Gelijke betaling voor mannen en vrouwen bij gelijke arbeid? Gezinsverzorgster: levenstaak voor jonge vrouwen OOSTDUITSE V0LKSP0LÏTIE MET HARDE HAND BESTRAFT ZATERDAG 27 JUNI 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ADVIES VAN DE SOC. ECÖN. RAAD. De leden van de raad konden het niet eens worden De sociaal-economische raadi heeft advies uitgebracht over de vraag of mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid, een gelijke beloning moeten hebben. In Maart van het vorig jaar had de minister van so ciale zaken en volksgezondheid om da t advies gevraagd. Met het oog op het feit, dat het onderhavige probleem in internationaal verband op de voorgrond is getreden, nu de internationale arbeïdsconferentie ter zake een verdrag heeft goedgekeurd, kwam het. de minister „zeer gewenst voor, dat ook in Nederland nogmaals pogingen in het werk (zouden) worden gesteld om te komen tot de beantwoording van de vraag, of het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaar dige arbeid in ons land aanvaardbaar en uitvoerbaar is." De S.E.R. stelde de voorbereiding van het gevraagde advies in handen van de sociale commissie, welke daar toe een subcommissie vormde, die onder voorzitterschap van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart stond. Na een uitvoerig gedocumenteerd advies komt de raad tot conclusies, waaruit blijkt, dat de leden van de raad het niet eens zijn geworden. De gevolgen Aan het slot van de conclusies wordt evenwel gezegd, dat, onver minderd de tegengestelde opvattin gen met betrekking tot de beant woording van de vraag, of het begin sel van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige ar beid aanvaardbaar wordt geacht, de raad unaniem van oordeel is, dat mocht in ons land tot toepassing vajt dit beginsel worden overgegaan hierbij een grote mate van geleidelijk heid in acht dient te worden geno men. De raad wijst daarbij op de eco nomische en sociale gevolgen, welke een onmiddellijke doorvoering van het beginsel onder de huidige om standigheden zou hébben. De geleide lijkheid zou hierin dienen te bestaan, dat het toonverschil tussen mannen en vrouwen bij gelijkwaardige arbeid in etappes verminderd wordt over de gehele linie van het bedrijfsleven. Bij het tempo van een en ander ware naar 's Raads oordeel rekening te houden met de draagkracht van de ter zake meest gevoelige bedrijfstak ken en met de mate waarin het on derhavige beginsel wordt doorge voerd in de landen, die met ons land handelsbetrekkingen onder-houden. Aan deze laatste conclusies gaan andere vooraf, waaraan het volgen de is ontleend: De werkclassificatie. De raad heeft bij de bestudering van het vraagstuk van gelijke belo ning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid gèeonstateerd, dat de werkclassificatie met name ten aanzien van vrouwelijke functies 587 We stelden de vorige maal het ge val dat twee gelijkwaardige schutters tegen elkaar in het krijt treden, en dat het A geoorloofd is éénmaal te schieten, terwijl B twee schoten op het doel mag vuren. Door deze handi cap laat A zich echter niet intimi deren en hij vmirt gijn eenzame schot. Daarna schiet ook B één maal, waarna hij met welgevallen naar zijn buks kijkt, wamt hij weet dat daarin nog een schot zit en dus de kans groot is, dat hij A zal overtreffen. Wiij menen echter, dat deze schutter zich deerlijk vergist en dat de kans op een overwinning uiterst gering is geworden. Wanneer we in het bezit zijn van een cent, en daarmee kruis of munt gooien, is de kans voor beide moge lijkheden gelijk, n.l. y2 tegen 3/2. Ook al zouden we 100 maal achtereen munt hebben gegooid, dan nóg is de kans om bij de 101ste worp kruis te gooien met groter geworden dan bij de aanvang van dit tijdrovende spel letje. Want. de gedane worpen héb ben geen enkele invloed op de vol gende. uitkomst of, in andere woorden, de gebeurtenissen zijn volkomen on afhankelijk van elkaar. Maar wanneer we een bak hébben, waarin een groot aantal witteen een even groot aantal zwarte balletjes zijn geworpen, en we pakken blindelings 100 maal een ivit balletje uit de bak, dan wordt de kans om bij een vol gende greep een zwart balletje te pak ken, wel degelijk groter, omdat de verhouding van het aantal witte bal letjes tot dat van de zwarte, zich ten ongunste van wit heeft gewijzigd. Hier spélen zich dus gebeurtenissen af, die wel van elkaar afhankelijk zijn. Een dergelijke afhankelijkheid der gebeurtenissen bestaat er eveneens in het geval van de schutters. Voor de aanvang van de wedstrijd staat het vast dat er drie schoten gelost zullen worden, waarvan elk schot gelijk waardig is en dus een kans van 1/3 heeft om het beste te zijn. A, die één schot mag lossen, heeft dus 1/3 kans de wedstrijd te winnen en B, die tioee- maal mag schieten, heeft 2/3 kans als overwinnaar te voorsch%n te tre den. Maar als A zijn schot heeft ge lost en het eerste schot van B is niet beter geweest, dan is er een grote waarschijnlijkheid dat A een goed schot heeft gedaan en dat het tweede schot van B dus eveneens slechter zal zijn. De kans van B om te win nen was 2/3, maar de helft van zijn kansen heeft hij verbruikt, zodat er nog slechts 1/3 kans overblijft om dit schietfestijn te winnen. U zult dus moeten toegeven dat er voor B inder daad niet zo bijzonder veel reden is omniet vertrouwen z^n buks te be- lêyn/Sn. Wist u overigens dat de beste schutters in het plantenrijk worden aangetroffen? H. Pétillon nog onvoldoende vorderingen heeft gemaald:. Naarmate de werkclassifi catie voorschrijdt, zal het mogelijk zrjn een beter inzicht te verkrijgen in hetgeen als gelijkwaardige arbeid kan worden beschouwd. De raad wijst er op, dat het begin sel van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige ar beid in dit advies slechts bezien is als vraagstuk van loonvorming. Een oordeel over de sociale wenselijkheid van een toenemend percentage ge huwde vrouwen in de beroepsbevol king, als mogelijk gevolg van een ge lijke beloning, is hiermede niet uit gesproken. Prestatie-element Bh" het bezien van het vraagstuk van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid is echter de ene helft van de raad van oordeel, dat het in het algemeen gewenst is de loonvorming in over wegende mate te baseren op het prestatie-element. Sommige leden, behorende tot de ze helft van de raad, zijn van mening, dat 'bovendien geen rekening dient te worden gehouden met de hogere pro ductiekosten, welke aan de arbeid van vrouwen verbonden kunnen zijn. Op grond van deze beide overwegin gen achten deze leden het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid, zoals dit in het desbetreffende ver drag is neergelegd, aanvaardbaar. Enkele leden, behorende tot deze helft van de raad, zijn van mening, dat wel rekening dient te worden ge houden met de hogere productiekos ten, welke aan de arbeid van vrou- Zoonlief probeerde de auto van pa Het zal voor de heer Z. uit Enk- huizen wel geen prettige ontdekking zyn als hij over een paar dagen uit. het buitenland terugkeert en zijn splinternieuwe auto zwaar gehavend terugvin dt, aldus de „Tel". Hij heeft dit te wijten aan zijn 16- jarige zoon, die van de afwezigheid van zijn ouders gebruik maakte zich zelf autorijles te geven. Hij is daar al leen niet erg ver mee gekomen Zoonlief was dezer dagen de gara ge ingeslopen. Nadat hij de garage deuren zorgvuldig had gesloten, om vooral niet van buiten te worden op- jcmerkt, had hij zich achter het stuur van papa's auto gezet. Het contactsleuteltje werd omgedraaid, een ferme trap op het gaspedaal ge geven en daar schoot de wagen met groot geweld door de gesloten deu ren naar buiten. Abrupt eindigde de auto zijn rit tegen de gevel van het huis van de heer B., die tegenover de garage woont. De heer B. "ontsnapte maar ternauwernood aan een aanrij ding'. De jongeman wacht nu op zijn bo venkamertje op vaders thuiskomst. wen verbonden kunnen zijn. Uitslui tend op grond van deze overweging achten deze leden het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrou wen voor gelijkwaardige arbeid, zo als dit in het desbetreffende verdrag is neergelegd, niet aanvaardbaar. Behoefte-element. De andere helft van de raad, hoe wel erkennende de betekenis van het prestatie-element, is bij het bezien van het onderhavige vraagstuk van oordeel, dat daarnaast in de loonvor ming in belangrijke mate rekening dient te worden gehouden met het behoefte-element. Op grond van de ze overweging acht dit deel van de raad het beginsel van gelijke belo ning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid niet aanvaard baar. Daarenboven zijn sommige leden, behorende tot deze helft van de raad van me .ing, dat rekening dient te worden gehouden met de hogere pro ductiekosten, welke aan de arbeid van vrouwen verbonden kunnen zijn. Enkele leden, behorende tot deze helft van de raad, zrjn daarentegen weer van opvatting, dat met bedoelde hogere productiekosten geen reke ning dient te worden gehouden. Benelux-rumoer om afgekeurde kersen. Er is in de Belgische pers groot kabaal gemaakt over het feit, dat aan de Nederlandse grens een par tijtje van een paar honderd kilo gram Belgische kersen door een controleur werd afgekeurd en terug gezonden. Men haalt er de Benelux bij en ziet daarin een Nederlandse wraakneming op België, dat bepaal de afweermaatregelen nam tegen de import van Nederlandse land bouwproducten. Een Vlaams -blad schreef zelfs: ,,De slechtste Belgische kers is nog beter dan de beste Hollandse." De Brusselse correspondent van de „Volkskrant" heeft zich de moei te gegeven het zaakje uit te zoeken. Het ging om 300 kg. kersen, een hoeveelheid, die een kersenventer in Nederland soms op een dag aan de man brengt. De kersen en aardbeien hebben dit jaar zowel in Nederland als in België nogal wat te verduren gehad' van het slechte weer. De Belgen ge ven zelf toe, dat hun kersenoogst in bepaalde streken zwaar gehavend isEn zou een Nederlands con troleur dan geen partijtje van dat gehavende goed mogen afkeuren? De zaken van de Benelux, zo con cludeert de correspondent van de „Volkskrant", dreigen in België door anti-Nederlandse stemming overwoe kerd te worden. Zuiveïcongres gesloten. Het dertiende internationale zui veïcongres te Scheveningen, waaraan meer dan 2000 personen deelnamen is Vrijdag gesloten. Het bestuur bood de deelnemers een ontvangst aan in de Witte Sociëteit te Den Haag. Er wa ren ruim 1800 gasten en het was op een na de grootste receptie, die ooit in de sociëteits-gebouwen werd ge houden. Op het congres werden moties aan genomen, waarin bezwaar werd ge maakt tegen het feit, dat in sommige landen overschotten aan zuivelpro ducten bestaan en in andere landen ernstige tekorten Ook sprak men zich uit voor een betaling van de melk „naar kwaliteit". Loontabel viel niet onder auteursrecht De rechtibank te 's-Gravenhage heeft in het proces in kort geding, dat de heer W. Roeterdink uit Deven ter aanhangig had gemaakt tegen dp raad van bestuur voor het bouwbe drijf, geconcludeerd dat de door deze raad uitgegeven loontabel geen in breuk betekende op het auteursrecht, dat de heer Roeterdink meende te be. zitten op deze tabel. De heer Roeterdink had enkele ja ren geleden een loontabel samenge steld, welke voor de berekeningen van de salarissen in het bouwbedrijf diende. In samenwerking met ver schillende instanties en regeringsin stellingen heeft de raad van bestuur voor het bouwbedrijf thans een der gelijke tabel vervaardigd, met welke de salarisberekening aanzienlijk is vereenvoudigd. De heer Roeterdink had onmiddel lijke stopzetting van de verzending van de tabellen van de raad van be stuur naar belanghebbenden, onge veer 25.000 werkgevers, op straffe van een dwangsom geëist. De rechtbank was echter van me ning, dat hier geen sprake was van inbreuk op het auteursrecht en heeft deze voorziening geweigerd. Woedende demonstranten bestormden in Jena, in Oost-Duitsland, het hoofd kwartier van de Communistische Par tij, waar men alle papieren en archie ven op straal wierp en het meubilair vernielde. Dit is de eerste foto, die uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn kon worden gesmokkeld, en die een beeld geeft van de toestand in het door de Soiojets bezette Duitsland. De straat voor het hoofdkwartier was overdekt met papier. De mensen op de voorgrond, zijn uit angst voor represaillemaatregelen onherken baar gemaakt. Colsen niet voortvluchtig. De heer F. Colsen, die als mede werker van Meine Pot optrad bij de aanslag op de Indonesische over ste Harjono en die tot enkele jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, is niet voortvluchtig zoals aanvan kelijk werd gemeld. Het is aan de Haagse politie gebleken, dat hij op normale wijze met zijn familie is verhuisd en zich ter beschikking van de justitie houdt. Men achtte het niet nodig hem op staande voet te arresteren. STRAFCOMPAGNIEËN GEVORMD. Russische krijgsraden in actie. President Eisenhower en de aftre dende Franse premier René Mayer hebben geantwoord op het beroep van Adenauer en de W.-Duitse regering om de veiligheid van de Oostduitsers te verzekeren door een hereniging van Duitsland. De beide staatslieden zegden toe de hereniging vair Duits, land te zullen bevorderen en presi dent Eisenhower verzekerde, dat hij alles in het werk zou stellen onr de eerbiediging van de „rechten van de mens" ook in Oost-Duitsland te be vorderen. Intussen werd Vrijdag in Oost-Ber- lijn een grote demonstratie gehouden van regeringsgetrouwe arbeiders. Aan de demonstratie namen aanvan kelijk duizenden arbeiders deel, maar- toen een geweldige regenbui zich ont lastte zakte het aantal deelnemers snel. Het Westduitse blad „Telegraf" te Berlijn meldt, dat volgens een ge heim rapport van de Oostduitse rege ring 826 leden van de volkspolitie in STEMMEN UIT DE KERKEN Speciale opleiding gaat aan moeilijke taak vooraf „Weet U hoe zus haar pop verzorgt? Zus is maar een heel klein meisje en wat is nou een pop? Maar, wie zorgt er voor zusje zelfen voor haar kleine broertje? Wel, hun moeder natuurlijk! Er is geen beter ver zorgster voor zus en broertje denkbaar, maarais moeder dan ziek is en zelf niet kan? Een pop en een trein loin je aan hun lot overlaten maar zusje en het kleine ventje? Die moeten wél verzorgd worden! Die kunnen niet wachten! Die worden verzorgd wanneer een gezinsver zorgster de plaats van de moeder tijdelijk inneemt". Zo begint een kleine brochure over het werk van de gezinsverzorging, waarin aan meisjes die daarvoor iets gevoelen en de geschiktheid hebben, het een en ander wordt verteld over de opleiding tot dit beroep. Het woord „gezinsverzorgster" is op het ogenblik in Zeeland wel een bepaalde blank. We betwijfelen of het reeds een bepaald begrip is. Uit vragen, die ons wel eens worden gesteld, komen we tot de conclusie, dat er zeer velen zijn, die het woord wel kennen, maar nog weinig begrip heb ben van de inhoud. Wat is een gezinsverzorgster? Dat is iemand, die in een gezin de moeder- vervangt wanneer ze om de een of andere reden is uitgevallen en haar dagelijkse werk niet meer kan doen. De huisvrouwen worden in de burger lijke stand aangeduid als zijnde zon der beroep. Dat wil niet zeggen dat ze zonder werk zijn. Vooral wanneer het gezin van grotere omvang is rus ten er des te meer werkzaamheden en zorgen op de schouders van de huisvrouw. Haar „beroep" is alles in huis zó te laten lopen, dat het gere geld gaat. Zij zorgt voor het „van zelfsprekende".,Wanneet' het tijd van eten is, is het vanzelfsprekend dat de tafel gereed staat en men kan begin nen. Wanneer het Zaterdag is, is het vanzelfsprekend dat er voor alle le den van het gezto r-'ione k^-en i\g- gen, die hersteld en gestopt zijn als dit nodig was. Wanneer het Maandag is, is het weer vanzelfsprekend dat er aan de waslijn kleren hangen te dro gen, die op de andere dagen van de week vanzelfsprekend worden gestre ken en in de kast gelegd. Wanneer er uit het gezin één ziek is, is het weer vanzelfsprekend dat moeder er voor zorgt en wanneer er iemand verjaart is het wederom vanzelfsprekend dat zij voor iets extra's heeft gezorgd. Zo zouden we kunnen doorgaan, want hoeveel dingen zijn er niet in een gezin waarvoor moeder zorgt. Maar, als zij zelf dan eens uitvalt en dan vanzelfsprekend ophoudt, be merkt men in een gezin gewoonlijk pas wat zij zo al heeft gedaan en dan staat men voor de vraag hoe het nu moet- gebeuren; wie er nu voor het - -ir-'M; zo-gen en wie al die ande re cl-'g-iijkse dingen moet doen, en vooral wie er voor- de kinderen moet zorgen. Huishoudelijke hulp is in vele gevallen niet zo direct meer te krij gen. Al is onze provincie in hoofd zaak een landbouwende gebleven, toch is er zo langzamerhand een he le omschakeling gekomen, die nog steeds bezig is zich te voltrekken. Het aantal meisjes dat hulpdiensten verricht in gezinnen wordt steeds kleiner en als gevolg daarvan het ge tal van de advertenties, waarin deze worden gevraagd, steeds groter. Christenplicht Op de vraag wie de moeder vervan gen zal als zij uitvalt, moeten we met nadruk vooropstellen, dat daartoe al lereerst geroepen zyn de familieleden en de buren. Het is doodeenvoudig onze christen-plicht om een gezin in nood niet te laten zitten. Er hapert iets aan de gemeenschap waarin we leven, als een man thuis moet bly- ven van zyn werk omdat er niemand is die voor zijn zieke vrouw zorgt. Maar er zijn gevallen, dat het moeilijk is, vooral wanneer het hulp voor langere tijd betreft. Daar kan dan tijdelijk een gezinsverzorgster in vallen, die, zoveel mogelijk, de moe der vervangt. Van de aard van het gezin zal het afhangen of zij er een hele dag moet zyn dan wel een ge deelte. Die gezinsverzorgsters hebben een speciale opleiding gehad voor het werk, dat hen wacht Natuurlijk zul len zij in de eerste plaats iets voor huishoudelijk werk moeten gevoelen dat voortdurend plaats vindt onder de moeilijkste omstandigheden en waarbij een sterk lichaam wel een vereiste is. Verder zullen zy toch ook wel iets moeten weten van de oeco- nomie van een gezin. Die van een ar-- beidershuishoudïng ligt anders dan van een middenstander. Tenslotte zullen ze niet ontbloot mogen wezen van een zekere mensenkennis en een dosis dienende liefde, die bereid is overal in te springen waar er nood Oost-Berlijn de zijde van de opstan delingen kozen op 17 Juni j.ï. Russische krijgsraden hebben enige van^hen ter dood veroordeeld. De -óverigen kregen langdurige gevange nisstraffen. Voorts hebben 134 politie-officie- ren hun rang verloren en uit ge wone politiemannen, die niet actief genoeg optraden zijn 72 strafcom pagnieën gevormd. Tot dusver zijn deze maand 377 politiemannen onder wie 20 officie ren uit de Oostelyke sector naar het Westen gevlucht. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, dat de stakers voor de tijd, waarin ze niet gewerkt hebben, geen loon zullen ontvangen. De spoorwegtarieven in Oost-Duits land zijn verlaagd voor arbeiders, kinderen en boeren. In het gebied van Frankfort zijn de eerste genationali seerde bedrijven teruggegeven aan de voormalige eigenaars. -j. Met „brom"-vIiegtuig. Een Amerikaan, een zekere Peter Gluckman, is er in ge- slaagd met een klein, eenmo- t torig vliegtuig de Atlantische Oceaan over te steken. Gluckman arriveerde Vrij- dag op weg van San Francis- co naar Londen, op het vlieg- veld van Renfrew in Schotland. X Zijn tocht liep via Goose Bay 2 (Canada), Groenland en IJs- 5 land. ïk Zyn toestel, een „Loseombe", heeft een spanwijdte van 2 slechts 10 meter en een mo- 2 tor van 90 p.k. Het is het kleinste vliegtuig, dat tot op 'f heden op eigen kracht over de 2 Atlantische Oceaan is gevlo- gen. is. Het werk van een gezinsverzorg ster is een prachtig werk voor dege nen die daarvoor gevoelen. Er zijn verschillende verenigingen, die leden werven en gezinsverzorg sters aanstellen. Wanneer wij er in deze rubriek iets van zeggen, is het omdat hier ligt een heel stuk diaco naal kerkelijk werk. In onze provin cie is dit nog volop in ontwikkeling, maar op het ogenblik zijn er reeds ruim 30 gezinsverzorgsters, die in dienst staan van één enkele diaconie of van een aantal gezamenlijk of van stichtingen in inter-kerkelijk ver band, waarin kerk en burgerlijke ge meente elkaar gevonden hebben Voor dit werk. Door Rijk en gemeente wor den subsidies verstrekt en een gezin dat hulp behoeft zal moeten betalen naar mate de inkomsten zijn, maar de diaconieën moeten het geheel ten slotte dragen. Elk gezin heeft nu eenmaal een geestelijke achtergrond. Daarom ls het niet onverschillig welke gezins verzorgster er komt. Zrj moet de moeder vervangen, die bij al haar vanzelfsprekende werkzaamheden ook een belangrijke invloed heeft op de geestelijke sfeer, die er is in een gezin. De mogelijkheden die er voor jonge vrouwen liggen om in dit werk een levenstaak te vinden, zijn blijkbaar nog niet voldoende bekend. Te weinig geven er zich nog altijd voor op. Mochten er zijn die hiervoor gevoelen, dan kunnen ze alle inlichtingen ver krijgen op het kerkcentrum, Singel straat 17 te Middelburg.' H. Het Wereldgebeuren Jonge kolonel Ook in de internationale politieke wereld is het reisseizoen aange broken... Men gaat by elkaar op bezoekmen vliegt of vaart elk aar over oceanen tegemoet en men confereert in een sfeer van zomerse gemoedelijkheid. Zo pas vertrok premier Nehroe van India uit Cairo, waar hij een paar ge noeglijke dagen doorbracht met gene raal Naguib en zyn Egyptische offi cieren. Kort daarvoor was premier Mohammed All van Pakistan in Cai ro geweest en ook hij had daar ge sproken met Naguib en de officieren. Na dat gesprek was Moh. AJi in een rooskleurige stemming. Hij meen de. dat Egypte en Engeland het wel eens zouden worden over het Suez- kanaalde meningsverschillen waren niet diep en dus wel overbrug baar. Zo hoopvol ligt de zaak echter niet. Nehroe heeft zich dan ook na zijn zoek aan Naguib niet over de kwes tie willen uitlaten. Het gerucht wil namelijk, dat de Suezkanaal-kwestie in een uiterst „teer" stadium ver keert. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles zou tot de conclusie gekomen zijn. dat de gehele defensie van het Midden-Oos ten op een nieuwe basis moet worden gezet, waarbij het van minder bete kenis zou zijn of de Engelsen dan wel de Egyptënaren het Suezkanaal be heersen. Dat zou wel eens heel pijnlijk voor de Engelsen en in het bijzonder voor premier Churchill kunnen worden, die het Suez-kanaal als de hartader van het Britse Imperium be schouwt. En het zou een politieke overwinning betekenen voor kolonel Gamal Abdel Nasser, de man, die in Egypte aan de politieke touwtjes trekt achter de rug van generaal Na guib. De 35-jarige Nasser, die in het tweede stadium van de onderhande lingen met Engeland, plotseling op de voorgrond trad is de leider van de enige politieke partij welke in Egyp te nog bestaat en hij zit bovendien in de „revolutionnaire raad" van de of ficieren. Als hij spreekt dan is dat namens het Egyptische leger en te gelijk als algemeen secretaris der be vrijdingspartij. Deze zoon van een brievenbesteller, kreeg zijn kans gedurende de jongste wereldoorlog. Hij wist in 1942 op 24- jarige leeftijd een kapiteinsrang in het Egyptische leger te verwerven... Als lid van het geheime genoot schap „De broeders van de Islam" ving hij kort daarop zijn politieke loopbaan aan met het ideaal: samen werking van alle Mohammedaanse staten van Noord-Afrika tot aan Pa kistan. Men zegt, dat door zyn in vloed generaal Naguib werd aange wezen als officiële leider van de Egyptische revolutie en dat Nasser zo nodig generaal Naguib kan laten vallen wanneer hij zou.afwijken van het politiek program, dat de Broe ders van de Islam hebben vastge steld. Voor de uitvoering van dit pro gram is veel tijd nodig en daarin schuilt de moeilijkheid. Tijd heeft het Egyptische volk namelijk niet. Het kan niet tot morgen wachten op meer welvaart, op het resultaat van de sociale hervormingen en op de ze genrijke werking van een niet-cor- rupte regering. Het wil vandaag dat wonder zien gebeuren. De aandrang van het volk is zo sterk geweest, dat de regering zich aan grootscheepse agrari sche en industriële plannen heeft ge waagd, die vermoedelijk niet uitvoer baar zullen blijken. Bovendien is, sedert Engeland na genoeg geen katoen meer koopt van Egypte, aan de economie van het Nijlland een slag toegebracht, welke het nauwelijks te boven kan ko- menDe Egyptische regering heeft de katoenoogst 1952 goeddeels in pakhuizen laten opslaan en ze pro beert nu zelfs via omwegen katoen te verkopen aanIsraël tegen zwaar verliesgevende prijzen. Geweldige plannen voor industria lisatie worden gelanceerd. Voor de financiering van een enkele dezer plannen zou alleen de halve opbrengst van de gehele Egyptische jaarexport nodig zijn. Men praat over het maken van twee tunnels onder het Suez kanaalover massale groentenverbouw op de onnutte ka toenplantages dé groenten zouden naar Europa verkocht moeten wor den over aanplant van kamfer- bossen om daardoor een nieuwe in dustrie mogelijk te maken. Men praat over zoveel en over zul ke enorme bedragen, dat het de nuchtere beschouwer gaat duizelen. Dit kan alleen maar tot een eco nomische crisis leiden. Men wil in Egypte teveel. Wanneer de crisis uit breekt zal generaal Naguib wel moe ten aftreden als president. Dan staat achter hem de kolonel Nasser. Zal hij dan de grote man van het nieuwe Egypte worden? Kolonel Nasser: een Moslim-be weging van Marokko tot Pakistan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5