De samenstelling van de Oost- duitse radio-programma's is aanzienlijk gewijzigd, sedert ver- ee lt leden week werd beloofd, dat meer rekening zou worden ge- m M hóuden met de wensen van de luisteraars. j§ Het aantal politieke praatjes H ee is drastisch beperkt en walsen li van Johann Strauss en Weense operette-melodiën hebben pla- M ten van het koor van het rode ee |e leger en de „muziek uit de ee p volksdemocratieën" verdron- p p gen. p Wel hoort men nog af en toe ee p het propagandalied] e „Niet kus- p sen onder het wc dat is na- p p delig voor de productie". p iiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiii Tollensprijs voor Berius Aafjes. In de vergadering van het Tollens fonds is besloten de vijfjaarlijkse Tollensprijs uit te reiken aan de dich ter Bertus Aafjes. Honderden doden en gewonden Bij'na vijf maanden nadat de wereld werd opgeschrikt door de ramp welke Nederland, en in het bijzonder Zeeland, trof, hebben de nood klokken geluid over het Japanse eiland Kioesjoe, het dichtst bevolkte van de vier grote Japanse eilanden. Een overstromingsramp eiste volgens voorlopige schatting 376 do den, 934 gewonden en 1060 vermisten. Vermoedelijk zijn 610.000 perso nen door de overstromingen getroffen. De overstroming is veroorzaakt door buitengewoon zware regenval. In 62 jaar was er niet zo veel regen gevallen. Rivierdijken zijn op verscheidene plaatsen doorgebroken en ruim 500 bruggen sloegen weg. Het Amerikaan se leger biedt hulp. Honderden Ameri kaanse militairen zijn bezig met het herstel van doorgebroken dijken van de rivier Ongagawa. Piloten in hef- schroefvliegtuigen speuren naar men sen, die door het water zijn geïsoleerd. De vruchtbare rijstvelden van het eiland staan onder water. Spoorwegen en wegen zijn door grondverschuivin gen vernield. Met klokgelui is de be volking van honderden dorpjes aan gemaand om weg te trekken. Nadat het Vrijdag droog was ge weest, heeft het Zaterdag en Zondag opnieuw hevig geregend. De dijk, die Student overboord geslagen en verdronken De 26-jarige student L de Wit, afkomstig uit Hengelo en 'woonach tig te Amsterdam, is Zaterdag buiten de haven van Muiden van een motor- botter gevallen en verdronken. Hij was met een medestudent onderweg van Kampen naar Muiden, toen by het weghalen van het zeil het onge luk gebeurde. VOOR HET EERST NA 13 JAREN „De Schelde" mocht traditionele band met Marine weer opvatten Voor het eerst na dertien jaar liep Zaterdagmorgen op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen een scliip voor de koninfelyfee marine te water. Voor het eerst sinds in blaart 1940, slechts enkel© weken voor de tweede wereldoorlog zich ook over ons land uitstortte, de torpedoboot- jager „Isaac Sweers" één van de Schelde-hellingen verliet. Geen wonder, dat het voor „De Schelde" en naar wij mogen vertrouwen óók voor de marine een by zond er feestelijke dag was. Maar er was nog iets, dat deze tewaterlating een uitzonderlijke plaats deed innemen in de reeks van „launchings", die Vlissingen sinds de be vrijding- heeft beleefd. En dat uitzonderlijke zat 'm lieus niet alléén in de merkwaardige gele kleur een nieuwe meniesoort van het casco, dat zo vlot en haast gracieus te water gleed. Neen, dat lag veel meer in die wonderlijk glad-gesloten romp, zonder één enkele patrijspoort, die ons duidelijk maakte dat er in de scheepsconstructie, met name voor oorlogsbodems, iets ls veranderd de laatste jaren. Geen patrijspoorten d.w.z. geen daglicht en geen natuurlijke ventilatie in de verbiyven be- nedendeks. Kunstlicht en ingewikkelde ventilatie-systemenallemaal nodig om de beveiliging van de bemanning in onze „atoomtyd" althans zoveel mogelijk te verzekeren. Minder aangenaam misschien? Toegegeven! Maar wanneer men er aldus het leven afbrengt als het er werkelyk op aan komt, zal men dht zeker graag op de koop toe nemen. De tewaterlating van Hr. Ms. „Zee land", de eerste van de vier torpedo bootjagers, welke voor de reeks van twaalf Voor de Kon. Marine te Vlis singen worden gebouwd, had een bij zonder vlot verloop. Nauwelijks wa ren alle gasten o.w. de minister van marine, ir. C. Staf op de spe ciaal voor deze gelegenheid boven aan de overdekte helling op het „Eiland" gebouwde tribunes gearri veerd, of men hoorde het fluitsignaal, dat de mannen onder het schip moest beduiden, dat de tijd was aangebro ken om de laatste stoppen, die het schip vasthielden, weg te slaan. Dat was vyf minuten voor half twaalf precies. En drie-en-een-halve minuut later klonk een nieuw signaal, waar op de oudste Schelde-directeur, ir. H. W. van Tijen, de echtgenote van de secretaris-generaal van het depar tement van marine, mevrouw H. A. S. van HoutenHendrikse, uitnodig de tot de beslissende handeling over te gaan. Het lint doorgeknipt, de champagnefles met een sierlijke zwaai tegen de boeg uiteengespat... en toen hakte mevrouw van Houten met een beslist gebaar de dunne ka bel door, die de klink nog verhinderde het schip zijn element te zoeken. De klink viel. Even leek het of het schip aarzelde en toen gleed het, eerst langzaam, maar steeds snel ler, sierlyk en resoluut in zijn ele ment, nagejuicht door de honderden toeschouwers op de tribunes en rond de helling, terwijl de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" trouwe compa- rante bij alle tewaterlatingen in Vlis singen het volkslied deed weer klinken. Het rijsbed stuitte het schip in zijn vaart, een anker werd van de voorsteven gevierd en juist toen de St. Jacobstoren de klokslag van half twaalf deed horen, lag de „Zeeland" in het water en was de levensloop van een nieuwe bodem van de Ko ninklijke Nederlandse Marine in de stad van Nederlands grootste admi raal begonnen. Toespraken De vele gasten begaven zich na de eigenlijke tewaterlating naar het Scheldekwartier, waar de Schelde-di- rectie een welverzorgde koude lunch aanbood, welke werd opgeluisterd door enige officiële toespraken. Het was ir. van Tyen, die allen hier ver- de laaggelegen gedeelten van de stad Koerome beschermt, is bezweken. On geveer 16.000 van de 100.000 inwoners zijn begonnen met het ontruimen van hun woningen. Het aantal daklozen wordt op 800.000 geschat en de schade op meer dan 500 miUioen gulden. Tot nu toe zouden 200.000 woningen vernield of over stroomd zijn. Ook in Spanje en België In de omgeving vai het Spaanse stadje Jean is Zaterdagavond een he vige wolkbreuk losgebarsten, waardoor de zijrivieren van de Guadalquivir bui ten haar oevers zijn getreden. Door de overstromingen is grote schade aange richt. In Jean is het water de electri- sche centrale binnengedrongen, waar door de stroomlevering gestagneerd is. Verscheidene huizen staan onder wa ter. Voorts worden overstromingen ge meld uit Saragossa, Valencia en Zamo- ra. De scha>."_ in deze gebieden be draagt 15 millioen pesetas. In de pro vincie Zamorra werden twee personen door de bliksem gedood. In verschillende delen van België re gent het vijna zonder onderbreking sinds Dinsdag j.L In de provincie Luik is de Ourthe buiten haar oevers ge treden en zyn ernstige overstromingen ontstaan. Verscheidene dorpen bij Ro- chefort staan onder water. Talrijke stuks vee zijn omgekomen. In Namen kon een -roep speleolo gen, die onderzoekingen deed, eerst na veel moeite worden gered. welkomde, in het bijzonder de minis ter, de secretaris-generaal en diens echtgenote, de waarnemend-Commis saris der Koningin, de heer C. Phi- lipse, en de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff. Herinnerende aan de nauwe relaties tussen de Ko ninklijke Marine en „De Schelde", me moreerde spr. het feit, dat het reeds dertien jaar geleden is, sinds een ma rineschip in Vlissingen een helling verliet. In het bijzonder uitte spr. zijn dankbaarheid voor het feit, dat H. M. de Koningin aan deze oorlogs bodem de naam van dit fiere gewest „Zeeland" heeft willen schenken. Maar ook was hij dankbaar, omdat Nederland, óndanks gewijzigde poli tieke constellatie, zich ter zee blijft handhaven èn omdat „De Schelde" in de gelegenheid werd gesteld daartoe schepen voor de Kon. Marine te hou wen. Sinds in 1878'79 de torpedo boot K XH als eerste marineschip by „De Schelde" werd gebouwd, leverde de maatschappij 54 Nederlandse oor logsbodems, 11 schepen voor de Gou vernementsmarine in Ned. Indië en 4 schepen voor het Ned. Loodswezen, alsmede tal van machine-installa ties voor oorlogsschepen, die op de Rijkswerven werden gebouwd. En zij is trots op deze „staat van dienst". (Vervolg op pag. 2) DE VERWACHT-. VACANTIEWEER. Droog, zonnig en warm weer met een matige tot vrij krachtige Noord- Oostelyke wind. ZON EN MAAN. 29 Juni Zon: Op 4.19 Onder21.07 Maan: Op 22.42 Onder 6.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1